Katwijk bereidt zich voor op de haringteelt „De Verplegingnam nieuwe auto in gebruik C00P. RAIFFEISEN-BANK Visserij moet rekening houden met ongewisse factoren Socialistische verkiezingsstrij d in het Europese parlement NEDERLAND VRIJ VAN RUNDER-T.B.C. MEUWF. LEmSCHE COURANT 11 ZATERDAG 12 MEI 1936 KATWIJK Primeur voor Katwijkde eerste van dit type in Nederland Na een diensttijd van zeven jaren is de oude ambular.ce-auto van „De Ver pleging" aan de kanit gezet; gisteravond werd de nieuwe in gebruik geno men. De prachtige auto, die voor het raadhuis pronkte, is de eerste van dit type in Nederland! Een primeur dus voor Katwijk. Als eerste sprak de voorzitter van „De Verpleging", de heer L. van der Zwan. Jarenlang heelt de vereniging het am bulancevervoer verzorgd. Bijna heel de l gemeente was lid van de vereniging, maar door de invoering van de verplich- KATWIJK AAN DEN RIJN J. Vink over de ballade In de zaal Rijnstraat vergaderde gister- avond de plaatselijke afdeling""van de christen-vrouwenbond. De presidente, mevr. Gerretsen—Verhage, begroette in het bijzonder de beide nieuwe bestuurs leden, mevr. KnetschKlok en mej Veenstra. Mevrouw NeerbosVan Egmond deel de mee, dat de presidente dezer dagen haar 25-jarig huwelijk gedenkt, en zij bood haar een boekwerk aan. De heer J. Vink uit Katwijk aan Zee sprak over „De ballade in alle tijden", in het bijzonder over de ballade als kunst- vorm. Hij maakte aan de hand van ver schillende gedichten duidelijk, wat het kenmerkende van deze gedichten is. Op merkelijk is, dat het wezenlijke door d» eeuwen heen hetzelfde is gebleven. Na de pauze declameerde hij enkele balladen. Deze vergadering was de laatste in dit Zondagsdienst Voor zover het patiënten betreft van de dokters E. E. van der Laan te Rijnsburg en J. Bergman, wordt de zondagsdienst waar- I genomen door dokter H. M. Hueting, Rijn- straat 33, telefoon 2102. ROOMBOTER „DE LANDBOUWER" D. M. PARLEVLIET, VOORSTRAAT 36 KATWIJK AAN ZEE. 12 maanden „ALL RISK" verzekerd. Vraag inlichtingen en demonstratie bij H. BEDEKER, D.- en H-kapper. Voor straat 73. Tel. 2584, Katwijk aan Zee. •erzekering vloeiden vele leden af. Ondanks dat bleef de vereniging het ver- verzorgen, maar zij moest uiteinde lijk haar werkzaamheden staken- Met subsidie van de gemeente werd men ech ter in staat gesteld om de exploitatie voort te zetten, en nu op een zodanige wijze dat men thans in het bezit is ge komen van een ambulancewagen, die alle eisen vo'.doet Het zal ons niet mnderen, als in de toekomst niet met één .ambulanceauto kan worden vol staan, aldus spr. Hij bracht dank aan het gemeentebestuur, aa" de heer H_ Ver- hart, die het vervoer verzorgt, en aan de an die de auto leverde. Achtereenvolgens werd toen nog ge sproken door de 1 oco-burgemeeeterde heer H. P. Bloot, de webhouder van So ciale zaken, de heer D. C. van Leeuwen, de dealer, de heer Rooyakkers, de heer Blinksma namens het bestuur en de directie van het Haarlemmermeerfonds, de heer J. C. A. Cleveringa namens de Katwijkse artsen, de heer Chr. Ver- planoke namens de afdeling Katwijk van het Ned. Roode Kruis en de heer Verhart. Behalve met de vaste brancard is de auto uitgerust met een opvouwbare nood- brancard. Ook is er een verplaatsbare schijnwerper. KATWIJK AAN DEN ZEE TAAK: TEGEN DE STROOM OP Gisteravond werd in de conversatiezaa) van het Jeugdhuis de sluitingsavond ge houden van de C.J.M.V. De voorzitter, d# heer R. Varkevisser, wees in een tos- spraak op het belang van de C.J.M.V. Ieder mensenleven moet gericht zijn op de Schepper, Die zin geeft aan het leven Hiermee definiëren we de inhoud van d# C.J.M.V. In onze dagen is er een onver schillige houding op te merken onder d# jongere mensen tegenover God en Zijn dienst Onze taak Is in onze verenigings- arbeid tegen deze stroom op te roeien. De Bijbel roept op om blij te zijn; God is nabij! We hebben ook de methoden te zoeken om de jeugd in aanraking te bren gen met God, aldus de voorzitter. De secretaris, de heer F. Haas, Jas zijr jaarverslag. De resultaten van de bespre kingen over een filmactie zijn nog niet zo, dat ze bekend kunnen worden ge- De haringteelt 1956 werpt zijn schaduwen vooruit. In het P.H.-ka- naal te Katwijk aan Zee heerst een grote drukte. De vele loggers (enkele weken geleden nog in ruste in de Berghaven) zijn zo goed als allemaal in het Kanaal gebracht, waar de laatste hand wordt gelegd aan de voorbereidingen voor de uitvaart. Is er nu grote drukte daar, over een week zal het er weer stil zijn en zul len alleen nog enige binnenscheven wat ligplaatsen bezetten. Honderden mannen, die de bezet ting van de loggers vormen, zijn be zig met zout laden, met Schotse bla zen aan boord brengen en met aller lei ander materiaal, dat nodig is voor de visserij. Dampersoneel is er even eens, in of bij de schepen. Er wordt nog geteerd en geverfd, en de sche pen die met roest, vuil en verweerd januari naar Katwijk kwamen, liggen er nu weer blinkend mooi bij, als schepen, die zojuist van de hel ling zijn gekomen. Er wacht eerst nog een lange en moeizame tocht door Hollands binnenwateren naar de thuishaven: IJmuiden. Het zal al- n de komende week zijn beslag moeten krijgen. Intussen is het in het Kanaal ook een dorado voor de .jeugd, die op vlotten tussen en bij de schepen, zich beslist zo'n beetje op zee waart. Op het politiebureau wordt alles in ge reedheid gebracht om ook in de ko mende week de mannen de gelegen heid te geven te monsteren voor de nieuwe teelt 1956. Op de foto: De reep wordt aan boord gebracht. Oud en jong aan het touw om het werk vlot te laten ver lopen. t Foto D. Kruyt GUNT U DE OUDEN VAN DAGEN EEN GEZELLICE DAG? U kunt antwoorden door uw ruime gaven te doen in de collecte bus! a.s. maandagmiddag 14 mei en zaterdag middag, 19 mei HUIS AAN HUIS COLLECTE!! Het comité Autotochten Ouden van Dagen Katwijk aan Zee (Advertentie) RENTEVERCOEDINC SPAARCELDEN dagelijks opvraagbaar: 2.52 voor één jaar vast: 2.75 spaardepositobrieven (aan toonder): 3 Maximum f 10.000 per rekening. Voorstraat 50, KATWIJK AAN ZEE, Telct. 2019 ZOETERWOVDE Boerenleenbank hield jaarvergadering Dc boerenleenbank alhier hield de Jaar vergadering. Er waren maar 15 van de 214 leden aanwezig. De omzet van de bank bedroeg in 1955 ruim 9.000.000. Het d spaarders Is met 197 omhoogge- gaan. Er zijn 1575 spaarrekeningen. Het .antal schoolspaarrekenlngen is 225. )oor het verstrekken van een geboorte- inlage tracht men de toekomstige spaar- ers al vroeg aan de bank te binden. Ook ordt het sparen bU de kinderen aange moedigd, door het schoolsparen. Het to- van alle spaargelden was op 1 jan. 1955 1.136.000. Ér was in 1955 een ver meerdering van 258.000. nieuwe voorschotten werden ver strekt en 8 werden geheel afgelost. Op 31 december waren er 89 voorschotlen tot bedrag van ruim 538 000. Het aan tal rekeninghouders is gestegen tot 101. eserve is ge6itegen tot 93.864. De bedraagt bijna 1000. Dit lijkt laag, maar men bedenke, dat dit het overschot van de winst is. Er is een to tale winst van 2600 Het bestuur zal overwegen. o>f er voor de bestuursleden een leeftijdsgrens moet worden gesteld- Als bestuurslid werd herkozen de heer Th. B. J. van Galen, tot plaatsvervangend bestuurslid werden gekozen de heren J. Berk Gzn. en L. A. DrooghVoor de raad van toezicht werd gekozen de heer J. Berk G.zm. In deze vergadering werd ook een aan tal vragen gesteld op financieel gebied, die alile naar tevredenheid werden be antwoord. Hongaarse stunt Oostenrijk staat aan de vooravond van 'rije verkiezingen en nu heeft Hongarije -en verkiezingsstunt bedacht, die wer kelijk ongeëvenaard is. De Hongaarse re gering heeft doen weten, dat het IJzeren Gordijn tussen Oostenrijk en Hongarije zal verdwijnen. De mijnenvelden langs de grens zullen worden opgeruimd. Men is donderdag reeds aan dit karwei be gonnen. De elektrische draden, die de prikkeldraadversperringen onder stroom hielden, zijn doorgesneden. Zo hoopt men in Oostenrijk vele munistlsche stemmen te winnen. maakt. Spr. herdacht wijlen Huig Kuyt. Het jongenswerk draait goed, mede dank zij de arbeid van de leiding, voorzitter Duyvenboden met I. de Best. J. Klok en anderen. De bibliotheekcommissie heeft ook goed werk verricht. De penningmeester, de heer A. Ouwe hand, gaf enkele financiële gegevens. Na de pauze volgde nog hersen gymnastiek. Tocht ouden van dagen Voor de tiende maal na de oorlog zal dit lar een grote groep ouden van dagen ïn gezellige dag worden aangeboden. Het comité, dat de jaarlijkse tochten organi seert, wil in dit lustrumjaar een extra dag voorbereiden. Dit kan alleen, de bevolking van de gewone gift jubileumgift weet te maken. Op ndag 14 en op zaterdag 19 mei zal het comité een huis-aan-huis-inzameling houden. Op weg naar de zee Bij de te 's-Gravenhage gehouden ext lens voor stuurlieden bij de zeevisserij zijn geslaagd voor het eerste deel vai examen: Gijsb. Schaap, stuurman va KW 163, en Koos Guyt van de KW 52. beiden alhier. Bij de aan de visserijschool alhier, even- rns door de rijkscommissie voor d« stuurliedenexamens, gevestigd te 's-Gra venhage, afgenomen examens in kenni» der internationale bepalingen ter koming van aanvaringen op zee e; toepassing daarvan zijn geslaagd: Willem de Jong Azn van de KW 19, Leendert Duyn Jzn van de KW 33, Bas Ouwehand Wzn van de KW 120, Jacob Schaap Jzn KW 5, Willem Haasnoot va KW 43 en Arie van dér Boon (in militair# dienst bij de Koninklijke Marine), allen alhier. Verder slaagden Nic J. Korper»- hoek van de KW 15. te Valkenburg. Alle geslaagden werden opgeleid aai de visserijschool alhier. Welke Katwijkse schepen straks uitvaren Dinsdag na Pinksteren zullen de vol gende Katwijkse schepen uitvaren Groep Adeco: KW 14, KW 25 en KW 147 (N.V. v/h A. den Duik); KW 2, KW 3 en KW 5 (N.V. Meerburg); IJm 75 en wellicht IJm 74 (J. C. Pronk IJmuiden) Groep CD: KW 38. KW 48. KW 67, KW 86 en KW 18 (C den Duik); KW 130 en KW 151 (M. Parlevliet). Groep Rijn stroom: KW 15. KW 43, KW 44. KW 97 en KW 110. Groep Haasnoot-Gebr. Par levliet: KW 19. KW 47 en KW 54 (N. Haasnoot); KW 168 en KW 170 (Gebr. Raad van Hillegom Woningbouwverenigingen blijven belast met het beheer Bij de Prot. - Christel ij ke fractie in de gemeenteraad van Hillegom bestond de vrees, dait het beheer van de gemeentewoningen, die nu in het beheer zijn bij twee woningbouwverenigingen, zou overgaan in overheidsbeheer. Dit werd afgeleid uit het feit, dat B. en W. een pand wilden aankopen voor de centrale administratie van de woningbouwvereniging „Goed Wonen". De voorzitter zei, dat dit niet het geval is, maar dat de gehele zaak gereor ganiseerd moet worden. De voorzitter wenste de heer Van Eg- mond geluk met zijn beterschap. De heer Van Egmond dankte de raad voor zijn belangstelling. Mej. Theunissen te Haar lem is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school. Er werd f 296.000 be schikbaar gesteld voor de vernieuwing van de beschoeiing en de bestrating van de Haven. De voorzitter zei nog. dat B. en W. zullen proberen, de verlichting gelijktijdig te doen verbeteren. Het krediet voor de verbetering van de Veenenburgerlaan, de Tweede Loos- terweg en de Derde Loosterweg moet met f 22.400 worden overschreden door stijging van prijzen en lonen. De heer Van Egmond vroeg, of het deel Looster weg tussen Spoorlaan en Stationsweg ge lijktijdig zal worden aangepakt. De voor zitter zei. dat daar een apart plan voor komt. Het voorstel voor schuurtjes bij de huizen Brouwerplein werd aangeno men, alsmede het voorstel tot verbete ring van de 83 woningen van Goed Wo nen in De Krocht. In de Buddenborg- straat wordt een pompinstallatie ge plaatst voor een behoorlijk functionern van de riolering, terwijl ook zal worden overgegaan tot aanleg van wegen in het Brouwerlaankwartier. De chr. zangvereniging Zing de Heer krijgt een subsidie, alsook de beide korp sen De korpsen mogen ook gratis gebruik maken van de muziektent. B. en W. stelden voor. Hofstraat 42 aan te kopen voor f 13 500 voor het inrichten van een administratiekantoor voor Goed Wonen. De opzet is reorganistie. Mèt klem verzocht de heer Van der Vinne de woningen in particulier bezit te laten. Nadat de voorzitter de heren had gerust gesteld, werd het voorstel aangenomen. Aan het slot van de vergadering werd f 25 beschikbaar gesteld voor het kopen van Visserij golf Zullen vele schepen met personeelstekort te kampen krijgen De Nederlandse haringvisserij neemt in het economische leven van nu een minder belangrijke plaats in dan eeuwen geleden, maar het bedrijf van nu is toch nog van grote betekenis en is een steunpilaar voor ons land. Dit zei de voorzitter-directeur van het bedrijfschap voor visserij-prod ukten, drs. D. J. van Dijk, op een in het Deltahotel te Vlaardingen gehouden perscon ferentie. Spr. zette uiteen waarom er bepaalde regelingen zijn gemaakt voor de visserij, zoals het aantal netten, dat mag worden meegenomen. De laatste jaren zijn er steeds meer trawlers gekomen, die naast.loggers zich zijn gaan bezighouden met de haringvis serij. Men heeft gemeend ddt jaar een ander systeem te gaan invoeren voor de schepen, die met trawlnetten zijn uit gerust. Er zijn andere bepalingen geko men met betrekking tot de aanvoer van gezouten haring door trawlschepen, die, aldus spr.,'zich dus nu ook beperkingen moeten getroosten: een regeling, die vol gens hem in sterkere mate met de ont- wikkelig van de vloot rekening houdt dan in andere jaren. Aan de hand van cijfermateriaal zette drs. Van Dijk uiteen, dat de visserij heeft rekening te houden met ongewisse fac toren, factoren, die in andere bedrijven onbekend zijn. Is dit op de duur vol te houden en moeten er geen maatregelen worden genomen?, vroeg spr. zich af. daarop antwoordend dat het bedrijf zich tegen de onberekenbare factoren nog niet op de juiste wijze kan verdedigen. Daar om, zo betoogde hij, heeft de visserij nog niet in de algemene welvaart kunnen delen. Het bedrijf moet sterk blijven en aandacht besteden aan de afzet. Het is onmogelijk, alleen afhankelijk te zijn van de binnenlandse consumptie. Hij wees erop. dat zeventig procent van de pro- duktie in de een of andere vorm wordt uitgevoerd met als de belangrijkste af nemers Rusland. België en West- en Oost-Duitsland. De gemiddelde export prijs is de laatste jaren omhoog gegaan, maar de totale exporthoeveelheden aan gezouten haring is gedaald. Hieruit valt te begrijpen, zo besloot drs. Van Dijk, wat het visserijbedrijf heeft moeten op vangen: men heeft moeten teren op re- De heer D. Kwakkelstoin, voorzitter van dc reders vereniging Vlaardingen. die zei, dat de gehele Nederlandse vissers vloot ongeveer 230 schepen omvat, achtte het niet uitgesloten, dat hiervan 50 70 schepen met personeelstekort te kampen zullen krijgen. Scheveningse haven in ministerraad Er is alle aanleiding om te verwachten, dat maandagmiddag in de ministerraad regeringsstandpunt ten aanzien van ver betering van de Scheveningse buitenha' ven definitief zal worden bepaald. De ver wachting is gewettigd, dat de regering tot een voor Scheveningen gunstige be slissing zal komen. Drie trawlers Van de trawlervloot loste gisteren de Bloemendaal (van 1 mei) 780 kisten, waar van 700 makreel, 30 schelvis, 40 kabeljauw en gul, 10 diversen en voorts 100 stuks stijve kabeljauwen; de Medan (van 1 mei 660 kisten, waarvan 400 makreel. 50 schel vis, 85 wijting, 50 kabeljauw en gul. 50 koolvis, 25 diversen en 150 stuks stijve kabeljauw en de SCH 117 (van 27 april) 600 ki9ten. waarvan 60 schelvis, 70 kabel jauw en gul, 410 makreel, 40 haring, 20 wijting. 350 stuks stijve kabeljauwen. Voorts was de Annie IJM 14 binnen met 65 kisten, waarvan 30 makreel, de KW Parlevliet) Groep Joh. Parlevliet-Lam- men: KW 127 en KW 175 (Joh. Parle- Groep Kennemerland: KW 29. KW KW 39. KW 49 en KW 78 i laag water Zondag: hoog water 4.56 en 17.23 i laag water 0.45 en 13.11 uur. Maandag: hoog water 5 41 en 18.10 i laag water 1.27 en 13.54 uur. Zondagsdienst Voor zover het de patiënten betreft de artsen Visser. Slagmolen. Lodder. Cle- verlnga en Borleffs. wordt de zondags dienst waargenompn door dokter Hagen, Prinses Jullanastraat 5, tel. 3222. 165 kisten, waarvan 70 schelvis, 40 gul kabeljauw en voorts 50 stuks stijve kabeljauwen en 42 loggers en kotters met 25.000 kg tongen en 750 kisten schol Voor de export Kleine regels kabeljauw voor de export noteerden 2025, grote regels 35 en kisiten kabeljauw 4553. Tar bot maakte 1.40-/ 1.60, grote tong 2.40 tot 2.50, grootmdddel 1.80-/ 1-90, klein- mlddel 1.90— 2-, tong I 2.30-f 2.40 tong II 1.781 68. Binnenland ln Grote gul ging het binnenland in vi 23—18. middel voor 17—18 en t gullen voor 1518. Grote schelvis maakte 20ƒ25, grootmiddel 2026. kleinmiddel 2326. pennen 2831 en braadschelvis 1318. Wijting teerde 12ƒ16, schol III 8—16. schol 17 28—38 en schol I 38—40.- Zwar te koolvis deed 3435, leng f 4445, makreel 10f 15 en haring 10—/" 14. In en uit KW 40, 1125, 89, 34, 128, 36. 178, 58; SCH 117. Vanmorgen aan de markt Vandaag Oostende, Haarlem (van 1 mei) met 810 kisten, waarvan 300 schelvis, koolvis. 100 kabeljauw en gul, wijting, 50 wolf en poon. 20 tarbot heilbot, 120 kleine kisiten haring ei stuks kabeljauwen; de VL 27 (van 1 mei) t 930 kisten, waarvan 700 makreel, 25 :<f 5 gul, 100 schelvis en 100 diversen; de IJM 129 met 300 kisten, waarvan 160 r kreel, 100 schelvis, 35 wijting, 15 wolf poon. 125 stijve kabeljauwen Voor de maandag Voor de maandagmarkt is al bekend de Tzonne (van 1 mei) met 1000 kisten, v van 130 schelvis, 475 haring, 120 gestripte makreel, 200 koolvis en 75 diversen. beker voor Crescendo, dat een muziekconcours heeft georganiseerd. Zondagsdienst De zondagsdienst artsen wordt waarge- omen door dokter J. J. Versluys, Hoofd straat 142, tel. 5121. Burgerlijke stand GEBOREN: Lianne Madeion, d v W C an den Akker en A M Wledemeijer; Jo hannes Bernardus Henricus, z v J W Vo- ïs en C P Caspers; Adriana Evelientje, v E Krikke en A van der Molen. OVERLEDEN: M Welp. echtg. v P van der Linden, vr, 94 jr. LISSE Afd. Lisserbroek KAVB Stijgende uitvoer in geld en gewicht De afdeling Lisserbroek van de Kon. Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur heeft vrijdagavond in zaal Van Dijk haar jaarvergadering gehouden. Voorzitter Joh. Lely merkte in zijn wel komstwoord op, dat In verband met het' late voorjaar over het gewas nog niets kon worden gezegd. Verheugend evenwel de stijgende uitvoer, zowel ln geld als in gewicht. Uit het verslag van de heer Mesman bleek, dat 1955 zakelijk een goed jaar Is te noemen. De heer H. Tulen had een batig saldo van 537,39 ln kas. Tot af gevaardigden naar de algemene verga dering te Haarlem werden benoemd de heren v. d Lans en Mesman. Bij de be- handelingsbrief van de Algemene Ver gadering was de meerderheid voor voorstel Katwijk. Na uitvoerige bespre king van het voorstel Bovenkarspel over )re tulpen werd ten slotte het voorstel in het hoofdbestuur aanvaard. Vervolgens kwam de kwestie van de te lage minimumprijzen van tulpen en dergelijke te sprake, waarvoor te zijner tijd de aandacht van het hoofdbestuur i! worden gevraagd. Met een planten- ïrloting werd de bijeenkomst besloten. Zondagsdienst De zondagsdienst artsen wordt waar genomen door dokter Dymaer van Twist, Hereweg 295, tel. 3453. Arjos vergadering Vanavond vergadert de Arjos ln de ver gaderzaal van do Chr. Gereformeerd# kerk. Verkoopactl» De verkoopactie van de stichting „Het Vierde Prinsenkind" heeft het prachtig» resultaat van f 2847.50 gehad. Afscheid dirigent De heer W. J. Mlzee heeft na dertig lar de r.k. zangvereniging „St. Gre- gorius" te hebben gedirigeerd, afscheid genomen. Hij zal worden opgevolgd door de heer J. van der Meer uit Leiden. Burgerlijke stand GEBOREN: Wilhelmina Maria, dr. van W. H. van Hage en J. C. Zwetsloot. ONDERTROUWD: P. W. Geerlings en G. J. van der Meer; P. C. Warmerdam en M. J. T. van der Voort; E. Dijkstra en P. H. Vledder: J. A. van Bragt en A. E. Timmers; L. W. van Dijk en M. van der Lans. GEHUWD: C. L. J. Jansen en M. Groe nendijk; H. Oosthoek en A. M. van Wijk; Th. A. van der Hulst en M. J. van der OVERLEDEN: J. H. van Steijn. wed. van P. Zwetsloot. 47 j. NOORDWIJKERHOUT CJ.M.V.-jougensdag in Noordwijkerhout Donderdag werd een rang-Jongensdag van de C.J.M.V.'s van Sassenheim en om streken gehouden op het Langeveld to Noordwijkerhout. De dag. die bestemd jongens van trien tot zestien jaar. werd begonnen met een dienst in de Hervormde kerk. Om 'half tien volgde de opening op het veld door de ringvoorzl't- ter. waarna onder het zingen van het C.J.M.V -bondslied de vlag in top ging. De morgen werd gevuld met een voet baltoernooi en 's middags werd atletiek beoefend. Jammer genoeg kwam er regen waardoor het vèrspringen voor junioren '•ouwtrekken geen doorgang konden vinden. Deze wedstrijden zullen nog wor den gehouden op een zonnige zaterdag middag. De uitslagen zijn: Voetballen afdeling A: 1 Noord wijk aan Zee. 2 Noordwijkerhout. B: 1 Noord wijk Zee. 2 Sasseriheirn. C: 1 Sassenheim, 2 Noordwijk aan Zee: Hoogspringen jun. 1 Wijraand Heijns Sassenheim. 2 A. Duymaer van Twist. Lisse. sen. 1 J. de Ruijter. Noordwijk aan Zee. 2. W. van Girahoven. Sassenheim; Hardlopen jun. 1 J. Deurman. Noordwijk an Zee. 2 D. Beukers. Noordwijk aan Zee, sen. 1 J. Passchler. Noordwijk aan Zee. 2 J. de Ruijter. Noordwijk aan Zee; Vèrspringen sen. 1 J. Passchier. Noord wijk aan Zee. 2 Ft. Kroon. De Kaag. Wat de raad behandelt Dinsdagavond om zeven uur komt de gemeenteraad ln openbare vergadering bijeen. De belangrijkste agendapunten zijn: Benoeming van een ambtenaar van de burgerlijke stand en een waarnemend gemeente-ontvanger, voorstel tot wijzi ging van de rechtspositie-regelingen in verband met uitkering bij overlijden en verhoging van het minimum aantal va kantiedagen, enkele verzoeken van school besturen tot het verlenen van medewer king bij de aanschaffing en vernieuwing van allerlei zaken en een voojstel tot sub sidieverlening aan zangverenigingen. Nieuwe vuilnisauto Van gemeentewege is men thans bezig met het uitreiken van vuilnisemmers, die geschikt zijn voor de dinsdag in gebruik te nemen nieuwe vuilnisauto. Deze auto is het modernste type van de zogenaamde verbeterde Utrechtse belading met een inhoud van 15 kubieke meter grof vuil. Takkebossen, kartonnen dozen en derge lijke moeten tot rollen worden gebonden, zodat ze gemakkelijk kunnen worden mee genomen. Deze auto betekent een belang rijke hygiënische verbetering voor het personeel. MEER LICHT Deze week is een begin gemaakt met het aansluiten van de nieuwe straatver lichting, waarvan de lantaarnpalen al eni ge tijd geleden zijn geplaatst. Men begon in De Zilk en gaat voort via het dorp. Zondagsdienst De .zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Van Praag. Predikbeurt Hervormde Gemeente: 10 u. ds De Jong. Derde prijs Op een concours in Vianen behaalde de muziekvereniging „De Harpe Davids" in de ere-afdellng een derde prijs met 228 punten. Geheime bommenwerper in de lucht ontploft In Erageland is gisteren bij Shoreham een van Engelands zeven geheime straal- bommenwerpers ontploft en op een spoor baan terecht gekomen. De piloot kwam om het leven. De drie andere inzittenden konden (vermoedelijk) worden gered. De regering van Israël heeft bij de Amerikaanse Ex-Import Bank een lening aangevraagd op lange termijn van 75 mil joen dollar voor het uitvoeren van be- Maatregelen Hoge Autoriteit nog in strijd met akte van Mannheim De tweede dag van de jaarlijkse zitting van het parlement van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal heeft in Straatsburg een stukje Nederlandse ver kiezingsstrijd te horen gegeven. De Nederlandse afgevaardigde Nederhorst oefende namens de socialistische fractie ernstige kritiek uit op het jaarverslag van de Ho(je Autoriteit en meende, dat de Nederlander Sassen, die namens de christen-democraten had gesproken de rol van „bloemenmeisje" had oerould in ztfn „toast" op dit jaarverslag. Daar echter ook de heer Sassen kritiek op het jaarverslag had uitgeoefend, dat hij een a-politiek document noemde, kreeg Geslaagd vijfjarenplan DE PET AF VOOR HET VERLEDENDE JAS UIT VOOR DE TOEKOMST EEN LUISTERRIJKE wijze heeft het landbouwschap woens dagmiddag in Den Haag het feit ge vierd, dat Nederland na vijf jaren intensieve strijd geheel vrij is van runder-tbc. Minster Mansholt be hoorde tot degenen die het Land bouwschap kwamen gelukwensen met deze heuglijke dag. Hij dankte in d*> allereerste plaats de Verenigde Staten voor hun hulp, want zonder Marshallgelden zou dit reusachti ge werk niet voltooid kunnen worden. Er zijn in vijf jaar geleidelijk een h miljoen reactie-dieren afgevoerd, thans heeft onze veestapel bijna drie miljoen kerngezond stuks melkvee. De vrijmaking van tbc kostte honderd miljoen gulden. De helft werd betaald door de Mar- shallsteun. de andere helft door boeren en overheid samen. De minister prees de samenwerking tussen overheid en boe ren. Hij hoopte dat deze in de toekomst zou, blijven bestaan want er is nog veel te doen. Andere diererazlekten wachten nog op een intensieve bestrijding. van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes had de vergadering welke door tal van buitenlandse land- bouwattaché's werd bijgewoond alsmede door een Benelux-landbouwdelegatie met een dankbaar woord geopend. De Amerikaanse landbouwattaché, de heer Robert H. Reed. brtcht. de geluk wensen over van de Amerikaanse rege ring voor het welslagen van dit vijfjaren plan. Deze investering is een weldaad voor het menselijk geslacht De directeur-generaal van de volksge zondheid, prof. dr. P. Muntendam, wees op het grote belang van de bestrijding der runder-tbc voor de volksgezondheid. De voorzitter van de hoofdafdeling vee houder!) van het Landbouwschap, de heer R Visser, wierp een krachtig: „de pet af voor het verleden, de jas uit voor de toekomst" de zaal in. W(j moeten zuinig zi)n op onze runderstapel, die een zes miljard kilo melk oplevert per Jaar. d.i. meer dan een miljard gulden. De export van melkprodukten en vlees leverde in 55 ruim achthonderd miljoen gulden op, d.l. negen percent van de gehele export. Ten slotte gaf de voorzitter van de ge zondheidscommissie voor dieren van het Landbouwschap, de heer Fl. den Hartog, een overzicht van de bestrijding der run de heer Nederhorst later van de Belgisch# senator Rey ten antwoord, dat zijn speech thuishoorde in de Nederlandse ver kiezingsstrijd en niet ln het parlement van de E.G.K.S. De heer Nederhorst gispte ook de af wezigheid tijdens de middagvergadering van de president, René Mayer, die in Luxemburg het huwelijk van prinses Eli sabeth bijwoonde. Des avonds om zes uur zat de president weer in zijn zetel, klaar om de kritiek te beantwoorden, maar.... toen was de heer Nederhorst reeds ver dwenen. De liberale Nederlandse afgevaardigde Korthals hield zich op zakelijk terrein. Hij vroeg de Hoge Autoriteit of de op lossingen welke deze nastreeft ten op zichte van de binnenscheepvaart en In het bijzonder van de Rijnvaart in overeen stemming zijn met de akte van Mannheim. De vice-president, de Belg Coppé, ant woordde, dat nog geen bevredigende op lossing is gevonden. De ministerraad van de E.G.K.S. zal In begin Juni met de mi nisters van verkeer opnieuw onderzoeken in hoeverre de Akte van Mannheim te verenigen is met de maatregelen van de Hoge Autoriteit. De 67-jarige A. A. Hammerscfamidt uit de Rubroekstraat te Rotterdam, die dinsdagavond Jl. in de Eerste MlddeLland- straat door een personenauto ts aangere den, is in het ziekenhuis Coolsingel over- In het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam is overleden de 77-jarige weduwe A. M. Munster-Vogel uit de Coolsestraat te Rot terdam. die vorige week op de Heem raadssingel door een auto werd aange- der-tbc van 1904 tot heden. Thans zijn ei nog dertig miljoen gulden beschikbaar voor de nazorg. Dit bedrag zal over een tijdvak van vijf jaar worden verspreid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 11