Bij onderwijspolitiek in eerste plaats aan het kind denken Koor en orkest Lyra Academica concerteerden in stadszaal NIEUWE VAKANTIEREGELING VOOR LEIDSE BAKKERS Aanbod daalt verder ARJOS WERD BEPAALD BIJ DE PROBLEMEN VAN DEZE TIJD Midden-Oosten in wereldpolitiek bijzonder belangrijk Voorjaarstentoonstelling in fraaie Boerhaavezalen de 5 juni: sanering in Leidse melkhandel j Voor de Christenarbeider is grootse taak weggelegd NTEUWF LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 26 MEI 1956 J. W. van Hulst voor c.h.u. Leiden: Maar tevens integratie van de problemen toepassen TN HET WIJKGEBOUW „Levendaal" heeft de heer J. W. van Hulst, di- recteur van de Hervormde kweekschool te Amsterdam, gisteravond voor de leden van de afdeling Leiden van de Christelijk-Historische Unie ge sproken over „De school, de cultuur en de Christelijk-Historische begin selen". In zijn openingswoord las de voorzitter, wethouder D. van der Kwaak, de brief voor, die het afdelingsbestuur aan de kerkeraad van de Hervormde Gemeente heeft gezonden naar aanleiding van de preek, die dr. Schoonheim zondagavond in de Pieterskerk heeft gehouden. i één der voorvechters noemde het onderwijs zelfs een hopeloze zaak. Spreker vroeg zich hierbij af. wat er van ons land. en vooral ook van onze jongeren, terecht moet komen, wanneer we op deze wijze doorgaan. Als het ons .uit de hand blijft lopen is er voor ons land geen toekomst meer en daarom moe ten constructieve richtlijnen voor de Ne derlandse politiek, en vooral ten aanzien van het onderwijs, worden vastgesteld. Niet hopeloos Met het oog hierop belichtte de kweek schooldirecteur vervolgens enkele facetten van het onderwijs en de cultuur, om op deze wijze te kunnen komen tot een ant woord op de vraag, hoe een constructieve onderwijspolitiek moet worden gevoerd. Hierbij wilde de heer Van Hulst voorop zetten, dat de huidige situatie zijns in ziens pertinent niet hopeloos is. wanneer slechts allerwegen wordt beseft, dat het onderwijsvraagstuk een eerste oplossing verdient. Het bezwaar van het lot nog toe gevoer de beleid noemde hij het aanpakken van enkele onderdelen van het probleem, in- plaats van de vereiste integratie toe te passen. Met spoedcursussen voor onder wijzers en dergelijke komen we niet ver der. Neem bijvoorbeeld het mulo. het schooltype, dat de grootste en breedste plaats heeft gekregen Men kampt daar met een ontstellend tekort aan leerkrach ten en dit onderwijs gaat dan ook een zeer moeilijke toekomst tegemoet Het middelbaar onderwijs, heeft eveneens een groot tèkort aan bevoegde leerkrachten en als men geen kans "ziet voldoende leraren gesloten. stem" en daarbij de houding, die het 01 grote deel van het kerkgaand publiek te genover de politiek aanneemt, veroor deeld. Het bestuur legde er in de brief, waarvan een afschrift aan de predikant is toegezonden, de nadruk op. dat hier ernstig misbruik van de kansel is ge maakt. De heer Van Hulst begon zijn betoog met het noemen van drie belangrijke pro blemen, waarvoor na de oorlog een op lossing moest worden gevonden, te weten de vraagstukken betreffende de verhou ding Oost en West. de woningbouw en het onderwijs. Vooraanstaande leden van de P.v.d.A., zo zei de heer Van Hulst, heb ben onlangs toegegeven, dat hun partij op deze punten volkomen heeft gefaald groep tjeke spe] Hulst oerde in dit ■erband ook de moeilijkheid aan, vaarmee de universiteiten hebben te rstelen, doordat veel meer jongelui n de gelegenheid zijn hoger onder- vijs te volgen. Velen van hen moeten bijverdient irdooi itudie langer gaat duren dan gei s. Dit brengt weer allerlei mi tangename consequenties met Politiek spel Heel gevaarlijk noemde de heer Van Hulst het feit, dat jeugd en onderwijs objecten worden, waarop het poll- •dt gericht. Dan wordt het kind. dat na 1945 heel niet Verkorte versie van Rameau's Castor et Pollux kon niet erg voldoen Evenals verleden jaar heeft de Lyra Academicawaarin vocale en instru mentale krachten van diverse Leidse studenten-muziekgezelschappen el kaar hebben gevonden, tegen het einde van het academische jaar een con cert gegeven in de Stadsgehoorzaal, waarbij ditmaal een verkorte uitvoe ring in concertvorm van Rameau's opera Castor et Pollux werd gebracht. Er bestond voor deze manifestatie van muzikaal enthousiasme slechts een matige belangstelling. Toch moet de gedachte eens een klassiek Frans werk uit te voeren worden geprezen. (Advertentie) TH. J. VAN DER HEIJDEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103a LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's. Prinses-Irenegroep houdt bazaar De Prlnses-Irene-groep van de afdeling Leiden van de Ned. Padvinders houdt in haar nieuwe troephuis aan de Middelste gracht (hoek Oude Rijn) een bezar ten bate van de inrichting van het huis. Lange tijd heeft deze groep in het Elisa- bethshof gezeten, maar de toestand werd daar langzamerhand onhoudbaar; de ac commodatie was wel bijzonder slecht. Het gemeentebestuur heeft de groep nu het nieuwe pand toegewezen, waar mee men uiteraard zeer Ingenomen is Het pand is een pakhuis van T. en D. geweest. Voor de inhoud moeten de pad vinders zelf zorgen. Vandaar deze bazaar, die ook vanavond geopend is. Namens de oudercoir.missie opende de voorzitter, de heer P. Smit. Bij de ope ning waren onder anderen aanwezig de heer Steinbach van de L.J.A.. de heer Cornelissen van de commissie N.P.V. en de heer Duindam van de R.K. verken- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren- Johannes, zn van F Galjaard en J v Po'.anen. Matthij6. zn van M de Tombe en C M Neuteboom; Me Wong, dochter van S C Hslen en A Humme; Wiillean. zn van W Huisman en M E Brug man; Karin Isabella Louise, dochter van M S Verldnden en R P Dado; Johannes Daniël Petrus, zn van J J Molenaar en W G Geerlings; Antonia» Martin us Jozef, zn van G Bot en A J v d Valk. Overleden; J de Groot, zin, 4 jaar. Unftas. Vermogen 31/3 284.6 min, waarop 10*/o Interim-dividend reeds in mindering i6 gebracht; kap. J 39.6 min. ken Is gekomen, vergeten. Het Neder landse kind had immers na de oorlog pe-' dagogisch moeten worden opgevangen en de school had het Iets onvervangbaars noeten meegeven. Wanneer we een con- itructieve onderwijspolitiek willen voe ren dan moeten we ook in de allereerste plaats aan het kind denken. Daarbij die nen we er ons voor te wachten het ver leden te verloochenen, want uit de ge schiedenis van de c.h.u. moet juist de visie voor de toekomst worden opge bouwd. Cultuurprobleem Ten slotte over de cultuur sprekend, merkte de heer Van Hulst op, dat met dit begrip tegenwoordig zo ontzettend veel wordt gesold. Het cultuurprobleem is werkelijk niet zo eenvoudig als vaak wordt gedacht. Cultuur is de wijze, waarop het leven aangenaam en leefbaar wordt ge maakt. De school is daarom een heel bij zonder element in de cultuur en tevens heeft de overheid hiermee het nodige maken. Daaruit vloeit dan weer voort, dat ook de c.h.u. op dit lerrein haar stem moet laten horen. De Nederlandse cultuur is niet denkbaar zonder de religie in het. geding te brengen. Na nog de nadruk te hebben gelegd op het belang van de hulp aan de achterge bleven gebieden en de ontwikkeling van een kunst, die bewijst relaties met de Bijbel te hebben, kwam de heer Van Hulst uiteindelijk tot de conclusie, dat men al leen vanuit de Bijbel lot een constructieve onderwijs- en cultuurpolitiek kan komen. Men had de muzikale leiding van deze uitvo2ring toevertrouwd aan de bekende pianist en koordirigent Iskar Aribo en deze heeft zich van zijn moeilijke taak goed gekweten, voor zover dit in de ge geven omstandigheden mogelijk was. Im mers de uitvoerenden waren, op enige solisten na, allen dilettanten, wier tijd door vele zaken wordt in beslag geno men. De klinkende resultaten- waren dan ook stellig niet volmaakt, al viel er veel te waarderen. Als een groot bezwaar voelden we zowel het fragmentarische van deze uitvoering men had nogal flink gecoupeerd, waardoor de intrigue schematisch en onvolledig werd en boven dien prachtige balletscènes vervielen als ook het gemis van een scènische uit voering. Want decor, actie en choreo grafie zijn in Rameau's opera van essen tieel belang. Bovendien was het koor, vooral wat be treft de tenoren en bassen, wel wat zwak om aan sommige scènes reliëf te geven, bijvoorbeeld aan het slot, waar de apotheose wel wat zwakjes klonk. Ook het orkest had vaak moeite zijn taak te volbrengen; orkestroutine en discipline ontbraken soms, zodat de gepointeerde ritmiek, zo kenmerkend voor de Franse barok-stijl, veel van haar suggestiviteit Rameau's Castor et Pollux ls zeker een van zijn meesterwerken, het was tevens een van de grootste successen der Parijse opera in de 13de eeuw; het werk werd tot aan de Revolutie toe ontelbare malen op gevoerd. Het is representatief voor de door Luliy geschapen barok-opera, en biedt bovendien de grote rijkdom aan muzikale uitdrukklngsvorme-n, waardoor Rameau zich van Lully onderscheidde. Prachtig zijn de scènes, waar Thélaïre dc overleden Castor betreurt. Pollux' aria „Nature, amour", Castors aria „Sé- Jour de l'éternelle paix", de door een schim gezongen aria „Sur les ombres fugitives", de liefdesscène in recitatieven van de 5de akte en de slotapotheose. Van de solisten toonde vooral Hanneke van Bork als Phébée en als schim zich een uitstekende sopraan, wier aria in de 4de akte tot het beste van deze avond mocht gerekend worden. Haar expressi viteit overtrof verre die van de andere solisten, zelfs die van Elly Ameling ais Thélaïre, die overigens ook uitstekende momenten had, o.a. in de 5de akte. Van de mannelijke solisten was de tenor Gerard Honig als Castor het gelukkigst, vooral in de liefdesscène, al vertoont zijn stem een te scherp timbre in het forte. Bram van Luyn als Pollux had veei moeite met de voordracht en de zuiver heid. evenals Anten Booy als Jupiter; de laatste overtuigde ons allerminst van zijn goddelijke kwaliteiten. Jammer bijna alle solisten slecht te vers ren en een ten dele zeer slechte uitspraak van het Frans lieten horen. Tot grote Ook moesten drie broodloze dagen worden ingesteld Voor het Leidse bakkersbedrijf ls een nieuwe vakantieregeling ontworpen. Vo rig jaar was er een regeling (bedrljf- sluiting) waaraan slechts enkele bedrij ven deelnamen. Men is nu van mening, dat een zodanige regeling afdoende Is, wanneer alle bedrijven meedoen. De nieuwe regeling heeft het akkoord ge kregen van 38 van de 43 bakkersbedrij ven in onze stad. De bedrijfscominissie voor het bakkersbedrijf betreurt het, dat vjjf zich niet aan een regeling willen bin- dat De aanvaarde regeling houdt verschillende bedrijven 1 of 2 weken slui ten en dat hun leveranties worden opge vangen door andere bedrijven, die aan d< vakantiesluiting deelnemen. De bedrijven die door hun omvang niet in staat zijn geheel te sluiten, doen dit door middel van het uitschakelen van wijken. De dramatische uitbeelding kwam men bijna t, de ons heden weinig bekende vo cale stijl van Rameau leverde blijkbaar teveel problemen op om de solisten veel energie voor de voordracht over te laten. Jammer was ook dat het programma wemelde van de taalfouten. Wellicht was t werk wat hoog gegrepen, het initia tief verdient niettemin onze grote waarde ring, en ten slotte vlei er ook veel te genieten. Het élan van koor en orkest (bijVoörbëëld Iri de finale van de 3e akte), de Sfeer van deze uitvoering, weerspie ën de uitnemende traditie, die de Leidse studenten op muziekgebied hebben gevestigd. Dr. J. van der Veen. DE WERKLOOSHEID Over de periode van 14 tot en met 19 mei viel een verdere daling van het aan bod waar te nemen, namelijk van 180 tot 150 als geheel werkloos ingeschrevenen De analyse levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid 80, seizoenwerk loosheid 10 en minder geschikten 60. De voordelige verschillen met 1953. 1954 en 1955 bedragen resp. 1090, 780 en 250. Tegenove r een negatief aanbod van jeugdigen staat een positieve vraag van ruim 165. Aanbod van enige betekenis valt nog niet te verwachten. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten onderging geen wijziging en bedroeg 75. Ook de vraag handhaafde zich en beliep 370. Zilver bij de N.Z.H. De heer J. Bij, reserv Conducteur bij de N.Z H.V.M. te Leiden, hoopt op vrij dag 1 juni zijn zilveren jubileum te vie- Gisteravond hield de ARJOS een verkiezingsbijeenkomst in de Burcht, waar als sprekers optraden prof. dr. L. W. G. Scholten uit Utrecht en de heer P. C. Elfferich, wethouder van openbare werken te Gelft. Mejuffrouw H. van Leeuwen, landelijk secretaresse van de ARJOS, zei in haar ope ningswoord onder meer: „Als jonge mensen hebben wij de taak te staan met de boodschap van het Evangelie. De toekomst kan alleen goed zijn als allen in het staatkundig leven luisteren naar het Woord van God". Prof. dr. Scholten sprak over „Grond onder de voeten". Spreker haalde her inneringen op uit de tijd van het begin van de a.r. jongeren-organisatie. Als uitgangspunt van zijn toespraak had hij een bepaald onderdeel uit het program van actie van de partij genomen en wel dat, waarin wordt gezegd dat de achter grond van het staatkundig streven moet zijn onderwerping aan God en Koning Jezus. Zonder deze achtergrond is een politiek program slechts los zand onder Professor drJ. Droste wordt zeventig jaar Nauw contact met Einstein is van grote invloed geweest Maandag hoopt prof. dr. J. Droste hoogleraar te Leiden in de wiskunde, in het bijzonder de analyse, zijn zeventigste verjaardag te vieren. Dit betekent een naderend emeritaat, dat met het bereiken van deze leeftijd pleegt in te gaan, wanneer men hoog leraar is. Vorig jaar vierde deze hoog leraar wij schreven hierover zijn zilveren ambtsjubileum. Johannes Droste werd op 28 mei 1886 te Grave geboren. Hij bezocht de H.B.S. te Delft en werd vervolgens ingeschreven als student in de werktuigkunde aan de hogeschool aldaar. Na de voltooiing van deze studie was hij van 1906 tot 1910 stu dent in de wis- en natuurkunde aai Leidse Universiteit. Hij bleek een goede leerling te zijn en verkreeg het voorrecht om gedurende de Jaren 1910 en 1911 door middel van een beurs verder te studeren in Göttingen, waar de leergangen in wiskunde grote beroemdheid genoten. Toen hij weer in Holland terug v werd hij assistent in de theoretische tuurkunde, eerst bij de grote Lorentz, daarna bij de niet minder befaamde Ehrenfest. Ook toen kon hij nog niet tot een besluit komen welke richting hi] zou kiezen. De werktuigkundige. zijn eerste „liefde", of de natuurkundige? Zou hij de DeJftse opleiding trouw blijven of de voetsporen van zijn Leidse leermees ter Kluyver drukken? Hij vertelde ons indertijd hiervan; „Oppervlakkig beoordeeld leek het dat ik kans had de natuurkundige richting uit te gaanwant als medewerker van Ehrenfest ontmoette ik te zijnen huize eerst Groenhovenstraat, later Witte- rozenstraat— meermalen Einstein; het ge volg hiervan was, dat ik van deze grote geleerde de uitnodiging kreeg als zijn assistent bij hem in Berlijn te komen werken. Wellicht ZOU' ik'dit gedaan heb ben, had het uitbreken van de eerste wereldoorlog geen spaak in het wiel ge stoken". Toch is het nauwe contact van de jonge Droste met Einstein van grote invloed ge weest. want Droste is een der eerste Ne derlanders, die zich bezighield met Ein- steins relativiteitstheorie. Zijn proef schrift, waarop hij In 1916 promoveerde, getuigde hiervan: „Het zwaartekrachtveld van een of meer lichamen volgens de theorie van Einstein". Dr. Droste was achtereenvolgens werk zaam als -leraar in de wiskunde te Bus- sum. Arnhem en Gorkum, waarna in 1919 zijn benoeming volgde tot lector in de wis kunde, in het bijzonder de analyse, aan de Rijksuniversiteit te Leiden. In 1930 had zijn benoeming plaats tot gewoon hoogleraar. Van de hand van prof. Droste versche nen talrijke artikelen in de Handelingen van de Koninklijke Akademie van We tenschappen. de voeten. In deze tijd van wisselende verhoudingen in de wereld moeten wij het staatkundig leven van onze tijd door zien en begrijpen. Bij de oprichting van de a.r. partij pro pageerde deze één bepaalde opvatting over de verhouding overheid en gods dienst. Een bekend staatsman uit die da gen zei: „Bederf met uw godsdienst onze staatkunde niet", waarmee hij wilde zeg gen, dat godsdienst en staatkunde niets met elkaar te maken hebben. Omstreeks 1895 streefden liberalen en socialisten naar de vernietignng van de godsdienst, maar in het begin van de eerste wereld oorlog veranderde dit. Men zag in, dat godsdienst een kostbaar goed was in het hart van de mensen. De nationaai- socialisten beschouwden godsdienst als een zaak, die alleen binnen de kerk be staansrecht had. Volgens spreker heeft godsdienst geen subjectief karakter maar moet ze ge objectiveerd worden. Als voorbeelden van de objectivering noemde hij het bis schoppelijk mandement, het Herderlijk schrijven van de Ned. Herv. Kerk ei synode van Leeuwarden, waar de kerk zich uitspreekt over het atoomwapen. AWe godsdienstige richtingen zijn bezig in het leven de consequenties van overtuigingen d-oor te trekken. De grondtoon van ons volk is gevormd tijdens Willem van Oranje. Wanneer wc- onze stem uitbrengen op de a.r. partij doet we dat dus in het belang van het hele Nederlandse volk, zei spreker. Problemen De heer Elfferich stond stil bij de snelle toeneming van de bevolking, zijn toespraak „In een veranderde reld". Dit houdt grote gevolgen in dc toekomst. Daarom is de staatkundige leiding van zo groot belang. Spreker noemde enige problemen als voldoende woonruimte en ontspanningsmogelijk heden. De regering moet zich bij de steeds Lezing van professor Vlekke voor Leidse studenten X>ROF. DR. B. H. M. VLEKKE sprak voor de afdeling Leiden van de Ned. studentenvereniging voor Wereldrechtsorde over politieke problemen in het Midden-Oosten. Er zijn daar drie invloedsferen te onderkennen: de Arabische, de Turks-Aziatische en de Perzische. De Arabische staten hebben gemeen schappelijk de Islamitische godsdienst en de Arabische taal. Turkije en Iran vallen hierbuiten. Tegenover de buitenwereld trachten de Arabische staten een schijn ran eenheid op te houden. Er is echter ien grote verscheidenheid. In deze groep itrijden Egypte en Irak om de eerste plaats. Libanon, dat voor de helft Chris telijk is en door zijn ligging westers ge- Leids Kunstcentrum presenteert zich Prettige sfeer veroorzaakt direct contact met kunstenaar 'OT DE ZEER PRETTIGE ONTMOETINGEN m het Leidse kunstleven horen steeds de exposities van het Leidse Kunstcentrum en het was dan ook met een gevoel van opluchtning, dat wij dezer dagen weer een uitnodiging ontvingen. Het L.K.C. zet gelukkig! de traditie van het exposeren in de mooie Boerhaavezalen voort, al is het met minder grote frequentie dan in de eerste jaren. Dat laatste heeft trouwens ook zijn voordelen, want de kwaliteit verbetert erdoor, hetgeen de opmerkzame beschouwer reeds tijdens enkele van de jongste tentoonstellingen heeft kunnen constateren. andere Bail tevoorschijn. Het zijn zeer los gecomponeerd© portretten, maar van een innerlijke levendigheid, die direct frappeert. Dat Walter Bosch weer eens wat laat zien, kan alleen maar tot verheuging strekken. In zijn tekeningen blijkt een veredeling van techniek, die een stug en gestadig werken verraadt. Het kinderpor tretje in olieverf toont ons de oud©, be kende Waiter Bosch, misschien wat min der dromerig, maar nog steeds de kenner kinderen en vrouwen, die hij altijd Knap deelnemers zullen de klanten tijdig op de hoogte stellen. Men heeft dus voor de tijd dat de eigen bakker met vacantie is. een andere bak ker. Die krijgt men niet toegewe het verdient aanbeveling, dat de huis vrouw de bakker van haar buurv: aanroept. De vakanties vallen in de maanden juni. juli en augustus. Boven dien zijn er drie broodloze dagen inge steld omdat de vakantie van 12 op 15 da gen is gebracht. Het zijn de dagen 30 mei, 12 september en 26 september Op de dag vóór deze woensdagen moet men dus voor twee dagen brood nemen, zoals op zater dag. De bedrijven stellen alles in het werk om de distributie van he tbrood normaal te laten verlopen. Zij hebben daartoe een vakantiecommissie benoemd, die even- i tuele moeilijkheden zal oplossen. Prettig iis de omgeving van he* geëxpo seerd» werk, prettig de sfeer, die vaak direct contact met de kunstenaar ver oorzaakt, prettig de openheid, waarmee werk van verschillende opvatting wordt geaccepteerd en de trouw, waarmee de leden niet alleen het L.K.C. handhaven ook hun idealen, hun werk- en ver- ndeuwingelust. Met interesse zoekt de be schouwer naar de bekende namen en tracht vast te stellen, wat de mens en de kunstenaar achter deze naam in de afge lopen periode heeft bewogen. Met even veel nieuwsgierigheid echter speurt hij de nieuweling, die in dit gezelschap nog moet thuis rafcSn. Als nieuweling fungeert deze keer al leen Bertram Weihs uit Den Haag. Op de lijst van inzendingen staan verder de vol gende namen: Cor Alons, binnenhuis- ohiteot te Noordwijk, H. A. Bal uit Noordwijk, Walter Bosch, Leiden, Rein Dool, Leiden, mevr. E. Eggink-Offringa uit Voorschoten, de beeldhouwer Hans Melis uit Den Haag. Jos Mertens uit Lei den, Lo Molenaar uit Noordwijkerhout. beeldhouwer. Kees van Roemburg uit Den Haag, Lucia Steinbach. Leiden, J v. d. Veer, Leiden, P. J. J. van Weerlee. Leiden en de pottenbakker Meimdert Zaalberg uit Leiderdorp. Will Tweehuijsen zond werk in, maar kwam door een vergissing op de lijst. Opmerkelijk In het algemeen kan men zeggen, dat er opmerkelijk werk te zien is op deze tentoonstelling, persoonlijk en sterk er 'aak getuigend van een moeizaam bevooh. en ontwikkelingsfase. Zo zijn de beide aquarellen van Cor Alons kenmerkend x>r zijn persoon en kunstenaarschap, en proeft er de binnenhuisarchitect uit. Bij de Noordwijker Bal ziet men een ontwikkeling in gang. Zijn olieverven zijn als mathematische figuren in het vlak, ook al luiden de titels „Kassen", „Bougival' „V. d. Bergh-stichting" en „Auto". D kleuren zijn daarbij tamelijk secundair, t de plasliekjes van zijn hand komt echter Van Rein Dool zijn er twee portretten, ie hoewel ongelijk van kwaliteit en techniek veel geloven. Mevr. Eggink- Offringa is vertegenwoordigd met een knappe, gewassen krijttekening, een bloemstdlieven, dat wel geen opvallende facetten vertoont, maar dat prachtig is van compositie en sfeer. Het portret van de Veluwse boer kan ons niet zó bekoren. Het is wat erg traditioneel. Kutterink heeft op de tentoonstelling twee bijna visionaire doeken hangen. Er zijn troepen ongebreidelde en verschrikte paarden op te zien, niet tegen een achter grond,, maar onderdeel van een voorhisto risch aandoend inferno, dat in felle, laaiende kleuren en vegen wordt weerge geven. Toch doen zij niet rommelig aan; integendeel, er is een sterke ordening in deze schilderijen, die ook qua kleur boeiend zijn Na Kubterink moeten we dan direct Jos Mertens noemen, die zijn mathematische techniek sohijnt te hebben losgelaten. Wat niet wegneemt, dat we er nog sporen terugvinden in zijn verf behandeling. Uit kleine (en soms ook grote) kleurvlakken en -vlekken, fel en helder, bouwt hij weer figuratieve composities, zoals bet strand van San Sebastian en het doek de lange titel: „Souvenir de la Mus* Océanograffique de Biarfritz". Maar zo strand mag dan op het eerste gezicht e< „impressionistisch" schilderij lijken, het het naet, want het gaat hier toch nog altijd in eerste instantie om hei spel van kleu- en kleurvlakken, en om de zwaai van bocht, zoals die dwars over het doek loopt. Fijn Als tegenstelling noemen we hier dan het verfijnde en dromerige beeldhouw werk van Hans Melis, die zijn figuren wel tot hun essentiële houdingen en verhou dingen terugbrengt, maar die essentie ziét de gratie van een meisje en de liefde- lijkheid van een vogeltje. De beeldhouwer Lo Molenaar, die óók beslist niet tn details treedt, doet het echter wat meer' en hoekig, hetgeen niet wil zeggen: onelegant In deze sfeer past heel goed het werk an d'e schilderes Lucia Steinbach. Zij 'as dit voorjaar in Parijs en zocht er nu >ns niet de geijkte plekjes, maar bijvoor beeld de lelijke voet van de Eiffel- toren en een half afgebroken volkswijk. De sfeer van dit Parijs heeft zij zeer per soonlijk aangevoeld en weergegeven in een reeks oorspronkelijke gouaches en -.ekeningen. Dat J. v. d. Veer een leerling is van Will Tweehuijsen, voelt men direct aan de techniek van zijn werk. Het verschil "met de leermeester is echter direct duide- wanneer men het landschap met kas teel bekijk', dat Tweehuijsen inzond. De laatste is onmiskenbaar sterker en per soonlijker, ongenaakbaarder ook. Maar d. Veer is nog jong en openLéót hem dan wat convemfiioneel-impressionds- tdsch zijn zo nu en danl Dat verleert hij wel! Getuige de affiche, die hij voor de tentoonstelling ontwierp. Verrassing De verrassing van de expositie is Van Weerlee. De meesten zullen zich van hem wel de goed geschilderde landschappen stillevens herinneren, die echter bij alle raakheid van sfeer vaak irriteerden door een zekere volgzaamheid van stijl. is hij gekomen met een drietal abstracte composities, die niet aileen technisch èf maar ook geladen van per soonlijke gedachten en gevoelens zijn. Vooral „Ziektebeeld" ls van een oorspron kelijkheid, dne direct overtuigt. De nieuweling onder de kunstbroeder y -zusters is Weihs, die een rastekenaar blijkt, voor wie dat nog niet mocht weten. En het sluitstuk wordt gevormd door ge heel nieuw en zeer oorspronkelijk werk van die bekende pottenbakker Meandert Zaalberg, van bijzondere kwaliteit en kleur en van een vorm, die verrast. De tentoonstelling is tot 9 juni open, dagelijks van 25 en van 79 uur. Op de openingsplechtigheid, die hedenmiddag door loco-burgemeester, wethouder J. C. van Sohaik, wordtt verricht, komen wij nog nader terug C. Th. Wilbert-Rcisberman •icht, zou geen bezwaar hebben tegen een ikkoord met Israel, maar het land is te klein om veel invloed te kunnen hebben. In Syrië en Jordanië leven Christelijke minderheden. Dit hele Arabische gebied heeft eeuwen lang onder Turkse heerschappij gestaan r heerst een sociale toestand, die bij het Westen ongeveer twee eeuwen achter staat. Na wereldoorlog I kwamen Syrië en Libanon onder Frankrijk, •st kwam onder Engels bestuur. RIVALITEIT Het vinden van petroleum aan de Pi zische Golf gaf opnieuw aanleiding tot verwarring. Een akkoord van Amerika met Saoedi-Arabië aangaande de petro leum schiep grote rivaliteit tussen Enge land en Amerika. Een groot deel van het geld dat met de olie wordt verdiend, wordt gebruikt om de welvaart van de landen te bevorderen. Het lijkt, of het Midden-Oosten afhankelijk is van Westen met zijn grotere ontwikkeling technische kennis, in werkelijkheid is het Westen in een afhankelijke positie. Eigen lijk zijn de Arabische vorsten machtiger dan de Westerse mogendheden. Alleen de Sowjets zijn sterker; zij kunnen door middel van interne revolutie onder het motto van progressiviteit invloed krijgen. In 1917 beloofde de Engelse minister van buitenlandse zaken Israel tot een vaderland van het Joodse volk te maken. Dat leek toen een gemakkelijke belofte gezien de Engelse invloed, in dat gebied. Toen de Engelse macht minder werd en door de wandaden van Hitier de noodzaak van een Joods vaderla id dringender werd, gaf ook dit aanleiding tot grote moeilijk heden. De Arabische staten voelen bedreigd door Israel, dat te weinig ge bied heeft. Israel zou door zijn betei ligging en bewapening van de Arahieren weinig hebben te vrezen. Voor de wereldpolitiek is het Mid den-Oosten bijzonder belangrijk. Irak, Jordanië cn de Libanon nemen deel aan het Westerse pact van Bagdad. Egypte, Syrië en Saoedi Arabië vol gen de neutrale politiek van India en onderhouden vriendschappelijke be trekkingen met Jocgo-Slavië. De si tuatie is dus moeilijk en het Westen staat zwak. De enige mogelijkheid om rust te krijgen in dit gebied is een nieuwe ordening van dc Arabische wereld, maar door de tegenstrijdige belangen ls dit schier onmogelijk. Hoewel economisch gezien de midde- Vlekke. len wel aanwezig zijn. Aldus prof. wisselende problemen kunnen aanpassen Hiervoor is een vaste basis nodig. Ditj :elfde geldt voor de industriële ontwik-j keling De problemen vragen om leiding-. ïvende figuren, die rekening houden met maatstaven, getoetst aan Gods Woord Wij moeten streven naar een politiek,; die de mens als schepsel Gods tot uit-j drukking wil brengen. Com protn issen Is bij alle godsdienstige verdeeldheiij een Ch-;stelijke staatkunde nog wel mo gelijk? Deze situatie zal leiden tot com- pror issen in Nederland.. De vraag blijfl; of deze aanvaardbaar zijn. In de volks vertegenwoordiging van de partij moei iets doorklinken van de bewogenheid voor het gehele volk. Een pleiten voor vrijheid in jrantwoordelijkheid. in ge bondenheid aan God. De toekomst ligt ie Gods hand. maar wij zullen zelf moeten medebouwen, want ieder talent, hoe kleit ook. mag niet worden begraven. In ditf verband citeerde spreker de woorden vatl dr. Schouten, dat meedoen aan de po litieke strijd een roeping ls in ons leven Laten wij allen toch beseffen, zo zei hij,l dat we achteraf niet tot het verwijt mo-: gen komen: w< hebben te weinig of nieti gedaan. De 83-jarige heer Van Mourik vertelde van zijn herinneringen aan dr. Kuypër Voorts werd aan de bijeenkomst mede-, werking verleend door het politieke caba ret „De Driestar". Veertig procent moet van handelaar veranderen De Leidse melkhandelaren hebben tham besloten om met ingang van 5 juni ovei te gaan tot rationalisering van de melk- bezorging (melksanering). Z(j menen, dal de economische omstandigheden van d( melkhandel hlertde. evenals In andert gemeenten in ons land, dwingen. Gee«> sanering zon betekenen: lange werktijden; en verhoging van de dlstrlbutiekosten,| waarvan ongetwijfeld ook de consument de gevolgen zou ondervinden. Bovendien blijft volgens de saneerden1 het produkt voor kortere looptijd (mei streeft ernaar, elke dag vóór 1 uur klaai te zijn) in betere toestand. Ruim 90 procent van de melkhandel doel mei deze sanering mee. De handelaren die niet meedoen, hebben alten eer mansbedrijf. De sanering betekent, dal ongeveer 40 procent van de Leidse bevol king van melkhamdelaaa- zal moeten ver- anderen- De eerste tijd, waarschijnlijk drie maan den, zal er geen sprake kunnen zijn van een vrije keuze van melkhandelaar. D« stad is in sectoren verdeeld, die alle minstens drie wijken bestaan. Ln sector lopen drie bezorgers, in een 9 één. Na verloop van tijd is het mogelijk, een keuze te maken uiit de drie sector- bezorgers. Filiaal Jan Wolfslag Gistermiddag heeft de heer Jan Wolf slag zijn fotofiliaal aan de Haarlemmer straat 102 geopend. Er was grote belang stelling voor de opening van deze zaak, Na afloop was er een receptie in I Gulden Vlies. Openbare les voor scheidsrechters Woensdagavond om zeven uur wordt op het U.V.S.-terrein een openbare lei voor scheidsrechters gehouden. Tijdem, de wedstrijd van een U.V.S.-combinatie| tegen een bollen- en duinstreekelftal zul len vier scheidsrechters om beurten met de leiding worden belast. Een lid van de scheidsrechterscommissie zal via een ge luidsinstallatie commentaar en toelich ting geven op beslissingen van deze vier. heren. Er wordt geen publiek toegelaten: Steden-driekamp in de stad Amersfoort Op zaterdag 7 juli zal in Amersfoort; onder auspiciën van de Amersfoorteii stichting voor lichamelijke opvoeding en sport, voor de eerste maal de steden-drie kamp AmersfoortLeidenDelft worden gehouden. Er zullen verscheidene sporten: worden beoefend. Jammer genoeg kun nen de wedstrijden waterpolo en zwem men evenwel niet doorgaan in verband met de landenwedstrijd waterpolo Ne derlandFrankrijk te Tiel. Het ligt in de bedoeling 's middags om kwart voor vier te beginnen, waarna di binnensporten in de avonduren zullen worden afgewerkt. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. F. Kar- stent te Leiden. Woonhuis Oude Vest 233, in bod f 4.300, koper P. Moerman te Leiden q.q. voor f 5.500; woonhuis Levendaal 149, in bod f 5.000, koper J. Bleyie te Leiden q.q. voor f 5.500; woonhuis Levendaal 183, in bod f 4.250, koper H. J. A. van Giffen te Oegst- geest, q.q. voor f 5.000; de woonhuizen; te Leiderdorp Hoofdstraat 174 en 176, resp. in bod f 3.900 en f 4.000, zijn uit de hand verkocht. Donderdag is op de onbewaakte over weg in de Bruggemorsweg te Enschede de 6-jarige Gerrit Klein Lugtenbelt door een trein aangereden Het jongetje, dat achterop de fiets van zijn 13-jarige zusje Gerda zat, was op slag dood. Zijn zusl» werd gewond. Jaarfeest Leidse C.B.C. De Christelijke bedrijfsgroepencentrale vierde gisteren haar 39e jaarfeest met een avond in gebouw „Prediker". Het hoofdbestuurslid, de heer P. Broeksma. hield een toespraak, waarin hU vooral wees op de taak, die de Christelijke ar beider in dit leven heeft. Doordat vele Christenen deze taak ern stig hebben opgevat hebben wij nu grote voorrechten. Wij Christenen hebben recht van spreken en met de Grote Opdracht gever kunnen wij daden verrichten. Voor de nieuwe wet op de ouderdomsvoorzie ning is de basis gelegd door Christenen. Nog veel is er te doen, er moet gestreefd worden naar een vrije welvaartsverdeling en naar Individuele verantwoordelijkheid. God heeft ons een taak gegeven en vol vertrouwen moeten we met Hem het Christen-zijn ook in de arbeiderwereM uitdraigen, aldus de heer Broeksma. Sempre Ava-nii's Jong en Jolig bracht een vlot programma met vrolijke trek- kersliedjes en operettemelodieën. H«' bekende radiospel „Trek aan de bel" gaf soms aanleiding tot grote vrolijkheid Ook het tweede deel van de avond werd door Sempre Avanti verzorgd. De toneel groep bracht het geestige stuk „De Bo- bot". Drie studenten worden verliefd "P hetzelfde meisje, namelijk de dochter va hun hospita. Na veel amusante situate komt als „happy ending" de verlovint tussen een van de studenten en het meisj* tot stand. De voorzitter, de heer J. van E9, ont ving nog het Gouden insigne CNV. >nt- het

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4