CHRISTELIJK RODENT Boek Echtpaar uitgezonden naar pas ontdekte vallei der Ethergolven "1 T" ^1 7 TT TT~ n ta ia •7 rr Tfc f- 2.0 i 37 r~~ t Contact gelegd tassen Theol. scholen in Zuidoost-Azië _J 1 i Rente als bron van inkomsten 2 VRIJDAG 11 MEI 1956 KANTTEKENING Kinderen „speelden" verhaal Geslaagde conferentie van West-Hill in Den Haag Uit het gehele land waren gisteren ruim tweehonderd jongeren naar het rusthuis der Hervormde Gemeente in Den Haag gekomen om daar de jaarlijkse conferentie bij te wonen van de Nederlandse vereniging voor godsdienstige opvoeding („West-Hill"). Het waren allemaal jongens en meisjes, die zich elke zondag opnieuw beschikbaar stellen voor het zon dagsschoolwerk om op deze wijze de jeugd vertrouwd te maken met het Evangelie. Voorzitter P. A. Belger uit Den Haag wees in zijn openingswoord in verband met de plaats waar men vergaderde op de steeds groeiende toenadering tussen ouderen en jongeren. Met enige leerlingen van een zondags school in Den Haag gaf mevrouw Joke van Mierlovan Kuipers uit Amsterdam een geslaagde demonstratie van het zgn spontaan spel. dat wordt toegepast bij het zondagsschoolonderwijs in de Ver enigde Staten en daar veel succes heeft. Mevrouw Van Mierlo vertelde aan de leerlingen, die rondom haar op het toneel zaten, een verhaal met een moraal. Dit maal ging het over een vrouw die al haar geld wilde geven voor een middel waar- VAN DE DAG Dr. Arkady Fiedler, Eiland der be tovering. Uitgeverij In den Toren, Baarn. Hier is een boek over het grote eiland Madagaskar; het is zeldzaam prettig beschreven; het is ook een klein mees terstuk in de beschrijving van de on dervindingen van de reiziger. Zeden en gewoonten worden ons voorgehouden; we zien op zeer goede wijze beschreven hoe 'de bewoners leven in de ban de boze geesten. Het is jammer, dat niets gezegd wordt over de doorwerking van het evangelie. Het is precies, of er niets van de kerk op Madagaskar te vinden is. We bedoelen dan, van de kerk der reformatie. Bijzondere hoofd stukken zijn die over de Réddende gek ko: die over de Heilige vogel; over Mijn kameleon; griezelig die over de Purpe ren dood; op Leven en dood; Vraat zucht. Deze laatst genoemde hoofdstuk ken lichten ons afdoende in over de on gelofelijke wreedheid in de natuur. We hebben zelden een boek gelezen, waarir ons zó duidelijk werd de vloek over hel aardrijk. Ontroerend is het verhaal var de moederliefde bij een dier van de fa milie der egels. Toen het jong door eer slang was vermoord, is het moederdier van verdriet gestorven. Een pikante noot is het verhaal over het „huwelijk" met het meisje Velodomy. Uitstekende foto's en aardige tekeningen versieren het boek. Aanbevolen. door zij altijd zou blijven leven. Op den duur begrijpt zij dat dit niet mogelijk is en dat men als men in God gelooft toch het eeuwige leven zal krijgen. Na dit uit Amerika afkomstige verhaal was het de taak van de jeugdige luiste raartjes. die geheel onvoorbereid waren, dit verhaal te „spelen" en de kinderen hebben zich buitengewoon goed van die zware opdracht gekweten Het viel ieder een op met hoeveel overtuiging in hun stemmetjes zij het Evangelie vertelden. Na deze demonstratie maakten de leidsters en leiders een wandeling in de omgeving of amuseerden zich met frisse volksdansen in de tuin van het rusthuis. Hoezeer de demonstratie in de smaak gevallen was bleek wel uit de grote be langstelling waarmee van de gelegenheid tot vragen stellen gebruik gemaakt werd. 4 et ver ten tie Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Amersfoort: J. J. P te Delft; voor Sommelsdijk en v Wijk bij Heusden: J. Zwijnenburg Kinderdijk; voor Zijpe: W. S. Bakker te Moerdijk; voor Stellendam; E. J. Schimmel te Hei- en Boeicop; voor Wormer: L. J. van der Kam te Arkel. voor Ridderkerk-Bolnes; J. Smit te Groot-Ammers. GEREF. KERKEN Beroepen te Krabbendam; kand. Rang te Amsterdam; te Driebergen- Rijssenburg (vac.-Th. Struyé): A. te Westmaas. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Huizen (N.-H H. C. van der Ent te Werkendam. Beroepen te Alphen aan den Rijn: M. S. Roos te Zwijndrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te H.-I.-Ambacht: A. Ver gunst te Corsica (Veren. St.). De algemene vergadering van de Presby teriaanse Kerk ln Engeland heeft gis teren de zendingsarbeidster mejuffrouw A. I. Gordon als eerste vrouwelijke pre dikant van die kerk aanvaard. Mejuf frouw Gordon verwacht niet snel beroep te krijgen. In Gaastmeer (Fr.) bakken ds. J. W. Bruinsma vroeger zelf bakker er de plaatselijke bakker kruidkoeken, dit verkocht worden ten bate van d« hoognodige restauratie van de her vormde kerk ter plaatse. Ill Cl TtoiHep-F- Ter gelegenheid van de lus trumviering van de Amsterdam se r.k. Studentenvereniging Sanctus Thomas Aquinas speel de de Argentijnse schaakmees ter Pilnik met zwarte levende stukken een wedstrijd tegen dc Nederlandse ex-jeugdkampioen J. J. van Oosterom, de witte stukken waren leden van het V.U.-corps. De honderden aan de wallekant applaudisseerden toen de witte toren zijn zwarte rivaal moest slaan en het kar tonnen gevaarte zich verhief om op zijn tegenstander af te stor men en hem in alle voegen kra kend van zijn plaats te stoten. De brede rand van het „bord" bleek een uitkomst Advertentie puistjes verdwijnen "TUTL, DËBRQLinE Eendrachtig volharden Wat heeft na de Hemelvaarts dag die onverwachte verande ring gebracht in het leven van dë discipelen en van hen die zich bij hen hadden aangeslo ten? Want er is een verandering ingetreden: ze hebben zich al len nauwer aaneengesloten. Iedere dag ko men ze bij el kaar om te bid den en ze kie zen een apostel in de plaats van Judas. De volgelingen van Christus zijn een christelijke gemeente ge worden. Dat steeds samen komen om te bidden was ongetwijfeld in de eerste plaats een gevolg ge ven aan Christus' opdracht. Maar het vervullen van die op dracht was tevens het vervullen van een verlangen dat in hun eigen harten leefde. Een christe lijke gemeente kan niet anders dan bidden om Gods Geest. En omgekeerd: bidden om Gods Geest brengt mensen bijeen, geeft eendracht. Helaas is er van die eendracht in onze dagen weinig overge bleven. Is het misschien daar door dat de Heilige Geest weinig door ons kan doen? Is het misschien een hinderen van het werk van de Heilige Geest? Tussen Hemelvaartsdag en Pink steren is die vraag het over denken waard! Bijzondere zendingsdag te Rotterdam Voor de derde maal belegde het Nederlandse bestuur van de Christian and Missionary Alliance, een internationaal zendingsgenootschap met het hoofdkwartier in de Verenigde Staten, een zendingsdag in Lommerrijk te Rotterdam. Deze dag werd meer dan een gewone zendingsdag met een aantal toespraken over de zending. Hij stond in het teken van de uitzending van dr. en mevrouw Smit, die binnenkort als zendingsarts zullen gaan werken in de Baliemvallei, die enkele jaren «geleden op Nieuw-Guinea ontdekt werd. Dr. Smit zal daar als zendelingarts nulp bieden aan de ongeveer 50.000 inwoners, die tot voor kort nog nim mer een blanke gezien hadden. In de ochtendsamenkomst sprak ds. Sillevis Smit over zijn ervaring op Nieuw- Guinea, terwijl in de middag samen- Komsten ds G. van 't Wout en de heer J. J. van Capelleveen spraken over de plaats van Gods Woord in ons persoon lijk leven en in ons werk. Het echtpaar Smit werd na een korte toespraak door de emeritus-predikant van de Belgische Evangelische Zending, ds. J. Knecht ingezegend. Onder intense stilte luister de de vrijwel geheel gevulde zaal en diep ontroerd zong men de zegenbede. Na de inzegeningen boden het Neder landse en het Belgische bestuur van dit zendingsgenootschap enkele geschenken aan, evenals een kinderclubje uit Am sterdam en de jeugdgroep van de Her vormde Appelkerk te Amersfoort. De leider van het Nederlandse werk, ds. W. Könemann sloot de vergadering. Hij bracht in herinnering hoe hij en zijn vrouw enkele jaren na het einde van de wereldoorlog hun zendingswerk op Lombok moesten verlaten wegens ziekte. Na twee jaar besloot het genoot- Advertentie De zogende pijnen rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zui vert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. MELODIE en WOORD 15.55 Gri Gregoriat •ork; 18.00 Lichte - irnuz; lo.io journ overz: 18.25 Gram 18.30 8J5 £Ean}: Van het Binnenhof; 18.40 Gram; 18.45 Re- IMcalc geringsultz: Atlantisch allerlei. Een en zestig? der over de 15 landen aangesloten bij het muz; 14 00 Boekbespr: 14.10 Lid 14.30 Eng les; 14.40 Amateurprofr; 1 Puzzel mee V T w - - V 19.10 Radio Phll- Blsschopswljdlng Mgr bijtclub; i Reslder KRO: 7.00 N' 0 Nws; 8.18 I ivrouw; 9.00 Gyi -ork en s" ïakeld," Ont- i v d iolist; VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitges Morgenwijding. VARA; continubedrijven; 11.30 Strijktrio; 12.00 O gelspel; 12 30 Land- en tulnb. meded. 12. Gram; 13.00 Nws; 13.15 VARA-varia, 13. Gram met toelichting; 13 45 Sportpraatj 14 00 V d jeugd; 14.35 Gram; 14.50 Kon Mil Kapel; 15.20 Boekbespr; 15.35 Kamerork en solist; 18.20 Het volle pond. caus: 16.35 Nieuwe gram; 17.00 Week journ: 17 30 Orgel en zang: 18.00 Nws en comm; 18 20 Gram; 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO. 19.30 ..Pas separtout", caus: 19.40 „De Bijbel ln het Kerkelijk jaar" caus; 19.55 „Deze week", caus: VARA: 20.00 Nws; 20.05 Nells volle vaart; 20.10 Gevar progr; 22.00 Toespraak; 22.15 Weense muz; 22.40 Binnen zonder klop pen. hoorsp; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram. relevfsleprogr. KRO: 17.00—17.30 V d Jeugd. PUZZEL NO. 409 KRUISWOORDRAADSEL NTS: 20.00 20.15 Filmpremières; 20 30 Groot-Brlttannlë—Boelgarije: progr. 14.15 Lichte muz; 15.05 S 16.30 Caus: 17 00 V d 18 00 Nws; 18.15 Sport 21.00 Nws; 21.15 Hoorsp; 22.45 Avond- Horizontaal: 1. Geneesheer, 4 drank, 8. bedorven. 10. reptiel. 11. zuidvrucht. 12. j sport; 13.35 Gi de oudere. 14. vloeistof. 15 gekeperdezang en oreei: stof. 17. rivier. 19. kledingstuk. 21. opper- Vertikaal: 1. Ontroerd. 2. gcmeei. ge- co zicht, 3 zangnoot, 5. getijde. 6. ongebon- zi« den. 7. hoogrode robijn. 9. planten geslacht, 13. grootwaardigheidsbekleder, 16. vertragingstoestel, 18. vogel, 20. kluit, 22. en andere. inkb; 18.00 Onbekend; 18 45 18 50 Sport, 19 00 Nws jou 20.00 Hoorsp. >2 On Nws- 2115 Lichte muz: 23.45 Progr Aziatische conferentie te Bangkok /ANDER auspiciën van de Internationale Zendings raad werd in januari 1952 te Bandoeng de eerste conferentie over het theo logisch onderwijs in Indo nesië gehouden. Men ge voelde echter de wense lijkheid komen tot een conferentie over het theo logisch onderwijs in wij der verband, namelijk voor geheel Oost-Azic. Dr. Rajah Manikam, se cretaris voor Oost-Azlë van de Wereldraad van Kerken en de Internatio nale Zendingsraad kreeg het verzoek wegen en middelen te vinden voor de verwerkelijking van dit plan. Vier jaren ble ken nodig voor de orga nisatie, zodat dit voorjaar in Bangkok de eerste Zuidoost-Aziatische con ferentie betreffende de theologische opleiding en alle daarmee samenhan gende vragen, kon worden gehouden. In het maart-aprilnummer van De Heerbaan, alge meen zendingstijdschrift, uitgegeven door de Neder landse Zendingsraad, geeft dr. J. H. Enklaar indrukken van deze conferentie. Hij Er bleek, vooral onder de jongeren, een grote bezorgd heid te bestaan, dat on danks alle goede bedoelin- 5en de theologische oplei- ing door een te traditione le en theoretische aanpak onmachtig zou blijven de Kerk te dienen in haar pri maire taak; het Evangelie Is theologische studie eigenlijk belangrijk? te brengen tot zijn bestem? ^stromingen en de geloofsleer ming: deze wereld van nu. der Kerk in de dorre sfeer De conferentie kwam tot van een zuiver analytische, de conclusie, dat „belang- vergelijkende en historische rijk" en „niet belangrijk", behandeling. „relevant" en „irrelevant" - niet bepaald bijbelse cate gorieën zijn. De Bijbel politiek vraagt liever: „Is dit of onwaar?" en hij Is overtuigd dat haar heid ook var reële belang reld zal blijken te zijn. De komstlge theologische do centen. mensen voor litera tuur-arbeid en bijbelverta ling, voor leidende bestuurs functies etc. Maar voordat zij zich aan die speciale taak geheel gaan wijden moeten zij zeker een aantal 'jaren praktisch in het ge meentewerk bezig -zijn* De kerken hebben naar het al gemeen gevoelen van de conferentie het meest be hoefte aan full-time" pre dikanten. Men blijft eenter met aandacht de ontwikke ling in sommige gebieden apostolaat. drang uit? Men heeft rideologisch gis tingsproces in de Zuidoost- volgen van een",part- aziatische landen kennen. njet gesalarieerd type van Een vaak religieus getint gemeentevoorgangers. De het grootste nationalisme, een zich sterk opleiding van gemeentele- ,"oor de we- verbreidend communisme, den voor kerkelijke arbeid en golf van materialisme, (verschillende Indonesi sche aanwezigen hadden be zwaar tegen de term „leken- arbeid" vormde eveneens een belangrijk punt van het conferentieprogramma. In principe werd besloten tot oprichting van een Ver eniging van Theologische Scholen en Hogescholen ln Zuidoost-Azië. Het doel Is behulpzaam te zijn op veler lei wijze: bij het opvoeren van het pell van het onder wijs, uitwisseling van docen ten en studenten, het publi ceren van een tijdschrift, de bestudering van het pro bleem der financiering enz. Deze conferentie legae een nauw oecumenisch contact tussen de tot nog toe veel te geïsoleerd voortzwoegen- de theologische scholen en opende de weg voor de zo hoognodige coördinatie, con solidering en verdieping van het theologisch onderwijs, dat zij mogen geven aan de toekomstige dienaren van de Kerk van Christus in deze landen. staan. Elk land in Oost- Azië heeft zijn eigen speci- V LUST theologische oplei- fieke problemen in dit op- ding de evangelisatie- zicht. Daarom behoort de studie sche opleiding, want die is dan ÓÓTt mag dé student in een uitdaging ten opzichte een «hetto leven, van onzuivere evangelisatie geest. bijv. die bewegingen t\e conferentie meende, dat die alleen maar sterk emo- JJ de normale voorgangers tioneel en individualistisch der gemeenten ook zonder van aard zijn en te geïso- leerd staan van het volle leven. Een goede opleiding ver- te dienen en het Evangelie zandt niet bij de studie van in de wereld uit te dragen, de Bijbel, de niet christelijke Daarnaast zullen er specia- godsdiensten. de geestelijke listen moeten komen: toe schap hen niet meer uit te zenden in verband met hun gezondheidstoestand Deze beslissing gaf veel verdriet tot hij zag dat hij gebruikt kon worden om anderen uit te sturen. Ds. Könemann vertelde hoe de eerste zendelinge, mej. Stringer, in 1953 als onderwijzeres naar de Wisselmeren gegaan was, en dat nu een tweede echtpaar zich had aange meld om ook daar te helpen bij het onderwijs. Als zij medisch worden goedgekeurd ligt het in de bedoeling hen volgend jaar uit te zenden. Om dit echter mogelijk te maken zullen nog veel offers gebracht moeten worden. Ds. H. Knoop met emeritaat Ds. H. Knoop, predikant bij de Ge reformeerde Kerk onderhoudende ar tikel 31 te Rotterdam-Delf shaven, is dit jaar met emeritaat te gaan. Ds. Knoop werd in 1891 te Amster dam gebóren, studeèrde aan de Theo logische Hogeschool te Kampen en werd in 1920 door prof dr. H. Bouw- uit Kampen te Schouwerzijl in het ambt bevestigd. In 1923 vertrok hij naar Twiizelerheide, in 1926 naar Gouda. 15 juni 1928 verbond ds. Knoop zich aan de kerk van Delfshaven, hij zich in 1944 met een groot deel van de kerkeraad vrijmaak'te van de bekende synodebesluiten. Ds. Knoop neemt in de vrijgemaakte Kerken een vooraanstaande plaats in. Hij was praeses van de Groningse sy node in 1946 en is redacteur van het weekblad De Reformatie. Van zijn ge schriften noemen wij: Levensbouw, Levenscrisis en Een theater in Dachau. In 1941 werd ds. Knoop wegens vaderlandse activiteiten gevangen ge nomen. Hij verbleef in de gevangenis sen van Rotterdam en Scheveningen en in het concentratiekamp Dachau. Ds. Knoop is drager van een Hongaarse onderscheiding. Synode in Berlijn Dienstplichtproblemen De raad van de Evangelische kerk in Duitsland heeft onder leiding van dr. Otto Dlbelius ln Berlijn vergaderd en besloten de synode ln buitengewone zit ting bijeen te roepen van 27 tot 29 juui. De synode zal dan in beide delen van "s stad Berlijn samenkomen. De Evangelische kerk in Duitsland is •n bond van landskerken. Sommige daarvan zijn Luthers, andere Gerefor meerd. bijv. in Lippe. Hier en daar zijn geünieerde kerken, ontstaan door staats bemoeiing, die samensmelten van Lu- thersen en Gereformeerden in 1817 ten gevolge had. De raad van de Evangelische kerk te vergelijken met een breed moderamen of de vroegere synodale commissie hier te lande heeft zich voorts bezig ge houden met de dienstplicht zowel in de (West-) Duitse Bondsrepubliek als ln de (Oost-)Duitse Democratische Republiek Te Bonn zullen stappen worden onder einde aan de Bondsregering betere reeling van de geestelijke verzorging in strijdkrachten te pe- vorderen. De positie van principiële dienstweigeraars in Oost-Duitsland besproken. Woensdagavond is mgr. M. A. Jansen, de rJs. bisschop van Rotterdam, toen hU op zUn flets wilde stappen uit gegleden en gevallen. Een breuk in zijn linkerarm zal de prelaat ten minste zes weken verhinderen zijn werkzaam heden volledig te verrichten. In verband met het grote aantal Ne derlandse toeristen, dat met de Pink steren Parijs pleegt te bezoeken, wordt op Eerste Pinksterdag, zondag 20 mei een Ned. Herv. Kerkdienst te Parijs gehouden aan de Boulevard Arago No. 102 (Métro: Denfert Ro- chereau). Aanvang 10.30 uur. Advertentie CAMERA S 1 FILM 13. PAUL BRICKHILL OPLOSSING NO. 408. Horizontaal: 1. Voorbarig. .6. alm, 7. A.M.. 8. bundel. 12. rif. 13. 15. wijs. 18. antiek. 19. v grondverf. 21.15 Ork 22 45 Liet 23 55—24 00 N- stel. 324 m. ll.es 12.34 Zuid-Amerlkai 13.15 r»(' 15.00 Gi idlo-Almanak; 14 30 Radtojour- 15 45 Accordeonrecital, 16.15 Accordeon: 18 30 Gram: 16. 17.00 Lichte mu Engelse les; 17.00 Nw i-, 17.20 Gram: 17 30 Or« i: 18 30 V d sold; 16 00 Nw Cabaret: 21.00 Gram: 21 20. tel, 21.1 Brussel Vertikaal; 1. Vaag, 2. olm, 3 om. 4, bluf, &url 5. golf, 9. drom. 10 eis. 11. rust. 13. Rijn. Nw, 15. wang, 16. leed, 17. kalf, 19. ver, 20. te. I mu 16 00 Bel Car Alle andere jager-squadrons hadden reeds de Bristol Bulldog of de Siskm; alleen 23 Squadron vloog nog Gamecocks en dat was de reden waar- het weer werd uitgekozen om*de aerobatiek Hendon te verzorgen. Majoor Woollet wees de commandant van C Flight, Harry Day, als leider van het team aan en alle vliegers begon nen verwoed te trainen om gekozen te worden. Een hunner kwam bij het onderste boven vliegen om het leven en langzaam werd de groep kan didaten kleiner. In april deelde Woollet Douglas mede dat hij de tweede man van het team zou zijn, met zijn onafscheidelijke vriend Geoffrey Stephenson als reserve. Harry Day was een tanige kerel met een paar felle ogen. Hij had als jong broekje in de Eerste Wereldoorlog gevlogen en nu, op zijn dertigste jaar, dwong deze felle kerel onmiddel lijk gehoorzaamheid af Hij was van mening, dat het tijd werd de traditionele aerobatiek van Hen don eens grondig te herzien en werkte een vijftal nieuwe manoeuvres in „gesynchroniseerde aero batiek" uit. De eerste daarvan was typerend voor de overi ge vier: twee toestellen zouden gelijktijdig in duikvlucht gaan, dan optrekken in twee achtereen volgende loops, de punten der vleugels vlak naast elkaar (hooguit één meter tussenruimte, "'zei Day), vervolgens zo sterk optrekken dat het •-'toestel onbestuurbaar werd, en zich dan zijde lings in een vertikale duik werpen, elkaar krui- lYoo sen en daarna weer vleugel aan vleugel gaan, opstijgen en op het hoogste punt van een loop in verschillende richting weg „rollen", omlaag duiken naar de verste hoeken van het vliegveld, keren en recht op elkaar afstuiven om aan een nieuwe manoeuvre te beginnen, waarbij onder steboven werd gevlogen. Het was voldoende vei- ,0° .UiV£» ligi mits geeri van ^iden een f°ut maakte en de ™UZ»econ6e wln<i n'et te sterk was. Day zou het dan ook Nwi; 17.151 zeker niet geprobeerd hbben met vliegers, min- !r2SMuchtjder koel en accuraat dan Bader en Stephenson. c j Er waren strikte orders gegeven dat zij niet DAN MAAR ZO! lager dan 150 meter mochten stunten en Bader verwekte dan ook de nodige ergernis doordat hij altijd lager wilde gaan. Merkwaardig genoeg schepte hij een bijzonder genoegen in langzame rolls „op de begane grond", dat wil zeggen op zo'n vijftien meter hoogte. In een langzame roll heeft het toestel de neiging hoogte te verliezen, terwijl de ondersteboven gekeerde m«tor wel eens wil hapefen. De kunst was niet in de grond te vliegen en een deel van de bekoring was dat het uitvoeren van dit waagstuk je voor de krijgs raad kon brengen. Tijdens de training viel Stephenson een keer uit een langzame roll omlaag, maar gelukkig was hij de heuvelrug bij Kenley al gepasseerd en had hij nog juist voldoende hoogte zich te herstellen Een paar dagen later kreeg hij motor storing en maakte een keurige noodlanding in de weide voor een groot landhuis. Bader reed er heen om hem op te halen en maakte bij die ge legenheid kennis met de dochter des huizes, een mooi, donker meisje, dat we maar Patricia zul len noemen. Onmiddellijk mochten ze elkaar graag en nadien zocht hij haar herhaaldelijk op. Day verdroég Bader'? „waaghalzerij" gedul dig Andeie vligers mochten van die buien heb ben, waarin ze domme dingen deden, Day nad de overtuiging dat Bader ook in zijn meest roe keloze ogenblikken altijd het hoofd koel hield, altijd te voren precies wist wat hij ging doen en het dan met verstand deed. Er vielen ook nog andere dingen te doen cricket bijvoorbeeld. Begin Juni werd Bader an dermaal uitgenodigd voor de R.A.F. uit te komen en kort daarna stond er een foto van hem de dagbladen, waarop hij een zes sloeg bijna, buiten het Oval stadion. In die innings klapte hij in dertig minuten 65 runs bijeen, waarbij een zes, een vijf en twaalf vieren. Later in de maand deelde Day hem mede, dat hij hem in Hendon als tweede man wilde hebben. De Times schreef dat er op de dag van de demonstratie 175.000 toeschouwers op het vliegveld van Hendon waren en dat „honderdduizenden anderen op de heuvels en velden er buiten stonden opeengepakt. Bij helder zonnig weer zagen zij wat ook de Times „het hoogtepunt van de dag" noemde. In hun Gamecocks gaven Day en Bader „het op windendste schouwspel ooit door stuntvliegers gebodentien minuten van de volmaakte aero batiek, tot op een fractie van een seconde ge synchroniseerd.de meest geslaagde demonstra tie, ooit op Hendon gegeven." Het kon niet uitblijven of luitenant Bader werd het middelpunt van veler bewondering, want hij was een brillant vlieger, een voortreffelijk rugbyspeler en cricketer en een bijzonder knappe verschijning, vooral wanneer hij de strakke blau we broek en het korte jasje met de zijden lapels en koperen knopen droeg. Heel wat meisjes voelden zich tot hem aangetrokken en zochten, zover de welvoegelijkheid dat toestond, toenade ring tot de knappe luitenant. Nu en dan bracht hij ze naar huis - Patricia natuurlijk het meest. Ook was er een stil meisje met blauwe ogen en klassieke trekken, dat Hilda heette, een brutaal klein blondje en nog een ander gichelend blond meisje. Vliegen en sport waren echter zijn grote liefde, maar hij vond al die bewondering en ook de vérmeldingen in de pers toch wel buitengewoon prettig; het was alles uitermate stimulerend voor het zelfvertrouwen van een jon geman, die nog niet zo heel lang geleden het wat ten achter gestelde jongste broertje was geweest. (WORDT VERVOLGD) ^OG veel hoort men onder de goegemeente de mening ver kondigen, dat het overgrote deel het jaarlijks aan particulieren uitbetaalde rentebedrag in de zak ken komt van een kleine groep rijke lieden. Dat dit intussen niet met de fei ten klopt, blijkt, voor wat betreft de Verenigde Staten, uit cijfers die t Amerikaanse puhlikaties zagen doorgegeven in het blad „Economisch-Statistische Berichten". In Amerika incasseerde in 1919 ■g 1 pet. van de bevolking niet minder dan 37 pet. van het totale rentebedrag, maar in 1948 was dit laatste cijfer reeds gedaald tot 16 pet. Voor 5 pet. van de bevolking waren de overeenkomstige percen tages 51 en 26. Het inkomen uit rente was dus in de loop der jaren veel meer over de inkomenstrekkers uitgesmeerd. Interessant zijn ook de cijfers, die de schommelingen aangeven, in de loop der jaren in Amerika in de uitkering aan rente te zien gegeven. De inkomsten uit rente groeiden tussen 1913 en 1929 aan van 1,4 tot 5,2 miljard dollar om daarna ge leidelijk te dalen tot een dieptepunt van 3,4 miljard dollar in 1943. Het duurde nog tot 1948, vóórdat het 1929 gevestigde record van aan particulieren uitbetaalde rente op nieuw werd gebroken. J^E betekenis van de rente als bestanddeel van het inkomen Is in de loop der jaren sterk afgeno- Toen in de eerste jaren van de grote depressie andere bronnen van inkomsten drastisch uitdroog den, veroorzaakte dit in Amerika een stijging van het aandeel, dat de rente in het particuliere inkomen heeft, tot meer dan 10 pet. Maar is een daling gevolgd tot 2 3 pet. en op dit niveau beweegt de rente zich thans nog. Het sterkst nam de betekenis van de rente af voor de mensen met hoge inkomens. In 1919 maakte zij voor de meest welvarende 5 pet. van de bevolking nog 10,3 pet. van het inkomen uit, maar in 1948 was dit al gedaald tot 3,7 pet. Voor de overige 95 pet. der bevolking daalde dezelfde periode dit aandeel* van 2,9 tot 2,2 pet. Dat de ontvangen rentebedragen l 1929 zijn teruggelopen, hangt 1 uiteraard samen met verschijnselen als het niet nakomen van verplich tingen gedurende de depressie. De rentevoet zelf echter Is tussen 1932 1946 ook vrijwel ononderbroken gedaald Steeds weer had aflossing vervanging door uitgiften tegen een lager rentetype plaats. Daarbij dient ook te worden genoemd de toegenomen betekenis van financiële instellingen en institutionele beleg gers als obligatiehouders. JJET leek ons nuttig, deze belang wekkende Amerikaanse gegevens ook hier eens te publiceren, omdat ze op de feitelijke stand van zaken een ander licht werpen dan waarbij velen nog blijken te leven. Deze beschouwing in „Economisch- Statistische Berichten" riep in onze herinnering terug een al even inte ressant artikel, dat wij in de zomer van het vorig jaar aantroffen in het maandorgaan van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Daarin werd met betrekking tot het ren- tevraagstuk niet zozeer een blik ge worpen op het verleden, maar meer op de toekomst, en wel in verband met de komende ontwikkeling van de atoomenergie. De atoomenergie zal vesterJngen noodzakelijk maken. Be rekeningen in Amerika hebben uitgewezen, dat de bouwkosten van atoomkrachtinstallaties op dit ogen blik 400 tot 800 dollar per kilowatt te installeren waterkracht bedragen, tegen 150 dollar per kilowatt bij een energieinstallatie van het klas sieke type. De bouwkosten liggen dus veel hoger dan voor de krachtinstallaties die tot dusverre werden gebouwd. Omgekeerd zullen de exploitatiekos ten lager liggen dan bij de vroegere krachtbronnen het geval was. Men mag aannemen, dat de tech nische veranderingen, die leiden zul len tot de aanwending van de atoomenergie, zich niet schoksge wijze, doch geleidelijk zullen vol trekken. Het zal in de eerste tijd, ook vanwege de hoge kosten, voor de atoomenergie niet eenvoudig zijn met de bestaande krachtbronnen te concurreren. Bovendien kan men niet spreken van een dreigend te kort aan reeds bestaande energie bronnen. Een geleidelijke ontwikke ling derhalve. En daarom verwacht het maandorgaan van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten daarvan >r de komende tijd geen sterke stijging van de rentestand. We zullen nog wel gelegenheid hebben om te controleren, of de uit komst met deze voorspelling klop pen gaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2