€sso Nescafé Vissen moet men om de sport, niet om de vis ZIJLSTRA AR NED. BALLET VIERDE GROTE TRIOMFEN IN DUITSLAND Kwetsbare positie van middenstand Nieuw! Ook Senaat zal ouderdomswet met grote meerderheid aanvaarden KRITIEK OP AANPASSINGS MOGELIJKHEID PENSOENEN ...0^is koffie! Chefarine „4' WOENSDAG 30 MEI 1956 Geen roofbouw op viswater (Van e r verslaggevers) WANNEER OVER ENKELE DAGEN het visseizoen weer begint, breekt een drukke tijd aan voor de Hengelaarsbond, die dit jaar zijn vijf tigjarig bestaan viert. In het kader van deze jubileumvieiing zal 15 juni in de Nicolaas Witsenstraat 10 in Amsterdam een bondsbureau worden ge opend. Men zal hier alle gewenste inlichtingen kunnen krijgen, pachtzaken kunnen regelen, contacten met de beheerders der domeinen en het minis terie van landbouw, visserij en voedselvoorziening kunnen houden. moet je direct doden. En Je moet een vispartij niet laten ontaarden in een dronkemanspartij. Dat zijn zo een paar dingen, waar hengelaars de hand aan moeten honden. Er zijn in ons land meer dan vier honderdduizend van die hengelaars. Daar zijn er veel bij, die misschien maar éénmaal in het jaar gebruik maken van hun visakte, maar niettemin is het niet een getal om te negeren. Zeer vele van de echte hengelaars zijn rechtstreeks of via hun eigen vereniging bij de Henge laarsbond aangesloten, die als overkoe pelende organisatie dienst doet. Er is een tekort aan goed viswater in ons land. Dat betekent dat ook al ter bescherming van de brood/visser niet iedereen maar precies kan gaan vissen, waar hij wil. Het schaarse vis water moet verdeeld worden. Hiervoor zorgt de Kamer van de binnenvisserij, die echter niet goed zou kunnen func tioneren, wanneer er niet een voortdu rend overleg was met de hengelaarsbon den. Dit geldt ook voor het euvel van de steeds toenemende waterverontreini ging. ER BESTAAT een verhaal over een hengelaar en een manneke, dat naar die hengelaar stond te kijken. Als deze een ondermaats voorntje ophaalt, het voorzichtig van de haak peutert en weer in het water goodt, blijft het man neke kijken, met een verbaasd gezicht. Een kwartiertje later heeft de hengelaar mtmm MMk Tact en geduld zijn onmisbaar Op deskundige wijze rekent deze hengelaar met behulp van zijn schepnet deze edelkarper in... weer beet. Ditmaal is het een redelijk grote baars. Weer peutert hij de vis los en geeft hij hem de vrijheid terug. En het gezicht van het manneke lijkt op een vraagteken. Voor do derde maal legt de hengelaar in. Na een tijdje heeft hij weer beet. En nu ls het een kanjer van een brasem Stomverbaasd ls het manneke, als de hengelaar deze brasem ook in het water gooit. Hij kan het niet meer uithouden en vraagt dan ook, waarom al die vis in het water gegooid wordt. Waarop de hengelaar antwoordt: „Omdat Ik thuis geen pan heb, die gTOOt genoeg is...." De mop is al oud, maar hij doet het nog altijd goeJ. Het is zo een van die hengelaarsgeintjes, waar dolle pret mee kan worden beleefd. En bovendien heeft het nog een moraal zoals men dat noemt. Althans, die ziet de Hengelaars- bond er in. Immers, zo zegt deze bond, als je de vis weer ln het water gooit, ben je pas een echte sportvisser. •t je 01 net zorg?n, waarin de vis ruimte heeft, totdat je aan het einde van de visdag een of twee vissen meeneemt en de rest weer laat zwemmen. De vis moet je met natte handen aanpakken, zodat de schubben niet beschadigen. De dieren, die je van plan bent mee te nemen. De „Kerk en Israël-dag" op woensdag 4 juli De jaarlijkse „Kerk- en Israël-dag" wordt ditmaal gehouden op woensdag 4 juli om half elf en wederom op het land goed „Ter Veken", Sohouwweg 56 te Wassenaar. Het algemeen onderwerp is: Welk onderscheid is er? tussen Israël en de volkeren na Ohristus' komst? (da H Dekker, A'dam). in het Joodse volk vóór en na de stichting van de staat Is raël? (ds. S. P. Tabaksblatit, Den Haag). tussen het werk der zending onder de heidenen en het gesprek met Israël? (ds. J H Grolle, Utrecht). tussen de feesten van Israël en de feesten der Kerk? (heer H. Blum, A'dam). Slotwoord: Er is geen onderscheidl (ds. Th. Soharten, Ev. Luth. Pred., R'dam). In de pauze zal de zang groep van „Hadderech" de aanwezigen Hebreeuwse liederen leren zingen. Einde van de bijeenkomst om 4 uur. Zetten' en De Klokken- berg gaan fusie aan De besturen van de Chr. normaalschool „De Klokkenberg" te Nijmegen en de Chr. normaalschool te Zetten, hebben besloten deze scholen met ingang van 1 september te combineren. De bedoeling is, dat er éón chr. kweek school te Nijmegen zal komen, die vol doet aan de hoogste eisen, die de minis ter in het kweekscholenplan heeft ge steld. De oude kweekschool „De Klok kenberg" zal worden afgebroken en op de Hoge Waaloever zal een nieuw school gebouw komen. De inrichting zal kunnen uitgroeien tot een school met ruim 200 leerlingen. "PR BEHOORT een systematische plan- 1-i planning te komen voor het uitzetten van vis. Er moet worden geijverd, dat de bijna driehonderd-duizend vrije hen gelaars. die ont land nog telt, zich bij een vereniging aansluiten. Niet omdat deze hengelaars hun vrijheid niet mo gen hebben, maar alleen, omdat zij „in het wilde weg" vissen en geen rekening houden mei de eis. de visstand op peil te houden. „Het zijn de mensen, die de vrijheid minnen en zich niet door statuten en reglementen willen laten binden", zegt de heer W. van Suylekom, oud-plv. chef van de afdeling Visserij van het minis terie van landbouw, visserij, etc. En hij Deze man weet hoe het hoort. Water, dat bijna leeggevist is, moet opnieuw worden bevolkt voegit er aan toe: „Het zijn echter ook de lieden, die wel willen vissen en vis uit het water halen, maar niet het minste doen om te zorgen, dat er vis in het water blijft. Hebben z(j een water zodanig bewerkt, dat het ten slotte geen vangkans meer biedt) dan proberen z(J het ergens anders. Dergelijke methoden staan gelijk met roof bouw. ZU kunnen niet langer worden Ook is het een groot winstpunt, dat de hengelaar thans niet meer wordt ge als de man, die er 's morgens vroeg een hengel en een kruik jenever op uit trekt en daarna in de kroeg sterke halen vertelt, om over de toestand, waarin hij later thuiskomt, nog ma; zwijgen. En dat werkt sterker op de beelding van velen, dan de succe welke werden behaald ten aanzien pachten en visstandveTbetering. Modern CHRISTELIJK Staatsmanschap Schwetzinger Festspiele Wereldpremière van Mozartballet in een klein, intiem theater Schwetzingen, mei 1956 JJET NOG JONGE Ned. Ballet onder leiding van Sonia Gaskell heeft dezer dagen in drie uitverkochte voorstellingen tijdens de Schwetzinger Festspiele triom fen gevierd. Onder de naam Das Nieder- landische Staatsballet heeft onze groep in een bijzonder fraai programma een onaanvechtbaar bewijs van haar moge lijkheden gegeven en het Duitse publiek tot groot enthousiasme gebracht. Speciaal wel in het speciaal voor het intieme ro coco-theater te Schwetzingen door Sonia Gaskell gemaakte Mozart-ballet „Die Lie- besprobe". De wereldpremière van dit op het laat ste moment gezette en Ingestudeerde bal let is voor mij echt een verrassing ge weest. De 9 danseressen Helga Monson, Willy de la Bye. Milly Emner, Gaby Ab- bink, Vella Colcher, Rona Haaswijk. An drea Jungen, Leonl Kramer en Hanny van Leeuwen) en de ene danser (Aart Verstegen) hebben die volkomen Mozar- tlaanse choreografie bijzonder mooi en muzikaal gerealiseerd. Het leek alsof er Malnzer porselein op het podium danste, zo teer, zo gevoelig. En alles geheel in de muziek van Mozart gevangen. Het paste alles zo wonderlijk in deze theater-sfeer en deed verlangen naar nog meer snel- geïmprovlseerde choreografieën van So nia Gaskell. Een stukje klassiek ballet van het zuiverste water. Als dit ballet nog enkele malen is gedanst zal het zeker tot een geliefd repertoire-nummer gaan be horen. Begonnen werd met een strak en vol strekt polyfoon ballet van Sonia Gaskell naar Bachs „Concerto Italiano", met een prachtig verstild en devoot tweede deel. Geen wonder dat het muisstil was in het Schwetzinger theater en dat na afloop de uitvoerenden verscheidene malen werden teruggeroepen. Veel open doekjes kregen natuurlijk de sterren Llnda Manez en Jaap Flier in de Pas de deux uit het Zwanenmeer (Zwarte zwaan) van Tschal- kowsky, technisch van een bijzondere gaafheid. Toen voor het derde ballet. „Les Sylphides" van Chopln. de gordijnen opengingen, ging er een zucht van be- 1 wondering door de zaal Het schouwspel direct al prachtig en de uitvoering in al de witte, maagdeliik-reine roi was als een langzaam voorbijtrek kende droom. Janine van Thor, Milly Emner en Aart Verstegen waren hierin e zeer goede solisten. Na de pauze ging aan het Mozart-ballet het strakke, rechtlijnige „Rhythmus und Klang" naar het Allegro Barbaro Bartók vooraf. De choreografie van Sonia Gaskell is bijzonder sterk en de uitvoe ring, die bijzonder veel succes had, ook in elk opzicht te loven. Maar li theater past zo'n werk niet zo erg goed. omin als het grote slotballet, de Polo- er Tanze uit de „Fürst Igor" EERSTE KAMER Wet op de stichtingen z.h.s. aangenomen (Van onze partementeredactie) De Eerste Kamer heeft gisteravond zon der hoofdelijke s'emming het wetsont werp tot wettelijke regeling van de stich tingen aangenomen. Alleen de communis. Brandenburg en Geugjes en de k.vp.- Witteman Lieten aantekenen, dat zij tegen hebben gestemd. De minister van justitie, die de vorige week gemaakte op merkingen van o.a. de heren Diepenhorst, Molenaar en Wiiübeman behandelde, heeft er nog eens opgewezen, dat er vele stich tingen zijn, die feitelijk werken, maar des ondanks niet ais rechtgeldig kunnen wor den beschouwd. Het door minister Don ker ingediende wetsontwerp keert zich tegen de chaos en de onzekerheid, die de rechtsongeldngheid op dit terrein 6chept Een wettelijke regeling van stichtingen is daarom zo noodzakelijk, omdat de prak tijk de chaos nog verergert. De minister toonde dit met enkele illustratieve i beelden aan. Volgens hem is een stichting organisatie, die een vermogen be heert ter bereiking van een of ander baatzuchtig doel. De vraag van prof. Mo lenaar (lib.) of een stichting een ve gen moet hebben of niet, beantwoordde de bewindsman bevestigend. Er bestaat dit opzicht geen reden tot twijfel. Prof. Van Oven herinnerde er voorts nog aan. dat hij juist vorige week donderdag een omvangrijke commissie had geïnstalleerd, die zich zal bezig houden met het vraag stuk van de overheidsstiebtingen. Dez« commissie zal op korte termijn met voor stellen komen. Met verkeersvliegtuig door geluidsbarrière De Lockheed vliegtuigfabrieken zijn var plan, een supersonisch verkeersvliegtuig te bouwen, dat op een hoogte van 12.000 meter met een gemiddelde snelheid van meer d-m 1000 kilometer per uur van het ene continent naar het andere zou vliegen. Dit is gezegd door de algemene directeur van Lockheed, Hall Hitobard. De keersmeehines met straalaandrijving, zoals Boeing en Douglas ze nu bezig zijn Douwen zullen „maar" 800 kilometer per uur kunnen vliegen Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond (een niet-con- fessionele organisatie) laat in zijn jaar verslag ernstige klachten horen over ds posibie van de middenstand. In het revolutionaire omwentelings proces, waarin onze maatschappij zich thans bevindt, neemt de zelfstandig* middenstand een bijzonder kwetsbare positie in. Stuitend wordt het verschil genoemd tussen de bemoedigende schou derklopjes, die men veelvuldig aan de middenstand geeft, en het gemis aan erkenning van de sociale en economi sche betekenis, die in de werkelijkheid nog veel om de hoek komt kijken. Er bestaat onvoldaanheid over het niet erkennen van de middenstand als volwaardig partner in het spel der gro en over het feit, dat menige mid denstander niets of weinig bemerkt van de gouden regen der hoogconjunctuur. Uit het jaarverslag blijkt, dat het aan tal aangesloten vakorganisaties op 31 december 1955 in totaal 54 bedroeg; het aantal leden 45.000. Bij de standsafde ling waren 194 afdelingen met onge veer 14.070 leden aangesloten. Borodin. Niettemin had het werk sui daar hier Inderdaad met een haast hollands temperament gedanst ls, waarbij heiaas het gemis aan een orkest wel ge voeld wordt. De pianisten Peter Rester en Robert Heppener hebben de gehele avond uitnemend begeleid. Het is verheu gend dat ons Ned. Ballet door het succe; te Schwetzingen een nieuwe stimulans kreeg om met ijver verder te werke ook de naam van ons land op balletgebied dan steeds verder over de grenzen bekend te zullen maken. En ook geliefd. Het ballet heeft de artistieke mogelijkheden. Ook de Duitse pers heeft met enthousiasme over dit optreden geschreven. De leidster Sonia Gaskell heeft een langdurige o in ontvangst moeten nemen. Corn. Basoskl DOUWE EGBERTS een geheel nieuwe melange van Mixture- en Baaitabakken dure- en baailafialcken. ■houding op elkaar afgestemd. Apart van karakter - apart van smaak! Goed begin in nieuwe zaal parlementaire redacteur) (Van OOK DE EERSTE KAMER zal de wet op de ouderdomsvoorziening met algemene stemmen aannemen. Dat is uit het debat van gisteren wel gebleken. Daarmee staat het dus wel definitief vast dat deze belangrijke sociale wet op 1 januari 1957 ingevoerd kan worden. De senatoren hebben zich bepaald tot een strikt zakelijke behandeling van dit belangrijke wets ontwerp, al was de mededeling van prof. Hellema (a.r.) pikant, dat dit debat geen week later gehouden kon worden, omdat er dan het jubileum congres van het N.V.V. wordt gehouden. Istandigen geen premie behoeven te be talen. De heer Schipper wees daar nog eens op. De heer Reyers (c.h.) vroeg een betere regeling voor de gemoedsbezwaren, want het heeft geen zin om solidaritelts- besef aan te kweken onder dwang. Alle sprekers wezen er op dat het probleem van „oud en arm" door dit wetsontwerp enigszins wordt opgelost, maar dat parti culiere voorzieningen noodzakelijk zijn. Over het afzonderlijke wetsontwerp om ook de overheidspensloenen te kunnen aanpassen (het Is nog niet In de Tweed# Op dat congres zal minister Suurhoff uiteraard aanwezig moeten zijn. Het is nu te hopen dat de socialisten op dit congres de woorden van de heer Louwes (lib.) in de oren zal knopen, dat dit wets- intwerp niet het werk is van één man of -an één partij. Geen wet-Suurhoff dus. naar aan de andere kant is het stellig ge wettigd om de voort /arendheid van de socialistische minister van Sociale Zaken prijzen. Trouwens zijn grote politieke tegenvoeter in deze verkiezingsweken, de heer Middelhuis (kath. v. en voorzitter de K.A.B.) rekende het tot zijn „spor tieve plicht" deze bewindsman de lof te geven die hem toekomt Uit de verschillende redevoeringen is el gebleken dat het wetsontwerp een waarlijk nationaal wetsontwerp is, waar één partij moeilijk de eer voor zich kan. opeisen. Nu de Eerste Kamer voor de vraag stond: aannemen of verwerpen, bleek voor haar de Keus niet moeilijk. Zij beperkte zich meesterlijk in dit de bat, daar het moeilijk zou zijn nog één nieuw argument aan de reeds vele gebezigde argumenten toe tg voegen. i van de grote strijdpunten was de kwestie van de aanpassing. Evenals in de Tweede Kamer waren de meningen daar- verdeeld. Daar was de heer Louwes (lib.), die de aanpassingsmogelijkheid van de particuliere pensioenen bestreed, om- »r nu een grote groep Nederlanders zal zijn wier pensioenen niet verhoogd zal worden. Dat was ook de mening van de heer Reyers (c.h.). Hij vond de aan passing strijdig met het systeem van het wetsontwerp. De heer Schipper (a.r.) dacht hierover iets anders. De aanpassing ïaar zijn mening voor het overgrote deel van de werknemers niet Ingrijpend zijn. Bovendien geloofde hij dat de be- n van de bedrljfspensoenfondsen de 100%,KOFFIE 100% KOFFIE 'forti is Iwt zo MIIX FUNCTIE ONBEKEND Een der fraaie momenten uit het ballet „Les Sylphides" van Chopin (rechts Aart Verstegen) tijdens de uitvoering in de Schwetzinger Festspiele. i als de milt, die tot 200 gl bepaalde omstandigheden gebrek aan zuurstof in het organisme op te tre den, dan wordt de milt in zekere mate leeggeknnpen, waardoor het milthloed ailt. d. ïaar daar hlyfl het dan ook in de •gel by. (Het feit dat miltloze mensen linsïiy- gord tegen vermoeienissen be and zijn, pleit ten sterkste tegen de erhnlen over riksjakoelies die hun milt lieten wegnemen om hun bedrijf beter kunn. Het feit dat hel weg milt geen duidelijk schade betekent, wil ei bloedcellen gevormd. Lat alle* lymphor dit zyn andei ^tyn het feit dat dit ot heeft met afweer spraken, zullen dit u gewekt hebben, van deze bloedlich iel, i, door de le tegenwoordige he- mmishaarheid in dit bewezen. goede kwaliteiten ils bjjv. iets laken doch de produktie niet overtuigend. aam lymphocyten worden ikt. Een doorslaggevender ai werkzaamheid van de zijn de miltzw-elling tstaan. Ook zijn er aa ie milt een remmende .vloed bioedlirhai len b\j de bestrijding van infec Voorts heeft de milt zeer ze belangrijke taak bij het vernieti rode bloedcellen die te oud worden en doet zij dienst ali De milt bevat nl. een hoe bloed die niet voortdurend hloedrireulatie deelneemt. Drei| brengers dus sterk vermeerdert, kan het dreigende zuurstofgebrek (lerwille waarvan het miltdepot werd leeggekne pen) beter worden bestreden. Deze depotfunctie, die tevens verklaart waar om miltloze mensen minder goed zwa re inspanningen kunnen verdragen, is overigens by de mens van veel minder belang dan bü verschillende dieren, zoals honden, katten, konijnen e.d. mdat ng van de milt nogal eens aan ne geeft tol een geringere produk ■an rode en witte bloedlichaampjes r hoe die invloed wordt uitge lid, is onbekend, dnnd by de tollen, jodo- aanpassingsmogelijkheid soepel zullen hanteren. Het feit dat niet het gehels bodempensioen aangepast kan worden, zal volgens de a.r. woordvoerder wellicht een magnetische werking hebben. Zijn partij genoot Hellema daarentegen begreep dat om een goed doel te bereiken ruw met de bijl moet hakken. Dat betekent men ook gefortuneerden boven de 65 onder deze wet moet laten vallen, ook al betalen zij geen premie. Maar de aantasting van de verkregen rechten vond hij daartegenover het peuteren met een pennemes. De aanpassingsartikelen zijn zijn oordeel onredelijk. De vreugde de heer Hellema over dit wetsont werp wordt daardoor getemperd. Produktiviteii Trouwens volgens piof. Hellema zullen alle hens aan dek moeten komen wil men voortdurend het werkende deel een offer laten brengen aan het nlet-werkende deel ons volk. Voor hen ls deze ouder- domsverzekering geen eenvoudige zaak. Ons volk wordt steeds ouder. Op de duur zal waarschijnlijk een premie van 15% noodzakelijk zijn. Maar de regering rekent steeds op dat „iedeieen alles op leder- 1 zal kunnen afwentelen". Dat is te op timistisch gedacht, zo zelde de heer Hel lema. Slechts door een opvoering va: produktivlteit zal men op de duur dez# verzekering in stand kunnen houden. t waren crltlsche woorden. De heer Hellema (a.r.) stond echter niet alleen. Ook ln andere fracties leefden bezwaren bedenkingen. De heer Louwes (lib.) mocht bijv. wel verheugd zijn dat de tlid het diakenhuismannetje voorbij ls. de verzekeringsgedachte heeft ln zijn kring nog steeds weinig aanhang gevonden. Hij zag ln dit wetsontwerp een vergroting de staatstaak. Een bezwaar van de heer Reyers (c.h.) overigens een warm voorstander van dit ontwerp was. dat de waardevastheid van het bodempensioen afhankelijk wordt gesteld van de loon index. Als de lonen met meer dan drie procent stijgen, gaan ook de uitkeringen het bodempensioen omhoog. Beter vond hij het als de kosten van levens onderhoud gebruikt zouden worden als basis voor het waardevast pensioen. De heer Reyers noemde dit wetsontwerp een experiment. Het legt grote verplichtingen an het Nederlandse volk. Zodra de verhouding tussen werkgevers en werk nemers wordt verstoord, kunnen de ouden van dagen daarvan de dupe worden. Neen, zei de heer Middelhuis (kath.v.) slechts de wetgever kan de wet verande ren. Ook in ongunstige zin. Om dit te voorkomen, moeten we zorgen dat ons volk een goede sociale Instelling heeft De heer Schipper (a.r.) was het evenmin eens met de heer Reyers (c.h.). De oud- C.N.V functionaris wees er op dat de kos ten van levensonderhoud ln de regel eer der dalen dan de lonen. In het systeem Reyers zouden de uitkeringen dus eerder omlaag gaan dan in het voorstel van de regering. En verder waren er ln dit debat weer de bekende bezwaren van de a.r., dat dit wetsontwerp toch nog oen beetje een ver- zorglngskarakter draagt daar kleine zelf- met de nieuwe ESSO EXTRA MOTOR OIL verdubbelt U de levensduur van Uw motor Met Fsso bent U beter t/il beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! Kamer behandeld) zelden alle spreken hun standpunt voor te behouden, ook al zouden z(J de aanpassing van de particu liere pensioenen dan ten slotte aanvaar den. Zo ook de heer Middelhuis (kath.v.), die zich toch echter reeds met deze aan- passingsmogelUkheld akkoord verklaarde. Talma Duys Het was reeds in de avond toen de echte politieke schermutselingen begon nen. De voorzitter van het N.V.V. vertel de dat de heer Schipper ten onrechte had verklaard dat de socialisten Talma's werk onmogelijk hebben gemaakt. Want de so cialisten hebben maar eenmaal obstructie gevoerd en verder hebben zij alle maat regelen van minister Talma gesteund. Maar Ja, zo zeide de heer Oosterhuis, d# a.r. voelen zich schuldbewust t.o.v. de heer Talma en zij proberen dat schuld bewustzijn te verkleinen door de socia listen verwijten te maken. Ogenblikkelijk beklom de heer Algra (a.r.) het spreek gestoelte. Het verhaal van de heer Oos terhuls noemde hij een „kwalijk geslaag de poging tot geschiedschrijving". Het was voor de a.r. historicus niet moeilijk om de P.v.d.A.-fractie citaten uit de re devoeringen van Duys voor te houden, waaruit het tegendeel bleek van datgen# wat de heer Oosterhuis beweerde. Zo zijn het de socialisten geweest die tegen d# invaliditeitswet van minister Talma wa ren. De a.r. waren voor. De socialisten hebben in 1913 het rechtse ministerie laten vallen. Daardoor kon de wet-Talma niet worden uitgevoerd. Dat was een goede repliek. De heer Oosterhuis heeft ln zijn redevoering de aanpassingsmogelijkheid vurig aangepre zen. Aanpassing is noodzakelijk, wil de solidariteit van de arbeiders niet door broken worden. Want dat is het geval als er een wanverhouding gaat ontstaan tussen het pensioen en het gewone in komen. Volgens de voorzitter van het N V.V. kan men niet spreken van een aantasting van verkregen rechten. Hoog stens als men formeel juridisch redeneert. Maar een feit is dat iedereen beter wordt van deze ouderdomsverzekerlng en nie mand slechter. „Het Zonnehuis" Charitatief werk in moeil ij kh eden Op de Jaarvergadering van de Christe lijke vereniging tot verpleging van be hoeftige chronische zieken „Het Zonne huis", dezer dagen te Utrecht, hebben mejuffrouw Jo Visser, de grondlegster van het verenigingswerk en J. D. Meerwald sr., arts te Pernis, die bijna dertig jaar voorzitter is geweest, afscheid genomen van de vereniging. Mr. W. de Vries uit Delft, secretaris, zeide dat het charitatieve werk ln Neder land wordt bedreigd door de steeds toe nemende staatszorg op het sociale en maatschappelijke terrein en de omstandig heid, dat het moeilijker wordt mensen te vinden, die bereid zijn functies ln het charitatieve organisatiewerk te verrich ten. De overheidsmaatregelen hebben een voortgaande nivellering van de inkomens tot gevolg, terwijl individueel meer en meer afstand wordt genomen van de per soonlijke verantwoordelijkheid van ieder zijn minder gelukkige medeburger. Men gaat zich verschuilen achter een schild van collectieve verantwoordelijk heid. vereniging beschikt in drie tehuizen 220 bedden en nadert met een aan- •erpleegdagen van 76.950 het maxi- d_, terwijl de reserve voor een vierde tehuis steeg tot 88.200 gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5