Zuidhollands polderland onbekend recreatiegebied ZWITSALINE gelee, IS 't Russisch spel wordt met zors; gespeeld Minister Algera prijst vervoersapparaat Zwemmen.... opgepast voor Uw ^-2^- haar! PANTÈNE «liR? GOLDEN FICTION OOK SENAAT AKKOORD MET ALGEMENE OUDERDOMSWET Stijgende welvaart: grotere vraag naar confectie Ambonezen in staking 5 DINSDAG IS MEI 1956 TWEE PLANNEN IN UITVOERING Door een net van rijwielpaden zal natuurschoon worden ontsloten (Van een onzer verslaggevers) NEDERLAND mag dan behoefte hebben aan recreatie, de randstad Holland en in het bijzonder de provincie Zuid-Holland, schrééuwt erom. Deze nood is zelfs in cijfers uit te drukken. Per hoofd van de be volking heeft men in ons land de beschikking over 490 m2 vrije natuur, in Frankrijk over bijna tien keer zo veel, in Zwitserland over 4500 m2 en in het dichtbevolkte België altijd nog over ruim 900 m2. En dan Zuid- Holland met zijn 2% miljoen inwoners, waarvan twee miljoen in de grote steden woont, over een kwart eeuw een half millioen méér, naar men op het ogenblik raamt. Voor de Zuidbtfllanders is op het ogen blik niet veel recreatie beschikbaar: veer tig kilometer strand, een klein duingebied en de plassen voor de watersporters. Op drukke dagen zijn deze recreatieoorden ontstellend vol: tweederde van alle inwo ners der provincie verdringt zich daar dan. Toch is er meer, meer dan de meeste van de Zuid'hollanders zelf wel weten. De randstad Holland, of wart bezig is dat 'e worden, is namelijk niet helemaal een aaneengesloten gebied. Hot is het eigenlijk wél, maar het heeft de vorm van een hoefijzer: over Dordrecht. Rotterdam, Delf1:, Den Haag, Wassenaar, Leiden, Bol lenstreek, Haarlem, Amsterdam en Het Gooi naar Utrecht. Wart daar tussen in ligt de „long" van de randstad is uiterst rijk aan gevarieerd natuurschoon, maar er zijn slechts weinigen, die het weten. Zij mogen zich bevoorrecht achten. Daarbij komt, dat de bereikbaarheid van dit gebied zomin groot als gemakke lijk is. Voorts speelt de onbekendheid een rol. Er zijn (genoeg) erven, waarover men op grond van historische rechten vrij kan lopen en ze beschouwen als een schakel in een keten van de wandeling. Maar da'. weten ook maar weinigen. Daarom is het van te meer belang, dat de A.N.W.B. zijn traditionele Pïnkster- wanideüng ditmaal door een deel een van de mooiste van diiit gebied heeft TEDERE DAG weet de Sowj et-Unie -"■-nieuws te produceren, dat. het bewijs moet leveren voor de gewijzigde koers van het regiem. Was het gisteren de opheffing der con centratiekampen vandaag wordt het ver minderen van de mansterkte van het le ger en de vloot de wereld ingezonden. Dat dit aan de vooravond van het bezook van Mol'let en Pineau gebeurt kan nau welijks een toeval worden genoemd. Ook de satellietlanden werken op deze propaganda tegenover het buitenland. Duizenden politieke gevangenen worden vrijgelaten. Telkens weer verschijnt ee*n topfiguur terug uit de gevangenissen en werkkampen, waardoor steeds de wester se vrije wereld of zij wii of niet herinnerd wordt aan de demonstratief eerlijke be doelingen der communistische landen. Da't zo nu en dan d« propaganda voor westerse begrippen wat doorzichtig zoals het opruir van het IJze Gordijn tussen Hongarije en Oos tenrijk aan de vooravond der Oostenrijkse verkiezingen, neemt men maar op de koop toe. Maar wat beoogt de Sowj et- Unie met dit alles? Men kan nauwelijks aannemen, dat deze wijziging geschiedt om de eigen bevolking genoegdoening te geven. De reacties op de Staiinverguizing hebben duidelijk getoond, dat velen in de Sowjet-Unle dit moeilijk verwerkt heb ben, ai zijn de aanvankelijk opstandige elementen wel getemd. Bovendien zal ie der redelijk denkend mens juist aan de vrijlating van de gevangenen zo plotse ling, aan de opheffing van de concentra tiekampen en aan de ontdekking recht van de burger tot een eerlijk pro ces, onvermijdelijk moeten vastknopen, dat alle begrippen van recht en vrijheid tot nu toe met de voeten getreden zijn in de communistische landen. De Russische propaganda is kennelijk gericht op het buitenland. Dit was nodig nu de buitenlandse politiek van de Sow- jet-Unie telkens weer gestrand is op de onverzettelijkheid der vrije landen. Een onverzettelijkheid, welke te sterker werd naarmate de 'hechtheid der Noordatlanti- sohe Gemeenschap noodzakelijk bleek. Rusland begrijpt, dat de NAVO slechts doorbroken kan worden indien het bui tenland overtuigd raakt van de Russische „goede bedoelingen". Welnu deze worden nu gedemonstreerd. Maar daarnaast slaat voor de Sowjet- Unie nok de economische noodzaak van koerswijziging. De industrie komt handen tekort. Reeds lang heeft Rusland aange kondigd de manslerkte van leger en vloot te zullen verminderen, het is e een noodzaak voor het land. wil het in de dagelijkse behoefte van de bevolking voorzien. Controle op de atoomwapens echter wordt geweigerd en het is goed niet. te vergeten, dat de Sowjet-Unle hier op de Londense ontwapeningsconferenti deed stranden. De behoefte van de bevolking zal, naai mate de Sowjet-Unie zich tot de westerse wereld richt, toenemen. Daarom is import dringend noodzakelijk. Weigeren de vrije landenstrategische goederen naar de Sow jet-Unie te zenden, dan zal men genoegen nemen met consumptieartikelen.Ook hier door wordt de arbeidsmarkt verlicht er kunnen de arbeiders voor de wapenin dustrie vrijgemaakt worden. Het is Amerika, dat de overige regerin gen aanspoort tot handel met de Sowjet- Unie, De Verenigde Staten immers kun nen de Europese goederen niet afnemen, terwijl voor Europa de export ee-n levens belang is. Zo ontstaat de kringloop. Slechts de hechtheid van de vrij' reld kan het gevaar, dat blijft sluimeren, al wordt het bedekt keren. De zwakke plek in deze hechtheid is Frankrijk, dat in de uiterste nood. nu het Algerijnse probleem zijn excistentie bedreigt, uitziet naur ieder redmiddel. Het bezoek van Guy Mollet en Pineau is daarom van de grootste betekenis, po litiek en economisch. geprojecteerd. Men kan er naar believen zaterdag of maandag, de tweede Pinkster dag, aan deelnemen en dan heeft men nog de keuze uit twee trajecten, die 11.5 (evt. 18) of 20 lom lang zijn. Voor wande laars aail dit de bekendheid met het „long- gebied" verinnigen. Maar ook voor de tiet en automobilisten zijn plannen in uit voering om ze te laten genieten van natuurschoon, rust en sti'lte. die toch ook nog wel en vaak op ongekende en on gedachte wijze in de eigen provincie wordt geboden. 2en groot net van rijwielpaden, die Rot- dam en Den Haag als de twee middel punten hebben en dat ongeveer 170 km zal zijn, is op beperkte schaal reeds in uitvoering. De kosten worden op vijf en gulden geraamd: de verwezen lijking ervan zal ca. tien Jaar in beslag n. Dit „A-plan" zal dan aantrekke lijke bospart(jen, watergebieden en derge lijke hebben ontsloten. Tegelijk met het „A-plan", waarvan de kosten geheel door de provincie zullen worden gedragen, is men begonnen met de uitvoering van een voorlopig 195 km lang „B-plan", waaraan ook de grote ste en betrokken gemeenten financieel het hunne bijdragen Ook voor het toerisbisohe autoverkeer wordt het polderlandschap van Zuid-Hol land steeds meer ontsloten. De provinciale wegverbinding over Voome-Putten en de centrale wegen door de Krimpen er- en de Alblasserwaard» zullen binnenkort worden voltooid. Toch heeft de toenemende ontsluiting ran het polderlandschap (zoals trouwens ieder landschap) gevaren met zich mee: dat er teveel „gecultiveerd" zal worden, dat er opslagplaatsen en autokerkhoven zulten komen, om van andere zaken nog maar te zwijgen. Men moet bovendien be denken, dat de naituur beter bereikbaar wordt, maar toch natuur moet blijven, akJhans zoveel mogelijk. Dit stelt de stichting Het Zuid-Hol- landa Landschap zich ten doel. Door aankoop stett zij bossages, waterpar tijen en andere stukken natuurschoon vettig .tegen vernieling. Als de woningnood overwonnen zat zijn, als de werkgelegenheid niet terugloopt, ais de conjunctuur goed blijft en als de vijfdaagse werkweek een feit wordt, zal ongetwijfeld de recreatie een der belang rijkste problemen worden, waarmee de stadsmensen te doen krijgen, op zoek als zij zijn en blijven naar de gezondheid, ■voor de genieting van de stilte en de eenzaamheid een der voornaamste fac- Integratie der Beneluxlanden Het ministerscomité van de Benelux heeft een aantal beslissingen genomen, met betrekking tot verdere consolidatie van de thans reeds bestaande vrije oir- culatie van goederen tussen de deelne mende landen, zowel wat de in- als di< uitvoer betreft. Van 15 mei af zul Ion de afzonderlijke landen niet meer kunnen besluiten goe deren, die vrij mogen circuleren, in het onderlinge verkeer wederom aan perkingen te onderwerpen, zonder dat de regeringen der Beneluxlanden over een dergelijke wijziging overeenstem ming hebben bereikt. De onderhavige beslissingen hebben niLet alleen betrekking op de vrije uit wisseling van goederen, van oorsprong uit een der deelnemende landen, doch ook op goederen uit andere landen, ten aanzien waarvan de politiek aan de bui tengrens is gecoördineerd. Voor de voltooiing van de gemeen schappelijke mankt is het voorts nood zakelijk een einde te maken aan de nog bestaande uitzonderingen. Dit zal ge schieden door middel van een geleide lijke harmonisatie van de economische en sociale politiek van de partnerlanden. BUS EN TRUCK VIERDEN FEEST Ned. Ver. v. Transportondernemingen na 75 jaar koninklijk (Van een onzer verslaggevers) nemingen (NVTO), dr. ir. J. G. J. C. Niauwenhuis, kon gistermiddag in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag vele autoriteiten op het ge bied van het vervoerswezen en andere gasten verwelkomen. De N.V.T.O. vierde haar 75-jarig bestaan en daartoe was men bijeengekomen om de rede van minister mr. J. Algera te horen, die sprak over de grote plaats, die het vervoerswezen in ons economisch bestel inneemt en aan het slot van zijn rede mededeelde, dat de N.V.T.O. zich in de toekomst „koninklijk" mocht noemen. langer of korter ritje In 1954 werden 100 miljoen ton goede ren en meer den één miljard reizigers over rail en weg door het Nederlands vervoersapparaat vervoerd. Het beroeps- goederen-vervoer had naar schatting D( miljoen ton in het binnenland en 4 mil joen ton buiten onze grenzen voor haar rekening; terwijl het interloeale bus- en tramapparaat ruim 274 miljoen reizigers vervoerde en bijna 537 miljoen op het locale traject, terwijl bovendien In de vorm van groepsvervoer een 47 miljoen Na de heerlijke verkoeling van het zwemmen loopt Uw haar groot gevaar! Niet alleen dat allerlei (onzichtbare) bestanddelen uit het water op de hoofdhuid achterblijven en de poriën verstikken, de snel-drogende in vloeden van zon en buitenlucht tasten de glans van Uw haar aan en bedreigen het met brokkeligheid. Pas dus opl Het kan U Uw haar kosten Bestrijd het kwaad - letterlijk - tot in de wortel. Zorg er bijtijds Voor het kwaad letterlijk tot in de wortel te bestrijden. Alleen een behandeling, die zó diep door dringt kan uitkomst brengen. Het beste, dat de wetenschap U thans biedt is panthénol. dat uitsluitend wordt vervaardigd door F. HofTmann-La Roche Cie, Bazel. Dit Panthénol wordt door zijn bijzondere vorm makkelijk in de hoofdhuid opgenomen en kan daardoor metterdaad in de haarwortels zijn heil zame werking beginnen. Alléén Pantène bevat panthénol. Masseer er L'w hoofd huid dagelüks mee-en houd het vol! PANTfcNE bestrUdt roos en haaruitval, bevordert hernieuwde croel van gezond, mooi haar en houdt het fris en geurig. Het enige diepwerkende haarpreparaat Speciaal voor wit en grjjs haar is er panténe-bleu Vraag Uw kapper om een Pantène Friction Vanaf f 3.75 Grote flessen f 5.75 maakten. De minister wees erop, hoe streeksge wijs vooral na de intrede van de auto bus een dicht net van vervoersdiensten in ons gehele land gegroeid is. Hierdoor is het platteland ontsloten. Dit heeft niet alleen economische, maar ook culturele gevolgen gehad, vooral ook door het jeet/vervoer, dat naast het streekvervoer ontstond. Na de oorlog ls vooral ook het groepsvervoer van betekenis geworden (met name van het arbeidersvervoer en naar de fabrieken). Van de op 1 april afgegeven 2486 vergunningen voor groeps vervoer waren 2101 vergunningen arbeidersvervoer bestemd, weer voor dagelijks vervo Ten slotte is daar nog het toerwagen- vervoer, dat toenemend grensoverschrij- 'dend is geworden (in 1954 ruim 12% maal zogroot -aki In 1938). Bij het goederen vervoer staat uiteraard het economische aspect voorop. Bij het beroepspersonenvervoer gaat het kele honderden ondernemingen, bij het teroepsgoederenvervoer om vele duizen- Geniet van de lente Geniet van Willem Barendsz wordt tijdelijk tanker Tot het najaar zal de walvisvaarder 71'llem Barendsz tijdelijk al6 olietanker ?izen naar de Perzische Golf maken. Wanneer tegen het einde van de zomer het walvisseizoen aanbreekt, herkrijgt het schip zijn oorspronkelijke bestemming. taal. en letterkunde; Schol-van de Veer te Breukelen. Kand. rechten; S. PatIJn, Den Haag; Oltmans. Utrecht; J. A. M. Kraykan Utrecht. Semi-arts; C. P. van Bijsterveld, Utrecht; A. J, Ritsma, Utrecht; T n de Momtfoort J. G. M J. A. M. Lieshm Steen, Amsterdai UTRECHT, H, Tavcnli ■■■■L ld. Gep doctor in de geneeskunde Regulation of the spermatogenetic cycle In Harderwijk, rtoveerd tot proefschrift i Oordt, geb. te Utrecht. temporaria, P. G. W. den. Het ongeregelde vervoer wint het hier van de geregelde vrachtdienste De minister bracht de gelukwensen dei- regering over aan de jubilerende en thans „koninklijke" vereniging. In zijn welkomstwoord had ir. Nieu- wenhuis naast de minister ook de direc teur-generaal van Verkeer en Waterstaat kunnen begroeten, alsmede vertegenwoor digers van de ministeries van Justitie Binnenlandse Zaken, en tal van vertegen woordigers, ook uit het buitenland, Instellingen op vervoersgebied of daarmee verwante organisaties. De gemeente 's-Gravenhage werd vertegenwoordigd' door wethouder mr. J. van Aartsen. Het Museum Kamerorkest o.l.v. Dlifc J. Balfoort zorgde voor toepasselijke ziek. Vandaag organiseert de KNVTO toerwagenrallye. Aanpassing punt van scherpe kritiek (Van onze parlementsredactie.) OOK de Eerste Kamer blijkt zich grotendeels te kunnen verenigen met het wetsontwerp inzake een Algemene Ouderdomsverzekering. In haar voorlopig verslag brengt de Kamer de regering hulde voor de indiening ervan, alhoewel een aantal leden meermalen een vrij kritisch geluid laat horen over enige met het ontwerp verband houdende kwesties. Eén van die kwesties is de aanpassingsregeling. Hiertegen bestaan bij de kleinere frac ties in de Senaat ernstige bezwaren. De meerderheid echter kan wel in stemmen met de, door minister Suurhoff in de Tweede Kamer met kracht verdedigde, beperkte aanpassingsmogelijkheid. Verscheidene leden spreken als hun oordeel uit. dat de algemene in stemming, die dit wetsontwerp ver wierf, een sterke stimulans zal zijn om de hoge bedragen, die voor de ouderdomsvoorziening moeten wor den opgebracht, voor dit doel bijeen te brengen. Hieruit spreekt een besef van solidariteit, waardoor aan de genen, die een lager inkomen hebben dan f 6000 per jaar toch een gelijke uitkering kan worden verleend. Zo lang de voorspoed duurt zal het niet Toch is lu'l zo „KIJK VAN HET MIDDEN" 639) Voor de Chinese cullut wijggerige beschouwing door «He eeuwen heen een kenmerkend bestanddeel ge weest. Noemden we onlangs Duitsland hierdi het land dat zo vele filosofen heeft voort- snmer gebracht, in nog sterker mate geldt dit voor China dat door zyn gehele lange geschiedenis heen belangstelling beeft gehad voor het wijsgerig onderzoek van tal van problemen die ook het denken in het Westen hebben beziggehouden. Behalve In de wyze van onderzoek, ie in de Chinese wijsbegeerte echter ook een duidelijk verschil ten opzichte van de Westerse filosofie, welk verschil zich manifesteert in de voorkeur die de Chi nese wijsgeren voor de ethiek aan de dag leggen. Tracht het Westerse denken veel meer de achtergrond der wereld en de raad selen die achter het bestaan verborgen liggen, te doorgronden, het denken is in China vanouds in hoofdzaak gericht ge weest op de mens als lid van de gemeen schap, waardoor problemen over het wezen van het volk, de organisatie van de staat, de plaats van het individii in de maatschappij, de rechten van de mens, en in dit verband ook sjji aard en aanleg, in het bijzonder dc aan dacht der Chinese filosofen vroegen. Aangezien het Chinese denken, gene raliserend uitgedrukt, begint by de realiteit van het aardse bestaan en vee aandacht schenkt aan de verhoudingei In de samenleving, spreekt het izelf dat de ethiek hierin e irsende plaats inneemt, juis elhaast i het juisti mlddi n", een levensregel i met het ideaal der kortheidshalve kunnen irdt bepaald. Het resul- omdat Grieken, di formuleren door: „niets te veel". De Chinese „Leer van het juiste midden" wordt aardig gedemonstreerd door hel Chinese woord voor matiging, dat "in hun laai betekent: „harmonieus en nic.l uiterst", m.a.w. zelfs in het matige inocl matigheid worden betracht! Iets soort gelijks doet zich voor met het Chinese woord voor zelfbedwang, dat „beperking in behoorlijke mate" betekent. Zelfbe- 'ang r i niet leider lat hiervan was een afkeer van alle plichten buitensporigheden wat de zedelijke 'evenswandel betreft en tevens een tegen in tegen overdreven theorieën die te reel naar een bepaalde kant helden of tenzijdigheid in een bepaalde richting iropageerden. Kortom, men was wars lfbedwa, De grootste lof die een Chinees kon worden toegezwaaid, was de erkenning dat hy het juiste midden hield. Volgens het „Boek der Geschiedenis" gaf kcizci Jou, toen hij afstand van dc troon deed. aan zijn opvolger Sjoen de raad: „Houd liet midden" en van de ideaal-keizer T'ang werd gezegd dat hy „het midden hield". Dc leer van het juiste midden is voor de Chinezen zó belangrijk geweest, dat zjj hun vaderland de naam van het „Ryk van het Midden" hebben gegeven. Over het midden gesproken; als er een schacht doi niddelpm •alt die dar Deze denkw ssulteerde in de „Leer moeilijk zijn het bedrag van pl.m. 700 miljoen per jaar bijeen te bren gen, doch wanneer na de „vette" ook de „magere" jaren komen, zal die solidariteit ernstig op de proef wor den gesteld. Aan passings regeling Verscheidene leden zouden het «eer ge waardeerd hebben. Indien dc artikelen be treffende de aanpassing uit het wetsont werp waren verdwenen. Ten aanzien van een beperkte groep personen, zo zeggen zij, wordt nu plotseling wèl rekening ge houden met Inkomsten, die de betrokke nen uit een pensioenvoorziening genieten. Dit is In strijd met het gehele stelsel van deze ouderdomsvoorziening. Alle overige Inkomsten, hoe belangrijk ook, en bijv. ook de lijfrenten, worden buiten beschou wing gelaten. AVannecr men aan Neder landers met grote vermogens en «eer grote inkomens zonder enige premiebetaling de ouderdomsvoorziening toekent, is moeilijk In te zien, waarom men nu plotseling ten aanzien van anderen, die op een bepaalde wijze bun pensioenrechten ontvangen, wel aftrek gaat toepassen. Het is deze leden nog niet geheel dui delijk geworden, waarom minister Suur hoff. ook als het kabinet zich met de schrapping van de omstreden artikelen had verenigd, daaruit voor hem persoon lijk zulke vérstrekkende consequenties had getrokken. Zoals bekend heeft de minister in de Tweede Kamer met aftreden ge dreigd wanneer de aanpassingsartikelen verworpen zouden worden. Het motief van de minister, dat door cumulatie van bodempensioen- en be- drijfspensfoen het totaal pensioenbedrag In sommige" gevallen zou kunnen stijgen boven het laatst verdiende loon, zou hoog stens motiveren een zekere aftrek van het bij dit wetsontwerp voorgestelde bodem pensioen, maar niet door eenmaal verkre gen pensioenrechten onzeker te stellen, aldus enige leden. Zij duchten een betreu renswaardige terugslag op de reeds tot stand gebrachte bedrijfsgewljze vrijwillige ouderdomsverzekeringen, omdat door dit wetsontwerp de verkrijging van dit aan vullend pensioen rechtsonzeker is gesteld daarom zijn zij van mening, dat de mi ster opzichte van de vrije ontwikke- ïg 'nn de ouderdomsverzekering In de npnsingsartikelen de klok heeft terug- Amsterdam Fashion Week 1956 West-Duitsland wordt als importland steeds belangrijker (Van een onzer redactrices) De Amsterdam Fashion Week ie weer begonnen: de Nederlandse con- fectie-industrie laat buiten- en binnenlandse inkopers in gezamenlijke shows, of ieder apart, haar produktie zien. Achter de vele ontvangsten, recepties en bijeenkomsten gaat evenwel een harde zakelijkheid schuil, zakelijkheid die ook tot uiting komt in de publikatie van de ex- en im- portcijfers van de confectie-industrie. Deze industrie is springlevend en was voor wat ons land betreft, in 1955 in staat voor 91% aan de binnen landse behoefte te voldoen. Moest er dus tóch nog geïmporteerd neelsvoorelening steeg het percentage worden? De vraag houdt iets van te- leurstelling in, maar dat i6 toch niet helemaal rechtvaardig. Een toeneming van koopkracht bij een bevolking die in een periode van volledige ■werkgelegen heid leeft, uit zich ook in de vraag naai kleding. In twee jaar is het bedrag var onze internationale kledinglbalans, dus var kledingimport en kledingexport bij elkaar, gestegen van 120 tot 150 miljoen gulden, dat is met 25 pet. Die belangrijk toegenomen vraag confectie kon niet volledig door de Ne derlandse industrie worden bevredigd, ook ai, omdat het welhaast onmogelijk' is het personeel der bedrijven op peil te houden, laat 6taan op te voeren. Daarom moest meer confectie geïmporteerd den en de export kon niet belangrijk worden uitgebreid, omdat deze kleding op de binnenlandse mankt nodig was. Het kwam er in 1955 op neer, dat de export slechts op peil kon worden gehouden er dat de import belangrijk toenam. De export consolideerde zich op eer bedrag dat jaarlijks tussen de 72 en 7! miljoen gulden ligt. Wie zijn de Importerende landen? Bel gië, West-Duitsland en Engeland nemer samen 71 pet. van de invoer voor hun rekening. Vooral de laatste twee landen worden belangrijker. Daarnaast zijn het Zwitserland, de Ver. Staten, Frankrijk Italië die hun afzet van kledlpg ln land op peil kunnen houden en uitbrei den. Wat de export betreft: er is een stijgen de lijn voor België, Zwitserland, Enge land, Frankrijk en Italië, maar ieder jaar weer daalt het cijfer voor West-Duitsland, terwijl ook voor landen als Egypte, Ca nada, Indonesië en Suriname de afzet dalende is. Voor de Ver. Staten, Zweden, Denemarken en Finland ls het uibvoer- bedrag tamelijk constant. Maar port is nog steeds goed gespreid, wat >or de toekomst zeer belangrijk ls Bij de import en export is de dames- oonfectie de grootste post, maar aan de invoerzljde is de herenkleding de dames kleding dicht genaderd. In één Jaar tijds is 'e invoer van herenkleding met onge- eer 100 pet toegenomen! Nog steeds zijn België en West-Duits land de voornaamste afzetmarkten kleding, maar de kans is groot dat Zwitserland in de toekomst West-Duits land van zijn tweede plaats gaat verdrin gen. In vier Jaar tijde is de kledingexport lar West-Duitsland gehalveerd. Vooral invoer van japonnen, blouses en rok- ;n uit Duitsland neemt toe. Het bedrag waarvoor Nederlandse con fectie naar België wordt uitgevoerd is nog steeds groter dan dat van de invoer uit België, maar beide bedragen naderen elkaar toch dicht. De algemene produktle-lndex vertoont ;n regelmatige stijging. Stellen we 1953 op 100, dan Is voor 1955 het cijfer 109. De tendens bij de Nederlandse bevolking om steed6 betere kwaliteiten te gaan kopen deed de omzet met 26 pet stijgen. Ondanks de moeilijkheden met de perso- Kapitein van Arcturus: drie weken ontzegging stranding van het m.s. Arcturus (500 ton), op 16 juni op de kust van Ilha de Maio op de Kaap Verdische eilanden, ls een gevolg .van navigatiefouten van de gezagvoerder, de 42-jarige T. W. uit Delfzijl. De raad voor de scheepvaart heeft hem aor drie weken de bevoegdheid als kapi tein op zeeschepen te varen ontnomen. (Vervolg van pag. 1) Er aan voorbijgaan, zoals gebeurd is, gaat niet zonder moeilijkheden op te roe- Offers brengen99 „Offers moeten we brengen", zeggen do leden van de kampraad, „offers zoals we zo ln de 350 Jaar dat we achter de Nederlandse vlag liepen al zo dikwijls brachten", Er ls natuurlijk geen speld tussen te krijgen. „En", laten ze er dan direct op volgen, „offers zullen er door onze mensen gebracht moéten worden wil deze protestactie slagen. Wij houden vast zan het eenmaal ingenomen stand punt: het is aan de minister het daar heen te leiden, dat de gewraakte rege ling niet ten uitvoer wordt gelegd. Maar er is, vanzelfsprekend, geen sta kingskas en er zijn, ook al vanzelfspre kend, de werkgevers, die over het alge meen niet onsympathiek tegenover deze actie staan, maar toch ook graag weten waar ze aan toe zijn. Er ls gesproken het werk neer te leggen „voor onbepaalde tijd", hetgeen het allemaal, voor bolde kanten, zo onzeker maakt. Bij voort during van de actie zal men dus op on derlinge offervaardigheid zijn aangewe zen. „Wij verhongeren liever dan dat wij toegeven" klinkt, in het kamp ge hoord, niet eens theatraal. Dat doet, in diezelfde oren wèl de opmerking „dit is de wraak van de regering op dc Am bonezen". De bevolking van het woon oord vat de zaak overigens ernstig op, zo ls de eerste Indruk. Daarop wijst b.v. het Inderhaast opgerichte comité „Maso- hl" ofwel „Helpt Elkander". „De vrouwen, die in de oorlog bewe zen dat zij offers kunnen brengen en weten te improviseren, zullen met onze eigen jeugdorganisaties helpen waar door gebrek straks misschien nood gaat heersen", zegt de zelfverzekerde kamp- raad die hier Incompleet is omdat de voorzitter, die ook zitting heeft in de BPRMS. ijlings naar Den Haag is ont boden. „Wy zijn allemaal geconsigneerd", zeggen de Ambonezen militant. Wat nuf Wat zij nu verder denken te doen? Als er Iemand spreekt In een woonoord dan de kampraad, en die zegt: doorgaan tot het bittere einde. „Als de hongersta king van do voorzitter van de BPRMS zou helpen, dan zullen de voorzit- van de twee grootste kampen, Lunet- en Schattenberg, met hem hongeren uil protest, maar als het erg lang duurt gaan we allemaal kapotWat er van dergelijke beweringen waar moge zijn, zeker ls, dat er een onver kwikkelijke situatie bezig ls te ontstaan ln en om de kampen. Te hopen ls dan ook dat, zolang er geen oplossing voor de nieuwe problemen gevonden kan wor de kampverantwoordelijken er in n slagen de massa In de hand te houden. Deze verantwoordelijkheid eist echter in de eerste plaats, dat de vele sverstanden tijdig uit de-wereld wor den" geholpen en dat ln werkelijk onder ling overleg. Want, we vragen het ons nog in gomoede af, hoelang zullen de kampradon er ln slagen de jeugdige kampelementen die voor heethoofdig doorgaan, met voetbal en lectuur op de eventueel nog volgende gewilde werkloze dagen ln toom te houden? 5 voor mooie, zachte handen

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5