Maar wij denken er zé over Predikbeurten voor Leiden en omgeving Twee nieuwe aanklachten tegen mr. Schokking n i§ Moeder van mevrouw Pino stelt ook civiele actie in met melk meer mans Discussie en geheime zitting bij gunning werkzaamheden NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 26 MEI 1956 Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Marebrug en nog wat Het. is met de Marebrug inderdaad èen lijdensgeschiedenis geworden. Maar het lijden blijkt nog steeds niet achter de te zijn. Men zou verwachten, dat het werk, eenmaal begonnen en voortgezet, eindelijk eens opschoot, maar niets daar van. De brug staat omhoog en van i werken merkt men niet veel meer. Alles moet nog geschilderd worden. Als u het mij vraagt, ls het beslist onmogelijk, dat de brug op 1 juni open kan. Wat 'gaat het in Leiden in sommige opzichten toch langzaam. Het is misschien een wat onbescheiden vraag, maar ik zou ook wel eens willen weten, wanneer die zogenaamde „commis sie ad hoe" inzake de tirage woningbouw in onze wellicht tè historische stad met haar belangrijke werk klaar komt. Het gaat erop lijken, dat men zo'n beetje de kool en de geit wil sparen en daarom maar moeilijk tot èen uitspraak kan ko men. Straks zijn er de vakanties en dan kunnen we dat rapport misschien in ok tober of november tegemoet zien. En de burgers maar wachten! Leiden. Verontruste lezer Papengracht De Papengracht wordt op het ogenblik hersteld; ze ligt helemaal open en het ls er een grote rommel. Nu is rommel bij zulke werken niet te voorkomen, maar de uitvoerders kunnen er toch wel rekening mee houden, dat er ménsen wonen, die er toch, in alle rede lijkheid, prijs op stellen bij hun huls te kunnen komen zonder halsbrekende ca priolen over hopen, buizen en gaten te moeten maken. Het ls voor versoheidene bewoners van de Papengracht bijna on mogelijk, hun huis te bereiken. Vooral aan de kant van het museum van oud heden is het erg. Naar mijn mening is het gemeentebe stuur verplicht, in deze omstandigheden te voorzien. Bij de uitvoering van wer ken is het óók haar taak, de overlast voor de burgers zoveel mogelijk te reduceren. Men vraagt van de burgers burgerzin. Laat de overheid zelf dan het goede voor beeld geven door vast te houden aan die omstandigheden voor de burgers, waar onder die burgerzin slechts kan worden Maandag is er, naar lk meen, een ver gadering van de gemeenteraad. Het zou bepaald gewenst zijn, als een raadslid op deze toestand eens de aandacht vestigde. Leiden. Bollen in Australië Rustbanken in Alphen Op mijn wandelingen bemerk ik steeds, dat de mooie nieuwe brug in de Pieter Doelmanstraat vrij lang voor de scheep vaart is geopend. Zou het misschien mo gelijk zijn, dat voor de wachtende oudere mensen (ikzelf ben 92 jaar) enkele ban ken worden geplaatst. liefst overdekt op de manier van de wachthuisjes voor de bus? Alphen aan den Rijn. R_ VAN A. Onjuiste voorlichting III Na de ingezonden stukken van de Ar- jos te Leiden en de heer Scheurwater van de s.g.p. te hebben gelezen, moet het mij toch van het hart, dat de hoge toon, die jeugd aanslaat, mij niet erg be valt. Dat er op de s.g.p.-vergaderingen preken worden gehouden is onjuist. Wel wordt vaak een tijdrede gehouden om ons volk te waarschuwen voor de grote afval, die in volle gang is en waarvoor ook vele r. leden blind schijnen te zijn. Wat Groen van Prinsterer betreft: Wan neer deze oprechte Christen zou kunnen t er op politiek terrein gebem hij ongetwijfeld uitroepen: „Terug tot de wet en tot het getuigenis, anders zal dit^volk geen dageraad meer hebben de leden van de a.r. partij op het politieke terreir ijn naam zullen uitko- Da.aw>m hebben veien zich d° afge- menlijke krachtsinspanning zoals in de N.A.T.O., N.A.V.O. etc, Maar dit alles verhindert de Amèri- kaanse regering niet de man, die tijdens de laatste wereldoorlog in Indonesië, de baat predikte tegen alies wat blank was, die ageerde tegen Amerika en leiding gaf bij het vernietigen van portretten van Amerikaanse staatslieden, thans op glo rievolle wijze te ontvangen. Juist de president van een land, waar in de rechten van de mens op afschuwe lijke wijze met voeten worden getreden. Wederom zal Amerika in de nabije toe komst ervaren, dat men niet ongestraft trouwe bondgenoten in de goot kan trap pen voor de onbetrouwbare vriendschap de Indonesische „George Washing- P. E. vraagt God, dat z lopen vijftig jaar. bij een andere staat kundige vereniging aangesloten om daar zuiver geluid te horen Lelden. P. v. d. K. In de Nieuwe Leidsche van 3 mei wordi over ons verteld, dat de zo bekend0 Hol landse bloembollen hier niet verkoopbaai zouden zijn, omdat de prijzen zo laag zijn Dit is beslist onjuist. De miniatuur hyacinten in alle kleuren zag ik In Sydney in verschillende seedshops geprijsd ongeveer 1 p;r stuk. Dat ls niet prijs, die men er in Holland voor betaalt. De moeilijkheid is juist, diat ze hier duur worden, doordat ze ln Holland geveer een half jaar bewaard moeten worden voor ze kunnen worden v scheept (tegenovergestelde seizoenen) dan nog in het koelruim van de boot ge bracht moeten worden aangezien ze door. tropische zeeën gaan. Een andere onjuistheid is, dat wij ln een bungalow woonden. Het was een heel eenvoudig en klein huisje, dat intussen verwisseld is voor een ruimer. Sydney (Australië) B. van der Wallen. Geen welvaart voor de landbouw Er bestaat geen welvaart voor de land bouw. Nergens in de wereld plukt de landbouw de vruchten van de hoogcon junctuur, zo heeft minister Mansholt Hilversum verteld. De landbouw zou e der schade lijden door de stijgende lonen en prijzen, zo is de mening van de P.v.d. A.-bewindsman. Maar waarom is ér dan door tussen komst van minister Mansholt vijftien miljoen beschikbaar gesteld voor de schaffing van machinerieën en technische hulpmiddelen voor de verwerking melkpoeder in India? In 1955 betaalde Nederland voor technische hulp, v de Verenigde Naties organiseren minder dan 660.000 dollar. Was het juister geweest om met deze enorme dragen eerst de Nederlandse landbouw tegemoet te komen, omdat de Nederlandse boeren en tuinders toch ook niet va wind kunnen leven. A. O. Pensioenen Nog steeds bestaat er onder de oud>- gepensioneerden grote onrust met betrek king tot de aanpassing van hun pensioe nen en de aftrekking in verband met dt (let wel) algemene ouderdomsvoorziening. Zelfs wanneer het pensioen van menig oud-gediende werd verdubbeld, maar voor elk dienstjaar twee procent werd afge trokken, zou het voor velen armoede blijven. Van hun indertijd wel zeer lage salaris sen stortten zij voor hun pensioen en zij waren geenszins in staat, een achter deurtje te maken. Noch financieel, noch op het gebied van kleding of huisraad had men ook maar enigermate vooruit kunnen komen, want alles ging op aan de meest noodzakelijke levensbehoeften. Na hun pensionering ging de slijtage door, maar iets nieuws kon er niet komen. Het werd derhalve achteruitgang, tot armoede toe. Zou het geen stukje Christelijk-sociale arbeid zijn, de levensavond derzulken te verlichten? Een daad waarop heel ons volk met recht trots mocht zijn. Als er beknibbeld moet worden, laat men dat dan doen bij degenen, die er het minst door worden gedupeerd. Al zouden deze oudjes eens werkelijk iets te veel krij gen. dan was dit nog eer Inlossen van een ereschuld. Sassenheim Een jongere, die niet voor zichzelf behoeft te pleiten Sukarno in Amerika I De buitensporige ontvangst var karno in Amerika, in dezelfde periode, waarin Indonesië de meest elementaire 'an diplomatiek fatsoen ten aan Nederland niet in acht neemt, beledigend voor Nederland. Reeds tijdens de Indonesische kwestie i i later bij de nu nog plaats hebbende schandalige behandeling van Nederlan ders door de Indonesische Justitie het Amerikaanse optreden éen aanflui- Nederlands-Amerikaans bondgenootschap. In de laatste wereldoorlog heeft het i Nederlandse volk zijn taak vervuld in i de gezamenlijke strijd tegen de Duitsers Amerikanen hebben in groten getale de donkere jaren gastvrijheid genoten, I stond te liegen Sukarno in Amerika II Sukarno maakt op handige wijze ge bruik van zijn bezoek aan Amerika. Daar had hij gelijk in. In zijn plaats zouden wij zo'n kans ook terdege benutten. Be halve natuurlijk wanneer men lid is van egering, dan doet men niets on vaaien. Tegen- ukarno inzake Regering geen Official DKW Dealer voor Leiden en Omstreken: MAREL's Autobedrijf N.V., Rijksstraat weg 336-340 („Den Dcyl"), Tel. 2545 (K 1751), WASSENAAR. Official DKW-Dealer voor de Bollenstreek en Omgeving: BARKER'S AUTOMOBIELBE DRIJF Hoofdstraat 133. Tel. K 2532.7427 SASSENHEIM. het Amerikaanse volk laat men de boel n over de bewering 1 Nieuw Guinea stelt woord. Sukarno had veel succes, vooral toen hij zei dat hij uit een arbeidersgezin komt en dat zijn vader van een vreselijk laag loontje moest zien rond wilde daarbij vooral laten uitkomen dat het Nederlands gezag vóór de oorlog toch zo verschrikkelijk slecht was. Bijn gehele bevolking was analfabeet dank zij de slechte medische verzorging stierven miljoenen ontijdig. Ik vraag me wel af hoe het mogelijk dat de bevolking op Jav: ïorm kon toenemen, b.v. in 40 jaren kon verdubbelen, terwijl overal tér we reld in soortgelijke landèn de cijfers zo totaal anders zijn. Bovendien heeft hi! de gelegenheid ge- ïd om als arm arbeidersjongetje, dank zij het Nederlands gezag, en ondanks de vreselijke knoet van deze schandelijke koloniale mogendheid, een academische opleiding te ontvangen Hij is toch Inge nieur? Hoeveel arbeidersjongens hebben of hadden die gelegenheid hiér? Is hij dan zelf niet het beste bewijs dat hij o-a Amerikaanse zelfs toen daardoor het levèn van vele Senaat toen hij zei dat het Nederlandse Nederlandèrs in gevaar kwam. Ook nu gezag zo verschrikkelijk was? ontbreekt Nederland niet bij de geza-| B. B. LEIDEN Hervormde Gemeente: Pieterskerk 10 u. ds. Kloek, gezinsdienst, medewerking van het Hervormd kerkkoor, 7 u. ds. De Jon ge van Zaandam jeugddienst; Pieterskerk woensdagavond 7.30 u. avondstilte; Hoog landse kerk 8.30 u. ds. Groot, 10.30 u. dr. Schoonheim, onderwerp: „Christelijk en nlet-Christelijk" (afgezien van politiek); Oosterkerk 10 u. ds. Kleermaker; Mare- kerk 10.30 u. ds. Ottevanger viering heilig Avondmaal, 7 u. ds. Van der Wiel viering heilig Avondmaal; Kooikapel 10 u. ds. De Ruiter viering heilig Avondmaal; Marana- thakerk 9 u. ds. Vossers; aula Hervormde school Boshulzerkade 10.30 u. ds. Vossers; aula Hervormde school Asserstraat 10 u. ds. Groot; Waalse kérk Breestraat 10.30 u ds. Blommaert van Rotterdam; acade misch ziekenhuis 10 u. de heer Kooy; dla- conéssenhuis 10.30 u. ds. Nolle van Utrecht; Hervormde jeugdkerk Chr. school Noordeinde 40 10 u. de heer Van Dalen tehuis voor ouden van dagen donderdag 7 u. ds Kleermaker; vereniging van vrijz. Hervormden: Volkshuis 10.30 u. ds. Hu- beek; Willem de Zwijgerkerk Oegstgeest 10.30 u. de heer Hulsbos. Geref. Kérk: Zuiderkerk 10 u. dr. Wes terink. 5 u. dr. Von Meyenfeldt; Heren gracht 10 u. ds. Maaskant, 7 u. dr. Dron- kert; Oude Vest 10 u. dr. Van der Meulen Scheveningen, 5 u. ds. Toornvliet v? Bloemendaal openbare belijdenis; Mari nathakerk L. Morsweg (Herv.) 10.30 u. d Von Meyénfeldt, 5 u. dr. Van der Meulen; evangelisatiegebouw 10 u. dr. Dronkert. i. ds. Maaskant. Utrechtse advocaat onthult: die onderdak aan het. gezin Pino verschafte, hebben, zoals we gisteren nog in het kort konden melden, eeh aanklacht b(j de officier van justitie tegen mr. F. M. A. Schokking ingediend. Mevrouw Heineman deelt hierin mede. dat z(J de gronden, ,rop de zuster van wijlen de heer Pino, mej. Pino te Amsterdam haar aanklacht indiende, geheel overneemt. Echter met dien verstande, dat een en ander is ge- :hied in oktober 1942 en dat Jacob Pino, na dezer dagen zou zijn gebleken, niet door de Duitsers is omgebracht, doch zichzelf in de cel te Scheveningen door hanging van het leven heeft beroofd, na ernstig door de Duitsers te zijn mishandeld. Z\j handhaaft, dat haar dochter en haar kleinkind in Oswlecum door de Duitsers zUn vermoord. Bovendien heeft zij een civiele actie tegen mr. Schokking ingediend. De klacht geldt niet alleen het overle- »re-n aan de Duitsers van haar familie leden, doch ook de. persoonlijke beledi ging, haar door mr. Schokking aangedaan belediging van de Joodse volksgroep, waartoe zij en haar dochter behoren. Deze belediging is h.i. gelegen in de be schuldiging van mr. Schokking aan het adres der omgekomen Pino's dat hij meende, dat hem door hen een valstrik gelegd en dat zij als provocerende elementen moesten worden aangemerk- uit zijn gemeente geëlimineerd. Nieuwe omstandigheden Er zijn volgens mr. Ter Laan. talloze nieuwe omstandigheden, die in het beklag mejuffrouw Pino, dezer dagen bij de Hoge Raad in te dienen, naar voren zul len worden gebracht. In het beklag van mevrouw Heinemann noemt mr. Ter Laan er enkele op. I-n de eerste plaats het feit, dat de ge- ezen politieman H. Koren hem uit eigen beweging o.m. is komen verklaren, dat Plaizler en hij tezamen van de arrestatie ln oktober 1942 te Hazerswoude volgens voorschrift verbaal hebben opgemaakt, vaarin uitdrukkelijk voorkomt, dat de irrestatie is geschied rechtstreeks op ast van mr. Schokking aan Plaizier, ter wijl Plaizler zeer nadrukkelijk de bewe- ;an mr. Schokking verwerpt, als zou deze hem hebben opgedragen de arresta tie met zoveel rumoer te doen, dat tijdige vlucht der Pino's zou zijn verzekerd. Gevraagd wordt waar dit verbaal bleven en ook het verbaal van d< gift-e der Pino's aan de Duitsers op last van mr. Schokking, door Plaizier Koren opgemaakt. In de tweede plaats noemt mr. Ter Laan, dat ds. Heuzeveldt hem heeft verklaard, dat mr. Schokking de opdracht tot arres tatie heeft gegeven in een bespreking tus sen hem. ds Heuzeveldt en Plaizier. die amper een kwartier tijds heeft geduurd waarbij mr. Schokking na zijn aanvanke lijk uitgesproken oordeel dat hier hem geen taak lag, zichzelf in een subjec tieve angstpsychose heeft geredeneerd zonder enige objectieve ondergrond, vraagd wordt waarom mr. Schokking, als hij dan niet wilde geloven in een mede deling van ds. Heuzeveldt, dat het hier in derdaad om joden ging, niet eerst gron dig heeft geïnformeerd, of dit wel zo was. Ten derde zegt mr. Ter Laan, dat ds. Heuzeveldt ln de vroege ochtend na de arrestatie - der Pino's en van Slud een boodschap kreeg om toch vooral zo spoe dig mogelijk bij de Pino's te komen, die naar hem hadden gevraagd, doch dat mr. Schokking, toen ds. Heuzeveldt hem hier over telefoneerde, hem heeft gezegd dit niet te doen. Gevraagd wordt of hier niet het afzonderlijke feit ligt van het in de steek laten van hulpbehoevenden. Ten vierde wordt er op gewezen, dat mr. Schokking volgens het verhaal van Pruyssers de rijkspolitie-agent, die na de bevrijding het proces-verbaal tegen de toen geïnterneerde gewezen politieman Koren opmaakte Red zich erop heeft ge-'beroepen, dat heel Hazerswoude van de 'er- arrestatie afwist en hij dus wel verdere maatregelen tegenover de Duitsers moest treffen. De heer Slui dient zelfstandig een aanklacht ln. welke echter geenszins ge heel parallel gaat met die van mejuffrouw M. Pinó en waarvan hij ook overigens de redactie niet kent. De heer Slui stelt ten eèrste dat hij rechtstreeks door de maatregelen heer Schokking is gearresteerd zijn leven bedreigd geworden. Ten tweede: Hij heeft er het leven afge bracht, dank zij de heldhaftige houding der Pino's, doch geenszins als gevolg de houding van de heer Schokking. De heer Slui is van oordeel, dat de heer Schokking in 1942 (oktober) al op het standpunt had mogen staan, dat hij de nderduikers als joden moest elimi dit geenszins de noodzaak Inhield c kind Pino mede te doen zeker niet hem zelf. De heer Slui heeft van het gebeurde direct na de bevrijding aangifte gedaan bij de heer Ruiter, het toenmalige hoofd .S. tè Hazerswoude, diie ander zou doorgeven. Aanklacht Slui Ds. Heuzeveldt verklaarde echter uit drukkelijk aan mr. Ter Laan, aldus diens toelichting op de inhoud der klacht, dat hij nimmer geweten heeft, dat de tanten nog 9 dagen te Hazerswoude heb ben vertoefd en dat hij dit eerst uit zijn mond heeft vernomen. Gevraagd wordt of tegenover die achtergrond Hazers woude in rep en roer zou zijn geweest. Ten vijfde zouden de Pino's reeds tij dens het verblijf in de cel te Hazers- oude een poging hebben gedaan tot zelf moord, hetwelk Plaizler aan mr. Schok king heeft doen weten. Dit zou iedere gedachte aan de valstrik en de provocatie uitsluiten, zodat er ln het bijzonder geen enkele reden zou zijn geweest om voor de tweede maal de S.D. op te bellen. Ten zesde zou mr. Schokking wel de gelijk de beide maten de S.D. getelefo neerd hebben, getuige de verklaring van Plaizier, dat hij de tweede dag der arrestatie aan de arrestanten heeft me degedeeld, dat de burgemeester de S.D had gebeid, welke verklaring door Slui werd bevestigd. A de klacht van mejuffrouw M. Pino geen gevolg is gegeven, heeft de heer Slui alsnog voor zichzelf een klacht tegen de heer Schokking ingediend, zulks na over-leg met de procureur-generaal bij de hoge raad, die hem als gemachtig de van de minister van Justitie te woord Geref. Kerk art. 31: 8.30 en 5 u. ds. De Vries. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. prof. dr. Van Genderen van Apeldoorn. Evang. Lutherse Gemeente: 10.30 u. ds Remonstr. Gemeente: 10.30 u. ds. Mac kenzie van Doesburg, gezinsdienst. Doopsgezinde Gemeente: 10.30 u. ds. Verheus. Evang. Christengemeenschap: heden 8 u. tentsamenkomst op terrein Herengr., morgen 10 u. de heer Dikkes, 8 u. tent samenkomst Herengracht, onderwerp „Protestanten zonder protest", maandag tot donderdag iedere avond tentsamen komst Oud-Katholieke Gemeente: 9.45 u. hoog mis, donderdagmorgen 9.30 u. heilige mis, 8 u. vespers. Baptisten Gemeente: 10 en 5.30 u. d« heer Schouten jr., dinsdagavond 8 u. Bij belbespreking en bidstonde. Leger des Heils: 10 u. héiligingsdienst. 6.45 u. openluchtbijeenkómst Gangetje, 7.30 u. verlossingssamenkomst. Geref. Gemeente: 10 en 5 u. ds. Ver- gunst van Corsica (U.S.A.), dinsdag 7.30 u. ds. Rijksen van Middelburg. Geref. Gemeente in Nederland: 11.30 en 5.30 u. leesdienst. Hoge Rijndijk 24. AARLANDERVÉÈN Herv. Gemeente: 10 én 6.30 u. ds. Bóe- senkóol viering heilig avondmaal. Geref. Kerk: 10 en 6.30 u. ds. Van Hoek Chr. Geref. Kérk: 9.30 en 6.30 u. lees dienst. ABBENES Herv. Gemeente: 9 30 u. ds. Don, 6.30 u. ds. Van Boven. TER AAR Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 u. ds. Van Amstel. Geref. Kerk: 10 en 6.30 u. ds. Heiner. ALPHÉN AAN DEN RIJN Herv. Gemeente: grote kerk Julianastr. u. ds. Bogers, 10.30 u. vicaris De Waard, 30 u. ds. Lefeber; kapel te Gouwsluis i u. ds. Hanemaaijer; gebouw Jonathan 30 u. ds. Hanemaaijer; kapel Martha- stichting 10.30 u. ds. Van Bruggen Rotterdam; Oudshoorn 10 u. ds. Cadee (in Nutsgebouw); 9.30 en 6.30 u. ds. Jorlssen. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 u. ds. Lam berts Heerspink van Soestdijk, 6.30 u, ds. Wijma; Noorderk. 10 u. ds. V. d. Brink Den Haag, 6.30 u. ds. L. Heerspink; aula ds. Bos Katwijk Zee, 6.30 u. ds. V. d. Brink; Oudshoorn 10 en 6.30 u, ds. Schip pers van Amsterdam. Geref. Kerk art. 31: 10 en 4.4B u. ds. Meestér van Amsterdam. Chr. Geref. Kerk: 10 en 6 u. leesdienst. woensdag 7.30 u. ds. Van Leeuwen van Arnhem. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 4 u. lees dienst, woensdag 7.15 u. ds. Du Marchie Voorthuijsen van LeerSum. HOOGMADE Herv. Gemeente: 10 u. ds. Pop, em.-pré- dlkant te Sassenheim. HAZERSWOUDE Herv. Genteènte: 9.30 en 6.3Ö u. ds. V. d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. ds. Kuypers van Boksum. DE KAAG Herv. Gemeente: 10 u. ds. Van Leeuwen. 5 u. jeugddienst. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv. Gêméènte: 9.30 én 6 U. ds. Mak- Geref. Kérk: 9.30 en 5 u. ds. Dè Valk. KATWIJK AAN ZEE Herv. Gemeente: Nieuwe Kerk 10 u. ds. Bouman, Bouman, 6 u. ds. Hagen; Oude Kerk 10 u. ds. Dé Vos, 6 u. ds. Kalkman Bunnik; kapel 10 u. ds. V. d. Wiel van Leiden. 6 u. ds. Bouman; zééhosp. 6.45 u. Geref. Kerk: 9.35 en 6.35 u. ds. Sn NOORDEN Herv. Gemeente: 9.30 u. dr. Van der Linden van Utrecht. 7 u. ds. Verweij van Zevenhoven. Geref. Kerk: 9.30 en 7 u. ds. Wynia. NIEUW VENNEP Herv. Gemeente: 9 30 u. ds. Van Boven, 6.30 u. ds. Don. Geref Kerk- geen opgaaf. NIEUWKOOP Herv. Gemeente: 9.30 u. ds. De Jong, 6.30 u. bijzondere dienst voor de jeugd. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 u. ds. Wijms van Alphen aan den Rijn. NOORDWIJK AAN ZEE Herv Gemeente: 10 u. ds. Kok var Rotterdam. 7 u. vicaris Kamman. Geref Kerk: 10 en 5 u. ds. Bouma. NOORDWIJK BINNEN Herv. Gemeente: 10 en 7 u. ds. Meuze- Géref. Kerk: 9.30 en 5 u. ds. Heinen. NOORDWIJKERHOUT Lelmuiden, 7 u. ds. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. dr. Van Swigchem. OEGSTGEEST Herv. Gemeente: Pauluékerk heden avond 7 u. avondgebed, morgen 9 u. ds. Visser, 10.30 u. ds. Hutlng van Gouda. 7 u. ds. Van Achterberg van Leidén: Hoge Mors 10.30 u. ds. Visser. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Volten van Wageningen. Geref. Kerk art. 31: 8.30 u. ds. Bruning in Rijnsburg, 3 u. ds. De Vries van Lei den. Vrijz. Hervormden: zie Herv. Gemeen te Leiden. RIJNSBURG Hervormde Gemeente: grote kerk 10 u. ds. Groenewoud, 5 u ds. Van Harten van Delft; kleine kerk 10 u. ds. Meijering van Voorschoten, 5 u. ds. Kalf van Bennebroek Jeugddienst. Geref. Kerk: Voorh.w. 9.30 u. ds. Post, u. ds. Bijleveld; Rapenb. 9.30 u. ds. Bij- leveld, 5 u. ds. V. d. Linde; Mar. k. 9.30 u. ds. V. d. Linde. 5 u. ds. Post. Geref. Kerk art. 31: 10 en 5 u. ds. Bru ning. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. leesdienst. RIJNSATERWOUDE Herv. Gemeente: 9.30 u. geen opgave ontvangen, 7 u. ds. De Ruiter van Leiden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 u. ds. Van Ravenswaay van Scheveningen. SASSENHEIM Herv. Gemeente: 9 en 10.30 u, ds. Wal- vaart, 5 u. dr. Honders van Wassenaar. Geref. Kerk: 9.30 u. ds. V. d. Berg, 5 u. ds, Schouten van Lisse. Chr. Geref. Kerk:-10 en 5 u. ds. Mans van Haarlem. Ned. Prot. Bond: geen dienst. VOORHOUT Herv. Gemeente: 10 u. ds. Kalkman. VOORSCHOTEN Herv. Gemeente: grote kerk 10 u. ds. Meijering, 7 u. ds. Spoor van Nootdorp Jeugddienst; Rijndijk 10 u. ds. Saraber; inrichtingen Hulp en Heil 10 u. dienst, geen opgave ontvangen. Geref. Kerk: 10 en 3 u. ds. Den Boer. Geref. Kerk art. 31: 10 en 5 u. ds. Van Venetië van Wormerveer. VALKENBURG Herv. Gemeente: 10 en 6.30 u. ds. Lek- kerkerker. Geref. Kerk: 10 u. ds. Langeler, 5 u. dr. Westerink Leiden. Geref. Kerk art. 31: 8.45 en 3 u. dienst, geen opgave ontvangen. WOUBRUGGE Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 u. ds. Moerenhout van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. ds. Henge vel d. WARMOND Herv. Gemeente: 10 en 7 u. dr. Zandee. WASSENAAR Herv. Gemeente: grote kerk 10 u. ds. Sepmeijer van Den Haag, 7 u. ds. Burgy van Den Haag jeugddienst; iKievietkerk 10 u. dr. Honders; Zuiderhout 5 u. ds. Wiersma; Deylerkapel 10.15 u. vicaris Geref. Kerk: 10 u. ds. Nijenhuis Den Haag. 5 u. ds. Feringa; Zuid 10 en 5 u. ds. Van Duinen. Geref. Kerk art. 31: 1015 *.n 3 u. ds. Van Tongeren Leeuwarden. Ned. Prot. Bond: 10.35 u. ds. Snethlage an Rotterdam. Doopsgezinde Gemeente: 10.30 u. dr. Herv. evang.: 10 en 5 u. bijeenkomst. ZWAMMERDAM u. ds. V. d. Herv. Gemeente: 9 e Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 u. ds. Kersten an Bodegraven. ZOETERWOUDE Herv. Gemeente: 10 u. ds. Van Embden. ZOETERMEER Herv. Gemeente: 10 u. ds. Van Harten an Delft, 6.30 u. ds. Bouw van Slikker- Geref. Kerk: 10 en 6.30 u. ds. Gerritsma. Geref. Kerk art. 31: 9.30 u. leesdienst, 3 u. ds. De Vries Den Haag. Herv. evang 10 u. ds. Bouw van Slik kerveer. Ver. v. vrijz. Hervormden: 10.30 u. ds. os van Delft. Geref. Gemeente: 10 en 6.30 u. lees dienst, dinsdag 7.15 u. ds. Blok van Rot terdam. ZEVENHOVEN Herv. Gemeente: 9.30 u. ds. Verweij. Geref. Kerk: geen opgave ontvangen. RADIO BLOEMENDAAL 9 en 10.30 u. ds. Pleijsant van Leeuwar den, 11.45 u. ds. Toornvliet, 2.30 u. radic- kinderkerk, 3.30 u. ds. Popma van Am sterdam. NIEUWE NOTA De minister van binnenlandse zaken,, prof. Beel, zal hoogstwaarschijnlijk ln de loop van de volgende week bij de Tweede Kamer een nieuwe nota over de zaak- Schokking Indienen. Daarin zal hij de re sultaten bekend maken van het ambtelijk onderzoek naar de wijze, waarop de ver schillende dossiers, die op deze zaak be trekking hebben, in handen van de pers zijn gekomen. Het voorlopig verslag van de Kamer over de eerste nota-Schokking en de memorie van antwoord daarop van de regering zullen, naar het zich laat aanzien, niet vóór de 13e Juni a.s., de da tum van de verkiezingen, verschijnen. ds. De Vós. Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 u. d», Pijlman, u. ds. Bos. Chr. Gétef. Kérk: 16 en 5 u. prof. V. d. Schuit van Utrecht. Geref. Gemeente: 10 en 5 u. de heer Wiiting van Amersfoort. Geref Gemeente in Ned.: 10 en 5 leesdienst. Geref. Kerk art. 31: 10.30 en 5 u. Knoop van Rotterdam. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Herv. Gemeente: hedenavond 7.30 avondgebed (consistorie), morgen 10 u. dr. Huls van Gouda. 7 u ds. Pronk van Bos- Geref. Kerk: 10 en 7 u. ds. Zijlstra. LEIDERDORP Herv. Gemeente: dorpskerk 10 u. ds Honnef, 6.30 u. ds. Meijering van Voor schoten kerkzaal Herv. school Zijlkwar tier 6.30 u. ds. Honnef; gebouw Eikenlaan "1 u. kinderdlenst. Vereniging van vrijz. Hervormden, ge bouw Lindenlaan, 10.30 u. ds. Van Mulem an Rotterdam, Geref. Kerk: dorp 9.15 u. dr. Von Mey enfeldt van Leiden, 6.30 u. ds. Sweepe; kerkzaal Zijlkwartler 9 en 4.30 u. ds. Sweepe. LEIMUIDEN Herv. Gemeente: 9.30 u. ds. Knottnerus an Oude Wetering. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. ds. Klapwijk in Bennebroêk. LISSE Herv. Gemeente: 9 en 10.30 u. vicaris Wolfensberger, 7 u. ds. Jongeboer. Geref. Kerk: 10 u. ds. Schouten, 5 u. ds. V. d. Berg Sassenheim. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4 u. ds. Eerland. Geref. Gem.: 10 en 4 u. ds. Kleboom. Oud-Géref. Gemeente: 9.30 en 3 u. lees dienst. Ned. Prot. Bond: 10 u. prof. ds. Seven- ster van Leiden. Geref. Kerk art. 31: 10 en 4.30 u. ds. V. d. Kwast van Katwijk. NIEUWVEEN Herv. Gemeente: 10.15 u. ds. Kater van Scherpenzeel, 6.30 u. de heer V. d. Hoek, evang. gebouw 9.30 u. de heer V. d. Hoek. Raad van Zoetenvoude TAE SPOEDEISENDE raadsvergadering té Zoeterwóude was uitsluitend U belegd in verband mét het maken van Straten en het leggen van rio leringen in het gebied tussen de Schenkelweg en de Korte Miening. In de begroting was voor het leggen van een stamriool en het maken van een straat van de Schenkelweg naar de Korte Miening een bedrag van 110.000 geraamd. Nu in dit gebied evenwel de bouw van 38 woningen is geprojec teerd, schijnt het beter, ook enige zijstraten te maken en daarin méteen de rioleringen aan te leggen. De begroting van de gemeente-architect I Hogeboom bij het vorige werk de winter bedroeg f 207.876.28. terwijl de heren De tegen. Hopelijk zal het dit seizoen beter Lange en Van der Plas te Oegstgeest voor gaan. f 142.680, de gebr. Schouls te Leiden voorl De voorzitter stelde hierna voor in ge heime zitting te gaan. Na heropening van f 155.500, de heer T. P. de Geus te Leid- schendam voor f 150.700 en de heer A. J Hogeboom te Rijpweterlng voor f 139.980 Inschreven. Dit zijn dan de prijzen het uitvoeren van de werkzaamheden. De materialen worden door de gemeente beschikbaar gesteld. Bij gunning aan de laagste Inschrijver zullen de totafle kosten van de betrokken werkzaamheden met inbegrip van mate- rialén en de aankoop van enkele per ceeltjes grond f 204.096.15 komen te bedra. gen, zodat het aanvankelijk verleende krediet van f 110.000 met f 94.096.15 worden verhoogd B. en W vroegen de raad nu deze verhoging te verlenen stelden verder vóór, de werkzaamheden op te dragen aan de heer Hogeboom Rijpweterlng. Gezien de minder gunstige financiële positie van de gemeente drong het col lege er vervolgens op aan, de verbetering het Watertje en de verbindingsweg de Zuldbuurt naar de Weipoort de begroting 1956 af te voeren, waardoor ruirn f 10.000 aan middelen beschikbaar Bezwaren De heer Van der Ploeg uitte bezwaren tegen de gunning aan de heer Hogeboom, gezien de ervaringen met deze aannemer Schenkelweg en de Zwetkade. Spreker vroeg, of B. en W. de garantie kunnen geven, dat deze werkzaamheden beter en vlugger zufllen worden uitge voerd. De voorzitter antwoordde, dat de gemeente-architect heeft beklemtoond, dat het werk volgens bestek zal worden verricht. Door alle inschrijvers ls aange drongen op spoedige gunning in verband met het beschikbare personeel. De ge meente-architect heeft het volste ver trouwen in de heer Hogeboom. De heer Van der Ploeg meende evenwel nog te moeten opmerken, dat zelfs leken zich hebben geërgerd aan de wyze van uitvoering van de werk zaamheden aan de Schenkelweg en de Zwetkade. Het raadslid was bang, dat deze geschiedenis zich nu zal gaan herhalen en verzocht uitdrukkelijk, op de naleving van de bepalingen van het bestek goed toe te zien. Wethouder Kraan zei hierna, dat niet de heer Hogeboom, doch de firma De Lange en Van der Plas de aannemer van bedoelde werkzaamheden was. Bovendien, zo zei de heer Dorrepaal, had de heer de openbare vergadering werden de v tellen van B. en W. met algemene stem- ïen aangenomen. Faillissementen (Opgegeven door Van der Graaf en Co.) Uitgesproken: P, H. Hamaekers. café houder. Maasstraat 160. Brussum. cur. mr. P. J J. Ballleux, Heerlen: H. Balk. schilder. Stationstraat 4. Nuth, cur. mr. J. H. L. Bos houwers. Klimmen: L. VemUJt. h'o fa Vet- smelterij Brabant, Budel. huls Pacellilaan 29. Th J. Scho« W. N. Vel Erwlni Winschot oJn*ecur vishandel. S. J. Tlm- Zuldeint menga, Amsten Luxe Tassen fat d. Heydenstraat 79. Amsterdam, cur. mr. L. C. v. d. Tas; H. A. de Ree. Clercqstraat 1. Amsterdam, h/o Metselbedrijf H. A. de Ree. cur. mr. W. K. J. van Scherpenzeel; J. van Loveren, emballagefabr,, Bouterhemstr. 50a, •gen op Zoom. cur. mr. L. C. H. Everard; D. Boller. Korte Prlnsengrgracht 20III, Amsterdam, h/o fa. HIJbosch. Egelantleretr. "JO, cur. mr H J. C. Vlug; S. Koster, aanne- ler, Roerdompstraat 61, Haarlem (na afwlj- ng surséance), cur mr. J. W. Rutgers. Opgeheven: N V. Wllcor, Haren: J Jonker zn.. poelier. Oostzaan. Geëindigd: D. J. H woordlger. Utrecht, ultk. 13 Voorst, vertegen woordiger. Utrecht, ultk. 13 pet.; J. Uiter- wljk h/o Deno. Doorn, geen ultk.; H. Scher- penhuyzen. vishandel. IJmuiden, ultk. 1 pet.; P. Zuidhof. celbetonfabrlek, Assen, geen ult- Wagenaar. Loenersloot. en "venn. C. GTwa- •naar, Loenersloot. G. Wagenaar, Vreeland. Surséance: aan F J. van Dam. stucadoor, Oost-Indlëstraat «5. Haarlem, h/o fa. F. J. n Dam, def. 6 mnd.. lng 10/3. bewindv. F. M. Oberman; Erve H. de Jong N.V., >rmerveer. voorl.. bewindv. mr. A. Bruch, arlem, mr. D Schut Jr., Amsterdam, ver- akk. gedep. l.z. J. M. Gi timmerfabriek, Provlnclaleweg ter 1 ij k 4 Eindhoven, beslis- A. Kamer. Metaalgieterij, veldhoven, vorderingen uiterlijk 4/6, bewind voerder mr. M. Atnmer, slng 20/6 11.30 u.; Th H. Haarlemse Kojer- straat 25, Haarlen.. verhoor 25/6. 3 ubewindv. r man: ontw. akk.. i.z. fa. Ma Keizersgracht 6. Amsterdam, en venn. F. Cohn en A. E. Kühne, vorderingen 28/5. bewindv. - - 13/8, 14 L. 1 herenkleding. Koningstraat 119, Den Helder! vorderingen 4/6, bewindv. mr. J Bregman. beslissing 21/6; ontw. akk. W. J. de Win. meubelmaker. Dorastraat 116. Leende, h'o W. de Win. vorderingen 26/8, bewindv. mr. F- A. C. G- Janssen, Eindhoven, beslis- Het Ned. militaire voetbalelftal speelt 30 mei a.s. te Leeuwarden tegen het noor- de lijk KNVB-elftal

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7