CHRISTELIJK Manifest gewijd aan eis tot vrijheid van vakbeweging In Prot. Chr. kring te weinig interesse voor beroepskeuze C. J. van Mastrigt: De norm is belangrijker dan de vorm Ons parlement I Overtollig vet 2 DINSDAG 1 MEI 1956 KANTTEKENING Chr. Psych. Centrede voor School en Beroep Chr. sociale organisaties helpen financiële bezwaren ondervangen TJOEWEL de Christelijke Psychologische Centrale voor Schooi en Beroep reeds dertig jaar bestaat gaan te veel Chr. scholen en Chr. ouders nog al te gemakkelijk aan het zo belangrijke werk van de provinciale stichtingen, die in genoemde centrale georganiseerd zijn, voorbij. Dit verklaarde zater dag (op de jaarlijkse ledenvergadering van de Centrale te Utrecht gehou den) een bestuurslid van de Gelderse stichting; nog wel een van de best florerende stichtingen in het land. Behalve een onderschatting van de betekenis van het werk, zijn hieraan de Mey, vik. te Oudekerke (Zeeland Beroepen: te Hengelo (6de pred pl. J. Lietaert Peesbolde, em. pred. te Leeuwarden; te Meteren en Est kand. A. J. Mulder te Dordrecht. Bedankt: voor Putten (toez.) J. Zwij- nenburg te Kinderdijk; voor De Bilt J. Smit te Groot Ammers. Beroepbaar: J. A v.d. Meiden, pred. te Paramaribo, Herv. pastorie Princen- hage (van 21 juli af). GEREF. KERKEN Beroepbaar: De classis Amsterdam heeft préparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard kand. G. Rang, W. de Withstraat 172 IT en kand. N. Wijn gaarden, le Helmerstraat 92 hs Amster- GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.). Bedankt: voor Smith ville (Ontario. Canada) K. Bruning te Rijnsburg. - Beroepbaar: De classis Groningen ook schuldig de vrij hoge kosten, aan de psychologische onderzoeken ver- I heeft préparatoir geëxamineerd en be- bonden. Wat deze laatste factor betreft, zal de situatie zich in de nabije foePbaar verklaard kand. C. J. Srrtelik toekomst waarschijnlijk in gunstige zin wijzigen. Gerekend wordt op een belangrijke overheidssubsidiëring. Beroepingsiverk In een toelichting verklaarde zater dag op de jaarvergadering de heer A. J. Schreuder, tweede voorzitter van de centrale, dat aan de rijksoverheid voorgesteld zou moeten worden, alle personeelslasten van de stichtingen vol ledig te subsidiëren. De provincie en de gemeenten zouden dan de helft of driekwart van de exploitatiekosten voor hun rekening moeten nemen en de ove rige uitgaven zouden dan bestreden moeten worden uit de inkomsten. Op deze wijze zou het mogelijk zijn, dat het psychologisch onderzoek in ver band met de beroepskeuze binnen ieders bereik komt. Alvorens de Rijkssubsi die-regeling definitief haar beslag heelt, zullen echter waarschijnlijk nog enige jaren verstrijken. De door de overheid ingestelde commissie-Langeveld bracht ten deze nog geen rapport uit. De moeilijkheid is echter, dat de uitbouw en verbetering van de organi satie en outillage van de stichtingen nu reeds ter hand genomen moeten worden, wil men te zijner tijd volledig kunnen voldoen aan de voorwaarden, die de overheid aan de subsidieverle ning zal stellen. Zo zullen zoveel mogelijk alle stich tingen, voor zover dit nog niet het ge val is, een psycholoog en een beroeps keuze-adviseur in dienst moeten nemen. De samenwerking van de stichtingen zal meer gecoördineerd moeten wor den; het personeel van de verschillen de stichtingen zal onderling meer con tact moeten hebben. In het optreden naar buiten zal meer één lijn getrok ken moeten worden en ook de propagan da zal meer centraal verzorgd moeten worden. Met andere woorden de stichtin gen moeten meer de Centrale bij haar werk betrekken. Om op het ogenblik reeds v breidingen en verbeteringen te kunnen zorgen heeft de Centrale bij de Chr. sociale organisaties aangeklopt en deze hebben zich te samen garant gesteld voor een bedrag van 17.000. Een be drag, dat het zogenaamde garantiefonds vormt en dat tot eind 1958 zal worden gehandhaafd. De heer J. H. Wernsen, penningmeester van de Centrale kon zaterdag dit heugelijke nieuws mede delen. organisatorische zin behoeft voor al de situatie in Zuid-Holland verbete ring. Hier bestaan immers tal van kleine stichtingen, die soms per jaar nog geen 50 adviezen uitbrengen. DeZe kleine stichtingen zouden hier hun zelf standigheid prijs moeten geven, zodat de provinciale stichting verantwoorde lijkheid kan dragen voor alle kleineré stichtingen. De vergadering, die onder leiding stond van de heer C. Smeenk keurde de jaarverslagen goed en koos in de vacature van mevrouw A. de Kam-Bou- te Goes, die zich niet herkiesbaar stelde, mevrouw mr. OthofMassink te Ochten. In de vacature G. J. A. Zwijnenburg uit Zwolle werd gekozen de heer J. Vermeer uit Almelo. etariaat van de Stichting is geves tigd Maliebaan 8 Utrecht. Boek VAN DE DAG Adve Zondagsscholen op G.G. Uitgeverij L. Stafleu heeft, temidden van haar wetenschappelijke en andere uitgaven, een serieuze poging gedaan, enkele goede detectiveromans op de boekenmarkt te brengen. Deze poging mag geslaagd worden genoemd. Uit het Engels werden zes goede verhalen van bekende auteurs vertaald. Met grote zorgvuldigheid is er kennelijk naar ge streefd. alles wat aanstoot zou kunnen geven, uit de tekst te weren. Dat is al een verdienste op zichzelf. Liefhebbers van detectiveromans wil len we de volgende titels dan ook van harte aanbevelen: Vrijdag 13 april (F A. Chittenden), Bizar Entree (Berkeley Gray). Misdaad en protectie (idem), Het blonde gevaar (idem), Het Potsdam complot (Don Betteridge) en Vlieg ei niet in! (Capt. A. O. Pollard). Onze enige opmerking is, dat we niet alle omslagtekeningen kunnen waarderen. ver; In het Jaarbeursgebouw te Utrecht is zaterdag de jaarvergadering gehouden van de Ned. Herv. Zondagsscholenbond op G.G. In zijn openingswoord stelde de voorzitter ds. W. Vroegindewey uit Bar- neveld de vraag aan de orde, of het nog zin heeft het werk van de zondagsscholen voort te zetten. Ds. Vroegindewey wilde voor de beant woording van deze vraag niet zijn uit gangspunt nemen in de werkelijkheid van vandaag. Hij nam als uitgangspunt de Bijbel. De duivel lacht ons dan wel uit, maar wij gehoorzamen aan de op dracht van onze Zaligmaker, omdat wij niet voor een verloren zaak strijden; Christus heeft immers reeds gewonnen. God wil ook het Zondagsschoolwerk nog gebruiken om zondaren in het Konin krijk der Hemelen te brengen, aldus ds. Vroegindewey. die bij afwezigheid van de heer M. Noteboom, de morgenver gadering leidde. Volgens het jaarverslag van de sec retaris zijn er thans 172 scholen en 163 kerkeraden bij de bond aangesloten. In de middagvergadering refereerde ds. T. Poot uit Haaften over: ,.Hoe wek ken we de belangstelling voor het Woord Gods bij de jeugd?" De heer J. Noor- lander uit Barneveld hield een vertel ling. Advertentie voor mooie, zochte honden MELODIE en WOORD der Ethergolven WOENSDAG te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal: te 's Gravenhage-Zuid Hilbers te Enschede-West en B. Smeden te Rotterdam-Zuid: te Huizen B. Bijleveld te Noordeloos en H. C. d. Ent te Werkendam. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: te Werkendam Chr. Dam te Barneveld en G. Zwerus Sunnyside (Washington, V.S.). Beroepen: te Kampen Chr. van Dam te Barneveld, die bedankte voor Mid- delharnis en Wageningen. OUD GEREF GEMEENTEN ngenomen: naar St. Philipslar Gebraad, oefenaar te Capelle a. d. IJs- Het werk onzer handen Nee, het gaat niet slecht in Nederland. Er heersen welvaart en voorspoed. Het is te merken op Koninginnedag als de mensen blij en vrij feest vieren. Er wordt niet op een dubbeltje gekeken! Koninginnedag dat is de verjaardag van onze Vorstin, van ons staatshoofd. Zij regeert „bij de gratie God-s" en wij geloven dat zij haar macht ontleent aan God, Die de drager is van alle macht in hemel en op aarde. Beseft u welk een verant woordelijkheid dat is? Óm als staatshoofd Gods dienaresse te zijn? Wie dat beseft heeft gisteren ongetwijfeld nog iets anders ge daan dan feestvieren. Die heeft zijn gebed het persoonlijk wel zijn van onze Koningin èn het welzijn van land en volk in zijn gebed voor Gods troon gebracht. Misschien met de woorden van Mozes: en bevestig Gij het werk onzer handen over ons". Inderdaad, het gaat niet slecht in Nederland materieel niet. Maar als wij dat gebed gisteren nagelaten hebben, dan gaat het wèl slecht geestelijk slecht. En EEN WOORD VOOR VAN DAAG C.H.~jongerenconferentie te Ermelo H. W. Tilanus erelid van de C.H.J.G. (Van één onzer verslaggevers.) '"TE oordelen naar de grote deelneming aan de driedaagse voorjaars-confe- -*■ rentie in „Het Trefpunt" te Ermelo, is de belangstelling voor het werk van de Federatie van C.H. Jongerengroepen sterk groeiende. Voorzitter dr. ir. G. A. Kluitenberg verheelde in zijn slotwoord niet, dat de landelijke organisatie nog voor grote verandering vatbaar is, maar hij vertrouwde dat de geestdrift, op deze bijeenkomst gewekt, zal resulteren in een enthou siaste aanpak. Voor de nu nog zwakke CHJG-gewesten van Drenthe- Over ijssel en Gelderland werd dit reeds duidelijk door de spontaan opgezette provinciale activiteiten. In het algemeen was men van oordeel, dat de mede werking van de plaatselijke C.H. Kiesverenigingen aan het CHJG-werk veel beter kon zijn. Dankbaar werd echter geconstateerd, dat het onder de ouderen ook vaak anders is. Bewijs daarvoor was de aanbieding van het ere-lidmaatschap van de CHJG aan de voorzitter der CHU, de heer H. W. Tilanus, die tezamen met het Kamerlid H. Kikkert het hoofdbestuur der CHU op deze conferentie representeerde. ren kan! Een hoogtepunt programma was ongetwijfeld de rede van de heer C. J. van Mastrigt, vice- voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond, onder de titel: „Verantwoorde maat schappij". „Wij denken zo langzamerhand in bouwdozen", zo begon de referent zijn betoog, „en we benaderen de maatschap pelijke vraagstukken bij voorkeur vanuit het technisch-organisatorische". Hierin ligt een groot gevaar besloten. Natuur lijk moeten er vormen zijn, omdat we an ders in een chaos belanden. Maar be langrijker dan de vorm is de nórm en dat wordt maar al te vaak vergeten! V erantwoordelijk Wat houdt het begrip „verantwoorde lijkheid", waarover tegenwoordig zo veel wordt gesproken, nu eigenlijk in? In feite betekent het: antwoord geven. Daarom is het een zeer persoonlijke zaak. Enkeling én volk moeten antwoor den aan de persoonlijke God, die ons in de samenleving heeft geplaatst en ons voor een taak heeft gesteld. Internationaal Christelijk Vakverbond Doelverwerkelijking Chr. van normen van de arbeid heeft het Internationaal Chris, telijk Vakverbond een manifest gepubliceerd, waarin het verbond namens de Christelijke christelijke vakbeweging J verminderd wordt verde- zich scharen achter alle In- arbeiaers over de ge- digd. spanningen, die op natio- heïe wereld met grote De Christelijke arbeiders naai en internationaal plan nadruk verklaard te tionaal plan te komen tot een verkorting van de ar beidsduur. Hierbij vraagt het bijzondere aandacht voor de ongehoorde wan toestanden waaronder mil- j oenen arbeiders uit de landbouwsektor in Latijns- Daarom zal het I. C. V. Amerika, Azië en Afrika nog steeds gebukt gaan. zullen strijden voor de i dat in universele sa- tering der levens- en arv Bovendien zal de christe lijke arbeidersbeweging, die begaan is met de ma teriële en zedelijke belan gen van de arbeiders bijzon dere aandacht moeten be steden aan de vrije tijds besteding en de culturele noden van de arbeidende bevolking. Het I.C.V. zal deze doel- kalijke, algeme- keren en de opgang van gmg. ne, gelijktijdige en gecon- minder ontwikkelde gebie- troleerde ontwapening zal den. Het manifest bezigt hiertoe worden doorgevoerd. De volledige tewerkstel- de volgende bewoordingen: Zij hopen, dat de inspan- ling, die thans in enkele Moge overal deze vrij- ning der volkeren, veeleer landen, dank zij een voort- w heid worden gehandhaafd, dan op bewapenings- gezette hoogconjunctuur .teifini»n' fcranVititr ingeluid of hersteld: in de- programma's, zullen ge- heerst, moet ook voor de trouw verdedisen in ane geindustn- richt worden op het veilig- toekomst worden veilig ge- internationale install!!,- i-'ï" en moet, door actie- waarmee het samen- dat hierbij bij- ve maatregelen, worden Jerkt. zowel op Europees als op universeel plan. Meer en meer wordt het duidelijk, dat werkelijke so- l" ciale opgang alleen moge- mocratische aliseerde landen, nog al te vaak door polietendenzen ener heids vakbeweging gefnuikt; in de com tische landen, waar zij door partijdictatuur en staatskapitalisme onmo gelijk wordt gemaakt; in minder geïndustriali seerde landen en afhankelij ke gebieden, waar zij al te vaak door het Staatsge zag en door de werkgevers met de voeten wordt ge treden; in alle landen zij stellen en- zondere aandacht zal wor- uitgebreid tot alle landen, rdt den besteed aan de sociale economische vooruit- Het I.C.V, deelde de zor- g in de achtergeble- gen der arbeiders ten gebieden der wereld. zien van de automatisering üjkVSp'dê gimklti'l der industrie en zal, in sa- een sterke, vrije vakbewe- de eerste menwerking met de Natio- glng dle zoals d, christe. dat loon- na e Christelijke Vakeen- ,«jk| vakbeweging, de gees- beidsvoorwaarden in trale van de gehele wereld te,lijke e„ stoffelijke waar- deze gebieden algemeen en strijden voor de eerbiedi- denJ van de arbeider als op grootscheepse wijze ging van de menselijke pers„on, van zijn gezin en worden verbeterd. Hiertoe waarden in de arbeider bi] yan zjjn beroep erkent eer kan de christelijke vakbe- elke teohnischë vooruit- biediet en bevordert weging in belangrijke mate gang. ter wereld ook, waar zij bijdragen door haar werke- Daarom door regeringen of^ andere en levende solidariteit De christelijke vakbewe- verspreiding instanties wordt miskend te tonen met de steeds aan- ging is er méér dan ooit telljke vakbeweging, over- Deze vrijheid is nodrg als groeiende schare van ar- van doordrongen dat ingrij- al in de wereld, een der brood voor een werkelijke beiders uit de onderontwik- pende structuurhervor voornaamste taken van hel sociale en menselijke voor- keide en afhankelijke ge- mingen in de ondernemin- I.C.V. De christelijke di- uitgang. bieden en door zelfs per- gen, de bedrijven, de natio- mensie van onze beweging Het I.C.V. volgt met gro- soonlijke offers te aanvaar- nale economieën en het in- zal worden gemeten naar te bezorgdheid de ontwikke- den ter bevordering van de ternationaal economisch be- de mate van werkelijke so ling op dit gebied in Duits- sociale vooruitgang dezer stel noodzakelijk zijn om lidaritelt die de christelijke land, Spanje, Oost-Europa, arbeiders. de menselijke persoon van arbeiders ten aanzien van Latijns-Amerika. Arfika Wanneer alle arbeiders de arbeider te vrijwaren en hun minder bevoorrechte en Azië. der wereld menswaardige een dynamische en alge- broeders weten op te bren- Dat de arbeiders van alle Jonen en arbeidsvoorwaar- mene actie voor sociale gen. rassen, landen en talen zich den, behoorlijke sociale verbeteringen door te voe- verenigen in vrije vakorga- verzekeringen, goede huis- ren Moge de Heer onze po- nisaties, die de volledige vesting en redelijke be- gingen zegenen om vrlj- mens met zijn materiële er staanszekerbeid zullen ver- tTET I-C.V. begroet het feit, held, vrede en welvaart te geestelijke noden ten dien- worven hebben, zal het 11 dat de christelijke vak- brengen aan allen op de ste staan, en vrije ontplooi- voor hen gemakkelijker beweging in de eerste ran- gehele wereld die door de ing van zijn persoonlijkheid zijn, naar de normen van gen heeft gestreden en nog arbeid van hun geest en bevorderen, joals die te al- een werkelijk christendom strijdt om zowel in bepaal- handen Zijn lof verkondl- len tijde en overal door de te leven. de landen, als op interna- gen. n nu in socialistische kring verantwoordelijkheid, dan is dit een vooruitgang bij de vorige vergeleken. Maar het blijft halfslachtig, indien de partij het aan de leden persoon lijk overlaat, hoe men het begrip wil in terpreteren. Ook als groep, als organi satie, dient men een duidelijk antwoord te geven! God heeft ons verantwoordelijkheid geleerd tegenover onze naaste. Zijn we niet dan pas mens, wanneer we in ont moeting komen met onze medemens? Eerst door dit contact ontstaat er een ge meenschap, een sémen-leving. Zo bete kent het beslist een vereniging om het begrip „maatschappij" alleen te betrek ken op het bedrijfsleven, het sociaal-eco nomisch leven. Het ganse gebied van het i-leven valt er onder: gezin, school, bedrijf, staat. Het sein springt op onvei lig, wanneer elke groep afzonderlijk de maatschappij wil gaan verbeteren. Als of de mens te splitsen is! Het gaat er om in deze maatschappij het organisch verband te herstellen, aldus de heer Van Mastricht. In 1899 sprak het eerste Chr. Sociale Congres voorkeur uit voor de organisatorische weg. Maar dit is hooguit nog een hulp middel, die voor deze tijd de oplossing wilde zoeken in een terugkeer tot de ;rantwoordelijkheid van de enkeling. Het gaat immers om de enkeling in zijn eigen, zeer persoonlijke verantwoor delijkheid. Daarom bezag spreker de ontwikkeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie met een critisch oog. Als dit de heilstaat moet worden, ver vallen we in dezelfde fout als het com- Coniservatieve norm organisatie is. Deze moet machtsspreiding. Maar we mogen de mogelijkheden van de organisatie niet overschatten. Daarom dienen we bij elke nieuwe vorm steeds weer critisch en realistisch te werk te gaan. Dat bete kent conservatisme, wanneer het gaat om de wezenlijke norm. Voor het poli tieke handelen geldt als zodanig on veranderlijk Gods Woord. Progressief zijn we, wanneer het gaat om het schep pen van vormen, die passen in deze tijd. En wat dit betreft, aldus de heer Van Mastrigt, past in deze tijd. bijv. de medezeggenschap van de arbeiders, niet de socialisatie der bedrijven. Slechts wanneer ieder verantwoordelijkheid draagt en k&n dragen, zijn we op weg iar een verantwoorde maatschappij. Op het interesanti? betoog van de arts A. D. W. Tilanus over de plaats van de jeugd in de samenleving, kunnen we slechts kort ingaan. Het gevaar is groot-, dat de oudere generatie, die nu aan het roer staat, de nieuwe generatie een gedragspatroon op wil leggen. Dit aan vaarden de jongeren niet! Zij willen in vrijheid hun plaats kiezen in de samen- lering en zijn zeker bereid verantwoor delijkheid te aanvaarden. Zij moeten in het werk betrokken worden, daarbij kunnen handelen op eigen wijze. Laten de ouders daarbij niet me- 1 de wijsheid in pacht te hebben. Juist deze razend snel veranderende maat schappij is de jeugd vaak beter in staat denken en handelingen aan te passen •anderde omstandigheden. En slechts een juiste aanpassing leidt to* een verantwoorde handeling. De zeer goed geslaagde conferentie maandag gesloten. De Nederlandse Baptisten Jeugdbeweging heeft op haar jaarvergadering te Utrecht besloten om in samenwerking met de Unie van Baptlstengemecnten en de Nederlandse Baptisten Vrouwen beweging een nieuw centrum in het léven te roepen voor zomer- en vor mingswerk, conferenties en ontvang sten. In het centrum, dat in de plaats komt van het hnldige buitencentrum Renderloo te Epe, wordt ook het semi narium voor de opleiding van voor gangers ondergebracht. onze volksverte- De mannen en die samen het parlement vormen, vertegenwoordigen ons daar. Het is ondoenlijk, dat het gehele Nederlandse volk één parlement zou zijn, en daarom plegen wij langs de weg van verkiezingen een aan tal mannen en vrouwen aan te wij zen, die naar onze mening in aan merking komen om daar zo het kan in overleg met en anders ten overstaan van de regering op te komen voor de rechten en belangen van land en volk. Maar daarom is het goed en bo vendien noodzakelijk, dat we op de hoogte zijn van wat er in het par lement gebeurt. De mannen en vrou wen daar zitten of staan in dat par lement niet op eigen gelegenheid. Zij oefenen geen functie uit, waarvoor wij desnoods wel enige belangstel- ing kunnen opbrengen, doch waar nee wij voor het overige niets uit staande hebben. Zij zitten of staan voor ons allen. Zij vertegenwoor digen ons. Dat wil zeggen: zij maken het mogelijk, dat wij daar zélf te genwoordig zijn. Het is dan ook ons aller zaak, waarom het gaat in het parlement en die in het parlement in het geding is. Advertentie is ongezon^ en maakt U onaantrekkelijk. CARRUGAN, het onschadelijke romige Zweedse melkdieet, vermindert Uw ge wicht zonder hongerlijden, en is verkrijg baar bij apothekers en drogisten. Horizontaal: 3. dundoek, 7 tuig, 8. vreemde munt, 10. in het jaar onzes Heren, 11. keuken gebruiksvoor werp. 12. bestaat, 13. reeds, 14. hulp, 15. binnen. 17. gelofte. 19 oogklep voor paar den. 20. stuurinrichting. Verticaal: 1. voedsel, 4. onderwijs, 5. vogel, 6. h 9 zij, die de lakens uitdelen, 11. groot- waardigheidsbekleder, 13. wijnmaat, 16. nieuw. 18. lidwoord. OPLOSSING PUZZLE NO. 401 1. Vol. 2. luister, 3. store, 4. erika, 5. regatta, 6. arm. 5. ii. Een paar kilometer buiten Oxford, aan de straatweg naar Woodstock, lag achter een hoge muur de St. Andrew's School, een wereldje op zichzelf. De leerlingen zagep maar heel weinig van Oxford. Wanneer ze het hek in de hoge muur uitliepen, was het doorgaans om naar de overkant van de weg te gaan, waar uitgestrek te terreinen voor rugby, voetbal en cricket la gen, benevens een vijftal tennisbanen en een zwembad. Binnen de muren stonden de school gebouwen rond een binnenplaats geschaard met keurig onderhouden 'gazons en grintpaden: de directeurswoning, het schoolgebouw, de grote zaal, de Grote School en de woongebouwen der leerlingen, de „houses". Een beetje afzijdig stónd Cowell's House, waarin de „nieuwe jon gen" Bader zou wonen en dat hij in de nazo mer van 1923 betrad, gekleed in een nieuw blauw pak met een nieuw bolhoedje. De nieuwe jongens kwamen altijd een dag voor de school begon en een stuk of twaalf van deze nieuwelingen waren in Cowell's House on dergebracht. Ze stonden met Douglas, eenzaam en vreemd in deze nieuwe omgeving, op hun in structies te wachten. Boven dronk de „house master" met een paar gasten voor de lunch eer. glaasje sherry. Zijn vrouw, de „matron", was ook druk in de weer en had geen tijd de nieuw aangekomenen te bemoederen. Douglas liet zijn hoedje, dat een deel van zijn schooluniform uitmaakte, vallen. Hij had iets tegen dat hoofddeksel en gaf er een schop te gen om zijn gevoelens te luchten. Dat was een aardige sport en hij schopte er nog eens tegen en nog eens. 't Luchtte hem werkelijk op en hij ging er mee door. zijn schoenen schurend over de tegels van de hal. Van boven riep een stem kortaf: ..Jongen!" Hij keek op. Een mager gezicht keek over de DAN MAAR ZO! balustrade omlaag en bezag hem van achter brilleglazen met een strenge blik. „Hou op met dat getrap! Raap je hoed op ?n gedraag je behoorlijk!" „Ja, meneer," zei de jongen beschaamd. Het gezicht verdween en een paar seconden lang was het stil in de hall. Toen liet Douglas zijn hoed weer vallen en schopte er nog een keer tegen om zijn zelfrespect te herwinnen. Luider klonk nu de stem van boven: „Jon- De nieuwe jongens in de hall verstijfden. Hei gezicht van de housemaster, 'n man die alles /an jongens af wist, keek weer over de balustra le, waar achter hij een poosje wantrouwig was ïlijven staan „Kom hier, jongen!", beval hij De gasten met hun glaasje sherry werden :eer geïmponeerd toen de housemaster zich een >genblik excuseerde, een stok van achter de staande klok te voorschijn haalde en toen re soluut de kamer verliet. Ze waren niet getuige van de zes slagen op het gespannen zitvlak var ^en nieuwe blauwe broek. Horen deden ze trou wens ook niets, want Douglas gaf geen kik. Da' !ag niet in zijn aard. Binnen een paar dagen was hij over z'n ver tegenheid op de nieuwe school heen. Iedereen hield van zijn energie en zijn oprechtheid en hij, bemerkend, dat men hen graag mocht reageerde steeds met grote warmte Met een ge willigheid, welke zijn moeder zou hebben ver baasd, onderwierp hij zich aan de voorschriften, zelfs aan de regel dat alle nieuwe jongens ge durende het eerste kwartaal alle drie knopen van hun jasje moesten sluiten. Onmiddellijk nam de sport zijn aandacht in beslag en absorbeerde al zijn overtollige ener gie. Hij speelde cricket, roffelde tegen de pun ching bal in het gymnastieklokaal en zwom in het zwembad, dat door hagen was omgeven en waar iedereen spiernaakt rondspartelde. De school vulde zijn leven, niet alleen met sport, maar evenzeer met allerlei kleine dingen: de rode dekens op de ijzeren ledikanten in de slaap zalen, de groep heesters op het midden vai binnenplaats, die „de rimboe" was gedoopt, het ziekenzaaltje en de grote zaal, waar de leerlin gen zich met veel lawaai aan de tafels zetten, aten en redeneerden als een troep mussen, tot dat de houten hamer op de tafel tikte en alles opstond, waarna de directeur een Latijns gi litsprak. Hij moest zich uitsloven als „prefect", wat hij /ervelend vond, maar waar toch heel wat n in zat dan boodschappen doen en nu en dan paar schoenen poetsen, en hem trouwëns vol doende tijd voor sport liet. En zelfs om te stu deren. Als houder van een studiebeurs werd hem verwacht dat hij tn de klas zou uitblinken, maar evenals vroeger, spande hij zich niet meer in dan nodig was om nergens last mee te krij gen. Zijn kwieke geest nam alles gemakkelijk op en wanneer hij weggedoken in de gehavende paardenstallen" van het klaslokaal zat, Iwaalden zijn gedachten altijd af naar de sport. Hét tweede kwartaal was in twee opzichten leel wat prettiger. Hij mocht nu één knoop van z'n jasje los laten en het rugby-seizoen was be gonnen. Hij onderscheidde zich zo door zijn doorzetten, dat hij tot het eerste team werd ge promoveerd, al betekende zulks dat hij tegen veel grotere en oudere jongens moest spelen. (WORDT VERVOLGD) parlement werkelijk iets is van en voor ons allen. Daar kan de volks vertegenwoordiging zo het een en ander aan doen en daar kunnen wij zelf het een en ander aan doen. De mannen en vrouwen in het par lement zullen steeds moeten beden ken, dat zij in het parlement maar niet zitten op eigen gelegenheid, dat zij niet parlementslid zijn zoals an deren bakkers zijn of metselaars of wat ook. Zij zullen het contact met het volk zo hecht en zo levend die nen te maken en te houden als het maar kan. Dat is een hele opgaaf. Het Is vooral een hele opgaaf, omdat de re- regeringszaken in onze tijd een zo uiterst ingewikkeld geheel zijn gaan vormen. Deel uitmaken van het par lement betekent in onze tijd dikwijls een van beide: óf men regeert zo'n beetje met de regering mee óf men staat er ook als volksvertegen woordiger zo'n beetje buiten. Van béide zijn gemakkelijk symptomen aan te voeren. volksvertegenwoordiging dient er dus op te letten, dat zij zich ook metterdaad als volksvertegenwoordi ging blijft gedragen. Zij zal met het gelaat moeten staan zowel naar de regering als naar het volk. het volk, zullen, daartoe ook door de volksvertegenwoordiging in staat gesteld, een hartelijke belang stelling moeten tonen en opbrengen wat er in de volksvertegenwoor diging en in het algemeen in het lands bestuur voorvalt. Wij van onze kant zullen de band met de mannen en vrouwen die ons daar vertegenwoordi gen moeten aanhouden. Dat behoren r niet alleen te doen op het korte moment, waarop we, een* in de jaren, onze stem uitbrengen, want dan zou het nog nauwelijks een band mogen heten. We moeten dat telkens eer en voortdurend doen. Dit nu zou in feite ondoenlijk zjjn, indien wij daartoe ook niet in de ge- gelegenheid zouden worden gesteld. Die gelegenheid is er intussen wel. Zij bijvoorbeeld In de publiciteits- organen: in de krant met name, die ons op de hoogte houdt van wat er in de volksvertegenwoordiging gebeurt, van wat de volksvertegenwoordiging doet. £)E krant vormt dus bij alle andere zaken die zij óók is een verbin dingsschakel tussen volksvertegen woordiging en volk. En binnen het apparaat van de krant zijn het in het bijzonder de parlementaire redacteu ren, die met deze taak zijn belast. Zij verzorgen voor ons het voortdurend contact met de mannen en vrouwen in het parlement. Zij houden ons op de hoogte van wat daar gebeurt. Zij doen dat in hun dagelijkse ver slagen. Maar nu en dan komt er uit hun kring ook een publicatie, waarin uitvoeriger en in een meer afgerond beeld verteld wordt uit het bestaan van ons parlement. Het pleit èn voor onze volksvertegenwoordiging èn voor ons volk èn stellig ook voor de schrij vers van deze publicaties, dat er onder ons volk voor dit soort geschriften een behoorlijke belangstelling bestaat. Het is ons een genoegen hier een nieuw boek in deze serie te kunnen aankondigen: „Van Binnen- en Buiten hof". geschreven door de parlemen taire redacteur van het Algemeen Han delsblad, A. W. Abspoel (uitgave A. J. G. Strengholt's Uitgeversmaatschappij N.V. te Amsterdam). In dit uitsteken de boek is op voortreffelijke wijze vol daan aan de voorwaarden waaraan een publicatie als deze behoort te vol doen. Wie op prettige wijze een Indruk wil hebhen van hoe het In onze volks vertegenwoordiging toegaat, doet ver standig het zich aan te schaffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2