K 77 de snelle VELPON Chowanschtschinain de der alcohol gemaakt roes FORTY FOUR Eerste deel Christelijke Encyclopedie verschenen Nog 'n wonder dat alle kinderen schoolgaan orth State Engels schrijversechtpaar ging als goede vrienden weg 19 5 DONDERDAG 24 MEI 1956 MAI-FESTSPIELE WIESBADEN Staatsopera uit Belgrado bracht een ideale Moussorgsky Wiesbaden, mei 1956. Maar in het huis van de directeur van het Nikolai-Militair-Hospital in St. Petersburg is het warm en gezellig. Tal van Russische officieren zijn er en heel veel mooie vrouwen. Plotseling klinkt er muziek en aller aan dacht is nu gericht op die jonge pianist. Het is een zeer elegante, knappe vaandrig van 17 jaar. Zijn kleding, de verzorging van zijn handen, zijn haar, het is alles even correct. Smachtend zien enkele romantische vrouwen naar de jonge man, de char mante verschijning achter de vleugel. En de jongedames raken bijkans in ver voering als die vaandrig dan nog aria's uit de nieuwste opera's van Verdi speelt, aria's uit de „Traviata' en de „Trouba- de avond is de wodka-fles leeg. De officier Moussorgsky had ook gedronken. Maar met verstand. ALCOHOL WE SCHRIJVEN 1861. In het Nikolal- Militair-Hospital te St. Petersburg ligt een uitgeputte man. Hij is nog ma» jaar, maar ziet er uit als 60. Verdwaasde ogen in een rood gelaat. Het Is Modest Moussorgsky, slachtoffer van drankzucht. Aan zijn bed zit de zangeres Leonowa, die hem trachtte te helpen en hem in haar huis opnam. Tevergeefs, Mous sorgsky, nu geen officier meer, nu na de politieke omwentelingen niet meer de zoon van een rijke grootgrondbezit ter. Ambtenaar van een ministerie is hij geworden, vergeten dcor zijn vrienden. Hij is gaan drinken, zonder verstand Groots was de creatie, die Drago Stare in Wiesbaden gaf in de rol van Vorst Wasilije Galitzin. dour". Wat een heerlijke muziek, wat een heerlijk spel en wat voor een charme gaat er van die jonge pianist uit, de zoon van een kapitaalkrachtige grootgrond bezitter. Hij heet Modest Petrowitsch Moussorgsky en werd op 21 maart 1839 in Karewo geboren. De jonge Moussorgsky is de lieveling van velen en na elk stuk komt er een langdurig applaus. Vooral als hij tot slot nog een werkje speelt, dat hij op 13-jarige leeftijd componeerde: de „Vaandrig-Pol ka". Als het spel is beëindigd, wordt er veel gepraat en verliefd gekeken. Ook wodka wordt er gedronken en de jonge vaandrig doet mee. Maar hij doet het met verstand. Het zijn niet alleen de meisjes, maar ook de ouderen die in hem het genie onderkennen. Ruslands toekomst. HET MACHTIGE HOOPJE vrienden bij elkaar. De officier Modest Moussorgsky. de jonge hoogleraar in de chemie. Alexander Porfirjewitsch Boro din, de marine-luitenant Nikolai Andreje- witsch Rlmsky-Korsakoff en de militaire ingenieur Cesar Cui. Deze vier muziek- dilettanten en de gastheer Balakirew, musicus van professie spreken vol vuur over de nieuwe richting in de Russische muziek. Er moet wat gebeuren, de Rus sische muziek gaat anders dood. „Allereerst moeten we tegen de routine vechten. Weg met die Italiaanse draai- órgelmuziek op verouderde en dwaze opera-teksten. De muziek van de opera moet uitdrukking van het woord zijn. Niet er naast staan om de solisten te laten schitteren. Daarom moet het libretto dan ook literair verantwoord zijn Het zijn de woorden van Balakirew. En de jonge Moussorgsky valt hem bij: „Natuurlijk, het woord is primair in de opera. De mu ziek mag maar niet zo een notenspel zijn, maar moet dramatische spanningen uit drukken en het woord onderstrepen, ja zelfs verdiepen." En zo wordt er nog heel veel en later op de avond zelfs heel heftig gepraat. Ook over het naturalisme in de muziek en over de strijd tegen de sentimentaliteit. Deze groep van vijf vrienden had in mu- ziekkringen reeds een bijnaam gekregen, nl. „Het machtige hoopje". Aan het einde De Joegoslavische bas Nikolaj Cvéjic, die in Wiesbaden bij de opvoering van Moussorgsky's „Chowanscktschina" de hoofdrol van Vorst Iwan Chowansky zong. Zijn leven is een desillusie. De grote plannen over de opera heeft hij trachten te verwerkelijken in zijn opera „Boris Godunow". Men wilde het niet zien en horen. Met heel veel moeite is in 1874 de première gegaan. Daarbij bleef het, want de pers had geschreven over een „schan dalig werk". En zijn vroegere vriend Cui gebruikte woorden als „grof", „zonder in houd", „onmuzikaal", enz. Toen is Mous sorgsky steeds meer gaan drinken. Avond aan avond zat hij in kroegen en dronk wodka en cognac. „Als het zgn. betere publiek mijn opera niet begrijpt, dan zal ik het hier met de PETIT Forty FOUR kellners instuderen", lalde hij dan. Nu ligt hij hier in het hospitaal, gebroken, verslagen. Zo af en toe schrijft hij nog wat ?en nieuwe opera, die bijna klaai Maar nooit klaar komt. Het is de opera .Chowanschtschina", net als de „Boris' ien Russisch volksdrama. Met het mti ziekpapier in de hand sterft hi; 28 maart 1881. CHOWANSCHTSCHINA TY7E SCHRIJVEN 195G. In het pronkvolle, goudbestikte Staatstheater te baden klinkt de muziek van „Cho- ichtschina". Tijdens de befaamde Mai-Festspiele in deze Duitse stad i de Staatsopera uit Belgrado (Joegoslavië) dit werk in de oorspronkelijke taal te brengen. We verstaan het niet, maa: en de inhoud en horen de muziek. De inhoud helemaal begrijpen doen en dat doet eigenlijk niemand. Mis schien alleen hij die de Russische geschie denis tot in de kleinste details kent. Moussorgsky heeft zo maar wat frag menten genomen uit de gebeurtenissen van het jaar 1682, toen de jonge Peter de Grote nog samen met zijn broer Iwan geerde. Het gaat om de strijd var Raskolniki tegen de hervormingen Czaar Peter. En als protest komen Raskolniki tot de vrijwillige brandstapel. Het heeft geen zin alles te vertellen, want dat is niet interessant. De componist heeft als enige uit „Het machtige hoopje" d Russ. muziek vernieuwd. Het national karakter is sterker geworden, de muziek heeft een dramatische spankracht gekre gen en de grenzen van het tonaliteitsbesef zijn verbreed Er is reeds expressionisme merkbaar. Boven alles echter is deze muziek, die door Rimsky Korsakoff werd voltooid, van een ongebolsterde natuurschoonheid en een zeer suggestieve werking. Verschei dene aria's, de Oosterse slavinnendans, de psychologische verdieping en de kracht der volkskoren, het is alles veel groter dan de vrienden die Moussorgsky niet meer kenden, omdat hij dronk, ooit heb ben geschapen. In de roes der alcohol is „Chowanschtschina" gemaakt. ZANGERS VIT BELGRADO toegangsprijzen van DM 6.- tot DM 40.- betaalde, heeft gedreund van het appl; We hebben hard meegedaan. Omdat alles subliem was? Neen, dat weten de Joego- slaven zelf ook wel. Maar omdat in deze opvoering de geest dezer muziek vol maakt werd gerealiseerd en alle spelenden op het toneel enorme zangkunstenaars zijn. Men moet van die stemmen houden, van die Slavische metaalklank. Voor ons is die klank onvergetelijk, vooral voor Sla vische muziek. Dirigent Kresimir Baranovic heeft uit zonderlijk gespannen laten musiceren (ook al was het orkest technisch gelijk), regisseur dr. Branko Gavella heeft het spel tot een volkomen natuurlijk iets gemaakt en choreograaf Dimitri Pa: bracht meesterlijke dansen. De pracht i de koorzang en van de aankleding tevens opvallend. Iwan Chowansky Andrej Chowansky werden meesterlijk ge zongen en gespeeld door resp. de bas I kolaj Cvejic en de tenor Aleksandar M rinkovic. Van de hoogste klasse was alt Melanija Bugarinovic als Marfe en Jonge, pittige sopr^n Sofija Janko' was met haar fel getimbreerde stem e Ideale Emma. Nobel was de baritonstem van Dusan Popovic, die de rol van de bc jaar Schaklowity speelde. Er zijn nog me< namen te noemen, maar dat hoeft nie Allen immers waren volkomen op hun plaats en in staat de nagedachtenis van Moussorgsky te eren. Corn. Basoski. Ambtenaar in bange afwachting Gevonden en verloren f 1000 in Delft (nog) niet bij elkaar (Van onze correspondent) "DIJ DE P.T.T. te Delft zit men met een moeilijk probleem Enige weken ge leden kwam de ambtenaar van een loket bij het opmaken van de kas tot de ont stellende ontdekking dat hij een bedrag van duizend gulden teveel had uitgegeven of te weinig had ontvangen. Aangezien hij het zelf moet bijpassen beleefde hij uiteraard een paar bange dagen. Hoe wel hij er nog niet helemaal overheen is, heeft hij plotseling toch weer wat hoop gekregen dat de duizend gulden toch nog terecht zullen komen. Kort nadat het bedrag werd vermist werd een oproep in de kranten gedaan, maar zonder resultaat. Enige dagen ge leden gebeurde er echter iets dat tot dus ver een moeilijk oplosbaar raadsel is. Bij het ledigen van de brievenbussen in de stad vond men namelijk tussen de brie ven en briefkaarten een bankbiljet van duizend gulden. Was daarbij nu een be geleidend schrijven geweest dat dit geld voor de loketambtenaar was. dan zou het raadsel zijn opgelost en de ambtenaar een gelukkig mens zijn. „Two cheers for Dad Right, Junior! Jc welgeklede vader verdient het Maar het derde hoeraatje is voor Forty Four, die papa in staat stelt zo bewondering- wekkend voor de dag te komen. Dat vlotte sportjasje (v.a. f 67.-), die comfortabele regen jas (v.a. f 67.-) of dat exclusieve Glenkirk costuum (v.a. f157.-): het komt allemaal van Forty Four En zijn die prijzen niet alléén al een hoeraatje waard? Garagehouder schuldig aan ongeluk De rechtbank van Luik heeft gisteren de garagehouder R. V. uit cMe stad ver oordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf en een boete van 6000 francs, we gens zijn verantwoordelijkheid voor het au'tobusongekik, dat op 29 september 1954 bij Vajllkentoung het leven kostte aan ze ventien ouden van daigen urn'. Grace Ber- leur bij Luik en een Valkenfburgse gids. De eigenaars van de busonderneming en de chauffeur van de bus werden vrij gesproken. De onderneming wordit ver- anitwoondelMjk ges beid voor de gehele schade, omdait de bus in bijzonder slech te staat verkeerde. Hout verdwijn! bij N.S. Na 16 juni zullen alle houten rijtuigen bij de Nederlandse Spoorwegen buiten ge bruik worden gesteld Die dag zal -een trein, geheel bestaande uit houten rij tuigen. van het station Den Haag-H.S via Rotterdam-Noord, Gouda en Woerden naar Amsterdam rijden. Tijdens de reis zal niet al te streng de hand worden gehouden aan de reglementen, volgens welke eigen dommen van de N.S. niet mogen worden beschadigd. De terugreis via Haarl m wordt gemaakt in een trein van het al lermodernste materieel. Dat briefje was er echter niet bij, zodat de directeur van het P.T.T.- kantoor er rekening mee moet hou den dat het betreffende bankbiljet per ongeluk in de brievenbus is te recht gekomen. Hij zal het daarom twee jaar moeten bewaren tot de eigenaar komt opdagen. Daarna zal het eigendom worden van de Neder landse Staat. Het wachten is nu maar op het vervolg •an de zaak. Dat zal een bericht aan hef P.T.T.-kantoor moeten zijn in welke vorrr lan ook, dat het bankbiljet teveel was ontvangen met vermelding van het tijd- tip waarop en de brievenbus waarin hei verd gedeponeerd. FOCKINK en Half" (een heel genoegen!) ten dubbelt verrassing door smaak en geurl Dienst aan orthodox Nederland Timede druk na dertig jaar Een encyclopedie staat in de boe-1 kenkast en wordit bij huiselijk schil van mening te voorschijn ge haald als eind van alle tegenspraak en dan weer terug gezet. Daarmee is de functie van een naslagwerk in het gezin-als-geheel wel ongeveer geschetst en als het alleen daarbij bleef encyclopedie een weliswaar dankbare maar tooh zeer bescheiden taak hebben. Het meest echter wordt een encyclo pedie persoonlijk gebruikt. Wie zing moet houden of een inleiding moetj geven, wie een artikel moet schrij' slechts zich voorbereidt op het spreken van „een enkel woord", zal allicht historisch feit, een samenvatting van standpunt enz. juist willen weergeven, i Vindt hij geen tijd er „Iets op na te le zen" of heeft hij daarvoor geen boeken bij de hand de encyclopedie geeft uit- Vermoedelijk zal een encyclopedie haar doel beantwoorden bij de zgn. „doobbla- deraars" onder welke categorie wij ons gaarne scharen zij hebben altijd wel een aanleiding om iets op te zoeken, maar op weg naar hun doel plukken zij zo veel interessante sprieten uit de vol- getaste ruif van wetenswaardigheden, dat ze de tijd vergelen De encyclopedie is in Nederland eigen lijk een uitwas van het negentiende eeuwse optimisme, dat in een naslagwerk alle resultaten van menselijk kunnen menselijk denken wilde sameiwatti als een monument voor de vrije mer die alles tussen A en Z gepresteerd had. Bovendien zou verbreiding van die ken nis verheffing van het volk en afbraak van lege gevangenissen betekenen en elk een zou mee opstijgen naar de rooskleu rige toekomst. ers ligt het accent In de lijke Encyclopedie eerste deel van de tweede voor ons ligt. Haar kracht ërlei beperking. Zij wil slechts formatie en principiële voor op het gebied dat men 'lyk leven" noemt, maar ,alles wat met By- Hoe Chris het k thans ligt in tweeër iiyke lichting gever 'l „het chrh n in zyn bri bel, kerk, theologie, godsdienst, li ereldbeschouwing, sociale vraagstuk- en christeiyke cultuur samenhangt: „daarby vinden ook de kernproblemen iiet-theologische wetenschappen hun plaats;, de details daarvan biyven op achtergrond". De tweede beperking biykt reeds uit dc naam: „Christeiyk" mag uiteindeiyk „optimistisch'' beteke- het betekent dat niet op grond van zelfoverschatting. Zo zijn de grensen met andere werken scherp afgebakend en vindt ook geen doublure plaats: Voorlichting is iets an ders dan blote mededeling van feiten, het is een informatie omtrent feiten, maar ook omtrent het gekozen standpunt; het calvinistische. Alleen reeds hierom achten wij de hei-verschijning van de Christelijke Encyclopedie belangrijk. De eerste druk was bovendien sterk verou derd door de snelle ontwikkeling, weten schappelijk en maatschappelijk Waarde ring verdient als goed-calvinistisch ook de thans ruime 'belangstelling voor de so ciale levenskring (de brede artikelen rond het trefwoord Arbeid zijn een sieraad voor dit eerste deel). De redactie kondigt aan. dat zij waar mogelijk onderling af wijkende standpunten door aanhangers ervan zal laten behandelen, zodat men soms twee artikelen onder één trefwoord kan verwachten; tot dat doel is de lijst van medewerkers uitgebreid en veelzij dig samengesteld. Een definitief oordeel kunnen wy eerst na intensief gebruik van het volledige werk geven. Wy ondersteunen de opzet en hopen dat hij slaagt; op grond van onze eerste indrukken verwachten wij dat Feilloos is intussen dit eerste deel niet. Wij wijten het maar aan het feit dat dit het eerste deel is. De voortgaande erva ring zal de redactie bewaren voor schoon heidsfoutjes, die de opmerkzame lezer misschien opmerkt. Op grond daarvan het hele werk, dat ook door zijn Illustra tie onmiskenbaar allure vertoont, te ver werpen zou van grove ondankbaarheid getuigen voor de dienst, die redai met een indrukwekkende cohorte medewerkers aan het orthodoxe christen volk bewyst Men zegt wel eens van een boek, dat het „in geen huisgezin mag ontbreken' Men vraagt zich af of veel mensen zie schuldig voelen, als dat boek toch in hun gezin ontbreekt. In gezinnen met opgroei ende en volwassen kinderen zou de Chris- teiyke Encyclopedie goede diensten kun nen bewüzen. Studie- en jeugdverenigin gen doen zichzelf te kort als ze dit werk (intekenprys 25 per deel) bulten hun bibliotheek houden. Operatie Marijke v. Dijk geslaagd De adntjari©e Marijke van Dijk is ir Stockholm herstellende van de moei lijke hersenoperatie, die zij daar op 11 mei onderging. Zij komt met haar moe der begin volgende week ad naar Ne derland terug om weer naar Australië te vertrekken. Mevrouw van Dijk klaarde, dat de operatie van haar doch tertje een prachtig eucoes is gieworden en dat Marijke weer even opgeruimd i6 ais vroeger. De Zweedse hensenohirurg, professor Herbert Oiliiiveorona heeft de operatie verricht. In Australië, waar nijlke al eens wa6 geopereerd, durfde men het voor de tweede keer niet aan. PQaaitsgenoten van de familie Van Dijk maakten de reis naar Europa mogelijk. Minister Cats afkerig van „stoer" beleid (Van onze parlementsredactie) Met de overtuigingskracht, die hem zo niet in zijn beleid, dan toch in het parlementaire debat kenmerkt, heeft minister Cals gistermiddag in de Eerste Kamer het verwijt van de hand gewezen, dat hij in de afgelopen vier jaar zich meer makelaar dan regent betoond heeft. In een rede, die bijna drie uur duurde, keerde de bewindsman zich o.a. tegen de heer Algra (a.r.), die dinsdag had betoogd, dat in het onderwijsbeleid van de vervlogen periode geen vaste lijn valt te onderkennen en dat de notapolitiek een fiasco is gebleken. Het „stoere beleid", dat dc heer Algra ■oerstaat, houdt te weinig rekening het feit, dat de onderwyslaak vai overheid minder is gelegen in het n< beslissingen en het indienen wetsontwerpen, als wel In het leiding geven aan de discussie over onderwys taken. We moeten niet vergeten, aldus de minister, dat wc ons op gcesteiyk t bevinden en daarom past het de heid een bijzondere voorzichtigheid te be trachten by het nemen van beslissingen. Pas na ryp beraad mag ze tot maatrege len overgaan. Daar komt nog by, di onderwys niet in de eerste plaat: zaak is van de overheid, maar VI ouders, de maatschappy. het volk. Dit vereist, dat de overheid hier, dan op enig ander terrein, moet zoeken naar een klankbodem in ons volk. Ze moet deelnemen aan de gedachtenwisseling zo mogelijk de openbare mening vorm De mening, dat door nota's en voortdurend overleg een structuurloos compromis is ontstaan, achtte de minister ongegrond. Het beleid, door die nota's aangegeven, is in het verleden wel degelijk doelbe wust geweest. Verder is het niet juist te beweren, dat veel ten onrechte is blijven liggen. De vertraging is in de meeste gevallen niet de schuld van het departe ment. Veelal bleek bijv. nader beraad nodig. En wat de continuïteit van het be leid betreft, de minister en zijn ambte naren hebben er zich steeds op toege legd het departement zo te organiseren. nieuwe bewindsman zich zeer snel In de materie kan Inwerken. Mr Cals moest echter wel erkennen, dat het onderwijsbeleid er in de loop der jaren niet overzichtelijker op geworden ls. De controlerende taak van het parlement is daardoor zeer verzwaard. Evenals des tijds in de Tweede Kamer opperde de mi nister het denkbeeld van een tweejaar lijkse begroting. Deze zou meer passen bi; het onderwijsbeleid, dat geen beleid is op korte termijn. De controle van de Kami dan niet telkenjare weer verdrinken vloed van details, maar scherper efficiënter worden. Per ja: Het lijfmerk van miljoenen slechts 75c QUALITY SINCE 1873 Verreweg de m&est gerookte Amerikaan! Reisverslag over Nederland (Van een onzer verslaggevers) DEZE WINTER of misschien volgend voorjaar zal de Engelse uitgevers maatschappij Museum Press Ltd Sons een boek over ons land het licht doen zien. Het echtpaar, dat daarvoor in vier weken de basis heeft gelegd, is gisteravond met de boottrein weer uit ons land vertrokken met het stellige voornemen, dat zij er zo spoedig mogelijk weer eens privé zul len terugkomen. want hy, noch zijn vrouw wae hier ooit De Engelse schrijver Garry Hogg en zijn vrouw, achter in de veertig z< te zien, hebben vier weken lang in al le richtingen ons land doorkruist. ZIJ hebben de geijkte bedevaartplaatsen van het toerisme, zoaÜ6 Manken lendaon niet geschuwd maar zij hadden toch meer belangsbel- Uimg voor eenvoudige hotels en pen eions, kleinere stadjes en dorpen, kort om; voor de mensenzelf. Van hum taak hebben zij zich met be- niminelijiWheid gekweten. „Zegt u vooral an uw lezers, dat ik de gastvrijheid, de huilpvaaixiigiheid en de hoffelijkheid landgenoten bijzonder op prys gesteld verzocht de heer Hogg, die zich overigens reeds in enkele weken tijd6 DE SNELSTE LIJMER -liBWMJHlgga IETS OVER WINDRICHTINGEN 646) Dp Btellini eerder geweest van een aantal belang rijke Nederlandse uitdrukkingen heeft meester gemaakt. Tussen de bedrijven door heeft hij nog een vijfhonderd foto's kunnen maken, waarvan de helft in kleuren. „Dutch Treat" zal het boek heten., wat een eigen lijk onvertaalbare uitdrukking ie, maar wel veel vleiends inhoudt. Het is het ne gende van de serie reisbeschrijvingen» die Garry Hogg heeft gemaakt. Per scooter Het pretendeert niet alles over Holland te vertellen, maar wel het eeriyke ver slag te geven van een vier weken duren de reis door ons land. „We hebben nu ge dacht dat we het wel wandelend konden afdoen, maar uw land heeft zoveel aan- trekkeiykhedcn. dat we de volgende keer per scooter zullen rondryden", vult me vrouw Hogg aan. Zy Is hier niet alleen maar voor het plezier van haar man mee gekomen. zy is medewerkster aan het grote Engelse damesweekblad Womens Weekly en daarvoor schryft ze een seri» Interviews met Nederlanders. De vorige weck hebben ze een uitzen ding van zeven minuten voor de Wereld omroep gehad „Zeven minuten, maar we zouden wel zeven uur wiiilen hebben om allee over Holland te vertellen". Als alles was gelopen zoals zaj het zicb hadden voorgesteld, waren ze nog wel een paar dager langer hier gebleven; maar het kon niet omdat de BBC onver wacht een uitzending had waaraan hun medewerking onontbeerlijk was. Ze zijn nu weg. maar Nederland is twee goede en toegenegen vrienden rijker Dat zal wefl blyken als Dutch Treat van de pens komt Klacht over donker grijze lonen „Er is bijna geen dorp, waar geen auto bussen verschenen om werkkrachten naar industrieën te brengen. Om een of an dere reden zyn deze industrieën in staat licht- tot donkergrijze lonen te betalen of andere emolumenten te verstrekken, die blijkbaar officieel een ander karakter hebben dan dat van beloning voor ver richte arbeid", aldus de secretaris van de bond van op coöperatieve grondslag werkende zuivelfabrieken in Noordh 1- land, Ir. T. G Tomson. op een gisteren te Bergen gehouden vergadering. Hü zeide, dat de belangstelling voor de zuivelindustrie, het zuivelonderwljs er. boerderij er by de jongeren hoe langer is uitgeraakt. dan suppletoire begrotingen (incidentele ;ubsidies) bekeken kunnen worden. De suggestie van de heer Derksen (kath. v.) één algemeen adviescollege in het leven te roepen, wilde de bewindsman niet zonder meer afwijzen, maar hij be twijfelde toch. of men hiermee uit de war winkel van (soms tegenstrijdige) advie- zal komen. Cijfers Met een aantal cijfers heeft de minis ter nog eens aangetoond, dat de beschul diging, als zou er in de afgelopen vier jaar vrijwel niets gebeurd zijn ten aan zien van de scholenbouw, de personeels voorziening en de salariëring van het on derwijzend personeel, ongegrond en on waar is. In de jaren tot en met 1951 is aan scholenbouw f 30 a f 40 miljoen ge ïnvesteerdin 1952 f 60 miljoen en in de jaren 1953, 1954 en 1955 ieder jaar 110 miljoen. In grote lijnen is in de behoefte aan schoollokalen voorzienterwijl regel matig vervanging van de zgn. krepeer- gevallen" heeft plaats gehad. Als bewijs voerde de minister aandat in de jaren 19521955 7400 nieuwe lokalen z\jn ge bouwd; dat zijn er 1400 meer dan de nieuwe klassen, die tn die tijd zijn ge vormd. Over het bouwprogramma voor 1957 valt nog niets te zeggen, daar dit voornamelijk een zaak is voor het komend kabinet. Voor zover het zich laat aanzien, zullen de f 115 miljoen voor 1956 inder daad worden gerealiseerd. Ook wat betreft de opheffing van het docententekort kon de minister zijns in- op bevredigende resultaten wyzen. In de jaren 1953—1955 is het aantal onder wijzers met 6000 gestegen, zodat het to tale aantal thans 51.300 bedraagt. „Het mag een wonder heten," aldus de bewinds- „dat wij er In geslaagd zijn, on danks de weldige toeloop van leerlin- het lager en voortgezet onder wijs, alle kinderen in klassen onder te brengen en tevens vast te houden aan de i bevoegdheid, die te allen tijde hebben gegolden." De verlaging van de leerlingenschaal is een moeilijk probleem, in de jaren 1962—1967 opgelost zal zijn. Regering en volksvertegenwoor diging kunnen het werk niet voor haar verantwoording' nemen de verlaging niet door te zetten. De kwestie van de onderwijzerssalaris- :n (die volgens de minister in de voor- bye Jaren niet onbelangrijk zijn opgetrok ken) zal deze week nog in de Commissie Georganiseerd Overleg voor het lager onderwys aan de orde komen. Dan zal uiteraard alle aandacht besteed worden de verhouding tot andere saQarisgroe- Verdeling zendtijd Het verlenen van zendtyd aan politieke partijen in verband met de komende ver kiezingen is een zeer belangrijk punt in dit debat geworden. Het besluit deze zend tyd niet toe te staan aan de Communisti sche Partij Nederland inspireerde de com munist Geugjes dinsdag tot een fel be toog. Ook de socialistische afgevaardigde evrouw Verwey-Jonker vond het eemd, dat wel de stem van de fascis- tisch-georiënteerde Nederlandse Oppositie Unie en niet die van de C.P.N. in de aether zal worden gehoord. Minister Cals hield naar aanleiding van deze opmerkin- n diepgaand betoog, waarin hij er es, dat het oogmerk van de C.P.N. met behulp van zekere democrati sche verworvenheden de volksvrijheden tasten. Dit kan en mag de overheid niet gedogen. Ze heeft tot taak de demo cratische staatsvorm, die de C.P.N. be wust verwerpt, maar die de natuurrech- de waardigheid van de mens be schermt tegen iedere anti-democratische richting, met alle kracht te verdedigen. programma van de Nederlandse Oppositie Unie is niet anti-democratisch. De leider van deze groep, de heer Gail- lard, die tydens de bezetting „font" zou yn geweest, is in 1947 door het byzonder gerechtshof te Leeuwarden vrygesproken n hetgeen hem ten laste werd gelegd, t argument contra vervalt dus. Gaillard geen lid geweest van dc NSKK-Luft- rrc. Er bestaat voor de regering geen reden zich niet te houden aan de uitspraak •an dc rechteriykc macht. Wel Is nog een mderzoek gaande naar dc antecedenten ■an een andere N.O.U.-kandidaat, die tot 31 december 1957 uitgesloten zou zyn van het passief kiesrecht. Mocht dit zo zyn, dan zal aan dc Unie geen zendtyd worden toegestaan. Tydens de replieken beschul digde de heer Geugjes de minister van een rolkomen gebrek aan democratisch be- lef. Volgens hem Is Gaillard ijverig bezig de resten van de NSB te verzamelen. Lucebert Dc aanval van de heer Wendelaar (lib.) op de bekroning van een bundel gedichten «perlmentcle poëet Lucebert kon dc minister niet geheel onderschryven. Ik ben niet te gauw geneigd 't werk van deze dichter en dat van zyn soortgenoten als onzin te verwerpen," aldus dc bewinds in Hy wilde niet trachten de cxperl- ntclc poëzie verstandciyk te verklaren ter ondersteuning van deze bezadigde :ning citeerde hy één van Lncebert's versregels: „Ik jaag niet naar de letter, laar ik luister". Vermelden wy nog de mededeling van staatssecretaris mej. De Waal. dat de eigen i het ULO zeer binnenkort wordt geregeld. Laatste begroting De Kamer heeft de onderwijsbegroting :n slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen (met de bekende aantekening dat de communisten geacht wqnsen te worden te hebben tegengestemd). Ze heeft hiermee haar laatste begroting van dit sei- tevens van deze parlementaire periode) afgehandeld Volgende week be handelt ze, behalve de wet op de stichtin- ■mee gisteren reeds een begin is gemaakt, het ontwerp-Algemene Ouder domswet Het ongetwüfeld hoogstbelang- wekkende debat hierover zal dan echter worden gehouden in de Ridder- r de Senaat vanaf januari tot en met gisteren heeft vergaderd, maar in het eigen gebouw van de Kamer, dat geheel gerestaureerd is. „Wij verlaten de sfeer der Middeleeuwen én keren terug naar de sfeer van de Gouden Eeuw," zo zei oorzltter Jonkman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5