w- Leiden heeft vandaag in A.Z. een bloedlaboratorium gekregen Toedienen van bloed uitgegroeid tot aparte wetenschap o O O o, O o <§)Wo O o 'O Korfbalvereniging Pernix viert 11 mei zevende lustrumfeest Lenteprijsvraag „Wie en waar" FOTO- en SMALFILMARTIKELEN GROOT K0RFBALT0ERN00I IN LEIDSE HOUT nieuwe leidsche courant 17 dinsdag 8 mei 1956 Steeds meer donors nodig ■^"ANMIDDAG is op het Boerhaavekwartier met een korte plechtigheid een nieuw gebouw in gebruik genomen. Temidden van de grote stenen gebouwen, waarin de verschillende klinieken en laboratoria gehuisvest zijn, is dit houten gebouwtje een tamelijk onooglijk en onvolgroeid zusje, dat als 't ware angstvallig de hand vast houdt van een der volwassen familieleden, de interne kliniek. Doch vergissen wij ons niet! Het thans in gebruik genomen houten aanhangsel van de kliniek voor inwendige genees kunde herbergt sinds vandaag het „bloedlaboratorium" van het Acade misch Ziekenhuis te Leiden het eerste plaatselijke in Nederland. Waarmee een goede stap gedaan is in de richting van het verwezenlijken van een ideaal, waarnaar de directeur van het A.Z., dr. M. W. Jongsma, streeft, namelijk tot het oprichten van een „bloedbankstichting" in Leiden, waarin het A.Z. en de andere Leidse ziekenhuizen samenwerken. horen thorax- (borstholte), hart- en her senoperaties tot de „gewone" ingrepen. En nog andere operaties, die in vroeger Jaren niet werden uitgevoerd, omdat die tot de onmogelijkheden behoorden, heb ben thans plaats. Voor al deze Ingrepen is zeer veel bloed nodig. Daarbü mag worden ver wacht, dat over niet te lange t(jd ope raties. waarbij gebruik gemaakt wordt van het zgn. kunsthart, zullen worden verricht, welke ingrepen minstens drie liter bloed vereisen. Kortom, het aantal donors dient te worden opge voerd. En de hoop is gerechtvaardigd, dat dit inderdaad zal gebeuren. Vermelden wij ten slotte nog, dat voor belanghebbenden binnenkort een tentoonstelling wordt gehouden, die een duidelijk beeld geeft, welke prachtige arbeid het bloedlaborato rium van het Leidse A.Z. verricht, waarom deze arbeid onmisbaar is en hoe deze arbeid verloopt. Precies tien jaar geleden, op de jaardag van Henri Dunant, de geestelijke vader van het Rode Kruis (8 mei) werd in Leiden de bloedbank opgericht. Zoals men t, is een bloedbank een inrichting, ir bloed, geschikt voor bloedtransfusie, wordt bewaard. Bloed, vrijwillig door ■ers (donors) afgestaan, ten behoeve i patiënten, die er behoefte aan heb ben. Dit overbrengen van bloed uit het lichaam naar het andere (bloed transfusie) kan direct en indirect geschie den. Direct, wanneer het bloed vai donor onmiddellijk via een Installatie wordt overgebracht naar de patiënt. In direct, wanneer het bloed van de donor, een bepaalde tijd is opgeslagen ge- st in de bloedbank, naderhand wordt toegediend aan de patiënt. Nauw contact Het toedienen van bloed is in de loop der jaren een zeer speciale studie gewor- en wordt thans beschouwd als aparte wetenschap, die de algemene internist niet meer kunnen over: Het A.Z. te Leiden nu is een der ei ziekenhuizen in ons land, dat beschikt r een „bloedlaboratorium". Men heeft niet alleen de bloedbank onderge bracht, doch een staf van artsen en ana listen houdt er zich tevens bezig met wetenschappelijke onderzoekingen. Voor dien gebeurde dit uitsluitend in het cen trale laboratorium te Amsterdam. Het behoeft geen betoog, dat het niet in de bedoeling ligt dat van nu af aan het Leidse A.Z. een concurrent van Amster dam geworden is. Medici beconcurreren elkaar nu eenmaal niet. Integendeel. Er Is zeer nauw contact tussen Leiden en Amsterdam, met dr. J. J. van Loghem jr. i het hoofd en er heeft een voortdu rende uitwisseling plaats, betreffende het onderzoekingswerk. Administratie Zoals bekend is, ressorteert de bloed transfusiedienst in feite onder het Rode Kruis. De taak van deze dienst is het op roepen van donors, het keuren en het ad ministreren van deze mensen. Zo gauw evenwel het bloed de drempel van het ziekenhuis is gepasseerd, is de taak van de bloedtransfusiedienst afgelopen en wordt deze overgenomen door de medici het ziekenhuis. Het Rode Kruis in Den Haag heeft thans besloten ook de ad ministratie van de bloedtransfusiedienst onder te brengen in het A.Z. te Leiden, waardoor de taak van het bloedlaborato rium zeer is uitgebreid. Maar daarbij is, zoals wjj reeds zel den, een goede stap gedaan op de weg naar mogelijke centralisatie in de toe komst. Het ideaal is, het Leidse bloed laboratorium van het A.Z. tot een Lelds laboratorium te maken, in sa menwerking met de andere Leidse ziekenhuizen. In Groningen is dit reeds het geval. Het gebouw, dat hedenmiddag in ge bruik is genomen, is een uitbouwsel van de interne kliniek. Het heeft een opper vlakte van 250 vierkante meter, en dokter van Rood, assistent van de interne kliniek van prof. dr. J. Mulder, die hier de leiding heeft, was zo vriendelijk ons zijn domein te tonen. Het grootste gedeelte is laboratorium. In het ene gedeelte geschiedt het dage lijkse routineonderzoek, in het andere houdt men zich bezig met ernstige geval- en researchwerk. De indeling is zo gemaakt, dat de laboranten zonder ge stoord te worden kunnen werken. De in richting is zeer modern en buitengewoon efficiënt, zodat men in een minimum van een maximum aantal kandidaat donors kan afwerken. Nog niet genoeg Het stemt tot verheuging, dat het aan tal donors in de afgelopen tien jaar ln sterke mate is toegenomen, nl. vertien voudigd. In 1946 beschikte men over 440 donors, thans over 4500. Maar ook dit aantal is nog lang niet genoeg. In feite is het een verblijdend teken, dat men steeds meer bloed nodig heeft. Dit is een gevolg van het voortschrijden der medische we tenschap. Sinds de laatste decennia's be- Advertentie). KLEURVASTE GORDI|NSTOFFEN ARISTO v a. 4.95 p. m. BULTHUIS BOTERMARKT 23 Kandidatenli j st der S.G.P. or de komende Kamerverkiezingen komt dc S.G.P. in alle kieskringen met een gelijkluidende Ijjst. Lijstaanvoerder is ook thans ds. P. Zandt uit Delft. Vervolgens komen op de lijst voor: ir. C. N. van Dis, 's-Gravenhage, D. Kodde, Zoutelande. ds. P. J. Dorsman, Staphorst, irr H. Fokker. Eindhoven, ds. M. A. Mie-' Krimpen aan den IJssel. ir. H. van Rossum, Zeist. J. Vermeulen Hzn., Kinder dijk, ds. Ca Smits. Grand-Rapids, ds. D. van der Ent Braat. Elspeet, ds. E. du Marchle van Voorthuysen, Leersum, A. de Redelijkheid. Ouderkerk a.d. IJssel. A. J. Kersten, Rotterdam. A. J. Schot, Middel burg, A. Vlasblom, Delft, P. van Woerden. Akkrum. A. Schouls, Leiderdorp, B. de Graaf. Ridderkerk, W. F. Mulckhuyze, Waarder en W. van Oostende. Onstwedde. Deens koningsjacht door Brit aangevaren Een fregat van de Britse vloot ie gis teren in de haven van Kopenhagen op de Danneborg, het jacht van koning Fre- derik, ingevaren De boeg van het Jacht werd beschadigd. Het witte Jacht lag voor anker in de binnenhaven. Het wordt gere.ed gemaakt de eerste tocht van het Jaar, die op ïei naar het eiland Langeland zou gaan. Dan wordt het huwelijk van gravin Kirsten Ahlefeldt-Laarvig met de Engels- Graeme Gordon daar voltrokken. Danneborg werd aan de boeg be schadigd. Opgericht na advertentie in N.L.C. T^TIIJDAG 11 MEI zal het 35 jaar geleden zijn, dat de bekende Leidse Christelijke korfbalclub „Pernix" werd opgericht. Daar was toen moed voor nodig en ieder, die zich kan herinneren hoe men in 1921 in Christe lijke kringen over sport dacht, zal dit beamen. In dat jaar kwam de oprich ter Henk de Vries als jeugdige Drent in Leiden op kamers wonen en vond niet wat hij zocht, namelijk een voetbalclub naar zijn smaak. Met Jan Gorls werd toen op simpele wijze aan de oprichting van een korfbal club begonnen door het plaatsen van eer advertentie in ons blad, waarin sportlie- vende jonge mensen werd gevraagd op 11 mei in „Prediker" te komen. Het lukte. De L.C.K.C. werd opgericht, want later werd de naam „Pernix" aangi men. Makkelijk was het niet in die ee jaren, maar het Jonge Pernlx-bestuur vond een enorme steun in wijlen ds. H. Thomas, Gereformeerd predikant. Belang rijke steun omdat door het enthousiasme van ds. Thomas in Christelijke kring be langstelling werd gewekt voor Christe lijke sportorganisatie. Al spoedig sloot Pernix zich aan bij de C.K.B., welke bond vas opgericht. Speurders krijgen hier hun kans ^ODRA de gulden stralen van het lentezonnetje alle sporen van voorjaarsmoeheid hebben weggebannen neemt de levenslust weer toe. We worden actief (schoonmaak!) en ook de speurzin ont waakt. Want wat wordt er niet veel gespeurd, wanneer de winter voor de lentelucht op de vlucht is geslagen. Het begint immers al vroeg met het zoeken naar het eerste kievitsei, het ontdekken van de ontluikende sneeuwklokjes en het vinden van vogelnestjes tus sen jeugdig groen. Ongetwijfeld heeft deze „voorjaarseigenschap" zich bij u ook al eens bepaald tot het intensiever doorsnuffelen van de advertentie kolommen in de krant en daarom hebben wij thans voor u een lente- prijsvraag bedacht, die uw speurzin danig op de proef zal stellen. Op bladzijde 4 treft u de tekening van een. stadsbeeld aan, waarin 150 voorwerpen (huizen, auto's, affiches e.d.), die elk doen denken aan bepaalde adverteerders in deze krant, zijn genummerd. Hoe het gaat Om deze lenteprijsvraag „Wie en waar" met succes te kunnen oplossen, doet u het beste met onder elkaar de nummers 1 tot en met 150 op te schrijven. Dan zoekt u op de tekening nummer 1 op (in kringetje) en kijkt, welk huisnummer erbij staat (achter de aan duiding „no."). Wanneer u dat eenmaal weet, begint het zoeken pas goed. U gaat dan de advertenties langs om de adverteerder te vin den, die het desbetreffende cijfer als huisnummer heeft. Diens naam zet u achter het cijfer 1 en zo gaat u de hele rij langs tot u aan num mer 150 bent gekomen. En de prijzen Voor de ijverige zoekers, die hun oplossingen uiterlijk 26 mei aan het bureau van ons blad hebben laten bezorgen, is voor een totaal bedrag van f 250 aan prijzen beschikbaar gesteld, te weten een eerste prijs van f 75, een tweede van f 50, een derde van f 25, vijf prijzen van f 10 en tien prijzen van f 5. Volledigheidshalve maken wij u er nog op attent, dat uw speur tocht zich niet behoeft uit te strekken over de pagina's 12, 14, 15 en 16. Voor een goede oplossing zult u daarentegen wel de advertenties op deze pagina nodig hebben. Tenslotte nog enkele mededelingen om misverstand te voorkomen. Schetsje no. 7 vermeldt als huisnummer een 2. In de bijbehorende advertentie staat echter slechts als adres: Haarlemmerstraat, hoek Donkersteeg. Schetsje no. 135 noemt als huisnummer 58. In de bijbehorende ad vertentie wordt echter geen huisnummer genoemd. Schetsje no. 99 vermeldt als huisnummer 23. In de desbetref fende advertentie zult u echter in 't geheel geen adres vinden. De firma van schetsje 106 is gedurende het gereedmaken van de prijs vraag verhuisd naar Breestraat 85. De advertentie noemt echter nog het oude adres. Dit vult u dus in op uw lijst. Op de enveloppe vermelde men het woord „Lenteprijsvraag". Wij wensen u heel veel genoegen! Successen De club groeide en de eerste succe op het groene veld werden behaald. De toenmalige spelers en speelsters zullen toen wel niet hebben vermoed dat die indrukwekkende reeks kampioenschappen, zowel in competitieverband als op de bondsdagen. Voor de eerste ipaal werd Pernix kampioen in 1926. De club werd populair en was de kin derschoenen al snel ontgroeid. De finan ciële en terreinmoeilijkheden werden steeds overwonnen. De eerste velden wa ren die aan de Fruinstraat en achter Posthof, terwijl het terrein aan de Nieu we Vaart zeer lang werd bespeeld. Toen het echter zover was, stond Per nix reeds lang als gezonde vereniging be kend. De V.O.P.S.-wedstrijden tussen V.E.O., Oranje Nassau (later O.D.I.), Per nix en Snel zijn daar een bewijs van Op het groene veld waren de prestaties zonder meer enorm en het feit, dat Per nix meer dan de helft van het aantal te behalen bondskampioenschappen voor zf rekening nam tot nu toe, wijst de oranj kragen als unieke club aan. Oorlog spelbreker De oorlog werd natuurlijk spelbreker >or de Christelijke sport en in 1942 ver- iveen met de hele C.K.B. ook Pernix van het toneel. Vlak voor de oorlog had Per- een dieptepunt meegemaakt, maar daarna, reeds half mei 1945, werd de club ;r onmiddellijk opgericht onder leiding i de heren J. v. d. Meij, W. J. Laman Jac. Vreeken, die na enige jaren het r overgaven aan de heren J. Beekman W. van Zwieten. Sinds 1945 speelt Per- aan het terrein aan de Burggravi laan (thans voor werkzaamheden gesloten) de club floreert met steeds ongeveer 90 leden. Ook na de oorlog veroverde Per- vele titels, vooral in de periode 1946- en een verjongd Pernix heeft daarna »er tweemaal het kampioenschap van de C.K.B. behaald. Korfbalfamilies Dat Pernix in al die jaren zich aan de >p van de C. K. B. kon handhaven is te verklaren uit het feit, dat reeds en kele echte korfbal-families een bepaald stempel op de vereniging drukten. Na de beginperiode onder H. de Vries en J. Go- ris zijn de bekendste namen van vóór de oorlog Teeuwen, Karstens en De Jong. Na de oorlog traden de families Van der Meij en Van Zwieten het meest op de voorgrond. De uit al deze families stam mende telgen waren doorgaans de steun- ilaren van de club. Thans horen wij onder de namen van de junioren alweer die van Karstens en Van Zwietenl Pernix geniet in onze stad een goede bekendheid, wordt nog steeds goed ge leid door voorzitter Van der Kraan en Is nog altijd een positief Christelijke ver eniging. Jubileum Werd het 12%-, 15- en 25-jarig bestaan uitgebreid herdacht, het 35-jarig be staan zal er niet minder om zijn! Op 10 mei (Hemelvaartsdag) een jubi leum-toernooi in de Leidse Hout, waar aan niet minder dan 79 twaalftallen deel nemen. In de le klasse zal men strij den om een door ons blad beschikbaar gestelde beker. Vrijdag 11 mei komen 's middags een 50-tal oud-leden in „Den Burcht" bij een. onder wie ook oprichter H. de Vries. Met het Pernix-bestuur scharen de oud leden zich rond een diner. Van 7.15—7.43 uur is er in de Jacoba-zaal van „Den Burcht" voor afgevaardigden gelegen heid het Pernix-bestuur te feliciteren. Om 8 uur een feestavond in de grote zaal van „Den Burcht" met medewerking van Sempre Avanti's Jong en Jolig en de toneelgroep Sempre Avanti. Pernix zou echter geen korfbalclub zijn als het de festiviteiten niet besloot met korfbal. Zaterdag 12 mei een wedstrijd tussen Pernix en D.K.O.D. uit Heelsum, voorafgegaan door een korte wedstrijd tussen een Pernix-veteranentwaalftal en een Pernix-jeugdtwaalftal. Eigenlijk is de Jubileumviering reeds begonnen, want za terdag jl. verscheen een met foto's ver lucht-nummer van de P. O. (Pernlx-Om- roep), die alle lof verdient. Bij de ongetwijfeld vele gelukwensen, die Pernix deze week zal ontvangen, voe gen we gaarne de onze. Op het jubileum- toernooi van Hemelvaartsdag en de wed strijden van zaterdag komen wij vooraf nog nader terug. Wij geven u alle inlichtingen over ALUMINIUM JALOEZIEËN in onze toonkamer Molensteeg 21 - Leiden - D. LADAN - Telefoon 21375 Gevestigde en vertrokken personen In de week van 1 tot en met 5 mei Te Leiden vestigden zich: J. W. Beij, militair, Aarstraat 3; J. M. Otto-Blikman, Margrletstr. 1; W. Boer en fam., zilversmid. Zoeterw. weg 68; H. Boorsma, kantoorbediende. Morsstr. 55; C. v. d. Bosch en fam., bedrijfsleider, Was- straat 2d; A. C. M M. Brouwer en fam., filiaalhoudst., Spijkervoorstg. 6; D. J. Cig- gaar, techn. hfd ambten., Rijnsb.weg 140; M. J. Damave, verkoopster, Lammen- schansweg 185; J. A. v. Driesum en jur. adviseur, a/b ws „Roesalka" liggende Galgewater t.o. Haagweg 160; F. Engel, W. Rozenstr. 57; H. Gans—van Es, Oude Vest 97; Jonkhr J. J. van der Goes, Mors- weg 104a; M. J. T. Augustinusde Groot en fam., Gasstr. 8; H. W. van Grieken- den Hartog en fam., Aloëlaan 33; Z. Her- mink, verpleegster, Rijnsb.weg 10; C. A. Leijenaar—Hips. Damlaan 3; T. Boekwijt— van der Klis. Oude Rijn 50; A. de Raaf— De SPECIAALZAAK voor "FOTO-Cl ME (advertentie) BBEE5TCAAT 123 TH.2I85Ï TEGENOVER HET 5TAÜHUI5 Twintig Europeanen in Algerije vermoord derden in het in Algerije twintig Euro- d bij aanvallen op boer- westen van het departe- leldt AFP. Ongeveer veertig de opstandelingen Albert Heyn. Binnenkort mogelijk heid verwisseling 20 klanten-obligaties d 50 in 1 stuk van ƒ1000; huidige koers 135%. Mr. C. D. Boeke, 6ubsWtuut-griffier bij ie rechtbank te Rotterdam, is in eenzelf de functie benoemd bij de Groningse rechtbank. ,De Red^lillgmeclaiIle, krijgt nieuwe beschermheer De vereniging van gedecoreerde red ders „De reddingsmedató'lezal van-avond om acht uur in „Corner House" Bijeen komen. Mr. J. Klaasesz. commis saris der Koningin, zal dan als opvolge: van mr L. A. Kesper worden geïnstal leerd al6 beschermheer der vereniging Mevrouw Klaasesz zal de plechtigheid ook bijwonen. De Poolse vlce-premter, Ja- kub Berman, is afgetreden. Ber. man Is ook afgetreden als lid van het politieke bureau van de Poolse com munistische partij als gevolg van een crltische analyse door het centrale partij comité van Bermans activiteit „op ge bieden waarover hij geen toezicht had". Köller, Stadspolderweg 6; W. Leeuwen, agent van politie, Rijnsb.weg 116; A. C. H. BeekmansLommen, Rijnsb. weg 157; W. J. M. Lijbrink, Zoeterw. Sin gel 101; J. W. Massaar, mechanisch tech noloog, P. de la Courtstr. 10a; A. Mugge, LI.verpleegster. Witte Singel 27; H. F. du Pon en fam., Tesselschadestr. 15; K J Borg—Pont, ouvreuse. Oude Rijn 154; N. van Ree, Rapenburg 12; A. A. Russchen, chauffeur-monteur, de Genestetstr. 54; D. Schepers, Rapenburg 12; L. M. S. Schim van der Loeff, P. de la Courtstr. 101; E. von Schükkmann, Plantsoen 9B; "M. H Smits, dienstbode, Fruinlaan 6; J. Sprin ger, Tesselschadestr. 15; G. A. L. Teeuw, grafisch drukker. Rijnkade 2a; J. E. Terp stra en fam., meubelhandelaar, Haarl.str. 54b; M. J. E. Tijdhof, Noordeinde 50; J. H. J. Valintgoed, reclamechef, Drie October- straat 6a; H. G. Waisflsz, Apothekers- dijk 35; J. F. Waij, werktuikk. teur, Stieltjesstr. 47; E. RasWestening, Burgsteeg 2; M. Wijtzes, Kaarsenm.str. 7. Uit Leiden vertrokken: E. J. RigterAdriani, de M. v. Streefk.- str. 24. Bloemendaal, Brederodeln 42; A. H. Benning, Marnixstr. 16, Den Helder, Buitenhaven 5; R. L. E. van den Bergh, J. v. Goijenkade 1, 's-Gravenhage, Wasse- naarseweg 198; M. Bleuzé, Apoth. dijk 27, Nieuw-Zeeland; G. Crok, Rijnsb.weg 10; Groot Brittannië; C. C. Devilee, Cosijn- straat 20, Arnhem, Utr.weg 96; G. W. v. Duijn. Rijnsb.weg 10, Oegstgeest. Wijtten- bachweg 57; A. S. J. Florisson, Middelweg 18, Noordwijk, Kon. Astrid Boulevard 42 A. Groene wegen, Leuvenstr. 45, Oegst- geest. Karei Doormanlaan 3; R. Heijmans Zoeterw Singel 52, Utrecht. Moreelsepark 6; A. den Houting, Haven 24A, Leidschen- dam, Veurse Achterweg 133; R. T. de Jongh, Diefsteeg 10, Eindhoven, Jac. Cats- laan 1; J. Florissonde Koning en fam. Haarl.str. 214, Noordwijk. Kon. Astrid Boulevard 42;. P. van Leeuwen Merelstr. 24, Rijswijk Z.-H., Cromvllet- kade 25; B. C. A. v. Marwijk, Coornhert- Arnhem, Utr.weg 96; C. v. Muyen en fam., Hooigrt 52-54, Noordwijk, •nhardstr. 51; B. J. Neuteboom, Timorstr. 46, Breda, Vierwindenstr. 3; C. Quist, Rijnsb.weg 10. Bergen op Zoom, Op Hemelvaartsdag Winnende twaalftal zal met twee bekers naar huis gaan De Leidse Hout zal donderdag heel wat korfballers herbergen, want niet minder dan 79 twaalftallen nemen dan deel aan het jubileum toernooi, dat voor het 35-jarig bestaan van Pernix wordt gehouden. Dit grote aantal is mede te danken aan het feit, dat het Haagse Ijsvogels op verzoek van de Leidenaren het eigen toernooi dit jaar niet houden. In de Leidse Hout worden 10 velden uitgelegd, waarop van 9.30 uur af 18 renden worden ge speeld van elk 20 minuten. Verheugend is het aantail deelnemende junioren-twaalftallen. Niet minder dan 27 twaalftallen tonen aan, dat de C.K.B. club6 over toekomst beschikken. De Ju nioren zijn verdeeld in 3 afdelingen A van 5 twaalftallen er 2 afdelingen B me 6 twaalftallen. In dr 4e klas zien we 1< twaalftallen in 2 afd. en de 3e klas be staat uit 3 afd. van 5 twaalftallen. Twaalf 2e kil. twaalftallen mogen elkaaT in 2 af delingen van 6 bekampen. Ons beperkend tot de indeling le kil., zien we hier 3 afdelingen met elk 5 twaalftallen elkaar de prijzen betwis ten. Behalve de drie winnaars van elke afdeling komen ook de best geplaatste 2e in de demi-finale. Daardoor duurt spanning in elke afdeling langer. De liezers van deze demi-finales spelen nog om de 3e prijs le kl. en om 5 uur spelen de winnaars in een wedstrijd van 2 maai 20 min. om de le en 2e prijs. Voor de winnaar is de dag wel attrac tief. Deze ploeg zal n.I. twee prijzen ir ontvangst nemen. Als winnaar ontvangt dit twaalftal de le prijs van het Perni: toernooi, een door de Nieuwe Leidsche Courant aangeboden grote beker, twaalftal wordt tevens beschouwd winaar van de jaarlijkse seriewedstr(j- den van Ijsvogels en ontvangt de door de Nieuwe Haagsche Courant aangeboden wisselbeker. Wie met deze prijzen huis waarts zal keren, ls moeilijk te voor- In de le kl. A zien we V.E.S. en To nego uit Den Haag. D.E.S. Delft, War mond en het organiserende Pernix. De le kL B. bestaat uit D.V.O. (Bennékom), Excelsior LDeüft), Fiiks (Oegstgeest) 2e twaalftallen van V.E.S. en Pernix. Het vijftal lm le kl. C. (Schiedam), Rot terdam-Zuid. V.E.O. (Voorburg), he Leidse Ons Eiland en het mede-organi serende Ijsvogels Den Haag- Uit 1 a zier we V.E.S. of Pernix als winaar te voor schijn komen, maar of een van beide zich als best 2e zal aanmelden valt sterk te betwijfelen..Excelsior is in lb sterk fa voriet; door het geringe krachtsverschil van do vier andere twaalftallen zal het hier moeilijk zijn, als beste 2e naart ren te komen. Rotterdam-Zuid dat ln lc met een c bi natie uit het le en 2e twaalftal in het veld komt, achten w> toch favoriet. On- Moerstraatsebaan 503; J. G. Roos, Acacia- straat 17, Deventer, H. J. Fesevurstr. 9; J. A. v. d. Schraaf en fam., Morslaan 54^ Rijswijk Z.-H., v. Offwegenln 6; C. Stn- gelenberg. Wasstr. 60, Rotterdam, Beu- kelsdijk 156A; H. G. Steenhuis, Appelstr. 16, Rotterdam, Vinkenstr. 100b; W. J. Steenhuisen. W. Rozenstr. 53. Zeist. Ds. Nahuysln 27; T. H. v. d. Post—Teske, Doezastr. 5, Gouda, L. de Collgnystr. 12; J. S. M. v. Ulden. Lorentzkade 16, Den Helder, Buitenhaven 5; G. Verlind en fam., Javastr. 78A, Gouda, W. de Zwijger singel 130; J. Vermeulen, Roodenburger- straat 5, 's-Gravenhage. Stevinstr. 68; H. Vogelenzang, Hooigrt 54, Noordwijk, Pr. Bernhardstr. 51; J. G. van de Weem, Kolfmakerstg. 13a, Canada; P. v. d. Bergh v. Wingerden, H. Rijndijk 98a, 's- venhage, Wassenaarseweg 198; J. H. Wijn voord, Rijnsb.weg 10, 's-Gravenhage, Lln- 228. Vrouw omgekomen door gasvergiftiging De 64-jarige mevrouw S. uit de Frede- rik Hendrikstraat te Rotterdam is dins dag tengevolge van gasvergiftiging Een bij haar in huis wonende student bemerkte 's ochtends een sterke gaslucht. Hij begaf zich naar beneden en trof me vrouw S. in de slaapkamer aan. Zij was reeds overleden. Een onderzoek wees uit. dat de gasslang tussen leiding en stel was gescheurd. directrice van de oudste huishoud school van Nederland, mej. Emma Mes dag, uit Den Haag en mej. F. M. Stoll, es koken, maken, zoals we reeds vermeldden, een reis door de Verenigde en om vergelijkingen te treffen tus- het huishoudonderwijs daar en ln Europa. Me). Mesdag heeft een studiecursus ge- id over dit onderwerp te Manhattan. ier waren deskundigen uit geheel Ame- ka aanwezig, waardoor een effectieve uitwisseling van gedachten over het huis- houdonderwijs ontstond. reis omvat vele bezoeken aan oplei dingsinstituten, o.m. in Cleveland, Berea, East Lansing. Brookings, Lincoln, Salt Lake City, Washington en New York. juni keren de beide dames met de Westerdam in Nederland terug. Foto: mej. E. Mesdag (1) en mej. F. M. Stoll (midden) bij een pottenbakster van as State College te Manhattan getwijfeld zullen de Rotterdammens con currentie hebben van Ijsvogels en Ons Eiland; het zal ons niet verwonderen, ails uit deze afdeling 2 demi-finalisten te voorschijn komen. Zijn onze voorspellin gen juist, dan ie er dus alle kans, dat de finale zal gaan tussen 2 ploegen uit de hoofdkl. West, waarvan er 5 deelnemen. V.E.S. en Perndx spelen samen ln 1 a, Excelsior speelt met D.V.O. uit de hoofd klas Cenibr. in lb en Rotterdam Zuid heeft als hoofdklasser Ons Eiland ln lc als tegenstander. De finale wordt op het hoofdterrein ge speel d, begint om 5 uur en duurt 2 maal 20 minuten. Behalve bijna alle clubs uit het ddstrict Zuid-Holüand-Noord nemen deel: Holland -Zuid, S.D.O. en Or. Nassau uit Amstel- land, D.V.S. uit Utrecht en D.V.O. uit Gelid eriand. MERCEDES-BENZ ƒ11250— Benzineverbruik 1 op 10 ROOIJAKKERS' AUTOMOBIELHANDEL LEIDSESTRAATWEG 1 OEGSTGEEST TELEF. 22855 Grotewohl mengt zich in kwestie Saarland De Oostduitse premier, Grotewohl heeft medegedeeld, dat hij aan bondskanselier Adenauer van West-Duitsland, de Saar- landse premier Hubert Ney en de Franse minister Pineau een brief heeft doen toe komen, waarin hij verklaart, dat de Saanlandse kwestie niet door deze drie behandeld kan worden zonder Oost-Duitsland daarin te kennen. Hij heeft Saarland en West-Duitsland voorgesteld besprekingen over Saarland te voeren. Hiermede zou, aldus Grotewohl, de wereld bewezen worden, dat de Duitsers uit alle delen van het verdeelde land herenigd ensen te worden. Hij doelt hierbij op de gebieden ten oos- :n van de Oder-Neisse, welke door de Oostduitse regering aan Polen werden Tgestaan. Premier Ney heeft inmiddels verklaard geen brief van Grotewohl te hebben ont vangen en dat het belachelijk is te den ken, dat Saarland in deze kwestie Oost- Duitsland zou mengen. Ui\ l Onder Schotten Benoemingen in de Staatscourant Op zijn verzoek ls eervol ontslag ver leend aan de Inspecteur bij de cultuur technische dienst te Utrecht ir. J. J. Westerhof. Hij wordt opgevolgd door de hoofdingenieur-directeur Ir. J. Post, die beurt wordt opgevolgd door lr. L. Appelman (standplaats Goes). G. G. Bozuwa gaat met pensioen als directeur van het filiaal van het KNMI Rotterdam en wordt opgevolgd door A. A. Fresco. Dr. L. J. Smid ls benoemd tot b.g. hoog- raar ln de mathematische statistiek te Groningen. M. Neijendorff is benoemd tot hoofdingenieur der marine. Aan de schout bij-nacht van administratie T. R. Deelder ls op zijn verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend wegens langdurige commies A bij Marine. Koning Leopold van België zal 11 en 12 mei een bezoek brengen aan Noord Ier land als kolonel van het Britse elite re giment, de Fifth Royal Inniskilllng Dra goon Guards. Hij zal. namens het regi ment, het ereburgerschap ontvangen van Enniskillen, in he graafschap Fermanagh. President Tsjang Kai Tsjek van na tionalistisch China heeft dr. F. N. D. Buchtman, de grondlegger voor Morele Herbewapening, het grootkruis van de orde van de Schitterende Ster, de hoog ste onderscheiding van de Chineese repu bliek, verleend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 17