Vereniging „Koninginnedag" had vooral aan jeugd gedacht Ds. Ottevanger ging voor in dienst in Pieterskerk NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 1 MEI 1956 Zon achter wolken en in harten Spelenmarsenzaalfeesten, aan vreugde geen gebrek ALLES LACHT EN JUICHT EN JUBELT: ouden, jongen, één van zin, vieren opgewekt tezamen 't feest van Neêrlands Koningin". Zo'n uitbundig feest was het nu ook weer niet. De vereniging „Koninginnedag" heeft het goed gezien toen ze, evenals andere jaren, het accent liet vallen op de feesten voor de kinderen. De ouderen kunnen alleen maar enthou siast worden op 3 oktober. Bovendien -was het koud. Maar toch zijn veel vaders en moeders met hun kinderen op stap gegaan. Ongeveer 3500 kin deren konden meedoen aan de festiviteiten, die de vereniging „Koninginne dag" en „De Professorenwijk" georganiseerd hadden. De telegrammen, die door verschillende organisaties zijn verzonden, tonen aan, dat Leiden wel degelijk meeleeft met het vorstenhuis. Het begon 's morgens natuurlijk al vroeg: reveille. In de hele stad heeft men het geluid kunnen horen vai bands, die de langslapers uit hun rust kwam wekken. De wind nam geluid mee van de grote en diepe t men. Flarden van het kopergeschetter onderbraken dit. In vier delen van de stad startten de korpsen zelf nog wat slaperig daar gingen ze: de zestig „junioren" het Christelijk tamboer- en pijperkorps „Kunst en Genoegen". Keurig marcherend ook trokken door de Nederlandse padvin dersband, de Paulusband en de Francis- band. De districtsband van de Nederlandse padvinders, die eigenlijk opgeheven heeft voor de bijzondere gelegenheid de oude leden bij elkaar getrommeld. Met de hulp van de meisjesband van N.P.G. kon men dan toch de reveille lo pen. Oübaas L. Questroo sprak vooi tocht begon er zijn waardering over dat in korte tijd de zaak toch in orde gekomen. De band heeft gisteren nog r dienst gedaan, want „Professorenwijk" heeft nog van de pittige muziek van deze band tijdens de kinderfeesten kunnen ge nieten. Na een uur nam men aan, dat de stad was ontwaakt en toen ging het terug. Aubade Tussen kwart over acht en half negen stroomde het Stadhuisplein vol. Alle Leid- se kinderen, die in de zesde klas zitten, kwamen met de meester mee. Toen het Leidse politie-muziekgezelschap gekomen kon Henk Franke op de verho ging gaan staan om de samenzang te lei den. Het Wilhelmus werd gevolgd door „Een Hollandse feestdag", wa? muziek van de dirigent is. Het pittigst kwam het „Ik hou van Holland' Met een lied van „Dank en bede" besloot men de aubade. Loco-burgemeester J. C. van Schaik sprak hierna een kort woord. ,Als je zelf jarig bent", zo begon de heer Van Schaik. ..krijg je een cadeautje. Als je vader of moeder verjaren, maak je of koop jt een cadeautje. Bij de Koningin gaat dit nu ook zo. Niet aleen de prinsesjes, het hele volk heeft feest vandaag, omdat de Koningin een moeder voor het hele I volk is". Tientallen vlaggen gingen de lucht in om een driewerf „hoera" op de jarige vorstin uit te brengen. Het politie- gezelschap marcheerde weer af en waar even tevoren de militairen voorbij waren gemarcheerd, ging nu een lange, blijde kinderstoet. Op weg naar het feest. In gehoorzaal Zowel de grote zaal als de foyer had men nodig om de 1700 kinderen, die van de aubade naar het feest kwamen, te ber gen. Klas voor klas stapte binnen en er ging heel wat tijd mee heen voor de grote kinderschare zat. In de grote zaal sprak dhr. N. B. M .Vreeburg het wel komstwoord, in de foyer deed dhr. M. I. de Jonge dit. De accordeon-virtuoos Henk Baving gaf eerst les inhet applaudisseren. Hij leerde het zogenaamde A.B.C.-applaus. A is hard klappen, B juichen en C met de voeten op de grond stampen. A en B en C bij elkaar was een heleboel herrie. Henk Baving maakte van zijn accordeon een hammond orgel, een draaiorgel, een kleine mond harmonica en tot slot een doedelzak. Ook Tom Cup met zijn sprekende popj kreeg een deel van het A.B.C.-applaus. Met „Jarig Jètje" werd zijn aandeel be sloten. De humoristische goochelaar Lan- gini zorgde met zijn „hoe-bestaat-het- toeren" voor veel spanning. Als „Bulletje en Bonestaak" ergens bij zijn, is het succes verzekerd. Dit onaf- soheidenlijke duo deed op het toneel de raarste ervaringen op, zodat de lachspie ren flink in beweging kwamen. Van de samenzang was de keel zo droog, dat een traktatie niet versmaad werd. De kinderen van het zesde leerjaar hebben een telegram aan de Koningin verzonden, warin zij Haar hartelijk feli citeren met deze mooie dag. Wedstrijden De schoolgaande jeugd kon gistermor gen op het terrein aan de Zbeterwoudse Singel terecht om eens flink mee te doen aan de kinderspelen. En tot slot kregen Leidens burgemeester werd niet vergeten Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot is niet vergeten, gisteren op het Koninginnejeest. Om negert uur in de morgen heeft de Ver eniging Koninginnedag de burge meester thuis een bloemenhulde doen brengen. En op de receptie van de garnizoenscommandant, luitenant-kolonel H. W. Gerth van Wijk, heeft deze zijn spijt uitge drukt over het niet aanwezig kun nen zijn van de burgemeester. Hij verzocht de loco-burgemeester, wethouder J. C. van Schaik, de burgervader de beste wensen voor diens gezondheid over te brengen. Ook wees de garnizoenscomman dant hierbij op de goede samen werking tussen de burgerlijke en militaire overheid in Leiden. nog prachtige prijzen: de eersteprijs- kregen soms een vulpen. Er werden blokjes geraapt, in zakken strom pelden ze naar de eindstreep en oofc „kruip-door-sluip-door" zorgde voor sen satie. Eierlopen en hardlopen, baldrijver en ringsteken, er was keus genoeg. Elf honderd kinderen hebben hun hart kun nen ophalen. De heren S. de Vries, J. Ber kenbosch, N. L. van Dalsen, A. J. J. Duin dam, C. Lau en L. Questroo zorgden dat alles vlot verliep. De prijswinnaars zijn: Meisjes 9 jaar. Groep 1: 1. Willy Vo gel! 2. Nanna Zaalberg; 3. Marjan van Kan; 4. Elly Kramer; 5. Lenie Sirat; 6 Anneke Koet; 7. Gerda Duindam; 8. An neke Bont. Groep 2: 1. Joke Ravestein; 2. Marianne van Winkel; 3. Elly Bleye; 4. Roby Stuart; 5. Mieke Kieft; 6. Elleke Serdijn; 7. Nelle- ke van Varik; 8. Lia SIoos. Groep 9: 1. Joke Segaar; 2. Tineke v. d Mee; 3. Martha de Bree; 4. Suuske de Klerk Wolters; 5. Remina Hidding; 6. Ine ke Burgerhout; 7. Mieke van der Mey; 8 Lydie Piket Groep 4: 1. Carla Meyer; 2. Anneke Ter wee; 3. Fietje Springer; 4. Hansje van Rosse; 5. Corrie van Vliet; 6. Beppie van Klaveren; 7. Hanneke Stolte; 8. Floortje Pierhagen. Meisjes 10 jaar, groep 5: 1. Mieke van der Kwaak; 2. Elsje van Rijnthoven; 3 Ans van Dam; 4. Saértje Wielen; 5. Ma rijke Kapaan; 6. Ineke de Hollander. Groep 6: 1. Hannie Kasler; 2. Ansje Keunen; 3. Corry Stolwijk; 4. Annemieke van der Meer; 5. Greetje de Roode; 8 Elly Groenewegen. Groep 7: 1. Lenie Luiks; 2. José Hellln- ga; 3. Judy van der Tuin; 4. Selma Phi lips; 5. Narda v. d. Reyden; 6. Elly G;jley Meisjes, 11 jaar. groep 8: 1. Emmy Ar- noldus; 2. Annie Ruis; 3. Rietje Nieuwen- burg; 4. Mieke Sierat; 5. Agnes Lange- zaal; 6. Hanny Bisschop; 7. Irene van Ginneken; 8. Sijtje de Koning. Groep 9: 1. Igna Liebas; 2. Tineke d» Jong; 3. Tineke Duindam; 4. Nelleke Grif fioen; 5. Gonny van' Baarn; 6. Suus de Jong; 7. Hennie Paauw; 8. Annie Groenen dijk. Jongens 9 jaar, groep 10: 1. Hans Dreef; 2. Wim Kap; 3. Rini van der Zeeuw; 4. Winfred Karstens; 5. Dikkie Honders; 8 Jan Koppelaar; 7. Lode Gijsman; 8. Ge- rard v. d. Water. Groep 11: 1. Robbie de Roo; 2. Herman v. d. Wijngaarden; 3. Cor Boekweit; 4 Klaas Pietersen; 5. Danie Carrée; 6. Eddy Momberg; 7. Wim Blom; 8. Jacques v. d Berg. Groep 12: 1. Hein van Vliet; 2. Wim Laman; 3. Henk Ginjaar; 4. Henny Duin; 5. Joop Hansen; 6. Kees Onvlee; 7. Rob Strietman; 8. Kees Meswoude. Jongens 10 jaar, gfoep 13: 1. Cor Cor net; 2. Adri van Leeuwen; 3. Co Schaap; 4. Ernst Wassenaar; 5. Wim van Hove; 8 Herman Colenbrander. Groep 14: 1. Koos T'iele; 2. Jaap van Meygaarden; 3. Theo Schuckhard; 4. Nico Reyneveld; 6. Coen Verkoop; .7. Hennie Veldhuizen; 8. Theo Spek. Jongens 11 jaar, groep 15: 1. Kar! Huschka; 2. Henk Nagtegaal; 3. Gerard Huisman; 4. Henny Regeer; 5. Sjaak da Wit; 6. Tonnie de Lange; 7. Koos Zitman. In groep 16 zijn de prijswinnaars: Nico d. Hoek; Martie Kleyn; Freddie Mon- anus; Cor Duindam; Joop van der Meer. Groep 17 (meisjes): 1. Willy Rietkerk; 2. Cor Heymans; 3. Thea Dellemeer; 4. Dorothé Martijn. Politie Rond het Stadhuis hadden in de mor genuren nog drie belangrijke gebeurte nissen plaats: het spuiten van de fon tein, een carillonbespeling en de oud- Hollandse poppenkast. Toen we, aange lokt door de carillonmuziek, op het Stad huisplein arriveerden hoorden we het al: „Politiepolitieieie". Nee. de breedglimlachende politieagent naast de poppenkast werd niet bedoeld; de die naar van de Heilige Hermandad, die ln de poppenkast in zijn gewichtigheid liep te paraderen, had de jeugd ingeschakeld om de guitige hoofdpersoon gevangen te nemen. De spanning droop eraf. En de fontein, die spoot maar voort. En het carillon strooide zijn klanken over de stad, die echte oud- Hollandse klanken, waarbij je de watergeuzen de Vliet op ziet varen. Nog steeds produceerden de dikke buikjes van de jochies boven op de fontein en de muilen van de draken aan de voet van de fontein hun wa ter. De klankenregen hield op en ook de fontein begon het welltjes te vin den. De poppenkast ging verder, 's Middags kon je het nog horen: „Moe.gaan we nou weer naar de poppenkast toe?" Regen en oranje 1012 uur: Prijsuitreiken aan oranje- dragende kinderen. Het viel wat tegen, ja echt, het viel tegen. O ja, die choco laderepen kwamen wel op, maar er wa ren toch heel veel kinderen, die geen oranje droegen. Er waren ook hele stra ten, waar geen enkele vlag te zien was. In het wagentje van de heer A. van der Neut werd de speurtocht naar oranje uitgevoerd. De heer C. J. van Leeuwen zat startklaar om direct uit de wagen te springen, als er iets in het zicht kwam. Op de achterste bank zat Lars Schuilenga met de dozen repen op zijn knieën. Het begin was goed. Op de Zuidsingel liep de zesjarige Marijke Sjardijn met een prachtige oranjestrik ln het haar. Ja, ze wist wel waarom ze niet naar school hoefde: „Juliaantje" was jarig. De namen van de prinsesjes wist ze ook vlot te noemen en ze vertelde ook, dat prinses Marijke net zo heette als zij. Maar er waren ook kinderen en niet zulke jonge die bij de naam van de Koningin nog wel even geholpen moes ten worden en die de namen van de prin sesjes ook met veel pijn pas konden zeg gen Het nieuws, dat prinses Beatrix in Leiden zal komen, was nog maar tot heel weinig kinderen doorgedrongen. In de Oosterstraat werd een hele groep kinderen aan het zingen gezet. Nadat dit kleln-kinderkoor uitgezon gen was, kwamen de repen weer voor de dag. Een moeder die graag een reep voor haar „armklnd" wilde bemachti gen, lelde zich op i 'ertcldc, dat zy wist wie e mster t jarig i Nee maar! In de Sumatrastraat hing een klein dik joch vergenoeg in de vensterbank. Een fluit hield hij zowat tegen zijn mond ge drukt. Hij bekeek het rumoer om zich met een filosofische blik. Hij was ook nauwelijks in beweging te krijgen om een reep te bemachtigen. Toen hij eindelijk aanstalten maakte om zich te verheffen, drukte hij eerst de oranjepet wat dieper over zijn oren, stond kalm op en schreed vervolgens naar de auto, wa veel waardigheid de reep in ontvangst nam om direct weer naar zijn post terug te keren. Zo ging het verder door de wijken. Alle wijken van Leiden hebben een beurt ge had. En de reDen kwamen op. Sjors en Sjimmie In de stadsgehoorzaal volgden 's mid dags ongeveer zevenhonderd kinderen de spannende avonturen van „Sjors en Sjim mie van de Rebellenclub" tijdens eer voorstelling door het „Nederlands Revue- en Toneelgezelschap" uit Den Haag. Het kinderfeest ging uit van de vereniging „Koninginnedag". De voorstelling begon een half uur te laat, omdat het gezel schap 's morgens in Rolde had moeten spelen. Intussen werd de kinderen zoet gehouden met muziek. Jammer dat de spelers deden alsof de drie microfoons niet op het toneel waren opgesteld, waardoor de stemmen veel te luid doorkwamen. Vooral in het begin ging hierdoor wel het een en ander van de tekst verloren. Voor de kinderen was de vreugde van het zien al genoeg. Voor al als het erg wild toeging, zodat van toneelspelen geen sprake meer was, amu seerden zij zich best. En het was immers feest, dan moet je zo nauw niet kijken. Zo dacht dit gezelschap er blijkbaar over. Tippelen Ondanks het koude weer is er gister middag weer fiks gewandeld. De deelne ming aan de wandelwedstrijden van de vereniging „Koninginnedag" was groter dan vorig jaar, want nu liepen ongeveer 650 wandelenthousiasten mee. Vooral de scholen hebben dit jaar de beste benen voorgezet. Achttien scholen liepen het parcours. Buiten deze scholen liepen de speeltuinvereniging „Rondom de Water toren", „Het Veteranenlegioen" en twee groepen padvinders mee. De individuelen waren gering in aantal (ongeveer veertig). Alle groepen hebben (waarschijnlijk dor de kou) de 15 km-route gekozen. Deze voerde naar de omgeving van Zoeter- woude. Na half vijf trokken ze weer de stad binnen. Uitvallers zijn er bijna niet geweest. Intussen was K.en G. bezig aan de muzikale rondgang. Het korps maakte een uitstekende indruk. De junioren liepen parmantig tussen hun grote col lega's. Bjj de Hoge Ryndyk plaatste het zich niet aan het hoofd van de lange •toet, maar aan de staart. Zo ging het richting „Oud-Hortuszicht". Daar was ook de jury, bestaande uit de heren M. Zwart en N. van der Voort, aangekomen, en de heer L. Questroo kon toen de uitslag bekend maken. Bij de scholen gingen de prijzen r 1. School 3 Oktoberstraat; 2. School Zuid singel; 3. School Du Rieustraat; 4. School Lorentzkade; 5. Ulo school St. Barbara; 6. Geref. school Asserstraat. Van de an dere groepen kreeg „Het Veteranenlegi oen" de eerste prijs, de Waingungagroep werd tweede. Ieder, die de tocht voor het eerst meeliep, kreeg ,een medaille, de anderen een cijfertje, waarop aangege ven stond, hoeveel maal <ie tocht al was volbracht. Timdelerclub bracht nieuw leven in Familie Kegge Uitnemend geslaagde toneelavond van LCOV en vereniging Koninginnedag Men zou kunnen zeggen, dat in de Leidse schouwburg gisteravond een onvervalste oud-Hollandse sfeer heeft geheerst. In de hele negentiende eeuw kan moeilijk een literair werk worden aangewezen, dat in breder kring gelezen is en waardering heeft gevonden dan Hildebrands Camera Obscura. Dit werk weerspiegelt zo zuiver de tijdgeest, dat vooral een goede toneelbewerking de mens-van-nu van die geest kan laten proeven, beter nog dan de wat langdradige schrijftrant van de auteur zelf. Henk Bakker is er ten volle in geslaagd die geest levedig te houden in zijn toneelbe werking van De Familie Kegge, en de het zesde lustrum vierende Tim delerclub heeft er een beste opvoering van gegeven. Wanneer we eerst enkele kleine be denkingen tegen Henk Bakkers werk wil len uiten betekent dat geenszins, dat we niet overtuigd zouden zijn van zijn vak manschap of waardering zouden missen 'oor zijn zorgvuldige behandeling van do tof. Maar het is toch buiten kijf, dat de lerste twee bedrijven wel heel wat zwak- ;er van bouw zijn dan de laatste twee. Zo is het op zichzelf niet onaardige ver haal van de bloemist niet een onmisbaar onderdeel van de intrigue, voor de toe schouwers noodzakelijk om te weten voor goed begrip van de handeling. Daar- t echter zoveel goeds tegenover, dat dit met niet te veel tegenzin slikt. Hét verguldavondje werd bijvoorbeeld prachtige herschepping van oud- Hollandse gebruiken, dat we geen toneel werk van eigen bodem zouden weten aan wijzen, dat zo'n zeldzaam raak ge schetst milieu bevat. De ontknoping doet wat zwakjes aan,, maar dat lag zeker iet aan de leden van de Timdelerclub. Als de voornaamste personen gelden on getwijfeld Jan Adam Kegge, dochter Hen- 'iëtte, Van der Hoogen en de wat al te fraaie Hildebrand zelf. Piet Kouwenho- Riet Krispijn-de Wolf, Ton v. d Berg en Eugène de Geus hebben van deze figuren levensechte mensen ge maakt, en dat wil voor een amateur- opvoering nogal wat zeggen. De spelers het tweede plan werden kennelijk door hun voorbeeld zo geïnspireerd, dat zij zich ten volle gaven. Dat het koste lijke verguldavondje het hoogtepunt van de opvoering werd ligt dan wel gedeel telijk aan de bekwaamheid, waarmee de mise en scène is gerealiseerd, maar zon der dit hartverwarmende enthousiasme de spel e i~s en speelsters zou het toch heel wat bleker over het voetlicht zijn gekomen. deze eerste opvoering in Leiden De Familie Kegge heeft de Timdeler club een heel beste be-irt gemaakt. De ovatie aan het slot was een waardige be loning voor de prestaties van de mede werkers. Een apart woord van hulde mogen we ook wel wijden aan de voor treffelijk verzorgde aankleding. Heel wat toneelverenigingen kunnen hieraan een 'oorbeeld nemen De voorzitter van de L.C.O.V., ds. J. v d. Wiel, die de avond had geopend, bood de heer Piet Kouwenhoven een geschenk r couvert aan. Voor de dames waren bloemen in kleurige ruikers geschikt. Na- de L.C.O.V en de vereniging Ko ninginnedag werd een telegram van trouw aanhankelijkheid aan de jarige Ko ningin gezonden - De opvoering werd bij gewoond door de rector magnificus en vertegenwoordigers van de senaat der universiteit, door loco-burgemeester J. c van Schaik en door de garnizoenscom mandant. luit.-kolonel H. W. Gerth van Wijk. G. T. Garnizoenscommandant hield receptie Vrijwel iedereen, die in het Leids open baar leven een rol van betekenis speelt, heeft gistermorgen de garnizoenscomman dant. luitenant-kolonel der intendance H. W. Gerth van Wijk, de hand gedrukt op de receptie, die hij ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin in de Doelenkazerne hield. Na allen harte lijk welkom te hebben geheten, nodigde de garnizoenscommandant de brigade generaal K. D. Scheffer uit, een dronk uit te brengen op H.M. de Koningin. Waarop de generaal zijn glas hief. en alle AGENDA VOOR LEIDEN Dinsdag Rehoboth tot 10 uur: verkoopdag ten bate Vvan nieuwbouw Diaconessenhuis. Academie, 8 uur: prof. dr. G. Ryck- mans uit Leuven over: Voorislamisch Arabië en het Oude Testament. Centrum, 8 uur: Geref. Bond, ds. v. d. Bosch van Bodegraven. Woensdag K. i Wei r Rembrandt door drs. J. Burcht, 8 uur: balletschool Swinkels- Hendrichs, leerlingenuitvoering. Pieterskerk, half 8: Avondstilte. Oegstgeest, raadhuis, 2 uurb zoek mr. J. Klaassesz, commissaris der Koningin. Donderdag Stadsgehoorzaal, 6 uur: zangconcours Ring Leiden en Omstreken van Chr. Zangverenigingen. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met ,,'t Is maar betrekkelijk", blijspel van Noel Coward. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Vereni ging van Zeeuwen „Luctor et Emergo", blijspel „De Mossevalle" (in kleder dracht). Noord wijk: concours d'élégance Nachtdienst apotheken Apotheek Herdlngh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502 en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur: werken van Isaac Israëls (tot 7 mei). Prentenkabinet, 25 uur: Het Parijs in Jean Marot (tot 12 mei). Prentenkabinet. 25 uur: etsen van Rembrandt (zomerpostzegels), tot 10 mei. Opdrachten literatuur historie 1956 De minister van O., K. en W. heeft een rijkscommissie van advies ingesteld in zake het verlenen van opdrachten op het gebied der literaituur-historie 1956. Tot •n voorzitter is benoemd de heer G. P. M. Knuvelder te Eindhqven; tot leden prof. dr. P. Minderaa te Leiden en dr. V. "5. van Vriesland te Amsterdam en tot ^ecretards de heer H. J. Michael te Den „Wij gedenken Uw weldadigheden in het midden van Uw tempel" Ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin werd gistermorgen in de Pieterskerk een dienst gehouden, waarin ds. Ottevanger voorging. Onder de aanwezigen waren de loco-burgemeester, wethouder J. C. van Schaik, wethouder D. van der Kwaak, de hoogleraren F. M. Th. de Liagre Böhl, J. de Zwaan en J. Prins, de predikanten J. de Wit, D. J. Vossers, H. J. van Achterberg, J. van der Wiel, J. N. de Ruiter en N. Kleermaker en een aantal andere kerkeraadsleden. Deze dag ls er een van dankbaar ge denken, maar ook van ootmoedig gebed voor ons ganse volk, aldus ds. Ottevan ger. Welk een weldaad heeft God Haar en ons volk geschonken; de Here zij lof, dank en aanbidding toegebracht. Hem, door Hem en tot Hem zijn alie din gen. Door Mij regeren de koningen. De Here God is in vololrekfe zin soeverein; het behaagt Hem gezag od te dragen. De betuiging moet er zijn, dat wij geringer zijn dan de weldadigheden, die ons zijn bewezen. Tot tekst koos de predikant psalm 48 vers 10: O God, wij gedenken Uw wel dadigheden in het midden van Uw tem pel. De tekst stelt ons precies op de plaats, waar wij moeten staan op de ver- Jaardag van de Koningin. Wij zijn niet afkerig van het feestgedruis, als .maar de gedadhtenn6 van Gods trouw wordt be waard, dat Hij de Koningin voor ons volk heeft gespaard. Wij geloven niet aan het toeval: Gods voorzienigheid gaat over ailfle dlingen. God heeft ons onze Koningin als gave van zijn hand geschonken en heef*, vor stenhuis en volk samengebracht. Het gimig bij Wiililem van Oranje om de vrij heid ln de volle zin van het woord, ook de vrijheid van godsdienst. Koningin Juliana leeft uit de oude tradities van het vorstenhuis en zij regeert naar de genade van God. Wij zien in onze Ko ningin de gratie Gods; wij eren Haar a'.s moeder van Haar gezin, wij eren Haar ook als mcreder-koningm van ons volk. Ds. Ottevanger wees erop, dat de Koningin voor de noden en zorgen van het volk een open oog en hart heeft. Zy heeft by de aanvaarding van het koningschap de beiydenis af gelegd, dat Zy door dc gratie Gods regeert, zy stelt zich onder de heer- cchappy van God. Denken en danken, deze twee horen byeen. Denken is Zilveren medaille voor adj. Nieuwenstein Aan adjunct-onderofficier-iusbructeur J. L. Nieuwenstein van het dienstvak der •intendance te Leiden is ter gelegenheid Koninginnedag de medaille in zilver de zwaardera, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, verleend. Het Oosten Wedvlucht van de postduivenvereniging „Het Oosten" (zaterdagvliegers) met oude duiven van Roosendaal af op zaterdag 28 april 1956. In concours 175 duiven, wel- m 13.30 uur met n. wind werden ge lost. De eerste duif bereikte zijn hok om 14.48(07 uur en maakte een snelheid van 815,04 m per minuut. De laatste prijswin- om 15.01,14 uur met een snelheid van 776,37 meter per minuut. De uitslag luidt: J. Roest 1, 9, 27, 31; J. v. d. Weele 2. 4, 11, 28, 33; R. Vreeburg 3. 22; J. van Wezel 5. 8, 18. 21, 35; H. v. d. Vecht 6, 7, 17; A. ter Haar 10, 12, 16; H. Bey 13; J. Faas 14; S. Schoeman 16; L. Burgers 19, 26; Chr. Selier 20, 24, 32; B. Singerling 23, 34; A. van Gennip 25; D. Zwaan 29; F. Breedijk 30. Benoeming onderwijzer B. en W. stéllen de raad voor in een vacature van onderwijzer aan de open bare opleidingsschool voor gymnasium en H.B.S. aan de Aalmarkt te benoemen de heer B. Uiterwijk Winkel, tijdelijk onder wijzer aan deze school. „Bij opvolgiiiiiing, hoofdeeeeenrechts V9 MET DEFILE IN BREESTRAAT WERD TRADITIE HOOG GEHOUDEN LTET GERüCHT VAN EEN MILITAIRE MARS met défilé is naar Koninginnedagtraditie gisteren in Leiden te vernemen geweest. Mili taire eenheden van het vliegkamp Valkenburg, van de militaire koks- school, van de studentenweerbaarheidsvereniging Pro Patria en van het district 's-Gravenhage van de Nationale Reserve marcheerden vanaf de Lammenschansweg naar de Breestraat, waar gedefileerd werd voor de brigade-generaal der intendance K. D. Scheffer. Deze stond daar op het plankier met i. luitenant-kolonel H. W. Gerth i Wijk, de garnizoenscommandant en lo burgemeester J. C. van Schaik. Links rechts van de Stadhiussloep hadden de genodigden een plaati. En ertegenover het detachement van de sociaal-medische dienst, waarvan sommige leden zich bij de langdurige beschouwing van de Stad huisgevel wellicht hebben afgevraagd uf het geen tijd werd zich aan te sluiten bij ereniging Oud-Leiden n het hoofd van de militaire stoet reed majoor der intendance H. H. Frank, rechtop in de jeep, de ogen overschaduwd door de diepe Amerikaanse helm. Achter hem de kapel van de marine-luchtvaart dienst van Valkenburg en verder Pro Patria met de witte pluimen ei stramme orde van twee compagnieën mariniers en M.L.D. Toen een hele tijd niets en vervolgens het tweede deel de stoet, zich voortbewegend op het ritme, dat de tamboers van het corps Nationale Reserve van het district 's-Gravenhage aangaven. Met „bij opvolgiiiing, hoof deeeeenrechts!" de eerste en tw kader- en de eerste en tweede instruc tiecompagnie van de 1-oksschool daarach ter en een compagnie Nationale Reserve, een detachement Bewakingscompagnie Leiden en tenslotte een detachement van het 334ste transport squadron van de Koninklijke Luchtmacht. Sommige toeschouwers, die zelf ver kouden stonden te worden, lachten om een officier, die met hese stem zijn comman do's trachtte te bulderen. De nationale Reserve defileerde goed, de koksschool beter, de mariniers en de marine-lucht vaartdienst uitstekend en lest, 334 squa dron Kon. Luchtmacht, het best. De pa rade was een goed punt op het feestpro gramma. Moge deze Koninginnedag-tra ditie in ere worden gehouden. De Timdelerclub zorgde gisteravond in de schouwburg voor een on vervalste oud-Hollandse sfeer. Deze foto toont een fragment van het derde bedrijf van De famïli'. Kegge. Nog een onderscheiding De heer A. J. W. Halfwilder te Leiden, kantoorbediende bij de firma gebrs. Van Cleef te Den Haag, heeft de bronzen me- daiiile verbonden aan de orde van Oranje assau ontvangen. Geref. Gemeente Leiden Voor de geref. gemeente. Nieuwe Rqn 76, hoopt hedenavond om half 8 ds. P. Honkoop uit Rijssen. danken en danken ls tevens denken. De predikant herinnerde er nog aan, dat er tyden zyn geweest, dat Oranje op de achtergrond stond. Dat waren niet de beste tyden voor ons volk. Wetenschap, handel en nyverheld bloeiden onder de regering van de Oranjevorst. „Wij zullen bidden voor de overtreden, die over ons zijn gesteld". Ds Ottevanger besloot met de bede, dat koningin Ju liana nog vele jaren gespaard mag wor den, voor land, volk en Kerk. Hij citeer de daartoe psalm 134 vers 3, waarmee de aanwezigen instemden. Aan het eind van de diens*, werden twee coupletten van het Wilhelmus ge- B. Mark 25 jaar bij Reiniging Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de heer B. Mark, Haarlemmerweg 74, by de gemeentelyke relnigings- en ontsmet- tingsdienst zün werkzaamheden begon. In het administratiekantoor aan de Noorderstraat werden de heer Mark en zijn vrouw, ln tegenwoordigheid van wet houder Jongeleen, de ambtenaren van de dienst en vertegenwoordigers van de per soneelsvereniging, door de directeur, de heer J. H. de Jong, harteiyk toegespro ken. De huldiging geschiedde op verzoek an de jubilaris in beperkte kring. Zelf nog maar een maand werkzaam am de heer De Jong de heer Mark als eerste werkman in dienst. Hij werd aan genomen als hulp bij het repareren van schuiten, het maken van een beschoeiing langs de baggerstalen, het repareren van luiken voor het afdekken van schuiten en nog andere werkzaamheden. Enige tyd later werd hem het dagelijks reinigen van e urinoirs in de stad opgedragen. Hij ont ing daarbij tevens de functie van onbe zoldigd gemeenteveldwachter om hen, die de urinoirs een onbehoorlijk gebruik maakten, te verbaliseren. Later werd de heer Mark chauffeur op de eerste riool- kolkenzuiger. „Uw bekwaamheid als chauffeur trad hierbij zodanig aan het licht, dat wy u zonder aarzeling ook plaatsten op alle andere auto's bij de dienst", aldus de heer De Jong. B. en W. benoemden de heer Mark vorig jaar tot kampwachter voor het nieuwe woonwa genkamp. De heer De Jong wees vervolgens op de ijze, waarop de heer Mark zijn werk heeft gedaan. Ten slotte noemde hij het lidmaatschap van de jubilaris van de dienstcommissie. „U kunt op uw loopbaan grote voldoening terugzien". Aange boden w-erden een oorkonde en de grati ficatie. Wethouder Jongeleen onderschreef ge heel wat door de directeur was gezegd. Bij de benoeming van de heer Mark tot kampwachter had hy de stellige indruk, dat deze functie in goede handen zou Namens de personeelsvereniging sprak de heer C. Glasbergen. Zijn woorden gin gen vergezeld van een cadeau voor de jubilaris en bloemen voor diens echtge- Koninginnedag" wenste Koningin geluk De Vereniging Koninginnedag te Leiden heeft H.M. de Koningin gis teren een gelukstelegram gezonden. De inhoud van het telegram luidde: Bestuur en leden van de Vereniging Koninginnedag Leiden, de verjaar dag van Uwe Majesteit feestelijk vie rende, zich dankbaar bezinnend op het grote goed, ons land en ons volk in het Huis van Oranje geschonken, bieden Uwe Majesteit en Haar gezin eerbiedig hun gelukwensen aan. Het telegram was ondertekend door de voorzitter, ir. P. C. Lindeu- bergh, en door de secretaris, de lieer J. C. J. Lambermont. Herdenking Comité 28 R.I. Het Comité 28 RA. heeft de oud-28 R.I. ere (uit Leiden en omgeving) opgeroepen om zich op 10 men dn Dordit te verenigen voor een herdenking van de gevallenen van diit regiment. In de Hervormde kerk van Dubbeldam en het monument op het kerkhof aldaar zal de eigenlijke herden king plaats hebben. Het programma is: hallf lil samenkomst in de kantine van de Benthientoazeme in Dordit, half 12 korte algemene vergade ring. half 1 vertrek naar Hervormde kerk Dubbeldam. 2 uur herdenking bij het mo nument, 5 uur gemeenschappelijke maal- tüd. De aanmelding kan geschieden by de secretaris van het Comité, de heer C. Hengst. Halleystraat 28 Den Haag. P advindersdemonstratie op Oud-Poelgeest De Waigungagroep uit Leiden heeft za terdagmiddag op Oud-Poelgeest voor een Engels gezelschap een demonstratie ge geven. De gasten waren scholieren uit Portsmouth (Engeland). De directeur van de Engelse school, mr. Harmond, vertelde vóór de demonstratie iets over zijn reis door Nederland. Onder hoorngeschal werden de „Union Jack" en onze driekleur gehesen. De Engelse padvindsterswet las een van de vrouweiyke gasten, een gastheer las de Nederlandse pad vinders wet. De demon stratie moest een indruk geven van het de Nederlandse padvinder. De in Nederland zo bekende „kooktafel" was de gasten totaal onbekend. Er kwamen ""'*s constructie-tekeningen aan te pas de werking uit te leggen. De panne koeken, die op deze tafel gebakken wa ren, maakten duidelijk, dat het wel de gaan moeite waard ls de werking ervan eens te bekijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3