Koninkrijk woorden Gods niet in alleen Duel tussen twee ploegen, die iets goed te maken hebben Nieuwe brug bij 's Molenaars gisteren aanbesteed NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DINSDAG 29 MEI 1956 HERMANN ZAISS IN ALPHEN Handoplegging en gebed om de zieken te genezen H ET IS MIJN diepste wens de naam van Jezus Christus te mogen grootmaken", aldus Hermann Zaiss, die gisteravond m de stampvolle Julianakerk een opwekkingsprediking heeft gehouden. Hij zei het heel erg moeilijk te vinden op één enkele avond te spreken tot een onbekend publiek. Hiervan viel echter niets te merken; vele minuten lang heeft Zaiss in sprankelende bewoordingen (zo nu en dan met een vleugje humor) de aloude Boodschap die week aan week in henderden Nederlandse kerken gepredikt wordt verkondigd. heeft h(j Het eerste vers van Genesis 12 werd als uitgangspunt gekozen. Zaiss bezong Holland ails een mooi en rijk land en zei zich te kunnen voorstellen, dat zijn hoor ders er graag wonen. Evenzo was het ge steld met Abraham. Hij echter ontving van God de opdracht, alles te verlaten en te gaan naar een onbekend land. Abraham stond open voor de Goddelijke openba ring: hij gaf gehoor aan de opdracht en had de moed rule', te vragen waar naar toe. Hij ging en dèit is geloof, aldus Zaiss Zijn fout was echter dat hij Lot meenam Uitvoerig besprak Zaiss de verschillen tussen Abraham en Lot in hun verhouding tot God. Toepassing In zijn „toepassing" zei de prediker ondermeer, da', het Nederlands burger recht na verloop van tijd geen waarde meer heeft. Jezus heeft echter een pas van de hemel, het bondgenootschap Gods is bovennaitionaal. Jezus gaat over de grenzen van alle mogelijkheden om Zijn broeder te redden. Dit karakter had ook Abraham Zaass vervolgde me' te zeggen: boven is uw vaderland, 'waarom doet u dan alsof u tien zakken in uw doodshemd hebt? Tel de sterren, dan weet u hoe rijk uw Vader is. Als God uw Vader i6 be hoort ge tot een rijke familie. Wie het karakter van een gelovig mens bezit, heeft t karakter van Jezus. Zaiss getuigde: mijn daarom preek ik in deze kerk. Daarna stond Zaiss stil bij 1 Johannes 4 en bij enkele gedeelten uit de Gorin- thentorief, waarbij hij sprak over de genadegaven des Heilige Geestes. Het koninkrijk Gods is niet in woorden alleen maar ook in de tekenen van de Heilige Geest. Tal van gevallen waarin zieken door gebed en handoplegging wa ren genezen werden opgesomd. Ook vele zieken Vele zieken, waaronder enkele op ligstoelen en In ziekekarretjes, waren gisteravond onder het gehoor van Zaiss. Na afloop van de samenkomst gebeden en hen de handen dpgelegd. In de kerk bleef een groep „gezónde" mensen achter om te zin gen en te bidden, weer anderen wil den hun nieuwsgierigheid bevredigen en stonden te reikhalzen voor de ramen van de consistoriekamer. Een voorganger van een der vele Alpheuse geloofsgenootschappen noteerde ijverig de namen en adressen van hen die .genezen" waren, tot Hermann Zaiss deze broeder tot de orde riep met te zeggen: ,dat moet u niet doen, dat gebeurde in de Bijbel ook niet(Even daarna ont dekken we op een tafeltje in de hoek van istoriekamer nog een viertal notitieboekjes, vermoedelijk nog zonder nige aantekening er in). Tijdens de zangdnenst, welke aan de HAZERSWOIJDE Uitstapje bejaarden Op 20 jund zal het uitstapje voor de be jaarden voor de tiende maal worden ge houden. Dezer dagen zal geld worden op gehaald en daar men ditmaal aan de reis verband met de viering van het twee- lustrumfeest een extra feestelijk tintje 11 geven, wordt op de medewerking van gerekend. BENTHUIZEN Boerenleenbank veertig jaar Maandag wordt de jaarlijkse ledenver gadering van de Coöp. Boerenleenbank gehouden. Behalve de viering van het veertigjarig jubileum staat ook op de agenda het aftreden van de heer J. Bo- gaards als bestuurslid in verband met diens gevorderde leeftijd. De heer Bo gaard s is een der oprichters van de ver eniging en heeft veertig jaar zitting ge had in het bestuur In de plaats van de heer Bogaards zal een nieuw bestuurslid moeten worden gekozen. De heren Jac. v. d. Eik. (voorzit ter) en J. Janse (Lid van de Raad van Toezicht) zijn periodiek aftredend, doch kunnen worden herkozen. DE KAAG Jeugdlierbergouders namen afscheid De heer en mevrouw A. C. v. d. Kwast, de jeugdherbergouders van „De Trek schuit", hebben afscheid van vrienden er kennissen genomen Het dagverbijf was tot de laatste plaats bezet, toen de heer D. van Nieuwkoop het woord nam er beiden hartelijk dankzegde voor het vele dat zij voor de jeugdherberg en de Kaag- se jeugd hebben gedaan. Het echtpaar gaat nu naar de jeugdherberg te Schoorl. Diverse cadeaus werden als aandenken aangeboden. Feestelijke bijeenkomst Donderdagavond om acht uur komt de vrouwenvereniging „Ore et Lalbona" iir het verenigingsgebouw achter- de Her vormde Kerk bijeen om het tienjarig be staan op feestelijke wijze te herdenken. De heer OosterweMer uit Amsterdam zal onder meer het ebuk „Offensief in de Zwa-rtebijlsteeg" voordragen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Spoedeisende raad Onder voorzitterschap van burgemees ter De Harder kwam de raad in spoed eisende vergadering bijeen. Het enige punt van de agenda was de benoeming onderwijzer aan de openbare school, In de vacature V. d Molen. De voordracht, door B. en W. in overleg met de teur van het lager onderwijs in de inspec tie Alphen aan den Rijn, opgemaakt luid de: l. j. Scherphof te Enschede; 2. H. Willems te Enschede en 3. H. Wicherts te Garmerwolde. In zijn toelichting voorzitter, dat no. 1 van de voordracht nog examen moet doen, doch „met een aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid" zal slagen. De beide andere kan didaten zijn nog in militaire dienst. De heer J. Scherphof werd met algemen» •temmen benoemd per 1 juli 1956 Burgerlijke stand Overleden: Cornelia Guldemond 90 j weduwe van Reinler Geerlof. ROELOFARENDSVEEN Vellingdagen Evenals voorgaande jaren zal gedurende de zomermaanden slechts driemaal per week bloemenveiling worden gehouden, TER AAR Heropening pompstation Gisteren heeft de heer L. G. Bezemer zijn gemoderniseerde benzinepompsiation geopend. Dit station voorziet in de be hoefte van Korteraar en Aardam en in het bijzonder van het doorgaand verkeer. Raadsagenda Vanavond om acht uur komt de ge- ieenteraad in spoedeisende zitting bij en. Het enige agendapunt is een voorstel tot de aankoop van grond In het uitbrei dingsplan Langeraar. WOUBRUGGE Examens E.H.B.O. In het Groene Kruisgebouw namen maandagavond zes kandidaten deel aan examens voor het diploma EHBO. De- cursisten werden opgeleid door dok- L. E. Loth en de heer J. Slegtenhorst te Leiden. Examinator was dokter Ba- ïin te Leiden. Het diploma werd behaald door de da tes Brunt. Harskamp, Rijlaarsdam, Loos Westmaas. Eén kandidaat werd afge- edgenüijke samenkomst vooraf ging werd ïr gewuifd en handen geschud. De „Her- nanm Zaiss krant" (m 't Duits) werd voor wee dubbeltjes te koop aangeboden Lijn Gouda-Alphen Vele genodigden voor eerste treinrit Zoals wij reed6 berichtten wordt de ge ëlektrificeerde spoorlijn Goud-a-Alphen aan den Rijn vrijdag officieel In gebruik genomen Behalve d-r Ir. F. Q. den Hol lander, de president-directeur van de spoorwegen, zullen ook de vertegenwoor- van de Commissaris der Koningin e provincie Zuid-Holand, de burge meesters, we'iioudere en secretarissen a dé gemeenten Waddinxveem, Boskoop Alphen aan den Rijn en vertegenwoor digers van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat en van de Kamers van Koop handel te Gouda en Leiden met de eerste trein meerijden. Het Ligt in de bedoeling om in het pa viljoen van Avifauna de thee te gebrui ken. De treinrit zaïl worden opgeluisterd met muziek van de plaatselijke muziek korpsen, die op de stations worden op gesteld. ZEVENHOVEN Polder Zevenhoven bijeen Onder tamelijk grote belangstelling hield de polder Zevenhoven zijn algemen- gadering van stemgerechtigde ingelan den. De voorzitter, M. J. van Mastwijk dijkgraaf, verwelkomde speciaal de bur gemeester van Zevenhoven en de waar nemend burgemeester van Nieuwveen. De rekening over 1955 werd vastgesteld d in inkomsten 81.870.21 en in uitga- en 79.054,22. Het door de commissie van onderzoek oor de rekening 1955 gedane voorstel om de salarissen van de dijkgraaf en heem raden. gezien de vele hieraan verbonden -rkzaamheden, te verhogen en te bren gén op het dubbele, werd door de ver- ring overgenomen, zodat een derge lijk voorstel vanwege de ingelanden-ver gadering zal worden gedaan aan Gedepu teerde Staten. begroting voor het dienstjaar 1956 I vastgesteld met in inkomsten en uitgaven 82.451,25 en een post voor „on- zien" van 1341,01, terwijl de pol- derlasten voor 1956 werden gehandhaafd op het voor de vorige jaren geldende be drag ad 27,50 per ha. Tot plaatsvervangend lid van de com missie voor onderzoek der rekening 1956 werd op voorstel van het bestuur noemd de heer G. Mounts te Zevenho ven. Eveneens op voorstel van het be stuur verleende de vergadering machti ging tot het aangaan van een rekening- courant-overeenkomst met de coöperatie ve boerenleenbank „Ter Aar" te Nieuw veen voor 1956 tot een maximum-kredii van ƒ25.000. Her i uit De dameskrans der Herv. Gemeente maakte een reisje met een autobus naar het Gooi en Muiderslot. Na het Muider- slot te hebben bezocht, werd een bezoek gebracht aan Anna's Hoeve, waar allen zich even verpoosden om daarna de speel tuin te bezoeken In Utrecht werd eer warme maaltijd gebruikt. Rode Kruis-wandeltocht Voor de vierde maaJ organiseert de wandel- en ontspanningsvereniging van het Rode Kruis, afdeling Leiden, een •andeltochit ten bate van de bloedtrans fusiedienst. Een met zorg uitgestippeld parcours kan zaterdag 18 augustus wor den afgelegd. Jeugdigen in de leeftijd 8 n met 11 Jaar kunnen 10 kim. lopen, personen van 12 tot en met 14 jaar 15 km de ouderen 25 km. Van 2 tot 3 uur wordt gestart in Oud Hortuszicht. Schaken N.Z.H.-Zwarte Pion 12V2-2V2 Gisteravond speelde N.Z.H. tegen Zwar- Pion uit Lisse om de wisselbeker De Zwarte Pion heeft de beker de laatste twee jaar gewonnen, zodat ze than6 de kans heeft deze prijs definitief in haar bezit te krijgen. Intussen ziet het er even- >1 niet naar uit dat dit zal gelukken. Gisteravond verloren de Lissenaren na melijk met 12%—2%. zodat N.Z.H. in de return-martch. die in september wordt gespeekt aan drie punten genoeg zal hebben. De uitslagen luiden: A. Hensing (N.Z.H.) P Beyk (Zwarte Pion) 01. M. J. GoudriaanG. Schollen 10. A. VletterH van Diemen 10; H. TijstermanP. Langeveld 10; L. J. Gou driaanJ Goedeman 1-M) (regl.). H Bin. nendiijkW. Goedemans 10 (regl.), A. RavensbergenJ Grimsbergen 1—0, W 1 Egmond—Th. Brouwer 1—0 (regl.). R. stermanA. Elfrink 10 (regl.), H. v. Westen—C Rotteveel 0L. A. v. d. EykelS. van Ruiten D v. d. Vij- C. van Ruiten 10. D Schoneveld Geenling 10. G. KromhoutA. Goe demans 1—0, W. M- de KluiverC. van Ruiten 10. Morgen Nederland-Schotland op Houtrust "jlAET REDEN mag men veronderstellen, dat het morgenavond op het •l'J- Haagse Houtrust een interessante, felle strijd zal worden tussen de amateurelftallen van Schotland en Nederland. Beide ploegen hebben iets goed te maken. De Schotten de twee nederlagen, die zij op hun hui dige toernee over het vasteland (al) hebben geleden (Duitsland -11 en Zwitserland B 21), terwijl het jongste verleden van de onzen zoiets als een 51 ondergang tegen de Fransen in Maubeuge laat zien. Het spreekt vanzelf, dat de respectievelijke teams heide zullen trachten teneinde nog iets van hun prestige te redden nu een voordeliger uitslag te bewerkstelligen. De kansen zijn er voor allebei. Uit de genoemde resultaten mag men af leiden, dat de ploegen elkaar niet veel zullen ontlopen, al zijn we ge neigd de voetbalkunde van de Schotten ze komen nu eenmaal van dat gerenommeerde voetbal eiland aan de overkant van de haringvijver hoger aan te slaan Maar misschien wordt de „geest van 1913" vaardig over de oranjehemden Toen op datzelfde Houtrust het trot se Engeland door Bok de Korver en zijn mannen met 21 werd be dwongen! Van de Schotse spelers ls het volgende bekend. De meeste faam geniiet keeper Cramsey van Queens Park. Hij kan er op bogen, dit seizoen, het kleinste aantal doelpunten in de niet-be- taalde Schotse league te hebben doorge- De zeventienjarige leerling-mecanicien Samson (rechtsback) staat sinds vijf maan- n het eerste elftal van Hamilton Academia, maar debuteerde reeds in fe bruari als international tegen Ierland Linksback Harnett was oorspronkelijk halfspeler. Later bleek deze man. die over keihard schot beschikt, beter op zijn plaats als achterspeler van Queens Park. Hernett is, wat men in Groot-Brittannië noemt, een all-year sportsman Hij munt ils batsman in het crickcspel Speelde in 1953 zijn eerste internationale wedstrijd tegen Ierland George Taylor is de enige „Engelse Schot" in het elftal Hij Is lid van Houns- in komt geregeld uit voor de Isthmian league; bekend om zijn harde schot, in beide benen George Savage (Queens Park), die zich vroeger op de middenvoorplaats bewoog, wordt nu een van de beste vleugelspelers Schotland genoemd. Hij Is overigens ook als spil, linksbinnen of rechtsbinnen te gebruiken Zijn clubgenoot John Valentine ls een an de steunpilaren van de ploeg HU heeft een hekel aan „show" maar als koel en beheerst verdediger heeft hü grote waarde ln ieder elftal Alex Glen van dezelfde club is een broer van de vermaarde Archie Glen, die Aberdeen speelt en Schots professio nal-international is. Alex trok dit jaar dikwijls de aandacht door zUn stülvolle spel als linkshalf. Opgeleid in de RAF en ln enkele an dere clubs. Is Jim Chalmers thans een van de waardevolste spelers van Dunfermline. In de Schotse amateurploeg. die twee maanden geleden tegen Wales uitkwam, as hij de ster van zijn team. Tot de jongere gen ;ratie behoort Niall Hopper, ook al van Queens Park: een snel veelzijdig spelertje, van wie nog veel wordt verwacht. Dat is ook het geval -met McLean van de zelfde club. die nog aar- AnnoAoCjt °M 4(ooiyojclil Jl<j Jci VISSERIJGOLFJES Proefvaart KW 80 De Dirk Maria KW 80. die op 31 maart bij scheepswerf De Hoop van gebroeders Boot te Leiden te water ging, zal zater dag zqn proefvaart maken van uit Vlaar- dingen. Op de Nieuwe Waterweg ge schiedt de overdracht aan rederij Kenne- merland. Weer bruggenbouw in Alphen aan den Rijn Ook diverse wegverbeteringen staan op het programma manswetering worden vervangen door een nieuwe brug. In de oorlog werd de ouderwetse brug door de Duitsers opgeblazen en later hersteld, maar het sterk toenemende verkeer, ook aan de lage zijde van de Rijn van oost naar west, stelt thans zwaardere eisen. Daarom zullen ook de wegen in deze buurt in de nabije toekomst grondig worden verbeterd. Gelijktijdig met de bouw van een nieuwe brug aan 's Molenaars zal men bijvoorbeeld de haakse bocht in het gedeelte Oudshoornseweg naar de Woubrugseweg ten oosten van de Heimanswetering wegnemen. Hiertoe zullen het groene gebouwtje, bewoond door de familie Van Nood, en het daarnaast gelegen pand, dat als bewaarschool dienst doet, worden afge broken. nieuwe brug komt ongeveer 35 meter ten noorden van de bestaande brug te liggen. Hierdoor zal ook de invaart voor :heepvaart van de Rijn aanmerkelijk worden verruimd. Opdat deze verruiming wel oostelijk als westelijk van de Rijn mogelijk zal kunnen zijn wordt een ge deelte van het gebouw, waar thans het 'inciaal kantoor is gevestigd, afge broken. Over de bestemming van het blij vend gedeelte bestaan nog geen omlijnde plannen. De provincie gaat het gebouw in elk geval geheel ontruimen. Het kantoor komt dan in de geheel gemoderniseerde villa van jhr G. J. Stoop, een goede hon derd meter verder ln de richting van Leiden gelegen. Daar zullen bovendien enkele diensten van de provincie kunnen worden ondergebracht, zoals de afde lingen waterbouwkundige werken, wegen- onderhoud en polderzaken. Ruime brug De 's Molenaarsbrug van de toekomst wordt een dubbele basculebrug, die elek trisch zal worden bediend. Het aanzien zal enigszins doen denken aan de nieuwe Koningin Julianabrug. De doorvaart (23 meter) wordt door twee klappen over brugd, zonder pijlers, op een hoogte van ongeveer 4.50 meter. Het beweegbare deel van de brug krijgt een rijweg van 6.50 meter, waaraan ter weerszijden voetpa den van twee meter breedte komen. Aan belde zijden zullen ruime viaducten toe- i wel op maandag, woensdag en vrijdag, gang tot de brug gever Het grondlichaam aan de oostzijde wordt 85 meter lang en begint, vanui Alphen gezien, even voor de villa Nova De lengte van het oostelijk viaduct be loopt ongeveer 78 meter en krijgt eer koudasfaltbedekking. Het westelijk grond- lichaam wordt eveneens 85 meter lang het viaduct aan deze zijde 138 meter.. De aansluitende viaducten krijgen een breed te van 7 meter en betegelde voetpaden aan weerszijden van ongeveer anderhalve meter breed. De viaducten worden be tonnen kunstwerken Op het grond- lichaam wordt de rijweg iets smaller namelijk 6.50 meter. Bij '3 Molenaarsbuurl en de Woubrugseweg komen doorgangen onder de viaducten. Afbraak Wat de oostkant betreft komt nieuwe toegangsweg paar de brug achter de villa Vredelust om naar de Heimans wetering en vindt over de brug aan de westkant aansluiting op de bestaande weg even voorbij de villa van jhr. G. J. Stoop. Uiteraard zullen de nodige aan sluitingen op anders wegen zo ruim mogelijk worden gehouden. Aan de westkant van de Helmans- wetering moet voor de brug cn het viaduct ccn doorgang worden ge maakt. Hiertoe worden de panden van de firma Bos, tussen de groentewinkel van de heer A. van der Endc en de bakkerswinkel van de heer E. Visser, afgebroken. Door afbuiging van de weg naar rechts heeft men bereikt, dat zo weinig mogelijk huizen aan de bouw van de brug ten prooi zullen Het bedieningshuisje komt aan d zuidoostkant en wordt ongeveer 3.70 i het vierkant. Zowel de brug als de vis ducten krijgen leuningen met spijltjes t( een hoogte van een meter. Op de viE ducten komen stijlen met regels. In h« water komen nieuwe, houten remmings- werken. terwijl heel wat nieuwe oever voorzieningen in beton zullen worden uitgevoerd. Aanbesteding Voor de uitvoering van de onderbouw zijn twee jaar werkbare dagen gesteld Gistermorgen om half twaalf is de aan besteding geschied door Provinciale Sta ten in opdracht van G.S. Er werd door 31 firma's ingeschreven. De hoogste inschrijving was van het nemersbedrijf voorheen firma G. van Dijk en Zonen te Hardinxveld met 1.110.000, de laagste van de N V. Betonindustrie Vo- bi te Vinkeveen met 835.450, de op één na laagste van de N V Gebr. Koudijs Rotterdam met 869.000. De firma Oudenes en H. Turkenburg te Alphen e den Rijn had ingeschreven voor 999.000- De gunning is aangehouden. De duiven vlogen De Alphense Vriendenclub heeft deel-» genomen aan pen concoursvlucht van Quevrain (204 km n.w. wind). Door het koude weer was het een zeer zware tocht. De duiven werden gelost 11.30 uur. Aan komst eerste duif 3.27.23 uur. Uitslagen: 1. 17 Th. v. d. Elshout 84 pt.; 2, 15. 25 J. Domburg. 85 pt.; 3 J. van Rijn, 48 pt.; 4, 23 A. Groenendijk jr. 75 pt.; 5. 24 N. van Wilgen 73 pt.; 6 E. v. Wilgen 43 pt.; 7, 22 A. Wijsman 73 pt.; 8 B. Leeuwen 43 pt.; 9, 18 A. Lammers 75 pt.; 10, 16 L. Starreveld 76 pt.; 11, 12, 14 J Rooda 79 pt.; 13 M. Bijsterveld 38 pt.; 19, 26 A, Dissel 57 pt.; 20 W. Tromp 31 pt.; 21 Martens Hoogeveen 30 pt. Neon verlichting vernield De uitstekende last van een vrachtauu is gisteren in aanraking gekomen met d< neon-reclame van de firma Woerdman 11 de Julianastraat. De verlichting werd ver nield en de bestuurder van de auto, die vermoedelijk niets heeft gemerkt, is door gereden. VALKENBURG Burgerlüke stand GEBOREN: Cornelis zoon van A. H. de 'it en P. de Vries; Adriaan Hermanus >on van T. Botermans en J. Binnekadc: Margaretha Hendrika Gerdina dochter J. A. Binnendijk en C. A. Hagen De grond van de Nieuw-Guineër Bij de ontwikkeling van Nederlands :euw-Guinea i6 het van groot belang, it er een weg wordt gevonden, waarbij de belangen van de" bevolking ten aai van de grond beschermd wordt terwijl tegelijkertijd ontplooiing van het econo mische leven wordit mogelijk gemaakt. Op het ogenblik is er een wetsontwerp aanhangig, hetwelk een en ander wil re gelen door wijziging van artikel 39 var de bewindsregeling Nieuw-Guinea. Hier op is een kritiek verschenen van dr V E. Korn, bij de NV. de Nederlandse Boek- en Steendrukkerij v.h. H. L. Smits te 's-Gravenihege, getiteld De Grond var de Papoea in de Staten Generaal. Schrij ver bespreekt uitvoerig de in Nederlands- Indië geldende regelingen, het adatrecht de bijzondere toestanden in Nederlands Nieuw-Guinea. Hij acht de gegeven waar borgen thans te gering en wenst in het voorstel 00. mM-nkkeHike waavborring van de beschikkingsrechten der bevol king. van de mo"e'iikheid van tot gevallen, waarin het adatrecht dit ge doogt en slechts tot bepaalde doeleinden. Ook geeft hij enkele waarborgen aan waarmede vervreemding van inheemse rechten omgeven moeten zijn. In het bij- 'nn-ler behandelt hii de d-i'dnli'-ht erfpacht voor vreemde ondernemingen. Hij vreest, dat deze ondernemingen de bevolking inderdaad vreemd zullen blijven en wil deze vervangen door ge mengde grote bedrijven. Verkoop gouvernements- werf in Ned. N.-Guinea Het Tweede -Kamerlid drs. C. P. Ha- zenbosch (a r) heeft minister Kernkamp gevraagd of berichten, als wordt de gou- vprnementswerf in Hollandia. Ned Nieuw-Guinea, aan de firma Engelbert verkocht, juist zijn. Indien dit het geval is. wordt de minister gevraagd of de po sitie van het personeel veilig is gesteld en of hieromtrent besprekingen zijn ge voerd met de werknemersorganisaties. Daar de heer Hazenbosch aanleiding heeft te veronderstellen, dat dit nie geval is. vraagt hij minister Kernkamp alsnog maatregelen te treffen om tot een bevredigende oplossing te komen. Shell gaat werken in Pakistan Te Karatsji is een overeenkomst ge tekend tussen de Shell Company of Pa kistan en de Pakistaanse regering ter op richting van egn werkmaatschappij, de Pakistan Shell Oil Comnauy, welke op 26.000 vierkante kilometer in West- Pakistan en een even groot terrein in Oost-Paklstan een onderzoek naar olie zal instellen De Petroleum Develop ment of Pakistan Ltd., een maatschappij met uitsluitend particulier Pakistaan pltaal. zal voor 25*/, in deze werkr srhaopij deelnemen de Shell voor Wanneer er olie wordt gewonnen, dan zal de Pakistaanse resrering de helft va winst ontvin-rpr). De eerste diepe boring zal emdp 10S7 worden beeonnen. Het hoofdkantoor komt te Karatsji. Chr. Democraten wensen eenheid Het tiende congres van de internatio nale unie van Christen-Democraten, dat te Luxemburg geh<uden is. heeft een re solutie aangenomen, waarin uitgesproken wordt; d9t de eenheid van het westen ten aanzien van de Sowjetunie gehandhaafd dient te worden en afzonderlijke onder handelingen afgekeurd worden. Kamerontbinding en verkiezingen In het Staatsblad van 28 mei is het officiële besluit tot ontbinding van beide Kamers der Staten-Generaal. op 8 en 22 mei. en de verkiezingen, voor de Tweede Kamer op 13 juni en voor de Eerste Ka mer op 14 juni gepubliceerd. De ontbinding der Kamers is gesteld op 2 juni, de laatste verenigde vergade ring zal worden gehouden op 30 juni. drie uur 's middags. De eerste samenkomst van de nieuwe Kamers is bepaald op 3 juli a s. Loonsverhoging in Amerika en duurder staal Gisteren begonnen ondehandeldmgen tus sen de U.S. Steel Corp. en de United Steelworkers ter vervanging van het 30 juni aflopende arbeidscontract. De bond wil een hoge opslag en sociale verbete ringen voor de 650.000 leden. Roger Blough, president van U.S. Steel, ve wacht daarom stijging van de staalprijs. De New-oYorkse beurs verder Wallstreet ls gisteren door een zware verkoopgolf geteisterd, doch in het laat ste beursuur trad een krachtig herstel in, zodat het slot kwam met koersen, die flink boven het laagste peil van de dag laeen. Bij de opening waren de koersen alge meen hoger, maar weldra sloegen zij een dalende richting in. Kort na het begin van het laatste uur was de stroom van ver kooporders zo groot, dat de tikker een achterstand kreeg. Deze stroom verdween echter spoedig, waarop zo veel kopers in de markt kwamen, dat de tikker opnieuw een achterstand kreeg ditmaal met koersen, die een krachtig herstel boven de laagste koers van de dag vertoonden. Bij het slot was de achterstand drie mi nuten. Toen het laagste punt van de dag be reikt was. schommelden de verliezen om de acht dollar per aandeel, maar bij het slot wisselden zij van 1 tot 5 dollar*. Deze reactie is een weerspiegeling 2.20 dollar tot 175.21 Kleine zelfstandigen niet blanco stemmen De bestuursvergadering van de Neder landse bond van kleine zelfstandigen beeft een motie verworpen, volgens wél ke „geen der politieke partijen, die aan de verkiezingen deelnemen, geacht kun nen worden de belangen van de kleine zelfstad»gen naar behoren en in de geest van de bood te kunnen en-of te willen be hartigen". De motie stelde voor de kleine zelf standigen te adviseren, hun stembiljet ongeldig te maken. Bondöleden dienen echter de politieke partijen waarbij rij zijn aangesloten niet te verlaten doch eefcie te voeren opdat „hopelijk in de toekomst meer begrip zal ontstaan voor de wensen" van deze groep. Boerenleenbanken. Stortingen april f 75,1 min., terugbetalingen f 89.6 min Vorige maanë f 2.6 min. spaaroverschot Dit is een normale seizoenfluctuatie. zelt of hij binnenspeler of middenvoor zal worden Hunter Devine speelde dit seizoen slechts dertien wedstrijden voor Queens Park, maar scoorde twaalf doelpunten. Hij ls do langste man van de Schotse ploeg met een lengte van 1.85 meter W. Black, een binnenspeler met veel er varing, ls reeds verscheidene jaren bij Queens Park, dat hij soms ook uitstekende diensten bewijst als kanthalf. Met een vliegtuig reist W. Omand iedere week uit Zuid-Engeland. waar hij als mi litair gestationeerd is. naar Schotland, om voor Queens Park te voetballen. Snel en produktief buitenspeler mag John Reid. eveneens van Queens Park, genoemd worden. Valkenheide-mars op 23 juni Op 23 juni zal het Utrechtse heuvelland, rondom Doorn en Maarsbergen weder om het bekoorlijke decor vormen van een sportief schouwspel: de vijfde mars van „Valkenheide". die een bijzondere be tekenis heeft, omdat deze mede gehouden wordt ter gelegenheid van het tienjarig beslaan van het Militaire Herstellings- en Oefenoord „Aardenburg" te Doorn. Een parcours, dat zijn begin- en eind punt vindt op „Valkenheide", het be kende opvoedingscentrum van de Her- mde Kerk, voert over o.m. het land goed „Andersteyn", langs Huize Maarn, kasteel Maarsbergen, door de Kaapse bos- :n en langs Huize Doorn. De afstanden bedragen 10, 15 en 25 km. Start tussen 2 en 3 uur. Inlichtingen bij H. C. Ipenburg, Val kenheide 34, Maarsbergen. Schermfeest in Breda Haagse officieren bij eerste zes Te Breda is in de schermzaal van de K.M.A. een begin gemaakt met het jaar lijks wapenfeest van de Koninklijke Offi- iers Schermbond. Een personele wed strijd op degen zonder elektrische regi stratie eindigde in een zege voor Rhaesa 'Volkel) met 7 gewonnen partijen. Als weede eindigde Bakker (Volkel) met 5 gew. partijen, terwijl Van den Broek (Haarlem) de derde pliiats bezette met 4 gewonnen partijen. Niet minder dan 6 schermers eindig den in een andere individuele degenwed- strijd, welke wel elektrisch werd ver- ichermd, gelijk. Na barrage kwam Don eer van Heel (Breda) als winnaar te voorschijn Los (Amesrfoort) werd tweede. Reuhl (Den Haag) derde, Berg huis (Den Haag) vierde en Van der 'eer (Rijswijk) vijfde Van Kregten (Den Haag), die eveneens in de barrage had moeten deelnemen, trok zich wegens tijdgebrek terug. Nieuw-wereldrecord 20 km snelwandelen De Rus Bruno Yunk heeft de 20 km snelwandelen te Tallin afgelegd in 1 uur 30 min. 0,8 sec. Yunk bleef hiermede 2 seconden beneden het officiële wereld record, dat sedert 2 oktober 1955 op staat van zijn landgenoot Golub- Olympische vlam op 2 juni naar Stockholm Volgens mededelingen van het Grieks Olympische comité zal de Olympische toorts zaterdag 2 juni worden ontstoken, waarna de reis naar Stockholm, waar de Olympische ruiterspelen worden gehou den. begint. De toorts zal van het oude Olympia per auto naar het vliegveld van Athene worden gebracht en vandaar uit met een vliegmachine naar Stockholm. De Nederlandse televisiestichtlng zal een aantal filmjournaals van de Olympi sche ruiterspelen te Stockholm uitzenden. Deze filmjournaals worden als Eurovisie- uitzendingen uit Hamburg gerelayeerd. Intdameshockey Nederland wint van India Tijdens het toernooi om het officieuze wereldkampioenschap voor dames te Sydney heeft het Nederlandse touring team met 2—1 van India gewonnen. Bij de rust was de stand 0—1. De verdere uit slagen waren: Zuidafrika—Nieuw Zee land 21; EngelandCanada 20; Aus traliëIerland 81; Ver. StatenSchot land 21. Duitsers stalen auto, reden tegen boom De Apeldo^rnse politie heeft twee Duit sers gearresteerd, die in de nacht v .i donderdag ^p vrijdag in Amsterdam een auto sta'en. Een nachtwaker in Apeldoorn zag twee verdachte personen lopen op de Loolaan. terwijl enkele honderden me ters verder een auto tegen een boom was gereden. Hoewel de Duitsers hun signalement bekend konden veronder stellen. bleven zij in Apeldoorn, waar zij later zijn gearresteerd. N.R.C. Div.voorstel 8 (8)%; winst 340 342 (306 000); omzet 1.7 mldjoeu hoger; bedrijfskosten 1.5 min; afschrij vingen 545.155 (411.369) door aanschaf fingen en gestegen vervangingswaarde; dividend Vaderland 8 (8)%; reservering 45.000. exti a-afschrijving 37.364; opla gen uitgebreid; vooral advertenties, doch ook abonnementen bevredigend gestegen; aantal abonné's met die van het Vader land 190.000; rotatiedrukkerij en Bene- drictus bevredigend; kosten stegen in evenredigheid door groei, stijging grond- etoffenprijzen, salarissen en lonen, doch geheel opgevangen door omzet; investe ring in 1955 910000; onderhandse lenang van 350 000 in jan '55; grotere investe ringen nodig voor modernisering en uit breiding machinepark benevens tekort aan ruimte; in 1956 stegen omzet en kos ten ln gelijke mate, of men kosten kan opvangen hangt af van papierprijzen en loonsverhoging; VPRO laat „Vrije Ge- uiden" bij N.V. drukken, waarvoor in belangrijke investering no dig. De vierjarige Arie Smal uit Spier dijk werd zaterdag dodelijk getroffen door een aanhangwagen, die door het breken van de trekstamg losschoot. De anhangwagen reed door het hek van de pastorietuin van Spierdijk, waarachter het kind stond. Get is overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7