OHRISTFLIJK WYBERT Werkers in de evangelisatie moeten tussen-personen zijn r F Dertig nieuwe gezangen Proefschrift van predikant over pastorale zorg aan bejaarden Het Zuiden Geen verslag DONDERDAG 24 MEI 1956 i Geref. Evangelisatie-commissies Hoe zijn z.g. derde en vierde mens te bereiken? De conferentie, welke oudergewoonte volgt op de jaarvergadering van het Verband van Evangelisatiecommissies der Gereformeerde Kerken en die ook nu weer wordt gehouden op Woudschouten, werd door ds. H. U. Buitink van Amsterdam met een kort woord geopend. Mej. C. C. Ie Clercq, instructrice van Evangelisch Herstel en „De Open Poort" hield een causerie over „De persoon' van de Evangelist(e)". Spr. typeert deze als de tussen-persoon tussen God en mens, die God, ondanks al zijn gebreken, wil gebruiken om de weg naar Jezus te vinden. Hoewel we enerzijds geen „condities" mogen stellen voor iemand dit werk mag doen, daar Jezus Zelf zijn discipe len uitzond terwijl deze van het komen de Godsrijk zo bitter weinig afwisten zullen ze - kwaamheden vertonen. Niet iedereen is voor iedereen ge schikt. Voorts zij men een mens van deze tijd en versta men de gedachten- wereld van het kind van deze eeuw. Enerzijds zij men weer niet te „vlot", anderzijds wekke men niet de indruk alsof het volgen van Jezus bestaat in een serie geboden fn verboden. Spr. stelde de vraag of hier niet te hoge eisen worden gesteld. Dit is wèl zo voor wie op zijn gaven wil vertrouwen en uit eigen kracht leven. Maar niet voor wie bereid is Gods Geest in zich te laten werken en die midden in dit dwaas- drukke leven de stilte vindt waarin wij met God alleen zijn. De bekering Dr. D. van Swigchem refereerde over „Het vraagstuk van de bekering m onze evangelisatie". De Gereformeerde Ker ken hebben steeds, aldus spr., huiverig gestaan tegenover het woord „bekering". Het Piëtisme met zijn kenmerken en uitgestippelde wegen, het methodisme met zijn dateerbaar gebeuren is aan deze schroom niet vreemd. Daarom sprak men liever van het geleidelijke van dit proces, schoof men het genadeverbond sterk naar voren en legde men nadruk op de „voortgaande" bekering. Bijge volg weten we niet goed weg met de vraag wat we moeten doen wanneer wij in ons werk komen te staan voor de bekering van andersdenkenden. Spr. vroeg zich af of wij niet bepaalde bij belse momenten hebben verwaarloosd, uit reactie tegen het methodisme vooral. In de Bijbel wordt pas van bekering Israël de afgoden Boek VAN DE DAG Men kan dit een cocktailboek noe men. Ingrediënten: detectiveavonturen, jachten op groot wild tijdens safari's in Afrika, Mau-Mau-activiteiten, spion- nagecomplotten uit de tijd van de oor log plus wat liefde. Op zichzelf kun nen al deze ingrediënten dienen om een voortreffelijke drank samen te stellen, maar zo door elkander gehutseld sma ken ze niet helemaal. Het ene element doet het andere afbreuk. De draad van de geschiedenis raakt zeker niet zoek. maar de bijkomstigheden waaronder vele nauwelijks meer terzake doende de tails breken de spanning. Zo wordt het geheel wat chaotisch en vermag niet voldoende meer te boeien. dient. De prediking draagt dan het ka rakter van herstel van het verbroken Verbond. In het Nieuwe Testament komt er een nieuw motief bij „wanthet Koninkrijk der Hemelen is nabij". Jezus zelf riep zondaren tot bekering en stelde voor de radicale beslissing: Alles ver laten en ingaan door de enge poort. Deze eis geldt ook voor de heidenen, getuige het zendingsbevel „in Zijn Naam prediken bekering tot vergeving der zonden aan alle volken", al is de inkle ding anders. Lucas spreekt van het zich wenden tot God en Paulus van eei sterven van de oude en een opstanding van de nieuwe mens. Markant is de tegenstelling tussen het „gij waart" „gij zijt". Moeten wij nu de buiten-Kerkelijke op roepen tot bekering? Ook de z.g. derde en vierde mens? Paulus zegt: Allen. Maar daarom behoeven we dit woord dat velen niet eens verstaan en histo risch wat belast werd niet altijd en zeker niet direct bij eerste contact te gebrui ken. Geheel verkeerd is het om de boet- prediking en gerichtsaankondiging voor op te stellen. Dat deed Jesaja niet. die begon met: ..Troost, troost mijn volk" Dat heeft ook Jezus niet gedaan. De verkeerde voorstelling van het christen dom in zijn wettische karikatuur er slechts door bevorderd worden. Voorop stelle men het Evangelie dat het Koninkrijk komt! God de eerste laten en de mens roepen tot Zijn Heil. Met nadruk wees spr. op de eis van solidariteit met de mens die we benade ren met het Evangelie In Paulus' da gen hadden de christenen veel meei contacten met de niet-christenen dan wij nu. Wij moeten uit deze beslotenheid welbewust uit, wil ons gehele evangeli satiewerk niet mislukken. Dit betekent geen „doorbraak" intussen, maar vriend schap en omgang die hoger doel na streeft. Het allerbeste is, de mensen dit „an dere" zelf in de Bijbel te laten ontdek ken. Soms is het noodzakelijk te zeggen dat men toch eens zal moeten kiezen. Laten we niet te bang zijn dat we teveel vragen. Billy Graham heeft velen tot de beslissing gebracht die allang aarzelden Voor de z.g. vierde mens is zijn methode ongeschikt. Zeggen, op welk punt men zich moet bekeren, kweekt misverstan den en wetticisme. Het bewijs van de echtheid zal blijken uit de vruchten, ook al „voldoet men nog niet aan norm". Intussen bestede men meer dacht aan de eigen bekering! Ook in de prediking. Wanneer men van ons weet dat wij gekozen hebben en de schepen achter ons hebben verbrand, zal dat een steun zijn in de strijd om in te gaan door de enge poort tot de grote ruimte. Beroepingsicerk NED. HERV. KERK Beroepen te Wijk bij Heusden: J. van Rootselaar te E<jerveen. Aangenomen naar Garthuizen-Schaar- woude, Avenhoorn en Ursum: J. A. P. Bongaards, voorganger Vrijz. 'Hervorm den te Sneek. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Huizen (N.H.): P. Veenhuizen te Amsterdam. Beroepen te Londen; A. Vos te Westmaas. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-West; J. Keu- ning te Barendrecht. Bedankt voor Rotterdam-Kralingen: S. Wijnsma te Broek op Langedijk. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Kampen: Chr. van Dam te Barneveld. OUD-GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rijssen: M. A. Mieras te Krimpen aan den IJssel en H. Wiltink te Doetinchem. Advertentie Voorkom W heesheid door regelmatig gebruik MELODIE en WOORD der Ether golven VRIJDAG 25 MEI m-NCRV: 7.00 Nws V d zieken: 9.25 V d vrouw; 9.35 Waters! 9.40 Lichte mui; 10.10 Gram; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Mezzo-sopr en plano. 11.30 Gram 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinbmeded: 12.33 Surinaamse volksmuz; 12.53 Gram en act; 13.00 Nws; 13.15 Prot Interkerkelijk Thuisfront; 13 20 Llchtemuz; 13 45 Gram; 1405 Kamerork; 14 50 Sopr en piano: 15.15 Voordr; 15.35 Pianokwint en sol—ste; 16.00 Tulnb praatje; 16.1» Gram; I Puzzel mee 5 2 5 6 7 y a>9 ,y°°rdr: 1720 Gram; 17.40 Koersen; 17.45 Gram; 17.55 Een goed woord voor een goede zaak. caus: 18.00 Stemmen van Over zee; 18.15 Accord ork; 18.35 Zoeklichten op de jeugdvorming; 19.00 V- 19.10 Regeringsultz: Rubr toelichting: J Nljkamp: Naar buiten"*mét open oog en oor; 19.20 Regeringsmtz: Emi gratierubriek: Het emigratiepraatje van H A van Luyk; 19 30 Gram; 20.00 Radiokrant; 20.20 De Jeugd vliegt uit. hoorsp; 20 50 „Da- vid". opera; 22.45 Avondoverdenking- wnn Nv— 10.20 V d kleuters 10.40 Metropoleork iariton en piaiï 12.30 Land- 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Dans- muz; 13.55 Beursber; 1400 Pianotrio; 14.30 De onbekende Kipling, cuas, 14.50 Gram; 15.15 Parijs half vier 's morgens, klankb; 15.30 Amus muz. VARA: 16.00 Amus muz; 16 30 V d kind; 17.00 Muz caus: 17.40 Roe meens ork; 18.00 Nws; 18.15 Act; 18.20 Or- i Hammondorgel; 18 45 Tot r stel verbonden. 19.00 V d kind; 19.1 Nws; 20 05 Boekbespr; 20.10 Strijkt 20.30 Benelux; 20.45 Rep Congres v< geestelijke volksgezondheid. VARA 21.00 Uchte muz: 21.40 Gram: 22.05 Amus m 22 25 Buitenl over*. VPRO: 22 40 Vanda i caus; 22 45 AVondwiJding. VARA: 23 00 Na 23.15—24 00 Gram ntw; 12.30 Gevar muz: 1 Nws, 13.10 Gevar Dr 15 Cricketultsl; 14.01 PUZZLE No. 419 Doorlopend Krulswooordraadsel Horizontaal: 1 Gekheid; baard; 2 stuurinrichting; telwoord; achter; 3 niet thuis; rivier in Italië; vogel; 4 afk. ter plaatse; onderdompeling; delfstof; 5 vloerbedekking; zware stem; 6 Arab titel; stuk; 7 treffen; vreemd; 8 godin van de vrede; lied; 9 populair; kap van een huis Vertikaal: 1 Vals onderdanig; 2 jong dier; oppervlaktemaat; 3 Oost-Euro peaan; blok geperste brandstof. 4 fabel achtig dier; water in Friesland; achter; 5 voorgaand; bedrog; 6 vracht; zelfbe- OPLOSSING PUZZLE No. 418 Horizontaal: 2 Klipvis; 6 mare sneep; 9 rank; 11 er; 12 gezet; 14 ga; 16 ruil; 17 draak; 18 toon; 19 manager. Vertikaal: 1 Smaragd; 2 kring; 3 le^ 4 panter; 5 idee; 8 praline; 10 kelapa, 13 tumor; 15 aria; 18 te. 15.00 Twintig Weerber". Koor sane 45 C; Lichte WMI /ragen; 15.30 16.30 Hoorsp; 17.00 V d kind; 17.5 18.00 Nws; 18.15 Sportuitsl; 18.2 18 50 Caus; 19 00 Gevar progi 21.15 Caus; 21.45 Lichte muz; 22.15 Recital; 23.00 Nws; 23.08—23.13 Koersen Engeland. BBC Light Programme. 1500 er 247 m. 12.00 Pianospel; 12.15 Gevar muz; 13.00 Ork conc; 13.45 V d kind; 14.00 V d vrouw; 14.55 Sportrep; 15.10 Gram; 15.45 19.25 Sportuitsl: 18 45 Hoorsp; 19.00 Nws 1.30 Hoorsp; 20.00 Geva - 20.45 22.00 Nws; 22.15 Act caus: 22.20 Gevar mu; 25.00 Voord r; 23 15 Jazzmuz: 23 50 Progi overz; 23 55—24 00 Nws Brussel. 324 m. 1145 Gram: 12 00 Onr ork; 12.30 Weerber; 12.34 Gram; 13.00 Nw 13.15 Gram; 14 00 Schoolradio; 15.45 Gran 21.20 Symf ork en solist; 22.00 Nws; 22 15 Intern radio universiteit; 22 30 Gram; 22 55—23 00 Nws Brussel. 484 m. 12.00 Gram; 13.00 13.30 Lichte muz: 14.00 Gram; 15.00 conc 16 Ag Lichte muz: 17 00 Nws: Gram; 17 30 Kamermuz, 18.38 Gram; Nws; 20.00 Gevar muz; 2115 Gram; Amus muz; 22.00 Nws; 22.15 Vrije tijd. EEN WOORD VOOR VAN- DAAG A Advertentie 'n Barstende hoofdpijn U voelt U weer "stralend" "aAKKERTJE Ds. B. N. J. Roskott overleden In de ouderdom van bijna 79 jaar is overleden ds. B. N. J. Roskott, em. predikant van de Ned. Herv. Kerk. Hij werd in 1877 in de hervormde pastorie van Hierden (Gld.) geboren en studeer de te Utrecht. In 1908 werd kand. Ros kott door zijn vader te Oud en Nieuw Gastel in het ambt bevestigd. Daarna stond hij te Piershil, Giessen.Oudekerk, Buiksloot en Hendrik Ido Ambacht, waar Wat verwondert gij u? Wij belijden dat God de al machtige is en dat Hij heerst over alles en allen. Wij weten dat Gods wegen hoger zijn dan onze wegen maar we zijn stomverbaasd als we iets zien van Gods almacht en van Zijn Koningschap op aarde, iets dat wij met ons menselijk ver stand onmoge lijk hadden ge acht! En die zin: „Gods wegen zijn hoger dan onze wegen", gebruiken we alleen maar bij gevallen die ons pijnlijk treffen, Toen Petrus en Johannes de verlamde bij de tempel genezen hadden in de naam van Jezus, liep al het volk vol verbazing te hoop. En dan zegt Petrus: „Wat verwondert gij u hierover? De God onzer vaderen heeft Zijn knecht Jezus verheerlijkt!" Voor Petrus was het op dat ogenblik een doodgewone zaak. En toch was deze Petrus de zelfde man die nog maar enkele maanden geleden al vloekend had gezworen dat hij die Jezus niet eens kende! Wie als Petrus vervuld is van Gods geest, die belijdt niet slechts dat God de almachtige is die handelt daarnaar. Die durft te bidden, zelfs om het naar onze maatstaven onmogelijke! hem in 1947 emeritaat werd verleend. Hij vestigde zich toen te Ravenzwaay. waar hij nog vele jaren hulpprediker is geweest. De begrafenis heeft plaatsgehad. Generale synode Gereformeerde Kerken Voorlopige bundel tot 1959 De generale synode der Gereformeerde Kerken in Nederland heeft gisteren besloten, een aantal van dertig gezangen voorlopig ten gebruike in de vrijheid der kerken te geven, in afwachting van het resultaat dat deputaten voor herziening en/of uitbreiding van de bundel „Enige Gezangen" zullen bereiken. Verder werden deputaten benoemd voor redactie en uitvoering, met de opdracht op korte termijn contact op te nemen met een of meer uitgevers, teneinde de in de vrijheid der kerken gegeven liederen in een bundeltje te doen verschijnen. Tot deze voorstellen kwaïn de missie van twaalf, die door de synode Leeuwarden in de april-zitting samengesteld; haar voorstellen werden gistermiddag aanvaard. Reeds eerder was het bes I genomen, dat de be staande 29 gezangen onverkort en on gewijzigd zullen worden gehandhaafd. Daaraan worden dan nu 30 gezangen toe gevoegd, zodat de bundel voorlopig 59 liederen zal tellen. Met nadruk Is er echter ter synode op gewezen, dat het hier een interim- periode geldt. De synode is tegemoet gekomen aan de dringende en rechtma tige vraag uit verschillende kerken om meer gezangen. Een definitieve afslui ting heeft de gezangenbundel der Gere formeerde Kerken echter nog niet ge- Inmiddels zullen de deputaten voor herziening en uitbreiding van de bun del tijd en rust vinden om hun arbeid in overleg met de hervormde com missie voort te zetten. Deze deputa ten kregen de opdracht, hun rapport uit te brengen op de synode van 1959. De dertig gezangen In de loop van de morgenzitting heeft de synode de voorlopig te aanvaarden gezangen in het kort besproken en vast gesteld. In het algemeen is bij deze keus de meest gangbare tekst gehand haafd. In enkele gezangen zijn enige wijzigingen aangebracht, die moeten worden aangemerkt als verbeteringen. Voor het grootste deel zijn deze veran deringen vastgesteld in overleg met de hervormde commissie, die werkt aan de herziening van de in de Ned. Herv. Kerk gebruikte gezangbundel. Tussen haakjes hebben we achter elk gezang het nummer van het gezang in de her vormde bundel geplaatst De in de vrijheid der kerken gegeven gezangen zijn de volgende: Op U, mijn - Heiland, blijf ik hopen (hervormde bun- no. 7), Komt, verwondert u hier isen (no. 15), Dit is de dag, die God schenkt (no. 24). Daar is uit werelds duist're wolken (no. 10: 1, n 7), Leer mij, o Heer. Uw lijden recht betrachten (no. 34), Mijn Verlos- hangt aan 't kruis (no 45). Heuge lijke tijding (no 113), God is getrouw, zijn plannen falen niet (no. 130). Ver losser, Vriend. Gij hoop en lust (no. 171), 'k Heb geloofd en daarom zing ik (niet opgenomen in de herv. bundel), Rust mijn ziel. uw God is Koning (no 179 zonder het vierde couplet). Beveel gerust uw wegen (no. 180), Blijf bij mij. Heer (no. 282), O God. de droeg ons voorgeslacht (no. 293). Wat de toekomst brengen moge (no. 300 zonder het vier de couplet). Nu daagt het in het oosten (no. 8). Vaste rots van mijn behoud (no. 174). De dag uit Godes gunst ont vangen (no. 281), Dankt, dankt nu al len God (no. 135), Grote God, wij loven U (no. 149), Neem mijn leven, laat het, Heer (no. 228), Jezus leven van ons leven (no. 49), Wees gegroet, gij eerste ling der dagen (no. 53; 1 en 3), Heilig, heilig, heilig (no. 92: 1 en 2), Ere zij aan God den Vder (no. 93), De Kerk van alle tijden (no. 112), Lof zij de Heer (no. 136), Ik heb de vaste grond gevon den (Lutherse bundel no. 191). Komt voortgaan kind'ren (no. 171 met geheel gewijzigd eerste couplet en zon der het vierde couolet) en Ontwaak, gij die slaapt 'nn. 165). De veroudering van ons volk DE bevolking van Nederland verou. dert snel en in gelijke mate met de veroude ring neemt het aantal moeilijkheden voor de bejaarden toe. Een proefschrift te schrij ven, dat de pastorale zorg aan de bejaarden tot onderwerp heeft, getuigt dan ook van veel begrip voor de actuele problemen rondom de veroudering onzer bevolking. Een dergelijk proef schrift is thans versche nen van de hand van ds. C. Gilhuis, die vrij dag aan de V.U. pro moveert tot doctor in de theologie. In de wijk van de Ge reformeerde Maranatha- kerk in Den Haag, waar ds. Gilhuis zijn arbeids terrein, heeft, bestaat grote belangstelling voor de promotie van deze pastor. Meer dan hon derd gemeenteleden zijn van plan vrijdagmiddag om half vier in de Am sterdamse Woestduinkerk de promotieplechtigheid te gaan bijwonen. Het proefschrift bergt in zich het geheim, hoe een predikant, die de ge hele dag in de wijk werst en geen gezin onbezocht laat, toch nog tijd vindt allerlei andere takken van Promotie ds. C. Gilhuis vrijdag te Amsterdam predikantswerk te ver richten, boeken te schrij ven ©n tenslotte Ook nog een dissertatie samen te stellen. F)S. GILHUIS benadert zijn onderwerp niet zonder enige schroom, want hij vraagt zich af of hij, die pas de middag hoogte van het leven be reikt heeft, wel over het einde van de baan mag schrijven. Er is evenwel niemand, die op de ou derdom kan terugzien, het is de laatste periode van het leven. De promovendus geeft de voorkeur aan het woord bejaarden boven het neerbuigende „oudjes", waarbij dan het gering schattende, ironische klopje op de schouder hoort. Aan het pastoraat, dat ds. Gilhuis als zielszorger het naast aan het hart ligt, is veel aandacht be steed. Zowel van weten schappelijk als van prak tisch standpunt wordt be sproken de wijze waarop men met de bejaarde moet spreken en hem op zoeken, de verhouding tus sen ambt en persoon, d« rust bij het gesprek, de wijze van luisteren, het stellen van vragen, de studie van de tijd, waarin de bejaarden hebben ge leefd, de belangstelling voor de lichamelijke klachten, de troost, het vermaan, de bemoediging en het gebed. Een keur van onderwerpen waar voor ongetwijfeld al len, die bij de pastorale zorg betrokken zijn veel belangstelling zullen heb ben. Ook over de bejaarden- diensten en de Avond maalsviering worden nog belangwekkende dingen gezegd. Het proefschrift wil een bewijs zijn van eerbied voor en dankbaarheid aan de ouden van dagen. TYE belangrijkste van de 21 stellingen laten wij hieronder kort samenge vat volgen: De eerste stelling ver klaart, dat de bejaarde evenzeer als dit met het kind het geval is, een menselijk wezen van ge heel eigen aard is en een speciale pastorale zorg behoeft. Verder wordt ge wezen op een gebrek aan bezinning op deze zorg. De derde stelling houdt in, dat de pastorale zorg heeft rekening te houden met het bestaan van een mannelijk climacterium, de vijfde, dat de bewo ners van bejaardentehui zen als minimumeisen van Christelijke barmhar tigheid de beschikking be horen te hebben over een eigen kamer. De zesde stelling ver klaart, dat het op bijbel se gronden niet onmoge lijk geacht' dient te wor den, dat er vóór de zon deval, in de natuur, reeds een zekere versterving aanwezig was. In de 9de stelling wordt de mening uitgesproken, dat Matth. 6 27 en Luc. 12 25 niet op de lichaamslengte, doch op de levens duur slaan. Voorts wordt opgemerkt, dat afschaffing van het peremptoir examen voor de aanstaande predikant geen wezenlijke belangen zou schaden. Aangedron gen wordt op wederinvoe ring van het voorlezer- schap in de eredienst. In een andere stelling dringt de promovendus er op aan, dat aan de belijde nisvragen worde toege voegd: „belooft gij mede te werken in de arbeid van Gods Kerk". Na nog te hebben gewe zen op de verwaar lozing der buitenkerkelij ke bejaarden door de ge organiseerde evangelisa tie, wendt de promoven dus zich tot het jeugdwerk. Hij bepleit een fusie der bonden van J.V.'s en M.V.'s op Gereformeerde grondslag en de aanwezig heid van kinderen uit bui tenkerkelijke gezinnen op de Christelijke school. Het proefschrift, dat bij de handel verkrijgbaar wordt gesteld, is uitgege ven bij de N.V. J. H. Kok te Kampen. Aantal bleef dertig Nadat dit dertigtal gezangen was aangenomen, stelde ds. G. Zeyl te Baarn voor, het aantal op deze zitting nog verder uit te breiden. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat er nu een (voorlopige) uitbreiding is, waarmee tegemoet gekomen is aan een algemeen verlangen. Maar het aantal van dertig achtte hij toch wel zo minimaal moge lijk. Hij wilde graag zien, dat de syno de nog enkele stappen verder ging. In het jongste rapport van deputaten en ook onder het aantal gezangen, dat spreker zelf in januari jongstleden ter synodetafel bracht, moeten nog ver schillende liederen zijn, die zonder meer en met algemene instemming éi deze voorlopige bundel kunnen worden op genomen, zo bracht ds. Zeyl naar voren. In ds. J. D. Boerkoel te IJsselmonde ds. M. Kamper te Wierden vond ds. Zeyl steun bij het indienen van zijn voorstel, verder te gaan dan de dertig gezangen De rapporteur van de commissie van twaalf, ouderling A. Th. Besselmaar te Amsterdam, heeft ten sterkste afge raden, verder te gaan. Een verdere behandeling achtte hU niet voldoende voorbereid en ook te tijdrovend.. Het -as zijn mening, dat de kerken tevre den zullen zijn met deze tijdelijke uit breiding. De rapporteur kreeg steun i prof. dr. D. Nauta te Amsterdam wist ook de commissie achter zich. Een grote meerderheid der synode heeft het voorstel van ds. Zeyl daarna verworpen. Oorspronkelijk had de twaalf voorgesteld, te besluiten, dat de voorlopige bundel geen nationale liederen zouden worden opgenomen. Dit punt is later achterwege gelaten, om dat het begrip „nationale liederen" niet heel gelukkig geformuleerd is vooral ook, omdat het in het besluit r om ging. welke gezangen wèl werden aangenomen dan welke gezan gen niet zouden worden aanvaard bij deze voorlopige keuze. Ds. Boerkoel kreeg echter nog wel de gelegenheid, het pleit te voeren voor het opnemen van het Wilhelmus (drie coupletten) ii de voorlopige bundel. Spreker wilde ii het geheel niet de kerk vereenzelvigen met een natie, maar was er toch voor, dat de Gereformeerde Kerken tonen, dat ze Nederlandse kerken zijn door ook het Wilhelmus in de bundel op te en. Het geval doet zich nu voor, zo zeide ds. Boerkoel, dat we het „O God, die droeg ons voorgeslacht" wèl in de dienst mogen zingen (terwijl het toch gereserveerd zal blijven voor nationale gebeurtenissen)maar dat we het Wil helmus bijvoorbeeld op Koninginnedag alleen mogen zingen in de kerk. nadat de zegen is uitgesproken. Ook ds. Boer koel kon echter niet voldoende mede standers vinden. Het aantal nieuwe ge zangen was en bleef dertig. Andere zaken De synode besprak 's middag nog het wekken van belangstelling voor de arbeid der Gereformeerde Oecumenische syno de. Doordat een echtpaar 65.000 ge schonken had voor de bouw van eer nieuw administratiegebouw, was de synode in staat zonder extra belasting van de zendingskas de bouwplannen voor dat gebouw goed te keuren De synode stelde zelf reeds 60.000 be schikbaar. I-TET WAS te verwachten, dat de leiding van de K.V.P. lichtelijk in de knoop zou zitten met enkele inci denten, welke zich rondom de ver-w kiezingsstrijd in het Zuiden van ons jj] land hebben voorgedaan. Aan de IC andere kant was het te verwachten, he dat de leiding van de P.v.d.A. hetgeen zich daar in het Zuiden heeft voor-F gedaan bepaald niet kleiner zou voor-|wl stellen dan de werkelijkheid. jkr Nu vertoeven wij (helaas) niet elke|el' dag in de Limburgse plaatsen Thora' Hcijthuijzen, die schouwtonelen deze incidenten zijn geweest, ja wij moeten ons zelf het genoegen ont- M zeggen, ons dagelijks te vertonen in teden als Venlo en Roermond, waatra óók al het een en ander is gebeurd st< Vandaar onzerzijds een bescheiden opmerking. Wij hebben er begrip voor,le: dat in een verkiezingsstrijd de gemoe deren wat meer verhit kunnen raken dan in andere tijden. Wij zijn zelfs ge neigd tot de klacht, dat het tot dusver elders in ons land wel eens heel erg gemoedelijk toegaat. Hetgeen nielj wegneemt, dat wij ook onzerzijds be-Lj paalde verschijnselen, die zich thans gt in het Zuiden hebben voorgedaan, va ernstig afkeuren. de Wanneer wij dan een enkele op-vr merking maken, dan is het er een van bezorgdheid om de commentaren, die ge wij hier en daar in de r.k. pers aan-re troffen. Wij denken aan een artikel"11 in prof. Duvnstee in „De Maasbode'de »n gisteravond. w< Wij proeven uit deze beschouwingen V en uit andere soortgelijke teveel d« opvatting, dat het Zuiden eigenlijk zaak apart is, een gebied met een ge eigen geestesmerk, een eigen bescha- co ving:, een eigen klimaat. Nu zouden wij in dit artikel zt gaarne hebben gelezen, in welk opzichl Vo dan andere partijen dan de K.V.P w< provocerend zouden zijn opgetredenke Men mag toch niet aannemen, da! da die partijen er zijn en bovendiei re propaganda maken, als een provo se! katie moet worden aangemerkt. ve Dat enkele heethoofdige lieden ziek da misgaan het zal de beste partj f0: kunnen overkomen. Elk woord vai de verontschuldiging zal graag wordei geaccepteerd. Maar wij voor ons heb- ben het gevoel, dat dit soort na- je: beschouwingen, dit soort van verwe« bl: tegen beweerde jmaar nog niet aan getoonde provokaties, de zaak beslist d€ niet beter maakt. ge 23. Het verleden was voorbij, het heden was goed en aan de toekomst dacht hij eenvoudig niet. Die kon wachten. Zijn altijd practische aard stelde hem nog in staat zich met de voor de handliggende dingen bezig te houden en de rest buiten te sluiten. Het eerste waar het op aan kwam, was beter worden en het was duidelijk dat hij daarmee op de goede weg was. Doch de voornaamste reden was de hartelijk heid, waarmee hij werd omringd, hetgeen hij voornamelijk dankte aan zuster Penley-Cooper, die het particuliere ziekenhuis van Greenlands leidde, zijn verpleegsters uitkoos en om zijnent wille heel wat voorschriften opzij zette. De warme en diepe genegenheid welke hij voort durend ontmoette, bevredigde een grote behoef te, waarvan hij zich nochtans zelf niet bewust was. Alle verpleegsters en ook Patricia en Hil da vonden hem uitermate aantrekkelijk, niet al leen omdat hij zo jong, levendig en knap was, maar ook omdat hij een heroïsche figuur was, die zijn lot droeg met een moed, welke deze jonge vrouwen, die zoveel gewend waren en nuchter bekwaam hun werk deden, ontroerde. Nu de twee meisjes (zo nu en dan ook an deren) en zijn moeder hem telkens kwamen be zoeken, verveelde hij zich geen ogenblik. Me vrouw Hobbs mocht de meisjes niet zo erg, en onderling waren dezen ook met zo bijster op el kaar gesteld. Doordat geen harer zich aan een bezoek-schema wenste te onderwerpen, stond Do rothy Brace voor de uiterst lastige taak de be zoeksters ter wille van de vrede zo op te van gen, dat terwijl de een op bezoek was, zij de andere op de een of andere manier bezig hield. Het was bijvoorbeeld een bewogen dag toen de beide meisjes een minuut na elkaar arriveerden, terwijl mevrouw Hobbs al bij haar zoon was. Nauwelijks had ie verpleegster Hilda nêar de wachtkamer gedirigeerd of Patricia kwam aan- DAN MAAR ZO! zetten en ze stopte haar toen maar zo lang in de koelkamer om ,,'n beetje af te koelen." Dorothy Brace had het meest op met Hilda, een toegewijd en volkomen altruïstisch meisje, ofschoon Douglas daar was hij nu eenmaal ,'n man voor een beetje verkikkerd raakte op de knappe,' zij het minder trouwhartige Pa tricia. Op 15 januari mocht hij voor 't eerst van zijn bed; een maand en een dag na zijn vliegongeluk. In bed trok hij een kamerjas aan en toen Do rothy Brace een rolstoel tegen het bed schoof, werkte hij zich er in en keek toen stralend van voldoening rond. Hij stuurde zichzelf naar het raam en zat een tijdlang naar buiten te kij ken: hij werd erg gauw moe en na een paar uur ging hij weer naar bed. Maar binnen een week konden de verbanden van zijn beenstom- pen en kon hij zijn stoel de tuin in rijden, waar hij wat rondscharrelde en opgewekt met de tuinlieden praatte. Joyce had hem gezegd dat hij eind Januari een loopstelt aan zijn linker stomp kon krijgen en dan mocht proberen op krukken rond te strompelen. Bader wilde meteen een „echt" kunstbeen hebben, maar Joyce legde hem uit dat het zonde zou zijn omdat de stomp waar schijnlijk nog zou krimpen. De ware reden was echter dat hij nogmaals aan le stomp moest opereren om wat van het been weg te nemen, maar daar praatte hij niet over. De volgende dag kwam een mannetje in een witte jas Bader's kamer binnen om een gipsaf druk van de stomp te nemen voor de huls van de stelt. Bader ontblootte de stomp en mannetje kwakte er gips op. Binnen vijf nuten was dit hard geworden en toén de het gips van de stomp trok, rukte hij alle haar tjes met wortel en al uit, wat Bader een gevoel gaf alsof hij met duizenden naalden werd ge prikt. Hierdoor volkomen verrast, brulde hij van pijn en verontwaardiging en bijna huilend bood het mannetje zijn verontschuldigingen aan; hij had vergeten, bekende hij, eerst een dunne sok over de stomp te trekken. Een paar dagen later was het mannetje met de stelt terug, een korte gedraaide houten stok, zwart geschilderd, met van onderen een rubber dop. Bovenaan was een leren koker in het mo del van de beenstomp gemaakt en daarboven uit staken twee metalen armen, scharnierend op de plaats van de knie en eindigend in een leren corset, dat om het dijbeen werd gesnoerd. Bader bond zich de stelt aan, waarbij het man netje hem uitlegde dat het gewicht werd ge dragen door de wanden van de huls en niet door de bodem ervan. Het was een raar gevoel, toen hij het ding had vastgemaakt. De beenstomp paste precies in het gemodelleerde leder, maar dat voelde vreemd aan tegen de huid en het corset rond het dijbeen zat erg strak. Op de rand van zijn bed zittend, terwijl het mannetje, Dorothy Brace en een forse Ierse verpleegster toekeken, boog hij zijn knie en zwaaide de stelt heen en weer om er wat aan gewend te raken. Zuster Brace reikte hem een paar krukken aan en zei: ,,U moet er wel aan denken dat u de eerste tijd nog geen kracht in dat been hebt." (WORDT VERVOLGD) J7EN teleurstellende mededelint voor stellig velen hebben wij wij zijn niet in de gelegenheid, eet verslag te brengen van de bonds dag, welke de Gereformeerde Meis jesbond (vrijgemaakt) gisteren t ZwoUe heeft gehouden. Anders da de Gereformeerde Jongelingsbon: (eveneens vrijgemaakt), heeft i Meisjesbond de verslaggevers vr de negen protestants-christelijk dagbladen, die wij in Nederlani hebben, althans in hun kwaliteit v» journalist niet tot deze vergaderiq willen toelaten. Nu is iedere organisatie vrij het verlenen van het karakter, di zij haar vergadering heeft toep dacht. Wij zouden het hebben kui nen billijken, indien de leiding va de vergadering aan een beslota karakter de voorkeur had gegevè j Dit was hier echter niet het gevs t Er komt wel een verslag, doch nie in de negen protestants-christelijk dagbladen. Dit is het wat wij moeten beschot wen als een teleurstellende ervariai, Zij is het stellig voor de Gerefei jg meerde lezers (onderhoudende ai, tikel 31 D.K.O.), die wij gelukkli' en wij zijn er dankbaar voör, vele tellen. Zij is het ook voor oa' Sinds jaar en dag achten wij ht ons een gaarne nagevolgde plicht, t| ijver en toewijding verslag te doe jj van het christelijke organisatielevfl in Nederland in zijn rijke schab ring. Wij menen zelfs wel eens mogen opmerken, dat de rijke bl« van het organisatieleven in ons la» niet te denken ware zonder de baatzuchtige steun, door de prot»; f tants-christelijke dagbladpers ve) leend. Dan stemt het wel eens drietig, wanneer men, door t goede bedoelingen bezield, de def wordt gewezen. Het is intussen niet weer dat we erover blijven mokkel Maar onze lezers weten thans, wa; om wij dit keer met het verslag v onze vrijgemaakte Gereformeerd meisjes verstek moeten laten gaai Advertentie Kilo's slanker dikte noe langer met u meedragen Bonko'd geven u in enkele weken weer uw jeugdig si» figuur. Na de maaltijd een dragee met een slok? - en u verliest ponden per week. BonKor" ■n volgens het principe van drhydratie - vekt en monter' Begin een nieuw leven - beft andaag met BonKorets, f 3.30 per flacon. BonKorets VERMAGERING SO RAG EES

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2