Jlieuwc £eiltsci)e ÖTourant Mol let betuigt trouw aan de westerse gemeenschap Groots welkom op vliegveld voor Franse staatslieden Britse atoombom-ontploffing op de Monte Bello eilanden Willig Amerikaans oor wacht Sukarno Russische ontwapening met wantrouwen begroet PLAN TOT VERHOGING VAN AMBTELIJKE PENSIOENEN WOENSDAG 36 MEI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37.- Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie: F DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRtSTELlJK-N ATIOJS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantxisllcli h olitUwni "myn bcrl ia tcgbtnspoet Zevenendertigste jaargang No 10652 Opnieuw beweging in grammofoonwereld ZIE PAGINA 5 ANTWOORD AAN BOELGANIN FRANKRIJK behoort tot bondgenootschappen, ik zou zelfs zeggen: ge meenschappen, waaraan het trouw zal blijven". Dit waren de eerste officiële woorden, die de Franse premier Guy Mollet in Moskou, onmiddel lijk na zijn aankomst heeft gesproken. Men beschouwt dit als een antwoord op Boelganins verklaring tegenover een verslaggever van het Parijse blad Le Monde, dat de Duitse hereniging geen punt van bespreking behoefde te zijn vóór de ontwapening. De beide Franse staatslieden, Mollet en Pineau, werden op het vliegveld te Mos kou met grote staatsie ontvangen. Boei- ganin en Molotof begroetten de gasten, terwijl Franse en Russische Vlaggen rond het vliegveld wapperden. Ook de leidt de Russische veiligheidsdienst, Ivan Serov, woonde de ontvangst bij. Het echtpaar Maaskant te Am sterdam wilde bewijzen, dat hun woonplaats niet ten onrechte het Venetië van het noorden wordt genoemd. Dies gingen zij voor hun huwelijksvoltrekking per gondel naar het stadhuis. Mollet inspecteerde, begeleid door Boel- ganin, de erewacht, die met de scharlaken rode uniformen en gouden uitmonstering stond te schitteren in de zon. Het gehele Corps Diplomatique, dat in Moskou geaccrediteerd is, maakte zijn op wachting bij de Franse staatslieden. Onder het gesnor van televisie- en film- tmera's liep Mollet naar de microfoon en sprak zijn rede uit. Veel te doen Na zijn verklaring van Frankrijks trouw an het westen, zelde hij te geloven, dat de internationale ontspanning voortgang zou hebben, maar dat er veel voor gedaan zal moeten worden. Mollet prees de her vatting van de persoonlijke contacten tussen de staatslieden en de volken, die het enige betrouwbare fundament zij waarop de vrede gebouwd kan worden. Hij hoopte dat Pineau en hij in de ge legenheid zouden zijn zoveel mogelijk zien van het gewone leven der Sowjet- burgers. Vanmorgen zijn de officiële besprekin gen tussen de Russische en Franse staats lieden begonnen. Op de Monte Bello eilanden aan de westkust van Australië is vannacht een Britse atoombom tot ontploffing gebracht. Volgens de berichten uit Onslow, dat 130 km. van het proefterrein ligt, heerste voor de ontploffing een diepe stilte. Om 11.51 pl. tijd verscheen er boven de Monte Bello eilanden een felle lichtflits waarna een paddestoelvormige wolk omhoogsteeg. De wolk nam de vorm van een hoofd aan. Op dat ogenblik werden de witte strepen van de Canberra straaljagers, die de wolk binnenvlogen om waarnemingen te doen aan de hemel zichtbaar. Langzamerhand kreeg de wolk een lang gerekte vorm en om 11.58 klonk het eerste gerommel over de Stille Oceaan. Weer een kwartier later nam de wolk een Z-vorm Vliegtuigen schuwd niet i te komen. Het was de derde atoomproef welke Engeland houdt. Het is niet bekend wat precies de aard van de atoombom was. Er zijn geruchten, dat deze een zg. „trekker" is, een voor- leper van de grote waterstofbom, die En geland ontwikkelt en welke nog dit jaar tot ontploffing zou worden gebracht. CJ John Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken riep op zijn persconferentie de Indonesische president Sukarno alvast een welkom toe. Deze is vandaag met het vliegtuig van president Eisenhower voor het officiële bezoek in de V.S. aangekomen. Hij is in gezelschap van vijftien Indonesische functionarissen. Politieke waarnemers achten het geens zins uitgesloten, dat de Amerikaanse re gering ditmaal een uitzondering zal ma ken op de regel en met president Sukarno tijdens zijn bezoek ook zaken zal doen. Zeer waarschijnlijk zal de Amerikaanse regering een willig oor lenen., indien Su karno economische voorstellen zou doen. bijvoorbeeld ten aanzien van het verle nen van buitenlandse hulp door de V.S. Verwacht wordt verder, dat hij bij zijn bezoek aan president Eisenhower in het Witte Huis ook de kwestie van de Indone sische aanspraken op Nederlands Nieuw Guinea weer ter sprake zal brengen. Tij dens hun ontmoeting te Djakarta in maart heeft Dulles aan Sukarno gezegd, dat de V.S. met beide landen op vriendschappe lijke voet wensen te blijven en geen stand punt in het geschil wensen in te nemen. Volgens de meeste diplomatieke en po litieke waarnemers in Washington bete kent dit officiële bezoek het begin van de „strijd", die de V.S. van plan zijn te voeren met de Sowjet-Unie om zich te verzekeren van de goede gezindheid van de Aziatische landen, die onafhankelijk wensen te blijven, zowel van Moskou als van Washington. In officiële Amerikaanse kringen wenst er echter wel de nadruk op te leg gen, dat geen enkele onderhandeling tus- de Amerikaanse staatslieden en hun Indonesische gasten op het program staat. Vijfhonderd technici en piloten bij de proefneming aanwezig me groot aantal atoomdeskundigen. Atoomtijdperk conventionele krachtbronnen. Syngman Rliee weer president Zuid-Korea De huidige president van Zuid Korea, Syngman Rhee, die zich voor een derde ambtstermijn beschikbaar had gesteld, heeft een grote overwinning bij de pre sidentsverkiezingen in Zuid Korea be haald. Hij verwierf 336000 6temmen, zijn tegenstander sledhts 140.000. Er waren echter meer ongeldige dan geldige stem men uitgebracht. i Twee en dertig personen gedood bij vliegrampen Op het vliegveld Katmandoe, de hoofd stad van Nepal, is een Dakota van de In diase luchtvaartmaatschappij veronge lukt. Twintig mensen werden gedood. De drie bemanningsleden en acht pas sagiers, die dicht bij de deuren zaten, konden ontsnappen. Drie Nepalezen, die in een hut aan de rand van het vliegveld woonden, kwa- vliegtuigramp bij Louisville (Amerika) kwamen negen loodgieters, die op weg naar een bijeenkomst waren, om het leven. Drie doden in verkeer Onder Diepenheim; op de rijksweg naar Goor, werd gisteren de 82-jarige landbou wer J. F. Brinkmans door een vracht auto aangereden. De man was op slag dood. Door krachtig remmen botste de chauffeur tegen een boom, waarbij de wagen in brand vloog. De chauffeur en een naast hem zittende passagier werden licht gewond. De cabine van de auto brandde geheel uit De 77-jarige heer Kaptein uit Lisse werd gisteren te Streefkerk, waar hij de bruiloft van zijn kleinzoon bijwoonde, door een vrachtauto aangereden. Hij over leed ter plaatse. Gisternacht botsten bij Brasschaet-Po- Iygoon in België twee auto's tegen elkaar, waarbij de 31-jarige inwoner van Breda De H. om het leven Kwam. De beide in zittenden van de andere auto, officieren het Belgische leger, werden zwaar g Singapore niet zelfstandig Onderhandelingen te Londen afgebroken Na drie weken onderhandelingen zijn gisteren te Londen plotseling de bespre kingen tussen de premier van Singapore, David Marshall en de Britse minister van koloniën. Lennox Boyd, afgebroken. Singapore is op het ogenblik een kroon kolonie, maar wenst een zo goed als on afhankelijke positie in het Britse Gemene best. Engeland wenst echter het toezicht te krijgen op de binnenlandse veiligheid van Singapore, ook als het onafhankelijk is. Hiertoe zou een Veiligheidsraad gesticht worden, waarvan Engeland de leiding heeft. Marshall achtte dit onaanvaardba; onmiddellijk terugkeren en daar ziin ontslag aan te John Graham wordt in augustus geëxecuteerd John Graham, die ter dood veroor deeld is wegens het plaatsen van een hom in het vliegtuig waarmede zijn moe der reisde met 44 andere passagiers, zal in de week van 26 augustus terecht wor den gesteld in de gaskamer. Graham heeft geweigerd zijn zaak in i hoger beroep te brengen en drong zelf lan op uitvoering van zijn executie. De voorzitter van de Amerikaanse missie voor atoom-energie Lewis Strauss denkt, dat in 1960 overal in Amerika atoomcentrales zullen gebouwd worden het atoomtijdperk dan is ingeluid, eerste Amerikaanse burger-atoomcentrale zal volgend jaar reeds in bedrijf zijn. De elektriciteit ontstaan door atoomsplitsing zal In prijs kunnen concurreren met de,brak de besprekingen af. Hij verklaarde Elfjarige lifter terecht De elfjarige Robert Varekamp, die za terdag een lift van Amsterdam naar Den Haag kreeg en sindsdien verdwenen was is terecht. Gisteravond zag een brug wachter in Zwammerdam in een Duitse vrachtwagen een jongen, die aan het sig nalement voldeed. Voetganger van de toekomst Oost-Duitsland is militair sterker dan ooit tevoren De Russische mededeling dat 1.200.000 manschappen naar huis zullen worden gestuurd wordt in West-Duitsland beschouwd als een belangrijke factor in het komende debat over de Westduitse herbewapening. De socia listen hebben reeds geëist de herbewapening&plannen te herzien. De re gering Adenauer weigert elk commentaar op de Russische ontwapenings plannen. De palmen van de Boulevard te Nice zijn volkomen ontluisterd door de strenge vorst. Slechts een paar zielige sprieten, die wandelaars geen enkele schaduw geven, bleven over. Deskundigen vrezen, dat de palmen zich pas na jaren van bevriezingsellende zullen herstellen. STAATSCOMMISSIE VAN POELJE Verhoging 2 pet. p. dienstjaar; premie 7,5 pet; ook politieke pensioenen omhoog N DE VORM van een wetsontwerp heeft de staatscommissie voor de pen sioenwetgeving, de staatscommissie-Van Poelje, een interim rapport doen verschijnen, dat een ingrijpende wijziging van het pensioenbeleid voorziet. In het kort komt het hierop neer, dat er een glijdende pensioen- schaal is ontworpen voor een pensioen van twee percent over de eerste 6000 en van 1 Vz percent daarboven tot 20.000. Voorts wordt voorgesteld het weduwen- en wezenpensioen te wijzigen en een pensioenpremie van 7 Vz percent te heffen. De pensioenen voor de oud-ambtenaren worden omhoog gebracht op een basis van l"i percent per dienstjaar tot het be- zoldigingspeil van 1 januari '57. Bij deze voorstellen zijn 200.000 gepen sioneerde en 300.000 nog actieve ambte aren betrokken. Met de glijdende pensioenschaal beoogt e commissie de wijzigingen in de ambte narensalarissen op te vangen. Hierdoor kunnen de gepensioneerden zich in de toekomst verzekerd weten van een aan de omstandigheden aangepast pensioen. Het algemeen ouderdomspensioen zal voor ambtenaren niet gelden. Hiermede wil men voorkomen. dat gepensioneerden eventueel meer pensioen krijgen, dan het netto-salaris van ambtenaren in actieve dienst. De voorgestelde regeling voorziet ook in de pensionering op een vervroegd tijd stip wegens invaliditeit. Als er invalidi teit intreedt moet een ambtenaar gepen sioneerd kunnen worden; in welke mate hangt af van de graad der invaliditeit. De wachttijden voor de pensioenuitbeta ling. die nu 10 tot 5 jaar bedragen, wor den hteruggebracht tot vijf jaar, waarvan er vier in werkelijke dienst moeten zijn doorgebracht. j invaliditeit en voor het weduwen- wezenpensioen geldt uiteraard geen wachttijd. Het lid der commissie de heer Jac. Olie heeft zich met deze voorstellen niet kunnen verenigen en een afzonderlijk rapport ingediend. Politieke pensioenen tweede rapport doet de staats- voorstellen inzake de pensio nering van de zgn. politieke functionaris sen, onder wie moeten worden verstaan: de ministers, de staatssecretarissen, leden van de Tweede Kamer, van gedeputeerde staten, wethouders en gouverneurs van Suriname en de Nederlandse Antillen. Tengevolge van politieke omstandigheden kunnen deze functionarissen genoopt wor den hun ambt neer te leggen. Voor al deze groepen stelt de commissie voor, de thans geldende verschillen in de pensionering te vervangen door een uni forme regeling. Ook voor het weduwen- en wezenpensioen van deze functionaris sen stelt de commissie een nieuwe rege ling voor. De pensioenen worden geregeld het aantal dienstjaren van de betrokken functionarissen en onderscheiden uitkering na ontslag in totaal en gesteld pensioen bij 65-jarige leeftijd. Een minister zou na 2 dienstjaren als uitge steld pensioen kunnen ontvangen 2205; een staatssecretaris 1811 en een kamer lid 525. De maxima in deze gevallen be dragen resp. 13.230, 10.862 en 5250. „Nou Jan, steek maar eens over" In gezaghebbende Westduitse kringen te Bcrlün is echter verklaard, dat de Russische ontwapening in Oost-Duitsland, niet meer bedraagt dan 10% van de troe pen. Bovendien worden de troepen op het ogenblik volledig herbewapend, waardoor de vuurkracht in het laatste jaar vrijwel verdubbeld is. Het aantal Sowjet-troepen in Oost- Duitsland wordt geraamd op 30 divisies met ruim 400.000 man, terwijl de „open plekken" die door de ontwapening zou ontstaan, opgevuld worden door het euwe Oostduitse „Volksleger". Bundesivehr In Bremerhaven ls de eerste zending .vare wapens voor de Bundeswehr met het Amerikaanse transportschip Ringsport Victory aangekomen. Hierbij zijn zwaar geschut, 23 Walker Bulldog tanks en voertuigen van het modernste type. De aankomst van het schip ging mei enige plechtigheden gepaard. Een mili- itaire kapel speelde het Duitse en Ameri kaanse volkslied, terwijl tal van autori tten op de kade stonden. De minister van buitenlandse zaken an de Verenigde Staten, Dulles, heeft ;zegd liever de Russen op wacht te zier staan dan in de fabrieken, waar zij deel- an de wapenindustrie. De Ame rikaanse minister voor de luchtmacht er de stafchef van de luchtmacht hebben verklaard, dat de Verenigde Staten uiterst voorzichtig moeten zijn indien ze eigen bewapeningsplannen zouden willen herzien, daar de Sowjet luchtmacht verminderd vergroot wordt. Lord Ismay. de secretaris-generaal de N.A.V.O., heeft te Oslo als zijn o tuiging uitgesproken, dat het gevaarlijk is indien de NAVO-landen hun inspan- ng op militairterrein zouden doen ver slappen. Alleen Franse officiële kringen be tuigden hun instemming met het Sowjet- besluit als een maatregel, die zal bijdra gen tot het verminderen der internatio nale spanning. Tulpenfeest op schone straten T/ANMORGEN heeft -trum een uitgebreid zan- seizoen worden gehouden, burgemeester Robert gersfeest ven kwartetten waaraan door meer dan Visscher van het stadje van kapperspersoriee.1, die 300 tamboer-maitres van Holland in Michigan or- in optocht naar het een- middelbare scholen zal der gegeven de straten te trum marcheren. Gedu- worden deelgenomen. schrobben, opdat stadsomroeper over de Hollandse schone stenen kan schrijden by de af kondiging van het groot se tulpen feest, dat begint. De eerste festiviteit is het optreden van het nierhonderd zangers ster ke koor van alle colleges in Michigan. Op de tweede dag zijn rende de dag zijn er drie o-r een gecostumeerde op- tulpentochten. tocht, waarbij echte Ne- Op zaterdag 19 mei be- dcrlandse klederdrachten reikt het feest zijn hoog- zullen worden getoond, tepunt met een optocht die Nederlandse blijspe- muziekuitvoeringen door van muziekkorpsen, waar- [en en zangspelen ten to- de Dutch Bell Ringen onder 50 van middelbare nele brengen en het Ba- van de staatsuniversiteit scholen, praalwagens en ker Furniture Museum, van Michigan en een zan- klompendansers. eveneens uniek in dc gerskwartet en een gecos- In het gemeenschap»- Ver. Staten, waar zeld- lumeerde optocht Van centrum zal een wedstrijd zame meubelen uit Ne- 3000 kinderen. om het jaarlijkse tam- deriamd. Frankrijk en De achttiende mei biedt boer-maitre-kampioen- Engeland ten toon wor- in het gemeenschapscen- schap van het tulpen- den gesteld. die vier dagen is boven dien doorweven met spe ciale attracties. De .^per manente" aantrekkelijk heden zijn: „Klein Neder land", een nabootsing op schaal van een Neder lands dorp met bewegen de figuren, die het geheel „net echt" maken, voorts het Nederland-museum van Holland, het enigs van dit soort in de we- ■eld: de Dutch Fantasies, Koning Leopold van België heeft gistermiddag bij koningin Eliza beth 11 op het Buckingham Palace theegedronken. Hij werd bij het hek door een juichende menigte welkom geheten. Met dit bezoek is de verkoeling, wel ke in de Tweede Wereldoorlog tussen het Belgische en het Brit se koningshuis ontstaan is, te niet gedaan. In de woningbouw Veertig miljoen man-uren verloren door vorst Minister Witte heeft op het conignes van het RafhoMek instituut voor volkshuis- vestig te Deventer gezegd», dat de jongste vorstperiode meer dan veertig mi'lfjoen man-uren verloren heeft doen gaan. Hij wiide de bouwvakken niet binden vermeerdering van het aantal werkuren in het algemeen, omdat dat niet kan. De minister van wederopbouw en volkshuis vesting deed echter een beroep op de valkverenigingen hun steun te geven te>r bereiking van het beoogde doel: verr dering van het werk resultaat), door i contact tussen aannemers en arbeiders om meer uren per dag te kunnen door- De woningfoouwipraktijk wijst aan de hoogbouw grote bezwaren meebrengt. Laagbouw acht spreker beter voor de be vordering van het levensgeluk voor de bewoners. Algerijns dorp werd volledige vesting Een dorp dat door de Algerijnse opstan delingen tot een volledig fort was omge bouwd is gisteren door de Franse pa trouilles ontdekt. Met twee tanks en vier honderd man werd de vesting bestormd en na zes uur strijd veroverd. Er sneuvel den 26 rebellen en een Franse sergeant. In het gebied van Taguin werden grote ben den opstandelingen door de Fransen be streden, waarbij 31 rebellen gedood wer den. In het gebied van Constantine leden de rebellen eveneens zware verliezen. Men schat het aantal doden op meer dan honderd. Een prachtige opname van een der negentien tornado's, welke de staat Michigan in het afge lopen weekeinde hebben ge teisterd. Een enorme zwarte stofwolk verhief zich boven het land, brokken van huizen en bomen met zich meevoerend. Koning Paul: Griekenland voert nationale oorlog Koning Paul van Griekenland heeft tijdens een diner ter ere van de West duitse president Heuss te Athene gezegd, dat Griekenland een beslissende natio nale oorlog voert, opdat de Cyprioten hun heilig recht van zelfbeschikking zullen unnen uitoefenen. Hij trok een parallel tussen de hereni ging van Duitsland en de terugkeer van Cyprus tot Griekenland. „Wij kunnen ten volle beseffen, wat het Duitse hart voelt de onrechtvaardige verdeling van Duitsland." aldus koning Paul. Moordaanslag Een gemaskerde man heeft gisteren in Nicosia een aanslag gepleegd op de Brit- bankdirecteur Julian Wathen in diens werkkamer. De man wist te ontkomen. Wathen werd aan de schouder gewond in een ziekenhuis opgenomen. Te Paphos werden handgranaten in >n politiebureau en naar twee militaire uto's gegooid. Er vielen geen slacht offers. De Eoka heeft op Cyprus pamfletten verspreid, waarin bij de leden van de verboden communistische partij (de Akel) wordt aangedrongen voor de eenheid van Cyprus met Griekenland te gaan strij den. ..Treed uit de Akel. die slechts de belangen van satan gediend heeft en niet m het volk van Cyprus", aldus het pamflet, dat ondertekend is door de mys terieuze Digenis. Achtenvijftig doden Straaljager stort op nonnenklooster Een nonnenklooster in Orleans (Canada) is volledig verwoest, doordat een straal jager op het gebouw stortte. Achtenvijftig mensen verloren bü deze ramp het leven. De beide paloten van de straaljager, een priester en :>5 kloosterzusters, waar bij twintig zieken, kwamen in de vlam men om. Veertien nonnen konden de brandende ruïne levend verlaten, maar velen zijn ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde om tien uur 's avonds, toen het klooster zich reeds in diepe rust bevond. De straaljager ontplofte precies boven het klooster en stortte brandend op het drie verdiepingen hoge gebouw. HET WEER IN EUROPA Grenoble Nice Berlijn licht bew. onbew. licht bew. .2 2 WEERBERICHT KOUDER Tot iporgenavond verwacht De Bilt Overwegend droog weer veranderlijke bewolking. Kouder, vooral in het zuiden het land. Vannacht ma- to^ zwakke, morgen overdag matige tot krachtige wind tussen west en noord west. (opgemaakt .te 11,15 u.) ZON EN MAAN Zon 4.45—20.32. Maan 12.30—1.25. Op 17 mei eerste kwartier. O

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1