Concours dEleirance heeft grote invloed d'Elegi op toerwagenbouw Kamer vrijwel unaniem eens met Deltaplan Bestuursambtenaren wensen hogere salariëring NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 4 MEI 1956 Vrolijk schouwspel op Noordwijks Boidevuid Prix L de Concours voor firma Beuk uit Noordwijk uit Den Haag ons vertelde, dat het heel goed mogelijk is. dat het concours vol gend jaar opnieuw te Noordwijk wordt gehouden, ook al hebben sommige onder- rs het bestuur verzocht de show in het noorden of zuiden van land te organiseren. En de prijzen yxTAPPERENDE VLAGGEN, vrolijke muziek en bovenal een boeiend lijnen- en kleurenspel van meer dan zeventig van Nederlands mooiste toerwagens gaven de Noordwijkse Koningin V/ilhelminaboulevard gister middag een feestelijke aanblik. Begunstigd door goed voorjaarsweer werd daar onder de gulden stralen van een vriendelijk lentezonnetje namelijk het vijfde Concours d'Elégance voor touringcars gehouden. Voor een waarde van bijna vijf millioen gulden gleed langs de vele honderden toeschouwers, die behalve van het uitzicht op zovele prachtige reiswagens ook konden genieten van het vlotte revue-zangspel, dat door „De Ghesellen van den Spele" werd opgevoerd. Afwisseling was er overigens voldoende. De F.N.O.P die deze parade van vakan tiewagens telkenjare over de strandboule- vard laat trekken, heeft zich met succes alle moeite getroost om de eentonigheid te verbreken, die het exposeren van zo'n eindeloze stoet auto's gemakkelijk met zich mee kan brengen. Daar was bijvoor beeld dat autobusje van heel ver voor de oorlog, dat bij een ieder de lachlust op wekte, schril als het afstak tegen de hy permoderne bussen, waarvan sommige zelfs met een keuken, bar, ijskast, toilet ten, schemerlampjes en stewardessen wa ren uitgerust! Verder was vooral aan het uitzicht grote zorg besteed. Veel nieuwe snufjes bleken er echter na verleden jaar niet te zijn aangebracht. Wel is het ver schil tussen de vijf jaar geleden en nu tentoongestelde wagens heel groot, zodat- van een geleidelijke vooruitgang kan wor den gesproken! Ere-prijs Voor de gezelligheid werd gezorgd door verscheidene muziekkorpsen, die bliezen wat ze konden en de Boskoopse majoret tes van „Excelsior", die een paar num mertjes vendelzwaaien weggaven om van op te kijken. Spontaan applaus weerklonk toen in afdeling 1 (bouwjaar 1955 en ouder) een bijzonder fraaie en van alle mogelijke gemakken voorziene toerwagen van de firma L. Beuk en Zonen uit Noord wijk voorreed. Deze bus kon ook de waar dering van de jury wegdragen, die de ereprijs toekende en de betrokken firma tevens de Prix de Concours verleende! Wat de normen betreft, die bg de beoordeling van de wagens golden, heeft men ons verteld, dat allerlei min of meer buitennissige accessoires, zo als wg er zoeven enkele noemden, in het geheel niet doorslaggevend zijn voor het toekennen van een prijs. Het zwaartepunt ligt in de hoedanigheden van de wagen, die het reizen aantrek kelijk en comfortabeler maken. Men moet gemakkelijk en rustig kunnen rijden, waartoe ruime zitplaatsen, een goed uitzicht, het interieur en nog vele andere factoren meewerken. Ten slotte verbrak jury-voorzitter M J. Clarenbeek de spanning door de win- van het Concours d'Elégance 1956 bekend te maken en de prijzen uit te rei ken. De ..Maluki Hawaiïans" zorgden voo: luzikale omlijsting van het verderi gedeelte van de bijeenkomst. De uitslagen luiden: Prix de Concours: fa. L. Beuk St Zn. Noordwijk aan Zee 420% pnt. Afdeling I. (Bouwjaar 1956. Touringcars Op hoger plan Behalve de ondernemers was gister: dag ook het grootste deel van de Ne landse carrosseriebouwers aanwezig zoals deze eersten voorbeelden van collega's ter navolging aan hun ogen voorbijgaan, zo prikkelt het concour carrosseriebouwers eveneens tot het op hoger plan brengen van hun werk. Het is dan ook niet twijfelachtig, of dit fleu rige schouwspel heeft een grote invloed op de betere bouw van vakantiewagens, waardoor het gebruik daarvan ook steeds meer toeneemt. Het aantal reizigers, da! voor zijn groter of kleiner uitstapje var een touringcar gebruik maakt, stijgt pro- centsgewijs het hardst! Er rijden momenteel zo'n goede tweeduizend toerwagens In ons land rond, welk aantal binnenkort nog wel aanmerkelijk zal worden uitgebreid door de nieuwe vergunningsregeling, die onlangs tot stand is gekomen. Be halve het commerciële doel wordt door het Noordwijkse concours echter ook het belang van de vakantiegan ger gediend, juist waar dit, zoals door het scheppen van meer ruimte, ten koste gaat van de maximale winst mogelijkheden van de touringcars. Wie de bussen betrad kon dit duide lijk constateren. Besluit Het vijfde Concours d'Elégance werd des avonds besloten met de prijsuitrei king en een gezellig samenzijn in hotel „Huis ter Duin". In zijn welkomstwoord bracht sectievoorzitter F. A. Arke hulde aan de voorzitter van het hoofdbestuur, mr. dr. E. P. Verkerk, die tevens een ge schenk kreeg aangeboden. De voorzitter van de regelingscommissie sprak woorden van dank tot allen, die hun krachten voor het slagen van het concours hadden in gezet. waarbij hij zich ook tot de burge meester en wethouders van Noordwijk richtte uit erkentelijkheid voor de ver leende gastvrijheid. In dit verband mer ken wij op. dat de algemeen secretaris van het F.N.O.P.. de heer A. J. F. Zorn 36 zitplaatsen): Ereprijs Jacq. van Dijk. Eindhoven 399% pnt.; Ie prijs Euro pa Express. Rotterdam 378% pnt.; 2e prijs 'an Dijk. 's-Hertogenbosch 371% pnt.; 2e prijs Gebr. Hurks. Breda 367% pnt.; verm. F. C. v. d. Toorren. Amster dam 363 pnt. Afdeling II. (Bouwjaar 1956. Touringcars 37 t.m. 44 zitpl.): Ereprijs Janse's Tou- ringcarbed. Gróot-Ammers 374 pnt.; ere prijs H. Matser. Arnhem 369% pnt.; Ie pr. Garage Vlaswinkel, Zutphen 346% pnt.; 2e prijs Nijsten's Tours. Bunde 345 pnt.; eerv. m. fa. V. d. Heyden-Lammers, Deven- 344% p.; eerv. verm. fa. Schuhmacher. Zelhem 344% pnt. Afd. III. (Bouwjaar 1956. Touringcars met meer dan 44 zitpl.): Ereprijs Europa Express. Rotterdam 387% pnt.; Ie prijs Snoei's Touringcars. Rotterdam 370 pnt.: Ie prijs J. v. Ammers. Amsterdam 351 p. 2e prijs H. J van Dijk. Helmond 343% p.; eerv. verm. Garage Harmanni. Assen 343 pnt.; eerv. verm. fa. Gebr. Bruyns. Oos terhout 343 pnt. Afdeling I. (Bouwjaar 1955 en ouder. Touringcars Lm. 40 zitpl.): Ereprijs fa. L. Beuk Zn.. Noordwijk aan Zee 385 pnt le prijs N V. ..E.V.A.G.". Vlaardingen 370 pnt.; 2e prijs Europa Express, Rotterdam 366% pnt.; eerv. verm. Jacq. van Dijk, Eindhoven 344 pnt. Afdeling II. (Bouwjaar 1955 eh ouder. Touringcars met meer dan 40 pl.): Ere prijs Gebr. v. Fraassen. Vlissingen 354 p.; le prijs F. C. Sprengers, Heeze 345 pnt.; 2e prijs G. J. E. v. Leyden. Amsterdam 343% pnt.; eerv. verm. Pool's Touringcars, Amsterdam 331 pnt. VOORHOUT Mozaïek wedstrijd Om het leggen van mozaïeken te stimu leren. heeft het gemeentebes'.uur geld- :n beschikbaar gesteld. De wedstrijd twee afdelingen gesplitst, namelijk grote mozaïeken (prijzen van J 40, 251 15) en klein; mozaïeken (prijzen van j 35. 20 en 10). Voor het juryüdmaat- schap zijn ds. Kalkman, broeder Quido de bisschoppelijke Nijverheidsschoo' de heer E. B. Bokholt aangezocht. Dezen zullen de bloemlegsels op 5 mei aan hun beoordeling onderwerpen. ff ARMOND Burgerlijke stand GEBOREN: Maria Johanna Wilhelmina, van A. G. v. Leeuwen en J. H. Reijken; Willemina, d. van G. Tulp en M. L. Kap pers; Elisabeth Geertruida Antonetta Ma li. van F. J. A. Sperings en L. M. Janssen; Nicolaas Albertus Maria, z. van van Schie en M. A. van Duivenvoor den; Dorothea Adriana Maria, d. van M. Hogenboom en C. Th. Wesselman; Johan- Adrianus, z. van Th. M. Verwoerd en A. M. Kemphorst. GEHUWD: C. A. Alkemade 30 jaren en H. A. J. Juffermans 24 jaar; M. A. Velt- 27 jaar en C. J. Kersteman 24 jaar; M. W. van Veen 24 jaar en C. M. A. Kop pers 23 jaar; Ch. D. v. d. Geest 30 Jaar en J. A. van der Geest 28 jaar; J. A. Bunts- a 24 jaar en A. van Leeuwen 22 Jaar Woningtelling Volgende week zal in deze gemeente ;n begin worden gemaakt met de wo- ngtelling. Naast enkele ambtenaren van de secretarie is hiervoor door burgemees- en wethouders ook aangewezen de heer J. A. Th. Kroone te Leiden. SASSENHE1M Het Vierde Prinsenkind Op de corsodag zullen dames en heren souvenirs te koop aanbieden ten batte van de sbich'ting Het Vierde Prinsenkind, die ,ich bezig houdt met de verzorging van oorlogsinvalide kinderen. Wij hopen, dat deze groots opgezette actie zal slagen Tocht ouden van dagen Op 20 juni zal weer de tocht voor ouden in dagen worden gehouden. Het comité heeft een zeer mooie tocht in studie ge- ;n door een fraai stukje Nederland. Evenals vorige jaren zal voor het wei- lagen hiervan weer een beroep worden gedaan op inwqpers en industrie. De kos- stijgen elk jaar weer, maar het comité vertrouwt, dat men dit zal begrijpen, zo- e zijner tijd de huis-aan-huiscollecte goed wordt bedacht. Niet gespaard In april werd bij de rijkspostspaarbank te Sassenheim ingelegd 46.910,66 en te rugbetaald 49.436.17. Burgerlijke stand GEBOREN: Adriaan Willem, zoon van W. Vogelaar en A. Laarman. Parklaan 86; Klaas, zoon van J. A. Helmus en A. van Wout, Rusthofflaan 48; Pancratius Pau- s Grignion Maria, zoon van Th. A. de Haas en J. G. Kok. Hoofdstraat 262 A; Marinus Adrianus. zoon van M. A. Meyer en E. de Vries, H. L'rderstraat 4; Henrica Catharina Maria, dochter van J. C. J. Kie- bert en W. J. M. van der Eerden. Oude Haven 3A; Elisabeth Anna. dochter van A. Berg en J. M. Onderwater. Rusthoff laan 8; Hendrica Anna Maria, dochter van B. J. van Vliet en J. M. van Dijk. Wester straat 48; Petrus Cornells Maria, zoon van Th E. de Zwart en J. C. Olijerhoek. Zand- slootkade 6. ONDERTROUWD: Hendrik Spaans 27 J. Barsingerhorn. Waardpolder G 52 en Guurtje Ciggaar 30 j., Klinkenberg 15; Martin Bernhard Hulscher 32 j., Hilver sum, J. v. d. Heidenstraat 156 en Johanna Mathilda Mulder 24 j.. Westerstraat 37; Johannes Joseph van der Poll 27 j., Lisse. Engelplein 7 en Cornelia Maria Trompert 25 j., Molenstraat 16; Mattheus Brandsema 28 j Rotterdam, a.b. ..Ora et Labora". Spoorweghaven en Annie van Bladel 25 j., Beatrlxstraat 12; Martinus Bakker 26 j., Hoofdstraat 141 en Aaltje Molema 25 j.. Meidoornlaan 23. GETROUWD: Jan Kühn 24 j., Marijke- straat 17 en Ymkje Jantje Aukje Potman 21 j., Julianalaan 57; Maattheus Kwaker- naak 23 j.. Alhphen a. d. Rijn, Steekter- weg 21 en Elizabeth Prijna Verdoes 22 j.. Jac. van Beierenlaan 4; Cornelis Maria Hoogenboom 22 j., Alkemade. Spoorstr. 44 en Adriana Petronella Maria van der Zwet 21 j.. Hoofdstraat 209. OVERLEDEN: Theodorus Brouwer 80 j. Hoofdstraat 212. Dour ae grote aruicte op ae Koningin- w uhttvunu-dvu^evara ie Novra- wijk aan Zee moest men soms heel wat moeite doen om het verloop van het concours d'Elégance precies te volgen. Het beste had deze dreumes het bekeken, die hoog en droog op de rug van zijn roffelende vader gezeten, zich niets liet ontgaan van dit zonnige feest. Foto N. van der Horst VALKENBURG Herdenking 4 R.I. Evenals in voorgaande jaren zal ook dit jaar het voormalige 4de regiment infanterie weer z(jn gevallen wapen broeders herdenken. Deze herdenking zal plaats hebben op Hemelvaartsdag, 10 mei. De vereniging van oud-strijd ere v.m. 4 FP.I. heeft hert programma van deze do denherdenking a<!s voligt samengesteld. 9 uur: vlag in top, daarna halfstok hij sen op de ereb eg-rs-af plaatsen 10.15 uur: h er de nfcir gsdiienet in de Ned. He-rv. Kerk te Valkenburg. In de-ze dnenst hopen voor te gaan ds. D. Veldkamp te Don Haag en ds. P. J ran der Steadj, legerpredrikanit van hel v.m. 4 R.I. Mede werking verleent de Cbr. Gem. Zangver eniging te Valkenburg 10.15 uur: R.K. dSenst dn de Rapeil op 't vliegkamp. De hoofd'legeraailmoezenier, H. J. J. M. van Straeden, zaïl de predika tie houden; 11.30 uur: vertrek naar de hangar op het vliegkamp; 12-00 uur: ont vangst en bijeenkomst in de hangar. Toe spraak door de voorzitter, reserve-kapi- te n M. VEug. Om 13.45 uur vertrek van het vlieg kamp naar Valkenburg, waar de herden king op de erebegraafplaats zal geschie den. De loco-burgemeester van Valken- de heer N. Ouwersloot, zal daar spreken. Krans legging door kolonel b.d. H. D. Buurman, commandant v.m. 4 R.I.; 15.00 uur vertrek naar de enebegraaf- s te Katwijk. Kransleggiing door -kapirtein M. Vliug; 15.00 uur vertrek de erebegraafplaats te Rijswijk. Krans]egging door H. kol b.d. B. Tesink; 16.00 uur vertrek naar het vliegkamp; uur slotbijeenkomst dn de hang; 17.00 uur vertrek naar de diverse ve 'oe rmoge lijkh ed en „Reizen zonder zorgen", ja dat had het devies van het Noordwijks Concours d'Elégance kunnen zijn. Maar wat zouden de vakantiegan gers van zo omstreeks 1920, die het met dit grappige toerwagen- tje moesten doen. hebben opge keken, als zij die parade van mo derne touringcars langs zich had den zien glijden. Foto N. van der Horst Donderdagmiddag half vier. Door dt poort van Keukenhof stroomden .e bezoekers binnen. Men hoorde alle talen spreken en door de lucht ronkte een reclamevliegtuig. De staart wekte het publiek op een bezoek aan.... Linnaeushof te brengen! Bij de ingang arriveerden de heren Th. Zwet sloot, M. Veld hug zen van Zanten en Th. de Vroomen. Men zag de heer Zwetsloot een dame langs de loketten leiden en de heer De Vroomen bood haar even later een alleraardigste Biedermeyer tan dubbele tulpen aan Als de 200.000ste was verwelkomd mevrouw A. Brouwer-De Haart uit Arnhem. Mevrouw Brouwer kwam voor het eerst in haar leven op Keu kenhof. Zij kreeg ook nog twee waardebonnen. (Foto N. van der Horst). MLLEGOM Adam Potgieter exposeert De bekende kunstschilder Adam Pot gieter te Halfweg zal van 8 tot en met 21 mei een expositie houden in de foyer ..Treslong". Geëxposeerd worden Spaanse en Franse kunst en schilderijen van de duinreep en de bloembollenvelden. Dins dagmiddag om vijf uur zal de tentoonstel ling door de voorzitter van V.V.V., de heer L. Burggraaf, worden geopend. Burgerlijke stand GEBOREN: Hendrikus Theodorus Ma- ia. z. van H. M. Opdam en J. P. van der Burg; Marrigje Jacoba, d. van P. Winke laar en A. C. van Vliet: Maria Elisabeth, d. van H. N: Persoon en C. W. Lieverse; Elisabeth Josepha Maria. d. van G. Lübbe en M. C. Poelgeest; Robertus. z. van H. J. Keijzers en Th. J. Huurman; Maria hanna, d. van M. B. de Wit en R. C. der Linden: Lambertus Willem Adriaan. z. van P. van Hove en J. A. Bonte. ONDERTROUWD: P. W. van Hai en J. H. Uitendaal; C. A. van Rossur H. M. Kuipers. GETROUWD: J. Chr. Faas en M. D. J. van Bezu; C. J. Zethof en G. M. Weijers H. C. J. Heemskerk en C. Staats; A. Mein- ders en M. C. Pronk. OVERLEDEN: I. H. van Zuijlen, m.. 7; J.; A. J. M. Balkenende, echtg. van W van der Aar, vr., 89 j. Deze zaak vraagt offers van gehele volk (Van onze parlementsredactie.) HET GIGANTISCHE PLAN om de zeearmen tussen de Westerschelde en de Rotterdamse Waterweg af te sluiten heeft, wat de hoofdstrekking betreft vrijwel algemeen de instemming van de Tweede Kamer. In het voorlopig verslag over het ontwerp-Deltawet spreekt de Kamer haar waar dering uit voor de voortvarendheid .waarmee de regering dadelijk na de ramp van 1 februari 1953 het onderzoek naar de maatregelen, nodig voor de verhoging van de veiligheid tegen stormvloeden, ter hand heeft ge- nomen. van oordeel, dat terecht geko- or de afsluiting van de zeearmen rhoging en versterking van de bestaande hoogwaterkcringen langs (lie ook al brengt de gekozen op lossing ongetwijfeld tal van bezwaren mot zich r Algciu gedaa een is mt t in het r mp als die van 1953 regering heeft gekozt i overtuigd, da vermogen ligt herhaling vai afslui- het Deltaplan lonale zaak geworden en het Ujdt li fel. of het Nederlandse volk zal bereid zgn tot het dragen van de offers, die de uitvoering van deze gigantische werken zal vergen. Kritiek Het is echter niet alles enthousiasme wat de klok slaat Enkele leden zijn niet overtuigd, dat de gedane keus de beste is Zij zijn van mening, dat als dijkverhoein» langs Waterweg en Westerschelde vol doende is. dat zulks ook zo zon kunner zijn aan de Oosterschelde. Zij onderken nen de ernstige bezwaren daartegen maar acht het de vraag of ze afdoende zijn. nu ze niet voor de Waterwi Westerschelde schijnen te gelden. Men meent voorts, dat door dijkverhoging in kortere tijd grotere veiligheid van de schaal- en schelnendi zou kunnen worden bereikt. Deltarnad Vele leden achten behalvt overleg tussen Kamer en redering over ri? uitvoering van het Deltaplan, inschake- van de openbare en maatschappelijke ïen. die bij de Deltawerken overwe gend belang hebben, noodzakelijk. De le den dachten hierbij aan de functie van de Zuiderzeeraad en pleiten voor de instel- van een bVeed samen te stellen Deltaraad. Dit is naar hun mening te wenselijk, omdat de regering blijk baar weinig aandacht heetf voor de so ciologische gevolgen van de Deltawerken. Men betreurt het, dat de minister in zijn toelichting bij het wetsontwerp zweeg over het effect, dat de opheffing var isolement zal hebben op de menseliike verhoudingen in de sterk in zichzelf be sloten maatschappij der eilanden. Verscheidene leden, dringen ook aan op een sociaal-economische raad voor hei deltagebied. Ter voorkoming van de bu reaucratische rompslomp, die het werken met de vele commissie mee zou brei willen zij voorts één speciale, veelzijdig samengestelde commissie van advies uif de Raad voor de Waterstaat. Deze com missie zou dan kunnen functionerer naast de Deltacommissie, die heeft be wezen, dat zeer ingewikkelde problemen in korte tijd tot een bevredigend geheel kunnen worden verwerkt. In de com; sie uit de Raad voor de Waterstaat den vertegenwoordigers van boeren arbeidersorganisaties zitting moeten heb- Steei De ,/Vieuw« in 't gezin Leidsche" er in I Maximum verhoging voor SER-personeel In 1957 nieuw gebouw Het degelijke bestuur van de SER. heeft bij de raad een vooretetl aanhangig gemaakt de salarissen van het personeel per 1 juld met zeö procent te verhogen e vakantiebijslag van twee op vier procent te brengen. Voorts zou drie pro van het salaris over het afgelopen jaar moeten worden uitgekeerd. Op de supplementaire begroting is hiervoor ten behoeve van de secretares sen bedrag van 25 000 gulden uitge trokken, voor het overige pereoneel 15 000 gulden. Verhoging der salarissen var pereoneel, betrokken bij de ultvot de wet assura-mtie-toemld'delding is op 5.000 gulden begroot. Het ontwerp tot wijziging van de be groting. da*. 11 mei zal worden behandeld, voorziet tevens In de aanschaffing van mi gel-ui-dsinstaililatie voor de vergader- i-al ten bedrage va' 15.000 gutlden. In verband met de voortdurende uit breidende werkzaamheden acht de raad he* tevens gewenst, dat op de buitenge wone dienst een bedrag van 90.000 gul den wordt uitgetrokken voor de aankoop Dekking zou eventueel gemakkelijk kunnen geschieden uit de saldi var rige dienstjaren. De beslissing zal echter worden uitges'eld tot het bestuur d« schikking heeft over de resultatenreke ning van 1956. Ds. J. Dijk overleden Gisteren is te Amsterdam. 52 jaar oud. overleden ds. J Dijk. Gereformeerd em - predikant te AmsterdamWatergraafs- Hij werd in 1929 predikant te Sellingen. in 1936 in Zevenburgen (Gr in 1941 I: Winsum-Obergum en in 1946 te Water graafsmeer. Op 1 oktober 1951 ging hij om gezond heidsredenen met emeritaat. Visscrgmjj. Kenncmcrland. Div. stel 10 (10) "/o: winst f 42 758 (43.272); baten f 1,62 (1.93) min., kosten f 1.44 (1.63) zeer geringe haringvangst onder Engelse Ds. P. Lugtigheid naar Ziirieh vertrokken Gistermorgen is ds. P. Lugtigheid. Her vormd predikant in Den Haag voor 1 werk onder buitenkerkelijken, naar Z rich vertrokken, waar hij, zoals gemeld grote evangelisatie-campagne leiden. Hij heeft nog veel voorbereidend werk te doen. Vlak voor ae campagne, an 1418 mei gehouden zal worden, zal onder zijn leiding een z.g. week-end met alle medewerkers worden georgani- Incident tijdens zitting „U moet naar Djakarta, daar hoort U thuis" Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren de 30-jarige koopman I. D. en de 27-jarige portier P. H. C. wegens het ven van twee vreemdelingen tot vijf gevangenisstraf veroordeeld. Depro- ur-generaal had vier jaar gevange nisstraf geëist, de rechtbank veroordeelde de portier, die reeds zeventien maal is gevonnist, tot drie en een half jaar ge- ngenisstraf, de koopman, met negen veroordelingen, tot vier jaar. Toen de portier zijn vonnis had aange hoord. schreeuwde hij de president van de rechtbank, mr. J. C. Brongers toe: „U naar Djakarta, daar hoort u thuis." Twee wachtmeesters wilden de man weg- lepen, maar hij verzette zich heftig en riep nogmaals „Naar Djakarta, daar ver oordelen ze je zo". Een derde wachtmees ter snoerde hem ten slotte de mond. Kamerverslag over zaak-Schokking nog niet openbaar Op 2 mei heeft de vaste commissie voor inncnlandse zaken haar voorlopig ver lag over de nota van minister Beel, naar anleiding van de publikatics in verschil lende bladen over de Haagse burge- cstcr Schokking, vastgesteld. Met een- igheid van stemmen heeft deze com missie echter besloten dit verslag gelijk tijdig met het antwoord van de regering de openbaarheid prijs te geven. Het :mcnt van orde van de Tweede Kamer biedt daartoe de gelegenheid. Half jaar geëist wegens weigering alle diensten Zes maanden gevangenisstraf met af trek en plaatsing voor een jaar in een Rijkswerkinrichting requireerde de offi- justitie bij de Haagse rechtbank tegen de 20-jarige timmerman A. G. D. Den Haag. Deze had. nadat hij we gens gewetensbezwaren was vrijgesteld militaire dienst, ook geweigerd bur gerdienstplicht te vervullen. Hij had zich hiervoor moeten melden bij een kamp Vledder. Drie jaar geleden had verdachte zich ingesloten bij de Jehovah's Getuigen en inmiddels was hij zg. bedienaar gewor den. Hij verklaarde zich volkomen be reid de consequenties van zijn houding aanvaarden. De president bracht hem onder het oog dat iedere burger zijn verplichtingen te genover de Nederlandse staat heeft te •uilen. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, de raadsman, vertelde dat de wet op dit punt niet bijgewerkt is. In ver killende landen krijgen de getuigen van Jehovah wel vrijstellipg voor alle dien- Uitspraak 17 mei. Snel groeiend verbruik. Na periode, waSrin verbruik der Ned. bevolking bijna gelijk bleef, begin in 1953 een stijging, die nog voortduurt; tussen '53 en '55 was stij ging volgens C.B.S. 10 pet; sinds enkele maanden stijgingsgraad groter dan die striële produktie; voor meeste produkten verbruik toegenomen, uitge zonderd maatkleding en schoenreparatie; grootste stijgingen bij duurzame consump tiegoederen, zoals kleding, woningtextiel, rijwielen, andere vervoermiddelen en elektrische apparaten. Produktics. Bandar Rubber april 160.000 kg rubber, 4 mnd. 727.000 (782.000) kg; Bandar Oliepalmen april 1010 olie en 279 kernen. 4 mnd. 4561 (4532) en 1441 (1321) ton; Sum. Caoutchauc maart 44.594 kg rubber, 433.000 kg palmolie. 107 000 kg pitten. 3 mnd. 168.385. 1 289.000 en 326.000 kg; N.I. Rubber en Koffie maart 72.602 kg. rubber. 73.150 hkg thee. 1ste kw 188.631 kg en 198.845 hkg; geen koffie; Leidong West maart 73704 kg rubber; 1ste kw. 194.286; Batie Lemplt maart 75 qt. koffie, lste kw. 159 qt. Economische flitsen Nederlandse dag op 3/5 op 30ste Brus selse jaarbeurs; staatssecretaris dr. W. H. v. d. Berge, hield rede waarin hij voor komende ministersconferenties bijzondere aandacht vestigde op gemeenschappelijke conjunctuur- en economische expansie politiek. Theeveiling Amsterdam 3/5 ook in middaguren weinig kooplust; oranje pec- co's verwaarloosd, tipped teas zeer be perkt tegen lagere prijzen veihandeld; al leen farnings belangstelling voor export; veel partijen opgehouden; prijzen 145 tot 293 (vorige veiling 160/295) ets. de hkg; ordinaire 145 (160). midden 195 (210), be tere 293 (295); volgende veiling 24/5. Ierse regering nodigt Nederlandse in dustriëlen uit voor uitbreiding hunner zaken; vertegenwoordigers van Irish In dustrial Development Authority zullen 28 5 te Den Haag hun plannen uiteenzetten. Maastricht. Wegennet in voorberei ding naar Beatrixhaven, benevens spoor- raccordement; graven van een grote zwaaikom en bouwrijp maken van in- dustriegronden. Maatschappij nieuws Alg. Frieschc Brandverzekeringmij. en samenwerkende mljen. premie-ont-» vangst f3,4 (2,7) min.; winst f96.802 (42.612); pref. aand. 4#/«; extra-reserve versterkt tot f 400.000. Badische Anllln. Div. 9 (8) Bayer, div. 9 (8) 'l«. Am. Metal kw.div. 0.30 d. op ge splitste aand. (0.50 op ongesplitste). St. OU N.J. Kw.dic. 0,50 (0,50) d. Un. Airlines. Winst lste kw. 369.000 (466.000) of 0,12 (0,09) d. per aand. Kennecott. Winst lste kw. 44,1 (29) min. of 4,08 (2,68) d. per aandeel. Nieuwe opzet stichting Nationale Televisie Geen eigen commerciële uitzendingen Na breedvoerig overleg met vele voor aanstaande Nederlanders is de Stichting Onafhankelijke Nationale Televisie tot ge wijzigde opzet overgegaan, waardoor dit lichaam niet langer zelf het voornemen heeft om commerciële televisieuitzendin gen te gaan verzorgen. Deze stichting wil thans krachtens nieu we statuten een haar eventueel te verwer ven concessie aan een exploitatiemaat schappij overdragen. Aan de exploitatie maatschappij wordt de eis gesteld, dat deze een open organisatie wordt zonder discriminatie voor wat betreft kapitaal deelneming en toelating tot programma's. Zoals bekend is bestaat reeds te Rotter dam een televisie-exploitatiemaatschappij N.V., opgericht na voorbereidend werk door een comité dp patronage. Deze N.V. heeft een besloten karakter. (Van onze sociale redacteur) In zijn openingswoord voor de landelijke vergadering van de groep be stuursambtenaren in de Ned. Christelijke bond van overheidspersoneel heeft gisteren de voorzitter, mr. P. van Driel (burgemeester van Huizen) een pleidooi gevoerd voor de instelling van een bijzondere commissie van overleg voor een behoorlijk gereglementeerd en goed functionerend ge organiseerd overleg voor burgemeesters, gemeentesecretarissen en ontvan gers. Met feiten en cijfers schetste hij de chaotische en onwettige toestand op dit gebied, die ook voor andere ambtenaren gevolgen heeft. heidspersoneel Een tweede wantoestand zou het feil zijn, dat men de burgemeesters en secre tarissen naast salaris-omvangende ook „voorschotgenietende" functionarissen zou kunnen noemen, omdat de wijzigin gen, die na 1 januari 1954 zijn gekomen, nog steeds niet in de salarissen zijn ver werkt. Daardoor worden bij wijze van voorschotten verschillende verhogingen uitbetaald. Het spreekt vanzelf, dal de NCBO alles doet, om hieraan een eind te maken, niet alleen opdat de betrukkenen zo sppedig mogplijk het hun toekomende zullen ont vangen, maar ook om te voorkomen, dat de progressie in de belastingen niet tot gevolg heeft, dat een veel groter deel dan Er is nog veel te wensen over. Speciaal ten aanzien van de verhoging der sala rissen bij het ulo, v.h. en m.o. Moet dit geen consequenties hebben voor de sa lariëring van burgemeesters, secretaris sen enz.? Het zou toch onjuist zijn, wan neer het inkomen van een onderwijzer aan of hoofd van een openbare ulo-school of leraar bij het gemeentelijk voortgezet hoger en middelbaar onderwijs hoger zou zijn dan dat van een burgemeester cn secretaris. Betere salariëring van de bestuursambtenaren is dringend nodig, omdat het tekort aan personeel op de secretarieën, vooral in de kleinere ge meenten, grote vormen aanneemt, zeide mr. Van Driel. Prof. dr. R. van Dijk (Amsterdam) sprak over „Bestuursambtenaar en samenle ving."

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4