Koninginnedag in hele land uitbundig gevierd Ondanks het gure weer slaagden de parades volledig Onderzoek nodig over nazorg van lang gestraften 7 DINSDAG 1 MEI 1956 In geheel Nederland en in de Nederlandse centra in het buitenland is gis teren Koninginnedag enthousiast gevierd. Het feest begon 's morgens met een défilé voor paleis Soestdijk, militaire parades in een aantal garnizoens steden, een toespraak van de staatssecretaris voor onderwijs, kunsten en wetenschappen, mejuffrouw dr. A. de Waal voor de televisie. Voor het nieuws van één uur hield de minister-president, dr. W. Drees, een korte toespraak. Het jaarlijkse defilM van de strijdkrach- ten werd in Enschede gehouden. Ca. vijf tigduizend mensen hadden zich langs de route opgesteld; onder de autoriteiten be vonden zich minister Staf en diplomatieke vertegenwoordigers en militaire attaché's van vele landen. Aan het deCiilé werd deelgenomen door drieduizend man, 185 voertuigen en enkele tienitaililen vliegtuigen. In verband met de ongunstige weersomstandigheden was het In-formatie-vliegen buitengewoon gevaar lijk en modhtein o.a. de straaljagers niet opstijgen. Tijdens het voorbijtrekken der troepen ontlastte zich een hevige hagel bui, dde echter maar kont duurde. Om het wegdek tegen de rupsbanden van de 48- en 42-tons tanks te beschermen had het gemeentebestuur speciale maat regelen laten treffen, zoals het storten van zand, het weghalen van verkeersheuvels 1 het wil schild eren der trottoirbanden. Minister Staf toonde zich buitengewoon tevreden over de parade. In Ede, sloeg de bejaarde vader van minister Staf de parade gade. Voorts wer den militaire defilé's gehouden in Utrecht i Den Helder RECEPTIES Op de receptie in de Nederlandse am bassade in Moskou verschenen de Rus- ■ische minister van buitenlandse zaken Molotof en vlce-premicr Kaganowltsj. Dit was de eerste maal na de oorlog, dat hoge Russische autoriteiten een ont vangst in de Nederlandse ambassade heb ben bijgewoond. In een langdurige ge sprek met de Nederlandse ambassadeur D. J von Balluleck leverde Molotof goed moedig spottende kritiek op de Navo. waarbij ook Nederland is aangesloten. De Nederlandse officieren ln het Navo- hoofdkwartier in München-Gladbach bo den de buitenlandse officieren ter gele genheid van de verjaardag der Koningin eveneens een receptie aan. De Zuiderkruis, die met 359 emigranten in Kaapstad aankwam, watt geheel met vlaggen en wimpels versierd. Onder de gelukwensen, die op paleis Soestdijk werden bezorgd, bevonden zich telegrammen van Maarschalk Tito, keizi Hirohilo en de Pakistaanse president Is- kander Mirza. Op haar beurt feliciteerde de Koningn het bejaarde echtpaar W. de Vries en G de Vries-Boonstra, dat gisteren zijn 65- Jarig huwelijksfeest vierde. De burge meester van Smaildngerlamd overhandigde hen namens koningin Juliana een grote fruitmand. De 91-jarige heer De Vries las de brief van die Koningin nog zonder bril. Studiedag gevangeniswezen Uitbreiding concessie N.A.M.-Rijswijk In verband met het verzoek van d Nederlandse Aardoliemaatschappij or uitbreiding der conccssie-Rijswijk ma ken gedeputeerde staten van Zuid-Hol land bekend, dat de thans bij Rijswijk, Pijnacker, Delft en Berkel geëxploiteerde lagen zich buiten de concessie voorlze ten, zoals is aangetoond bij 41 van 57 verrichte boringen. Hieraan gingi 3000 gravimetrische waarnemingen i 7000 seismische metingen vooraf, waarbij een ondergronds profiel van 1600 km Is samengesteld. Op het huidige concessie gebied wordt uit 17 boringen geprodu ceerd. Dit omvat 16.650 ha, terwijl het nieuw aangevraagd gebied 206.500 ha groot Is. Internationaal „suygheir Rotterdammer rookt de lichtste pijp De heer C. Kagelaar uit Rotterdam heeft de leiding bij de derde jaarlijkse internationale pijprokerswedstrijd, die thans te Montreal, in Canada, gehouden wordt. Hij is erin geslaagd 3.3 gram Ca- nedese Burley-tabak 125 minuten 47 se conden brandende te houden. Kagenaars tjjd is reeds beter dan die van de win naars der twee vorige wedstrijden. Ver tegenwoordigers van negentien landen nemen aan de wedstrijd deel. T.V.-programma van vanavond In het televisieprogramma van van avond zal niet de film Die Drei Groschen Oper worden vertoond, maar de film Fietsendieven van de Italiaanse regisseur Vittorio de Sica. Voorts zal het woord worden gevoerd door minister-president dr. W. Drees. De Amerikaanse zangeres Marilyn Tyler zal enkele chansons zingen. Nieuw grensdocument voor Duitsland Binnenkort zal voor Duitsland een nieuw grensdocument voor motorrijtui gen worden Ingevoerd, dat echter uit sluitend kan worden gebruikt voor rei zen van niet-commerciële aard, dus niet voor vrachtauto's, bussen, taxi's enz. Het zal verkrijgbaar zijn bij kantoren van de ANWB. en de KNAC., en de afgifte- plaatsen, die deze bonden vóór do Duitse grens zullen Inrichten. Deze documenten kunnen niet bij de douane worden verkregen; alvorens naar Duitsland te reizen dient men zich in het bezit te stellen van een dergelijk document. Het systeem der triptieken en carnets de passages wordt gphandhanfd. Voor reizen naar Duitsland blijven eveneens vereist een internationaal rijbewijs en internationale bewijzen voor motorrijtui gen voor alle motorrijtuigen, met uit zondering van bromfietsen. Prinses Irene, hij ..Het verdwijnende eiland" Prinses Irene heeft, vergezeld van eni ge vriendinnen, zaterdag een voorstelling van „Het Verdwijnende eiland" van d> wereldmissie voor Morele Herbewapenin: ln de Utrechtse Stadsschouwburg bijge woond. De prinses werd niet door he publiek opgemerkt. Deze voorstelling was de laatste, die di missie ln ons land heeft gegeven. Zaterdag heeft de Utrechtse hoog- raar in de criminologie, prof. dr. G. Th. Kempc, ccn klemmend beroep gedaan op het Directoraat van het Gevangenis wezen, het Studie- en Voorlichtingscen trum van het Departement van Justitie en de wetenschappelijke criminologische centra in ons land om een diepgaand onderzoek te bevorderen van de proble men van de psychologische nazorg in het bijzonder van lang gestraften. Prof. Kempe sprak op de vierde studie dag voor het Nederlandse gevangenis wezen in Den Haag. Hij lichtte daar een viertal stellingen toe mei betrekking op het werk van de reclassering. Een reclasseringsbezoeker. aldus spr. wachtte zich er voor de schijn te wekken te be horen tot een der partijen: bewaarders of bewaakten. Hij zij ten volle een mens van „buiten". Hij moet zich dan in hoofdzaak ook beperken tot de belangen van de man. die buiten het gesticht liggen. Hij moet er mee rekening houden, en ten zeerste geldt dit bij zijn bemoeiingen met de voorwaardelijk-invrijheidgestel- den, dat een gesticht, hoe menswaardig ook ingericht, een onnatuurlijk milieu is en blijft. Na lang verblijf in de gevange nis zijn de teruggekeerden in de maat schappij meestal psychisch zeer geschokt dpor do detentie. Er kunnen allerlei psy chische storingen zijn opgetreden, die de maatschappelijke reclassering ten zeerste bemoeilijken. Beter dan voorheen, dienen de verantwoordelijke instanties de opge treden detentie-artefacten diepgaand te bestuderen. Tot welke studie de hoog leraar zijn oproep deed. Deze studiedag was geopend door de directeur-generaal van het gevangenis wezen, mr. E. A. M. Lamers, die in een doorwrocht betoog o.m. pleitte voor een uitbreiding van het ln Utrecht gevolgde systeem van bestudering en selectie van ter beschikking gestelde psychopaten ook voor alle normale tot gevangenisstraf veroordeelden. De moderne overkoepe lende wetenschap van de mens. moet meer dan voorheen ook in ons strafrecht haar Intrede doen. Mutaties in liet leger Ir. M. Brinkgreve, plaatsvervangend directeur Materieel landmacht, is bo- noemd tot generaal-majoor van de tech nische staf. Generaal-majoor-intendant J. H. L. Bos is benoemd tot luitenant-generaal-inten- dant-directeur materieel landmacht der Intendance. Brigade-generaal H. Adriaansen is be- iqemd tot generaal-majoor, insDecteur der artillerie. Kolonel L. A. van Baarsel is benoemd tot brigade-generaal, inspecteur der mili- admlnistratie. BENZINE EN PETROLEUM HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V. AMSTERDAM Verkooporganiialii The British Petroleum Co. Lid. Duits schip gezonken Nieuwe Zeevaartscholen in R'dam en Delfzijl Hef 800-iton metende Duitse schip Josepha is na een aanvaring melt het Bel gische sdhlip Rofna, zaterdagmiddag in de haven van Wemeldlinige, gezonken, De dinie opvarenden, schipper Hans Rhei- •hairt en twee knechts werden door de havensleepboot Adja ui<t Wemeiidilmge Heit wrak eindt de haven voor een derd e gedeefliie af, zodat schepen ndet meer ge- lijkitajdiig in- en uit kunnen vanen. Mijnwerker veroordeeld. De 28-jarige mijnwerker J. A. van O. uit Schaesberg is door de rechtbank van Maastricht ver oordeeld tot voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. Op 19 juni drong hij de woning van zijn buurman binnen, sloeg daar alles kort en klein, dreigde de mensen te vermoorden en hield een kind buiten het raam, toen de politie hem wilde arresteren. De Stichting Koninklijk onderwijsfonds voor de scheepvaart zal in Rotterdam en Delfzijl nieuwe scholen bouwen. Voor de Amsterdamse school zal worden getracht een beter onderkomen te vinden, aldus heeft de directeur van.de stichting, de heer A. A. Kleyn medegedeeld. De internaatschool in Delfzijl zal plaats bieden aan 240 leerlingen. Men verwacht dat deze in September 1958 zal kunnen worden geopend. Voorts zal een derde in- structicvaartuig worden gebouwd, dat zal worden gebruikt om de gehele Rijn- en binnenvaart te bestrijken. De heer Kleyn deelde voorts mede. dat het grootste deel der leerlingen van de school een goede betrekking vindt in de kust-. Rijn- en binnenvaart, terwijl som migen overstappen op de grote handels vaart. Diamanten huwelijksfeest. Het echtpaar Hendrik Pleijsier—Trijntje Pleijsier- Schaapman uiit Genemuiden viert dinsdag 8 mei zijn zestigjarige bruiloft. Opnieuw brand in Wassenaar De Kieviet in de as gelegd: twee ton schade (Van een onzer verslaggevers) VOOR DE TWEEDE MAAL binnen vier dagen 'heeft in Wassenaar een hevige brand gewoed. Ging de vorige week eerst het gebouw van de Indiase ambassade in vlammen op, zondagmiddag is de bekende uitspan ning De Kieviet aan de Stoeplaan (no. 27) geheel uitgebrand. Voorts is het dak van de ernaast gelegen villa door overslaande vlammen geheel vernield, terwijl ook de villa daarnaast gevaar liep. Gelukkig echter heeft men door voortdurend nathouden van deze laatste villa grotere verwoes ting weten te voorkomen. De vermoedelijke oorzaak is het in brand raken van het rieten dak van De Kieviet door een vonk uit de schoorsteen. De schade wordt volgens een eerste globale raming geschat op f 150.000 tot f 200.000, den voorkomen, dat het, eveneens rieten dak, afbrandde. Tal van brandweerlieden en vrijwilligers werkten met rieken en harken het brandende en smeulende stro het dak, dat een enorme rook ver spreidde. De villa zelf liep vrij veel wa terschade op. De derde villa, bewoond door Jhr. J. G. Reuchlin (Stoeplaan 23) liep aanvankelijk ook gevaar, maar gelukkig breidde de brand zich niet verder uit. De eigenaar van De Kieviet, de heer Luigi Gandini, die het bedrijf ongeveer sedert een jaar exploiteerde, is verzekerd tegen brand en bedrijfsschade. Veel publiek Op het terrein van de brand was o.a. aanwezig de commandant van de Haagse brandweer, de heer H. J. van Oostveen. Het tramverkeer over de Stoeplaan moest geruime tijd worden onderbroken. Tal van slangen lagen over de rails, die zich vlak naast de uitspanning en de villa's bevinden. Om omstreeks half vijf werd met de nablussing begonnen en deze heeft geruime tijd in beslag genomen. Het ver keer werd echter van de halte Wlttenbur- gerweg af met bussen onderhouden. Uiteraard werd, gelet op dag en tijd, deze brand door talrijke toeschouwers gadegeslagen. Langs de Stoeplaan ston den honderden personen, Inwoners van Wassenaar, die hun huizen hadden ver laten, en zondagmiddag-voorbijgangers. De politie had de handen vol om het druk ke autoverkeer te regelen. Dat nu echter geen rustpunt meer zal vinden bij De Kieviet.... lof voor kand. klaas. letteren; P. A. M. Seuren, Amsterdam. Kand. Frans: A. I>. M. Oomen. Amsterdam. Doet. pol en soc. wetenschappen (sectie A); M. Snijders en J. van Gogh. Adam. AMSTERDAM. V.U.. 38 april. Geslaagd voor doet rechten: mejuffrouw N. ter Haar Romen ij. Rotterdam; C. A. Bergsma, Hll- Kand theologie: R. van den Berg. Rijeoord; C. van Rijn, Den Haag. Doet. theologie: ds. C. Augustijn, Schlp- DBLFT, 28 april. Geslaagd voor kand. werktuigkundig Ingenieur; H. van Opstal, Zevenbergen. Kand vllegtulgbouwkundilg Ingenieur; J. Mulder, Amsterdam. Ingervteurscx. vlIegtutgbouWkundtg Inge nieur: F. P B. MUhletaff. Amstelveen; T. C J van BIJleveM. Amsterdam. Ingenleursex. scheikundig Ingenieur; A. M. Alkemadc, Sint Ocdenrode; C. Boeree. Rijs wijk (Z.H.); W. F. Chalmers Hoynck van Papendreeht. Scheven!ngon; H A Das. Delft; J Enkelen», Dordrecht; J. Groenhof. Wor- Icum; W. J. Hendriks (met lof). Geleen; C. A Jansen 's-G-ravenhage; F. R. van der Kolk. 's-Gravenhage; A. Kramer, Glessen; H. J. Kroes, 's-Gravenhage; H. I X Mager Snet lof), 's-Gravenhage; J. H. Palm. Delft; S. G. Slooten. Rotterdam; Raden Mas Soemantri, Delift; Tan Blan Seng, Delft; TJan Hok Llang. Delft: A. J. M. Verhaar, 's-Gnavenhage; T. de Vrlea, Alkmaar; J A. Walikier. Amsterdam; J. G. de Winter. Rijs wijk (Z.H.). Ingenleurscx. mijningenieur: A A. van der Sluüs. 's-Gravenhag«. NIJMEGEN. 1 mei. Gelaagd voor doet. geschiedenis: J. W. Berger. Nijmegen. Doet. Nederlands (cum leude): J. J. E. van Dijck, Nijmegen. Kand. Nederlands: M. F. J. Pijnenborg, Nijmegen. lende dame, die vlammen uit het dak zag opwaaien. Zij ging onmiddellijk naar bin nen om de bewoners te waarschuwen. Op bevonden zich in de uitspan ning vrij veel bezoekers, die op de kreet „brand" Inderhaast hun jassen pakten, de thee de thee lieten en zich naar buiten haastten. De Wassenaarse vrijwillige brandweer verscheen op het alarmsignaal spoedig ter plaatse, maar zag geen kans het inmiddels in lichter laaie staande ten dak van De Kieviet te blussen, w op assistentie van de Haagse brandweer werd ingeroepen. Die rukte uit met ladderwagen, twee motorspuiten en materlaalwagcn. Voor goed en wel met de blussing worden begonnen, was de gehele ovcrl ping met het rieten dak een prooi der fel oplaaiende vlammen geworden, terwijl bet vuur zich meedeelde aan de eerste dieping, die ook niet te behouden viel. Personeel en talrijke vrijwilligers redden wat er te redden viel, allerlei huisraad, serviesgoed, stoelen, tafeltjes enz. en sloe gen dit op in de vlakbU gelegen tulnza&l, welke door de windrichting (n.w.) door de vlammen kon worden aangetast. Met 8 stralen Intussen werden verwoede pogingen ln het werk gesteld de schade aan d( naast gelegen villa, bewoond door de heer F. Harris, handelssecretaris van de Cana dese ambassade, te beperken. Aan alle kanten werd het snel leeggeslcepte huis (aan hulpvaardige handen was hier geen gebrek) met ln totaal acht stralen nat ge houden, maar desondanks kon niet wor- icjuf- Lequln, Utrecht; H. J. Vissers, Utrecht; B. M. A. Starlnig, Utrecht; P. Stmitenbeek, Utrecht; W. C van Vulpen, Breukelen; F. A. Schoenmaker. Koekenden Arts; M C. J. Anderogg, Nuenen; F. B. Groothuis. Almelo: B. Kemp. Bodcgra-

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7