CHRISTELIJK Pensioenen Van Gereformeerde predikanten zijn te laag Veel kerken hebben nog prullen van orgels Middengroep wordt ten onrechte ..midden-orthodox** genoemd DAN MAAR ZO! 2 DONDERDAG 3 MEI 1956 Commissies van beheer Geref. Kerken Speciaal de pensioenen van voor de oorlog moeten opgetrokken worden OVER de gehele linie behoort er een vaste verhouding te bestaan tussen de preilikantspensioenen en de predikantssalarissen. De pensioenen (waarbij inbegrepen het overheidspensioenbehoren een bepaald percentage te zijn van de tractementen, en wel een hoger percentage dan de variërende percentages, die op het ogenblik bestaan. De tractementen kunnen dan ook de basis vormen voor de omslag over de verschillende kerken van de pensioenkosten, omdat de pensioenen dan op de tractementen gebaseerd zijn. Aldus gistermorgen de heer C. H. van den Berg in zijn openingsrede op de vierde jaarvergadering van het Landelijk Verband van commissies van beheer der Gereformeerde Kerken in Hof van Holland te Hilversum. Bij de bestuursverkiezing werden ge kozen voor het ressort Zuid-Holland- Noord, de heer A. Ouwehand te Rijs wijk en voor Zuid-Holland-Zuid, de heer J. W. Kooymans te Dordrecht. De vergadering herdacht op plechtige wijze het verscheiden van het bestuurs lid J. van den Berg uit Zwolle, die vrij dag bij een auto-ongeluk te Raalte do delijk werd gewond. Tijdens de afhandeling van de huis houdelijke zaken in de morgenvergade ring kwam ook de kwestie aan de orde of de tractementen van de predikanten met 7 pet. verhoogd moeten worden ter compensatie van de premie voor het overheidspensioen. De meningen hier over bleken verdeeld, maar het sterkst kwam toch wel de opvatting naar vo ren, dat predikanten geen ambtenaren en werknemers zijn, die aan alle loon- ronden moeten meedoen, al dient er voor gezorgd te worden, dat zij een be hoorlijk inkomen genieten. Het bestuurslid de heer A. G. Corbeth uit Rotterdam, meende dat hlervo< moeilijk algemene richtlijnen te gevi zijn. Elke plaatselijke commissie z elk geval op zichzelf moeten bezien. De heer Corbeth merkte hierbij echter nog op, dat de minimum-pensioenen van vroeger, die thans nog aan emeritus-pre dikanten worden uitbetaald, aanzienlijk opgetrokken moeten worden, omdat ze in geen verhouding staan tot de tegen woordige salarissen. In zijn jaarverslag, dat door de aan wezigen werd goedgekeurd, memoreer de de secretaris, de heer F. Hinlopen, dat de Gereformeerde synode van 1955 haar waardering heeft uitgesproken over het werk van het Landelijk Verband en tevens de meerdere vergaderingen toe stemming heeft gegeven gebruik te ma ken van de diensten van het Landelijk Verband. Dit houdt dus een officiële erkenning in. Boek VAN DE DAG BOEK VAN DE DAG-RUBRIEK Onstuimig geslacht" door Mar garet Campbell Barnes, vert. J. E. Gorter-Keijser, uitgave Ad. M. C. Stok Zuid-Hollandsche Uitgevers Maatschappij, Den Haag, 342 blz. ernjkte de Cultuurserie opnieuw met een historische roman, ditmaal over het leven van Richard Leeuwen hart. Zijn leven was een aaneenschake ling van avonturen'. Met de legenda rische onkrenkbare held rekent de schrijfster hier volkomen af. Naast de goede eigenschappen, bezat hij, zo blijkt uit dit boek. helaas ook slechte, zoals wreedheid en koppigheid om er maar Richard komt tot ons temidden van de kleurrijkheid van zijn tijd met toer nooien en kruistochten. Strijd en intri ges staan naast liefde, trouw en kame raadschap. Een boek dat geschiedenis brengt op de meest interessante wijze. Jammer is alleen, dat er enkele kwetsende ter men in voorkomen die de nogal ruwe Richard^ zou hebben geuit. Wij vragen ons af. waarom het nodig was deze te herhalen. Men geeft er nodeloos aan- Beroepingstverk NED. HERV. KERK Beroepen: te Leusden (toez.) J. P. van Roon te Zierlkzee; te Gemert H. Hoel /.na luchtmachtpred. te Arnhem. Beuankt: voor Bennekom (toez.) J. Smit te Groot Ammers. Benoemd: tot hulppred. te Dokkum D. Eveleens, voorganger van de Her vormde Evangelisatie aldaar. GEREF. KERKEN Beroepen: te Minnertsga R. J. Beuke- ma t* Berkum. Beroepbaar: De classis Utrecht heeft praeparatoir geëxamineerd en beroep baar verklaard kand. F. J. v. d. Wal, Laan van Minsweerd 53 te Utrecht CHR. GEREF. KERKEN Tweetal: te Middelburg M. S. Roos te Zwijndrecht en M. Tanis te Urk. Beroepen: te Emmen (accl.) W. Heest te Rozenburg. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: te H. I, Ambacht H. van Gilst te Dirksland en F. Vergunst te Corsica (U.S.A.). Advertentie In de middagvergadering kon de zitter welkom heten prof. dr. ir. C. H. van Beusekom, voorzitter van de Ver eniging van Kerkvoogdijen van de Ned. Herv. kerk. De middagvergadering was gewijd aan een referaat van de heer G. M A Laernoes, directeur van het algemeen kerkelijk bureau te Utrecht, prof. dr. K. Dijk, resp. over: beid der gezamenlijke kerken De plaats van de commissie heer in het kerkelijk leven. De heer Laernoes betoogde, dat de plaatselijke kerken op zichzelf niet kun nen bestaan, ze moeten met elkaar ver antwoordelijkheid dragen. Spreker noem de hiervoor als voorbeelden de oplei ding van predikanten en de emeritering van predikanten. Door het gezamenlijk dragen van verantwoordelijkheid wordt de zelfstandigheid van de plaatselijke kerken echter niet aangetast. Hoezeer het werk van het Landelijk Verband zich heeft uitgebreid, toonde de heer Laernoes aan met enige cijfers. Twin tig jaar geleden bedroegen de uitgaven volgens art. 13 van de K.O. 400.000, thans zijn de uitgaven het drievoudige. Prof. Dijk betoogde, dat pr gewaakt moet worden tegen een dualisme tussen het opzicht voor de gemeente en het beheer van haar huishouding. De com missie van beheer is uitvoerder van de besluiten van de kerkeraad en hem in alles verantwoording schuldig. Het be heer van de goederen moet niet losra ken van de raad der kerk, maar al te grote bemoeienis van de kerkeraad kan het werk van de commissie bemoeilij ken. De kerkeraad dient aan de com missie alle zaken te delegeren, die het financieel beheer en de stoffelijke ver zorging betreffen. De commissie dient daarbij in de kerkeraad geïncorporeerd te worden. De verschillende delen vor men de ene kerkeraad. Nadat de hoogleraar over zijn refe raat van gedachten had gewisseld, werd de jaarvergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. VuikaJk chocolade PASTILLES MELODIE en WOORD der Ethergolven VRIJDAG 4 MEI a 1. 402 m. KRO: 7.00 Nws; 7.45 Morgengebed en liturg kal: s Folkloi 11.40 Pi: 12.00 Angelus: 12.03 Lichte V d Angel tulnb meded: .00 V ,o; 10.05 10.20 Gram; en orgei; 12.30 Land- Gram; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath nws; 13.20 Gi TIONAAL PROGRAMMA: 13.45 Rep Onthul ling v h Nationaal Monument op d« Je Ko 15.30 17.00 V d Jeugd: 17.15 Kinderkoor (Inl 17.40 Kc Promenade ork door prof Rommi PROGRAMMA: 17.45 Hobo n soliste: 18.55 Toespraak 19.00 Nws. NATIONAA" 19.15 Herdenkingshymn erhaling v d onthulling kal; 23.00 Nw. um II 298 m. i; 7.20 Gram; 8. d huisvr; 9.00 9.40 Schoolradio pla 8.18 Gram: VPRO: Morl 10.40 11.40 AVRO: 12.00 Liet 12.50 Gra 13.00 Nw 13.15 Meded ^of gram: 13.20 Gram Natio-| naai progr.: 13.45-15.00 Zie Hilversum I.l AVRO: 15.00 Dameskoor; 15.22 Voordr; 15.451 Strijkkwart VARA: 16.00 Gram: 16.30 V d azikale caus; 17.40 Gram; Rooms-katholieke arbeiders uit de ge hele wereld hebben de paus een Chris tusbeeld aangeboden. Het beeld stelt Christus als arbeider voor, met hamer in dë hand. Dit beeld zal een plaats krijgen in kerk die te Rome gebouwd zal i den met het geld, dat door rot katholieke arbeiders voor de 80e jaardag van de paus bijeengebracht Abel een woord voor van. daag Om een geloofsheld te zijn behoeft ge geen grootse dingen te doen en niet door het specta culaire wordt ge een vooraan- zittende in het koninkrijk Gods. Zie naar Abel. Met zijn naam wordt de rij van geloofsgetuigen in Hebreeën 11 geopend. Abel was een godvre zend en recht vaardig man. Hij bad God om een zegen over dat werk en hij maakte God deel genoot van zijn dankbaarheid door Hem een offer te brengen. En door die vroomheid werd hij, ongewild, de eerste martelaar. Hij werd vermoord door zijn broeder Kain maar niet daar door was hij een geloofsheld. Het geheim van zijn geloofsleven was dat hij steeds zo dicht mogelijk bij God bleef. God was in zijn gedachten bij alles wat hij deed. Hij was „vroom" in die heel tere betekenis van dat woord. Dat is om jaloers op te zijn. Dicht leven bij God dan val len zoveel problemen weg. De zorgen worden zoveel lichter. Dan wordt zelfs het sterven gewin. Te Lourdes is plotselng overleden prof. M. N. J. Dirken, hoogleraar in de phy- siologie te Groningen, voorzitter van de aartsbroederschap der ziekenverple ging te Lourdes en leider der zieken transporten van de vereniging tot sa menstelling van Nederlandse bede- De bisschopswijding van mgr. M. A. Jan sen, bisschop van Rotterdam, in de kathedrale kerk te Rotterdam, zal dins dag 8 mei a.s. door de K.R.O. worden uitgezonden zowel via de radio als de televisie. De plechtigheden beginnen om 9.30 uur en zullen omstreeks 12.30 beëindigd zijn. Mr. W. F. SCHOKKING: Hervormde kerkvoogden moeten meer durven lenen QP de voorjaarsvergadering van de afdeling Zuid-Holland der w Vereniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Hervormde Kerk, woensdag te Rotterdam gehouden, heeft staatsraad mr. W. F. Schokking veel bijzonderheden verteld over h^t werk van de orgel commissie waarvan hij voorzitter is. Met voorbeelden uit de prak tijk illustreerde hij de moeilijkheden, die ontstaan wanneer onvol doende zorg wordt besteed aan de orgels en voorts bepleitte hij het opnemen van contact met de commissie bij kerkbouw, zulks om onnodige uitgaven te voorkomen. Mr. Schokking zei de indruk hebben, dat vele kerkvoogden te u nig durven vragen van de gemeente en te weinig durven lenen. „De Gere formeerden en Rooms-Katholieken lenen veel meer dan wij en weten dus beter vooruit te zien. De finan ciering van objecten, die generaties moeten verduren, moet men ook over generaties durven uitstrijken". Het aantal kerken, waarin prullen van orgels staan (dikwijls een gevolg van het gebrek aan durf) is ontstel lend groot. Er is in het verleden al te zeer gevaren op het advies van goed- willenden, die overigens geen ver stand van orgelbouw hadden, aldus mr. Schokking. Het werk van de commissie roept een halt toe aan het verval, „wat helaas niet door alle orgelbouwers wordt toegejuicht". De commissie stelt de hoogste eisen aan de kwaliteit van het instrument, in alle onderdelen. Goedkoop is ook hier duurkoop. Bovendien rtioet de orgelbou wer kunnen leven; onderaanbiedingen zijn derhalve ontoelaatbaar. De bouwer heeft met grote moeilijkheden te kam pen; dit werk vereist zeer grote vak bekwaamheid. En de goede vakmensen worden door andere bedrijven weggezo- Een anoniem reuzenlichaam in Herv. Kerk IV aar van het Herder lijk Schrijven „Chris ten-zijn in de Ned. samenleving" publi ceerde de heer C. van Altena een tweetal ar tikelen, waarin hij a) de middengroep in de Ned. Herv. Kerk ka rakteriseren wil en b) het uit deze groep (die immers de toon aan geeft in de Herv. Kerk) voortgekomen Herder lijk Schrijven aan een psychologische kritiek onderwerpt. Wij lazen deze beschouwingen in het bekende week blad „In de Waag schaal" welks redactie nadrukkelijk verklaart, dat hier een persoon lijke en geen redac tionele visie wordt gegeven. Van Altena begint met de opmerCcing, dat het nu eenmaal niet mogelijk is over het karakter van de Ned. Herv. Kerk te spre ken. Links-vrijzinnigen en Geref. Bonders (beiden Hervormd) staan veel verder uit elkaar dan Chr. Gereformeerden en Heilssoldaten. Mogen de Gereformeerde Kerken volgens Thijs Booy te „manlijk" zijn (en te weinig moederlijk), hier zou een recht sprekende en orde scheppende Va der niet overbodig zijn! Psychologische kritiek op Herderlijk Schrijven De verschillende groepen in de Herv. Kerk („mo daliteiten" acht Van Al tena terecht een veel te fraaie en te onwaarach tige aanduiding) hebben elk een eigen karakter type, over wellke werke lijkheid al te vlot heen- getheologiseerd wordt. TJET gaat hem nu om de -LJ- karakterisering van de middengroep, die zo on geveer vier-zevende van de Herv. Kerk omvat en ten onrechte als „mid den-orthodox" getypeerd wordt. Deze middensector toch bestaat z.i. voor een groot deel uit z.g. rand- kerkelijken, uit papieren leden. Al heeft deze mid densector de leiding in de Kerk, naast een intens meelevend groepje omvat zij een grote groep, die slechts een slap, anoniem reuzenlichaam vormt. Terwijl er ook nog een tussengroep is: de min of meer belangstellenden plus een aantal zeer on geregelde kerkgangers en een aantal enigszins mee- levenden, kortom een groep die van zijn eigen Christenzijn vooral niet te veel last wil hebben.... Na een uitvoerig plei dooi voor een betere psy chologische scholing der predikanten, die immers zieleherders hebben te zijn, met het oog op pre diking er. pastoraat, komt Van Altena tot de type ring van deze midden groep (overigens hand in 'hand met een deel der vrijzinnigen) als aanhan gers van de open of de naar buiten gerichte le vensstijl. Vandaar dat het apos tolaat primair gesteld wordt, waarmee de Herv. Kerk zich naar buiten, naar de wereld richt. Niet de Wet, niet de belijde nis (vastlegging van wat men belijdt) prevaleren. Men wil zoveel' mogelijk om-vatten. Vele „richtin gen" zijn hiervan het ge volg. Zij zijn ook slechts mogelijk door eén zekere gemoedelijkheid, door een soort vrouwelijk adoptie ve tendens, een aanpas singsvermogen, dat in tal van levensgebieden van haar deels administratie ve leden in wereldgelijk vormigheid is vervloeid. XJIERUIT volgt als type- 11 ring: het leven vanuit een goedkope genade (Berkhof); de doorbraak- sympathie voor PvdA en VVD en de afkeer van de beslotenheid der Chr. or ganisaties en voorts het positieve streven tot ker stening van de openbare school; vervolgens de voorliefde voor de natio nale volkskerk en de We reldraad van Kerken Dan is er de opvallende aandacht voor vrijzinnig heid en humanisme; men is wars van kerkelijke tuchtmaatregelen en ge voelt voor een vrijere zondagsvieringTot de leden behoren „allen uit gedoopte ouders gebore nen", al hebben zij hun leven lang nooit 'n Herv. kerkgebouw van binnen gezien. Wij kunnen niet alles noemen, wat Van Altena opsomt (vleiend is zijn oordeel allerminst!). We volstaan met het nog volgende: „Vrijheid gaat over in rekkelijk heid en oeverloosheid; het gunstige niet-geremd-zijn in ongunstige nonchalan ce en plichtsverzaking (mooiweer-kerkgang) Geestelijke bewegelijk heid verglijdt in opper vlakkigheid.... terwijl ver kwikkende plooibaarheid dikwijls afzakt in mee gaandheid en gemak zucht. Vrijwel stuk voor stuk is dit alles tegenge steld aan het overwegend gesloten type der Geref. gezindten. Daar deze typisch psy chologische gesteldheden ook de wederzijdse me ningsvormen beïnvloeden is het zo betreurens waard, dat deze niet-theo- logische factoren niet in het huidige kerkelijk ge sprek tussen Hervormden en Gereformeerden ver disconteerd worden". Van hieruit wil Van Al tena dan zijn psycholo gisch geaccentueerde kri tiek op het Herderlijk Schrijven geven, waar over we in een volgend artikel schrijven.* gen. Er moeten dus behoorlijke lonen kunnen worden betaald. Na de periode van verval zijn lukkig weer orgelbouwers, die zich toe leggen op de vervaardiging van goede orgels. Die omschakeling gaf echter moeilijkheden, want zij waren er vrij wel niet meer op ingesteld. Mr. Schokking besprak verscheidene facetten van de orgelbouw volgens met medewerking 1 'ier deskundigen, die aar verbonden zijn, antwoord op reeks vragen waarover kerkvoogden zich het hoofd breken. Vóór het referaat werden door de gadering, die onder leiding stond va heer J. Wilbrink, kwesties van interne aard besproken. Ds. v. d. Hoek overleden In de nacht van maandag op dins dag is op 62-jarige leeftijd plotseling overleden ds. H. G. van den Hoek, hervormd predikant te Hagestein, wie tegen 1 mei jl. emeritaat was leend. Vrijdagmiddag om 1 uur 2 de hervormde kerk een rouwdienst worden gehouden. De begrafenis is om 3 uur op „Den en Rust" te Bilthoven. Ds. v. d. Hoek. die in 1893 werd ge boren, ving zijn ambtbediening aan op 27 februari 1927 te Langerak, welke standplaats hij verwisselde in 1928 met Driesum. Vandaar vertrok hij naar Daarle (Ov.), waarna hij op 25 maart 1934 zijn intrede deed te Rouveen. Sinds 8 maart 1952 diende ds. Van den Hoek de gemeente van Hagestein. Prij svragen R.U. Utrecht De Rijksuniversiteit te Utrecht heeft ook dit jaar weer prijsvragen uitgeschre ven voor studenten aan de Nederlandse instituten van hoger onderwijs behandeling van een aantal opgegeven onderwerpen voor verschillende .facul teiten. De antwoorden moeten vóór 1 mei 157 aan de senaat van de universiteit te Utrecht zijn ingeleverd. Interessante vondst nabij Sodom (Van een medewerker) Op dë heuvels ten noorden van de plaats Sodom in Israël -zijn overblijf selen gevonden, die waarschijnlijk da teren uit de tijd, dat de eerste men sen daar zijn gaan wonen. De oud heidkundige vondsten bestaan uit ste in ronde en vierkante vorm - zijn- Ook overblijfselen uit het IJzeren tijdperk, uit de tijd van veis gevonden. Deze dateren waar schijnlijk uit de tijd van het Joodse koningshuis. Bij een eerste vluchtig onderzoek konden de Israëlische archeologen nog niet vaststellen of de vondsten uit het IJzeren tijdperk uit de tijd van David of zijn zoon Salomo stammen of uit (Je tijd toen Israël in twee ko ningshuizen was verdeeld. Opgravingen nabij Sodom zijn nim mer eerder gedaan. Ook bij de Israë lische plaats Askelon zijn opgravingen gedaan. Archeologen van de He breeuwse Universiteit te Jeruzalem vonden de fundering van een gebouw, dat in de 3e eeuw na Christus moet hebben bestaan. Ook potten en geld stukken zijn bij Askelon gevonden. Rotterdammer VAN HEREN DER Iet I.C.V. heeft de Sociaal-Economische Raad van de Verenigde Naties ander maal verzocht over te gaan tot de op richting van een Economische Com missie voor Afrika. De vertegenwoor diger van het I.C.V. heeft er op gewe zen, dat de onderontwikkelde gebie den die geen vertegenwoordiging heb ben bij de Regionale Economische Commissies van de Verenigde Naties, vrij stiefmoederiijjk werden bedeeld in de door de Verenigde Naties opge zette programma's tot bevordering van de industrialisatie. Hij onder streepte ook dat de Afrikaanse gebie den slechts een gering deel hadden ontvangen van de hulp die werd ver leend in het kader van het Uitgebrei de Program voor Technische-Hulpver- lening van de Verenigde Naties. jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Tot nieuw beste! d kind; 19.30 Gr. .20 Orgelspel; 18.45| De directeur stelde hem aan tot school-prefect iai°progr 19.15-imet het recht een stok te dragen en een hoek- vpro: 20.30 Toèspr! je het zijne te mogen noemen in de „Bijenkorf", "i^"uiandtDer5enkinv.^;KVA"lhet zonderlinge, achtkantige gebouwtje, waarin Ork', 21.55 Buiten) weekoverz* M.iO Gra™! 'le kamertjes driehoekig waren en juist groot vpro. 22.40 Vandzag. caus; 2245 Avond- genoeg voor een jongen, een bureau, een stoel wijding, vara: 23.00 Nws; 23.i5-24.oo Gram.jen een koffer met daarop een paar kussens. TelevisieprogrammaNTS Nationaal I Sommigen VOnden dat Bader een beetje te ba- programma: 13.50—1500 Onthulling Nationaalzig was geworden, maar de directeur was van M Fiimprogr; mening dat de jongen veel te levendig van aard was om zich op de achtergrond te kunnen hou- De levensgeschiedenis de piloot zonder benen PUZZLE NO. 404 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 Kledingstuk. 5 vogel, 7 vogel, 9 zangnoot. 11 kledingstuk, 12 zangnoot, 13 gezinslid. 15 scheiding der continenten, 16 naaldboom, 17 verkleurd, 18 aanzien, 20 vogel, 21 slede, 22 wilde haver. 24 zangnoot, 26 bitter aftreksel, 28 bitterheid, 29 langzaam. Vertikaal: 1 Wapen. 2 voorzetsel, 3 gelofte. 4 nauwsluitend, 5 reeds, 6 boom, 8 verlaagde toon, 10 ternauwernood. 12 Sp. munt, 14 vissoort, 15 baal. 16 aan houdend. 19 moeite. 22 reeds, 23 voor zetsel. 25 alge, 26 telwoord, 27 gezinslid. OPLOSSING PUZZLE NO. 403 Horizontaal: 2 Kundig, 7 graat, 8 eer, 10 Po. 11 pakkist, 14 begonia, 15 el, 17 rek. 19 traag, 20 gemeen. Vertikaal: 1 Braaf. 2 kalkoen. 3 ut, 4 de, 5 iep. 6 gros. 9 esdoorn, 12 divan, 13 berg, 16 lee, 18 K.M 19 te. Ingeland, BBC Home V answers?; 12.30 Gev srvlce. 330 m. r muz; 12.55 Weer- progr; 13.40 On- 15.30 Orkestcor V d kind; 17.53 V Sport: 18.30 Manr 3.35 Pianospel: 13.45 V d kleute ouw: 14.50 15.45 Salon» V d i 15.05 Spor -ork; 17.45 Sp( 18.00 Pianospel; 18.15 Gram; 18.45 Hoor 19.00 Nws: 19.25 Sport: 19.30 Hoorsp; 21 Pianospel; 20 15 Discussie: 21.00 Gevar m 22.00 Nws: 22.15 Act; 22.20 Lichte muz: 23 00 23.15 Lichte muz; 23.50 Progr-o 23 55—24 00 Nws 324 1 13.15 Gram; 16.00 Kocrsei 17.10 Lichte —23 05 Nw: Brunei. 13.30 Lacht 12.00 Gram; 12.30 Weerbei i 12.55 Koersen): 13.00 Nw: 14.00 Schoolradio: 15 45 Grarr 16.02 Operafeuül: 17 00 Nwj 19.40 Ontmoeting met M lerweelde: 20.15 Ork com Int Radio-Universiteit; 23.1 n. 12.00 Gram. 13.00 Nw iz; 14 00 Gram; 15.00 Ol m: 16.05 Lichte muz; 17.1 i; 17 30 Viool en piano; 17 1 •tn; 19.30 Nws. 20 00 Gevi den. Kendall had onder al die levendigheid een verantwoordelijkheidsbesef ontdekt, dat moest worden aangemoedigd. De andere jongens had den ontzag voor Bader en Kendall waardeerde zijn spontane hartelijkheid en de manier waar op hij met de leraren sprak zonder „schuw te doen". Bader's gezag bij zijn mede-leerlingen kwam snel tot ontwikkeling. Slechts zelden hoefde hij in zijn kwaliteit van prefect zijn stok te gebrui ken, alleen al zijn aanwezigheid in een klasse lokaal was voldoende om de jongens rustig te houden. In het voorjaar ging hij op een ochtend naar het ziekenzaaltje en meldde zich ziek. Hij dacht dat hij influenza had. De dokter bemerkte on middellijk dat hij koorts had en stuurde hem naar bed. Toen hij daar zo lag, voelde hij zich merkwaardig licht in het hoofd en zijn hart be gon te bonzen. Het werd erger en het was als of er met een hamer op zijn hoofd werd ge slagen, steeds harder en sneller, tot zijn hele lichaam scheen te schokken als een stoomma chine. Hij raakte meermalen buiten kennis en zag allerlei spookachtige verschijningen. Toen de verpleegster naar hem kwam kijken lag hij met rheumatische koorts te ijlen. Dagenlang lag hij buiten kennis en bevond zich op het randje van de dood. Zijn moeder kwam van Sprotborough over en bleef bij zijn bed. In de kapel bad de hele school voor hem. Toen zakte de koorts en de crisis was voorbij. De eerste die hij daarna herkende, was de di recteur, die voor zijn bed stond en hem vertel de dat de school voor hem had gebeden. Een gevoel van innige dankbaarheid maakte zich van hem meester, want het was heerlijk te be merken dat zoveel anderen met hem hadden meegeleefd en dit voor hem hadden willen doen. Zo behoedzaam mogelijk deelde de dokter hem mede, dat de rheumatische koortsen zijn. hart hadden aangetast en dat hij lange tijd rust moest houden teneinde althans iets van de scha de te herstellen, maar de jongen wilde daar niet van horen, hield vol dat hij al helemaal was opgeknapt en het komend seizoen weer rugby zou gaan spelen. Het was een ellendige tijd in het ziekenhuis, want Bader, die zich volkomen gezond voelde en nochtans in bed moest blijven, was volkomen onhandelbaar. De crisis kwam toen de verpleegster op een snikhete nacht zijn bed leeg vond Overal werd naar hem gezocht en ten slotte vond men hem op het grasveld, waar hij rustig op z'n meegesleepte matras lag t« slapen. 't Was buiten veel lekkerder, zei hij. Toen hij uit het ziekenzaaltje werd ontslagen, hervatte hij rustig zijn training, eerst zwem men, toen gymnastiek en vervolgens athletic;!: Kort nadat het rugby-seizoen was begonnen, onderzocht de dokter hem opnieuw en bemerk te tot zijn verbazing dat hij inderdaad weer vol doende in orde was om aan sport te kunnen doen. Zelfs, dat Arthur Rilley hem aanvoer der van het eerste rugbyteam maakte. Dit was de eerste maal dat Bader tot leider werd uitgeroepen en onmiddellijk kwam hij tot volle ontplooiing. Hij leefde voor zijn team, ver vuld van een meeslepend, onverwoestbaar en thousiasme, zowel op het veld als er buiten, waar hij er een ieder mee aanstak. Er waren „cap tains" geweest, die zich een beetje boven de anderen stelden, vooral boven de zwakkere spelers van hef team, maar zoiets kwam bij Bader niet op. Iedere speler was een broeder (zij het een wat jongere broeder), die moest worden aangespoord, geadviseerd en bezield, van de vroege ochtend tot het ogenblik waar op de lichten uitgingen. Douglas leefde voor zijn teamgenoten, maar wel maakte hij daarbij een voorbehoud: ook zij moesten alles voor het team over hebben en toegewijd, onvermoeibaar en onbevreesd zijn. Tijdens de maaltijd in de grote zaal zat hij naast de directeur en geïnteresseerd bemerk te Kendall hoe zijn energie, hartelijkheid en enthousiasme hem tot een persoonlijkheid maak ten, die ontzag afdwong. Hier was geen weife lende Hamlet, maar een jonge aanvoerder, die medewerking zowel als gehoorzaamheid wist af te dwingen. Op een goede dag vroeg de direc teur hem aan tafel wat hij na zijn schooltijd dacht te gaan doen en Bader kon alleen maar antwoorden dat hij het nog niet wist. Toch was hij de laatste tijd begonnen zich hetzelfde af te vragen. Zou hij naar Oxford gaan? Vermoede lijk kon hij er een studiebeurs voor veroveren, maar dat betekende hard werken en daar had hij geen zin in. Bovendien, wat moest hij in Oxford studeren? Oude talen? Geschiedenis? (wordt vervolgd)i Ambassade Djakarta het Nederlandse hoge-com- missariaat worden vervangen door een Nederlandse ambassade. Een verrassende mededeling was dit niet. Het hoge-commissariaat was een typisch gevolg van de unieverhouding, welke tussen Nederland en Indonesië bestond, aan welke verhouding intus sen tengevolge van de opzegging door Indonesië een einde is gekomen. Ver vanging van de hoge commissaris door een ambassadeur is een voor de hand liggende consequentie, nu het tafel laken van de Unie is doorgesneden. Ook in het diplomatiek verkeer wordt Indonesië nu voor ons een staat als Duitsland, Engeland of Frankrijk. De hoge commissaris was de laatste tijd trouwens toch reeds met een am bassadeur gelijk te stellen, met dit verschil misschien dat hij, ten gevolge van onwil bij de Indonesische rege ring, bij die regering minder kon be reiken dan voor de vertegenwoordiger van een vreemde natie gebruikelijk is. Wij willen hopen, dat ook dit straks gaat verbeteren, nu ook officieel zijn positie geen herinneringen meer be hoeft op te roepen aan het verleden. QNZE diplomatieke vertegenwoordi ger te Djakarta krijgt dus de post een ambassadeur. Ook dit ligt voor de hand. Er is vooral na de oorlog een zekere hausse gekomen in de aanstelling van ambassadeurs. Voordien bleek men in vele gevallen nog te kunnen volstaan met een uitwisseling van gezanten. Dit schijnt thans veel minder mogelijk; het moeten ambassadeurs zijn. Men heeft zich wel eens afgevraagd, of deze verheffing van gezantschappen tot ambassades niet in een te ruime mate en in een te snel tempo plaats heeft. Zo voor het uiterlijk schijnt het een symptoom van het soms ambte lijke streven naar steeds hoger rang en steeds hoger betiteling. Zo kon men vorig jaar in gemoede de vraag stellen, of de verheffing van gezantschap in Luxemburg tot een ambassade nu wel door de omstandig heden geboden was. JN december van vorig jaar heeft minister-president Drees in de Eerste Kamer toegegeven, dat het niet gemakkelijk is, een vaste lijn aan te geven voor de bevordering van ge zantschappen tot ambassades. Er was een tijd, dat de ambassades inderdaad beperkt bleven tot wat men verstond onder „grote mogendheden". Maar het op zichzelf, en zeker ook voor een betrekkelijk klein land als het onze, gelukkig verschijnsel, dat er tegen woordig andere maatstaven worden aangelegd. De minister-president was in dat debat in de Eerste Kamer een ogenblik minder ter zake, toen hij daarbij ook het element van de hoffelijkheid in schakelde. In een later stadium van het debat kwam hij terecht daarop te rug. Inderdaad behoren de verhoudin gen tussen landen die alleen maar gezantschappen bezitten niet minder hoffelijk te zijn dan wanneer men, uit zakelijke overwegingen, tot uitwisse ling van ambassades heeft besloten. J)AT de diplomatieke verhoudingen, die gevestigd zullen worden tussen Nederland en Indonesië, het karakter behoren te gaan dragen van ambassa des, zal geen bestrijding oproepen. De wederzijdse zakelijke belangen en deze dan genomen in de ruimste zin geven daartoe alle aanleiding. Men mag hopen, dat het zal leiden tot een vruchtbaar diplomatiek verkeer, dat in staat blijkt, tussen belde landen be staande moeilijkheden geheel en al uit de weg te ruimen. Mr. Dirkzwager: Bisschop schrappen van kiezerslijst ticulier het college BPHP zocht, de heer N. A. Jansen, bisschop - in de kerkprovincie ZuicThollana, 'i1, de ,kiezerslüst te schrappen. Mr. Dirkzwager grondt zijn verzoek op het feit, dat het de laatste tijd herhaaldelijk is voorgekomen, dat het Episcopaat in de kerkprovincie Neder land in geval van botsing tussen de burgerhike wetgeving en de wetge ving van de Vaticaanse staat en r.k. kerk voor de laatste koos. Bisschop Jansen is op het kiesre- gister geplaatst, waarop hij volgens Dirkzwager krachtens artikel de wet op het Nederlan- het ingezetenschap geen vreemde staatsdienst derschap recht heeft. Het zich begeven zonder koninklijk vC11Ui ook hier verlies van Nederlanderschap tot gevolg moeten hebben. De Vati caanse staat is immers ook door Ne derland bij het tractaat van Latera- nen erkend. Bisschop Jansen aan vaardde zijn ambt, aldus mr. Dirk zwager, zonder toestemming gevraagd te hebben aan H.M. de Koningin. Het verzoek, dat is gedagtekend op 30 april, zal binnen 14 dagen door B. en W. van RottercTam beantwoord i moeten worden. JProbeer eens andere zenuw-middelen, zelfs de duurste welke er zijn. dan komt U tóch terug op Mijnhardt's Zenuwtabletten, omdat deze Uw zenuwen vlugger kalmeren. U rustiger stemmen en meester doen blijven

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2