Grootste ontdekkingsreiziger eenzaam en onbegrepen stierf ItCQggCCiEieiC'IC^ meester Prins Bernhard opent expositie tekeningen van Rembrandt li/eek tvut r de VRIJDAG 18 MEI 1956 COLUMBUS, de Don Quichotte Legendevorming rond zeevaarder die Nieuwe Wereld vond (Van een onzer redacteuren) „1492 Columbus ontdekt Amerika". Zo leren we het in de schoolboek jes. Verder leren we dan, dat eigenlijk niet Columbus Amerika ontdekte, maar de Noormannen zo'n kleine 500 jaar eerder. En we begrijpen op die leeftijd niet, waarom juist met dat jaar 1492 een nieuwe tijd, dè Nieuwe Tijd, wordt ingeluid. We v/eten weinig van Columbus, hoogstens, dat hij een ei op zijn punt liet staan, dat hij een lastig man was, die tegen alle oppositie in zijn plannen wist door te zetten, dat hij erg belust moet zijn geweest op roem en geld en dat hij arm en bijna vergeten is gestor ven. Dat einde had plaats in Valladolid, op 20 mei 1506, thans dus 450 jaar geleden. Er is veel gezegd en geschreven over I Ooüumibus; talloos zijn zijn biografen. Hij was een held. een hardvochtig kapi tein, een geldwolf en een groot kenner van de zee. Men heeft hem ongetwijfeld onrecht aangedaan en men heeft getracht j zijn verdiensten te verkleinen- Jakob Put- Wasserman heeft een biografie aan hem jandj 'gewijd en deze de veelzeggende titel ge-, in] geven: „Ohristoph Columbus, de Don Qui'ohotte van de Oceaan", en hij verde- di'gd achteraf deze visie door te wijzen jJ op een werk van Emii Lucka, die even- "j.. eens en ongeveer tezelfder tijd de i ontdekker van Amerika vergelijkt met (*se. te Spaanse ridder van de droevige fi guur. di« Legendevorming In ons land heeft o.a. Arthur van Sohendeil een hoofdstuk van zijn boek „Avonturiers" gewijd aan Columbus Cristobal Colón in het Spaan6. Hij zegt in de aanhef van dit hoofdstuk: „De le gende heeft de figuur van de ontdekker zo groot gemaakt en zo stijf in het gou den staatsiegewaad van de roem gezet dat de i i Columbus een raadsel is gewor- olusie, dat Columbus, tegen alle waarschijnlijkheid het verraad aan het hof te Lissabon, die In. bleef volhouden. De miskenning en hem ten slotte naar Spanje dreven, moet hij zelf verzonnen hebben. Van Sohendel zegt hierover: .,In Lissabon, waar méér dan ergens de nieuwe zeewegen onder zocht werden, had men van Columbus niet6 te leren dat de aarde rond moest zijn had iedere scheepsjongen daar al gehoord en dat een mogelijke weg door h&t wes ten langer moest zijn dan de zekere door het oosten kon men in Lagos berekenen". Verkeerde berekening Niettemin i6 het zeker niét zo, dat men in hem een 6lecht zeeman mag zien On getwijfeld is zijn kenni6 van de navigatie zeer groot geweest. Hij heeft echter na briefwisselingen met Bartholomeus Diaz die behouden de Kaap de Goede Hoop rondde en met de Italiaanse geleerde Toscanelli een achteraf onjuist geble ken calculatie opgezet, waarbij hij i6 uit gegaan van een aardomtrek van 30.000 km, zoals de Arabieren deze hadden be rekend. Daardoor kwam hij tot de de West 130 graden genoot van na de eerste tocht, in het bezit heeft gelaten van zijn legitieme doch dat de Koning dit in be slag heeft laten nemen om er de per- iiyke schulden van Columbus mee af jssen. Rijk heeft hij het vermoedelijk gehad, maar er kan nauwelijks spra ke zijn geweest van armoede. De banken hem nog krediet en de Italiaanse bankiers van die dagen waren toch waar lijk geen filantropen! Het zijn trieste jaren, vol zelfvemede- ng en medelijden met zichzelf, waarmee hij zich belachelijk maakt. Als hij zijn dood voelt naderen, laat hij een notaris komen om het testament van 1498 te an nuleren. Het nieuwe begint met de Don Quiohotterige zinsrede: „Als ik de Ko ning en de Koningin met Indië een vrij willig geschenk geef„Hij bleef in zijn stijl", zegt WassermanEn de wereld deed het beste wat zij doen kon onder zulke omstandigheden, zij begroef ijn woorden in stilzwijgen en behield slechts zijn dachten". Op 19 me Jen. ©p 20 it Met zijn daad in haar ge- trof hij de laatste maatrege- i stierf hij iam en zijn daad is hij blij- voortleven. De man Columbus heeft men willen vergeten en zij, die niettemin naar hem gezocht hebben, zijn op vele raadselen gestuit. In de laatste alinea's van zijn schets van dit leven 6ohrijft van Schendel: „Niemand heeft kunnen beslissen wat het was dat Columbu6 tot de tocht dreef, de zucht om het geloof te verbreiden, de begeerte het onbekende te doorgronden, avontuur of winzucht. Maar toen hij het land eenmaal gevonden had heerste de winzucht vooraan. Er is gezegd, dat de tijd rijp was voor de ontdekking. Een ander had het kun nen doen. een Portugese zeevaarder of Pinzón. Maar Columbus wa6 de begun stigde die het deed en men heeft van niemand vernomen die zozeer betoverd was door het westen. Wat ook de ande ren hadden voorbereid, hij was het die aan de oude wereld een nieuwe gaf". ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. G.U., 17 mei. Be\ >t arts A. E. Hirschfeld, J. H. Waalv Schrader, E. B. M. Dlllmann. Amsterc G. Sömjen, H; Geslaagd Kand. pol. B. Vlake. Pieper. ve"i den met een geschiedenis vol verborgen heden. Maar als men de figuur praal ontdoet en niet luistert rumoer van lofspraak en van kleinering; als men afziet van een oordeel mens, aanschouwt men het louter feit dat op een zeker tijdstip, toen de wereld be hoefte had aan ruimte, een ontzaggelijk deel van de aarde onthuld werd Columbus het deed. De grote feiten blin ken in hun naaktheid en de tocht Columbus schitterde zo fel in de ogen van tijdgenoot en nakomeling, dat de faam er een legende om weefde waar al het goud van Amerika in blonk". Het begrip van de rondheid der aarde, heette het, was ontstaan in de geest van Columbus, een Genuees. „Het denkbeeld, dat de weg naar de rijkdommen van i Indië, behalve door het oosten, ook door het westen te vinden was, kwam van I hem", zegt van Schendel en hij spreekt dan over Columbus' reizen, over de ver; gulzing, het wanbegrip en de tegenwer king, die de ontdekker ondervond. En over zijn dood in vergetelheid zoals oen afgeleefde schipper". „Di't was de voorstelling tot. kort voor het vierde eeuwfeest (1892) der ontdek king toen de kritiek wakker werd en zldi vooral in Spanje verzette tegen de verdraaide geschiedenisDe oorsprong der verhalen lag grotendeels bij Colum bus zelf", aluds onze grote literator. Columbus zou zijn schippers de kaar ten hebben afgenomen, opdat door hen niet ontdekt zou worden- op de derde tocht dat Ohina en Japan veel verder aflagen van de ontdekte eilanden, dan rel: tomatensoep met 10 balletjes gehakt De oudste voorstelling van Columbus' landing in Amerika (Titelplaat van een in 1493 te Florence gedrukt vlugschrift). moeten varen tegen de 230 graden ie Portugezen rond Afrika, a reizen zelf zijn overbekend. En 10 de ruzies, die na zun terugkeer ontstonden en de intriges, die zich af speelden rond zijn latere tochten. Over de vierde en laatste reis, waarbij de be ringen avonturiers van hoog bot zo verschrikkelijk hebben huis gehouden in het nieuwe land en teven6 :ulke vreselijke beproevingen moesten doorstaan, schrijft Jakob Wasserman: .Leest men hier en daar, wat de kroniek schrijvers verzameld en bericht hebben. Columbus er zelf over heeft geschre- dan krijgt men, na vierhonderd nóg huiveringen". De strijd tussen inboorlingen en deze avonturiers was bit- De aanvankelijke hartelijkheid van de bevolking op de Ca-raïbische eilanden iloeg al gauw om in haat. wanneer de Spanjaarden, uit op goud en mondvoor- aad, hun ware aard lieten zien. Inboor ingen werden gemarteld en op afschu welijke wijze gedood, de vrouwen werden meegevoerd en door de bemanningen misbruikt. Zelfs kleine kinderen werden m vreselijke manier omgebracht. En hieruit volgden dan vergeldings-campag- /an de inboorlingen van een zo grote wreedheid dat dit Indië voor de opvar den tot een ware hel werd. Voedsel- drinkwaterschaa-rete decimeerden de be manningen en de onderlinge haat zies droegen i laatste tocht to zeker toe bij deze n noodlotstocht te Christoffel Columbus Duisternis En dan komen we aan het laatste hoofd stuk, dat Wasserman in zijn boek „het duisterste van alle" noemt. Op het meest gehavende schip komt Columbus e laatste reis terug. In november 1504 dt hij van boord gedragen, ziek en ellendig. Van feestelijke ontvangst is geen sprake en niemand begroet hem. Hij ligt te bed en schrijft eindeloze brie ven. Naar het Hof zendt hij iedere week een koerier, die hem moet verontschul diging dat hij wegens ziekte nog niet kan komen. Ateof men daar op hem zat te waohten! Als in november koningin Isa bella is gestorven schrijft hij: „Men spreekt er hier over, dat de Koningin op haar 6terfbed de wen6 zou hebben geuit, dat mij het bezit van Indië wordt teruggegeven". „In zijn eigen wens droom", zegt Wasserman, „gelooft hij ernstig, dat Isabella in haar laatste uur I geen andere gedachten gehad heeft". Over z\jn armoede In deze laatste Jaren tast men in het duister. Waarschijnlijk is, :hrift: The influe indbouwkunde op proef- WAGENINGEN, 16 i ia. Egypte, i. Gepromoi uwkunde op proef- ssielce letteren: W. Koste B. Tansma. Oosthem (Fr.). Geslaagd voor dot 17 mei Geslaagd vo< A. Pandelitsehka, Arnher n der Meijden. Veenendaa Haastrecht; W. M. H. I en J. H. Mulder, Apeldoor 's-Gnavenhage; P Doet. economie: H. D> G J Derkinderen. Hoogkamer. Nieuw-Heti "s-Gravenrtage en J. J. Starrenburg, Leid- «hendam. ROTTERDAM. Klin. H.O, 17 mei. Ge- ilaagd voor semi-arts: J. M. van Schijndel, ivijk (N.B. 'orderd tot arts: mevrouw E. M. van Dijk-Salomons; mevrouw C. J. Best en A. J. M. Stoop, allen te Rotterdam en J. N. Schaap. Alkmaar en P. J. Blaauw. Voorburg TILBURG, 16 mei. Geslaagd voor kand. economie Th. v. d. Klunder, Nijmegen. Doet. id- O Kuschpeta. Tilburg. UTRECHT. 17 mei. Geslaagd voor doet. H. H. _Jai Utrecht. irdes. Utrecht, rkamp, Dinxperlo. mej. N. W. Kli schie, mej. N. J. ct. sociologie: mej. w. üeiKema, utrecm an Liefland. Utrecht, nd. wis- en natuurkunde H: A. A Man Utrecht: id. J: D. van Hilten, Utrecht id. F: J. M. I. Lampe. Eindhoven; id. G: H van de Molen- Enschede en W. Voors Ftrecht. Doet. scheikunde: J Klinkhamer, Utrechi Doet. biologie: H. Konings, Vcenendaal. Omdat er verschillende soorten rokers zijn, zijn er ook ver- schillende soorten Senator sigaren. Zie het model Regent: prachtig van kleur, met een krijtwitte brand - uitzonderlijk zocht van smook, uitzonderlijk fijn van geur. Voor de roker die zich graag verwent: Senator-rokers hebben het voor het zeggen. Welk model hen ook bevalt, welke prijsklasse hen ook schikt, steeds kan hun keuze een volwaardige Senator zijn. Een sigoor waarvan kenners kortweg zeggen: Oyyw &SL O&A 'f Verklaarde Uitzicht Engeland voor nieuw probleem: Singapore UET MISLUKKEN der onderhandelingen tussen de delegatie van Singapore en de Britse regering brengt een nieuw ge vaar in de toch al zo gespannen toestand. In 1946 werd Singapore „kroonkolonie", thans wil het een zelfstandig dominion in het Gemenebest worden. Dit houdt in, dat Singapore ook de verantwoordelijk heid zou moeten dragen voor de binnen landse veiligheid. Een verantwoordelijk heid, die uitermate groot is en waarvan Engeland betwijfelt of deze door de staat gedragen zal kunnen worden. De bevolking van Singapore is zeer gemengd. Van de iets meer dan een mil joen inwoners zijn er ongeveer 130 000 Maleiers, 800 000 Chinezen, 75 000 vroegere Brits-In diërs (thans India en Pakistan) en 13.000 Europeanen. De politieke bindingen met extreme bui tenlandse richtingen zijn dan ook zeer Wanneer Engeland door lossere banden hier zijn invloed ziet tanen en de con trole mist. ligt het Oosten open. temeer daar de vriendschap van India met Mos kou steeds demonstratiever wordt. Singapore is het belangrijkste strategi sche Britse en dus ook westerse punt in het Oosten. Na de conferenties van Washington in 120 en 1923 zag Engeland zich genood zaakt de versterking van Hongkong te staken. Sindsdien heeft Engeland in Singapore een vloot- en luchtbasis ge vestigd van ongekende macht. Na de Tweede Wereldoorlog is de strategische sterkte nog in belangrijkheid toegenomen en Engeland wil geen enkel risico dragen, dat dit op welke wijze ook ondermijnd zou worden. Op 2 april van dit jaar werden voor het eerst verkiezingen in Singapore ge houden, de eerste stap in de richting van zelfbestuur. Er waren zes partijen met 79 kandidaten, waarvan slechts 3 Euro peanen voor de 25 zetels van de Wet gevende Vergadering. De linkse partijen kregen 13 van deze zetels. De volksver tegenwoordiging bestaat thans uit 14 Chi nezen, 4 Indo-Pakistaanse leden, 3 Ma leiers, 2 Europeanen en 2 Euraziaten. De Chinese fractie is zeker heimelijk voor tweederde geporteerd voor Communis tisch China. De partij van premier David Marshall, leider van het Volksfront vormde met de Partij voor Volksactie (eveneens links) de regering. Nu de besprekingen te Londen vastgelopen zijn en Marshall zijn premier schap opgeeft, ziet de Partij voor Vólks- actie zijn kans schoon. De linkse eler ten zullen er een gerede stof voor propa ganda in vinden en de bvolking tot anti-Britse stemming ophitsen. Reeds is de uitspraak „een tweede Cyprus" gevallen. Voor Engeland, i de Labourpartij één lijn trekt me' linksgeoriënteerden van Singapore situatie die benauwend is. Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss. Libertad v24 mei); Brazi lië: ss. Libertad (24 mei); Brits-O.-Afri ka: ss. Maréchal Joffre (26 mei); Canada: ms. Noordam (24 mei); Chili: via New York (24 mei); Indonesië: ss. Singkep (24 mei); Ned. Antillen: ss. Triton (21 mei); Nieuw Zeeland: via Engeland (26 mei); Suriname: ms. Hersilia (22 mei). De Amsterdamse taxichauffeurs zul len niet onmiddellijk tot staking over gaan om kracht bij te zetten aan hun cis tot uitkering van de drie procent over 1955 en het verstrekken van een loonsverhoging van 6 procent. J. Renardel Ned. recht: de da- Wassenaar en S. M de heren A. P. H. Den Haag. P. Ver- Kijlstra te Velp, i te Den Haag, A. F Gellici Finsterv aan Zee. L. P Galema 1 Pek te Den Haag en A Rotterdam. MET GENOEGEN voldoe ik aan het verzoek om deze tentoonstelling te openen. Onze tijd dreigt wel eens verstrikt te worden door de tech nische ontwikkeling. Maar we verzinken als we ons op cultureel gebied niet bijhouden. Deze Rembrandt-herdenking is een uitstekend moment om ons te bezinnen op onze culturele waarde. We moeten ook op cultureel ge bied internationaal bewijzen wat we waard zijn." Met deze wooiden opende Prins Bern hard gisteravond in Museum Boymans te Rotterdam de tentoonstelling van teke ningen van Rembrandt, te houden ter ge legenheid van de herdenking van de 350ste geboortedag van Neevlands grootste schil der. De directeur van Museum Boymans, de heer J. C. Ebbinge Wubben, had t af de dank uitgesproken voor de moge lijkheid deze tentoonstelling te houden. De heer Ebbinga Wubben wees er ver volgens op dat er 269 tekeningen in elf zalen zijn ondergebracht. „Rembrandt, de prediker van de Bijbel, de tekenaar de intimiteit van het huiselijk leven, de rake observator van wat hem op zijn wandelingen door de drukke straten ,olohan<lela« uw a'»<" wan hat Interessante 'Lu. KO"P*s"- nieuwe boeKje En doe mee een de ..„trettelllk. m<" 500- een prl|ien! 12 t/m 19 mei 1956 Toch is liet zo POLEN DICHTER BIJ MIDDELPUNT 642) We vertelden de vorige keer, dat een secondeslinger een zodanige lengte heeft, dat de duur van de slin- gert(jd precies 1 seconde bedraagt En van de slingei swaartekracht die weer afhankelijk van de afstand tot het middelpunt heeft dan de steenmassa's waaruit het vasteland bestaat, souden we dus op de eilanden een kleinere slingerlengte mogen verwachten dan op het vaste land. Zoals gezegd, het omgekeerde bleek het geval, zodat er alle aanleiding was dit zonderlinge verschijnsel eens duch tig aan de tand te voelen. De verklaring voor de langere slingerlengte op de eilanden bleek van velerlei factoren afhankelijk. Om te beginnen ekracht boi zodat r Is dan op het land. 'g belangrijk! eau blijkt een g< rkeljjkheid niet kkingskracht var idachtenbeeld dat bestaat. Want de i de vastelanden van de beschouwd een mooie regelmatige bol, die polen weliswaar wat afgeplat de evenaar wat uitgezakt was. i de breedte-richting in ieder ge* een gelijkmatige kromming vei Men deeht zich het oppervlak land der vastelanden- Men had juist het lend, dat omgekeerde mogen verwachten. Want w« orden als hebben tot nu toe weliswaar alleen ge stoken van de zwaartekracht, die af hankelijk is van de afstand tot het het middelpunt der aarde, maar deze zwaartekracht wordt ook beïnvloed naburige water rondom »r soortelijk gev ikkeltje om hoog, zodat het zeeniveau in het mid den van de oceaan lager komt te liggen dan langs de vastelandskusten. De oceaan staat dus hol en de kusten der eilanden liggen daarom iets dichter bij liddelpunt der aarde dan de kust in het vasteland op gelijke, breedte! Desondanks kan de zee nog hoog noeg komen! Amsterdam trof, de schepper van een reeks schetsen waarin de essentie van het Hollandse landschap als nooit vóór hem is vastgelegd, de onvergetelijke portrettist en figuurtekenaar, U kunt hem volgen van de eerste tot de laatste hoogst per soonlijke tekenstijl." De burgemeester van Rotterdam, m E. v. Walsum, sprak een welkomstwoord tot Prins Bernhard en de vertegenwoor digers van het Corps Diplomatique. „Het is vooral aan de inzendingen uit andi landen te danken, dat deze Rembrandt- tentoonstelling voor ons land een gebeur tenis is. Wie zich enig bee'd wil vormen van wat Rembrandt op tekengebied heeft ge daan, zal deze expositie in Rotterdam niet mogen overslaan. De 260 tekeningen zijn evenzovele bewijzen van Rembrand ts kunstenaarschap. Het is ondoenlijk al deze tekeningen, studies en schetsen afzonder lijk te noemen. Beziet U slechts enkele werken die we afzonderlijk aanstippen. De tekening in bruine inkt „Saskia, slapend in bed" (no. 52), eerst kort geleden ontdekt maar van een uitzonderlijke suggestie. Het gewaag de en pikante in Rembrandts tekenkunst wordt getoond in de nummers 79 en 80, resp. „Samson en Dalila" en „de verloren zoon bij de deernen", twee bijzonder ster ke en realistische verbeeldingen. Van zijn Bijbelse schetsen valt op no. 139 „Jaël en Sisera", waar Rembrandt zich niet houdt aan wat Richteren 4 zegt, nl. dat de moord op Sisera zich in een tent afspeelde. Het is een volstrekt exclusieve tentoon- Nieuwe Ilillman Minx nu op de markt (Van een onzer verslaggevers) Tamelyk onverwacht en geheel tegen de traditie In Is Hlllman met nieuwe modellen voor de dag gekomen. Voor export zyn twee modellen beschikbaar: een cabriolet en een Deluxe Saloon, wel ke laatste wy gisteren hebben kunnen zien by de Internationale Automobiel- maatschappü in Den Haag. De nieuwe Hillman Minx blijkt niet zozeer een verbetering van het vorige type te zijn dan wel een wagen van een geheel nieuwe conseptie. Uiterlijk heeft de wagen wel wat weg van de nieuwe Sunbeam Rapier. Beide typen zijn zeer luxueus ontworpen; een ruimer interieur gaat samen met een vergrote koffer- De vierkante motor met gelijke slag en boring (inhoud 1390 cc), die voor het eerst twee jaar geleden geïntroduceerd werd, is verder ontwikkeld en geeft nu bij een compressicverhouding van 8 op 1 en een maximum toerental van 4600 omw./min. eer. topvermogen van 51 pk. Het uitzicht is aanzienlijk verbeterd door grotere voor- en achterruit en een rondlopende motorkap. Het zwaartepunt is verlaagd en de torsiestijfheid verhoogd. Door het toepassen van hangende peda len heeft men het binnendringen van stof en tocht bestreden. De instrumenten zijn in het midden van het dashboard aangebracht en diver se waarschuwingslichtjes direct boven de stuurkolom. De maximumsnelheid moet meer dan 120 1cm per uur zijn. Winkeliers moeten weg uit Zeven Provinciën De president van de Rotterdamse rechtbank heeft uitspraak gedaan in het kort geding, dat de directie van het winkelpand „De Zeven Provinciën" had aanhangig gemaakt tegen tien standhou ders, die weigerden hun stands te ont ruimen. De directie moet voor 25 mei een cautie van 25.000 gulden storten, en drie dagen daarna moeten de winkeliers hun stands hebben ontruimd. De „schillen en de dozen" Natuurverontreinigers verliezen veld De in de laatste jaren hardnekkig ge voerde acties tegen verontreiniging en beschadiging van de natuur in de recrea tiegebieden van ons land, beginnen vrucht af te werpen. Het tussen de grote steden gelegen nationale park „De Ken- nemerduinen" in Bloemendaal is er o.m. het bewijs voor. Bezochten in 1951 ruim 75.000 gosten het park en hadden drie man veel werk aan het verwijderen van de „schillen en de dozen", in 1955 regis treerde men 240 000 bezoekers en kon dentwee man het ruimen van het afval (en vooral het ledigen van de stra tegisch opgestelde papierbakken) ge makkelijk af. Worden er desondanks baldadige jongelui betrapt op vernieling van de natuur, het verjagen van vogels of het stichten van brandjes, dan worden ze in overleg met de kinderpolitie op enkele vrije woensdag- en zaterdagmid dagen in het park te werk gesteld. Zulks in het kader van het algemene streven om het weinige recreatiegebied in Nederland 500 vlerkante meter per inwo ner te beschermen en te behouden. Dodelyk ongeluk. De driejarige Marti- nus Sorel uit het Zwaanhals te Rotter dam werd gisteren, toen hij achter een geparkeerde auto overstak, door een vrachtauto aangereden. Hij was op slag stelling, niet alleen waard om gezien le worden, maar waard om langdurig en nauwkeurig te worden beschouwd. Zij duurt tot 5 augustus en daarna gaan de tekeningen tot 21 oktober naar het Rijks in Amsterdam. Prins Bernhard heeft gisteren in het museum Boymans in Rotterdam een tentoonstelling van tekeningen van Rembrandt geopend. Afkom stig uit verschillende landen, zijn hier 250 tekeningen bijeen gebracht. In gezelschap van de directeur van het museum, J. C. Ebbinge Wubben, bekijkt de Prins de tekening „Christus en de Apostelen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5