Ilieuwc £riiisrl)c (üminxnt Frankrijks toestand wordt steeds onhoudbaarder Verkeer: aantal doden 9 procent hoger KLM-bemaniiiiig wordt niet in arrest gehouden Syrië stelt nog voorwaarden voor „staakt het vuren WOENSDAG 2 MEI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 ABONNEMENTEN: j 7 per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening: 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zevenendertigste jaargang No 10641 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE ATIOJS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken wStant»ttstich Is ghebleoen myn hert la Icgtjcnspoct" Schermerhorn Nieuw-Guinea opdragen aan Ver. Naties ZIE PAGINA 5 IN NOORD-AFRIKA Tientallen doden en gewonden bij gevechten en betogingen TAE TOESTAND in Noord Afrika benauwt Frankrijk van dag tot dag meer. De militaire inspanning bedreigt het economische leven. Het onttrekk^"l --an werkkrachten aan de bedrijven door het oproepen der reservist n ontvolkt de vitale bedrijven en reeds heeft premier Jean Mon- net aangi^ligd dat buitenlandse arbeiders nodig zullen zijn om hun taak over te nemen. Tunesië, dat 20 maart onafhankelijkheid verkreeg, toont niet de minste lust om de Franse problemen te verlichten. Bourguiba, de Tunesische premier, heeft verklaard geen enkele onderhandeling met Frankrijk te openen, zolang Frankrijk Tunesië niet als gelijkwaardige zelf standige partner accepteert. Tunesië heeft zich solidair verklaard met Algerije en maakt geen haast om zich bij de NAVO aan te sluiten, hoewel het meent, dat het lidmaatschap van de NAVO en de Arabische Liga wel verenigbaar is. Eerst echter wil Tunesië de diplomatieke vertegenwoordiging geregeld hebben, wat het land klaarblijkelijk als een prestige kwestie beschouwt. In Algerije zelf heeft de strijd gisteren tientallen doden en gewonden geëist. In Algerije De begrafenis van een Mohammedaan, die zondag tijdens relletjes door de poli tie werd doodgeschoten, is aanleiding ge worden tot een enorm tumult in de Euro pese wijk van Algiers. Vierduizend Alge rijnen rukten op uit de inheemse Kasbah naar de grote avenues van de Europese wijk, waar de politie hen uiteen sloeg. Vijftig Algerijnen werden gewond en zeer velen gearresteerd. In het gehele land werden afschuwe lijke moordaanslagen en plunderingen ge pleegd. Zowel Algerijnen als Fransen wer den het slachtoffer der rebellen. Bij Batna in oostelijk Algerije werden bloedige gevechten geleverd tussen Fran se militairen en Algerijnen, waarbij der- Garantiefonds voor agrarische handel De verhoogde produktiviteit in de land bouw blfjkt als volgt: in 1938 was de waarde van de Nederlandse landbouw met tuinbouw en veeteelt een miljard gulden, thans echter bedraagt de waarde 6 'A tot 6 miljard. De handel in agrarische produkten is navenant uitgebreid. Dit zei de heer Th. Boersma, voorzit ter van het Algemeen Orgaan Voedsel voorziening (45 organisaties op het ge bied van de handel enz. in de agrarische sector) gisteren in het Kurhaus te Sche- veningen. Daar werd n.l. door het Al gemeen Orgaan en de Stichting voor Ne derlandse zelfstandige handel en indus trie een nieuw lichaam opgericht: de Stichting Produktiviteitskrediet. Terwijl de handel in de landbouw is vervijfvoudigd, hebben de meeste be drijven hun kapitaal niet kunnen ver vijfvoudigen, en vandaar de nieuwe stich ting. Een bblangrijk deel van de werkzaam heden zullen liggen in het vormen van een garantiefonds uit vrijwillige bij dragen uit het bedrijfsleven. Liep Bergsingel op drijvende mijn? Op het m.s. Bergsingel (400 ton) heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarna de kapitein het schip b(j Karehemn aan de oostkust van het Zweedse eiland Oeland aan de grond heeft gezet. De oorzaak van de ontploffing is nog onbekend, doch men vermoedt dat de Bergsingel op een mijn is gelopen. Een reddingsvaartuig is bij het schip aangekomen. Geen der leden van de bemanning heeft enig letsel opgelopen. Evenmin hebben zij het schip verlaten. Naar de Bergsingel, eigendom van de N.V. Invotra te Rotterdam, is een ber gingsvaartuig onderweg. Oneerlijke St. Nicolaas. De produktóe- controteur C. S. uit Bergen is gisteren dtoor de Alkmaarse rechtbank tot tóen maanden gevangenisstraf en voorwaarde lijke ter besohiikkangstelling veroordeeld wegens verduistering van 250 gulden ten nadele van een speelgoedactie voor een St. Nicolaasfeest voor kinderen. Van 1 med tot en met 30 juni is het scheepvaartverkeer door de grote sluis van de Oranjesluizen bij Schelilingwoude wegens reirnigingswerkzaamheden aan vier deur, gestremd. Shakespeare of Marlowe „Hé, hij staat er nop steeds". Ook in Frankrijk zelf ontwikkelen de Algerijnen een grote activiteit. Steeds weer worden optochten gehouden om te demonstreren tegen de Franse politiek ten aanzien van Algerije. Bij honderden worden de Algerijnen gearresteerd om, nadat hun papieren gecontroleerd zijn, weer vrijgelaten te worden. De 1 mei-dag was een gerede aanleiding tot tal van be togingen, die in Marseille ontaardden in een hevig gevecht met de politie, waarbij vijftien personen werden gewond. InMetz werd een verblijfplaats van Noordafrika nen overvallen. De politie arresteerde vijf personen, onder wie een man, die gezocht werd wegens moord en brandstichting in Algerije. Volgens het Amerikaanse blad Newsweek Magazine zijn twee leiders der Algerijnse rebellen op weg naar Moskou om de sterk verminderde Sowjetsteun weer „op peil" te krijgen. „Maar Moskou." aldus het blad. „heeft zijn politiek ver anderd en stimuleert liever een volks front in Frankrijk zelf, waardoor de com munisten invloed op de regering krijgen." Ontwapening Londens overleg mislukt Harold Stassen, de Amerikaanse verte genwoordiger op de besprekingen van de ondercommissie voor ontwapening van de V.N. te Londen, heeft gezinspeeld op mo gelijke mislukking dezer besprekingen. Hij zei. dat de verklaringen van Boel- ganin en Khroestjtsjef over de bespre kingen een ongunstige invloed hebben ge had. Volgens Stassen werd het voornaam ste punt van meningsverschil tussen de Sowjet-Unie en het westen gevormd door de weigering om met wederzijde inspec tie van uit de lucht in te stemmen. Een ander punt van meningsverschil was de westelijke opvatting, dat er eerst politieke overeenkomsten bereikt zouden moeten zijn. voordat men tot grote beperking van de bewapening zou kunnen overgaan. De ze punten zijn: hereniging van Duitsland, oplossing van het Koreaanse probleem en de kwesties in het Midden Oosten. Dodenherdenking Vrijdag zullen op de Grebbeberg en in Den Helder respectievelijk de gesneuvel den van land- en luchtmacht en van ma rine en koopvaardij worden herdacht. De plechtigheid op de Grebbeberg. bij het nationale legerminument, begint om elf uur. Toesprakèn zullen worden ge houden door de hoofdlegerpredikant kolo nel ds. A. T. W. de Kluis en hoofdleger- almoezenier mgr. H. J. J. J. M. van Strae- len. Het koninklijk paar zal worden ver tegenwoordigd door majoor J. J. Eisma. Voorts zullen aanwezig zijn minister Staf. de chef van de generale staf, generaal B. P. R. F. Hasselman, de chef van de ma rinestaf, vice-admiraal H. H. L. Pröpper en namens de chef van de luchtmachtstaf, generaal majoor H. Schaper. Bij de plechtigheid in Den Helder, die om kwart over tien begint, zal een toe spraak worden gehouden door de hoofd- vloootaalmoezenier mgr. J. F. M. de Sain. Vlootpredikant ds. F. Colenbrander gaat voor in gebed. Vertegenwoordiger van het Koninklijk paar is hier kapitein-luitenant-ter-zee P. J. S. de Jong. Voorts zullen aanwezig ziin de staatssecretaris van marine vice- admiraal b.d. H. C. W Moorman, de bevelhebber der zeestrijdkrachten vice- admiraal F. T. Gurghard en de inspecteur- generaal van de scheepvaart. C. Moolen- S. Mook te Blaricum, directeur var de Holland-Afrikalijn en lid van he' curatorium van het Afrika-Instituut, is benoemd tot officier In de orde van Oran- je-Nassau. VORIG JAAR zijn 1488 personen in ons land door verkeersongelukken om het leven gekomen, negen procent meer dan in 1954. Er werden 19.125 personen ernstig en 14.346 licht gewond, ofwel resp. zestien en elf procent meer dan een jaar tevoren. Er gebeurden 113.461 ongelukken op de weg, waarvan 82.912 met alleen materiële schade. Aldus maakt het Centraal bureau voor de statistiek bekend. Een goed beeld van de aard der onge lukken. die lichamelijk letsel ten gevolge hadden, en der betrokkenen geeft het vol gende staatje. Helen Saunders, een Londense artiste, wilde er zeker van zijn, dat haar werk een goed plaatsje zou krijgen op de openluchttentoonstelling, die jaarlijks in Embankment Gardens aan de oever van de Theems gehouden wordt'. Deze gratis expositieruimte geeft de artisten de kans eens extra werk te verkopen. Daarom is de liefhebberij voor een plaatsje groot en nam Helen het zekere voor het onzekere. Ze sliep de nacht voor de opening van de tentoonstelling op een bankje in het park om zo, slapend, een wakend oogje op het beste plekje te houden. Fietsers Voetgangers Bromfietsers Motorrijwielen Personenauto's Steeg het aantal ongelukken met brom fietsen met 55,7 procent, het aantal dode lijke ongelukken met bromfietsen zelfs met 67,2 procent toe. Vooral kleinere gemeenten Het C.B.S. geeft ook cijfers van het a tal ongelukken verdeeld over de grootte der gemeenten. Van het totale aantal verkeersongeluk ken gebeurden er 60.634 in gemeenten met 100.000 of meer inwoners, 26.145 in ge meenten met 20.000—100.000 inwoners en 26.682 in kleinere gemeenten. De stijging van het aantal ongelukken was in de grootste gemeenten het kleinst, nl. 12.2 pet. In de middelgrote gemeenten was dit percentage 16,3 en in de kleinere gemeenten 21,1 pet. In de grote steden kwamen 341 personen bij of na een ongeluk om het leven, in de middelgrote gemeenten 363 en in de klei nere gemeenten 784 personen. LENTETIJD - BLOESEMTIJD Revisieproces voor oorlogsmisdadigers Woensdag 23 mei begint voor de bij zondere strafkamer van de Utrechtse rechtbank het revisieproces tegen de Duitser P. D. Röhrig, 'voormalig leider het beruchte gevangenenkamp Rees, o.a. 287 Nederlanders omkwamen, revisie heeft betrekking op de vraag, in hoeverre Röhrig verantwoordelijk kan worden gesteld voor de slechte huisve6- tingstoestanden in het kamp en de mis handelingen, die door zijn ondergeschik- >ti zijn gepleegd. De persoonlijk aan Röhrig ten laste ge legde gevallen van mishandeling komen niet in revisie, daar hij bekend heeft deze te hebben gepleegd. Arbeiders staken in protest tegen robot Coventry, 2 mei. Nadat de Standard Motor Works te Coventry voor vier miljoen pond sterling voor automatisering van het bedrijf had besteed zijn 3500 arbeiders ontslagen. De overige werknemers hebben daarop het werk neergelegd. Zij menen, dat door kortere werktijden do beschikbare ar beid zo verdeeld moet worden, dat het ontslag overbodig wordt. Nieuwe werk- legenheid, aldus de stakers, zal in Co ventry voor de ontslagen arbeiders niet e vinden zijn. Zuid-Afrika Apartheid in de vakvereniging Het Zuidafrikaanse parlement heeft dinsdag een wetsvoorstel aangenomen waarbij in de Zuidafrikaanse vakvereni gingen apartheid ingevoerd wordt. Het voorstel werd reeds twee jaar ge leden ingediend en ontmoette bittere te genstand. Krachtens de wet zullen ook bepaalde werkzaamheden voor verschil lende rassen gereserveerd zijn. Volgens dc regeringsleiders zijn de maatregelen noodzakelijk om de levensstandaard van de blanke arbeiders le handhaven. Israël vraagt wapens, geen troepen Brigade-generaal Yigal Allon, van het 120 leden tellende Israëlische parlement, het Knesset, heeft in New York nogmaals aangedrongen op het zenden van wapens door Amerika aan Israël. „Wij vragen geen troepen, wij zijn wel in staat onszelf te verdedigen, indien wij wapens krijgen", aldus Allon. Indien door de Arabische landen een opmars van Arabische vluchtelingen in de kuststrook van Gaza zou worden ge organiseerd, zal Israël dit met verzet beantwoorden, deelde h(j mede. Het is intussen bekend, dat Egypte een der gelijke opmars met alle macht zal trach ten to verhinderen, daar de gevolgen ervan niet te overzien zouden z(jn en tal loze vrouwen en kinderen het slachtof fer zouden worden. Het openen van Israëlisch-Arabische besprekingen over het vluchtelingenpro bleem is een der eerste voorwaarden voor het scheppen van een mogelijkheid tot vrede, aldus Allon. Hammarskjöld zal vandaag nogmaals terugkeren naar Damascus. Dit is nood zakelijk geworden doordat Syrië het Egyptische voorbeeld om onvoorwaarde lijk over te gaan tot „staakt het vu nog niet wil volgen. Syrië eist dn ruil de Israëlische belofte dat de irrigatóewerken aan het Jordaan-project niet hervat den. In feite heeft Israël dit werk ge staakt maar het behoudt zich het recht voor dót te allen tijde te hervatten. Ook de houding van Jordanië en Libanon is nog onzeker. Politieke waarnemers ge loven, dat deze staten de Egyptische wijzingen zullen volgen. Het „staakt het vuren'' zou echter niet betekenen, dat de spanning tussen de Arabische staten en Israël gebroken ls. Eerder wensen de Ara- fVan een onzer verslaggevers) Nog steeds bevindt de bemanning van de KLM-Dakota, de PH-DAW van de KLM Aerocarto. die gisteren boven de Negeb-woestijn in Israël door Israëlische straaljagers tot landen werd gedwongen, zich in Lydda. De Nederlandse beman ning is echter niet in arrest gesteld, zU Is ondergebracht In een hotel van het liegveld, doch staat wel onder toezicht Zoals we gisteren in een deel onzer edi ties nog meldden, maakte het toestel een chartervlucht voor de Egyptische rege ring en werd aangehouden omdat men boven Israëlisch grondgebied luchtfoto's >u hebben gemaakt. Aan boord van het toestel bevonden zioh de 34-jarige vlieger derde klasse L. Ph. Reynitjes uit Amstelveen, fotovldeger D. E. Schagen uit Hilversum, raddotele- grafist tweede klasse, C. H. Jansen uit Apeldoorn, navigator H. Meyboom uit Amstelveen, cameraman P. v. d. Born uit Uithoorn en een sergeant van d« Egyptische luchtmacht, die meevloog om de navigatie te vergemakkelijken. De KLM-bemawninig en de Egyptische mittó- tadr zijn na de landing in Lydda afzon- deriöjk aan een ondervraging onderwor- worpen. De Israëlische autoriteiten hebben in middels een klacht ingediend bij de ge mengde wapensbilstandscommissie van de Verenigde Naties, verklarend, „dat het deze schending van het Israëlische lucht ruim beschouwt als een verbreken van de wapenstilstand". Op het kantoor van de KLM te Kairo deelt men mede, dat het vliegtuig foto's maakte van het Egypti sche deel van de Sinaï-woestijm met het oog op mijnprojeotóes. Men kan zich niet voorstelen dat het toestel boven Isra ëlisch grondgebied zou zijn gekomen. Terstond nadat het Incident bekend was geworden op de Nederlandse legatie ln Jeruzalem is de Nederlandse gezant in Israël, de heer G. W. Bolssevain, naar Lydda vertrokken om inlichtingen te verzamelen. Een onderzoek is gaande. De bemanning var. de KLM-DC 6 (op de dienst Tel AvivMünchen—Amsterdam), die op het ogenblik toen Üe PH-DAW landde Juist gereed stond voor de start, en alles dus van dichtbij heeft meege maakt, heeft gisteravond op Schiphol verklaard, dat zij na de landing nog geprobeerd hebben radio-telefonisch met het toestel. Sn contact te komen. Men antwoordde echter niet. Duizenden personen hebben zich gis teren voor het K.L.M.-kantoor in George town, Brits Guyana verdrongen om vijf en tulpen te bewonderen, die door de luchtvaartmaatschappij uit Nederland wa- aangevoerd en daar werden tentoon gesteld. Lezen, luisteren en kijken FR ZIJN, naar schat- ting van de Unesco op de wereld thans 257 miljoen radiotoestellen in gebruik en 44 miljoen televisietoestellen en er worden per dag 255 mil joen kranten gelezen. De oplage van de kran ten is gedurende de laatste vijf jaar geste gen met 14 procent, maar de omzet der radiotoe stellen steeg met 41*11, terwijl het aantal tele visietoestellen verdrie voudigd werd. Het is merkwaardig, dat het lezen met de toeneming van de ge middelde ontwikkeling der bevolking afneemt en het luisteren en kij ken toeneemt. In da landen waar een cam pagne werd gevoerd te gen het analfabetisme steeg het aantal kran ten het meest, nl. in Bra zilië, India, Indonesië en enkele Afrikaanse lan den. Volgens de Unesco, heeft nog slechts de helft van de volwassen bevolking der aarde la- Niet alleen bezitten de Verenigde Staten 80'U der televisietoestellen ook zijn er per duizend inwoners de meeste ra diotoestellen nl. 794 per 1000 inwoners. Dat be tekent dus dat in vrijwel elk gezin meer dan twee toestellen zijn. In Europa doet met het eenvoudiger, daar zijn 185 toestellen per 1000 Afrika slechts tien per duizend. De Engelsen z\jn de meest toegewijde krantenlezer irden 009 kranten gekocht op da 1000 invioners. Twee dagbladen zijn dus voor de gemiddelde Engelsman wel het al lerkleinste JN AMERIKA lezen duizend mensen slechts 344 kranten, dus nauwelijks één per ge zin, maar daar staat te genover dat 80'lder te levisietoestellen ter we reld rii de Amerikaanse Dat de televisie een geduchte concurrent ts van de film blijkt wel uit het bioscoopbezoek. Van de 350 uitgebrachte grote films ziet de Ame rikaan er slechts 16. Da Brit echter 25. Wanneer we daarbij weten dat de wereldbevolking 7200 mil joen zielen bedraagt, dan zijn uit deze cijfers merkwaardige conclusies Nog interessanter zou het zijn wanneer men wist, wat de mensen nu nog in de kranten lezen, naar welke programma's het meeste geluisterd wordt en hoeveel televi siekijkers al „kijkens" Dat het die kant op gaat mag wel zeker ge noemd worden. Het le zen Is verminderd door het luisteren, maar daar bij moei men rekenen met het „horen zonder luisteren", want menige radiouil zending is niets anders als „geluid op de achtergrond", misschien wordt het ook „kijken zonder zien" en dat is dan de troost voor ons, krantf.nEchrijvers, dat wat men leest tenminste gelezen wordt, al is het soms vat vluchtig. Hammarskjölds reis De Amerikaanse toneelcriticus Calvin Hoffman, die wilde aantonen dat Christopher Marlowe al de stukken en verzen schreef die thans op naam van Shakespeare staan, met zijn vrouw in de St. Nicolaaskerk te Chislehurst (Engeland). In de graftombe van Sir Thomas Walsingham dacht Hoffman bewijsstukken te vinden. Na opening vond men echter niets. V.N. bijeen op 12 november De elfde algemene vergadering van de Verenigde Naties zal dit jaar op maan dag 12 november geopend worden. Oor spronkelijk zou de vergadering reeds in september beginnen. De komende atoomproegnemingen op de proef ter rennen in de Grote Oceaan zullen de Amerikaanse regering onge veer 100 miljoen dollar kosten. bische landen op het ogenblik een zekere rust, opdat zij verder kunnen gaan met het organiseren van een verenigde leger leiding en het versterken van hun krijgs macht. Hammarskjöld had oorspronkelijk het plan om vandaag reeds naar Rome te vertrekken om het rapport van zijn reis op te stellen voor de Veiligheidsraad, dat vrijdag gereed moet zijn. De regering van do Libanon heeft van daag officieel toegestemd in een wapen stilstand met Israël, mits het een schrif telijke verklaring krijgt, dat Israël de bedding van de rivier de Jordaan niet zal omleggen. Dodelijk ongeluk in de haven van R'dam In een ruim van het Noorse s.s. Hassel in de Waalhaven is gisteravond de 52- jarige havenarbeider A. van der Vooren uit Noordwijk-Binnen gestruikeld en on der een grijper met kolen geraakt. De man was op slag dood. HET WEER IN EUROPA Bordeaux Grenoble Nice Berlijn II WEERBERICHT Lenteweer Tot morgenavönd verwacht De Bilt: Minder koude nacht met plaatselijk mist Overigens wisselende bewolking en droog weer. Morgen ongeveer dezelfde middagtemperaturen als van daag of iets hogere. Zwakke, tijdelijk matige zuidwestelij ke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon 5.09—20.10. Maan 1.58—12.09. Op 3 mei laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1