STAD Huurder liet eigenmachtig een woning verbouwen *jj Keukenhof maakte gisteren het halve miljoen vol Donors in Leiden en omgeving; kregen onderscheiding Leids Oranje-Groene Kruis telt thans 1200 leden De Sleutelbloem leert meisjes tal van nuttige dingen Bouw winkelcentrum in Leiden Zuid-West nu in zicht Grote oefening Bescherming Bevolking in Leiden ^.NIEUWE LE1DSCHE COURANT OONDERDAG 24 MEI 1956 Gebrandschilderd glas in school nci- In de openbare lagere school aan de ver.i Willem de Zwtfgerlaan zyn gistermiddag enige gebrandschilderde ramen onthuld. De ramen zjjn alle in de hal van de de ichool en ze stellen fragmenten voor uit het sprookje van Reinaard de Vos. De wethouder van onderwijs, de heer C' van Schaik- sPrak bij de onthulling over een evolutie in de scholenbouw. °°r-: waarbij de utiliteitsfactor de heersende [kracht werd ontnomen en het esthetische elke!eIement me€r en rneer in het oog kwam. In Leiden mag nu 1 \Vi procent van de bouwsom voor scholen voor kunstwerken e'enj worden gebruikt. ja1' De onthulling geschiedde door mevrouw ont-M- A- R- Schuurman-'t Hoen, echtgenote van het hoofd der school. De heer P. A. Hofman, glazenier en ontwerper van de ramen, gaf een uiteenzetting van de voor- urd. stellingen. Na de onthulling voerden kin- iden deren van de vierde en vijfde klas onder leiding van de heer S. H. Radius een deel van het sprookje op. Het terrein achter de Petruskerk Kantongerecht Leiden Een niet-alledaagse huurkwestie liet de Leidse bond van huis- en grond eigenaren voor een van zijn leden aanhangig maken bij het Leids kanton gerecht. Een in de Leidse binnenstad gelegen middenstandswoning bevatte onder meer een klein zijkamertje en een voorkamer. De huurder liet de muur tussen beide vertrekken uitbreken, een kozijn veranderen en een steunbalk in het plafond aanbrengen met het doel, één grotere kamer te krijgen. De eigenaar nam hiermee geen genoe- »n en vorderde bij monde van de rechts, kundige van de bond ontbinding van d< 'huurovereenkomst, ontruiming en beta ling van f 1375 met rente en kosten on d'e woning in de oude toestand te herstel len. De advocaat van de huurder voerdi dat zijn cliënt een noodzakelijke ver. bouwing had laten uitvoeren met geen ander doel dan het huis. dat hij als prak- er? niet jje_ B. en W. hebben antwoord gegeven op de door het raadslid de heer E. Meester. anj gestelde vragen inzake de bestemming van de grond achter de St. Petruskerk aan de Zeemanlaan. Hier volgen nogmaals de 0_ vragen, nu gevolgd door de antwoorden van het college. vaB Vraag 1: Is uw college niet met onder- die getekende van mening, dat het open ter- aan- rein achter de Petruskerk aan de Zee- tikel man'aan om voorzieningen vraagt? r Antwoord: In haar algemeenheid kan CKle deze vraag bevestigend worden beant- j woord. lgeB! Vraag 2: Kan uw college ook meedelen, I of genoemd terrein binnenkort zal wor- den bebouwd? Vraag 3: Indien vraag 2 niet bevesti- een gend kan worden beantwoord, acht uw cha- college het dan niet wenselijk, dat: a. wordt bevorderd, dat het terrein een tij- delijke bestemming krijgt, bijvoorbeeld R als rolschaatsbaan of een speelterrein voor pleinsporten, b. het kerkbestuur ,V.F, wordt verzocht, de zijmuur van de Petrus- den na<^er *e doen afwerken? Antwoord: Het is ons college bekend, ,a dat de eigenaresse van het betrokken ter- 'diet rein bepaalde plannen voorbereidt. Of- •<m: schoon het geven van bestemming blij vend of tijdelijk aan het terrein uiter- aard allereerst ter beoordeling staat van zlcfc de eigenaresse, zijn wij wel bereid te in- formeren naar de bestaande plannen en vai de verwezenlijking daarvan. Wij hebben rdet ons daartoe tot de eigenaresse gewend. Redenen om van gemeentewege het in e"' vraag 3 onder a genoemde gebruik van dit M- terrein te bevorderen zien wij op dit ogen- weet blik niet. aa.D Guatemala. Invoer van Duitse goe- ïSliS deren ingaande 1/6 weer verboden we gens Duits invoerverbod van koffie uit Guatemala: nog steeds geen vredesverdrag en geen overeenstemming over 100 ont- eigende koffie- en suikerondernemingen. I fabrieken en opslagplaatsen. Uitbreiding school Stadhouderslaan Gisteren is de openbare aanbesteding gehouden van het met vier leslokalen uit breiden van de Gereformeerde school aan de Stadhouderslaan. De inschrijving luidt als volgt: G. Haas noot. Oegstgeest f 120.315; A. de Wilde Gouda, f 103300; S. Langeveld en Gebr. Oosterom, Alphen a.d. Rijn f 102.000; Fa. Meiman en Mazurel, Leiden 101.500; H. S. Strijk, Oegstgeest, f 101.500; Fa. G. W. Kramer, Amsterdam, f 100.700; Fa. v. Katwijk en v. Leeuwen, Leiden, f 100.275; A. v. Hoven en L. Eradus, Leiden, f 93.990; Lamefs Nieuwbouw N.V., Den Haag, f 98.990; C. J. Strijk, Oegstgeest, f 98.900; H. W. Sebregts en Zn, Bloemen- daal. f 97.400; A. J. Langeveld, Leiden, f 97.000; Gebr. Den Ouden, Alphen Rijn, f 96.667; L. F. G. v. Breukelen, Den Haag, f 95.200; Fa. Jac. v. Riet, Leld'en, f 93.690; De Lange en v. d. Plas, Oegst geest. f 90.380; A. C. v. d. Oever, Leiden, f 88.800; Jac. Slootweg en Zn, Valkenburg Z.-H. f 84.659 Indonesië praat niet met ons Indonesië is niet bereid het initiatief te nemen tot besprekingen met Nederland om do betrekkingen tussen deze twee landen normaal te maken, aldus verneemt de correspondent van A.N.P. uit officiële bron tc Djakarta. Het socialistische blad Pedoman be richtte, dat Nederland geën enkele poging heeft gedaan tot het houden van derge lijke besprekingen. Verwacht wo'rdt, dat de Indonesische financieel-economi6che commissie, die de gevolgen van de breking der overeenkomsten van Ronde-Tafel-Conferentie moet bestuderen, binnen twee maanden gereed zal zijn. Pas daarna zal de politieke commissie bij éénkomen, aldus het blad. tisoh onbewoonbaar aanmerkte, op eigen kosten in betere staat te brengen. Hier door zou de waarde van de woning ter voordele van de verhuurder ook zijn ge stegen. Intussen machtigde de president van de Haagse rechtbank de echtgenote van d< huurder in de woning te blijven, zonder verplicht te zijn haar man daarin toe te laten Op grond van deze beschikking vroeg de raadsman van de vrouw toes ming in de ontruimingsprocedure te gen tussenkomen, maar de kantonrechter wees dit op juridische gronden vai De kantonrechter benoemde vervolgens een deskundige om hem van voorlichting te dienen over het twistpunt of de waarde de woning door de verbouwing was geslegen en of herstel f 1375 zou kosten. De deskundige beantwoordde de eerste vraag ontkennend en merkte ten aanzien de tweede op, dat de eigenaar door het herstel van oud nieuw krijgt, zodat de eigenaar zijn eis verminderde tot f 1000. De kantonrechter wees ten slotte de eis •t ontruiming toe en veroordeelde de huurder tot betaling van f 1000. met rente De les, die huurders uit dit geval kun- ;n trekken is, dat het hoogst onverstan dig mag heten eigenmachtig tot verbou wing van een woning over te gaan, terwijl natuurlijk ook verbouwing zonder toe stemming van bouw- en woningtoezicht ls verboden. De uitzetting had overigens niet plaats, omdat B. en W., nadat was be taald, de woning vorderden ten behoeve van de daarin achtergebleven vrouw en kinderen. Landkaarten op post zegels Gisteravond hield de heer Heymans een lening voor de Leidse vereniging van Postzegelverzamelaars. De heer Héymans sprak over Landkaarten op postzegels. Hij vertelde in een helder betoog iets de geschiedenis en het „waarom" deze landkaarten en toonde enkele fouten die wel eens op dergelijke postzegels te inden zijn. Aan het slot van de avond werd de traditionele postzegelveiLing gehouden De Zeeuwse mejuffrouw C. Bijl was de halfmiljoenste bezoekster van Keukenhof. Voorzitter T. M. H. van Waveren had voor haar een heel mooie mand met bloemen meegebracht. Foto N. van der Horst Wat een maand geleden zelfs de groot ste optimist in het Keukenhofbestuur niet durfde hopen, gebeurde gistermid dag, de halfmiljoenste bezoeker kwam langs de loketten. Het was een Zeeuwse: mejuffrouw C. BUI uit Vllssingen. De voorzitter van de Keukenhof, de heer Tom van Waveren. heette haar har telijk welkom en zei even later onder een glas wijn in de bestuurskamer, dat mejuf frouw Bijl het wellicht wat raar zou vin den en het maar niet als een soort lief desverklaring moest opvatten, maar „U weet niet hoe lang ik op u heb gewacht". De eerste tijd ging het door het koude weer helemaal niet naar wens met het bezoek. De eerste vier weken telde men er maar 50.000, maar met het mooier wor den van de weersomstandigheden, kwam ook een stroom van bezoekers los Het hart van het Keukenhofbestuur bleef ech ter verlangend kloppen naar de 500.000ste. En zo ver is het nu. We zijn dankbaar, dat u zo'n verre reis hebt willen maken om de Keukenhof te zien en hier nu te staan als het symbool van 500.000 be zoekers. Spreker overhandigde haar aan het slot van zijn speech enkele waarde bonnen van het Kalverstraat-comité een mand met gele tulpen en purperen rododendrons had men bij de ingang reeds aangeboden en de Zeeuwse mag op kosten van de Keukenhof een reis van een week door Nederland maken met een vriend of vriendin. De Tandpasta N°l- AI-tijd schone tandenAltijd frisse mond Kynologen en liun lievelingsras De Ky nologetruvte renri'glnig .Rijnland" hield gisteren haar oLuba-vond in zomerzorg. Op deze avond brachten twaalf leden in een kent praatje enkele bijzonderheden van hun lieve lingsras naar voren. Ter iJHustratie had den zij hun eigen hond meegenomen. En- zeer zeldzame rassen werden ge toond. Men kon o.a. een Franse jacht hond, een Amerikaanse Bostonterrier en bloedhond bewonderen; deze honden zijn de enige van hun soort in Nederland. Dat deze avond een succes was bleek wel uitt de grote belewgstelfllinig, die de aan wezigen toonden. In de komende winter en van plan weer een dergelijke avond te organiseren. Fondclub Leiden Jubileumconcours voor een goed doel Op zaterdag 23 juni zal de Fondclub Leiden en omstreken een jubileumcon cours met oude duiven organiseren. Elke georganiseerde postduivenhouder (binnen een straal van 25 kilometer van Leiden) kan aan deze vlucht van uit Chateroux (630 km) deelnemen. Het concours wordt gehouden ten bate van de Dr. Van Voorthuijsenstlchtdng en het te stichten tehuis vjor alleenstaande gehandicapten van alle gezindten. In het ere-comité heeft onder meer loco-burgemeester J. C. van Schaik zitting. Het werkcomité ontvangt gaarne prijs jes voor deze wedstrijd. Men kan ook geld storten op postrekening nr. 158125 Voor drie Leidenaars de plaquette voor vijftien maal bloed geven In de afdeling Leiden van het Ned. Rode Kruis zijn gisteravond weer heel wat on derscheidingen gevallen. Drie Leidenaars kregen de Landsteiner-plaquette voor het vijftienmaal afstaan van bloed. Het zijn de heren H. J. M A. A. Geyer. J. van Gent en P. J. Beijer. Verder werd een groot aantal Landsteiner-penningen uit gereikt voor het vijfmaal geven van bloed Hieronder volgt de lijst van deze onder scheidenen. LEIDEN; M. Arbouw, P. A. H. Beelen, G. Brugman, F. Crarrja, J. Th. Dieben, D J. Fasseur, F. Goldberg, S. F. van Gor- kum, M. C. de Graaf, S. J. Heemskerk, C. J. M. Heetveld, J. de Jager, F. Juffer- A. J. Kreuger, P. C. G. J. Ie Maire, d. Meer, D. J. v. d. Nat, H. v. Oos- R. J. v. Oosten. F. J. H. Otten. J. Paats, M. F. Pleij, H. J. Querreveld, dr. J. N. de Ruiter, L. J. van Schagen. J. D G. Schüller, H. P. C. J. Schuurman. M. Sierat, F. Sloot. R. Stam, Th. J. C. van Starrenburg, G. M. Tros, J. v. d. Vlist, L. J. Wanningen. TER AAR: G. A. Bokxe. mevrouw F. v. d. Haven-Katsburg, H. Schouten. ALPHEN AAN DEN RIJN: J. G. van Rijn, P. M. van Rijn. HAZERSWOUDE: mevrouw C. Qualm- an Driel. HOOGMADE: S. F. A. v. d. Laan. KATWIJK: A. J. Molenkamp, II. Souve- rijn. LEIDERDORP: B. Borreman, J. Heij- koop, W. Los, R Nieuwland. A A. Ro denburg, B. G. Schouten, M. Stavleu, G. LISSE: i - A. F. J. Labee-Eijk- NOORDWIJK: C. P Bierman, L. H. G. Duindam, J. v. Egmond, A. G. Geerlings, J. M. Mulder, J E. de Ridder, Th. P. Smit, P. S. v. d. Stel. P. J. v. d. Zalm. NOORDWIJKERHOUT: A. C. J. v. d. Bosch, W. Buschman. A. Duivenvoorden, L. Meeuwissen, Th. Zandbergen. OEGSTGEEST: H. Gravekamp, N. H. Sohreuder. P. H. M. S. v. d. Voort. OUD ADE: W. Hartog. SASSENHEIM: T. Bergman-Kobilza, J. v Ginhoven, N. Kok, M. H. v. Ruiten, B. Verhoef, G. Waasdorp, Th. P. Zwetsloot. VOORHOUT: P. M. Avegaare, P. v. d. Bent, J. D Berkhout. P. J. v. d. Geer, S. Godijn, C. Langeveld, A. G. v. d. Lans, E. L. A. v. d. Lans. C. v. d. Nieuwendijk, mevrouw M. A. Vlasveld-'t Bosch, A. M. M. Warmerdam. C. A. v. Werkhoven, H P. v. Werkhoven, J. van Werkhoven, S. C. A. Zoet. VOORSCHOTEN: J. C. van Gent, C. v. Leeuwen. C. Vernes. WARMOND: mevrouw E. v. Ameron- WASSENAAR: F. P. J. Zwartjes, W.Th. Zwartjes. ZOETERWOUDE: K. F. H. van Hiele, Th. J. v. d. Ven, W. P. Zwetsloot. De bijeenkomst had plaats in de grote cursuszaal van het Academisch zieken huis. Na de uitreiking werden de films „Uw reddend bloed" en „Goede Vaart" (over de boottochten voor invaliden) ver- Taak voor toekomst is te komen tot één grote Chr. vereniging De Prot. Chr. vereniging voor gezondheidszorg „Het Oranje-Groene Kruis" hield gisteravond in Rehoboth haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Roorda, deelde bij de opening mee, dat het afgelopen jaar goed voor de Leidse afdeling is geweest. Het volledige kruiswerk werd door de ver eniging overgenomen en daarmee werd gelijkwaardigheid met het Groene en het Wit-Gele Kruis bereikt. De voorzitter betuigde zijn spijit het niet-samengaan van het Prot. Groene Kruis en het Ocan-je-Groene Kruis In één grote Ohr. Kruisvereniging- De schuld berust nieit bij onze vereniging, maar bij omstandigheden in de Groene Kruisaf- deling van Leiden, zei de heer Roorda. Toch wilde hij het als een taak voc toekomst zien tot één grote Christelijke vereniging te komen. Het ledenaantal is het afgelopen Jaar met 400 toegenomen, zodat het thans geveer 1200 bedraagt, dank zij de vele activiteiten van de propaganda-corn Door deze groei werd de noodzaak het aanstellen van een tweede zi gevoeld. Na besprekingen met de wet houder van Sociale Zaken leverden ad vertentie® nog geen resultaat op. Voorts bestaat het plan tot oprichting te komen een tweede consultatiebureau, en wi in het Morekwantier. in het bijgebou' de Maran-abha-kerk. De toestemming hiervoor van de Hervormde Gemeente de medewerking van gemeentelijke autoriteiten stemden de voorzitter tot vreden-heid. De afdeling Leiden heeft door het zich steeds uitbreidend terrein arbeid haar bestaansrecht wel be- Cijfers De secretaris sprak dn zijn jaarverslag ziijn tevredenheid uit ove van zaken in de vereniging, en de houding van de overheid, die steeds een welwillend oor verleende n en aan deze, waar het moge- voldeed. Hij gaf vervolgens indruk van het werk van de wijkver pleegster, zuster G. Fieten, die het weric zuster Meijerdng, thans mevrouw Van Essen, op zo uitstekende wijze voortzet. Het aantal bezoeken, dat jaarlijks moet worden afgelegd, bedraagt 3.500 en daar bij komt dan nog de wekelijkse zitting an het consultatiebureau. Half november 1955 kon een kleuter- bureau worden geopend, en men loopt plannen rond voor een cen- kraamiverzorging. De moeilijk heid is, dat, hoewel dergelijke centra in belangrijke mate worden gesubsidieerd, desondanks de meeste exploitatierekenin gen met een tekort sluiten. (Advertentie). L.S. L.S. Bij het bereiken van de leeftijd, dié men in 't algemeen „de pensioengerechtigde" noemt, meende ik m'n fotobedrijf vaar wel te moeten zeggen. Mede namens mijn vrouw dank ik een ieder die met ons in zakelijke relatie heeft gestaan voor 't genoten vertrouwen. We zijn verheugd, dat de nieuwe eigenaar, Jan Wolfslag, een bekend man in vakkringen en daarbuiten, ook een nieuwe vorm heeft gegeven aan 't bedrijf. Hij zal stellig diegenen, die wij onze klanten mochten noemen, voortreffelijk kunnen bedienen en we wensen hem ook aan de Haarlemmerstraat een groeiend bedrijf toe. H. Waalewijn en echtgenote. Het heeft wat langer geduurd dan we dachten, maar dat komt, omdat we onze toekomstige klanten goed willen ontvangen in ons nieuwe filiaal aan de Haarlemmerstraat 102. Vrijdag middag a.s. om 3 uur wilden we de zaak enigszins officieel openen en zaterdag daarop met de verkoop aanvangen. Wij hopen dat ons filiaal aan de Haarlemmerstraat 102 een prettig trefpunt zal worden voor de steeds groter wordende groep van amateur-fotograf en. Onzerzijds zal evenals in onze zaak aan de Breestraat alles worden gedaan om de klant prettig en voorlichtend te bedienen. Hoogachtend, Foto-cinè Jan Wolfslag Levendige expositie in huishoudschool aan het Rapenburg In de huishoudschool aan het Rapenburg was gisteravond een expositie in gericht, waarop belangstellenden kennis konden nemen van wat het afge lopen jaar door de cursisten van de stichting voor ontwikkeling en ont spanning van meisjes, werkzaam in bedrijven, „De Sleutelbloem", op de lessen is gepresteerd. Keurig verzorgde plakboeken, die door de meisjes zelf zijn samengesteld en waarin zij in hun latere leven nog eens kunnen naslaan wat zij vroeger hebben geleerd, voorzover ze het mochten vergeten, lagen in de verschillende expositielokalen voor de bezoekers tentoonge steld. In dezelfde lokalen werkten de cursis ten tijdens een „openbare les" temidden an de geëxposeerde voorwerpen, die ze het afgelopen cursusjaar hadden ge laakt, zoals poppenfiguurtjes van vilt, raffia, touw. kurk en gekleurde lapjes, tekeningen, pitrietvlechtwerk op de knut- selcursus. Op de naaicursus mogen de meisjes, na eerst aan een bepaalde op- te hebben voldaan, zelf uitzoeken ze zullen naaien; patroontekenen wordt niet gedaan, want men wil binnen korte tijd iets af hebben en patroonteke- vraagt veel tijd, dus wordt alleen aenaaid van bestaande patronen. Ze ma ken blouses, rokken en andere kleding stukken, die niet al te ingewikkeld zijn. Bovenduen werd een bezoek aan dit vertrek nog aantrekkelijker gemaakt door de mo deshow, die de meisjes zelf verzorgden en waarop zij hun zelfgenaaide modellen toonden: deuxpièces. overgooters. rokken zomerjaponnetjes. Plakboek In de woiunginrichtingafdeling werd druk uitgeknipt, geplakt en de mooiste plaatjes op het gebied van interieur, bij eengezocht uit fleurige tijdschriften voor iet plakboek, waarin ook iedere les wordt ingeplakt. Dezelfde aanblik van bedrij vigheid toonde ook de afdeling algemene ontwikkeling, waar men op eendere wijze rerk gaat met betrekking tot allerlei onderwerpen van huishoudelijke en maat schappelijke aard In de vertrekken waar gekookt eri ge bakken wordt stonden de cursisten met enthousiasme te roeren in een schaal met •rème au beurre. die tussen biscuits ge smeerd moest worden. Wat glazuur en vruchtje erop en de lekkernij voor ce :hte gast was klaar! In een ander hoekje werd nog eens in de groentesoep geroerd voor ze werd opgediend, en de laatste hand gelegd aan een slaatje. Iedere bezoeker (ster) werd getrakteerd op een kopje thee met een proeve van zelfge bakken koekjes. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Jan K. zn van J. de Bruljn J. K. Kranen; Jan zn van J. G. v. d. Ende en J Gerritsen; Jacoba A. R. dr van J W. Strijk en C. v. As; Jan zn van J. den Haas en C. van den Oever; Geertrui- da M. C. dr van P. J Huiberts en G. Dek ker; Theodorus A. P. zn van T. A. P. Duivesteijn en J. C. Mark; Neeltje J. dr m J. de Graaf en M. Blok. GEHUWD: R. Soomers en W J. J. v. d. Voort; H- M. Voordouw en M v Zijp; C. Verloop en M. v. d. Ham; M. Sloos en G. v. Leeuwen; L. v. d. Mark en J. P. v. Eg- mond; R. E. Rancuret en J. T. Taverne; J A. Verkuij'len en S. Zandvliet; D. Beek- ma en G. van den Bos; M. Bol ei Faas; A. v. Leeuwe en C. Smit; M. Bol en J. J. N. Botermans. OVERLEDEN: J H. Plomp 52 jaar; C. Reinders wed van Broeze 84 jaar; H. E. v. Kuijen huasvr. van v. d. Visoh 64 jaar; F. Knapen huisvr. van Broekkamp 70 jaar; J. P. van Veen 9 jaar. Nijma. Dividend bepaald op 8%; W. J Blijdestein J- Bzn als comm. herkozen; voorspelling resultaat onmogelijk; markt onzeker l.z. technische garens; nü rechnische procédé's. Gemeentewist er particuliere belegger voor te interesseren De pogingen van het gemeentebrs sn Leiden om een particulier belegger oor het winkelcentrum zuid-west te h presseren, hebben nu succes opgclcvcr 'e N.V. Nationaal Grondbezit heeft B. t 1. meegedeeld, belangstelling te hebbe oor het stichten van een winkelccntru met bovenwoningen voor haar rekening. De belangstelling van deze N V. richt zich in de eerste plaats op deel I. omvat tende de bouw van 24 winkels met dag verblijven! 24 garages en 72 etagewonin- jen De oppervlakte grond kan aan de N.V. worden verkocht voor een bedrag sn f 310.000. Deel II omvat de bouw van 16 winkels met dagverblijven. 6 garages en 32 etage woningen. De beslissing, of de N.V. ook tot realisering van dit deel zal overgaan, kan zij pas later nemen, waarom zij voor aankoop van deze gedeelten voor de som van f 130,000 optie heeft verzocht tot uiterlijk twee maanden nadat de raad zich met het voorstel heeft verenigd. Tearoom geopend Vandaag heeft banketbakkerij G. C. van Dam. Steenstraat 47, achter de win kel een intieme tearoom geopend. Bo vendien is het pand uitgebreid, waardoor de bakkerij kon worden vergroot en ge moderniseerd. Ter gelegenheid van een ander werd gistermiddag een recep- gehouden, die druk bezocht werd. Dierentemmer gedood Bij een circusvoorstelling te Bordeaux is dezer dagen de T jechische dierentem mer Valch-ek door een van de vier leeu- hij optrad, gedood. Het jaarverslag van de penningmees ter vermeldde een nadelig saldo van 6.122,12, dat door overheidssubsidie wordt gedekt. In de nieuwe kascommissie namen zitting de heren Van Essen en Kuiken. De aftredende bestuursleden V. d. Laiken, Spaanderdam en Went, die zich herkiesbaar hadden gesteld, werden bij acclamatie herkozen. De wijzigingen aangaande het huishoudelijk reglement werden door de vergadering goedge keurd. Hierna hield zuster Fieten een cause rie over het wenk van de verenigingen, en wel speciaal over de bijscholingsdag, die zij meemaakte op „Oud Poelgeest". Zij behandelde de nieuwe therapieën voor geestelijk gestoorden en wees er op dia/t niet alleen de zorg belangrijk is, maar ook de voor- en nazorg. AGENDA VOOR LEIDEN Donderdag Gymlokaal, Kaasmarkt 1, 8 uur: jaarver gadering Geref. schoolvereniging, L. Noorduin over de schoolstrijd in de ne gentiende eeuw. Rehoboth, 8 uur: Veron. Middelweg 38, 8 uur: ledenvergadering van Het Groene Kruis. Gulden Vlies, 8 uur: Anti-vivisectie stichting. Academie, 8 uw: N.S.W., prof. dr. B. M. H. Vlekke over de poldbieke problemen in h et Midden-Oosten. Schouwburg. half 8: Speeltuinvereniging „Ons Eiland", muziek, toneel en dan6. Oegstgeest, Witte Huis. 8 uur: A.R. kiesvereniging, spreker prof. Gerbrandy. Oegstgeest, Oud-Poelgeest (koets huis), 8 uut: pantomime-avond. Zoeterwoude, 8 uur: Gemeehte- VrUdag Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: C.H. Unie, J. W. van Hulst uit Amsterdam, over: De school, de cultuur en de Christe- lijk-Historlsche beginselen. Grote Burchtzaal, 8 uur: ARJOS, spre kers prof. dr. L. W. G. Scholten uit Utrecht en P. C. Elfferich uit Delft, met politiek cabaret „De Driestar". Troephuis Prinses Irenegroep, Middel stegracht hoek Oude Rijn, 711 uur: Prediker, half 8: Chr. Bedrijfsgroepen Centrale, 39ste jaarfeest m.m.v. „Sempre Avahti" en „Jong en Jolig". Rehoboth, 8 uur: Christen-vrouwen bond, film „Langs ongebaende klingen" van de Ned. Heide Maatschappij. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Lyra Academica, opera „Castor en Pollux" van J. Ph. Rameau. Tent Herengracht (De Doorbraak), 8 u.: Evangelisatiesamenkomst. Leiderdorp, 7.45 uur: gemeente raad. Zaterdag Omgeving Beestenmarkt, half 3—5 uur: grote B.B.-werkelijkheidsoefening. Boerhaavezalen (Lange Vrouwenkerk steeg 12), 3 uur: Opening expositie Leids Kunstcentrum. De Doelen, 4half 6: receptie atletiek vereniging De Bataven (25 jaar). Gulden Vlies, half 8: leerlingenavond Martien Opdam (piano). Troephuis Prinses Irenegroep, Middel stegracht hoek Oude Rijn, 3—5 en 711 bazar. lorschoten, Marine Opkomst Centrum, half 2: start Duyvenvoordetocht. :iderdorp, Dorpshuis, half 8: re- citeerclub „Ons Genoegen" met „Een partijtje poker" ten bate van de tocht der ouden van dagen. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: Het Parijs van Jean Marot (tot 16 juni). Atelier wijlen Lode 'Sengers (Pesthuis laan 6), 106 uur: expositie 6dhilder- en tekenwerk en grafiek (tot 17 Juni, gesloten op 26 en 27 mei). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdiingb en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502 en apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. BEESTENMARKT ZATERDAG „RAMPGEBIED" ZATERDAG wordt in Leiden een grote oefening gehouden voor de B.B.- overheidsdiensten en onderdelen van de georganiseerde zelfbescher ming. De oefening wordt aangeduid als de „Oefening 556", aangezien ze wordt gehouden in de vijfde maand van 1956. Het doel van de oefening is, de overheidsdiensten en onderdelen van de zelfbescherming te doen op treden in groter verband en de gelegenheid te geven de verworven kennis en vaardigheid onder met de werkelijkheid enigszins overeenkomende om standigheden in toepassing te brengen. De veronderstelde situatie is als volgt uitgewerkt. Sinds enkele weken is land in een oorlog betrokken en op kele steden in het midden van het land hebben reeds luchtaanvallen van beperk te omvang plaats gehad. Voor de B.B is de staat van paraatheid afgekondigd en zo is ook in de A-kring Leiden allei ten uitvoer gebracht wat bij deze toe stand tot de organisatie B.B. behoort. Op zaterdagmiddag wordt de kring door het luchtwacht-centrum gewaar schuwd voor naderende vliegtuigen. Hier op wordt onmiddellijk door middel van irenes alarm gegeven. Enkele minu- later komen vier vliegtuigen over, die kennelijk een aanval op het station willen doen, maar in hun opzet gehin derd worden door enkele aanvallende jachtvliegtuigen. Om te ontkomen laten de bommenwerpers hun dodende last op zuidelijk van het station liggend stadsdeel vallen; waardoor de blokken 7 van wijk 6 ernstig worden getrof fen. Op verscheidene plaatsen zijn wonin- >n en andere gebouwen ingestort. Naast verspreide branden woeden felle bran den in enkele aaneengesloten huizen blokken, terwijl tal van personen ernstig minder ernstig zijn gewond. Een krach- e noordwesten wind verzwaart de taak van de brandweer bij de rampbe strijding. De noodwacht van de A-kring Leiden is volledig bemand en opgeleid en heeft veel geoefend en het moreel van de wachters is uitstekend. De oefening wordt zoveel mogelijk over eenkomstig de werkelijkheid gehouden. Zo zal zij met gebruikmaking van de ten dienste staande middelen als telefoon, ra dio en motorordonnansen, vanuit de com mandopost worden geleid. Alle deelne mende noodwachters zullen in uniform met helm op het terrein van de oefening verschijnen. De aanval wordt aangege ven door het overkomen van een viertal vliegtuigen, explosies en rookontwikke ling. Na de oefening, omstreeks 5 uur, ver zamelen de deelnemers zich in het An- toniusclubhuis aan de Mare, waar nog een korte nabespreking plaats heeft. Om 7 uur is alles ten einde. Tijdens een gisteravond in het Vlies gehouden vergadering voor de gemeen- ren van Leiden en Oegstgeest heeft de heer S. W. Hagedoorn een uiteenzet ting gegeven over de organisatie van de en de komende oefening. Wethouder Van Schaik, loco-burgemeester, had deze besprekingen ingeleid met een kort woord, rin hij wees op de noodzakelijkheid de B.B. om paraat te zijn. de pauze werden nog enige films vertoond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3