CHRISTELIJK KANTTEKENING Wet op kleuter onderwijs dient verbeterd en aangevuld Een weerwoord Beroep op samenwerking tussen A R. en C.H. Wordt Niemöller uitgerangeerd Gelijkwaardig Te veel eer 2 VRIJDAG 18 MEI 1956 Jaarvergadering Chr. kleuteronderwijs Waaro-m nog geen beslissing over salariëring van leerkrachten? T")E bond van verenigingen voor Christelijk kleuteronderwijs in Nederland is tevreden over de totstandkoming van de wet op bet kleuteronder wijs, welke vorig jaar van kracht is geworden en bij welke wet het Chr. kleuteronderwijs gelijkgesteld is met het openbaar kleuteronderwijs. Maar de wensen van het bondsbestuur rijn nog legio. Op de 36ste jaarver gadering van de bond. die gisteren in het Jaarsbeursrestaurant te Utrecht werd gehouden, gaf de voorzitter, de heer B. Mastenbroek, dit duidelijk te verstaan: met de uitvoering van de wet wordt eindeloos getalmd, er is nog steeds geen beslissing genomen over de salariëring van de leer krachten en de commissie, die hierover advies moet uitbrengen is vorige week pas geïnstalleerd: de vele leemten, gebreken en onjuistheden in de wet vragen om aanvulling en verbetering van de kleuteronderwijswet, talrijke verzoeken heeft de bond op dit punt reeds aan de regering gericht. Wilhelmia Kweek' Mozes Daarnaast riep de voorzitter allen.die bij het kleuteronderwijs betrokken zijn op tot grote activiteit, omdat met het totstandkomen van de wet men er niet is: met de wet is immers slechts de weg vrijgekomen voor het verbeteren van misstanden. De misstanden zeif. zoals de te oude lokalen en de slechte hygiënische toestanden vergen een krach tige aanpak van de plaatselijke bestu ren. Bij de overheid zijn reeds aanvra gen ingediend voor 5000 nieuwe loka len. Dit enorme cijfer wordt begrijpelijk, wanneer men weet, dat het aantal ver enigingen voor Chr. kleuteronderwijs van 431 in 1950 steeg tot 678 in 1955: het aantal scholen nam toe van 538 tot 851. Het aantal besturen in Zuidhol land en Noord-Brabant bedraagt thans resp. 185 en 29. het aantal scholen voor deze provincies 237 en 30. Meer dan 86 pet. van de bestaande kleuterscho len is bij de bond aangesloten. Andere klachten nog, die voorzitter Mastenbroek uitte waren de te geringe subsidies aan de kweekscholen, de slech te spreiding over het gehele land en te geringe aandacht van de ouder voor de school. De aftredende bestuursleden B. Ma: tenbroek te Schiedam en G. J. Boenink te Utrecht werden herkozen: in de cature ontstaan door het overlijden ds M G. Blauw werd gekozen ds J. Fokkema te Ede. Geen rookgordijn Buek VAN DE DAG giek aan de Koningi school te Rotterdam over: De plaats der kleuterschool in het tegenwoordig on derwijssysteem. Bij het Nederlandse schoolsysteem, aldus de heer Puik. wordt het zijn van de mens als mens wegge drukt door het cijfer, de prestatie. Het kind moet evenwel geholpen worden zich in zijn eigen daden uit te druk ken. het moet geholpen worden zichzelf te vinden en zichzelf te worden. Onder en is het overdragen an menszijn. Hierin wordt geen ken- bijgebracht, maar brengt me: kinderen in de buurt van kennis, leert de kinderen hoe ze de kennis ten benaderen, op deze wijze leren zij kennen. Dit geldt onderwijs. Het doel van het kleuteronderwijs is de algemene vorming van het kind schoolverband. Juist omdat de kleuterschool en haar leidsters niet het kind behoeven te moeten door een haast ondoordringbaar rookgordijn van allerlei sociaal-i nomisehe eisen, kan ze het kind veel, nader komen. Dit kind kan zich ook veel gemakkelijker geven door de hem toe gestane vrijheid in een sfeer, waarin het zich in velerlei vorm kan uitdruk ken. En waar de sfeer van vele moder- gezinnen geen kans meer biedt het kind te ontmoeten, daar groeit de taak van de kleuterschool uit tot een vluchthaven. Mr A. Evenhuis, secretaris van vereniging voor Chr. volksonderwijs op de jaarvergadering aanwezig ter be antwoording van de juridische vragen, die gesteld werden met betrekking tot de nieuwe kleuteronderwijswet. John Henry Newman: „Apologia pro Vita sua", Geschiedenis van mijn religieuze denkbeelden. 2 din. Prisma- reek». Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht. WAAROM Newmans Apologia pro vi ta sua in het Nederlands vertaald moest worden is ons niet recht duide lijk. Dit is het verweerschrift, dat kar dinaal Newman in 1865 schreef tegen de aanvallen van Charles Kingsley. New man geeft er een rechtvaardiging in var zijn overgang naar Rome. Het gehele boek is echter zo nauw verweven met de geschiedenis van een groep in de Anglicaanse kerk uit het midden der vo rige eeuw, dat het boek alleen geniet baar is voor die kerkhistorici, die zich om wel zeer speciale redenen met dit fragmentje der kerkgeschiedenis moeten bezighouden. Iets van werkelijke histo rische betekenis, laat staan van theolo gische waarde, is in deze Apologia niet te vinden. A. Pompen heeft Newmans ..meest koninklijke Engels van de ei in het Nederlands vertaald. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot lerares aan de Chr. Land- bouwhuishoudschool te Urk: mejuffrouw L. E. de Buyzer te Twello; tot hoofd der Chr. Nat School te Drogendijk (Din- teloord): E. W. van Straten te Rouveen; tot onderwijzer aan de A. W. F. Iden- burgschool te Rotterdam-West: J. Egas te Rotterdam-Kralingseveer; aan de Prins Bernhardschool te Delft: G. van Helden te Pijnacker; aan de Koningin Emma- school te Nijkerk: J. C. Salomons te Nig- tevecht. mc0^j7tlar>"a MELODIE en WOORD der Ethergolven PUZZLE NO. 415 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 Naaldboom, 5 reeks cijfers, 7 zangnoot, 8 vod. 9 vaartuig, 12 vogel, 13 rivier in Rusland, 15 vreemde munt, 16 geroerd. 19 lastdier. 20 kleef stof, 22 ter plaatse, 23 vruchtgebruik, 24 meisjesnaam. Vertikaal: 1 Stuk hout. 2 zonne scherm. 3 reeds, 4 onregelmatig, 6 maat, 7 modegek. 9 in beweging zijn, 10 pit, 11 lange japon, 14 dat wat men in eigen dom heeft, 17 bron, 18 slaapziekte, 21 onderwijs, 23 pers. voornaamwoord. OPLOSSING PUZZLE NO. 414 Horizontaal: 1 Kurk, 4 E.K.. 6 mot. 7 rabat. 10 el, 11 bas. 12 Je. 14 val, 15 hatelijk, 16 lof, 18 O.T., 19 pit. 20 si. 21 gezin. 23 mijl, 24 le, 25 glas. Vertikaal: 1 Kol. 2 ut. 3 krakeling. 4 eb. 5 kajak. 6 men. 8 as, 9 tel. 13 kaf. 14 vijl. 15 hotel. 16 log, 17 kil. 19 pi. 20 sijs, 22 ze, 23 ma. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bennekom: W. Vroeginde- wey te Bleiswij k. Benoemd: tot directeur van het cen trum voor sociaal-cultureel vormings werk te Rotterdam: W. S. Bakker te Moerdijk, die deze benoeming aanvaard de. Zwolle. Tweetal te Scheveninigen (vac.-J. G. Feenstra): W. van der Linden te Rotter dam-Kralingen en C. P. T. Rijper te Watergraafsmeer (Amsterdam-Oost). Beroepbaar: De classis Zwolle heeft praeporatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard: kand. A. Korporaal, Hassel- terdijk 1, Zwartsluis. GEREF. KERKEN (OND. ART. 31) Beroepen: te Neede-Eibergen: H. J. Meijerink te Aduard; te Veenendaal: kand. C. J. Smelik te Groningen. Egyptenaar promoveert te Wageningen Tot doctor in de landlbouwkunde is gisteren aan de Landbouwhogeschool te Wageningen gepromoveerd ir. H. H. A. Selim, geboren te Mat Klnana (Egypte), op een proefschrift met stellingen, geti teld: ..The influence of the advantages of rootformation on flowering" Promo tor was prof. dr. ir. S. J. Wellensiek, hoogleraar in de tuinbouwplantenteelt. Dit is de tweede Egyptenaar, die aan de Landbouwhogeschool promoveerde tot doctor in de landbouwkunde. Vorige maand voltooide dr. ir. S. E. Shimy zyn studie in de veeteeltwetenschap. Nog vijf Egyptenaren staan op het punt te promoveren. Deze zeven Egyptische landbouwkun digen, die reeds hun graad van Master of Science haalden aan de Universiteit te Cairo, kwamen in het najaar van 1953 naar Wageningen om daar te pro moveren. Volgens de Nederlandse wet geving moesten zij eerst hun ingenieurs titel halen, daar de Landbouwhogeschool de verkregen graad aan de Universiteit te Cairo niet erkende. Vorig jaar slaag den zij allen voor het ingenieursexamen. ZU kozen Wageningen voor de vol tooiing van bun studie op aanraden var hun hoogleraar te Cairo. Deze was tij dens een studiereis onder de indruk gekomen van het hoge peil van de land bouwwetenschappen te Wageningen. EEN WOORD VOOR VAN- DAAG „Hij heeft liever mèt het volk Gods kwaad verdragen dan tijde lijk van de zonde te genieten", zo wordt van Mozes getuigd in Hebreeën 11. Het is een getuigenis dat van vele mensen niet gegeven kan worden! Natuurlijk zijn daarvoor allerlei uitvluchten te bedenken. Dat volk Gods, de kerk in bittere buien zeggen we ervan dat de kerken wel eens wat meer mochten gaan doen aan „inwendige zen ding"! Maar was t Mozes dagen anders? Men krijgt niet de indruk dat dat volk Israël zo „lieflijk als broe ders samenwoonde En dat genieten van de zonde och, Mozes heeft als prins aan Farao's hof mee moeten doen aan dingen die daar gebruikelijk waren maar die indruisten tegen zijn geweten. En hij heeft gewei gerd. Wij moeten „ter wille van onze positie" ook wel eens aan allerlei meedoen, dat nu ja, niet onder ons gebruikelijk is! Wij zeggen dan: „Je móet wel!" „Zalig zijt gij, wanneer men u smaadt en vervolgt en liegende allerlei kwaad van u spreekt om Mijnentwil. Uw loon is groot in de hemelen!" Hoogleraren benoemd Aan de Rijksuniversiteit te Groningen ls tot hoogleraar In de economie be noemd dr. A. I. Diepenhorst, sinds 1949 lector aan de Groninger universiteit. Dr. Diepenhorst werd ln 1911 te Rotterdam geboren. HU bezocht het chr. lyceum te Zeist en studeerde economie aan de Uni versiteit van Amsterdam. In 1947 werd hy benoemd tot docent aan de academie v voortgezet economisch onderwijs te Hs lem. In 1949 aanvaardde hij het ambt lector in de bedrijfshuishoudkunde in Groningen. ^OALS te verwachten was, heeft Soekarno tijdens zijn bezoek aai Amerika 1 i de Rijksuniversiteit aldaar. Prof. Zijlstra sprak te Assen Minister Zijlstra heeft in een verkiezingsbijeenkomst te Assen van de Amcrika voor het congres aldaar zijn; A.R. partij de verhouding van deze politieke groepering tot de andere politieke standpunt uiteengezet met betrekkin! partijen in Nederland nader belicht. Bij zijn beschouwing over de Christelijk1 tot Nieuw-Guinea. Historische Unie stelde prof. Zijlstra om te beginnen vast, dat zijn partij en uet js een re(je geworden, die diplo- de C.H.U. behoren tot de groep van partijen buiten de massieve blokken van ati k k___ van Wan, K.V.P. en P.v.d.A., die samen 60 procent van de stemmen tot zich trekken. ™at,ek kn®P %an °Pzet *as' Want Versplintering vond hij zeer gevaarlijk en prof. Zijlstra deed daarom een Soekarno had een sterke troef in dt beroep op samenwerking tussen C.H. en A.R. op alle praktische niveau's. Hij hand. In dezelfde rede namelijk deed memoreerde in dit verband, dat in de ministerraad de samenwerking tussen I hjj uitkomen dat hij bereid was ook de vier Protestant Christelijke ministers opperbest fonetioneert. jvan de anaeI(j kant hu|p voor Sprekende over de Volkspartij voor Na te hebben vastgesteld, dat de,land te aanvaarden. Wie die andere K.V.P., evenals de A.R.-partij, uitgaat - - van de overtuiging, dat de politieke kant IS' ,s °°k voor de Amerikanen partij levensbeschouwelijk gefundeerd moet zijn, wees prof. Zijlstra op de te genstelling RomeReformatie en op de verschillen in visie tussen deze groepe ringen op de verhouding tussen kerk en staatkunde. Een geval als het Haar lemse huwelijk maakt ons ongerust, zo merkte spreker op. Ten slotte schetste prof. Zijlstra nog enkele hoofdlijnen van het economische beleid, zoals dat de laatste tijd is ge voerd. Bij dit beleid, dat gericht is ge weest op expansie, heeft de overheid steeds een belangrijke rol gespeeld maar daarbij is steeds getracht het be drijfsleven niet te laten overwoekeren door het centraal overheidsgezag. Vrijheid en Democratie zei prof. Zijl stra. dat het vrijheidsbegrip van die partij naar zijn gevoel zonder norm1! waardoor het zich van het vrijheids begrip van de A.R.-partij onderscheidt. Spreker verweet prof. Oud diens op merking in zijn verkiezingsrede dezer dagen te Enschede, dat de V.V.D. ern stige grieven had tegen zijn loon- en prijsbeleid. De minister herinnerde er nu aan, dat dit beleid o.m. steunt op de verwachting, dat de werknemers geen loonsverhoging zullen vragen waar de economische toestand in de bedrijfs tak dat niet toelaat, maar dat ander zijds de werkgevers waar mogelijk hun prijzen niet zullen verhogen. Het loon- en prijsbeleid noemde spre ker daarom een taak van overheid en bedrijfsleven samen, zodat de V.V.D. zich naar zijn mening in dit geval geen kritische buitenstaander mag tonen, waar de V.V.D. een niet onaanzienlijk deel werkgeversleden telt. Het verwonderde prof. Zijlstra ook, dat van de grieven van de V.V.D. in de Kamer niets was gebleken. Inhakend op een artikel in Het Vrij» Volk van 12 mei. waarin zo merkt* prof. Zijlstra op over het hoofd wordt gezien wat de A.R.-partij principieel stelt op het stuk van de schoolstrijd, de emancipatie en het geestelijk kli maat van de 19e eeuw, bestreed spre ker de gedachte, dat waar de techno- atie heerst de ethiek in het gedrang >u komen. Hij meende, dat waar door technische ontwikkeling de «materiële welstand stijgt, de ruimte voor ethische beslis singen toeneemt. Een levensbeschouwelijke aanpak van de staatkunde achtte prof. Zijlstra in de toekomst dan ook nog meer nood zakelijk. Hierin lag naar zijn mening tegenstelling tot de Partij van de Arbeid, waarbij hij opmerkte dat het moderne socialisme een atavisme is. een verschijnsel dat zijn tijd heeft overleefd. Overigens wilde prof. Zijlstra gaar ne toegeven, dat het socialisme in me nig opzicht een positieve functie heeft vervuld en vaak ook een zweepslag is geweest voor de Christelijke partijen. Eenheid der Duitse Kerk in gevaar AANGEZIEN, de presi- dent van de Evange lische Kerk in Hessen en Nassau, ds. M. Niemöl ler, geen deel zal kunnen nemen aan de buitenge wone vergadering van de synode der Evangelische Kerk jn Duitsland, die naar wij reeds meldden van 27 tot 29 juni in de beide delen van Ber lijn zal worden gehouden, zal op een buitengewone vergadering van de Rand der Evangelische Kerk in Duitsland op 8 juni a.s. eindelijk worden beslist over de nieuwe regeling van de bezetting van het zgn. Auszenamt der kerk. Dit Amt, het ..departe ment van buitenlandse za ken" van de kerk, met een onderafdeling voor oecumenische contacten, werd vroeger geleid door ds. Niemöller, die het evenwel ruim een jaar geleden verliet, nadat he vige aanvallen op hem waren gedaan. In kringen van de Evange lische Kerk in Duitsland men kort in Duitsland de naam van deze kerken- bond algemeen af met E.K.D. is de bezetting van het Auszenamt reeds geruime tijd een onder werp van hevige discus sies geweest, die de een heid van de kerk ver schillende malen ernstig in gevaar hebben ge- Zware taak van de synode bracht. Men beschuldigde dé kerkelijke leiders er openlijk van Niemöller die er in politiek opzicht nogal radikale ideeën op na houdt te willen uit rangeren en hem te doen vervangen door een min der controversen oproe pende figuur. De Raad der E.K.D. zou hiervoor de Hamburgse superin tendent ds. Peters op het oog gehad hebben. Toen deze echter weigerde ds. Niemöller op het Auszen amt te vervangen, heeft men blijkbaar de geschil len met ds. Niemöller willen bijleggen. TN aprdl 1955 was op de sy- 1 node der E.K.D. een scherpe aanval gedaan op ds. Niemöller en diens werk als Jeider van het Auszenamt. Uit protest ver liet ds. Niemöller zijn ze tel in de Raad der E.K.D. en legde hij de leiding van het Auszenamt neer. Pas na acht maanden verklaar de de Raad de aanval op ds. Niemöller onrechtvaar dig. Het duurde nog drie maanden gedurende wél ke de Raad trachtte een vervanger te vinden voor men ds. Niemöller verzocht zijn zetel in de Raad weer in te nemen en de leiding van het Ausze namt opnieuw op zich te nemen. Intussen kondigde de Raad aan, dat een nieu we regeling van de leiding van het Amt in overweging bleef. (Deze zou daarin be staan. dat Niemöller belast zou worden mét een spe ciale opdracht voor werk zaamheden betreffende de buitenlandse contacten en de oecumene; de zakelijke leiding van het Amt zou hij aan een ander moeten laten. Red.). Onder deze omstandighe den blijft er voor ds. Nie möller waarschijnlijk niet veel anders over dan het verzoek van de Raad der E.K.D., om zijn zetel in te nemen en weer werkzaam heden voor het Auszenamt te gaan verrichten, van de hand te wijzen. Daarmee heeft men dan ds. Niemöl ler uitgerangeerd, zonder dat men hem zijn zetel be hoeft af te nemen. Dit „complot" als men het zo zou mogen noemen i? aap het licht ge bracht door het Darmstad ter weekblad De stem der gemeente, dat wordt uitge geven o.m. door oud-minis ter dr. Heinemann. (Het kan geen verwondering wekken, dat deze „uitran- gering" door het blad van dr. Heinemann gehekeld wordt: Heinemann is een van de meest fervente me destanders van Niemöller. Deze heeft zich bereid ver klaard de leiding van het Auszenamt af te staan, zij het aan iemand met wie hij samen kon werken. On langs schijnt zich onver wacht een nieuwe leider van het Amt gepresenteerd te hebben, in wiens benoe ming Niemöller niet gekend is. Dit geeft waarschijnlijk aanleiding tot de gedachte aan een „complot", want voordien is ook door Nie möller gesproken van een „oplossing in het belang van de eenheid der kerk". De Raad en de synode der E.K.D. komen door deze toespitsing naar het per soonlijke van de controver sen omtrent de Duitse een heid en het vele dat daar mee samenhangt in een moeilijk parket. Red.). IN een rede in Salzgitter heeft ds. Niemöller in tussen weer enig stof doen opwaaien, toen hij zijn be kende these, dat de legers van Bonds- en Democrati sche Republiek gemene zaak zullen maken en op die wijze de eenheid van Duitsland afdwingen. op nieuw verkondigde. Hij sprak op een bijeenkomst van de ..Sociale Hulpge meenschap" en zeide o.m.: Er bestaat kans. dat over ongeveer een jaar de 500.000 man van de Bonds- weer en de 250.000 van het Oostduitse Volksleger de enige machtsfactoren in Middeneurooa zullen zijn. Dan behoeft er alleen nog maar een Führer op te staan en aan het „Deutsch- tum" dezer soldaten te ap pelleren en dan hebben we litaire regering. Prof. Zijlstra merkte voorts op, toeneming van de welvaart steeds paard moet gaan met redelijke ver deling van die welvaart: de prijspoli tiek van vandaag noemde hij wezenlijk, voor deze doeleinden. Het principieel bekijken van deze en dergelijke zake lijke politieke problemen achtte prof. Zijlstra de taak van de Anti Revo- tionaire Partij. P.C.G.OlvT75 jaar Het is vandaag precies 75 jaar ge leden, dat de Nationale Christen Geheel Onthouders Vereniging werd opgericht. Zij is de oudste Prot. Chr. drankbe- strijdingsoganisatie in Nederland. Het presidium, dat lange tyd bekleed were door wijlen minister dr. J. R Sloten maker de Bruine is thans in handen van prof. dr. A. H. Edelkoort. Het plan bestaat het bestuur deze zomer op de algemene ledenvergadering ter gelegen heid van het jubileum te verrassen me' extra geldbedrag. Een jubileum- nissie draagt zorg voor de geldinza meling. In het comité van aanbeveling hebben zitting genomen: dr. W. Drees, minister-president, mr dr. J. Donner, president van de Hoge Raad. ds. H. J Wesseldijk, te Eindhoven, oud-president van de general synode der Ned. Herv. kerk, H W. Tilanus. voorzitter van de Chr. Hist. Unie, M. Ruppert, voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond, prof. dr. J. H. Sëmmelink, hoogleraar te Gronin gen dr. Joh. v. d. Spek, te 's-Graven- hage. oud-geneesheer-directeur var „Maasoord" te Poortugaal, pater ing. M. Grollenberg. te Huissen (Geld.), mevr dr. M. H. Albrondav.d. Nagel te Rot terdam, presidente van de Ned. Chr. Vrouwenbond en mevr. A. Elgersma- Veenkamp te Leeuwarden, oud-lid ve het hoofdbestuur van de Ned. Chr, Vrouwenbond. duidelijk; dat is Rusland. En op dit punt zijn de Amerikanen uiterst ge voelig. Zij zullen willen verhinderen,! dat Soekarno zó ver gaat. Zij zullen1 Soekarno ten koste van heel veel t«i vriend willen houden. Soekarno heeft nu nog eens voor het Amerikaanse congres gezegd, wat hij wenst: Nieuw- Guinea. Een vreemde situatie overigens, Want de souvereiniteit over Nieuw- Guinea berust bij Nederland, dat door I allerlei vriendschapsbanden met het- zelfde Amerika verbonden is. Mag Amerika van zijn vriend Nederland vergen, dat het met deze ontvangst van Soekarno voor het congres en met deze redevoering zonder meer genoe gen neemt? Ons dunkt van niet. Wij geven toe: Nederland zal, anders dan Indonesië, geen hulp van Rusland aanvaarden. In dit opzicht heeft Ame rika van ons dus niets te duchten. Maar wat voor een democratisch land als Amerika voor de hand ligt, is, menen wij, dat hetzelfde Amerikaanse congres op de kortst mogelijke termijn Nederland 'e mogelijkheid biedt van een weerwoord op hetzelfde podium over de onderwerpen, die Soekarno! heeft aangeroerd, voor zover zij de verhouding van Nederland tot Indone sië raken. Van her* .en der J De diakenen der Christeiyke Gerefor meerde Kerken zullen op 31 mei ln Utrecht hun jaariyke conferentie hou den. De heer W. G. Bakker, wethou der van financiën en volksgezondheid te Haarlem, zal refereren over het probleem van de ouder wordende Vorig jaar zijn Hervormden uit Nij megen te gast geweest op een Kerk dag over de grens in Kleve. Dit jaar zyn de gemeenten uit de omgeving van Kleve uitgenodigd tot bywonlng van de Kerkdag in Nymegen. Het thema van deze Pinksterdag is dan ook Met de anderen in de wereld. De Nederlandse Baptisten-Jeugdbewe ging houdt op 22 mei, daags na de jubïleumsamenkomst van de Unie van Baptistengemeenten, haar 25ste jaar- lykse conferentie in Groningen. Er zal gesproken worden over de vraa „Wat betekent de Bybel in myn leven' Een forum zal vragen beantwoorden en het spel Mascheroen zal worden opgevoerd. De Werkgemeenschap van Gerefor meerde jongeren wydt een vakantie cursus aan het onderwerp Er is iet: aan de hand met de wereld. De deel neming staat open voor jonge menser van alle gezindten tussen 18 en 35 jaar. De cursus wordt in Kasteel Oud Poel geest te Oegstgeest gehouden. Advertentie 13.00 Nws: 13.10 Ge* 14.15 Fabrieksfinfare: 14.45 <5i Hoorsp 16.30 Onbekend; 17.00 V d kind: 17.55 Weerber. 18.00 Nws: 18.15 Sport; 18 30 Amus muz; 19.15 Pari overz; 19.30 Intcrv 20.00 Gevar progr: 21.00 Nws: 21.15 Hoorsp; 22 45 Avondgebeden; 23 00—23.08 Nws Engeland, BBC Light progr. 1500 en 247 m. 12.00 Pari overz: 12.15 Dansmuz: 13 00 Sport; 13.35 Am 14.30 Radiojoui ccord muz: 16.0 16 45 Engelse .20 UI sol. (Int* 19.00 Nws; 19.40 20.00 Omroep Ommeganek: 21.00 Ca- 22.00 Nws; 2215 Amus muz: 22 45 23.00 Nws: 23.05—24.00 Dansmuz sel. 484 m. 12.15 Gram: 13.00 Nws: 23.00 Lichte i 19. Hij wist niet wie dokter Joyce was en 't kon hem geen cent schelen of de man kwam of niet kwam. Niets kon hem schelen. Hij zag dat er een geweldige berg op zijn bed was en herinnerde zich iets dergelijks gezien te hebben toen Derick op school een been had gebroken en ze de de kens over een soort brug hadden gelegd. „Zeker m'n been gebroken," dacht hij. Maar veel indruk maakte het niet op hem. De deur ging open en Joyce trad binnen, maar hij herkende het scherpe, gevoelige gezicht niét. „Hallo," zei Joyce „Blij dat je wakker bent geworden." Bader keek rustig naar hem op. maar zei niets Toen zei foyce: .Het spilt me beste kerel, maar 't was noodzakelijk dat we je rechterbeen amputeerden." Bader bleef hem kalm aankijken H'i had die opmerking gehoord en de woorden begreDen. maar hun betekenis drong niet tot hem door Beleefd zei hij: „Dat is goed. Ik hoop dat ik Zuster Thornhill boog zich over hem heen zo dat hij zijn benen niet kon zien toen Jovce de dekens optilde en de verbanden losmaakte. Dat wekte Bader's eerste reactie: hii oneens ej-o benieuwd een beeristomp te zien Maar hij wil de niet kijken waar anderen bij waren en opeens wilde hii die mensen weg hebh°n zodat hij on gemerkt onder de dekens kon kijken. Joyce bestudeerde eerst de rechter stomp en constateerde dat die wel in orde was Hij wik kelde het verband van het linkerhoen af en zag onmiddelliik rode opgezwollen plekken, welke op bloedvergiftiging duidden en de sombere tekenen van gangreen Weldra bracht hij het verband weer op zijn plaats, glimlachte tegen Bader en zev Ik kom gauw b" a?« Zodra de chirurg de deur achter rich had DAN MAAR ZO! dicht getrokken, tilde Bader de dekens op en keek. Zo, dat was 't dus Een korte stomp van hét dijbeen, omwikkeld met een nogal bloede rig verband. Hij had wel gedacht dat het er zo zou uitzien. Nou ja,., hij liet de dekens weer zakken, zonder naar z'n linkerbeen te hebben ge keken. Mevrouw Hobbs viel in een stoel neer, toen Joyce haar mededeelde dat ook het andere been geamputeerd moest worden. Bijna hyste risch eiste- ze dat ze allemaal zouden weggaan en haar met Douglas alleen laten, zodat ze zelf voor hem kon zorgen. Joyce ging naar Cyril Burge en legde hem de situatie uit Douglas zou onherroepelijk ster ven, wanneer men hem zo liet liggen Hij zou waarschijnlijk sterven ten gevolge van de opera tie, maar toch was dit de enige kans. Er zou onmiddelijk ingegrepen moeten worden. Burge knikte instemmend. De deur ging open en Joyce kwam de zieken kamer weer binnen en zei: ,.We moeten je lin kerbeen opnieuw zetten, beste kerel 't Spijt me verschrikkelijk, 't Kon je wel 's pijn doen en daarom zullen we je maar even wegmaken Hij zag er op dat ogenblik veeleer uit als een sym pathieke housemaster van school. „Da's goed. dokter," mompelde Bader gewil lig en volkomen op zijn gemak. Het leek hem nu niet direct iets wat hem persoonlijk aanging Anderen hadden hier de leiding en hij liet hen maar begaan. Een forse man in een opvallend, geruit pak en een gele pullover kwam binnen. Hij had een grote neus en een ongelooflijk hartelijke maniei van doen, zodat Bader 't liefst overeind had wil len komen om hem de hand te drukken. Kapi tein-luitenant ter zee Parry Price, Koninklijke Marine Reserve (gepensionneerd) was de narco- tiseur van het ziekenhuis ..Kerel zei hii opge wekt. „Je ziet er patent uit. Zeg's, hoeveel weeg je eigenlijk?" ..Bij 't boksen was m'n gewicht altijd zo tegen de 74 kilo Prachtig Net zo ongeveer wat ik dacht." Price verdween weer en ever later kwam zus ter Thornhill binnen met een flesje roze vloei stof waarmee ze hem een injectie gaf. Weldra voelde hij zijn bewustzijn weetrekken tot het c klein stipje was toen viel hij Ln slaap. In de operatiezaal werkte Joyce snel, en a... pateerde het linkerbeen ongeveer twee decime ter onder de knie. Toen hii het lichaamsdeel ter zijde legde, barstte een ionge verpleegster ir snikken uit Joyce wac al bezig de huid over het been te naaien toen Parry Price die de patiënt geen seconde uit het oop had verloren, plotseling met kalme stem zei: „Geen hartslag meer." Roerloos keek Joyce op en plotseling was het doodstil in de zaal. In die ademloze stilte prikte Price met een naald en nam toen de pols. De stilte hield aan., toen kon Price de pols weer voelen. Snel voltooide Joyce zijn werk en de patiënt werd naar zijn kamer gereden. Elke tien minu ten werd zijn pols gecontroleerd, die zwak doch hardnekkig bleef kloppen. gINNEN de P.v.d A. zijn drie werk-i gemeenschappen: ecu protestant-1 Se, een r-k. en een humanistische. De laatste heeft dezer dagen haar jaar vergadering gehouden en bij die ge- tegenheid heeft haar voorzitter nog eens met nadruk gesteld, dat zU bin nen de P.v.d.A. gelijkwaardig is aan de protestantse en aan de r.k. werk gemeenschap. Dit is geen nieuws. Het is wel nut tig, dit gelijkwaardig .karakter nog eens te onderstrepen. Want er blijkt opnieuw uit, dat binnen de P v.d.A. een humanist evenveel te zeggen heeft als een protestant en als een r.k. De in werkelijkheid nauwe grenzen van de doorbraak zjjn daar mee aangegeven. Een protestant binnen de P.v.d.A die niet al te beperkt voor zijn me ning wil staan, zal telkens met de humanist en met de r.k. moeten bot sen- Want hün opvattingen zijn in de partij volkomen gelijkwaardig aan de zijne. Daarom doet men verstandig, zich i op de doorbraak toch vooral niet te verkijken. ■fE Leiden en misschien ook elders werkt de P.v.d.A. aan een zgn, doorbraakfonds. Dat moet zij weten, Het kan ons alleen versterken in onze overtuiging, dat het de P.v.dA bij deze verkiezing wel bijzonder gaat om de doorbraak, en het kan ons versterken in onze even sterke over tuiging, dat de protestants-christelij ke partijen daarom kunnen weten wat haar te doen staat. In de Leidse editie van „Het Vrije Volk" troffen wij van de hand van de minister van justitie, prof. Van Oven,'een wel zeer zonderlinge aan beveling voor dit doorbraakfonds aan. De minister schrijft namelijk ter aan beveling: „Eli jaar geleden werd ons verarmd en berooid land bevrijd. Dat het nu weer welvarend is, Is een bewijs van de heilzame werking van de doorbraak". Wij brengen het in verband met de geringe politieke ervaring van deie bewindsman, dat hij zich op deie wijze uitlaat, maar hij moge, in ge- moede, zelfs van óns aannemen, dat poor de doorbraak toch werkelijk al te veel eer is. Advertentie vet wormpjes "SVL. DEBRQUI1E R. W. P. Peereboom ter aarde besteld. Onder grote belangstelling is gister middag op de algemene begraafplaats van Bloemendaal het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer Robert W. P. Peereboom. in leven hoofdredacteur van het Haarlems Dagblad. In de aula heeft de broer van de overledene, de heer P. W. Peereboom, met wie hij der tig jaar lang het bedrijf heeft geleid, als enige spreker het woord gevoerd. Mej. ds. Schreuder, hulppredikante bij de Hervormde Kerk en zuster van mevrouw •eduwe Peereboom. sprak aan het (wordt vervolgd t graf woorden van troost tot de familie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2