'Üte mi 1 Nederland moet alle krachten inspannen om te leven PRINSES WILHELMINA OPENDE NOORDWIJKSE CONFERENTIE Zaak-Röhrig is terug verwezen Vrl. Kantoorbediende TELEFOON 31441 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DONDERDAG 24 MEI 1956 Dr. J. F. Posthuma (Herstelbank): Als wij technisch achterop raken, gaan wij te gronde De fantastische ontplooiing van het natuurwetenschappelijk denken heeft een materiële welvaart gebracht, zoals de mensheid nog zelden heeft gekend, doch daardoor mogen wvJ ons nie' laten ver blinden. Nederland staat voor een zware taak, want er moet ln de toekomst werk gelegenheid en welvaart zijn. In 1970 zal Nederland naar men verwacht 13 miljoen zielen tellen en er zal jaarlijks 13 miljard gulden meer aan goederen en diensten geproduceerd moeten worden, terwijl de uitvoer 75 procent groter moet zijn dan in 1954. De toeneming der produktie moet dus grotendeels in het buitenland worden ge plaatst en zelf produceren wij onvoldoen de grondstoffen, aldus heeft dr. J. F. Posthuma, president-directeur der Her stelbank, gisteren verklaard op het tien jaarfeest van het Grafisch Export Cen trum in Amsterdam. Ons volk moet overschakelen van de betrekkelijk ongeschoolde naar de zeer hooggeschoolde arbeid van het nieuwe technische stadium. Daarnaast is er het probleem van de kapitaalsvoorziening. De kapitaalsgoederen gaan sterk in prijs om hoog. Een papiermachine, die vroeger f 8 min. kostte, kost thans f 20 min.; een Nieuw Amsterdam etste in 1938 f 12.8 min. thans f 100 min. Vernieuwing betekent voor de ondernemers meer uitgeven, dan men had afgeschreven op het oude pro- duktiemiddel en misschien extra-gere serveerd. De vraag is hoemiddelen te vinden voor de geweldige uitgaven. Ons volk verricht wel grote besparingen, doch niet altijd in de luiste hoek. De taak is deze in de juiste tener te leiden. In verband met dit alles Is er voor Ne derland geen taak weggelegd voor finan cieringen in onderontwikkelde gebieden, tenzij voor ontwikkeling van eigen be drijven. Nederland moet iedere cent ka pitaal gebruiken voor eigen ontwikke ling. Ons fiscaal systeem is gebaseerd op het verleden. De snelle technische ont wikkeling maakt snelle afschrijving nood zakelijk. Spreker berekende, dat het energiever bruik der wereld, thur.s te stellen op 1 miljard ton steenkool, in 1975 zal stijgen tot 3,4 miljard, in 2001 tot 8 miljard. Het vervoer zal hierbij een grote rol spelen, omdat Europa is aangewezen op aanvoer van kolen uit Amerika en olie uit het Midden Oosten. Hierbij zal onze koop vaardij een plaats moeten innemen. Ons land is conjunctureel afhan kelijk van de buitenwereld en kan alleen leven door uitvoer. Als wij technisch achterop geraken zal dit echter niet mogelijk zijn. Daarom is de krachtsinspanning van ons gehele volk nodig om ons de middelen te verschaffen, die ons doen staande blijven, zeide hij. BOEDDHA"STIERF 2500 JAAR GELEDEN De klokken van de tempels op Ceylon hebben gisteren de herdenking Ingeluid van het feit, dat 2.500 Jaar geleden Boeddha overleed Duizenden ln het wit geklede Boeddhisten begaven zioh naar de tempels om gebeden uit te spreken. Ook in Peking en Rangoon (Birma) wer den plechtigheden gehouden In de hei lage stad Anoeradhapoera op Ceylon be vinden zich reeds ongeveer 200.000 pel grims en van alle kanten stromen de Boeddhisten nog toe. In deze vervallen stad staat een boom, die beschouwd wordt al6 enig overgebleven loot van de vijgen boom, waaronder Boeddha volgens de overlevering tot het ware Inzicht kwam. Baptisten-jeugd in conferentie In aansluiting aan de vtering van het 75-Jaitg bestaan der Unie van Baptisten- gemeenten ln Nederland hield de Ned Baptisten-Jeugdbeweging de jaarlijkse 25ste nationale jeusdconferentie in de Baptist enk erk aan de Meeuwerdweg te Groningen. In de morgenvergadering, o.l.v. ds. M G. Boeschoten uit Stavoren, voerde de afdeling Groningen het spel „Masche- roen" op. Nadien werden door vele jon geren vragen gesteld aan een forum. De middagsamenkomst werd geleld door ds. H. P. de Boer uit Heerlen Tijdens deze bijeenkomst werd afscheid genomen van de aftredende voorzitter van de Baptis ten Jeugdbeweging ds. W Veenstra van Treebeek. die als zodanig werd opgevolgd door ds. H. P. de Boer Ds. H Stukkers uit Nieuw Weerdinge. ds. H. Sikkema uit Pernis en ds'. K. Reiing uit Almelo hiel den daarna inleidingen over de vraag: ..Wat betekent de Bijbel ln mlln leven" Goed jaar voor Vredestein De N V Ned -Amerikaansche Autoban denfabriek Vredestein had ln 1955 weder een jaar van groei en grote hedrtjfsdruk- te, met stijgende produktie door zeer be vredigende vraag in binnen- en buiten land en aanzienlijke uitbreiding der fa bricage van tubeless-bandon. De modern ste machines zijn aangeschaft de maga zijnen vergroot, in fabriekshal en kan toren is een sprinkler-installatie aange bracht. De samenwerking met Goodyear was zeer aangenaam. Verdere gegevens zijn: Exploitatiesaldo f 5.24 (4.66) min., be lasting f 1.5 (1.5) min afschrijvingen en vernieuwingsfonds f 2 37 (2.04) min., re servering f 300 000 (250.000), winst f 1,07 (0.86) min., reeds voorgesteld dividend 12 (12) pet; investeringen f 2,87 (2,94) min.; boekwaarde duurzame activa f 11,1 (9,7) min; lenÊngschuld 2/1 f 2,48 min ad 3a'i pet; kap f 7.5 (6) min., aig. reserve f 1,5 (1.2) min., agioreserve f 963.000 (300 000), vernieuwingsfonds f 6,17 (5,25) min.; jaar vergadering 1/6. Maatschappijnieuws N.H.M. Op vergadering 16 aandeel houders met 78.335 aandelen: dlv bepaald op VI» pref. en 10"/o gew. aandelen; Jhr mr. H. L. A. Kretschmar v Veen. A. F. Bronsimg en W. Bruymzeel als comm. her kozen; C. J. bar. Collot d'Escury wenst eind '56 als president af te treden; in verband daarmede buitengewone verga dering op komst. Avista. Inschrijvingen op 200.000 aand. en 750.000 obligaties ten volle toegewezen. Bengkalis. Jaarstukken '53 en '54 goedgekeurd; op 31/12 '54 rehabilitatie vol tooid; hervatting bedrijf 1/1 '55; thans enige Indonesische grote goudmijn im pro duktie; op 15/4 '56 besloot Ind. minist -- raad goudmijnbouw te rehabiliteren, oo- dat hoop op faciliteiten; nu aanspraken grote oliemijen op het Britse goeverae- ment zijn toegewezen, is kans op goud claim van Bengkalis veel beter Waterleidingml). Gelderland; 25/4 verga dering in Deil over plan-West-Betuwe en geldleningen voor Maas en Waal, Midden- Betuwe en Bommelerwaard. Mjj Zeevaart. Batig saldo f 2,9 min, w.v. f 2,3 min af te schrijven op vloot; reeds voorgesteld div 12 (10) pet; winst op naar buitenland verkocht schip f 2,9 min., over te brengen naar reserve nieuw bouw; vrachten ondanks grote schomme lingen zeer redelijk; stijging tot heden voortgezet; vooruitzichten gunstig; zorg over stijgende exploitatiekosten en be langstelling van tankreders voor graan- vaart, doch thans verbeteren olievrachten; te Bergen 10.800 tons «sfaelterdeckmotor- schip besteld, op te leveren maart '57. Economische flitsen Groothandeisprjjzen. Index volgens maandbulletiin der V.N. gestegen in 1955. vooral im tweede helft; stijging in 1956 voortgezet; gedurende oorlog werd ver houding voor agrarische produkten beter, doch laatste twee drie jaren werd voor deel minder groot en in enkele landen is verhouding weer vooroorlogs. Amerika's conjunctuur. Volgens toon aangevende personen uit bedrijfsleven record-bruto-nationaal produkt verwacht vam 400 (v.j. 387,2) miljard dollar, ten dele door prijsstijging, doch achteruitgang r.a expansie in 1ste kwartaal zal nog in 3de kwartaal voortduren; in laatste kwartaal echter stijging verwacht tot nieuw record; industrieën van auto's, landbouwwerktui gen en bouwnijverheid vormen zwakke plekken; dit optimisme volgens economi sche waarnemers kennelijk gegrond op verwachting, dat president Eisenhower herkozen zal worden; regering meldt vooruitgang o m. in voedselbewerkende industrie, papiernijverheid en elektrici- teitsindustrie; invoer in maart voor 6de achtereenvolgende maand meer dan mil jard dollar; in eerste kwartaal 3220 min., een record. Prakti jk-gevallen m discussie Geen ingewikkelde beschouwingen, maar eén vijftal gevallen uit de praktijk van het geestelijk-hygiënisch werk. zullen dienen als onderwerp voor discussies tij dens het congres van de Nat Federatie voor de geestelijke volksgezondheid, dat vandaag en morgen In Amsterdam wordt gehouden Onder het motto „Hulp bij afwijkende gedragspatronen" zijn door vijf pre-ad- viseurs evenzovele „korte verhalen" sa mengesteld. welke de grote problemen, waarmede men bij de geestelijke gezond heidszorg heeft te kampen, duidelijk ma- De federatie, die Instellingen en orga nisaties van alle richtingen tezamen bindt, laat hierbij vertegenwoordigers van verschillende levensbeschouwingen het woord en ook dit zal stof geven tot uitwisselen van gedachten en bespreken van gevolgde methoden Wij mogpn een dergelijke vorm pre-advlezen gerust een experiment noemen en concluderen, dat deze vorm inderdaad vee! aantrekkelijks heeft. Door het beschrijven van echte geval len, waarbij uiteraard om herkenning te voorkomen, namen, plaats van han deling e.d zijn veranderd, zodat alleen de situatie werkelijk is gebleven, brengt men de deelnemers aan de discus siegroepen direct met het bedoelde ln aanraking en kan verschillende termino logie geen aanleiding geven tot verschil lende interpretatie va<n hetgeen wordt Vier maanden voor Griekse zeeman Vier maanden met aftrek legde het Haags gerechtshof op aan de negentien- iarige Griekse zeeman Th M., die te Rot terdam had geprobeerd Indische hennep verdovende middelen te verkopen De proc.generaa) had bevestiging ge vraagd van de zes maanden gevangenis straf die in eerste instantie waren opge legd. Verdachte had aanvankelijk ont kend omdat men hem verteld zou hebben dat handelaars ln verdovende middelen in Nederland worden gebrandmerkt Toen hij tot de conclusie kwam dat hij in de gevangenis zelfs niet geslagen werd. had Dodelijk verkeersongeluk. De 81- Jarlge B Klelnjan uit Rotterdam, die op 26 april bij het oversteken van de Goe- reesestraat door een vrachtauto werd aan gereden. is overleden. Brand te Vlijmen. Dezer dagen heeft ln de leerlooierij van de N V Van Wa genberg-Festen te Vlijmen een felle uit slaande brand gewoed, als gevolg waar van het bedrijf, waar honderd man werk zaam zijn, en dat een oppervlakte beslaat van lflOO vierkante meter, vrijwel geheel is uitgebrand De schade wordt geschat op enkele ton- (Van e r verslaggevers) In de naam van Jezus Christus, Die heeft gezegd: wie Mij heeft gezien, heeft de Vader gezien, open ik de derde wereldconferentie van de Inter national Council of Christian Leadership. Deze woorden sprak prinses Wil- helmina, ere-presidente van de I.C.L., bij het begin van de conferentie, die gisteren in hotel Huis ter Duin te Noordwijk werd gehouden. Na de opening las prinses Wilhelmina ;n boodschap van de Koningin aan de conferentiegangers voer. Mr. John Henderson, lid van fiet En gelse parlement, sprak een woord van elkom. Een Frans senator en een lid an de Duitse bondsdag gaven een getui- De secretaris-generaal van de I.C.L., de heer A Vereide uit Washington, sprak over het getuige nis ln ons leven. Dit moet bestaan uit drie dingen: volkomen betrouwbaar heid, nederigheid en liefde. De heer Vereide citeerde enige passages uit een open brief van prinses Wilhel- Delftse markt weer spijkervrij gemaakt (Van rrespondent) De laatste dagen zijn twee mannen, on der leiding van een gemeentewerkman, spijkers wezen zoeken, niet op laag water, ir op de Markt. Ze hebben er. naar hoorden, heel wat gevonden. Dinsdag alleen al een kilo of tien. Het was nI. ge bleken. dat de laatste tijd niet erg zorg- vudig met de spijkers was omgesprongen als de donderdagse weekmarkt was afge- De spijkers werden niet ingezameld. iaar op straat geworpen en het gevolg as, dat er nog al eens banden van ufo's lek werden gereden. Eén der marktbewoners vertelde het geval van Iemand, -die in een week driemaal een lekke band had. Toen dit dezer dagen de directeur van openbare werken ter ore kwam heeft hij onmiddellijk opdracht ge geven, dat de spijkers moesten worden opgeruimd en dat voortaan na de week markt de spijkers weer, zoals vroeger ook gebeurde, moeten worden verzameld. Nederlandsche Bankt Goudvoorraad sterk gedaald Blijkens de verkorte balans der Ne- derlandsche Bank van 22 dezer is de goudvoorraad met 51 mdljoen tot 3271 min gedaald, hetgeen is geen jaren is voorgekomen. Zoer waarschijnlijk in ver band met de verrekening met de Euro pese Betalimgsunie in het midden van de maand. De netto-deviezenreserve ver meerderde met 28 min tot 1291 min, zo dat goud en deviezen samen 4562 min belopen tegen vorige week 4585 min. In verband met de verhoging van het door de handelsbanken bij de centrale bank aan te houden tegoed tot 9*1» of 450 min juicht men he1 in geldkringen dat het percentage niet tot 10 is ver hoogd. Het saldo der banken was 22 mei 500 min. zodat zij ruimschoots ^an haar •erplichtingen voldoen. Niettemin moes- en enkele instellingen nog geld lenen, zodat de post voorschotten met 5 min. tot f 40 min. steeg. De bankbiljettenom- loop daalde licht van f 3970 min. tot f 3953 min. Het Rijk moest zware beta lingen verrichten vooral ln verband met de aflossing van schatkistpapier, waarin guldenssaldi van akkoordrekeningen zijn belegd. Deze post verminderde f 70.5 min. tol f 108.6 min. en het tegoed van de schatkist daalde van f 278 min. tot f 168 min Op de geldmarkt trad een lichte verkrapping in en daggeld is niet meer zo overvloedig al« vorige week op 1 Va mina. Dit schrijven, dat H.K.H. richt aan haar naasten, waar zij ook wonen en wat ze ook geloven, heeft de be doeling hun die ver van de Bron des levens verkeren, de weg uit de woes tijn te wijzen naar de groene vlakten, waar hun leven zijn bestemming zal vinden. Met het verstand is die weg niet te zien en te begrijpen. Slechts als Christus's msnsen zie] en hart tot Zich trekt, wordt dit mysterie door zichtig. Het gebod eikander lief te hebben, wordt gevolgd door: zo zul len alle mensen weten, dat gij Mijn discipelen zijt. Dit is het grondgebod van het Koninkrijk. Als het christen dom dit gebod zou houden, zou het onoverwinnelijk zijn kracht tonen aan allen die het trachten te weerstaan, ook in de verhoudingen op sociaal ter rein. Het is tijd in deze verdeelde wereld deze kracht tot haar recht te doen komen als een levende werke lijkheid ln ons doen van elke dag, aldus prinses Wilhelmina. De heer Vereide vroeg H.K.H. verlof deze brief te overhandigen aan de ko ningen van Noorwegen en Zweden en aan president Eisenhower. Paspoortvervalsing De Arnhemse politierechter heeft gis teren de r.-k. geestelijke J. H. M. G. S. wegens paspoortvervalsing en illegale grensoverschrijding tot vijftig gulden boe te veroordeeld. Hij wilde 3 februari de grens passeren met een in West-D uitetend afgegeven vreemdelimgenpaepoort. De ma rechaussee die het paspoort reeds hod afgestempeld, bemerkte echter dat dit verlopen was, en haalde de afstempeling door. De geestelijke ging terug naar Duitsland, trachtte daar de doorhalingen te verwijderen en keerde op een andere plaats met het vervalste paspoort naar Nederland terug. De bijzondere strafkamer van de Utrechtse rechtbank heeft besloten de zaak tegen de Duitse oorlogsmisdadiger P. D. Röhrig terug te verwijzen naa rechter-commissaris voor het instellen van een onderzoek De zaak is aldus onbepaalde tijd uitgesteld. Naar het oordeel van de Duitser, tijdens de oorlog commandant van het gevange nenkamp te Reed. waar 287 Nederlanders -n gevolge van ontbering en mlshande- ng om het leven kwamen, was zey^ntien ar gevangenisstraf een te streng vonnis. De revisie van het proces werd toege staan op grond van verklaringen, dat Röh- rig weliswaar onvoldoende maar ni;ttem!n tóch voor onderdak van de gevangenen had gezorgd Voorts zou hij niet geheel verantwoordelijk mogen worden gesteld voor mishandelingen, die door zijn onder geschikten wenden gepleegd. Per zeilboot naar Melbourne In e«n zeilboot van zeven meter lengte, die zij zelf hebben gebouwd en die „or kaan" genoemd werd. hebben twee jonge Duitse sportltefhebbers Bremerhaven ver laten om zioh naar de Olympische Spelen te Melbourne te begeven. Zij hopen de 24000 kilometers, die hen van Australië scheiden, in 170 dagen af te leggen. Dit is het speciale herkennings- ningsembleem dat het Neder lands Olympisch Comité heeft ingevoerd om de verschillende acties die georganiseerd worden voor de uitzending van de Ne derlandse ploeg naar Melbourne, te populariseren. Z.W.O. kan niet naar behoren subsidiëren Het bedrag van 3.660.000 gulden, dat de Nederlandse organisatie voor zuiver we tenschappelijk onderzoek dit jaar heeft toegekend voor het verstrekken van sub sidies, is nauwelijks toereikend om het wetenschappelijk onderzoek in Nederland te steunen op een wijze, waarop Z.W.O. dit gaarne zou doen. Ruim de helft is ter beschikking ge steld van de „Stcihting voor fundamenteel onderzoek der materie" Voorts is o.m. een subsidie verleend aan prof dr. W. J Buma, leraar aan het Chr. lyceum te Alphen aan den Rijn, hoogleraar in het Fries aan de universi teit te Utrecht, voor de uiteave van di Oudfriese huweJijkirtoespraken. Ging K.VP.'er zijn boekje te buiten Enige tijd geleden deelde de voorzitter van de KVP, afdeling Amsterdam op verkiezingsbijeenkomst mede, dat op het ministerie van justitie een wetsontwerp in voorbereiding zou zijn, volgens hetwelk bepaalde categorieën politieke delinquen ten collectief het Ne der landschap en duj eveneens het kiesrecht zouden terugkrij gen. Het Tweede-Kamerlid jhr. mr. M. der Goes van Naters (soc.) heeft thans minister Van Oven gevraagd, of dezi mededeling juist is en zo ja, of dez« KVP-functionaris hiervan door een amb' telijike functie kermis droeg dan wel of het gebruikelijk is, dat ten departement» mededelingen over in voorbereiding zijn de wetsontwerpen worden gedaan aai paalde politieke functionarissen". Indien deze KVP-functionaris de ken nis ambtshalve heeft verkregen, wordt de minister gevraagd hierover zijn oor deel uit te spreken. Artillerietrekker zet heide in brand Bij een oefening op de woeste gronden van Havelte, h.et oefenterrein van de le gerplaats Steenwijkerwold, kantelde gis teren de trekker van een kanon. De gloeiend-hete uitlaat zette de begroeiing in brand, zodat de bestuurder en het be dieningspersoneel van het kanon met achterlating van hun wapens een goed heenkomen moesten zoeken. Het kanon kon door een tank van de trekker, die geheel verbrandde, worden losgetrokken. Bij een brand in het Armenbos onder Woudenberg zijn dertien hectaren heide en bos in vlammen opgegaan. Er werd grote schade aqngerlcht aan broedplaat sen van fazanten en eenden. Studiekeuze eerste jaars in procenten Uit de telling door het Centraal Burea voor de Statistiek van de aantallen sta denten (situatie omstreeks 1 april 195 blijkt, dat het aantal eerste-jaars-studen ten t.o v. het vorig studiejaar met 8 pet. toenam tot 4.840. Relatief steeg vooral de belangstelling voor de studie in de so ciale wetenschappen (78 pet.), de aard rijkskunde (70 pot.), de psychologie (34 pet.), de letteren en wijsbegeerte (21 petde technische wetenschappen (21 pot.) e landbouwkunde (19 pet.). Hiertegenover vertoonden een daling de' faculteiten godgeleerdheid (-17pet) rechtsgeleerdheid (-13 pet.), tandheelkund. (-9 poten economische wetenschappen (-9 pot.). Het totaal aantal ingeschrevenen nar met 3 pet. toe tot 29.397. Wijkverpleegsters wil len tot 60 jr. werken De Nederlandse bond van wijkver pleegsters heeft gisteren in Leeuwarden een jaarvergadering gehouden, waa uitslag van een enquête over de hoogte van de pensioengerechtigde leeftijd is be kendgemaakt Het merendeel der verpleegsters wensl deze van 55 op 60 jaar te brengen, ter wijl bleek dat zij, die tot 65 jaar wilden doorwerken, dit meestal om financiële De mogelijkheid zal worden onderzocht dat de pensioenwet voor burgerlijke amb tenaren van toepassing wordt verklaard voor wijkverpleegsters in dienst kruisverenigingen. „Ik zeg je, hij te afschuwelijk; hij be hoort tot het type. dat onze verjaar dag vergeet en onze leeftijd weet" In Engeland heeft de aanhoudende droogte in talrijke streken de waterre serves bijna uitgeput. In verscheidene plaatsen is men reeds tot distributie van water moeten overgaan. In Londen zal het verboden worden leidingwater te gebruiken om auto's te wassen en tuinen te besproeien indien voor zaterdag geen regen valt.è Van Heuven Goedhart wordt verdedigd De aanval op de hoge commissaris voor de vluchtelingen van de Verenigde Na- mr. G J. van Heuven Goedhart, van de Amerikaanse senator Eastland is krachtig beantwoord door Henry Cabot Lodge, de eerste Amerikaanse gedele geerde bij de Verenigde Naties. Deze heeft betoogd, dat mr. Van Heu- ?n Goedhart meermalen krachtig is op getreden tegen de Sowjetunle ten aan- van de Russische wens om vluchte lingen te doen repatriëren. Hierdoor is de H.C. meermalen het doelwit geworden ■en aanval der Sowjetregering. Nederlands Ballet treedt op in Duitsland Het Nederlands Ballet Is voor een kor te tournee near Duitsland vertrokken. wordt opgetreden in Essen, Bad Nauheim. Marburg a. d. Lahn en in het •oemde RCkokotheater in Sehwetzin- ter gelegenheid van de Schwetzin- Festspiele. Stiidentenconferentie te Randoeng uitgesteld De kleine Bandoengse conferentie van Aziatische en Afrikaanse studenten, die taande zaterdag zou worden geopend, >or enige weken uitgesteld, zo is te Djakarta onthuld De oorzaak hiervan de tegenstelling tussen communisten niet-communisten. Gemeld wordt na: lijk, dat de voorbereiding der confer tie In handen was van communistische organisaties, die alleen uiterst linkse studentenorganisatie» zouden hebben uit genodigd- Een voorstel om ook organisaties ui' Formoea. Hongkong, Singapore en Ieraël uit te nodigen, werd verworpen. Vertegenwoordigers van 45 landen zijn uitgenodigd, waarvan er 25 tot op heden de uitnodiging aanvaardden. De delegaties uit Madagascar. Tunesii Marokko. Noord-Korea, Noord-Vietnar Soedan. Birma, Algerije en Communis isch China zijn reeds in Bandoeng en d ifvaardigincen uit Japan. Cevlon e Singapore zijn onderweg. Doch de ir nationale voorbereidingscommissie ko gietermiddag niet tot een beslissing ko- inzake de datum van opening, conferentie staat onder bescherming president Soekarno en werd met grote instemming door verscheidene faatshoofden en eerste ministers van Vziatische en Afrikaanse landen begroet. Een aantal algemene stud enten vraag stukken en de rol van studenten in het voldoen aan de zgin. „geest van Ban doeng". waartoe de strijd tegen het kolo- ialisme behoort, zouden besproken Australisch verzet tegen Sukarno's rede De Australische minister van buiten landse zaken. Casey, heeft heden in het Lagerhuis te Canberra medegedeeld, dat Australië niet geprotesteerd heeft tegen het feit. dat Sukarno zijn bezoek aan de Verenigde Staten heeft aangegrepen als gelegenheid om de aandacht te ;en od Indonesiës eisen Inzake Ne derlands Nieuw-Gulnea. Australië kan er 'hter niet stilzwijgend aan voorbijgaan herhaalt, dat het zich tegen deze aan spraken verzet en deze niet erkent, zeide hij. Australië, heeft slechts, één geschil punt met Indonesië en dat is Nieuw- Guinea. Ibsen officieel herdacht in Oslo en Moskou Gisteren is te Oslo de Ibsen-week be gonnen ter herdenking ven de vijftigete verjaardag van de dood van de Noorse toneelschrijver Hendrik Ibsen. Er werden kransen gelegd op Ibsens graf te Os bij zijn standbeeld bij de nationale ïXhouwburg in de Noorse hoofdstad- T< opening van de herdenkings-week hie den de burgemeester van Oslo en voorzitter van de Noorse schouwburg- verenif Tg toespraken in het gemeente hui». In de komende dagen worden ii drie schouwburgen stukken van Ibsen opgevoerd. Ook ln de Sowjet-Unle werd Ibsens- st erf dag op uitgebreide wijze herdacht. Maatschappijnieuws Ass. Mjj Nieuw Rotterdam. BTuto- premiën '55 32,05 (32,02) min, eigen risi co 12.72 (12,21) min. winst 1,32 (1,11) min; premie- en echadereserves 16, (15.29) min reserve 4 min, reserve be legging 1,92 min; kapitaal begin 1956 verhoogd tot 20 min. war. 10 geplaatst, gestort 3.22 min. Ford Motor Comp. of Canada. P ro ei ukti ©vermindering, ontslag 4600 arbei- Talloze moeders zijn gisteren met hun kinderen naar het strand getrokken om van de zee en lucht te genieten De korte Pinkstervakantie is voor de Haagse jeugd een heerlijk voorproefje geweest van de grote zomervakantie, die over enkele weken zal beginnen Recordproduktie van Eerste Nederlandsche De produktie der Eerste Nederlandsche Verzekeringmij te 's-Gravenhage be reikte in 1955 een record van 246,1 (v.j. 221,5) miljoen tegen 83,8 (79,1) min ver val, waardoor het verzekerd kapitaal met 162,3 (142,4) min tot 1643,7 (4481,4) min toenam. Aan premiën en koopsommen is 47,6 (44) min ontvangen, waarvan 2,6 min aan herverzekeringen .tegen 15,1 (15) min uitkeringen en 2,6 (2.6) min af kopen. De premiereserve steeg met 29,4 min plus 1,3 min voor omrekenings- doeleinden tot 370,1 (339.3) min, bere kend op 3.06 (3,06) pet tegen 3.75 (3.74) pet gekweekte rente. De beleggingen stegen tot 396,4 (359,3) min: 23.4 min onroe rende goederen, 54 min hypotheken. 60 min effecten, 189.8 min leningen op schuldbekentenis, 5.2 min poliebelenin gen. 3,3 min interestgevende saldi, 7 min aandelen in zuster- en dochteronder nemingen, ƒ53,4 min overige beleggin gen. Het dividend werd bepaald op 25 (25) over verplichte stortingen, 4 pot over onverplichte, terwijl aan verzekerings- nemers 273.000 (ida) wordt uitgekeerd. Extrareserve inclusief statutair verze- ringsfemds ƒ24,5 (21) min, kapitaal ƒ5 miljoen. Nieuwe klantenlening Albert Heyn De voltekening van de door Albert Heyn vorig jaar geïntroduceerde klanten lening ad 2.5 miljoen is in zicht. Be sloten is tot uitgifte van een tweede serie ven 5 min op vrijwel dezelfde voor waarden, namelijk 4wtnstdelende spaar- obligaties van 50. De extra-vergoeding boven de 4*/» rente wordt berekend naar het dividend op de aandelen. Voor dit jaar mag men in ieder geval rekenen op 4VI». De bepaling, dat de obliga ties te allen tijds bij A. H. inwisselbaar zijn tegen 50, is vervallen. De aflossing geschiedt na 20 jaar zonder uitloting Men kan 20 obligaties van 50 gratis verwis selen tegen één van 1000. Kon. Ned. Gist en Spiritus De aandeelhoudersvergadering der Ko ninklijke Nederlandsche Gist- en Spiri tusfabriek te Delft heeft het dividend vastgesteld op 9 procent en voorts goed gekeurd uit de agioreserve 6)4% in aan delen ui»t te keren en daartegenover 6% dividend in te houden en aan het reserve fonds toete voegen. De aftredende com missarissen L. Camu, prof. dr. ir. G. van Hereon Jr en prol. dr. J. R M. van den Brink werden herkozen. Het arbeids- dividend van het personeel bedraagt 4,8 prt van de in 1954 verdiende lonen er salarissen (v. j. 4.9). Christelijke slagers. Onder voorzit terschap van de heer H. de Mooij uit Rijnsburg zal de Bond van Christelijke slagerspatroons op 29 mei in Hilversum zijn jaarvergadering houden. C. Ver- woerdt uit Scheveningen zal spreken over „Sociaal handelen". Jhr. mr. D. J. P. Hoenfft, rechter in de rechtbank te Dordrecht is benoemd tot vice-president van deze rechtbank. Gepensioneerde ambtenaren. Van de zijde van de Algemene militaire peneioen bond ls ongerustheid uitgesproken ovei het feit, dat van regeringszijde nog geen bekendmaking is gedaan betreffende de uitkering van drie procent over 19! zes procent verhoging aan gepensioneer de ambtenaren. Economische flitsen Finland. 6e lening van wereldbank adj 15 min dollar, totaal 65,3 min, 20 jaar,^ 4%%, in ponden aterling Zwitserse franc^ en D.M. voor 3 waterkracfctetations en?, twee andere centrales met 400 km leidun- gen, koeten f 390 min. - Grafische export in 1955 15 min kg? t w.v. 75.5 min. (1938-'39 5 min kg en= 6 min); vorig record 1951 73)4 mlnrT naar Zu.d-Afrika in 1953 959.000, 1954 1.24 min. 1955 1.29 min, doch markt daar wankel door verzet van eigen gra-^ fiache industrie legen invoer; naar Bel-J glë-Luxemiburg 19 min in 1855, 12,9 mlit- stijging; in 1956 misschien 3 min meer£ Duitsland na Benelux onze beste afnemer, ondanks belemmeringen. Markt* en Viseerijberichten eiling andij- steleln 4—13. prei 69—130," rabarber 7—13, spinazie 10—14. stoofsla 10—16, komkommers 33—54. tomaten A 200—210. B 190. C 200—205, CC 140. bloem kool A 5669, B 5456, C 32—43, komkom- rs A 43—46, B 36—41. C 28—33, sla A 4— B 4—16. bospeen 5682. peterselie 10—14, jpstelen 2—4. radijs 7—10. selderij 2—4. BOBLOF A RENDSVEBN. 25 mei. Bloemen veiling; Margrletn 37—48, Py re thrum I |U- idem II 50—88. Lthyrus 10—33. Ane- aen 10—16. Colvlllies 90—1 75. frolllum I. Dhoranicum 7—14, Irissen 36—42, Tul pen lang 2151, idem kort 927, Freesia's L3—17, Violieren 41—46 per bos. Am An jers rood 16—31. Idem rose 2131, idem andijvie 35.00—38.00. spinazie 1«J>»— 20.00 kassn bonen 10..00—235.00, idem stek 166.00. kaspeulen 185.00—190.00. peulen V grond 315.00. TBR AAR. 23 met. Groenteveiling; Peu- wi 1 50—2 60. idem B 0.80—120, kassn bo en 2.20—-2.60, idem stek 1.40—1.80, end vie 0.340.46 idem B 0.15—0J8. poetelein 0.13 0J6, rabarber 0R00.14, prei 0.65—0.67. spinazie 0.16—0.24. Idem B 0.00—0.14. torna- "I. idem C 1.80. Idem CC 1.10—1 20. waspeen 0.330.38, idem B 0.23. aardapplen 0.12—0.1« alles per kg. sla A 0.08—0.16. id. B 0.O40 07. bloemkool A 0.560.84, Idem 022—067, Idem C 0.20—0.29. kokommers AAN DBN RIJN. 23 mei. 51—74. idem B II 2931. prei I 130—163, idem n 90—120. stoofsla 10—12. spinazie 915, rabari>er 7.10>10.90. kervel 68, postelein 1021. alles per 100 kg. bos- "•80. petereeH» 17 50—8.30, uitjes 11—12.30, peterselie 10—21. in; VI 61 8 k. TO 4 I 3 k tbutsstomeciid. Voor zover bekend zijn volgens de grafische berichten van hedenmorgen ven de Schevenlngse haringvloot rinrlsst©mende Sch 223 m 50 k eigen vangst en 10 k van de Sch 314, Sch 236 m 5 1c van verschonen de «.-hepen van de verre vteeerij maat schappij en de rederij v/h A van der Sch 302 m 40 k van verschillende vat» de rederij A. van der Zwan 1 k. Sch 180 3 k. 3 k. 131 1 k, 19 4 k, 36" 4 k. 37 10 "k," 46 2*k. 130 8 k. 236 3 k thulsstomerwi. 246 geen vangst. 250 1 k, 310 4 k. 390 2 k. 223 50 k. 314 10 k, 144 1 k, 186 gene vangst, 261 geen vangst, 64 gen vangst, 103 1 k. 104 1 k. 242 geen "angst. 275 1_ k,_ 3 Hl k. 14 geen vengat. !3G 3 k. SCHEVENINGEN 23 mei Hedenmorgen 3900 kg garnalen. Notering f 0 50—0.52 Bij de Stedelijke Licbtfabrieken is plaats voor een bij de mechanische administratie. Leeftijd tot 18 jaar. Bij voorkeur MULO-opleiding. Salaris volgens regeling voor jeugdig gemeentepersoneei. Schriftelijke sollicitaties aan de Afd. Personeelszaken der Stedelijke Fabrieken v. Gas en Electricitett. Langegracht 70, Leiden. HUS Afdeling Wassenaar vraagt voor spoedige indiensttreding, ACTIEVE VERKOPERS het bedienen Wassenaar. Aangezien hiermede hoofdzakelijk slechts de OCHTENDUREN gemoeid zijn is deze functie zeer geschikt voor kleine zelfstan digen die een neven verdienste zoeken. Sociale wetten (zoals de kinderbijslagwet), zijn dan op hen volledig van toepassing. Degenen die een VOLLEDIGE BETREK KING zoeken kunnen bovendien aanvul lende werkzaamheden verrichten zodat een volledig weekloon behaald wordt Aanmelden VRIJDAG 25 MEI van 7 tot 8 uur in CAFÉ RESTAURANT „DE HARMONIE" BREESTRAAT 16 te LEIDEN GEVRAAGD: een vrl. administratieve kracht voor eenvoudig administratie! werk. jongste bediende (mnl.) Bij de Elektriciteitsfabriek te Leiden kunnen Enkele jonge Mensen met gevoel voor techniek (ca 22—26 jaar) worden geplaatst om te worden opgeleid voor een functie in het ketelhuls of de machinekamer (continubedrijf). Zij die in het metaalvak werkzaam zijn, genieten de voorkeur. Soli, met uitvoerige inlichtingen aan de Afd. Personeelszaken van de Stedelijke Fabrieken v. Gas en Electriciteit, Langegracht 70, Lelden. EEN FLINKE VERKOOPSTER kan bij ons prettig werken en goed verdienen. In onze winkel aan de Var Mandersloostraat 9 te Alphen aan den Rijn kunnen wij een flinke ver koopster van 17—24 jaar plaatsen. Een meisje, dat graag afwisselend werk wil in een prettige, vriend schappelijke sfeer, kan bij ons goed verdienen en krijgt omzet- en wedstrijdtoeslagen. Vrije bedrijfs kleding en ook dit Jaar nog vakantie. Komt u eens praten met de chef, overdag in de winkel of na half acht 's avonds op zijn privé-adres. Ruisdaalstraat 85, Alphen aan den Rijn. Flinke arbeiders en jongens gevraagd voor seizoenarbeid. Aanmelden: N.V. v/h L. E. Nieuwenhuizen Morsweg 66, Leiden. VOOJi ADVERTENTIES

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7