Jlieuwc GTourant Stakende Ambonezen doen zelf hun kampzaken af 1 strijd Verbeten kan nog lang in woonoorden duren Rusland krimpt leger in met ruim 1 miljoen man Ernstige berisping voor hoofdredacteur H.D. Labour wil Makarios in Londen laten onderhandelen Geen uitzicht op invoering van maximumsnelheid K.V.T. KROON KARPETTEN V* DINSDAG 15 MEI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 81441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening: 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken StanUastltfi Is shfbleutn "mijn bert ia levenspad Zevenendertigste jaargang No 10651 Polderland: onbekend recreatiegebied ZIE PAGINA 5 J Politie blijft nog buiten (Van onze speciale verslaggever.) D TUTJE ons in vredesnaam geen politie op ons dak: anders kunnen wij 7 niet voor onze mensen instaan. Dat drukte de kampraad van het Am- jonezenwoonoord Lunetten (rond 2600 zielen) de hoofdinspecteur Van Hof, die de politie te Vught commandeert, ernstig op het hart. En dat liet tevergeefs. Zo troffen we gisteravond deze hoofdinspecteur met zijn pannen niet in het stakende kamp, maar buiten, voor de poort. Zij deden niet veel anders dan een flink oog in het zeil houden. Dat wakende (og rustte in de eerste plaats op de thuiskomende werkwilligen. Het waren jr hier een handjevol, die met ietwat knikkende knieën uit de bussen stap- en. De mannen van de ordedienst, welke de kampraad in allerijl uit eigen klederen en uit die van de kampbevolking recruteerde, droegen er eigen handig zorg voor dat hen geen lijfelijk leed geschiedde. endge heethoofdige jongelingen uit grote groep zwijgende en daarom zo pdelijk sprekende „opwachters" naar bren kwamen om hier en daar een stomp it te delen en een Maleise verwensing l plaatsen, mag eigenlijk geen naam heb- en. Het is zo de normale reactie vain pgeen die het werk neerlegt en dan de ferkwiltige collega zijn afkeurende op wachting maakt. Dit opwachten was Égenlijk de enige concessie die de orde- jswakers aan de thuisblijvers deden. „Geen flauwe kul „Geen fla/uwe kul uithalen, als jullie B verveelt ga dan maar wat voetballen", het gemoedelijke parool van deze prste stakingsdag. De Ambonees in Lu- (ethen zelf spreekt overigens liever niet staken. Wij blijven van het werk weg, |tt protest tegen de nieuwe bijdTagerege- miniister Vain Thiel, zeggen ze 'Het zijn dan ook ware zorgenkinderen ao deze minister van maatschappelijk berk, die goed dacht te doen met wat nu o falikant fout uitpakt. Zijn „zorg-nu- paar-voor-je-zelf" -gedachte ligt deze luid-Molukkers niet. Niet, omdat zij het pare karakter van hun komst en verblijf jier te lande nu eenmaal door die maat- sgeCen miskend achten. Een Ambonees die eenmaal miilitair is blijft altijd miliibadr, ook en hem zijn dienstpakje uit te kken. En zijn idealen, ook al die af, blijft hij trouw. Wij trok- destijds groot profijt iteit. Ze zeiden het ons gisteren de zoveelste maal: wij zijn nog steeds op weg naar onze bestemming, r hen en hun leiders gelegen :n vrij Ambon of een ander Zuid-Moluks In Lunetten troffen we de situatie zó in: een in bekrompen barakken sa liftende duizendkoppige bevolking veel te groot woonoord-, met bezwe- ende politie voor de poort en een hun igen wet stellende kampraad er achter. kampraad moet men niet onder- chatten; men beseft dat in „Den Haag" nisschien te weinig. Die kampraad heeft *r voor het zeggen: over dit uitgesto- been is minister Van Thiel, die mei maatregelen in de ogen van deze nensen zoveel als gelijkschakeling Ambonese werkkrachten met Nederlandse arbeiders nastreeft, pijnlijk gevallen. De B.P.R.M.S., het vertegenwoordigende lichaam van de republiek der Zuid-Mo- lukken proclameerde daarop de shaking. daarmee op zijn beurt de regering, die, het moet toch ook gezegd, betering en uitbreiding van 24 miljoen uittrok, de voet dwars. Dus bleef de overgrote meerderheid de naar schatting 2600 Ambonezen die buiten de kampen werken thuis. Uit pro test tegen overheidsmaatregelen, die him door hen niet gewenste regeling op heet te dringen. De kamphulpen hebben ook het werk neergelegd, zeggen die van Lunetten met iets van trots. Behalve dan in het ■kenhuis van het woonoord, daar gaat het verplegende werk natuurlijk gewoon door. „En als we mochten zouden we plots ingestorte kampbeheerder,die op deze eerste stakingsdag in het zieken huis van Den Bosch is opgenomen, ook liefdevol verplegen. Die kan er immers ook niets aan doen". „Kinder'keukens9 9 Tussen al die stakingsbedrijven door spelen de kinderen welgemoed in de gloednieuwe maar nog niet in gebruik men gezinskeukens van minister van Thiel. Die kinderen doen er geen kwaad, hoogstens kattekwaad. Ze kunnen er het en ander vernielen, al waren het alleen de ruiten maar. De bedoeling was echter, dat niet deze kinderen maar hun moeders deze aangebouwde kookvertrek- ken zouden bevolken. Want zondag ging de deur van de centrale kampkeuken ïm- voor goed op slot. De nieuwe keu kentjes, we schreven er al over, zijn ech ter niet welkom. En dat om meer dan één reden: een politieke en een sooiale. De bevolking wilde de centrale keuken met de eenheidspot behouden. Dit was natuurlijk in strijd met het zelfzorg- ideaal. De deur van de centrale keuken viel dus in het slot en de kampbeheerder ontsloot op hetzelfde ogenblik de deuren de aardige maar ongewilde gezdns- keukentjes. De kampraad adviseerde de keukentjes maar op slot te houden: er toch geen mens gebruik van maken, vas immers besloten, uit protest, om dat Den Haag geen gehoor had gegeven het verzoek de centrale keuken open te houden. Maar er werd gisteren niet gekookt en vandaag zullen de kinderen ook wel weer hun speelplaats van maken. Er wordt nu maar binnenska- gekokkereld.... Het is raar maar èn jammer voor de ikapiitalen, die tegen deze in vele van de 70 Ambonese woonoorden geplaatste keukentjes zijn aangegooid. Zo is het eigenlijk met alles, de kampraden beschuldigen de autoritei- n van eigenzinnig optreden èn anders- Retour aan afzender „Excellentie: wij hebben de ens de kampopgezetenen beleefd terug in te bieden 406 enveloppen inhouden de de door u aan de kampopgezetenen toe gezonden circulaires betreffende de O' gang van overheidszorg op „zelfzorg", werd de minister van maatschappelijk -erk op 11 mei uit het kamp bericht. Dat *as het antwoord van de kampraad op e nieuwe bijdrageregeling. Deze „kamp opgezetenen" leverden de hun thuisbe zorgde formulieren netjes bij de raad in. Veelal ongelezen, als het ware blinde lings vertrouwende op hun ver trouwens- ren. Dat is niet zo vreemd als het wel schijnt. In goed vertrouwen is de Ambonees immers grootgebracht en daar- begrijpt hij ook niet waarom de re gering niet naar zijn vertrouwensmannen luisteren wil. De kampmentalitedt moet men kennen. Ze heeft een goede en een kwade kant. foto (radiotelegrafisch overgebracht) toont een span nend moment in Constantine (Tunis). Een aantal mannen, verdacht van het werpen van handgranaat naar de Franse militairen, staat tegen muur, terwijl achter hun rug beraadslaagd wordt over hun lot. (Zie vervolg pag. 5) nis Boot was overbelast 73 MENSEN BIJ JAVA VERDRONKEN Drieënzeventig mensen z(Jn zondag ver dronken, toen aan de noordkust van Java, b(j Tegal een plezierboot omsloeg. Onder de slachtoffers bevonden zich vele vrou- Het vaartuig was slechts berekend op een belasting van 40 personen doch had, toen het ongeluk zich voordeed, 91 mensen aan boord. Het kapseisde in de zware branding voor de kust. De schipper en twee leden van de be manning zijn ter ondervraging in hechte- De Rnssische strijdkrachten zullen het komende jaar met 1.200 000 man verminderd 'orden. Volgend jaar zullen 63 divisies, waaronder drie van de luchtmacht en ).000 man in Oost-Dnltsland naar huls gestuurd zijn. Verder zal Rusland 375 schepen van de marine ln reserve plaatsen. De militaire uitgaven worden verhouding drastisch verlaagd. Het eerste batailjo-n van het Engelse Welch Regiment heeft sinds de Krim- oorlog een geit tot mascotte. Ter ge legenheid van een parade moest Taffy XI. z\j is de elfde mascotte, zich een ceremonieel tenue laten passen. Wan neer Taffu geen dAenst heeft verblijft zij in de Londense Zoo. Raad van tucht over klacht mr. Schokking Wijze waarop feiten zijn voorgesteld blijft onaangetast Eoka man voor man Voorzitter van Veiligheidsraad zond beroep om interventie naar secretariaat Een jonge Griekse Cyprioot is gisteren in Polis door een Engelse schild wacht doodgeschoten, toen hij weigerde stil te staan na drie keer daartoe gesommeerd te zijn. Enige uren later werd een gepensioneerde Britse ko lonel, die in het dorp Motnargo wandelde, door partisanen doodgeschoten. Hiermede heeft de Eoka gedaan wat in de pamfletten was aangekondigd, dat voor elke gevallen Cyprioot een Engelsman het leven zou moeten laten. breiden. Ook werden beslissingen geno men met betrekking tot het beroep van Griekenland op de Raad van Europa vol gens het verdrag van de Rechten van de Mens. Deze Griekse klacht zal 28 mei door de commissie voor de Rechten van de Mens in behandeling worden genomen. De burgemeester van Piraeus, de ha venstad van Athene, heeft onder ïuid ge juich een gedenkplaat ter ere van ningiin Elizabeth II en haar gemaal met •n bijl in «tukken geslagen. Aanval terroristen In de stad Llmassal op Cy.prus is he' Britse dmetiituut door terroristen over vallen en in brand gestoken. De nacht waker werd overrompeld, waarna zes ge maskerde lieden benzine over de meube len goten en ontstaken. De wacht wist te ontsnappen en v schuwde de brandweer. In de dorpen Amba en Monphou den Britse pabrouillles in een hinderlaag gelokt. Er vielen geen doden De Raad van Tucht der Federatie van Nederlandse journalisten heeft heden uit spraak gedaan inzake de klacht van bur gemeester mr. F. M. A. Schokking van Den Haag contra twee journalisten van het Haagsch Dagblad, die verantwoorde lijk moeten worden geacht voor de ge ruchtmakende publikatde van 1 februari JJ., waarin werd onthuld, dat burgemees ter Schokking in 1942 een joods gezin van drie personen aan de S.D. had over geleverd. De Raad is van oordeel, dat de betrok ken Journalisten de redacteur J. L. de R. uit Den Haag en de hoofdredacteur Sj. v. d. Sch. uit Utrecht ten aanzien van de wijze, waarop de feiten zijn onderzocht, bijeengebracht en voorgesteld, zich niet hebben schuldig gemaakt aan een hande ling of gedraging, welke de waardigheid van de stand der Nederlandse journalis ten schaadt. Aan de andere kant heeft de Raad ge meend een ernstige berisping uit te moe ten spreken tot de hoofdredacteur van het Haagsch Dagblad, omdat deze met de pu- bükatie geheel andere en buiten de zaak gelegen oogmerken heeft gehad. Hiermee heeft deze hoofdredacteur volgens Raad gehandeld op een wijze, die in 6trijd is met de waardigheid van de stand Nederlandse journalisten. De Raad van Tucht, die de klacht burgemeester Schokking behandeld heeft, bestond uit prof. dr. J. A. van Hamel (voorzitter), mevr. mr. J. Brans-Wolte- ring, mr. H. Dikkers, de heer J. W. Hen- in mr. G. C. J. D. Kropman. Als se- orotaris trad op mr. M. W. H. de Leeuw. De klacht De klacht, welke door burgemeester Schokking op 7 maart ji. i6 ingediend en diie door zijn raadsman, mr. C. R. C. Wijckerheid Bisdom, nader is gemoti veerd, betreft een publikatle in het num mer van 1 februari 1956 van het Haagsch Dagblad onder het hoofd: „Mr. F. M. A. Schokking liet in 1942 een Joods gezin arresteren" en de daaraan toegevoegde „Verantwoording" De klacht i6 gericht tegen betrokkene D. R., van wiens hand het feitelijke be richt afkomstig is, hetgeen door hem zitting is bevestigd Voorts is zij gericht tegen betrokkene v. d. Sch. en wel omdat hij als hoofdre dacteur van het Haagsch Dagblad ver antwoordelijk is A-oor de publikatic va: eerder vermeld bericht, alsmede omdat door hem de „verantwoording" i< schreven. Laatstgenoemd punt ie te ting door hem bevestigd. (Zie vervolg pag. 7). In Nicosia werd een 15-jarige jongen tot üen jaar gevangenisstraf veroordeeld door de Britten, omdat hij gearresteerd ïen bom in zijn bezit. De jongen beweerde de bom i>n een greppel te heb ben gevonden. De onlusten op Cyprus hebben tot nu toe 97 doden geëist. Makarios „Laat aartsbisschop Makarios voor on derhandelingen naar Londen komen" eiste de vice-ieider van de Britse Labour- partij Graffith, gisteravond in het Lager huis van de regering Eden. Toen de leden op de conservatieve banken hierop be gonnen te lachen, antwoordde Griffith: zij, die gaan lachen om mijn stel, zich voor ogen houden welke gevol gen het zal hebben, indien we v op Cyprus zoals we nu doen." Het afbreken van de onderhandelingen met Makarios noemde hij een onvergeef lijke dwaasheid. Griffith meende, dat ten aanzien van het doodvonnis van de twee Cyprioten, beter gratie had kunnen worden verleend. Hierdoor zou een atmosfeer geschapen zijn, waarin de tragische impasse wellicht doorbroken had kunnen worden. W zijn antwoord sprak de minister koloniën niet over het voorstel Makarios naar Londen te doen komen. Hg legde de nadruk op het standpunt der regering, dat het strategische bel: van het eiland een dominerende plaats inneemt en dat Engeland z\jn waakzaam heid in het oostelijk bekken van de Mid dellandse zee niet kan laten verslappen. Goevcrncur Harding had niet anders kun- docn dan het doodvonnis laten vo trekken. „Wij kunnen ons niet laten chai teren, zelfs niet door moord", aldus de De regering Eden heeft ten sflotte oerwinning behaald doordat de eis Labour, de begroting van het ministerie koloniën met 100 pond te verlagen, werd afgewezen. De regering behaalde 413 stemmen tegen 236. V eiligheidsraad officiële Russische regeringsver klaring, waarin dit nieuws is meegedeeld, ordt opgemerkt, dat Rusland niet in staat geweest zou zijn dit te doen als zij niet geloofde in de vredeswil van de Britse. Franse en andere Europese vol ken. Rusland zal zijn strijdkrachten nog verder inkrimpen, aldus de mededeling i de regering, als Frankrijk, Engeland Amerika hun strijdkrachten naar even redigheid verminderen. De Russische regering streeft ernaar bij dragen aan de praktische tenuitvoer legging van het ontwapeningsprogramma, dat thans bestudeerd wordt in de Ver enigde Naties, is gisteren gezegd op een persconferentie in Moskou aan de voor avond van de komst van premier Mollet an Frankrijk in deze stad. De gedemobiliseerde militairen zullen te werk worden gesteld in de industrie de landbouw. Reacties Westelijke afgevaardigden bij de Ver enigde Naties in New York waren niet verrast door het nieuws uit Moskou. Maar dat deze „propagandamanoeuvre" na met mislukken van de ont wapeningsconferentie van Londen zou komen, was wel onverwacht. Hagerty, de perschef van Eisenhower zei, dat de Russische maatregel belang ijker zou zijn geweest, als Moskou ook vat vriendelijker had gestaan tegenover Eisenhowers voorstel voor de ont wapening. De NAVO-bevelhebber in Europa, generaal Gruenther zeide. dat elke wijziging van de sterkte der Russi sche strijdkrachten voor de westelijke militaire leiders belangrijk is. De nieuwe ontwikkeling zal grondig bestudeerd wor- Kernwapens Volgens ramingen van westelijke diplo maten. tellen de Russische strijdkrachten op het ogenblik 4.600.000 man. Het leger beschikt over 174 divisies met 3.200.000 marine telt 600.000 man en de luchtmacht 800.000 man. Bovendien mag niet vergeten worden, at de Russen aanzienlijke voorraden atoom- en waterstofwaDens hebben, voor raden die vermoedelijk in vier cijfers moeten worden uitgedrukt. Bii de prn- duktie van bommenwerpers lopen de issen snel in op de Verenigde Staten ook zijn zij ver gevorderd met de ont- kkeling van geleide projectielen. „De Russen maken veel ophef van de vrede", zo zei gisteren de voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, admiraal Arthur Radford, in het Congres voor hij op de hoogte was gesteld de inkrimping van de strijdkrachten Rusland. „Rusland staat op het punt het leger uit te rusten met kernwapens geleide projectielen. Ik heb vele be wijzen gevonden, dat zij al het mogelijke in het werk stellen om hun militaire macht op een zo hoog mogelijk peil te brengen." De koersen op de New Yorkse effec tenbeurs daalden onmiddellijk nadat het nieuws was vernomen. De verkopen na- toe en de koersen van vooraanstaan de aandelen daalden met 1 tot 5 dollar. In zes weken negen duizend t.v.-toestellen méér Het aantal aangegeven televisietoestel len ln Nederland is gestegen van 48.025 op 1 april van dit jaar en 55.364 op 1 mei tot 57.564 op 11 mei j.l. Het aantal radiotoestellen bedroeg 2.153.658 op 1 mei tegen 2.139.778 op 1 april, het aantal aansluitingen op de radio-distributie 532.074 op 1 mei tegen 531.263 op 1 april. Jordanië schuldig aan grensincident De gemengde Israëlisch-Jordaanse be- slandscommlssie heeft verklaard, dat Jordanië de schuld draagt voor het grensincident van vorige week woens dag, waarbij een Israëlische vrachtwa gen met passagiers beschoten werd. Op zoek naar juwelen van Bose bestaande officiële com missie aangekomen om het „mysterie Bose" op te lossen. Bose was de leider van een Indische onafhanke lijkheidsbeweging welke met de Japanners colla- b er gland lijke gedeelte van Japan, aan een -parachute uit zijn vliegtuig had gewor- In India duiken echter s-Indië Twee dagen voor de terechtstelling de beide veroordeelde Cyprioten heeft de Griekse afgevaardigde bij de Verenigde Naties de voorzitter van de Veiligheids raad dringend verzocht tussenbeide te komen. Het blijkt dat de voorzitter hier- geen stappen bij de Britse regering heeft- gedaan, doch het Griekse verzoek heeft doorgezonden naar het secretariaat. Griekenland De Griekse ambassadeurs bij Weshing- ton, Ankara. Londen en Bonn hebben gis teren in Athene geconfereerd met auto riteiten van het Griekse ministerie van buitenlandse zaken over de kwestie Cy prus. Besloten werd de staf der voor lichtingsdiensten in het buitenland uit te de Tweede We reldoorlog werd bedreigd. Hij verdween tegen het einde van de oorlog met een fortuin aan juwelen, en zou volgens berichten uit die tijd bij een vlieg ramp om het leven zijn gekomenMen heeft zijn spoor kunnen volgen tot Japan, maar wat met hem en zijn juwelen is ge beurd, is onzeker. 'tem De commissie i» reeds Japi overstroomd met mede- wer delingen van Japanners. jjttj die beweren inlichtingen gcn Enkele dagen voor het einde van de Tweede Wereldoorlog zag men een Japans militair vlieg tuig aanvliegen uit de richting van de Stille Oceaan Het liet enige kisten vallen, die later niet meer te vinden wa ren. Niet lang daarna werd het gebied door zocht door Amerikaanse officieren. In 1947 kamde een groep gewezen Ja panse officieren aan de hand van kaarten de streek opnieuw uit, maar zü toeiperden te zeggen wat zij zochten. Dezelfde groep keerde in 1948 en in ug. Btf hun laatste de bezoek wist i zij i strekkei De telden dat zij op zoek waren naar de juwelen it Bose z(jn be- van Bose. heeft ovnrgedra- In 19S2. zo vervolgde een andere In- Mori, vond een tvegtver- e enkele dagen ker in dit gebied een kist. later zou zyn verdwenen Kort daarna verdween igste De Japanse myneige- hij Japan en India wach- isie naar. Bondai Mori ge- ten nu vol spanning of Ja- naamd vertelde h"' vol ooit de andere kisten ge- die gende verhaal: vonden zullen worden. Eden in Lagerhuis ,Geen woord meer over kikvorsman" .Ik heb niet één woord meer te zeggen dan ik woensdag over deze aangelegen heid heb medegedeeld", zeide de Britss premier Eden gisteravond in het Lager huis na het debat over de mysterieuze verdwijning van kikvorsmam-Crabb, die onder deRussische kruiser in Ports mouth gedoken zcu hebben. Wel maakte hij duidelijk, dat Crabb gehandeld heeft zender opdracht of toe stemming van de regering. De Labourmotie om Edens salaris te verminderen met vijf pond, een symbo lische motie van persoonlijk wantrouwen tegen de premier, werd afgestemd met 316 tegen 299 t Op Australisch bouivwerk Ned. immigrant werd radio-actief besmet De Nederlandse Immigrant John Martin Thoonen (25) beeft bij het Australiscbo opperste gerechtshof in Melbourne een klacht ingediend tegen het Australische gemenebest, de elektriciteitscommissie van de staat Victoria en Stewarts and Lloyds Propriety Ltd. Hij eist veertigduizend Australische ponden (341.200 galden) scha devergoeding wegens lichamelijk letsel, opgelopen bij radio-actieve besmetting. In december was hij aan het werk bij de bouw van een nieuw krachtstation in Yallourn, toen hij op de grond een groene capsule zag liggen, ter grootte en in de vorm van een sigaret. Hij dacht dat het een tube met vet was. Hij werd op dat moment weggeroepen, 6tak de capsule in zijn zak, liet haar later aan een paar ka meraden zien, stak de tube opnieuw in zijn zak en vergat het voorwerp enkele dagen. Op 16 december werd Thoonen met vijf anderen, die de capsule in handen hadden gehad, in het Royal Melbourne ziekenhuis opgenomen, lijdend aan de gevolgen van de bestraling. De vijf anderen konden de volgende dag reeds worden ontslagen, doch Thoonen bevindt zich thans, vijf maanden na het gebeurde, nog steeds in het ziekenhuis. Volgens zijn zeggen zou zich tengevolge van de bestraling o.a. aantasting van het beenmerg hebben voorgedaan. Hij heeft verwondingen op de rechterdij en de rechterzijde van de enderbuik. Bovendien lijdt hij aan haaruitval. Elfjarige kreeg lift en verdween De politie van Nieuwer Amstel verzoekt de automobilist van een grijze auto, ver moedelijk een Austin A 40, die zaterdag omstreeks kwart voor één op de weg AmsterdamDen Haag bij het viaduct over de Schipholweg een elfjarige jongen een lift in de richting Den Haag gaf, zich te melden. De jongen, Robert Varekamp, uit Am stelveen, wordt sinds die datum vermist. Pleidooi voor verdrukte voetganger „Het Nederlandse volk staaf tegenover twee verschrikkingen, de woningnood en de verkeensnood". Dat zei de heer L. C. Admiraal, voorzitter van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van voetgan gers, tijdens de jaarvergadering van de bond, die in 's-Gravenhoge werd gehou- Het tempo van het stadsverkeer wordt steeds hoger opgevoerd op voorrangewe en laat niet meer toe dat er gestopt wordt voor oversteekplaatsen. Want zou een voertuigberijder stoppen, dan bestaat de kans, dat hij kettingaanrijdingen ver oorzaakt. Tallozen worden gedwongen om mede te jakkeren ter bevordering van de vlotheid in het verkeer. En dan krijgt men ongelukken. Volgens de heer Admiraal veroorzaakte ;t verkeer in Nederland ln de Jaren 1950—1956 7.654 doden. In hoge mate verontrustend is het feit, dat ln de vijf jaren na 1950, na de af schaffing van de maximum snelheid, het aantal zwaargewonden is toegenomen met 75 procent. De automobielindustrie heeft van aille6 verzonnen om de Inzittenden te bescher men. De heer Animal vroeg zich af of de zelfde fabrikanten niet verplicht konden worden de gevaarlijke voorkant van de auto'6 te voorzien van veiligheidskussens. Geen begrip Bij de KNAC en de ANWB bestaat geen begrip voor de verdrukte voetganger. Men zal tot het inzicht komen, dat het grote schending van de menselijke rech ten ds om het verkeer te laten voorgaan bij de mens. Vader en zoon verdronken De 59-jarlge E. Baas cn zijn 20-jarige zoon, die zaterdag met een roeibootje, voorzien van een buitenboordmotor en een klein zeil van Vlaardingen naar Nieu- wersluis vertrokken, z(jn nog niet terug- Men vreest, dat het bootje in de eb- 6troom op de Nieuwe Waterweg 16 ge raakt en omgeslagen, waarbij beide man nen verdronken zijn. Het bootje werd gisteren bij Rozenburg, omgekeerd, ge vonden. In de omgeving van het bootje i6 tot nu toe zonder resultaat gedregd. Meisje verongelukt. Het vijfjarig doch tertje van de familie Van Berio, dat ach ter een tractor met aanhangwagen de Langstraat te Deurne overstak; wend door een personenauto aangereden. Zij stierf kort nadiien. De grootste teleurstelling voor de bond is geweest het antwoord van de minister van verkeer en waterstaat aan de Tweede Kamer, waarin de bewindsman heeft ver klaard zich onmachtig te voelen tegen het geweld van het verkeer. Bedroevend noemde de heer Admiraal de trage gang van zaken in de commissie veiligheid wegverkeer. De zaak van de oversteekplaatsenerken ning is nu al bijna twee jaar in 6tudie. Uitzicht op de invoering van een maxi mumsnelheid in stads- en dorpsverkeer is er nog steeds niet. Ten slotte besprak de heer Admiraal de veiligheid in het verkeer voor de brom fietser, die, volgens hem, gevaarlijker is voor zijn berijder dan voor een ander. De wielrijders en bromfietsers zijn er dik wijls erger aan toe dan de voetgangers, want die hebben nog een trottoir, al is dat ook niet altijd veilig. (advertentie) Zo juist een nieuwe zending ontvangen HAARLEMMERSTRAAT 172- 174- 179 HERENSTRAAT 9 Kouder overdag Tot mogenavond ver wacht De Bilt: Toenemende bewolking met tijdelijk endge regen, later van het noordwesten uit opklaringen. Tot vrij krachtig of krachtig toene mende wind tussen zuidwest en noord west. Minder koude nacht, maar morgen overdag kouder aCs vandaag. (Opgemaakt te 1115 uur). Zon i maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1