LEXINGTON Eerste tocht van Leidse bejaarden is prachtig geslaagd Nog altijd vuile schoorsteen oorzaak meeste branden Arbeidstherapie, onderwijs en sport belangrijke elementen Garantiewet KNIL-militairen wordt niet behandeld Bleichrodt voor BETERE textiel Christen-vrouwenbond vierde zevende lustrumfeest Lr! NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 30 MEI 1956 Tachtig auto's en acht bussen naar Rotterdamse dreven wist boven Leiden en naaste omgeving ontlastte, is in heel wat huisge- d»« zinnen meewarig het hoofd geschud en de verzuchting geslaakt: „Och. vel® och, wat treffen onze oudjes het vandaag toch slecht met hun jaarlijkse nst-autotocht." Maar op datzelfde ogenblik zaten de oudjes glunderend naast tijk. hun gastheer of gastvrouw „ergens" in de buurt vary Hillegersberg en igcu trokken zich lekker niets aan van de enkele regenspaties, die zich op de uik- voorruit vasthechtten. Naarmate men dichter bij Leiden kwam. werd het cant aan de grote plassen op de weg wel duidelijk, dat mer. er hier niet met ge. een paar spetjes was afgekomen, maar waarom zouden onze bejaarden ,deri zich daarover zorgen maken? Icing Het direct afl duidelijk tot uiting ko mende vertrouwen in de goede afloop, was in afWe opzichten bewaarheid. De re gen was thuisgebleven en dat het vertrek uit Hi'Hegensberg voor een korte plensbui een kwartiertje moest worden uitgesteld, kan achteraf alleen maar als wdnst wor- den aangemerkt Zo is dan de eerste van de twee booh- ten prachtig verlopen; daarover warer de zowel de bejaarden als hun begeleiden ons, ket roerend eens. Onder permanent ge- lekte van een wagen van de Wegenwacht en met wisselend escorte van gemotori- en geerde verkeerspolitie werd van de Burg- ge* gravenlaan dwars door de stad gereden naar Oegstgeest en vandaar via Wasse naar en Den Haag naar Rotterdam. D* enorme lengte van de stoet ongevee tachtig particuliere wagens en acht grote autobussen veroorzaakte hier enkele moeilijkheden, toen de staart, waarondei alle autobussen, het contaot verloor ei wat al te vrij begon te kwispelen. Ge lukkig kwam alles weer spoedig in he goede gareel, zodat alle deelnemers ook volop hebben kunnen genieten vai tot door de grote Maastunnel en langs GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties :ern KIEZERSLEGITIMATIE .- De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de kiezer, di de I In het bezit is van een kiezerslegdtimatie £en kaart, zich ter uitoefening van zijn kies recht kan aanmelden aan stemlokaal 1, jbel, gevestigd in het Stadhuis, ingang Bree- g. straat. had LEIDEN, 30 mei 1956. j De Burgemeester voornoemd, J. C. VAN SCHAIK, Weth. loco-burgemeester. aar- Mêlksatiêring in Leiden l'jke Anti's houden voet «en, bij stuk Als reactie op de mededeling van het saneringscomité voor de Leidse melkhan- '0U- dpi inzake invoering van de mclksanerlng 13p (rationalisering) in onze stad met Ingang van 5 juni aanstaande kwamen gister- mo* svond In de opperzaal van hotel Central ren- snti-saneerders bijeen om te verklaren, dat de 10 procent van de melkhandel die 'aar tegen de sanering is. blijft strijden ;en* de vrijheid van de handel zelf en vrij- taat heil1 van de consument. De vergadering stond onder leiding van de heer G. de Kier, die zei, dat deze 10 procent 22 han- ,ge. delaren betreft. De heer De Kier voorzag, dat er in 10 verschillende sectoren van de stad een 'erd gesloten concurrentiestrijd zou ontbran- llpn den. Hij noemde het een sanering op losse (schroeven. Het ergst vond hij, dat, naar hij zei, door deze sanering de slagaderen van het bedrijf worden doorgesneden. Voor jonge mensen wordt de zaak er zeker niet aantrekkelijker op. En de klant Iff Wordt een nummer- De sanering kost de IM kleine handelaar geld. De spreker zei, dat de anti-saneerders zullen trachten, de hele stad met hun verkoop van melk te bestrijken. Zij zul len in hun kleine kring daarbij een sane- ting toepassen, die echter niet hét resul taat is van dwang, maar van vrijwillig» organisatie, zo werd verklaard. Over het algemeen verwachten de an- ti's van de vijfde juni niet veel goeds. Of lond beter: zij verwachten er helemaal geen goeds van. Zij zien er een chaos van ko- velen de dupe zouden wor- Danh In restaurant ..Lommerrijk" in Hifflle- gereberg werd het contact hersteld en Meten de koffie, thee en limonade zich uitstekend smaken, evenals de andere versnaperingen, welke in grote hoeveel heden en verscheidenheid door taliloze firma's waren beschikbaar gesteld. Een amusante afwisseling vormde hier het optreden van een clown, wiens grappen en gro-lilen grote waardering vonden. De waarnemend voorzitter van het comité de voorzitter, dokter Zijerveld, was op het laatste ogenblik door drukke ambtsbezigheden verhinderd sprak hier woorden van dank tot de talloos velen, die op enigerlei wijze tot het wel slagen bijdroegen. In de eerste plaats de automobilisten, de zusters van de Gem. Geneeskundige Dienst, de schenkers van giften in geld en natura, de dames, die in de ijskoude februaridagen er met de collectebus op uit getrokken waren om de eerste financiële grondslagen te leg gen en alle anderen., die nauwelijks met name te noemen zijn,, maar dlie niettemin een onmisbare bijdrage tot het succes le- Keurig op tijd werd het eindpunt iin Leiden bereikt," waar vele familieleden gereed stonden om de dankbare deelne mers in ontvangst te nemen. De volgen de week dinsdag gaat de tweede groep; moge het succes dan even groot zijn! Leidse brandweer in 1955 Verschenen is het versla van de Leidse brandweer. heeft branden in de gemee en Zoeterwoude te bestrijd* einde van het verslagjaar bedroeg het aantal woningen in Leiden 22.524 te Zoeterwoude 1.038. Het aantal plaatsen, bedrijven en dergelijke toen in Leiden 4,096. Van 1 januari tof en met 31 december 1955 hadden de volgende branden plaats; schoorsteenbranden 48. kleine binnen- Anti-vivisectie Voor inlichtingen over de Leidse afde ling van de Anti-vivisectie kan men zich wenden tot de hoofddistricts de heer C. Lau, Rijnsburgerweg Dr. Wlieeler benoemd aan Universiteit Bij K B. is met ingang van 1 februari 1956 benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de Leidse universiteit, om on derwijs te geven in de theoretische na tuurkunde, dr. J. A. Wheeler, hoogleraar aan de universiteit van Princeton, te Princeton, New Yersey, U.S.A. Dr. Wheeler werd op 9 juli 1911 gebo ren te Jacksonville in Florida- Hij gaf te Pnnceton les in de natuurkunde en was ïd van de U-S. National Academy of Sciences. Van 1951 tot 1954 was hij vice- President van de International Union of Physics. Hij publiceerde talrijke werken ®P natuurkundig gebied, onder meer over de kernsplitsing. Sinds 1 februari is dr. Wheeler reeds te Leiden werkzaam. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hendrikus Johannes Aloy- ttis, zn van H. C. Neijenhuis en W. E. M. 5iom; Eduard, zn van A. M. v. d. Kraats H N. Gouw; Sebastianus Antonius Alber- tu, zn van A. v. d. Meer en C. J. Touw; kichard, zn van T. Polnar en P. van Put ten; Leotue Johanna, dr van C. Kamsteeg 'n M. T Metz; Rudolf Antonius, zn van G. P. de Graaf en J. J. van Steenbergen; Maria Helena Jacoba Ignatia, dr van C. I- Witteman en J. J. Borst. OVERLEDEN: J. F. Dee, man 59 Jr. LEMUIDEN Brandweerwedstrijden in Leimuiden Aan de op het terrein nabij het Pa- •oohiehuis gehouden brandweerwedstrij den (klasse 4) namen zeventien ploegen deel. In en om het terrein heerste gezellige drukte. Na de prijsuitreiking door de burgemeester van Warmond, de heer Van Hoorn van de Haagse brand- dat de ontvangst bij het gemeente bestuur van Leiden in goede handen est en dat de voorbereiding, die had berust bij de commandant van de Leimui. dense Vrijwillige Brandweer niets te wen- 'ïad overgelaten. 's Avonds was een etentje voor dc juryleden en de Leimuidense brandweer lieden georganiseerd. Gemeentesecretaris J W. de Ren verontschuldigde loco-bur gemeester Buij'kx, diie door ziekte was verhinderd aanwezig te zijn en bracht hulde aan de brandweer en de jury. De uitslag luidt: 1 Brandweer Zoeter- meer; 2 Brandweer Melissant; 3. Brand weer Oude Tonge. Bedrijfsbrandwaren: 1. Nutricia te Zoefrmeer; 2. Van Melle te Den Haag. Bus kantelde in sloot Bij het inhalen van een langs de weg geparkeerde toerwagen raakte een auto bus van Maarse en Kroon in de zachte berm van de Herenweg en kantelde in de langs deze weg Liggende dijksloot De passagiers kwamen met de schrik vrij De bus is met een kraanwagen op het droge gebracht. Ds. Kruijne blijft Ds. T. Kruojine, Hervormd predikant, heeft het door de Hervormde gemeente te De Bilt (U-) op hem uitgebrachte be roep niet aangenomen. Inzamelingszakjes De inzamelingszakjes van het Rode Kruis zullen volgende week worden op gehaald. branden 56. kleine uitslaande branden 2, grote uitslaande branden 4. scheepsbran den 1 en buitenbranden 24, totaal 135. Het aantal alarmeringen voor geruchten brand bedroeg 33, het aantal baldadige meldigen 11. De brandweer verleende 6 maal hulp aan mens en dier en werd in 46 gevallen te hulp geroepen voor ma teriële omstandigheden. De bij de brand weer gestationeerde ambulance-auto rukten 866 maal uit. Driemaal is d« brandweer betrokken geweest bij bran den in niet tot het verzorgingsgebied be horende gemeenten. De totaal geschatte directe schade, ver oorzaakt door brand, bedroeg in het ver slagjaar ongeveer f 47.800. De gezamen lijke waarde, waarvoor de betrokken ob jecten tegen brand zijn verzekerd, be droeg f 3.678 550. De directe brandschade bedraagt dus 1,3 procent zekerde bedrag. De indirecte brand schade wordt geraamd op ongeveer f 200.000. Bij de branden is één persoon om het leven gekomen, terwijl 14 perso nen werden gewond. Voorts zijn 16 die ren om het leven gekoi Wat de oorzaak der branden betreft slaat de schoorsteen weer bovenaan: 48 maal was een niet-geveegde schoor steen aanleiding tot brand. Spelen met vuur en baldadigheid had dertien bran den tot gevolg, verwarmingsinrichtingen araan twaalf maal debet. Siga- iintels, benevens petroleum andere lioht-onitvlamibare stoffen w •Ik tienmaal voor een brand verantwoor delijk. In slechts zes gevallen bleef de oorzaak ombekend. De mobilofoon-installatie heeft uitste kend voldaan Ook in de buitengemeenten kon nog contact met voertuigen worden onderhouden. Het personeel heeft gestreefd de opbouw van de 4GENDA VOOR LEIDEN Woensdag Tent Herengracht (De Doorbraak), 8 u. Evangelisatiesamenkomst. Burcht, 8 u.: gewestelijk arbeidsbureau, voorlichtingsavond emigrati Australië, met film Stadsgehoorzaal. 8 uur: feestavond Leidse Onderwijsinstellingen. Gulden Vlies, 8 uur: Leidse Assurantie club, causerie over de algemene Ouder domswet. Pieterskerk, half 8: Avondstilte. Leiderdorp, Dorpshuis, half 8: uit voering Sparta. Donderdag Ned. Instituut voor Praeventieve Ge neeskunde (Wassenaarseweg 56). half 11: bezichtiging door genodigden van nieuw instituutsgebouw. Tent Herengracht (De Doorbraak). 8 uur: Evangelisatiesamenkomst. Burgerzaal stadhuis, 8 uur: Politieke Jongeren Contact Raad, burgerdag voo jonge kiezers. Grote Burchtzaal, half 9: afdeling Lei den Ned Volleyba'lbond (eerste lustrum), cabaretavond. g 6 t g e e s t, Warmonderweg 20, 8 u. afdeling Leiden Kon. Ned Natuurhistori sche Vereniging, dr. J Th. Henrard ovei schelpen van Nleuw-Guinea. Leiderdorp, Dorpshuis, half 8: uit- >ering Sparta. Vrijdag Instituut voor pnaevenfieve Genees kunde, half 4: opening nieuw gebouw 3or minister Suiurhoff. Lakenhal, 8-10 uur: voorbeziohhiiging tentoon6tellling „Remlbrandt als leermees- •r" door genodigden. Schouwburg, 8.16 uur: histrumopvoe- ring Toneelclub van Vrouwelijke Studen ten, Maul borough s*en va-t-en guerre. Ambachtsschool. 7-9 uur: tenïoonstett- ng van werkstukken. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 2—5 uur: Het Parijn m Jean Marot (tot 16 Juni) Atelier wijlen Lode Sengers (Pesthuis laan 6). 10- 6 uur: expositie schilder- en tekenwerk en grafiek (tot 17 juni, gesloten op 26 en 27 mei). Boerhaavezalen, Lange Vrouwenkerk- steeg 12, 2—5 en 7—9 uur: Leids Kunst centrum (tot 9 juni). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuiderapotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Marebrug geopend De nieuwe Marebrug kwam maandag zover klaar, dat hij gisteren kon worden opengesteld. Het is een brug met een lange bouwgeschiedenis geworden Blij kens de vragen aan B. en W. (die nog niet eens alle zijn beantwoord) een té lange geschiedenis. Maar de brug is open en dan is dat spoedig vergeten. Met vreug de hebben al vele Leidenaars er gisteren gebruik van gemaakt! Met de afbraak van de „kippenbrug" is men direct be gonnen. Afbreken gaat altijd vlugger dan „Van den Berghstichting" Noordwijk UIT HET VERSLAG over 1955, dat de geneesheer-directeur van de mr. Willem van den Berghstichting" te Noordwijk aan Gedeputeerde Staten heeft uitgebracht, zijn verscheidene bijzonderheden over deze stich ting te lezen, die melding maken van de vorderingen bij de behandeling van de patiënten en de methoden, die worden aangewend om het de ver pleegden en verplegers zo aangenaam mogelijk te maken. Zo is onlangs bij voorbeeld een zonneweide bij het nieuwe zwembad aangelegd, is in de keuken een koelcel aangebracht en is begonnen met het pianten van hees ters om het sportveld. Wat de godsdienstige verzorging betref' bezoeken talrijke patiënten naast de dien sten in de kerkgebouw der stichting zon diags godsdienstoefeningen in de omgeving vam de inrichting. Elke zondagmiddag wordt kinderkerk gehouden. Voorts is eer nieuw observatie-paviljoen ingerioht, óo' is bestemd voor verpleegden, die door nur tekort aan verstandelijke vermogens moei lijkheden geven. Bij de observatie kan ir ruime mate worden geprofiteerd van d« mogelijkheden, die het Academisch Zie kenhuis te Leiden heeft voor audiometry elektro-encefalografie en oogonderzoek Tevens is in het nieuwe hoofdgebouw eer tandartskamer opgenomen, waarin ziet een aanzienlijk verbeterde installatie Gymnastiek Grote aandacht wordt besteed aan arbeidstherapie. Vele patiënten heb'oi geholpen bij het grondwerk ten behoe' van de nieuwbouw. Ook bij het terrei, onderhoud kon aan een aantal rustige tiënten regelmatig werk worden verschaft. Het gymnastiekonderwijs en de gym- nastiiekavonden voor patiënten, die geer rwijs ontvangen, staan eveneens ït het middelpunt van de belangstelling. De voor- cn nazorg is natuurlijk heel belangrijk. Dank zij de stafbe sprekingen waren de plaatsingen in gezinsverpleging zodanig overwogen, dat minder moeilijkheden voorkwa men dan voorheen. De plaatsingen in Drente verliepen gunstig. Onderwijs Hoewel het aantal leerlingen vai school vrijwel constant bleef, voind door luta-ties een verschuiving plaats debielen naar imbecielen. Aan het einde het jaar wa.eu ingeschreven 123 beoielen en 83 debielen tegen respectie- 1 ijk 108 en 97 aan het begin van het jaar In het nieu-ve paviljoen „Papaver" werd een huishoudkas voor imbeciele meisjes ingericht. Zij doen het huishoudelijk i Het avondonderwijs voor ouderen, w mee vorig jaar is begonnen, slaagde goed en moest belangrijk worden uitgebreid. Besprekingen met de inspectie voor Hillegom De lieer Van Mastrigt voor c.h.u. over landbouwproblemen Gisteravond sprak de heer C. J. van Mastrigt te Zeist, voorzitter van het C.N.V., op de jaarvergadering van de c.h.u., die in de keuringszaal van Treslong werd gehouden. Volgens de heer Van Mastrigt is het voor de be volking en de overheid een morele plicht de landbouw te helpen. Over vleugeling van de landbouw door de industrie moet worden voorkomen. De bijeenkomst stond onder leiding van voorzitter J. Valkenburg, die een welkomstwoord sprak en daarna de secretaris en de penningmeester gele genheid gaf hun verslagen voor te lezen. officiële gedeelte Na dit sprak de heer Van Mastrigt, die ning was, dat het punt waar het bij de verkiezingen om gaat, wordt vergeten of verzwegen. De verkiezingen hebben im- het doel na elke vier jaar wijzigin- gen ln het regeringsbeleid aan te bren- te'steu-18en en dit nu wordt do( Nieuws van en voor Voorschoten Kleedgebouwen op sportterreinen Nadat in de vergadering van de raad op 2 maart het voorstel van B. en W. aanvullend krediet van f23 000 te teren voor de bouw van kleedruimten op het sportterreinencomplex afwijzend beohiikt, hebben B. en W. dit project op- bezien en een aantal bezuinigings mogelijkheden onderzocht. Zo zouden de douchecellen kunnen worden weggelaten de kantine ingekrompen tot een koopgelegenheid. De bouwkosten zouden daardoor f 9000 lager worden. In plaat6 5 zouden 4 kleedkamers kunnen den gemaakt. Dit zou een kostenverlaging SENAAT HOUDT BOOT AF (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft haar nut weer •ns bewezen. Zij heeft met algemene stemmen besloten niet het wetsontwerp te behandelen om de garantiewet voor de KNIL-miCltaken te behandelen, zolang er ln h-oogste instantie geen rechterlijke uit spraak is gedaan. De Senaat heeft zich daardoor gedistantieerd van de Tweede Kamer, die op 7 maart jl. een motie van de heer Hazenbosoh (a.r.) met 3050 stem- verwierp. De socialistische en rooms- katholieke fractie stemden toen tegen hei amendement, met uitzondering van de aer Andniesen (kath v.). Zoals bekend wondt in de oorspronke lijke garantiewet voor de KNIL gesproken de voldoening van alle rechten en aanspraken van diensten „tot" 26 decem ber 1949. In die gewijzigde wet wordt o.a het woordje „tot" vervangen door „na' is een wezenlijke verandering wani 26 december 1949 is een beperking van de garantie. Nu zegt de regering dat haar bedoeling altijd duidelijk is geweest, maai dat zij haar bedoeling fout heeft geredi geerd. De meerderheid van de Tweed» Kamer was bereid met de regering me» te gaan. Maar ln eerste instantie is het rechtsgeding tegen de staat geen succes voor de regering geworden. De vordering van een KNIL-militair werd toegewezen Hij beriep zich op de oude wet De Eerst* Kamer heeft nu geweigerd dit wetsont- ïrp t« behandelen omdat zij het verder» rloop van de gerechterlijke procedure wil afwachten. Minister v. d. Kieft ver klaarde in afwezigheid van minister Luna dat de regering de plicht heeft haar be doeling te verduidelijken. Maar de heren Wendelaar (lib.), Sassen (kath.v.), Algra en In 't Veld (soc.) vonden dat men it maar eens moet weten wat de rech- doet. Als de Eerste Kamer zou gaan debatteren zou zij in de overweging van vonnis moeten treden en dat is niet juist nu deze zaak in hoger beroep komt Vernieuwde zaal t een korte speech heeft voorzitter Jonkman de gerestaureerde vergaderzaal gebruik genomen. Niet minder dan 36 vergaderingen zijn in de Ridderzaal ge houden. De zaal is er waarlijk op vooruit gegaan, maar de plaatsen voor de parl»- taire journalisten zijn dermate onge lukkig dat de perstribune praktisch on.be- was. Men moest de toevlucht nemen de perskamer waar men via een luid spreker de debatten kon volgen. Een an dere oplossing was er niet, daar de pers- plaatsen op de tribune zou nauw zijn dat men er geen bloc-note op kan neerleggen. De persaccommodatiie is wel ln schrille tegenstelling tot de waarlijk fraaie gaderzaal. geven van f 7000. Het college is van me ning dat deze bezuinigingen niet moeten worden toegepast. Van enige luxe uitvoe ring is geen sprake, alles is eenvoudig opgezet. Ook het uitvoeren van de gebouwtjes in .hout wordt door het college afgera den. De bouwkosten worden dan welis waar f 9000 lager, doch de onderhouds kosten zullen belangrijk hoger zijn dan wanneer het geheel in steen wordt uit gevoerd. Het enige wat de kosten voor de gemeente zou kunnen beperken zou zijn, de betrokken verenigingen voor het gebruik van butagas-geysers een aparte huur in rekening te brengen. Resumerend geven B. en W. de raad in overweging alsnog het gevraagde aan vullend krediet van f 23.000 beschikbaar te stellen en de werkzaamheden onders hands op te dragen. Inrichting van het verenigingsgebouw Voor de inrichting van het verenigings gebouw wordt een krediet gevraagd van f 30.400. Het grootste deel van dit bedrag nodig voor de aanschaffing van 6toelen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling zeer voudige onbeklede stoelen aan te schaffen. Met het oog daarop was destijds dit doel een bedrag van f 15.000 uit getrokken. Het wordt echter niet gewenst geacht in de fraaie zaal zeer eenvoudige meubelen te plaatsen, doch een wat beter soort gerieflijk zittende beklede stoelen te nemen. Uiteraard zijn deze duurder. Ver der moeten nog een aantal tafeltjes en kapstokken worden aangeschaft. Was men aanvankelijk niet van plan ln het vere nigingsgebouw een piano te plaatsen, de commissie voor onderwijs is van mening, dat dit wel zeer gewenst is. Hiervoor zal een bedrag van f 1700 nodig zijn. Voorge steld wordt de piano afzonderlijk te ver huren voor f 10 per avond. Burgerlijke stand Geboren: Martine Sonja dr v. H. P Sint en M. Th. de Wilde, Fred. Hendrik- laan 36; Werner Daniël zn v. H L Hen- driksen en L. F. Verhaar. Valkenburgse- weg 64; Maaike Adriana dr v. H. Benja- :in en F. C. Schuitemaker. Gehuwd; Jan Frederik Herbschleb te -Gravenhage en Jacomine Florence van der Hoeven. Overleden: Maria Catharina Wolff, 61 jr, e.v Th. B. van Ovost. Graaf H. J. F. A. H. M. A. Wolff Metternich is, 69 jaar oud, op het kasteel Hillenraad in Swalmen overleden. Hij kwam in 1910 naar Nederland en liet zich in 1922 naturaliseren. is de tijd rijp om de bedrijven ten zien van de lonen en prijzen meer heid te geven. Het vasthouden aan oude gewoonten en gebruiken is niet altijd goed. Men moet met zijn tijd meegaan De terugslag van 1951 zijn wij al ver te boven, aldus de heer Van Mastrigt. Twee dingen zijn belangrijk, zo ver volgde spreker, namelijk het verzekeren van de import en een afzetgebied voor de in Nederland van de geïmporteerde grondstoffen vervaardigde produkten. Een zorgenkind is de overgang van de arbeiders van de agrarische beèrijven naar de Industrie. De oorzaak hiervan is dat de industrie veel sneller op peil was dan de landbouw. Maar is de landbouw hierdoor niet in groot gevaar gekomen zo vroeg de heer Van Mastrigt zich af Om dit gevaar te bezweren achtte hij het noodzakelijk het vak op hoger peil brengen. In dit verband is het de taak van de overheid om landbouwscholen stichten Verf visse g spoi De vereniging van sportvissers kwam onder voorzitterschap van de heer A. v der Graaf bijeen. Op 2 juni wordt Warmond deelgenomen aan een wedstrijd en op 9 juni in Lisse (streekwedstrijd). Voor het nieuwe seizoen staan verder op het programma een competitiewedstrijd en een jeugdhengelwedstrijd. Ook deelgenomen aan een concours in Leiden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van „Onder Ons' Als bestuurslid werden herkozen de he ren W. J. Caspers, G. Grimbergen en J. van der Halm. Ongelukkige val De 17-jarige mej. M. L. Oehl, Voor straat Noordwijk Binnen, viel van de trap, brak een enkel en werd naar het grote ziekenhuis te Leiden overgebracht. Schietvereniging De schietvereniging „Blijf voor 't Land" behaalde op een kringwedstrijd te Loos duinen in de B-klasse een tweede prijs. Agenda Huis ter Duin Vandaag komen in Huis ter Duin de Nederlandse dealers van General Motors bijeen. Op 1 juni vergadert er de club Amerikaanse zakenlieden. Op 5 en 6 juni is er een congres van de Enkabé en op 9 en 10 juni worden er internationale schermwedstrijden gehouden. Ten slotte heeft het Ned. genootschap van burge meesters voor 21 juni op een deel van het hotel beslag gelegd. Spreekbeurt Vanavond om half aoht spreekt ds. Monster uit Katwijk aan Zee voor c afdeling van de Gereformeerde Bond I Noordwijk aan Zee. LISSE Jaarvergadering der Christen-vrouwen De afdeling Llsse van de Christen vrouwenbond heeft gisteren haar 26ste feestelijke jaarvergadering ge houden. Mevrouw- Jongeboer-Lcfe- ber kon zeer veel leden verwol komen. Z(j roemde dc echte samen werking en fyne geest, die steeds In de vergaderingen tot uiting komen over alle kerkmuren heen, en memo reerde de deze winter gehouden mooie avonden, waardoor het ge zinsleven ongetwijfeld zal zijn ver- rjjkt. De dames Blom en Steenwinkel zullen BEZOEKT DE Rijnsburgse Paardemarkf op donderdag 31 mei a.s. Drie premies voor paardenmarkt Morgen zal de traditionele paarden markt worden gehouden. Zoals de laatste jaren de gewoonte was heeft een comité ter stimulering van de aanvoer van paar den een drietal premies beschikbaar ge steld voor de drie „hoogste aanvoerders". De gymnastiekvereniging GWS zal 's middags een mars maken door het dorp met een drumband voorop, waarna op het plein van de Wilhelminaschool demonstraties zullen worden gegeven. C.H.J.G.-nieuws De jongeren van de c.-h. unie zullen dinsdag 5 juni het seizoen besluiten met en propaganda-vergadering, ln samen- -erking met de afdeling der c.h.u. In de kantine van de conservenfabriek v. d. »r spreken dan de burgemeester van Woubrugge, de heer Van Wageningen en de heer D. F. v. d. Mei. jongerenkan- didaat voor de Tweede Kamer, te Am- irdam. De onderwerpen zijn: „Het ont staan van het kiesrecht" en „De rust van beginsel in de onrust van deze tijd". In de pauze speelt de bekende muziek band van de C.H-J.G. Na de pauze kan vragen stellen. Ook niet-leden zijo deze avond welkom. Damclub Concordia De damclub Concordia houdt morgen- vond 8 uur een ledenvergadering. Polder Elsgeest De stemgerechtigde ingelanden van d» polder Elsgeest komen morgenavond uur in Centraal bijeen. Spreekbeurt Vrijdagavond om aoht uur spreekt ds. Klein Kranenburg uit Hilversum in de zaal achter de Chr. Gereformeerde Kerk de afdeling van de Gereformeerde Bond. voortaan fungeren als „bezoekdames" bij blijde en droeve gebeurtenissen in de ge zinnen. De jaarverslagen van de dames S. VermeerNieuwenhuis en C. Bouma Smalle meldden een stijging van ledental. De jubileumviering heeft een lelijk gat de financiën geslagen. Voor haar vele Jongeboer hartelijk gehuldigd. Zij kreeg werk in de afdeling werd mevrouw cadeau. De dames Boterbloem, v. d. Kloot en Kranenburg werden ge huldigd in verband met hun 25-jarig lidmaatschap. Zij ontvingen een blijvend indenken. Het programma werd op gezellige en vlotte wijze afgewerkt. De verschillende feestnummers slaagden uitstekend. Zo had de „zingende rolprent" veel succes. Verder noteerden we een rijmwedstrijd et zangnummer over het „orgaan", verzorgd door vier dames. Mevrouw v. d. Berg regelde nog enige dingen voor de reis naar de bondsdag en het uitstapje naar Limburgs Valkenburg. Mevrouw Verwoerd eindigde met dankgebed. (advertentie) Alleen 1 Kinderfeest opl donderdag I paardenmarkt (paardenmarktdag) bij aankoop van 2 gulden een prachtige LUCHTBALLON CADEAU Rijnsburg Zwarte lonen Over de sociale politiek sprekend erkte spr. op, dat hierin een groot ge- lar kan schuilen. Men moet de klem- on laten vallen op „samen leven", het geen betekent: „Wat moet ik als enkeling Nederland doen, voor een goede nwerking?" Volgens spreker maakt de helft van de Nederlandse bevolking zich schuldig aan gezagsondermijning met de uitbetaling van de zogenaamde zwarte lonen. De schuld liigt hier ndet ailleen bij de overheid, maar ook bij de vakorga- ilsaties, want zij laten de besprekingen steeds weer vastlopen. Ten slotte gaf de heer Van Mastrigt in uitgebreide uiteenzetting over de so ciale voorzieningen. Het streven van de h u. is samenwerking in de zin van lods Woord voor het welzijn van het gehele Nederlandse volk. De aftredende bestuursleden, de heren van den Boer en W. Imthorn. werden OEGSTGEEST D. van der Meulen over Arabië pnder leiding van mevrouw Erlnga werd n Irene de slotvergadering van de Chris- en Vrouwenbond gehouden. De heer D. /an der Meulen, die jarenlang geaant der Nederlanden in Sa'udi Arabië Is geweest, prak aan de hand van talrUke licht beelden over dit meest achtergebleven land ter wereld. Hij vertelde eerst iets over de geschie denis van dit schiereiland, de bakermat het Mohammedanisme, en verder over hetgeen de Amerikanen de laatste jaren op het gebied van oliewinning in deze on- telijke woestijn hebben gepresteerd. De dames zagen hoe de Bedoeïn hier leeft: Nu nog in tenten, zoals weleer Abraham. In de pauze was een expositie van het Nederlands Bijbelgenootschap te bezich tigen. Voorts werd herinnerd aan het tslapje naar Wassenaar en aan de honds lag op 7 juni. Op -de eerstvolgende vergadering (17 •ptember) hoopt de bekende natuurken- ïr. de heer Wigman. te spreken. SASSENHEIM De afdeling Sassenheim van de Nederlandse Christen-Vrouwenbond hield gisteravond in de zaal van Het Bruine Paard een jubileumvergade- ring ter gelegenheid van het vijfendertig-jarig bestaan. In haar openings woord heette de presidente, mevr. Gordijn, in het bijzonder mevrouw Scherpbier, presidente van het gewest Zuid-Holland, welkom, alsmede afgevaardigden van de afdelingen Hillegom en Oegstgeest. Terugziende op de afgelopen dertig jaar constateerde mevrouw Gordijn, dat er veel reden is voor dankbaarheid Zij waarschuwde voor het gevaar, dat de voorspoed met zich kan brengen, nl. •erwijdering van God. We moeten goed bedenken, aldus de presidente, dat deze voorspoed niet het gevolg is van eigen kracht en inspanning. In haar jaarverslag memoreerde me- rouw Zuilhof-v. d. Lee. dat in het af gelopen jaar negen avonden zijn gehou- ledental steeg tot 177. Ook de penningmeesteresse. mevrouw Zandber- gen-Hylkema. liet een gunstig geluid ho- de kas sluit met een batig saldo van ongeveer f 75. Namens de propaganda- commissie bracht mevrouw Van Goever- verslag uit. Deze commissie heeft een ig kassaldo van f70, )e presidente van het gewest wees er haar gelukwens op, dat Sassenheim zich kan rekenen tot de oudste afdelingen de bond Zij zei. dat de omstandig heden in de afgelopen 35 jaar erg ver anderd zijn. vooral de positie van de het maatschappelijk leven; de grondslag van het leven is niet veranderd. Het handhaven van deze grondslag achtte preekster tegenwoordig noodzakelijker lan ooit. Zij besloot haar toespraak met ie wens, dat de afdeling in de toekomst tot zegen mag zijn voor velen, ook voor hen, die niet zijn aangesloten. Ook de afgevaardigden van Hillegom Oegstgeest boden jgelukwensen aan. Het programma vóór de eerste pauze werd besloten met zang door een koortji lijke wijze een viertal liederen ten ge hore bracht. Na de pauze werd het programma ver zorgd door leden van de yerschillende wijken. Zo voerden de dames van wijk noord het lekenspel van Hille Gaerthé „Mozes in het biezen kistje" op. Het Bo- menkwartier besloot, na een bijdrage van zuid en centrum, de avond met een aar dige revue. Geslaagd Te Leiden is voor het diploma kleuter leidster geslaagd mejuffrouw M. Colijn. Chr. kleuterschool De chr. kleuterschool houdt vanavond om acht uur haar jaarlijkse ledenverga dering in het schoolgebouw. Nu reeds haring doorgedraaid kwamen, zijn doorgedraaid. Het betrof hier de lading van de Sch. 233 en de Sch. 45. die zaterdag hun vangst reeds aan de wal hadden gebracht maar die wegens het late uur i*n het koelhuis was opge- lagen De kwaliteit was hierdoor ver- ninderd cn de haring was wat men noemt Lichtelijk „zuur". Hij wordt nu tot vis meel v rwerkt. Voor de niet doorgedraaide tweehon derd kantjes noteerde men prijzen i.I.v. de heer N. de Vries op verdienste- 180 tot 230 voor de kleinere soorten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3