star BOLS American SCHWETZINGER FESTSPIELE Josef Martin Kraus leefde in de schaduw van Mozart Waardig eerherstel voor componist, 200ste geboortedag gevierd Geen tweede partij in Rusland kan worden toegestaan Zorgen... haast? P A N T E N E Arabische landen fel sjekant tesren Engelse resolutie Europa krijgt supersnelle trein >j ISOLATIE DEK ATMOSFEER Lof en kritiek voor Sukarno in cle Indonesische pers 5 DINSDAG 29 MEI 1956 SCHWETZINGEN. mei 1956 TT7 AT EEN ongelooflijke egoïst was Mozart eigenlijk. Hij siste alle aan dacht voor zichzelf op en kon niemand naast zich velen. Er zo grondig wist hij aller aandacht op zichzelf te richten, dat we thans 200 jaar later tussen de jaren 1756 en 1791 maar één componist kennen: Mozart. Het lijkt wel alsof iedereen in die tijd uit angst voor dat Salzburger won derkind niet durfde te componeren. De ene ster eiste zoveel licht op, dat alle andere sterren verduisterden. veel geleerd die Mannheimer Schuli heeft, is natuurlijk ook n Josef Martin Kraus wil ik er echter met nadruk uit naar voren halen en hem een vaste plaats geven in het repertoire. Niet alleen omdat hij het als componist verdient, maar ook omdat ik hem voor de gang der muziekgeschiedenis van belang acht. Hij steelït met hoofd en schouders uit boven zijn tijdgenoten. Dat is overigens in zijn tijd ook wél ingezien. Bachs zoon. Philipp Emanuel, zei eens: „Kraus verspricht einer der Grossen auf dem Gebiet unserer Musik zu werden. In manchem ziehe ich ihn Mozart vor". En Joseph Haydn schreef in 1801: „Kraus war der erste Mann von Genie, den ich gekannt habe. Er ist ein unersetzlicher Verlust fur unsere Kunst. Die Sinfonie i Jahrhunderten als ein Me gelten wind". Kraus is dus wel De Duitse componist Josef Martin Kraus, die in hetzelfde jaar als Mozart werd geboren, doch tn diens schaduw blééf voortleven. Toch zijn er hèel wat meer componis ten in die tijd geweest. Zal ik er een paar opnoemen? Franz Danzi (17631826). Ignaz Holzbauer (1711—1783). Carl Sta- mitz (1746—1801). Franz Hoffmeister (1754—1812). Peter Ritter (1763—1846). Georg Josef Vogler (17491814) en Paul Grua (17541833). Er zijn er nog veel meer, die heel wat speelbare composities nalieten. Dank zij de Schwetzinger Fest- spiele heb ik er het één en ander van kunnen horen. Maar het is natuurlijk oneerlijk om Mozart zelf van die onbekendheid zijner tijdgenoten de schuld te geven. Het is eigenlijk de tijd geweest, die zeefde en door zijn onverbiddelijkheid maar heel weinig doorliet. Of de tijd altijd rechtvaardig is valt nog té betwijfelen. Die twijfel kwam dezer dagen in Schwetzingen bij me op. toen dirigent Eugen Bodart één gehele serenade met zijn Kurpfalzisch kamer orkest wijdde aan Josef Martin Kraus. TEERST IETS over Kraus leven. Zoai gezegd, Kraus werd 1756 in Miltenberg Main geboren, kreeg als 5-jarige zijn ste muziekonderwijs op de Latein- schule in Buchen eh onderscheidde zich direct al van zijn medeleerlingen door bijzondere begaafdheid. Als 12-jarige gaat Kraus naar Mannheim, toen eer echte muziekstad, om het Jezuiten-gym- tasium en het Muziekseminarium te be oeken. Daar komt hij in contact met de beroemde Abt Vogler en schrijft zelf! enkele, nog met belangrijke, jeugdwerk- jes. In 1773 gaat hij naar de Kurfurstliche Universitat in Mainz, doch een jaar later j weer in Erfurt. Zijn vader wilde dat hij rechten zou studeren. Natuurlijk hebben vaders altijd het goede voor, ze weten het niet altijd beter. Dat jk in het geval Kraus bewezen. De ek lokte en de muziek overwon. Een Requiem, op 20-jarige leeftijd ge- ihreven, wa? het bewijs. En zelfs de •rdere rechtenstudie in Göttingen leidde et tot het doel, dat vader Kraus zich had gesteld. De jonge, steeds wat zieke lijke Kraus vertrekt naar Zweden, teleur- teld. wat verbitterd ook, maar vol muzikale idealen. Heel erg goed gaat het hem daar aan- On rechtvaardig VT7E VIEREN nu wel het Mozartjaar maar we vergeten dat Josef Martin Kraus ook 200 jaar geleden geboren werd. n.l. op 20 juni 1756 in Miltenberg am Main. Hij is net als Mozart ook jong ge storven: op 36-jarige leeftijd op 15 de cember 1792 in Stockholm, dus precies één jaar en 10 dagen na Mozart. Mozarts werken veroverden de wereld, maar de composities van Kraus bleven opgebor gen in de Universiteitsbibliotheek te Up- sala. Is dat rechtvaardig geweest of niet? Volgens mij is hier van rechtvaardig heid geen sprake. Het was alleen Kraus' noodlot, dat hij zo'n beroemde en be gaafde collega had in Oostenrijk. Josef Martin Kraus mag misschien niet die hoogte van Mozart bereikt hebben, dat hij voor de meesten thans een onbekend componist is. valt zeer zeker te betreu ren. Het grootste deel van de zgn. Mann heimer Schule heeft ik schreef het reeds in een vorige brief heel ver dienstelijke en op goed peil staand< amusementsmuziek geschreven, die ech ter in de geschiedenis der muziek heus niet zo'n belangrijke plaats innam. Het is jammer, dat de dirigenten ook niet wat piaa'.s inruimen voor deze voor het meren deel vreugdevolle muziek. Dat Mozart van Loopbaan van kc lijk niet. maar als zijn opera „Proserpina" wordt opgevoerd is hij plotseling uit de nood. Hij wordt 2e ka pelmeester in Stockholm en gaat in op dracht van Koning Gustaaf III studie reizen maken door Duitsland. Italië, Frankrijk en Engeland. Dat is in de jaren 1783 tot 1786. Die reizen brengen hem bij Gluck. bij Haydn. bij Albrechtsberger en bij Salieri. Ook bij de befaamde muziek theoreticus Padre Martini in Bologna, bij wie ook Mozart werkte, kan hij nog even vertoeven. Teruggekeerd in Stockholm wordt hij in 1788 eerste Hofkapelmeester en di recteur van de Muziekacademie. Nu is de tijd voor componeren aangebroken. In slechts drie jaren schrijft hij een res pectabel aantal werken: liederen, kamer muziek. cantates, een ballet voor Glucks ..Armida", de opera „Dido und Aeneas", koorwerken, aria's, toneelmuziek, sym fonieën en in het jaar van zijn dood een Trauer-Kantate voor de dat jaar ver moorde koning. Op 15 december 1792 stierf hij zelf, be treurd door geheel Zweden. Zijn Zweedse vriend Silverstolpe maakte het grafschrift „Hier "ist^ das Irdische von Kraus, d'as Himmlische lebt in seinen Tonen". Maar ook „das Himmlische" hebben wij ver- Eerherstel TN SCHWETZINGEN ben ik er mee ge confronteerd, heb ik de juistheid van de uitspraken van Ph Em. Bach en Joseph Haydn kunnen constateren. Dank zij de zeer muzikale vertolkingen var Kurpfalzische Kammerorchester Eugen Bodart en de fraaie toon Reinhold Barchets viool, welke violist het Vioolconcert in C-dur echter iets veel naar de klankzinnelijkheid trok té weinig naar de speelvreugde. Kraus' muziek heeft sterk voorbeeld is de Ouverture „Olympia" iets meer dramatische spanning dan die van Mo zart, zijn melodieën hebben ook meer spanwijdte. Zijn muzikale instelling is meer die van Gluck. die hij melodisch en harmonisch dicht benaderde. De con ceptie mist soms de Mozartse rijpheid, maar meer dan in Mozart zie ik in Kraus de voorloper van Beethoven. In som mige opzichten is hij vooruitstrevepder dan Mozart, b.v. in zijn Symfonie in Es- dur. waarin voor die tijd niet alleen op vallende harmonisatie te vinden is, maar ook Beethoveniaanse psychische spanningen en ontspanningen. Zijn Or kestsuite voor Molière's „Amphitryon" heeft meer een rococo-sprankeling, maar daardoor tevens artistieke bezonken- Schwetzinger Festspiele hebben gezorgd voor een waardig èerherstel van componist, die leefde in de schaduw Mozart en wiens muziek thans nog ie schaduw leeft. Maar wat kan het heerlijk zijn even in de koelte van de schaduw te vertoeven. Dat is ont-span- Corn. Bastfski /CiestdazofUiyde. kiest PANG Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken. los 32 cent per 100 gram en in rollen, a 17 cent. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. Tijd is niet rijp Vier geleerden die er 0111 vroegen, van al hun functies ontheven J^IKITA KROESJTSJEF, de Sowjet-partijsecretaris, heeft een voorstel I ora in Rusland een tweede politieke partij in het leven te roepen, van de hand gewezen en de indieners van dit voorstel zonder pardon uit de partij gezet en van al hun functies ontheven. Het waren vier leden van de Russische academie van wetenschappen. Zij zijn aanhangers van een rich ting in Rusland, die een geleidelijke democratisering van het Russische be wind voorstaat. Deze groep is ontstaan na het partijcongres, waarop de anti-Stalin-campagne werd ingeluid. rr ook voor Uw haar I Zorgen, nervositeit, haast - kortom: alles wat het leven no druk maakt kan evenals op andere organen een funeste invloed op het haar hebben! Dun. dof, dor haar moet helaas maar al te vaak hieraan worden toegeschreven. Pas dus op! Het kan U Uw haar kosten Bestrijd het kwaad - letterlijk - tot in de wortel. Zorg er bijtijds voor het kwaad letterlijk tot in de wortel te bestrijden. Alleen een behandeling, die zó diep door dringt kan uitkomst brengen. Het beste, dat de wetenschap U thans biedt is panthénol, dat uitsluitend voor Pantcne wordt vervaardigd door F. Hoffmann-La Roche Cie, Bazel. Dit Panthénol wordt door zijn bijzondere vorm makkelijk in de hoofd huid opgenomen en kan daardoor metterdaad in de haarwortels zijn heilzame wérking beginnen. Alléén Pantcne bev; Het enige diepwerkende haar preparaat. Midden-Oosten in Veiligheidsraad O de Veiligheidsraad vandaag moeten beslis sen over een Engelse resolutie, waarin wordt voorgesteld, dat de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties. Dag Hammarskjöld zijn vredesbezoek aan het Midden-Oosten zal hervatten. Verder stelt deze resolutie voor. dat de Veiligheids raad Hammarskjöld. Israël en de Arabi sche landen huldigt voor de reeds be reikte resultaten tijdens de vredesonder handelingen. Hoewel Engeland slechts alleen de re solutie heeft ondertekend, is het wel zeker, dat ze aangenomen zal worden. De Verenigde Staten en Frankrijk staan er in ieder geval achter Garantie-melkprijs wordt niet verhoogd (Van onze parlementaire redacteur! Minsister Mansholt heeft zich bereid verklaard eraan mee te werken, dat eni ge wijziging wordt gebracht in de toesla gen op de garantieprijs voor de melk. welke voor de zandgebieden en daarmee gelijk te stellen gebieden voor het melk prijsjaar 1955-1956 zijn vastgesteld. Daarbij moet er echter blijvend van worden uitgegaan, dat de gemiddelde garantie niet hoger kan worden vastge steld dan de gemiddelde kostprijs in Ne derland. De bewindsman deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het communistische Tweede-Kamerlid J. Vragen over stijging der vleesprijzen Het Tweede-Kamerlid G. Wagenaar (comm.) heeft de ministers Mansholt cn Zijlstra vragen gesteld omtrent de stij ging der rundveeprijzen. Op de veemarkt te Rotterdam zou bijv. extra-kwaliteit slachtvee in de eerste helft van januari 2,80 gulden per kiloo hebben opgebracht, en op 23 mei 4.00 gulden per kilo. een stijging van 42 procent. Andere kwalitei ten zouden overeenkomstig zijn gestegen. De onkosten der veehouders zouden in deze periode abnormaal hoog zijn ge- De heer Wagenaar vraagt de ministers, of de verhoogde uitvoèr van rundvee en vlees naar Frankrijk deze prijsontwikke- ng in de hand heeft gewerkt. Voorts wordt de minister gevraagd of »n prijsstijging in de groothandel een gevolg is van kartelafspraken. De omzetbelasting op textiel (Van onze parlement«redactie) Re regering meent de vraag of aanlei ding bestaat de omzetbelasting op textiel op te heffen dan wel de bèstaande vrij stelling te verlengen ter beoordeling te moeten overlaten aan het binnenkort op tredende kabinet. De staatssecretaris deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid Hooij (kath. v die gewezen had op de grote moeilijkheden, die bestaan bij het inko pen van stoffen en eindprodukten, dd 1 januari 1957 in consumptie komen. De wet. welke de omzetbelasting op textiel en enige andere goederen afschaft, loopt automatisch op 1 januari a.s. af. In band hiermee bestaat in de textielbranche grote onzekerheid over de vraag of deze belasting zal herleven. De staatssecre begrijpt de onzekerheid, maar is niet c tuigd van het bestaan van grote moeilijk heden in die zin, dat zij tot het treffen van een voorziening op korte termijn De Sibajak donderdag in Rotterdam Donderdag wordt het m.s. Sibajak van de Kon. Rotterdamsche Lloyd uit Austra lië en Indonesië in Rotterdam verwacht. De ontscheping der 757 passagiers, onder wié 208 kinderen van beneden twaalf jaar, zal om negen uur beginnen. Uit Indonesië repatrieerden 736 per- NE' onzer verslaggevers). EDERLAND en Zwitserland zullen erken bü de bouw van de Trans Europ Express, de inter nationale trein., die men het volgend jaar met ingang van 1 mei door Europa wil laten rijden. Met een snelheid van honderdveertig kilometer per uur zullen de wagens, die aangedreven worden door zeer sterke dieselmachines. over de rails snellen Het model van deze trein, dat men hier bij ziet afgebeeld, is inmiddels klaar ge komen en over enige maanden hoopt men bij de N.V. Werkspoor te Amsterdam met de bouw van de wagens, die Neder land en Zwitserland zullen bijdragen, te beginnen. Dit zullen vier wagens zijn, die zeer modern worden ingericht Zeven Europese landen zullen samen werken aan de Trans Europ Express. Het zijn behalve Nederland en Zwitser land: Duitsland, Italië, Frankrijk, Luxem burg en België. In Duitsland begint men ook snel met de bouw van de trein. Hier zal men zeven wagens bouwen, zij zullen uit een zilverachtig licht metaal wor den gebouwd. Alleen de Arabische staten hebben zich gisteravond pertinent tegen de resolutl» verklaard, die zij „een verminking van Hammarskjölds missie" noemen „Het gevaarlijkste punt van deze reso lutie is," zo zei een Arabische afgevaar digde, „dat daarin een denkbeeld wordt geopperd voor een oplossing, die voor beide partijen aanvaardbaar is. De Ara bieren hebben echter een onvervreemd baar recht op Palestina en dit punt kan geen onderwerp van bespreking worden." Ondanks deze verklaring is generaal Burns, de chef van de bestandscommissi» van de Ver. Naties, van mening, dat er een ontspanning in het Midden-Oosten ii gekomen „Ik geloof, dat de zaken een wending ten goede hebben genomen." zei Burns, toen hij per vliegtuig in Londen was aan gekomen ,.Er is een periode van kalmte ingetreden en men kan hopen dat deze versterkt kan worden." Marieke van Dijk in Nederland Marieke van Dijk, het naar Australië geëmigreerde Nederlandse meisje, wier hersenoperatie door een inzamelingsactie van stadgenoten in Croyson, Australië, mogelijk werd gemaakt, is hersteld uit Stockholm teruggekeerd, waar zij door prof. Olivecrona werd geopereerd. Aangezien zij nog niet geheel hersteld is (zij loopt onevenwichtig en is vlug moe, maar de hoofdpijnen zijn verdwe nen) zal zij nog vier weken bij haar groot moeder in Amsterdam logeren. Mevrouw Van Dijk zal in Nederland eèn groot aantal souvenirs kopen (in Zweden heeft zij reeds gekocht) voor hen, die ch bijzonder hebben ingespannen voor inza fnéli n^sacti e. Onjuiste uitlating Geen kiesrecht voor pol. delinquenten (Van onze parlementsredactie) In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid jhr. mr. Van der Goes Katers (soc.) verklaart de minister justitie, prof. Van Oven, dat er op zijn departement geen wetsontwerp in voor bereiding of overweging ia om bepaald' categorieën politieke delinquenten collec tief het Nederlanderschap en dus ook het kiesrecht terug te geven. Enige tijd geleden deelde de voorzitter van de K.V.P., mr. Van Doorn, op verkiezingsmeeting van zijn partij te Amsterdam mee. dat op het ministerie van justitie aan een dergelijke wettelijke regeling hard wordt gewerkt. Deze lating blijkt thans in haar geheel onjuist Onveranderd dividend Naar wij vernemen, zal aan de aandeel houdersvergadering van de Koninklijke Paketvaartmij op 25 juni 10 (v.j. 10*/») dividend worden voorgesteld en 370,25 uitkering op de winstbewijzen. St. Ocdcnrode 10.000. Gisteren St. Oedenrode (N.B.) de tienduizendste in- e\toc/i Daniel Cazel. de speciale correspondent van het in Bordeaux verschijnende dag blad Sud-Ouest schrijft, dat Kroesjtsjel heelt verklaard, dat het toestaan van een tweede partij In Rusland een ernstig ga- vaar zou betekenen voor de onaantast bare positie van de communistische partij. Ook zou een tweede partij de regering en het land op gevaarlijke wijze verzwak ken. Verder zou deze partij de deur wijd openen voor het binnensluipen van recht se afwijkingen. Alle ontevredenen immers zullén zich in deze partij verenigen. „De tijd is nog niet rijp voor een ver zwakking van de binnenlandse discipline :n de Sowjetunie. Weliswaar is de in ternationale spanning verminderd, maar de samenwerkende westerse landen staan nog steeds gewapend langs de Russische grenzen," aldus Kroesjtsjef. De initiatiefnemers betoogden dat de instelling van een tweede partij het enige middel is. om een herhaling van dictatuur als van Stalin te voorkomen. Verwarming ziekenhui zen geen probleem (Van onze pArlementgredactle) Minister Zijlstra laat het Tweede- Kamerlid Maenen (K.V.P,), in antwoord op zijn schriftelijke vragen, weten, dat er geen moeilijkhdfclen zijn bij de voor ziening van ziekenhuizen met cokes t?n behoeve van de verwarming en warm watervoorziening. Er bestaat derhalve geen aanleiding tot het nemen van maat regelen Nieuw Wono-schip. De Kon. Rott. Lloyd heeft bij de Howaldtswerke in Hamburg ccn nieuw schip besteld, dat van hetzelfde type zal worden als de enige jaren door deze werf gebouwde schepen Wonosari en Wonorato. Toch is liet zo door de temperatuur op asrde binnen Thans kunnen de zo zekere srhommélingen constant bl\jft. een belangryk deel lo Een idealere isolatiegordel rpnd de (ten, omdat de atmosf •stralen voor ons doordrin- bü afwezig •n grotendeels happen, pen grote lerkringloo rring dat landbouwers i lorh wel erg big zgn besproeiing. dere isolaties) sternen die we zgn onverbrekelijk verbonden overkomelijke ngdélen. Denkt gelegencrlgil zelfs ook de dagclgkse ten.pe aardbodem aan geweld lingen onderhevig zgn. king kunnen we wgzen peratuurdaling die op d< in 1927, toei schaduw kegel i 200"! Stelt u tijdens een zo Nu Ontvangst vooral van belang na de schending der verdragen De grandioze ontvangst van Suk in de Verenigde Staten heeft in Indone sië een grote indruk gemaakt en bewijs, dat Amerika wil de jonge Aziatische landen en teven een blijk van vertrouwen in het kabinet- Ali Sastroamidjojo. Men acht dit laatste van belang, omdat zijn eerste belangrijke regeringsdaad de verbreking van alle overeenkomsten der Ronde Tafel-Con ferentie met Nederland is geweest. Algemeen is men van mening, dat Su karno's optreden heeft bijgedragen het succes. De in het Engels verschij nende Indonesian Observer schat de pu- bliciteit8waarde van het bezoek op 10 miljoen dollar en noemt Sukarno een uitnemend „public relations man". Het links-onafhankelijke blad vroeg, waarom de president met een gezelschap van 34 personen wenste te reizen. 20 meer dan Amerika had uitgenodigd De reis- en verblijfkosten van die 20 man schat het blad op 7 miljoen, roepiah. De onafhankelijke Indonesia Raya maakt aanmerking op het medenemen van Su karno's zoontje Guntur Soekarnoputra, waarmede geen enkel landsbelang zou zijn gediend. Het blad waarschuwt tegen overschatting van de Amerikaanse lof tuitingendie met anders zijn dan hof felijkheden. De Amerikaanse uitlatingen van de president wijken volgens het blad wel zeer af van de verklaringen, die hij In Indonesië aflegde, toen hij met do communisten coquetteerde. Men moet nu vooral niet brooddronken worden en den ken, dat het zo goed gaat met Indonesië. Toch geeft het blad toe, dat het bezoek Indonesië kan tén, goede komen, vooral na de Nederlandse campagne om Indo nesië te „bekladden" naar aanleiding de z^ak-Jungschlager. Protest van de pers Veel ophef wordt gemaakt van eei richt, dat de zes journalisten, die de reis meemaken, een verklaring heb ben moeten tekenen, dat zij zich zullen onthouden van contacten met commu nisten, voorvechters van de negers er van omgang met blanke vrouwen. DU geschiedde toen zij op de Amerikaanse ambassade in Djakarta hun visa haal den. Tevens werden afdrukken van alle tien vingers genomen. Het bericht werd ontkend door een Amerikaanse functionaris. Intussen hoeft de S.PS een van de twee Indonesische organisaties van dagbladdirecteuren ge protesteerd tegen deze behandeling, die men vernederend acht voor Indonesië en in str(jd mét de persvrijheid. Sukarno hèeft gisteren een rit gemaakt langs de autofabrieken te Detroit. Hij bezócht Chrysler-Plymouth, het techni- Sukarno naar Tito Sukarno zal in september een officieel bezoek aan Zuid-Slavië brengen, aldus heeft het Zuidslavische persbureau Tan- jug bekend gemaakt. President Tito heeft de uitnodiging gedaan door zgn zaak gelastigde te Djakarta en Sukarno heeft deze aangenomen. Kleine geschenken Bij een door het gemeentebestuur van Detroit aangeboden maaltijd sprak Sukar- ►ver het idealisme van Washington, Jefferson en Lincoln, gecombineerd met het technische genie van Edison en Ford. In de autofabrieken werd hij rondgeleid door de president van General Motors, Harlow H. Curtice, de president van Chrysler, L. M. Colbert, en de vice-pre sident van de Fordfabrieken. Sukarno zei- de dat men voor de opbouw van Indonesië de lessen en ervaringen van anderen nodig heeft. Voorts wist hij te vertellen, dat In donesië bij een goede organisatie van de landbouw 250 miljoen zielen zou kunnen voeden. president van General Motors over handigde Sukarno's zoontje een model een Pontiac, aangedreven door elek trische batterijen. Stralend van geluk tapte Guntur in en reed weg. Op zijn verzoek ging Sukarno achterop zitten ;i. Geslaagd voor G Hattirak, Deventer. Kand. klassieken: C J Eestermans, Heerien. Kand. sociale wetenschappeiv. L Th Van ie Laar. Veghel. De promotie van de heer A F Maiming te 'eghel is cum laude geschied. UTRECHT. 26 mei. Geslaagd voor dcot ociologie: J van Stagt, Utrecht. Kand rechten; H J Keetell. Amersfoort Doet. rechten: mej. E M Mijenhuis en Utrecht (ei G.U, 26 i laagd enkundc; Ph H 1 is; mej. L W Guépin EXAMENS LABORATORIUMPERSONEEL UTRECHT. 26 mei. Voor het eindexa- ten van de Stichting ter Bevordering van 'raktisch Geschoold Laboratorisch Perso- eel te Utrecht zijn gi i Kuyk. R W Mendels. H D Pot Verburg. Bilthoven n Kwaliteitsproduct van da Wybart-Fabrlakan. 70 an 00 ot. alléén bij Apothekan an Droglstan

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 6