CHRISTELIJK Bewijzen voor staatkundige functies van bisschoppen Juist in deze tijd is de chr. partij nodig Strijd begonnen Werk in de oude volkswijken nam in tien jaar grote vlucht 1 ,b 17 DAN MAAR ZO! DINSDAG 8 MEI 1956 Vervolgschrijven van mr. A. Dirkzwager: Eerste reacties: telefonische en schriftelij ke bedreigingen Tal van telefonische en schriftelijke bedreigingen hebben mr. A. Dirk zwager bereikt, sinds hij onlangs aan B. en W. van Rotterdam verzocht, mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, uit het kiezersregister te schrappen. Dit deelt mr. Dirkzwager mede in een nieuw schrijven aan B. en W„ waarin hij -o.m. stelt, dat het episcopaat van de Nederlandse r.k. kerk provincie zich ook op staatkundig terrein begeeft, ten bewijze mandement van 1953 dient. Noach De wereld waarin Noach leefde was geen beste wereld: men leefde er maar op los zonder zich ook maar in het geringste om God of gebod te bekommeren. Noach zag dat en hij kende ook Gods be sluit: die wereld te vernietigen. En hij bouwde de ark. Ge kent allen deze geschiedenis maar hebt ge u wel eens ge realiseerd wat er De Theologische Schooldag van de Chris- in Noach moet f lelijke Gereformeerde Kerken zal dit zjin omgegaan? jaar op 24 mei worden gehooden. Inj—.. j 6 het gebouw der school te Apeldoorn ^ie wereld nlj zal de rector, prof. dr. B. J. Oosterhoff leefde er midden- het openingswoord spreken. Ds. D. H. 1 jn was Mensen en feiten A.R.-ministers op verkiezingspad Propaganda- Biesma van Hoogeveen zal in de och- tendvergadering het woord voeren en iedere hamerklop ds. P. op den Velde van Hilversum een veroordeling van die wereld. f, Iedere spant Aan de vooravond van de Schooldag. - - op 23 mei, zal eveneens in Apeldoorn de Vereniging van predikanten bü de Christelijke Gereformeerde Ker ken bijeenkomen onder praesidium prof. J. J. van der Schuit. Ds .1. H. Velema zal refereren EEN WOORD VOOR VAN- DAAG Mr. Dirkzwager is van mening, dat in de persoon van de paus de functies van hoofd van het r.k. kerkgenootschap en die van monarch van de Vaticaanse staat onafscheidelijk verbonden zijn. Het is de staatkunde van de Vaticaanse staat, die hier te lande het episcopaat beïnvloedt, misschien zelfs aan de bisschoppen een houding dicteert. Waarneembare staatkundige functies van de bisschop noemt mr. Dirkzwager o.a. het voeren van de pauselijke geel witte vlag, het namens het hoofd van de Vaticaanse staat uitreiken van pause lijke onderscheidingen en ridderorden het overmaken naar Rome van de zgn. Pieterspenning, het vijfjaarlijks bezoek „ad limina", dat elke bisschop aan Rome brengt om verslag aan de paus uit te brengen en het uit hoofd van hun ambt aanwezig zijn van de bisschoppen bij tal van evenementen op zgn. profaan gebied In het officieel ontvangen van de nieu we bisschop door B. en W. van Rotter dam ziet dp heer Dirkzwager een „er kennen van diens invloed in het politieke leven", want nog nooit hebben B en W een bisschop van de oud-katholieke kerk, een predikant of een rabbijn, die zich in deze stad zou vestigen, officieel ten raadhuize ontvangen: de scheiding van kerk en staat zou zulks verboden hebben. Mr. Dirkzwager vraagt zich af. welk bezwaar mgr. Jansen er tegen heeft om verlof aan de koningin te vragen. Stellig zou hij die van haar verkrijgen. Mr. Dirk zwager bedoelt niet de bisschop onaan genaam te zijn. maar beoogt slechts een bijdrage te geven tot de vervulling van Advertentie Boek VAN DE DAG het geluk. Samen op weg na Enkele opmerkingen Jr.w. bleem dat iedereen bezighoudt: de sexualiteit, door ds. J. W. de Ja ger. Vierde druk. Uitg. J. N. Voor hoeve, Den Iiaag. Het is een wel buitengewoon verheu gend verschijnsel, dat van dit boek nu reeds een vierde druk kon verschijnen. Het is daarom verheugend, omdat ds. De Jager over dit onderwerp, dat in derdaad een probleem is dat iedereen bezighoudt, weet te schrijven op een nier, die gezond is en pittig, open. lijk en natuurlijk. Dit boek is nu echt een produkt van goede pastorale zorg en wij mogen ons wel gelukkig prijzen, omdat er dominees zijn die zo de vragen welke hier liggen weten te benaderen. Meer over dit boek te zeggen deze vierde druk bepaald niet nodig. Dat deze herdruk noodzakelijk en mogelijk was, zegt al genoeg. Gaarne van harte aanbevolen. het ideaal van Thorbecke: een emancipa tie tot gelijkwaardige burgers, die ge hoorzamen aan de Nederlandse wetge ving. In een derde schrijven zegt mr. Dirk zwager het ongewenst en onjuist te ach ten. wanneer B. en W van een uitnodi ging van een der procederenden tot het bijwonen van een plechtigheid of een maaltijd (bedoeld wordt de wijdings plechtigheid van de bisschop, die van daag plaats vond) gebruik zouden ma ken. Nader vernemen wij echter, dat de bur gemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. vanmorgen in de kathedrale kerk te Rotterdam aanwezig is geweest bij de wijdingsplechtigheid. Beroe ningswerle Oegstgeest W. J H. Hubeek, iger der Vrijz. Hervormden te Leiden- Oeestgeest; tot hulpprediker te Doezum L M. S. J. Herfkens, em.pred. te Opende (Gr.). Aangenomen naar HoUandscheveld (toez.): W. E. Heijboer te Geldermalsen; ïar Kralingen (wijkgem. Kralinpsche- »er>: W Radstake te Oosterland (Z.). Bedankt voor St. Annaparochie: B. J. Geerling te Glanerbrug. GERFF. KERKEN m te Huizen (N.H.): (a.s. vac.- dr. D S. Attena): P. Veenhuizen te Am sterdam: te Optierdoes: cand. G. Rang te Amsterdam: te Zonnemaire: cand. N. van Wijngaarden te Amsterdam; te Hallum: K. H. Schuring te Erica (Dr): te Sidde- buren: W. van der Zwaan te Emmercom- pascuum. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Beroepen te SaDoemeer-Veendam: G. tn den Brink te Drogeham. Bedankt voor Rotterdam-Charlois: K. J. Dijkema te Treebeek. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Nijmegen: W. van Heest te Rozenburg. Bedankt voor Delft: B. Bijleveld te Noordeloos. 1 te Biezelinge: M. Draijei Drachten en C. Noordergraaf te 's-( vendeel. BAPTISTENGEMEENTEN Aangenomen naar Haarlem: J. van Dam te Zandbulten (Fr.). VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Veendam: J. I. van Wijck te Gouda. VERVOLG GEREFORMEERDE KERKEN ART. 31 Beroepen te Winschoten: cand. J. H. Veefkind te Hilversum. de ark bracht die wereld dichter bij haar ondergang. Het kan niet anders of het moet hem moeite gekost hebben zich De grenzen los te scheuren. Menigmaal moet zijn geloof op de proef zijn gesteld. Leven wij in de wereld van nu anders? Zoals Noach een gods spraak had ontvangen, zo hebben wij Gods Woord, de bijbel. Ieder woord in die bijbel waarschuwt van vrijzinnige Hervormder.ji zal 4 en 5 juni te Amersfoort worden ons tegen °e zonden van de gehouden. Ireld maar hoe moeilijk valt het De Algemene Synode der Evangelisch Lutherse Kerk zal dit jaar van 28 tot 30 mei onder presidium van dr. Heest te Amsterdam samen- J. P. vai bijeenkomst in Franeker De twee A.R.-ministers, prof. dr. J. Zijlstra en mr. J. Algera hebben gisteravond hun eerste verkieizingsredevoeringen gehou den tijdens een propagandabij- eenkomst in Franeker. De verkiezingsstrijd, die we ingaan zo zei minister Zijlstra, heeft nqg mee dan bij vorige gelegenheden een bijzon der karakter ivoor de confessionele par tijen. Het bijzondere steekt hierin dat KANTTEKENING ons ons los te rukken! Noach bouwde de ark. Iedere hamerklop was een waarschuwing voor zijn medemensen. Zo behoort ook ons leven te zijn-- al onze woorden en al onze daden behoren een oproep te zijn tot onze naas ten: „Verzoen u met God voor het te laat is!" Wat ontbreekt er veel aan ons leven Overtollig vet is ongezond en maakt U onaantrekkelijk. CARRUGAN, het onschadelijke romige Zweedse melkdieet, vermindert Uw ge wicht zonder hongerlijden, en is verkrijg baar bij apothekers en drogisten. Op initiatief van Geref. kerk van Rotterdam zijn, dat ds. J. M. van Krimpen het beroep naar Rotterdam-Centrum aan nam om in de Maasstad als Evangelisatiepredikant werkzaam te zijn. En in november van dit jaar zal het precies tien jaar geleden zijn, dat de Stich ting Clubhuizen De Jeugd- haven te Rotterdam, voor sociaal-evangelisch werk onder jeugd en volwasse- nen, onder voorzitterschap jeugdzorgwerk Van Krimpen deze stichting. Ds. J. M. van Krimpen verrichtte belangrijk pionierswerk startte. Evangelisatie- keuze gedaan worden, rino»n de Ger. Ker- bepaalde zijden diende het pn Srius is in nauw werk zich te specialiseren contact met Evangelisch om zo waardevolle hulp te Herstel en Opbouw de ver- kunnen verlenen, waar _de zorging van het Geref. nood het grootst was. Van Krimpen heeft de oude stadswijken de stadswijken van Rotter dam één of meer clubhuizen te hebben, zodat men het werk hier ten volle zal aan kunnen. Dat men echter nog moeilijk van een con solidatie van het werk kan spreken, is al voldoende aangegeven, wanneer men weet, dat de komende sa nering van de oude stads wijken ingrijpende verande ren voor de bevolking dus ook voor het kerke- werk meebrengen. Bij de uitvoering van de D*s. saneringsplannen zal over- toen ieê gepleegd worden met de oude wijken werk organisaties, zodat 'dïè ook de Jeugdhaven in staat de kerk zal zijn met de verkregen sinds 1 januari 1955 leefden en de zg. intellec- ervaring in de volkswijk bekleedt ds. H. U. Buitink tuele groepen en de mid- de belangen van haar men- van Amsterdam deze func- denstand werden vergeten, sen te bepleiten. Ook bij de tie, terwijl ds. Van Krim- maar in de volkswijken lag bestrijding^ pen als algemeen secreta- in de eerste plaats belast is met de dage- taak voor de kerk. Ds. Van Krimpen was de Rotterdam gekozen. Niet vraaggesprek eerste voorzitter van Evan- dat daarmee de deelde deze Rotterdamse gelisch Herstel en Opbouw, in de periferie predikant ons enige bij zonderheden mede, om trent de resultaten en de tië." terwijl ds. Van" Krim- inaar in de "volkswijken" ïag bestrijding van de onmaat- vooruitzichten van net pen als aigemeen secreta- in de eerste plaats een schappelijkheid, Jeugdhavenwerk. rjs belast is met de dage- taak voor de kerk. De sterke aandacht MELODIE en WOORD der Ethergolven Woensdag 9 mei 1956. Hilversum I. 402 m. NCRV 7.00 Nws en SOS-ber; 7.10 Gewijde muz; 7 45 Een woord voor de dag: 8.00 Nws cn weerber: 8 15 Tulpenrally; 8.25 Gram; 9.00 V d zieken; 925 V d vrouw; 9 35 Waterst; 9.40 Lichte muz: 10.10 Gram; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram; 11.10 De tijd staat niet stil. h oor so. 12 30 Land- en tulnb. meded; 1223 Inslr Septet; 12.53 Tulpenrally; 13.00 Nws; 13.15 Amus muz; 13.40 Gram; 14.30 Vocaal ens kamerork en solist; 15.30 Kamermuz. 16.00 V d jeugd; 17.20 Gram; 17 40 Koersen; 17 45 Orgelspel; 18.15 Spectrum van het Chr Or ganisatie- en Verenigingsleven; 18.30 RVU: Mevr Dr E Perelra—d'OllvelraOver- en onderschatting van het medisch kunnen; 19.00 Nws en weerber: 19.10 Oude muz; 19.30 Buiten] overz; 19.50 Tulpenrally; 20 00 Radio krant; 20.20 Omr ork; 2105 Gram; 21.20 „De betekenis van het VGLO in ons huidig onderwijsstelsel", caus. 21.40 Samenzang; 22 10 Gram; 22.20 Lichte müz; 22.45 Avond- overdenking; 23.00 Nws; 23.15 Sportuitslagen- 23 20-24.00 Gram. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nws: 7.10 Gym; 7.23 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 850 V d huisvr: 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V d vrouw; 11.00 Gevar progr; 12.00 Ha- wanan-muz; 12.30 Land- en tuinb meded 12.33 V h platteland; 12.38 Instr kwint; 13.00 Nws: 13.15 Tentoonstellingsagenda; 13.18 Pro- menade-ork: 13.45 Medische kron; 13.55 Gram; 14.30 V d jeugd; 16.00 V d zieken; 16.30 Gram; 17.00 Idem; 17.16 Dansmuz; 17 50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Jeugduitz.: Een vliegtocht over Suriname, door dr J I S Zonneveld: 18.00 Nws en comm; 18.20 Pianospel; 18.30 Act; 18.40 Ham mondtrio: 19.00 V d jeugd; 19.10 Toespr: 19 25 Nelis Volle Vaart, toespr. VPRO 19.30 V d Jeugd VARA: 20.00 Nws; 20.05 Comm; 20.15 Gevar progr v d mil; 20.55 Verbor- Wetenschap en politiek.'caus; 22.40 Pianore- cltal^23y0^ftJvs-^ 23.15 Soc nws in Esperan- r V Puzzel mee 2 2> Televlsleprograrama's NTC; 10.40—12.00 Rep v h huwelijk v prinses Elisabeth van Luxemburg met prins Franz Ferdinand von Hohenberg te Luxemburg. (Eurovisie). 14.50- 16 45 Rep interland-voetbalwedstr. Engeland- Brazilié te Londen (Eurovisie). VARA: 17.00- 17.20 V d kind. NCRV 20 00 Journ en weer ber 20.15 Don Quichot op de bruiloft van Kamacho. blijspel; 22.30 Dagsluiting. Engeland, BBC Home service 330 m. 12.00 Hersengym; 12.30 V d boeren: 12.55 Weerber; 13.00 Nws: 13.10 Ooggetuigeverslag: 13.30 Gram: 13.55 Sport; 14.00 V d scholen; 15.00 Rep; 1520 Sport; 15 35 Hoorsp; 16 00 Ves pers; 16 45 Caus. 17.00 V d kind; 17 55 Weer- ll \U i9 2'3 2<-\ it 2 7 «or Volksdansmuz; 19.00 Gevar progr; 19.30 Quiz 20.00 Symf ork; 20 40 Pol ultz; 2100 Nws; 2115 Symf ork: 22.10 Caus: 22 30 Gram; KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1 Smet. 4. paal. reedschap. 9. deel van de bijbel, 11. punt, 12 uitroep. 13. schreeuw, 15 16. telwoord. 17 insekt. 18. deel van i 19 gever, schen VERTIKAAL: ngs, 26. dier. rrsprank. 2 OPLOSSING Nc HORIZONTAAL 1. Voor VERTIKAAL: 1 Vaar 5 aker. 6 vaardig, 7. te 14. breed. 15. zode. 18 i 2.45 Pari. overz; 23.00 Nw 3.08—23.13 Koersen Engeland BBC light progr. 16.00 Sport; 16 45 ft 16 00 Koersen; 16.02 Ork muz; 17 00 Nws: 17.10 Boekbespr: 18.00 Caus: Het werk, dat in het be- iijkse leiding van het lan- Evangelisatie - taaie voor overheid heeft, is -gin met- grote moeihjkhe- delijk werk. Uit hoofde van Rotterdam-C behelst ook Jeugdhaven mgescha- den gepaard ging, heeft in z,jn functie van voorzitter de zorg voor hen. die van keld. de afgelopen tien jaar een van de Stichting Clubhui- huis uit wel contact had- Nu het werk in Rotterdam grote vlucht genomen. In zen jeugdhaven te Rot- den met de kerk, maar zulk een grote vlucht heeft andere grote steden, waar terdam blijft ds. Van Krim- daarna de kerk de rug toe- genomen en ds. Van Krim- men van Geref. zijde ook pen ais predikant verbon- keerden. Het individuele pen ook in landelijk ver- dit jeugdzorgwerk krachtig den aan de Geref. kerk van werk neemt hierbij een band belangrijke werkzaam- ter hand nam en overging Rotterdam-C. grote plaats in. heden heeft te verrichten, tot het oprichten van club- js enige tijd geleden ds. P. huizen en jeugdhonken. A LVORENS naar Rotter- Om bij de intellectuelen a. E. Sillevis Smitt door werd dikwijls een beroep CV dam te vertrekken was begrip te kweken voor de de kerkeraad van de Geref. gedaan op ds. Van Krim- ds. Van Krimpen ruim vijf boodschap van de kerk kerk van Rotterdam-C pen en men maakte gaarne jaar predikant te Hornhui- werd het comité Le- aangesteld als predikant-di- gebruik van de waardevolle zcn-Kloostcrburen in vensvragexi in het leven ge- recteur van de Jeugdhaven, ervaringen, die deze predi- Noord-Groningen. In de- roepen. De Stichting ,,De vooral ook voor het onder kant bi] zijn pionierswerk ze gemeente kwam hij al in Jeugdhaven" wierp zich houden van de contacten in Rotterdam had opge- nauw contact met Rotter- echter uitsluitend op de ou- mef gezinnen en groepen, daan dammers en Amsterdam- de volkswijken. Toen de Rijksoverheid zich mers, die hier. onderge- -- OP de vraa8 of bui met het jeugdzorgwerk bracht in werkkampen, TAE ginote moeilijkheid bij tenkerkelijken, die de bood- ging bezig houden en het werkzaam waren bij de in- dit werk bleek de bena- schap van het Evangelie contact opnam met lande- polderingen langs de kust dering van de buitenkerke- weer leren verstaan, recht- lijke organisaties van de van Groningen. Het werken lijke mens. Na veel moei- streeks teruggeleid moeten onderscheiden groeperin- onder de grote-stads-bevol- zaam werk is men thans worden naar de bestaande gen in ons volksleven, werd king was ds. Van Krimpen echter zo ver, dat Rotter- kerk, wilde ds. Van Krim- De Jeugdhaven voorlopig dus niet geheel vreemd, dam-C negen clubhuizen telt pen geen direct antwoord erkend als de landelijke toen hij in 1944 het beroep die zich in een grote be- geven. Het is voor deze stichting van Geref. zijde, naar de gemeente van Rot- langstelling van de bevol- mensen onmogelijk zich Het werk in andere ste- terdam aannam. king van de oude wijken plotseling aan te passen bij den (Amsterdam. Den Maar het pionierswerk, mogen verheugen. Dat ds. de in de kerken gegroeide Haag, Leiden, Dordrecht, dat hem in de Maasstad Van Krimpen zijn taak tradities. Voor de over- enz.) sloot zich aan bij het wachtte, bleek toch verre zeer ruim heeft opgevat brugging van deze ulteen- Jqugdhavenvverk te Rotter- van eenvoudig. De opdracht en zijn werk ook zeer ruim gegroeide situatie zui- dam. waarna men tezamen luidde kort samenge- opzet, blijkt wel uit het len generaties nodig zijn. overging tot de oprichting vat: de boodschap van feit, dat hij in Rotterdam Het is misschien niet uit- van de Stichting Evange- Christus uitdragen in de ook nog twee eethuizen gesloten, dat het in de toe- lisch Herstel en Opbouw, niet-kerkelijke wereld. Hoe stichtte en de kunsthandel komst gewenst zal blijken welke stichting sindsdien de dat te verwezenlijken. Er De Brug aan de Witte de over te gaan tot het stich- landelijke rechten en plich- werd begonnen met het Withstraat ook onder zijn ten van afzonderlijke para ten voor de Geref. sector weer opnemen van lectuur leiding tot stand kwam, parochiale gemeenten in van het jeugdzorgwerk verspreiding, het organise- terwijl vooral het Lo- de volkswijken, heeft waargenomen. 'ren van zondagsscholen en gement voor alleenstaande De Jeugdhaven te Rot- weekclubwerk en het afleg- mannen in Crooswijk grote (In terdam had de stoot gege- gen van huisbezoeken. Maar bekendheid verworven hopei ven en beperkte zich vervol- het leek onbegonnen werk; heeft. gens weer tot het werk in het terrein was n Rotterdam zelf. TAE verkiezingsstrijd is nu wel begon nen. Dr. Drces van de P.v.d.A. heeft op 1 mei een rede gehouden, die i- duidelijk verband hield met de ver- 1 kiezingen. Prof. Romme van de K.V.P. bestaansrecht betwist. is al volop op pad. Gisteravond is in et merkwaardige is, dat het Juist de het Friese Franeker de lijsttrekker le-christenen in de P.v.d. A. zijn, I dit bestaansrecht het felst bestrij- voor de A.E. van wal gestoken, en naar het zich laat aanzien, zullen de andere „Mij lijken de christelijke partij» vooralsnog dringend nodig om bij de christelijke scholen de wacht te blijven betrekken." zo zei prof. Zijlstra in zijn betoog, de argumenten van de be strijders van de christelijke partij ontzenuwend. Zou in een land, waar het politieke leven opgedeeld is in zg. progressieven en conservatieven de christelijke school veilig zijn? Sprekend over de geestelijke structuur an deze tijd. zei de A.R.-minister, dat het intellectualisme en optimisme in derdaad verdwenen zijn. Maar hiervoor de plaats gekomen een groeiende normloosheid, zwartgallig pessimisme het moderne existentialisme. Prof. Zijlstra kwam dan ook tot de conclusie: Juist in deze tijd is de christelijke- politieke partij broodnodig. Alleen bij het licht van Gods Woord kunnen wij een inzicht krijgen in de vraag, hoe staat en maatschappij moeten functio- it een ruimte geschapei behouden blijft voor christelijk leven. En tegen deze achtergrond nu staan ij voor enorme problemen. 1. Technische ontwikkeling en indus triële revolutie. 2. Moderne vraagstelling op het gebied in lonen en prijzen. 3. Het sociale vraagstuk n van het woord. Juist voor deze vragen willen wij christelijk vooruitzien en ons niet ver starren in verouderde probleemstellin gen. Een scherpe aanval van prof. Ban ning op de christelijke partij parerend zei prof. Zijlstra nog: Wij stellen met grote kracht, dat het programma, waarmee wij komen op grond onze beginselen, een programma nationale betekenis is. Dit is niet boodschap voor een verzuild clubje, maar voor ons gehele volk. Dat is in de geschiedenis van onze partij meer dan eens gebleken en dat zal opnieuw blijken. De minister besloot: „Wij zijn van- aivond hier wel in een kerk. Maar het niet de kerk, die tot u spreekt. Het een politieke partij, die de pretentie heeft weliswaar in bescheidenheid en ootmoed, maar toch zeer beslist, dat zij heeft een woord voor de wereld. Ook voor de politieke en maatschappe lijke organisaties van die wereld. Mr. J. Algera Minister Algera sprak over de groeien de invloed van de Overheid. De volksinvloed op de overheid ver mindert, omdat het voor de burger steeds moeilijker wordt een duidelijk in zicht te krijgen in de gecompliceerde vraagstukken van deze tijd. Maar de A R.P., legt het zwaartepunt op het maatschappelijk leven en niet op de staat. Daarom vragen wij ook een verhoogde rechtsbescherming van de burger tegen de overheid. Hier zien we de innige samenhang van het christe lijk geloof en een gezonde krachtige partijen nu snel volgen. Uit de eerste redevoeringen is al gebleken, dat het ditmaal niet in rechtstreekse zin zal gaan om het rege ringsbeleid. Men versta ons wel: niet rechtstreekse zin. Want het rege ringsbeleid heeft met de uitslag van de verkiezingen wel degelijk te maken. Ons huidige kabinet is samengesteld uit vogels van diverse pluimage. Mi nisters van onderscheidene opvattin gen zitten in de regering. En omdat kabinet niet een huis mag zijn, dat tegen zichzelf verdeeld is, zal men binnen het kabinet zoeken naar oplossing in geval men het niet met elkaar eens is. Onderwerpen, waarover men het op deze basis niet an worden, zal men laten rusten. pjET getuigt van de werkelijkheidszin binnen ons kabinet, dat er, on danks deze verscheidenheid van opvattingen, in deze vier jaren zo veel kon worden verzet. In meer dan één opzicht zijn het constructieve jaren geweest. Dit is wel het eerste wat van het regeringsbeleid gezegd mag worden. Er is nog een tweede, en dat brengt ons dan tot de opmerking, dat de ver kiezingen toch wel degelijk met het regeringsbeleid uitstaande hebben. Dat tweede is, dat het regerings beleid, sinds ons huidige kabinet zijn werkzaamheden aanvaardde, een be langrijke wending te zien heeft ge geven. Van vorige kabinetten moest men zeggen, dat daarin P.v.d.A. en K.V.P. zeer machtige positie hadden. Het regeringsbeleid droeg daarvan de kenmerken. Sinds echter de basis be langrijk is verbreed, is de invloed van anderen op de regeringspolitiek groter geworden. Een partij als de P.v.d.A. mede daardoor duidelijk iu het de fensief gedrongen. volgend artikel de achtergron- Ds. Van Krimpen hoopt den van het kerkelijk in de toekomst in alle ou- jeugdzorgwerk). Onze vooruitstrevendheid, aldus minister, legt juist de nadruk op de levensverbanden in ons volk en op de burger, die zich in een sfeer van vrij heid moet kunnen ontwikkelen. Daar om spreken wij van de ontwikkeling van de zedelijke volkskracht en van de zelfstandigheid van de verschillende levenskringen. Tenslotte zei minister Alger; „WIJ moeten streven naar één grote protestants christelijke partij. JN deze zin zijn de verkiezingen, die wij nu tegemoet gaan, wel ter dege ook van betekenis voor het regerings beleid. Wie straks zijn stem geeft aan een protestants-christelijke partij, zegt daarmee, dat hij is vóór vrijheid in verantwoordelijkheid en tegen een te diep staatsingrijpen. Hij geeft daarmee ook te kennen, dat hij bijzondere waarde hecht aan een beïnvloeding van de politiek door de beginselen van protestantisme en reformatie. Daarom gaat het voor ons straks bij de verkiezingen. Zijdelings is straks gel het regeringsbeleid in het geding, t de partij- lijk historische unie.' Zaterdag 23 juni houdt de Kring van vrienden van Kohlbrugge in het Dienstgebouw van de Hervormde Kerk Domplein 3 te Utrecht de jaar lijkse conferentie. Ds. W. A. Hoek, emeritus predikant, wonende te Rhe- den spreekt over De nood der kerk de nood der prediking en dr. D. Kal mijn te Barendrecht refereert in de middagvergadering over Kohlburgge en Capadose in hun wederzijds con tact. Advertentie Voorkom en bins die znurbrand op de maag. Met Rennies. Wacht niet tot Uw maag door overtollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en t tisch om bij U te steken! Rennies helpen iedereen altijd direct enzij rijn nog smakelijk ook. 17.15 Gram; !9.30 Nws; en soliste 2135 Gra Vrije tijd: 22 55 Nws. 11. „We gaan een half uur naar boven," zei Pear- ■n. „Deze eerste keer blijf je van de stuurin richting af. 't Gaat er alieen maar om je enig idee van het vliegen te geven." In het kort leg de hij uit hoe en waarom het toestel vloog, be schreef het besturingsmechanisme, gespte toen zijn leerling in de achterste cockpit vast (in die dagen was alles nog open), en klom zelf in de voorste. Lawaaiig kwam de mot9r tot leven en enkele ogenblikken later hobbelden ze over het veld. Langzaam zakte het gras weg. de vleugel- punten helden omlaag en over de met leer be klede rand van de cockpit leunend, terwijl de wind hem in het gezicht sloeg, keek Bader neer op het groene land, terwijl het in zijn binnenste begon te jubelen. Spoedig gleed de Avro voor de landing omlaag, licht dansend in de middag- thermiek, om met een paar lichte stoten de aar de te beroeren en vervolgens over het hobbelige terrein uit te lopen. Pearson vroeg: „Hoe vond je het?" en las het antwoord in een paar stralende ogen. De volgen de middag nam de leerling-vlieger Bader, voor de eerste maal van zijn leven, tijdens een vlucht de stuurknuppel in handen, in het begin veel te krampachtig tot Pearson hem beduidde zich te ontspannen. Je bewoog de knuppel voorzichtig naar voren en de neus ging omlaag voor zichtig naar achteren en hij ging omhoog de knuppel opzij en je helde over. Vervolgens de voeten op het roer om de eerstegecoördineerde bochten te maken. Een tijdje was het een inspannende concentra tie, want het was allemaal nog vreemd en je moest eerst denken voor je het durfde te pro beren. Toen echter begonnen het oog, de geest en de spieren van de sportman harmonisch sa men te werken en kreeg hij de slag te pakken Pearson was een vlieger met grote zelfbeheer sing, die nooit als sommige andere instructeurs zijn leerlingen trachtte te imponeren. Rustig j prentte hij Bader steeds in: „Nooit je toestel I forceren. Je moet het leiden, niet dwingen." De levens; de piloot a Of het was: praat niet over je toestel als een kist of iets dergelijks. Het is een vliegtuig, een vliegmachine." Na een landung in oktober, toen de leerling nog maar zes en een half uur duo-instructie had gekregen, stapte Pearson uit en vroeg: „Zou je kans zien op je eentje een paar rondjes te draai en?" Douglas grijnsde er. knikte. Pearson be duidde hem nonchalant dat hij zijn gang kon gaan. „Vooruit maar. Zorg dat er geen krassen op komen!" Dat gaat altijd op die manier, om dat de leerling dan geen tijd krijgt om te pieke ren. Bader piekerde geen ogenblik; hij gaf gas en verrukt over deze eer.ste solovlucht, bracht hij de Avro in de lucht en leidde hét trillende d.ng rond het vliegveld. Heel geleidelijk bracht hij het toestel op de wind, richtte de neus wat om laag en nu verdween alle nervositeit in deze spannende ogenblikken, waarin hij volkomen op zichzelf aangewezen het toestel voorzich tig manoeuvreerde om tenslotte een volmaakte, zij het fortuinlijke dne-puntslanding te maken welke hem een onbeschrijflijk gevoel van voldoe ntng gaf. „Een nette landing," zei Pearson minzaam toen hij naar de hangar was getaxied ..Ik wee dat je het de eerste twee maanden geen tweede keer zo doet." Pearson was al gauw genood zaakt zijn woorden terug te nemen, want zijn leerling blééf zich cd«rc-'*heiden do-"- ujn vlie gen met inbegrip v?n het 'and-m "n d<- :-struc- teur begreep spoed.g dat hij het ooj en hot gevoel van de geboren vlieger bezat. Misschien wat te veel geestdrift, doch in elk geval ging daaron der een gedisciplineerde begeerte schuil orr te blinken in de dingen die hem boeiden, ir geval: vliegen met een delicate accuratesse. Te eniger tijd zou mogelijk onbezonnenheid de discipline verdringen. Dat overkomt vliegers die voor de oorlog worden opgeleid en van w niet wordt verlangd, dat ze voorzichtig ziji doorgaans overkomt het elk hunner éénmaal. Na zyn eerste solo stond het voor leerling-vlie ger Bader vast dat hij jachtpiloot zou worden, en van dat ogenblik af streed de vliegerij met rugby om de voorrang. Hij ging steeds i van Cranwell houden. Het was er als op een school, maar dan in zoverre beter dat de leer lingen. ondanks de discipline, als volwassenen werden behandeld en niet als prefecten verant- woorlijkheid hoefden te dragen. Soms konden ze tot middernacht uiblijven, mochten motorrijden (auto's waren zeer streng verboden), roken en zich als mannen van de reld gedragen. Na een paar trekken aan zijn ste sigaret, had hij het ding weggegooid omdat hij de smaak verafschuwde. Bovendien begreep hij dat het nadelig voor zijn lichamelijke condi tie was. Hij probeerde het toen met een pijp en dat beviel hem beter; hij veronderstelde dat hij er geen nadelen van zou ondervinden wan neer hij niet inhaleerde en spoedig was hij er aan verslaafd en zag men hem (buiten dienst tijd) nooit anders dan met een afgekloven pijp in de mond. Het enige vervelende vond hij het theoretisch onderricht. Vliegtheoric, motoren, verbindingsdienst, bewapening e.d. konden er nog mee door, want die vakken waren nog wel tame lijk interessant, maar wiskunde' Dat geloofde hij wel. Bovendien was het rugbyseizoen aange broken. Hij werd in het eerste vijftiental geko zen en voor de eerste maal versloeg Cranwell zowel Sandhurst als de Militaire Academie van Woolwich. (WORDT VERVOLGD: En daarmee is dan de doorbraak aangeroerd. Men weet het: van socia listische kant wordt betwist, dat thans nog christelijke partijen noodzakelijk of zelfs maar wenselijk zouden zijn. In het verleden mogen die partijen nuttig hebben gewerkt, thans zijn ze overbodig geworden. Wij menen, dat de sprekers gister avond in Franeker er goed aan heb ben gedaan, hiertegen maar terstond krachtig positie te kiezen. Christelijke partijen zijn vandaag nog zeker even hard nodig als in de vorige eeuw. Niet alleen zal bewaard en beschermd moeten worden, wat aan christelijke activiteit zich heeft ontwikkeld, maar er valt ook meer dan genoeg te doen uitbreiding en verdieping van het geen bereikt werd en aan het opnemen nog nieuwe taken. QOK vandaag nog is de vraag in het geding, of, zoals de P.v.d.A., een partij een samengaan moet zijn van mensen, die geheel verschillende op vattingen zijn toegedaan. In het .socialistische partijblad lazen wij dezer dagen een interview met de voorzitter van de P.v.d.A., waarin deze zei: bij allerlei beslissingen die wij moeten nemen, moeten wij ons afvra gen: kan 'dit wel met het oog op Ruy- gers, de r.k. doorbraakman? Dit is na tuurlijk heel attent en vriendelijk van de socialistische partijvoorzitter, maar hetzelfde zal hij ook moeten vragen ten onzichte van de humanisten in zijn partijen. Hier blijkt de zwakheid van een partij als de socialistische. Humanis ten, protestanten en rooms-katholie- ken hebben er even veel en dus even weinig in te zeggen. Maar daarom kan deze partij ook principieel geen kracht ontplooien. Zij spreekt in de diepste vragen van het politieke leven geen eigen taal. En om die eigen principiële taal, daarom gaat het in de verkiezings strijd, die nu is begonnen en waarbij wij allen zijn betrokken. Advertentie

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2