Jlieuiuc $Tciitsd)c (fourant Nederland moet tweede Navo-divisie leveren Geblinddoekt bij leider van Eoka op Cyprus Frans kamp werd uitgemoord door Algerijnse rebellen Indonesië vraagt minstens miljard dollar MAANDAG 28 MEI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten f 0.18 per millimeter. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastich fs glicbUuen tnyn hert in togljenspocf Zevenendertigste jaargang No 10661 Waar eens vorsten genoten Zie pag. 5 Geallieerde wenk Bepaalde delen van ons land bij oorlog nu opgeven i de staf der S.H.A.P.E., het geallieerde hoofdkwartier in Fontaine- bleau, heeft zaterdag in een toespraak tot de leden van de Algemene ver eniging van Nederlandse reserve-officieren in de Stadsschouwburg in Utrecht verklaard, dat Nederland, indien er op dit ogenblik een conflict zou uitbreken tussen Oost en West, gedeelten van zijn grondgebied zal moeten opgeven. Overigens werd Nederland zeer geprezen voor de ijver, waarmede beslissingen van het N.A.V.O.-opperbevel werden doorgevoerd. Tevens drong hij aan op vorming van een tweede parate divisie. De N.A.V.O. -strijdkrachten zaj.n thans uitgegroeid tot een macht. die iedere aan valler zal afschrikken. alidius generaal Sohuyler. Zij vormen evenwiel nog in het geheel niet het antwoord op de militaire problemen van het westen. Behalve het beschermende schild van grondstrijd krachten en een lucht- en zeemacht, dient het westen een macht te hebben die een vijandelijke aanval kan tegenhouden tot de strategische luchtmacht toeslaat. Over dezp macht beschikken wij niet. aldus ge neraal Schuyler Wanneer een oorlog vandaag zou los- - eken. moeten we voorbereid zijn op de mogelijkheid, dat we enig grondgebied zullen moeten opgeven. Natuurlijk zal om iedere vierkante meter worden gevochten, dodh aangezien we niet weten, waar een vijandelijke aanval plaats heeft, kunnen vooraf geen gedetailleerde plannen wor den gemaakt. Wij zullen echter niet de fout moeten begaan om in de laatste loopgraven aan de grenzen te blijven vechten, indien onze strijdkrachten te veel zouden worden ver spreid. Het N.A.V.O.-schild, ontoereikend als het tot op heden nog is. moet worden voorbereid, wanneer het door een over macht onder zware druk zou komen te staan, territorium op te geven voor dat omsingeling of vernietiging van de be langrijkste onderdelen dreigt.» Vandaar, dat ate nu een oorlog zou uit breken hoewel ik herhaal, we hopen en doen alles om dit te voorkomen zou Nederland, als zoveel andera N.A.V.O. landen in tie frontlijn komen te liggen ei zal hei gedeelten van dait grondgebied moeten opgeven indien de vijandelijke aanvalskraobt dit nood®akelijk maakt. Met behulp van Westduitse strijdkrach ten kan echter een andera tactiek worder gevolgd, naimeliik een krachtige defensie In Centraal Europa, dicht tegen het IJ: ren Gordijn. Hierdoor zou i ter plaatse tot staan kunnen worden ge bracht. en later met behulp van de lucht macht kunnen worden verslagen. Deze Weetduitse bijdrage zou, onvoor ziene omstandigheden daargelaten, in 1859 of 1960 volledig in de N.A.V.O.-strijd krachten zijn geïntegreerd. In geval van oorlog zal de Nederlandse parate divisie direct naar het oosten moeten trekken, hierbij deel uitmakend van de strijdkrachten van generaal Gale, die vrijwel onmiddellijk in actie zullen komen. De Nederlandse divisie zal hierbij terdege rekening moeten houden met ver spreiding en goede camouflage. Schild te duur Het N A.V.O.-schild is zelfs met de ver wachte Westduitse bijdrage nog te dun. zo zeide generaal Schuyler. Het geallieerde hoofdkwartier in Fontainebleau heeft daarom na diepgaande studie besloten, dat Nederland nóg een parate divisie zal moe ten léveren, zelfs al veroorzaakt dit mo gelijke achterstand of verkleining van de strijdkrachten die eventueel later zullen worden gemobiliseerd. „Indien wij voor wat Nederland betreft op twee parate divisies zouden mogen re kenen, zouden de verdiediigiingsstellingen van het Nederlands-Noordduitee gebied aanzienlijk worden versterkt". Generaal Sohuyler hoopte, dat de Nederlandse re gering in de komende jaren een derge lijke macht zou kunnen formeren. Ook de Nederlandse luchtstrijdkrachten dienen in een voortdurende 6taat var matheid te zijn. Ten koste van alles worden voorkomen, dat in geval van log de vliegtuigen op de grond zouden worden vernietigd voordat zij zelfs in d« lucht zijn geweest. Hiervoor is een radar systeem. dat vrijwel aan de grens van hel IJzeren Gordijn zal worden opgesteld, van essentieel belang. Het tot op heden ont breken van een dergelijk 6ystpem is een ernstig tekort in onze defensie. Er wordt echter hard gewerkt om 'hierin te Compliment Generaal Schuyler ziedde voorts, dat Ne derland het niveau van de N.A.V.O. ir alle opzichten heeft bijgehouden en vaak zelfö heeft voorbij gestreefd. Veranderingen in de training en orga nisatie. die door de S. H. A. P. E. nood zakelijk werden geoordeeld, werden een onderzoek van de Nederlandse auto riteiten met de meeste nauwgezetheid doorgevoerd. De Nederlandse legerleiding volkomen doordrongen van het belang, waarnemingsposten vierentwintig uur per en zeven dagen per week bezet te houden en alle -maatregelen zijn erop ge richt dit doel te bereiken. AMERIKAANS OORDEEL Europese landen tonen minder defensie-kracht r buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft erop aangedrongen, dat de grote hoeveelheden Amerikaanse wa pens. die voor Europa bestemd zijn, een andere bestemming krijgen totdat de Europese defensiepolitiek duidelijker is. De commissie leverde kritiek op de verslapping van de defensie-inspanning door sommige Westeuropese landen. Geen enkel Europees land werd bij name genoemd, maar de democratische voorzitter van de commissie. Richard, had eerder verklaard', dat Groot-Britfcannië, Frankrijk en West-Duitsland hun defen sie-inspanning verslapten. Volgens de commissie moet een groot deel van de ruim 3Vis miljard dollar, wel ke nog beschikbaar zijn voor wapenlev- rantles aan Europa, gebruikt worden de levering van wapens aan landen als Korea, Formosa, Thailand, Pakistan e Turkije. Westelijke kranten in Praag te lezen Zaterdag zijn voor de eerste maal n vele jaren niet-communistische bladen uit westelijk landen verschenen op de lees tafels in het voornaamset hotel in Praag, Alcron. De gasten konden „Le Monde", de Basler Nachrichten, de Londense Ti- het Laboürbiad Daily Herald le- Franse senaat: geen hogere belasting De Franse senaat heeft zaterdag het grootste gedeelte van de belastingverho gingen en nieuwe belastingen verworpen» die de regering had voorgesteld voor de financiering van de verhoging der ouder domspensioenen. De regering had belas tingverhogingen en nieuwe belastingen tot een totaa'l van 140 miljard frs. voor gesteld, maar de senaait aanvaardde hier van slechts 28 miljard. Na een vergadering welke 17 u de, verwierp de senaat de voorgestelde belastingen on motorvoertuigen, de be lasting op effectentransacties en de voor gestelde verhogingen van de inkomsten belasting en de vennootschapsbelasting. Verkoolde resten van een sloepje, kisten, I waar ze even bleekpoeder had gehaald, brokken huisraad, een kast. een kinder- was er aUeen maar vuur. In die vijf, zes stoelTriest is het drama dat zich minuten is het gebeurd. Een schuiten zaterdag op Wittenburg in Amsterdam voerder is nog naar binnen gespi Britten onderzoeken Grieks jacht Agamemnon op ivapens Dighenis. mijn identiteit blijft raden dan deze te onthullen", luidde het antwoord. De Eoka-ieider, die uitstekend Engels sprak, bevestigde, dat hij en zün organi satie tegen de „Britse bezettingsiroepen" zouden blijven strijden totdat hun worsti Hng met succes was bekroond. Hij voegde aan toe bereid te zijn, elke oplossing het Cyprische vraagstuk te heeft voorgedaan. In hef woon,eheepje I «rilde de anderhalfjarige verbannen aartsbv ohop van de familie Beckers brak een korte, maar tuimelde zelf voorover, werd door felle brand uit wie zal ooit weten hoel en waardoor? De drie kinderen drie maanden, VA en drie jaar zün daarbü om het leven gekomen. Toen de 22-jarige schuitje al uitgebrand. Het herbergde moeder terugkwam van de kruidenier, vijf mensen. •aat met de leider van de Cyprische aangeboden. ;etsbeweging Eoka, de veelbesproken Premier Kara-mantis heeft reeds met Hü werd 's nachts geblinddoekt I koning Paul een bespreking gevoerd over cc.. onverlicht huis geleid I de opvolger van Theotofcis. De journalist 'kon Digihenis niet zien, In oppositiekringen zegt men, dat het alleen maar horen. „Bent u werkelijk de ontslag een gevolg is van de druk die Griekse generaal Grivas?", vroeg hij de door Cyprische kringen en door de ver- onbekende. „Het lijkt me beter, dat menlbannen aartibisschop Makarios op de loslaten. Na massale huiszoeking 2000 arrestaties GENERAAL CORTLANDT VAN RENNSELAER SCHUYLER ....tweede divisie.... Spoorwegen verhuren paraplu's Met ingang van Vrijdag zullen de Ne derlandse Spoorwegen aan een aantal grote stations damesparaplu's verhuren tegen dertig cent per dag en een waar borgsom van drie gulden. Deze service zal in de toekomst op alle stations worden geboden, doch vrijdag zijn de paraplu's reeds verkrijgbaar op het station Utrecht CS, Amsterdam CS, Rotterdam CS, Den Haag HS, Nijmegen, Haarlem en Apeldoorn. N.S. paan paraplu's verhuren. Twee uur na noodsein Helikopter haalt zieke van schip Een helikopter van de Marine Lucht vaartdienst heeft zaterdagavond een zwaar ziek bemanningslid van het Deens schip Marie Skou onder zeer moeilijke omstandigheden afgehaald en overge bracht naar de vaste wal. Dit gebeurde nauwelijks twee uur na de eerste oproep via Scheveningen-Radio. De Kon. Marine stuurde onverwijld hulp en zond boven dien een arts mee om de zieke onderweg bij te staan. De 5900 ton metende Marie Skou be vond zich vijftig mijl uit de kust, niet van het Lichtschip Texel. 3ij windkracht 7 en slecht zicht naderde de helikopter het Deense schip. Het overnemen van de patiënt gaf moeilijkheden. Hij werd op een reddings vlot neergelegd en zo van het achterschip af door de bemanning van de helikopter opgepikt. Een half uur nadat de zieke zeeman zijn schip op deze ongebruikelijke manier had verlaten, was hij in het hospitaal „Park zicht" te Den Helder onder deskundige behandeling. Ontvangt rijkspersoneel salarisverhoging Het Tweede Kamerlid mr. J. W. Burger heeft minister Beel gevraagd, in hoeverre berichten omtrent salarisverhoging voor rijkspersoneel op waarheid berusten en of het de bedoeling is, op korte termijn algemene salarisverhoging van het rijkspersoneel in de commissie voor ge organiseerd overleg aan de orde te stel len. Olieleiding dwars door Europa BU de Kamer van Koophandel te Straatsburg is een plan ingediend tot stichting van een maatschappü. welke tot doel heeft een olieleiding van de Middel landse Zee te leggen naar Straatsburg, waar een raffinaderij zal worden geves tigd. lastingen goedgekeurd door de Nationale Vergadering, nadat premier Mollet vier maal de vertrouwenskwestie had gesteld. Wetsvoorstellen, die door de Nationale Vergadering zijn gpedgekeurd' en dooi- de senaat zijn verworpen moeten opnieuw worden behandeld door de Nationale Ver gadering. Neemt de Nationale Vergadering de wetsvoorstellen dan wederom aan, dan kan de wet. na vijftien dagen in werking Men verwacht dat premier Mollet het wetsontwerp nog deze week zal indienen bij de Nationale Vergadering. Friesch-Groningsche Hyp Bank. Be perkte afgifte 3 pandbrieven van f 1000 tegen 100V»; ook bij verwisseling uitgelote stukken. T^EMIDDEN VAN twaalf Fransen, van wie de kelen waren afgesneden, von den reddiingsfiroepen In het oos'.en van Algerije zaterdag twee ongedeerde kleine kinderen. Rebellen, diie een werkplaats wegenherstellers hadden overvallen, hadden deze moord aangericht. Dit tragische voorval typeert meer dan alle andere berichten over aanslagen en gevechten de strijd in Frans noord-Afrika. Een vreedzaam kamp, beheerd door een kinderen hem niet wilden verlaten omdat naast de vüf tech nische employé's nog eens vijf gewapende landgenoten de wacht hielden, werd op g'iuwelüke manier uitgemoord. De twintig Mohammedaanse arbeiders hadden de hit genomen. de Arabische wük van Algiers heb ben 7500 man Franse troepen dc hele dag vele huizen dofofzooht. Zü hielden dan 2000 verdachten aan en vc grote hoeveelheden wapens. Langs de grens van Marokko, willen de Fransen een 48 kilometer lange prikkel' draadversperring aanleggen om de rebel te verhinderen deze He' Algerijnse nationale bevrijdings eer heeft in Kairo op een perseonfe- entte laten weten, dat „op ongekende zullen worden ge- het offensief zou openen. Dit 15 juni begin- In Vichy heeft de Franse minister Maurice Bourges, ge. ïperiaiisme ,Hij kent en wil niet slechts het Mid den-Oosten en noord-Afrika, maar zeer groot gedeelte van dit werelddeel ten zuidien van de Sahara onder zijn invloed brengen", zei Bourges. Hij vroeg van de Fransen de 'grootst mogelijke eenheid te betrachten om de gebieden in Afrika te behouden". We zu'llen alles in het werk steMen om de Franse troepen in Algerije van zoveel mogelijk hefschroefvliegtuigen te voorzien, verklaarde de minister. i betuigen. Makarios zijn Instemming „De Eoka zal ontwoorden. Wij wensen niet te doden, noch te vechten, dooh wij zullen dit doen Indien het noodzakelijk Gevoohten is er dezer dagen tussen Griekse en Turkse Cyprioten. Zondag morgen vroeg woedde in grote brand. Twee winkels in de Griek se wijk werden in de as gelegd. De poli tie vond twee petrol-eumbiikken. Men kon gemakkelijk raden, waarvoor de inhoud was gebruikt. Ook in het dorp Afania, vijftien kilometer verderop, brandde het botsingen tussen Grieken en Turken, waarbij aan beide zijden een dode viel. Voor de Turkse wijk van Nicosia is gis termiddag om vier uur een uitgaansver bod afgekondigd. Officieel is bekend gemaakt, dat voor de kust van Cyprus, binnen de territo riale wateren, de Griekse lünboot Aga- i is doorzocht op contrabi daar men vermoedde, dat de opstande lingen wapens uit Griekenland krügei Voor zover bekend is er op dit schip niets gevonden. De Agamemnon is het sohip, waarmee een groot aantal vorstelijke gas ten van koning Paul twee jaar geledei een rondvaart maakte. De Griekse minister van buitenland- Houtvaart. Div.voorstel 10 (9) winst f 189 (0.8) min.; kosten f67.267 (60.22S Zaan verkocht; nieuw motorvrachtschip van 12 500 ton najaar gereed; vraag scheepsruimte, en stijging van vrachten- markt houdt aan; verschillende schepen vooruit lonen bevracht; vertrouwen 1956 Nieuwe streken P.v.cl.A.-biljetten op processie-altaar Onbekenden hebben in de nacht aterdag op zondag een PvdA-verkie- ingsplakkaat aangebracht op de exposl- ietroon van een rustaltaar. dat langi le route van de zondagochtend te houder traditionele sacramentsprocessie in d< Heerlense stadswqk Mcezenbroek was op- Ook op andere, zoals gebruikelijk langs de route der processie aangebrachte eringen waren verkiezingsbiljetten Partij van de Arbeid geplakt. Voor het begin der processie werd het pr op a ga nd a - ma ter ia al door rooms-katho' Noodtoestand in Oost-Pakistan De toestand in Oost Pakistan is op het ogenblik dusdanig, dat president Mirza gebruik heeft gemaakt van zijn bevoegd heden om de grondwet voor dit gebied buiten werking te stellen. De voedsel situatie in Oost-Pakistan zou volgens dc leider van de oppositie katastrofaal zijn door de slecht georganiseerde dis tri Wj tic Til zal 2 jund in Moskou een officieel bezoek de Sowjet Unie. lie'ke bewoners van de straten weer wijderd. De secretaris van de PvdA in Limburg heeft naar aanleiding van het gebeurde verklaard, dat plakkers van zijn partij niet op het rustaltaar hebben geplakt Hij suggereert, dat kwajongens de nog natte plakkaten hebben kunnen afscheuren en is bereid zijn meest scherpe afkeuring uit te spreken, indien de biljetten op het rustaltaar door leden van de PvdA zou den zijn aangebracht. Om onzijdig te blijven in conflict De Indonesische minister van buiten landse zaken, Ruslan Abdulgani, heeft za terdag in een persgesprek te Springfield verklaard, dat Indonesië ten minste een miljard dollar nodig heeft ter uitvoering van zün vü'fjarenplan voor de versterking van zün neutralisme. Hü hoopte, dat Amerika hulp zou verstrekken, maar er Hij zei'de, dat Indonesië Amerika niel beschouwt als een koloniale mogendheid, doch integendeel altijd jaloers is geweest op de wüze, waarop de Phi'lippijnen den gekoloniseerd. Indonesië zou volgens hem zichzelf kunnen verdedigen tegen mogelijk communistisch gevaar als hel technologische en economische hulp krijgt. Op de vraag of naar zyn mening Chiina een gevaar vormt voor het Indonesisch* neutralisme, zeide hij, dat zyn regering Griekse regering is uitgeoefend. In Athene vermoedt men, dat de minis ter van landbouw Averoff de portefeuille van buitenlandse zaken zal krügen. Averoff zond veertien dagen geleden zün Britse onderscheidingen terug als protest tegen de executie der twee jonge Cyprioten. ZAAK-SCHMIDT Vijfde getuige herriep zijn verklaringen In de 48e zitting van de zaak-Schmldt voor het landgevecht te Djakarta heeft de Nederlandse getuige a charge A Bar- key. die sinds 1934 in arrest Is, heden ver klaard door de politie geslagen te zün. Hü trok zijn tegenover de politie afge legde verklaringen in, dat hü samen- ■eerders zou hebben vergezeld op een js in de bergen van West-Java. Hij zeide nooit bü samenzweringen be trokken te zijn geweest en de heer Sohmidt wiet tc kennen. Hij had zijn ver klaringen afgelegd ui't angst voor mis handeling en was bij ondervragingen te Bandoeng geslagen door de waarnemende commissaris Endoih. Barkey is de vijfde getuige in de zaak-Sohmidt, d<ie zijn ver klaringen intrekt. Rechter Rochjani be sloot Endoih volgende week maandag te De vrouwelüke huisbediende van de heer Schmidt. Alkatri, verklaarde, dat zij beklaagde nooit een auto had zien be sturen, zoals getuigen a charge hadden beweerd. Ook zeide zü, dat beklaagde nachts van huis was geweest be halve één keer, toen hij een reis naar Semarang maakte. Volgens getuigen a charge zou beklaagde zich regelma-tig bij benden in West-Java hebben bevonden. De heer Schmidt deed een beroep op de rechter om deze getuige, die sinds anuari 1954 gevangen Is, zo spoedig mo gelijk vrij te laten. We hebben wel tegen elkaar gevochten De Vereniging van oud-onderofficieren 'an het KJ4.I.L., Madjoe, is op voorstel 'an de vertegenwoordiger van de Indo nesische veteranenvereniging, Hasan Bas- toegelateo tot de Wereldfederatie van Veteranen. Op het gisteren in Brussel gehouden congres van deze vereniging merkte Hasan Rasri op, dat men weliswaar tegen de leden van Madjoe had gevochten, maar diende te vergeten. ZOMER President Sukarno van Indonesië heeft het eredoctoraat in de rechten ontvangen aan de universiteit van Columbia. Dit is zijn tweede ere doctoraat, aangezien hij er reeds een ontving in de Philippijnen. Op deze foto hangt de deken der universiteit dr. Harry J. Carman hem de kappa om, terwijl de president, dr. Crayson Kirk, hem de bul over handigt. De man met masker overleden JN BR1GTON (Enge- Door duizenden toege- land) is op 80-jarige iuicht startte hij van het leeftijd overleden Harry Trafalgar-Square in Lon- Bensley, die zich in het den Bij de paardenren- beain van deze eeuw be- nen van Newmarket ver- kendheid verwierf een vreemdsoortige denschap. In Dartford (Kent) werd hij aangehouden wegens het verkopen van prentbriefkaarten zonder gunningOok dit liep jonair Pierpont wedde in 1 Lonsdaledat niet onherkend de wëreld kon lopen Bensley, die in die dagen een inkomen van 5.000 pond uit Russische be leggingen genootnam op zich het te proberen Als irde gesteld dat hij de voet reis. die door 19 landen ging. achter een kinder een prentbriefkaart v\jf pond. De ko- i handtekt stonden zijn masker op tc Tijdens zijn reis, die zes jaar heeft geduurd, verklaarden 200 v'rouwen zich bereid met hem te trouwen. Hij had al zo'n kleine 50.000 km. afge legd en Amerika, Canada en Australië bezocht, toen de Eerste Wereld oorlog uitbrak. Hij moest nog ruim 11.000 km. af leggen. maar de wedden schap werd afgelast en ntng, welke Bensly wel Bensley keerde ijzer. tasker op zün identitei heim te houden. Verder moest hij in zijn levens- onderhoud voorzien door de verkoop van prent briefkaarten en voor het einde van de reis een echtgenote gevonden heb moest weigeren. Er stond een beloning oan duizend pond op het onthullen van de identi teit van de man met het masker. Daarom verstop te een kamermeisje zich eens onder zijn bed in de hoop achter het masker ie kunnen kalen! Maar ze kreeg geen kans. inplat hij de ngenlijke 11.000 pond. Bensley gaf de prijs •oeg. In de oorlogsjaren verloor hij zjjn gehele vermonen. Toen hij stierf bezat hij geen cent. delen. Indonesië is tegen toetreding tot de Zuidoostiaziatósche verdragsorganisató* omdat deze- niet de oplossing zou China moest volgens Abdulgani tot d» Verenigde Naties worden toegelaten. Hü zeide dit bij gelegenheid van Soe- karno's bezoek aan Lincolns graf te Springfield. Sukarno verklaarde niet als toerist maar als pelgrim te zün gekomen. Lincoln had hem geïnspireerd en hü had ,.de God van alle mensen gebeden, dat hij Abraham Lincoln ccn der beste plaatsen ln de hemel zou geven". Zondag kwam Sukarno te Detroit aan voor een bezoek van twee dagen aan Michigan. Hij begaf zich naar Arbor om een eredoctoraat aan de universiteit van Michigan in ontvangst »men. Vandaag zou hij de au tof ab ris ken te Detroit bezichtigen en daarna zou Ij naar Arizona vertrekken- N ieuW'Guin ea Zondag is voor de televisie een rer een vraaggesprek van Sukarno toond. Op de vraag of Indonesië tegen Nederland wil ten strijde trekken om Nieuw-Guimea, zeide Sukarno: „Neen, wü zullen geen oorlog beginnen. Wij zijn een vredelievend volk. Wij onderhandelen" Met betrekking tot de erkenning van com munistisch China door Indonesië, zeide Sukarno: „Het Chinese vasteland heef*. 560 miljoen inwoners. Men moet de dingen reëel beschouwen". Intussen wordt gemeld, dat de burge meester van Djakarta Suddro zondag uit Honrkong te Kanton is aangekomen voor bezoek aan China. den bereiken. Er is echter een kleine kans rweer, en aan de kust zal een zee wind enige afkoeling brengen. mooie weer van gisteren was te danken aan een krachtige rug van hoge luchtdruk, die zloh over de omgeving van de Noordzee uitbreidde. Bij de Portugese kust bevindt zich ech- een depressie, die samenhangt met afgesloten hoeveelheid koude lucht in de hogere niveaus. Een hierbij behorend koudefront ©trekt zich over Frankrijk en het zuid-westen van Engeland uit. De met dit front samen hangende luohtdru'kdalingen doen de wind in Otis land draaien naar het zuiden, waar bij warme continentale lucht wordt aan gevoerd, die het weer van morgen zal beïnvloeden. HET WEER IN EUROPA Ssi Frankfort München Zürlch licht bew. half bew. ?Il! Sc «8 ONO N windstil windstil windstil windstil windstil windstil WEERBERICHT Warm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen zonnig daar een onweersbui. Zwakke tot matige wind uit uiteenlo- ZON EN MAAN Zon: 4.31—20.49. Maan: 0.00—8.50. Op 1 juni laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1