CHRISTELIJK Studieprogramma's te groot en examens te zwaar Gecombineerd „vergaderen" ook in het Oude Testament .Détournement de pouvoir Mensbeschouwing kan niet zonder een principiële achtergrond 2 KANTTEKENING Utrechtse senaat denkt aan sterkere specialisatie ook voor studenten C PEC1ALISATIE ook voor de studenten zal de uitweg moe ten zjjn uit de moeilijkheid, dat dóór het voortschrijden van de wetenschap de studieprogram ma's steeds uitgebreid en de exameneisen verzwaard worden. Op deze oplossing wijst de rector magnificus der Rijksuni versiteit te Utrecht, prof. dr. Chr. Raven, in het antwoord van de senaat dier Universiteit op de nota der Utrechtse studenten, waarin verontrusting wordt uit gesproken over het feit, dat de studieduur een neiging tot ver lenging vertoont. De minder gewenste consequentie van specialisatie is. dat zij gepaard gaat met een verlies aan algemeen overzicht over een groter geheel van wetenschapsgebieden en aan „breed heid van visie". De senaat verzocht aan alle facul teiten. na te gaan of nog wel een redelijk deel der studenten binnen de Mr. Dirkzwager contra Arnhemse advocaten Mr. A. Dirkzwager, de Rotterdamse rechter, die het Nederlanderschap van Mgr. M. A. Jansen betwist, heeft thans aan de Orde van Advocaten een brief gezonden, waarin hij vraagt of er geen disciplinaire maatregelen moeten wor den genomen tegen de beide Arnhemse advocaten J. V. Nolet en R. W. J. A. Witte. Vorige week kwam tijdens de krijgs raad te Velde-Oost vast te staan, aldus mr. Dirkzwager, dat deze twee advo caten getuigen zijn geweest bij een ker kelijk (doch niet met assistentie van •«n priester), gesloten huwelijk van een zexere sergeant B., die wettelijk met een andere vrouw was gehuwd. Mr. Dirkzwager werpt nu de vraag op of voor de Orde van Advocaten en de Raad van Toezicht in het arrondisse ment Arnhem geen aanleiding bestaat tuchtmaatregelen te nemen tegen de beide advocaten, daar zij in hun functie overspel hebben bevorderd. Een afschrift van zijn brief heeft hij aan de betrokken Arnhemse advocaten gezonden. Boek VAN DE DAG Ontmoetingen. Bijbels dagboek, samensteller: ds. G. N. Lammens. Uitgave N.V. Gebr. Zomer A Keu- nings Uitgeversmij., Wageningen. Een bijbels dagboek waarop wij gaar ne de aandacht vestigen. De medewer kers (de predikanten A. J. Brinkman. J. Firet, C. Gilhuis, B. van Ginkel, J. H. van Halsema, Okke Jager, H. Kakes, A. A. Koolhaas, C N. Lammens. G. van Leeuwen, G. Meynen, G. huizen en H. Veldkamp) zijn slaagd. over de dagteksten te schrijven op een wijze, die zeer toespreekt. Wij komen zo wel heel dicht bij de bijbel en de bijbel wordt zo in ons leven wel heel centraal. Daarom ook graag har telijk aanbevolen. Veld- gemiddelde daarvoor gestelde tijd af studeert, waarby rekening moet wor den gehouden met de spreiding, ver- loorzaakt door het arbeidstempo van ide studenten en factoren als militaire I dienst, werkstudentschap, assistent schappen, werkzaamheden in commis- Isies en besturen enz. Mocht inderdaad I de werkelijk aan de studie te beste den tijd te lang worden, dan moeten de faculteiten overwegen of er geen reden is het studieprogramma te her- zien, hetzij door verlaging van de I eisen, hetzij door een grotere diffe- rentiatie in keuze der vakken. Waar j nodig zullen daarbij de vertegenwoor digers der studentenfaculteiten ge hoord worden. VAN HER EN DER De algemene vergadering van de Prot. Chr. Onderwijzers Vereniging, zal op 22 en 23 mei a.s. te Hilversum in hotel „Gooiland" worden gehouden. In de eerste zitting op dinsdagmorgen 22 mei zal de voorzitter, de heer J. W. Hulst directeur van de Herv. kweekschool te Amsterdam, spreken over- „De Nederlandse onderwijssitua tie en de P.C.O.V.", 's middags houdt dr. H. Betkhof, directeur van De Horst te Driebergen een referaat over: ,Jn hoeverre is het mogelijk met de jeugd te spreken over de zin der historie?". Een forum, bestaande uit de referent, benevens prof. dr. S. U. Zuidema, prof. dr. G. C. van Niftrik, J. A. van Bennekom, directeur van de Chr. kweekschool te Middel burg en J. J. de Rek zal dit onder werp bespreken. In de derde zitting op woensdagmorgen 23 mei spreekt mr. A. Evenhuis, secretaris van Ver. voor Chr. Volksonderwijs 's-Gravenhage over: „De onderwijzer en de cultuur". De directeur van de Nederlandse ver eniging tot bescherming van dierei de heer G. Nieuwenhuijsen, heeft het tweede deel van zijn boek „collega- schepsel" laten verschijnen. Het wordt ingeleid door ds. P. J. Penings, Ne derlands Hervormd predikant te Axel. Het boekje Is opgedragen aan de na gedachtenis van de grote dieren vriend ds. J. B. Th. Hugenholtz, in leven predikant te Axel. Evenals in het eerste deel belicht de schrijver ook hier de verhouding Schepper- In Egypte de Koran op Chr. scholen? Aan het einde van dit jaar zullen in Egypte wettelijke bepalingen van kracht worden, volgens welke op de buitenlandse scholen aan kinderen van Mohammedanen de Islamietische godsdienst onderwezen zal moeten worden. Scholen die zich hieraan niet onderwerpen zullen gevorderd wor den. Van de zijde van r.k.-scholen en van Brits/ en Amerikaanse prot. scho len zijn reeds stappen gedaan om onder deze wettelijke bepalingen uit te komen. De scholen worden name lijk door tienduizenden Mohamme daanse leerlingen bezocht. De onder wijskrachten van Christelijke scholen en de Jezuieten en kloosterzusters weigeren de Koran op de scholen te onderwijzen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Franeker (toez.) H. Gie- tema te Britsum; te De Bilt-West (vac. dr. P. A. v. Stemvoort); T. Kruyne te Leimuiden;te Gouda P. P. J. Monster te Katwijk aan Zee. Aangenomen: naar Rekkem W. Jans sen vik. te Amsterdam. Bedankt: voor IJsselmuiden J. van Wier te Putten (Veluwe). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Rotterdam-Kralingen S. Wijnsma te Broek op Langendijk; te Red Deer (Free Christian Reformed Church, Canada) G. J. Buijs te Papen, drecht; te 's-Gravenhage-Zuid A. Hil- bers te Enschede. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Scheveningen J. B. Bel te Krabbendijke, die bedankte voor Slikkerveer. EV. LUTHERSE KERK Beroepbaar: A. Steinhart Dantelaan 33 te Utrecht, die slaagde voor propo nentsexamen. Op 19 oktober a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat prof. dr. J. Severjjn zjjn ambt als hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht aanvaard de. Naar aanleiding van dit jubileum heeft zich een commissie gevormd, die de jubilaris ter gelegenheid van zijn jubileum een boekwerk wil aan bieden met bijdragen van leerlingen, vrienden.en collega's. Het eerste deel zal de vragen rond de mens behan delen vanuit de theologie en het men selijk denken en het tweede deel zal de praktische zijde van de vragen belichten. Zij die de actie met een MELODIE en WOORD der Ethergolven DINSDAG 8 MI 12.50 Tulpen rally; 13.0 3: 13.20 Ballroomork; 13.4 jrogr.; 15.00 Schoolr; 7.45 RegerlngsultzRljksde Dr L D Brongersma: Nieuw Puzzel mee PUZZEL No 406 KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1 Leider, 6 verschei denheid. 8 rivier, 9 verstand, 10 behoef tig. 11 wagen. 12 rechtsterm, 14 uit roep, 15 lust. 16 voorkeur, 17 heiligen beeld. 19 kippenprodukt, 20 zuigdot. 22 wapenstilstand. VERTIKAAL: 1 Snelheid. 2 Fr. goud. 3 erfgenaam. 4 rondhout. 5 putemmer. 6 bedreven. 7 veld. 9 knaagdier. "13 laag. 14 omvangsmaat, 15 plagge, 18 graafgereedschap, 20 heilige, 21 voeg- OPLOSSING No 405 HORIZONTAAL: 1 Vorm. 4 gaaf. 7 eiger. 9 la. 11 som, 12 de. 13 kot, 15 kaper. 17 rok, 19 kom. 20 stere. 22 sof. 24 la. 25 ega. 27 na. 28 enorm, 30 post. 31 kalm VERTIKAAL: 1 Valk. 2 re. 3 mis. 4 gemak. 5 ar. 6 fier. 8 bok, 10 aorta. 12 demon. 14 toe. 16 pos. 18 krent, 20 slap," 21 ego, 23 farm, 26 ark, 28 c; 19.00 Nws; 19.10 Gram; 19 15 Uit het der Boeken; 19.30 Gram: 20.20 Act; 20.3 ne man; 20.40 Concertgebouwork.; de toekomst van Nederland, klankb.; Orgelconc; 22.25 Strljkkwart; 22 45 dgebed en liturg, kal.; 23.00 Nws; 23.15 11.00 Lichte muz; 11.30 Pianorecital; 12.00 Mandollne-ens.; 12.30 Land- en tuinb. delingen; 12.35 Twee plano's; 13 00J4ws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Metropole Ork; 13.55 Beursber; 14.00 Gram; 14.40 Schoolradlt 15.30 Sopr. en piano; 16.00 ram; 16.30 V d jeugd; «ld en wij, caus.; 17.30 Jaz; 1.15 Pianospel; 18.30 Hoe i York ardiei tulpenrally Televisie ge blsscho. lentie Mgr. Mi 19.45 Ftlmi progr 22.00 z; 22.30 Gra 23 00 Nws illing; 23.20 Agi 8.55 Paris 19.05 Conce 20.00 Nws; 20.05 itwoordman; 22.15 i; 23.15 Ne' irlllos y agr. .50—24.00 Rep. v. d. in 20.15—22.05 Fllmprogr. d. BBC Home Service, 330 m. .25 V d arb; 12.55 Weerber: 0 Discussie; 13.15 Sport; 14.00 V 15.00 Crit; 15.45 Gram: 7.00 V d kind; 17.55 Weerber; 21.45 Klankb: 22 en weerber: 23 0 teland, BBC Light Pi .08—23.13 Koers 12.15 Schots 13.40 Ber.; 13.45 rouw; 15.00 Lichte Mrs. Dale's Dagb; 16.30 en Journ. 19.25 Sport; 19.30 Quiz; 20.00 Ge- var progr 20.30 Hoorsp; 21.00 Lichte muz: 22 00 Nws; 22.15 Act; 22.20 Lichte muz: 23 00 Voordr; 23 15 Orgelspel; 23 50 Progr.overz; 23 55—24 00 Nws Brussel 324 m. 12.00 Lichte muz: 12.30 Weerber; 12.34 Filmmuz; 13.00 Nws: 13.10 Landb kron; 13.15 Kamerork; 13 45 Operette- 19.00 Nws; 19.40 Gra 20.00 Ork conc; 2 Kruis: 210O Radiek 18.30 V d sold mbelrecital: 22.55— Henoch EEN WOORD VOOR VAN- DAAG Midden tussen het geslachtsre gister van Gene sis 5 leest men opeens deze op merkelijke woor den: „En Henoch wandelde met God en hij was niet meer want God had hem op genomen". Dan staat men plotse ling voor een raadsel: hoe intens moet deze mens geloofd hebben in God, zijn Schepper! Hoe vroom moet deze man geweest zijn! In de rij van geloofshelden uit Hebreeën 11 ontbreekt zijn naam niet. En daar wordt ook een tipje van de sluier opgelicht van dat „wandelen met God". De schrij ver vertelt dat van Henoch was getuigd dat hij Gode welgevallig was. En dan volgt: „Maar zonder geloof is het onmogelijk Hem wel gevallig te zijn. Want wie tot God komt moet geloven dat Hij bestaat en een beloner is voor wie Hem ernstig zoeken". Hier veel aan toe te voegen is overbodig. U en ik ieder die ernst maakt met zijn leven als christen, die weet wat hier be doeld is. En die weet hoeveel hij tekort komt. God ernstig zoeken ja, dat is met God wandelen. Iedere dag ook in dat gewone dagelijkse werk. Bij alles wat we doen God voor ogen hebben. En dan is God „een beloner": verge ving der zonden, wederopstanding des vleses, een eeuwig leven. Al tijd bij God! Toogdag Chr. Geref. J.V.'s en M.V.'s Meisjesbond koos tot voorzitster mej. T. Boersema te Amsterdam QE rij van toogdagen der diverse jeugdbonden, die traditioneel omstreeks of öp Hemelvaartsdag worden gehouden, is zaterdag (bevrijdingsdag), enthousiast geopend door de Chr. Geref. bonden van M.V.'s en J.V.'s. De bondsdag was belegd in de oude maar bijzonder fraaie Ronde Lutherse Kerk, waar omstreeks tien uur honderden meisjes en jongemannen het grote gebouw met zijn vele galerijen vrijwel geheel hadden bevolkt. Het stralende weer op deze zomerse dag van het jaar droeg ongetwijfeld veel bij tot de grote opkomst uit alle delen van het land en de uitstekende stemming, die er heerste. De belangstelling van buiten de Chr. Geref. kring voor deze gecon* bineerde bondsdag werd gedemonstreerd door de afvaardigingen van de Geref. en Ned. Herv. bonden van jongelings- en meisjesverenigingen, de Evangelische Kerk in de Molukken en de Chr. jongemannenverenigingen op Ambon. Hartelijk heette de voorzitter, ds. M. W. Nieuwenhuijze, Chr. Geref. predikant te Amsterdam-West, in zijn openingsrede alle aanwezigen op deze eerste gecombineerde bondsdag welkom. Het gecombineerde karakter van de bondsdag wilde ds. Nieuwen huijze niet zien als het resultaat van een na-aperij, maar als een gezond proces, dat niet tegen te houden is Er is een groeiend gemeenschaps besef: elke bond behoudt weliswaar zijn eigen zelfstandig karakter, maar in de gemeenschappelijke bondsdag wil de jeugd ook haar eenheid demon streren, een eenheid, die zij vormt als jeugd van één kerk. Hierbij voerde spreker nog aan, dat immers in het Oude Testament ook gesproken wordt van meisjes bij de erediensten en de offermaaltijden en van zangeressen in de tempelkoren. Om de dienst van God in deze derne tijd te volbrengen, dienen de jon gens geen futloze, dorre verlepte jonge mannen te zijn, niet eigenwijs en niet verwaand, maar stoer met open gelaat en met een hart, dat tintelt voor vader- Duizenden orthodoxe joden demonstreer- land en Kerk. Dan zullen zij zÜn ajs den zaterdag in Israël tegen de ope- planten: en de meisjes zullen de hoek- ning van de industriebeurs te Haifa J stenen vormen, (de in de oudheid fraai hetgeen zy een schending van de gesierde stenen, waarmee een gebouw sabbath achtten. De demonstranten aan de hoeken werd opgetrokken). Zij verrichtten hun gebeden In de open zullen zijn het sieraad der kerk. En dat lucht en niet in de synagogen. 1 jjjgg| alles door het geloof in Hem, die de Posthuum artikel van dr. P. Prins ]~)E onlangs overleden Amsterdamse ge reformeerde gevange nispredikant dr. P. Prins schreef in het aprilnummer van het Diaconaal Correspon dentieblad voor de Geref. Kerken een ar- Diakonieën moeten weten wat zuilen betekenen zonder die opsplitsing siempei: zaït me artikel geven wij genheden uit het volgende door. l* dingen, e dingen van Dr. Prins schrijft: leven. Nu moet u bij het lezen ,.Zo 2011 van de titel, De Zaak der zijn een verschillend geor- Zuilen, niet denken aan het gamseerd maat£fha_P_Peh)k bekende tweetal; Jachin en werk> want ook Boaz, waarvan de eerste Dr. Van der Schoot zo vervolgt Dr. Prins wil dat de predikanten, en in elk geval een groep uit hen, zoals de gevangenis predikanten, zich zo ver specialiseren, dat ze goed deels hetzelfde werk kun nen doen als de zenuwart- sen en psychologen, maar dan uit een christelijke mensbeschouwing. Ik voor daar de mensen met mjj geloof, dat de dominee twee hun neurotische storingen erg voorzichtig moet zijn allerlei andere diepere met op het terrein van de gen en moeiten psychiater te treden (al hulp en voorlich- moet hij zo veel mogelijk at al- ting en raad en genezing. van deze dingen weten, hij alle Het is wel van heel veel moet er m.i. niet aan nbare belang, hoe die werkster of doen!) maar ik citeer het zuster of dokter of psycho- dan ook met een ander ook niet nodig i00g of psychiater de zaak doel, nl. dat de levensbe- beter allemaal kunnen doen. Dan v goedkoper en eenvoudiger, geweten, overzichtelijker en minder publieke wefblizónd'ere" bekendheid £j!ïïlïïï£'.,Dïi heeft verkregen, omdat een °m'"' oude en eerwaardige Zon dagsschoolvereniging naar hem heet, en de tweede misschien aan tal van dia kenen een meer vertrouw de klank in de oren doet klinken, omdat het vaak de naam van allerlei hulpban ken is en derg. instellingen. Neen, ik bedoel met zui len heel wat anders: de groepen, waarin ons Neder- Laat ik liever hoe hij de Hoe hi] over denkt. Hoe hij oordeelt het ken is, ook werd bevor- schrijver derd! boek van Er zijn al heel wat chris- Schoot, eer tenmensen, die door zulke dikant met schoonklinkende schouwelijke achtergrond, zoals met nette woorden de zuilen genoemd worden, een geweldig sterk woord mee spreekt en eenvoudig niet genegeerd kan worden. Onze diakonieën moeten erg opletten, dat zij men- in hun diensten krijgen, principieel (omdat bestreden woord te gebrui- asVvoftworffvarfSid; «a3d^,znbT:lohedrf nl. de rechtsen en de lint 8edeelt.eb)k...°' ,geh,eel sen. of wil men het iets minder „„.ring stichtend. Dan TV1- PRINS noemt dan had het bovendien het voor- J-/ enige voorbeelden, die vaak deel, dat de volkseenheid, hij met opzet niet ontleent maar i gereformeerd ken) goed weten, aan j6n *en betekenen en die de boek van dr. E. van der 7aak der zuilen niet raille- gevangenispre- rend behandelen. ;en geheel an- Mensen, die niet uit de propa- der theologisch (en kerke- evolutie leven, en de mens die lijk) standpunt. Dr. Van niet als een bundel mecha- - - 'er- der Schoot vertelt in zijn nismen en driften beschou- dit standpunt der boek over „adviezen" van wen. maar die in hem het zuilenbestrij- bepaalde medici, die hun beeld Gods blijven of der neutraliteit, of hoe de ongehuwde óf een of an- niet behandelen als men het noemen wil. dere sexuele „uitlaat" moet verouderde regels, waar- Nu moet men zich dat hebben, wil hij niet lichte- van we nu eindelijk eens af eens even concreet voorstel- lijk „neurotisch" worden moeten! len. (zijn sexualiteit „verdrin- De voorbeelden uit de on- Wanneer de diakonie een gen") óf op zijn minst dan verdachte hoek van dr. Van stichting in het leven roept toch wel te beklagen zijn. der Schoot waren mij te levens-moeilijkheden. Schr. verbindt daaraan de duidelijk om te verzwijgen bureau daarvoor conclusie, dat het met de en hebben een waarschu- de doorbraak, sticht of een maatschappe- opleiding van de medicus wende kracht ook ver buiten die menen, dat alle zakelij- lijke werkster aanstelt of op dit gebied niet veel be- de Nederlandse Hervormde ke aangelegenheden wel een medisch-opvoedkundig ter staat dan met die van Kerk en buiten de kringen Velen spotten met die zui lenbeweging. Soms hoort men zeggen, vroeger kende men zuilen- heiligen. maar nu heilige Dat zijn dan vaak de of >rden behandeld bureau organiseert, dan ko- de pastor. der specialisten-domin uiterste hoeksteen is, aldus ds. Nieuwen huijze in zijn openingstoespraak tot de bondsdag. Prachtig en stoer klonk daarna de samenzang van het Wilhelmus en het Bondslied. Het feestelijk karakter van de bonds- ag werd nog verhoogd door solozang an Kees Deenik en begeleiding van de samenzang door orgel en trompet. In het programmaboekje was een wel komstwoord opgenomen van de burge meester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly. Het college van B. en W. van de hoofdstad was op de bondsdag vertegen- oordigd door mr. In 't Veld. (Aan de drie redevoeringen, die deze dag werden uitgesproken over het thema De eigen weg van de jeugd, besteedden wij zaterdag reeds aandacht)). Aan de bondsdag ging een huishoude lijke vergadering van beide bonden vooraf. Een opmerkelijk besluit was wel, dat beide .bonden afzonderlijk besloten de bondsdag volgend jaar in Dordrecht te houden, wanneer niet opnieuw gecom bineerd vergaderd zou worden. Dus een niet gecombineerde combinatie. De predikanten J. H. Velema te Apel doorn en P. op den Velde te Hilversum werden als hoofdbestuursleden herkozen. t reorganisatievoorstel van het hoofdbestuur van de jongelingsbond, de indeling in ringen en afdelingen af schaffen en hiervoor in de plaats alleen districten in te stellen, werd aanvaard. contact tussen de verenigingen er het hoofdbestuur wordt hierdoor ver sterkt. De meisjesbond herkoos de bestuurs leden mejuffrouw D. v. d. Berg te Kam en mejuffrouw P. Boelens te Dok- kum. In verband met het aftreden om gezondheidsredenen van de presidente, mejuffrouw T. Dykstra tc Sneek, werd tot presidente gekozen de tweede voor zitster, mejuffrouw T. Boersema, sociaal werkster van de Chr. Geref. Kerken te Amsterdam-West en -Zuid. Zonder wiskunde geen televisie Prof. Bouwkamp aanvaardde ambt te Utrecht De bouw van vliegtuigen en van sche pen Is tegenwoordig niet meer mogelijk zonder allerlei ingewikkelde berekenin gen over stroming van lucht en van vloeistoffen, van trillingen en andere ongewenste storingen. Zonder wiskunde zouden radar, radio, televicle en ook heel gewone huishoudeiyke instrumen ten niet bestaan. Dit zei prof. dr. C. J. Bouwkamp van middag in de inaugurele oratie, waar mede hu het ambt van buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en na tuurkunde aan de RUksuniversiteit tc Utrecht aanvaardde. Prof. Bouwkamp zal onderw-ys geven In de toegepaste wis kunde; zyn rede droeg de titel „Wiskun de en haar toepassingen". Niet alleen techniek en fysica vereisen wiskundige methoden van behandeling, ook in de chemie, de biologie, lj genees kunde en tal van andere takken van we tenschap vindt de toegapaste wiskunde tegenwoordig een uitgebreid werkterrein. Verzilting van de bodem, onderzoek van het waterevenwicht in de duinen by het probleem van de drinkwatervoorziening, waterloopkundige problemen van eb vloed, getijen op riviermonden en Ik beteugelen van eventuele stormvloeden zoals deze zich o.a. voordoen by het uit werken van het Deltaplan, zün er voor beelden van. Een tegenstelling tussen zuivere wis kunde en toegepaste wiskunde acht prof. Bouwkamp niet aanwezig. Van grote fi guren, zoals Newton, Laplace, Euler, Gauss en zo vele anderen die hun stem pel op de wiskunde hebben gedrukt, nauweiyks uit te maken, of zy tot de astronomen, de ingenieurs, de fysici of tot de wiskundigen moeten worden ge rekend; ieder van hen was zowel zu' als toegepast-wiskundige! Voor de zuiver-wiskundige is er geen reden om smalend op de toegepast- wiskundige neer te zien, evenmin als er reden is voor de man-van-de-praktyk om zich laatdunkend uit te laten over de streng-logische bewüsmethode van dt mathematicus en diens behoefte tot ge- de zuivere wiskunde te vaak de mathe- neralisatie en abstractie. Daarvoor heeft matische hulpmiddelen verschaft, die de ingenieur thans by het beoefenen vai zyn vak nodig heeft. Zo kan men ziel zonder de uitvinding (of de ontdekking? van de complexe getallen in weze „onbestaanbare" getallen de wissel stroomtechniek niet voorstellen. 10. Midden september bond een uitgelaten Douglas twee koffers op de bagagedrager van zijn mo tor, duwde zijn bolhoed over de koplamp, kuste zijn moeder, schudde de predikant de hand en daverde toen in de richting van Cranwell. Twee uur later, enkele kilometers buiten Cranwell, stak plotseling een koe de weg over en hij moest scherp uitwijken. Zijn voorwiel kwam in de berm, slipte en toen vloog hij met motor en al van de weg af. Duizelig kwam hij in een weiland overeind, bedekt met schrammen en builen, maar voor het overige, tot zijn eigen verbazing, ongedeerd. De stomme koe bekeek hem wezen loos toen hij de motor overeind zette, de weg opduwde en op de kick-starter trapte. De motor sloeg meteen aan en alles scheen in orde, toen hij plotseling zag dat de lamp dwars door zijn bolhoed heen stak; de bol was gescheurd en hing er als een soort deksel bij. Inplaats van ontsteltenis gaf deze schade hem een gevoel van boosaardige voldoening. Hij zwaaide zijn been over het zadel en acht minuten later reed hij het hek van Cranwell en aldus de Royal Air Force binnen. Er volgden toen verwarde uren van wachten, in de houding vliegen en formulieren invullen, met nu en dan een paar gefluisterde woorden te gen de andere nieuwe leerlingen, teneinde enige indruk van hen te krijgen. Toen bracht een kor poraal vier hunner naar een barak, waar in het achterste zaaltje vier ijzeren ledikanten met kha ki dekens tegen de houten wanden stonden, met daarnaast ronde tafeltjes en vier kasten onge zelliger kon het werkelijk niet. „Of je weer op school bent." zei een der nieu welingen. Ze bleven tot laat in de nacht prater en kwamen de volgende morgen voor de eerste keer op appèl. Nu ze verplicht waren hun bol hoeden te dragen, vond Bader de schade aan zijn hoofddeksel niet zo leuk meer. Hij probeer- DAN MAAR ZO! D« levensgeschiedenis van Douglas Bader de de opstaande flap in de bol te drukken, maar telkens wanneer hij in de houding moest sprin gen, had hij het gevoel (later bevestigd) dat de flap weer overeind wipte. Een adjudant-onder officier met een rood, benig gezicht liep lang zaam langs de gelederen en bestudeerde elke nieuwe cadet aandachtig. Voor Douglas geko men, bleef hij stokstijf staan, bezag hem ongelo vig en vroeg toen kil: „En wie bent u eigenlijk, „Bader, adjudant." Opnieuw knerpte de stem van de adjudant: „En wat moet u eigenlijk voorstellen, meneer Bader? Een pias?" „Ik heb onderweg hierheen een ongeluk ge had," begon hij. Maar na vijf seconden onder brak de adjudant hem al. „Nee, ik heb geen zin daar naar te luisteren." Hij keek andermaal naar de hoed, toen weer in de ogen van de dra ger, keerde zich om en liep onbewogen verder langs de gelederen. Bader bleef roerloos staan zonder een spie: van zijn gezicht te vertrekken en moest onwille keurig denken aan zijn eerste bolhoedje en d< zes stokslagen die het hem de eerste dag de beste dat hij het ding droeg, had bezorgd Maar nu waren ze geen jongens meer ze waren nu heren en moesten elke dag uren lang -ïxerceren onder leiding van stramme onderofficieren, die hen met „Sir" en „Gentlemen" aanspraken, hetgeen hun overigens niet belette de nieuwe cadetten met hartstocht uit te kafferen. Cranwell was in de loop der jaren wel uitgebreid, zag er nog altijd ongeveer zo uit als toen Dou glas het de eerste keer had gezien, met twee holle hangars aan weerszijden van de beide vliegvelden, en aan een zijde het uit lange, hou ten barakken bestaande kamp. Bij het appèl gaven de onderofficieren bij toer beurt hun schilderachtige visie op Bader's bol hoed. Hij nam zich voor de schade met plak band wat te herstellen, maar besloot toen koppig het maar zo te laten tot ze over een week, wan neer de aardigheid er wel af zou zijn, hun uni formen zouden krijgen. Een nieuwe opwinding maakte zich van hem meester toen hij in het magazijn van de fourier stond en de sergeant een Sidcot vliegpak voor hem op de toonbank smeet, er een paar vlieglaarzen naast zette en vervol gens een das, handschoenen en een vliegbril op de stapel legde. Toen gaf hij Douglas een vlieg- kap om op te passen. Het ding paste uitstekend en plotseling kreeg hij een onbedwingbaar langen naar dat vliegen, dat nu zijn beroep worden. Hij was nog nooit eerder in de lucht geweest. Enkele dagen later op een zonnige middag tegen het eind van september meldde hij zich in vlieguitrusting bij de hangar. Een kleine, breedgeschouderde man kwam de kamer van de leerling-vliegers binnen en stelde zich voor als lste luitenant Pearson. Van hem zou Bader vliegles krijgen. Ze gingen naar het vliegveld en Pearson bracht de, hogelijk met zijn vliegpak ingenomen Bader naar een nietig uitziende twee dekker. De vleugels waren met zeildoek overtrok ken en dankten hun stevigheid aan stutten en spandraden. Dat was de Avro 504. hetzelfde type vaar hij vijf jaar tevoren even in had mogen zitten. (WORDT VERVOLGD J7EN VAN DE lelijke vossen, die de wijngaard van de rechtsstaat kun nen bederven, is „détournement de pouvoir"; dit is een Frans woord en bezigt het, wanneer de overheid een bevoegdheid, die haar bij de wet is gegeven, gebruikt tot een ander doel, dat op zichzelf misschien achtens waardig is, maar waarvoor die be voegdheid toch niet is gegeven. In de ambtelijke wereld kan men zo i en dan deze lelijke vos zien op duiken. Van minister der Kroon mag verwachten, dat zij „détourne ment de pouvoir" van ambtenaren niet pogen te dekken. In dat geval is de Staten-Generaal, de waar schuwende vinger op te steken. De Eerste Kamer kweet zich te dezen van haar taak in haar voorlopig verslag op de begroting van verkeer en waterstaat voor 1956. |N DIT voorlopig verslag wordt er op gewezen, dat de inspecteurs van het verkeer, bij het verlenen van toe stemming krachtens artikel 43 van de Wet Autovervoer Personen, voor toer ritten naar het buitenland voorwaar- eisen stellen, die niets te maken hebben met het belang, ter bescher ming waarvan de wet de toestemming van de inspecteur voor elke rit heeft voorgeschreven. Dit belang is volgens de ondubbel zinnige memorie van antwoord op deze wet het belang van de vaste lijndiensten en niets anders. „De toe stemming", aldus de memorie van ant woord, „dient om te voorkomen, dat de ingevolge de vergunning onder nomen ritten ongewenste gevolgen voor de vaste vervoersdiensten mede brengen Tot het weren van een dergelijke concurrentie dient de toe stemming''. De inspecteurs van het verkeer stel len sinds 1953 allerlei regelen, welke de ondernemer tegenover de deel nemers aan de toerrit en ten opzichte van zijn personeel moet in acht nemen; voldoet een ondernemer daar aan niet, dan weigert de inspecteur zijn toestemming. Het is zonneklaar, dat de Inspecteurs hier voor „wetgever" gaan spelen. Zijn regelen, als dp inspecteurs stellen, nodig, dan moeten deze bij of krach tens een daartoe strekkende wet wor den gesteld. Maar deze wet is er thans niet. J-JOE VERDEDIGT nu de regering de praktijk der inspecteurs? Deze praktijk is zo nuttig, zegt zij, om repercussies in het buitenland te voorkomen. Maar dit verweer beantwoordt niet de in het voorlopig verslag der Eerste Kamer gestelde vraag naar de bevoegd heid van de inspecteurs om de door hen wenselijk geachte regelen af te dwingen na het al of niet verlenen van toestemming tot een rit Als tweede verdedigingsgrond voert de regering aan artikel 12 lid 7 der Wet Autovervoer Personen, volgens hetwelk een vergunning niet wordt geweigerd dan in het belang van een redelijke en duurzame verkeersvoor- ziening. Ook deze grond is ondeugdelijk. Artikel 12 lid 7 geldt voor het ver lenen van een vergunning voor auto buslijndiensten door de Commissie Vergunningen Personenvervoer, maar is niet van toepassing verklaard ln artikel 43 der Wet Autovervoer Per sonen voor het verlenen van toestem ming voor toerritten door de inspec teurs van het verkeer. De strekking van artikel 43 ligt 'duidelijk in de memorie van antwoord op de Wet Autovervoer Personen vast: bescherming van de vaste lijndienst houders. Zijn deze niet in het geding bij de toerritten naar het buiten land zijn zij buiten geding dan moet de toestemming dus worden verleend. QAARNE vertrouwen wij, dat de regering de inspecteurs binnen het wettelijk verband zal terugroepen. De rechter kan hier geen uitkomst bieden. De rechter zal een onder nemer, die zonder toestemming van de inspecteur een toerrit naar het buitenland uitvoert, veroordelen en op het verweer, dat de inspecteur de toe stemming had behoren te verlenen, antwoorden, dat de beoordeling daar van niet aan de rechter staat. Hier staat de controle aan de Staten- Generaal. Caveant consules! Moge het parlement toezien! C.S.B.-Zomercoiigres in Den Briel Bijbel, wereld en wetenschap is het thema van het zomercongres van de Calvanistische Studentenbeweging dat van 27 augustus tot 1 september in hel conferentieoord „De Meeuw" te Bnelle wordt gehouden. Als refe renten zijn aangezocht ds. J. Bonda. d,r- J' Lever' Prof. dr. Herm. N. Ridderbos, R. J. van der Veen. stu dentenhulpprediker te Delft. prof. dr H. Dooveweerd. De bijbelstudie wordt ingeleid door prof. dr J. Severijn en ds. A. Troost. Ds. D. K. Wielenga verzorgt de dagsluitingen. Het congres oiedt verder ruime gelegenheid tot sport en spel; de laatste avond zal scherts in het teken van kunst" en scnerts staan. Nadere inlichtingen verschaft het secretariaat van de C.S.B., Nic Maesstraat 38b, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2