Jiieuwe £ciJisrl)e (üimrant Nieuwe incidenten bij Gaza Drekingen tijdens gunstige bes Westelijke mogendheden nodigen Nasser voor bezoek uit Bloemendefilé van vele duizenden voor de jarige Koningin Atoomenergie geeft driemaal de hitte van de zon Verkeer eiste zes doden Door koude minder bollendrukte DINSDAG 1 MEI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel 31441 ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening: 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zevenendertigste jaargang No 10640 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRhTELlJK-NATlONAAL DACBLAD Voor Leiden en Omatreken Stantvasttcf) Is gheblmn "tnyn bert in tcgljenspoct" „Jules Verne" vloog de lucht in ZIE PAGINA 5 Volmachten voor Hammarskjöld? JERUZALEM, 1 mei. DE EERSTE vierentwintig uur kunnen beslissend zijn voor de reis var de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Hammarskjöld, door het Midden-Oosten. De besprekingen in Kaïro hebben, naar men algemeen aanneemt, een gunstig verloop gehad. Egypte zou Hammarskjöld bijna geheel vrij hebben gelaten om maatregelen te nemen, welke de spanning langs de Arabisch-Israëlische grens zouden kunnen verminderen. Zelfs de eis, dat de troepen slechts tot vijfhonderd meter van de grens zouden wor den teruggetrokken, zou Egypte hebben doen vallen. Hammarskjöld achtte het nl. beter, dat de troepen zich aan weerszijden zover van de grens zou den verwijderen, dat zij uit eikaars zicht zijn. MANIFESTATIE N.O. POLDER (Van onize speciale verslaggever) MAJESTEIT, wij komen u eren en u met bloemen feliciteren"twee kleine stemmetjes zingen zó zacht het wat stuntelige, maar o zo \goed. bedoelde liedje, dat de Koningin, op het bordes van paleis Soestdijk, zich heel diep voorover moest buigen om de woorden te kunnen verstaan. Ze zijn nog maar drie en vijf jaar, dat jongetje en dat meisje, maar ze durven wel! Ze hebben in Roosendaal, waar ze woneneindeloos hun liedje gerepeteerden daar staan ze nu boven op het met bloemen versierde bordes, met tuiltjes rode en witte anjers in de hand Voor een met bloemen over laden bordes van het paleis Soestdijk trokken de bewoners van de N.O.-polder, de ontwik keling van het nieuwe land sym boliserend door landbouwwerk tuigen en oogstprodukten, voor bij de jarige Vorstin. Haagse jongens en meisjes, die op rolschaatsen voor de Konin gin defileerden, kregen een bij zonder woord van dank. „Zijn die voor mij? Dank je wel!'"heeft koning-in Juliana vriendelijk gezegd, toen ar boven gestapt waren aan moeders hand. Maar Lola, de oudste, trok de bloe- eu terug: „Nee Koningin, éérst het En dus boog de Koningin zich diep sorover en luisterde naar dat versje, dat maar nauwelijks kon verstaan, omdat e muziekvereniging van de Rijkspolitie op het gazon een schetterende mars blies ondertussen tientallen paren voeten voorbij schuifelden. t was weer feest in Soestdijk, en 't veer bloememdefiGé. Ja, deze keer zou het défilé worden beperkt tot alleen in- rs van Baarn en Soestdijkmaar het werd opnieuw een manifestatie van Nederlandse Oranjeliefde. Zij kwamen met een hele parade: grote landbouwmachines en zelfs een bulldozer, ziefkikonpsen en verenigingen, ruiters schoolkinderen. Organisatie Aan al deze blijde, enthousiaste Neder landers heeft het zeker niet gelegen, dat het geheel toch weer niet die ware fees telijkheid had. die wij ons nog herinneren uit de jaren, dat koningin Emma in Soest dijk haar verjaardag vierde en de burge- jen uit de omtrek bloemen op de trap en van het bordes kwamen leggen. De jaarlijkse bloemenhulde op Soestdijk i ovcr-georganiseerd en berooft alle spontaneïteit. De gemoedelijke hartelijk heid is geworden tot een min of meer of ficiële manifestatie, net niet officieel ge noeg om groot van allure te zijn, en niet gemoedelijk genoeg om hartverove- rend te wezen. Elk jaar verschijnen er meer apparaten in de patleistuin: film, televisie, radio, fo tografen, alles komt met complete appa ratuur en een staf van pubMci teifsmensen en technici om maar zoveel mogelijk al len, die niet zelf naar Soestdijk kwamen, te laten meeleven met wat er daar bij het bordes gebeurt. Ditmaal stonden wij daar met maar liefst 83 publlciteitsmensen: 23 journa listen, 14 fotografen, 25 televisiemensen, 4 man televisiejournaal, 13 radiomede werkers en -technicien de Wereld omroep zond het gebeuren uit in het Arabisch. Afrikaans. Indonesisch en Spaans Koude Heet was deze morgen bijzonder koud. de wind blies vinnig rond het paleis en de zon liet zich bijna ndet zrlen. Maar. voorafgegaan door de tradbionele deputa tie van studenten, ditmaal uit Leiden, die koningin Juliana de oorkonde kwam aanbieden, marcheerde de politiekapel al aan en meteen begon het défilé van de bevolking. De dames-bloemenafpaksters kwamen fluks in actie, zodat ieder, die het bordes naderde, zich op enkele meters afstand al van het boeketje beroofd zag, hetgeen altijd weer een zekere terugslag in de feestelijkheid teweegbracht. „Wij groeten U" Twee kleine meisjes komen een pakje in oranjepapier brenoen, ook zij mogen even boven komen. Dat ziet een kleuter van zes jaar... en achter alle deftige ruggen om trippelt zij heel vlug met haar bosje narcissen, zomaar in strijd met het ge vreesde protocol, de trappen op... in een minimum van tijd heeft zij de jarige Koningin haar bosje bloemen in de hand gedrukt! Koningin Juliana moet er zelf even om lachen, dat z\j zich zo liet overrompelen doo rhet kleintje'. Wel kon, na het défilé, grote aandacht ten deel vallen aan de manifestatie de N.O.-polder. Die begon met het bijtrekken van een groep pioniers uit de polder. Mannen in overall, met kruiwa gens vol goede grond en spaden, stelden zich tegenover het borde6 op en nadat de Muziekvereniging Emmeloord de plaats de blazers der Rijkspolitie had dnge- en en fikse marsen ten gehore bracht, reed langzaam de grote bulldozer aan, ge volgd door een kloeke rupstfetóker. De oudste kinderen uit dje in de N.O.- Polder gesloten huwelijken, de tienjarige Geertje van den Berg en Adrlanus van Hoeve, mochten een enorme taart aanbie den, welkeeen maquette van de polder voorstelde. West-Indië was bü het défilé vertegenwoordigd door dit Su rinaamse meisje, een van de weinigen die zelf haar bosje bloemen aan de Koningin moch ten geven. Hammarskjöld bespre kingen met de Israëlische premier, Ben Goerion. en de minister van buitenlandse Sjanett. Reeds gisteravond echter ;eneraal een infor- Sjarett gehad. Des te betreurenswaardiger is het. dat juist gedurende dit weekeinde, voor het eeret sinds het „staakt het vuren" van 18 april, zich weer grensincidenten bij Gaza hebben voorgedaan. Vier Israëliërs zijn omgekomen, doordat hun voertuigen op een Egyptische landmijn liepen. Een Iraëiische woordvoerder verklaar de, dat Egyptische militairen de grens waren overgestoken om een mijn te leg gen. Bovendien werd, juist toen het ge- rakjöld en Sjarett dat een Israëlicshe politieman, gewapend met een revolver en handgranaten ten oosten van Gaza op Egyptisch grondge bied was doorgedrongen en een aanval deed op Egyptische grenswachten en boeren. De Israëliër werd doodgeschoten. Egypte heeft een klacht over dit inci dent ingediend bij de wapehetil6tands- ersterking van het korps der waarne mers der Verenigde Naties. Jordanië heeft Hammarskjöld toege zegd het vuren te zullen staken. „Wij groeten u!" stond in kloeke letters op de prachtig beladen wagen, welke ook de taart meevoerde. Na dez; groet stonden alle deelne mers uit de polder voor het bordes opgesteld. De Koningin kwam dadelijk naar beneden, liet velen aan zich voor stellen en sprak links en rechts woor den van verrassing en dank. De Koninklijke farmMie ging kort na twaalf uur weer naar binnen en voegde zich bij prinses Wvbhelmina, die voor een der ramen van het paleis t tfjd tot 't\jd het défilé had gade- V redespogingen Hammarskjöld heeft drie punten in zijn vredesplan opgenomen: gemeenschappe- jjke Egyptisch-Iraëlische grenspatrouille: >nder toezicht van de Verenigde Naties; traste observatieposten op gevaarlijke punten aan belde zijden van de grer Socialistische Unie contact met C.P.N. Namens het partijbestuur van de Socia listische Unie hebben C. Pronk en G. Roorda de Communistische Partij ver zocht onmiddellijk besprekingen te ope nen „die kunnen bijdragen tot de ver nieuwing van de arbeidersbeweging in de richting van menselijk en wetenschappe lijk Marxisme-Leninisme". Dader Venestraat- drama vier jaar De Haagse rechtbank heeft vanmorgen de 22-jarige Rotterdamse behanger A. M. L.f die in september verleden jaar in de Venestraat met een gestolen auto op het uit een bioscoop komend publiek inreed, waardoor hij 21 slachtoffers maakte, tot de maximumstraf van vier jaar met af trek veroordeeld. Bovendien zal in vijf jaar geen rijbewijs aan L. mogen worden uitgereikt. De rechtbank heeft de Rotterdammer veroordeeld voor het secundair door de officier van justitie ten laste gelegde, n.l. diefstal van een auto, waarmede hij on der invloed van alcohol een aanrijding veroorzaakte. Hierbij kwamen twee per sonen om het leven en werd anderen zwaar lichamelijk letsel toegebracht. De offioier had primair opzettelijke doodslag resp. het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel de dood ten gevolge hebbend ten laste gelegd. Veer tien dagen geleden werd tegen L. eer va-ngemsstraf van vijf jaar met aftrek geëist. Uitspraak kort geding „Olympic Challenqu" De president van de Rotterdamse recht bank heeft vanochtend uitspraak gedaan in de korte gedingen tussen de Austral Financiera Comercial S.A. en de Socledad Maritima Miraflores. belde te Panama enerzijds, en zeven Noorse walvismaat schappijen anderzijds. Beide partijen hadden opheffing ge vraagd van de wederzijdse beslagen op de Olympic Challenger (Panamees) en de Kosmos III (Noors). Eiseres is in conventie gelast een cautie van 1.594.000 gulden te stellen ten behoeve van gedaagde in con ventie. en deze laatste bevolen daarna alle beslagen op de Olympic Challenger op te heffen. Eiseressen in reconventie moeten een cautie stellen van 230.000 gul den ten behoeve van de gedaagde in re conventie, waarop deze onmiddellijk het beslag op de Kosmos III moet opheffen. NIET ALLEEN MAAR TUINIEREN r\E ENGELSMAN en ook de Engelse vrouw zit het tuinieren in het bloed. Het rollen van het grashet stekken van lavendel en thijm, het kweken van rozen en geraniums, is bh' de Brit tot een cultus geworden. Wie geen tuin heeft kweekt zijn lievelingen in een bloempot op zijn vensterbank en wie geen grasveld heeft trekt er in het week-end op uit en beschouwt het plekje grasergens op het enorme veld in een park of buiten tegen de heu velen, waar hij juist op zit (compleet met pick- nicklaken en thermosfles met thee) als zijn privé eigendom en geniet ook in de mate, welke bij zulk een bezit past. Toen de Hertog van Edinburgh gisteravond dan ook voor de televisie een warm en levendig pleidooi voor sportbeoefe ning als vrijetijdsbeste ding hieldheeft hij al lereerst diplomatiek ver klaard, niets te hebben te en, die het heer voor lichamelijke Op voeding had overigens geen televisiester het op treden van prins Philip kunnen laten verbeteren. Prins Philip vulde een half uur van het feest- lachend: „ik ga daar bin nenkort naar toe, maar ik hoop. dat ze mij dat niet willen laten doen" In een uitzending van de doeleinden van de Raad zei hij: „Deze stelt de bevolking in de ge legenheid deel te nemen lichamelijke ontspanning. De Raad verricht deze arbeid met slechts één doel voor ogenwij ge loven. dat een zeer groot de programma ter gelegen heid van de 21ste verjaar dag van de Raad. waar- hij is. De hertog had het ma nuscript, dat vol televi siefoefjes en -grapjes zat, zelf geschreven. Hij hield een toespraak en inter, viewde coaches en be ginners in de sport, ter wijl h\j verder grafieken, foto's en stukjes film liet lijk niets Terwijl een stukje film vertoond werd van een bergbeklimmerdie in Noord-Wales zenuwach tig een steile rots beklom. zei de hertog gllm- ons land andere soort van licha melijke ontspanning hou den en dat zij zich daar door beter en gelukkiger voelen". De hertog zelf heeft grote belangstelling voor sporten als polo, water skiën, paardrijdenhand bal en cricket. Zo nu en dan oefenen hij en de kleine prins Charles in de gangen van Buckingham Palace in het cricket bat- In deze uitzending heeft de hertog z(jn geliefkoos de thema. dat Enge land sportte ickzaler Belangrijk voor de vermindering van de spanning tussen de Arabische en we6- teflijke kringen wordt de uitnodiging van de Italiaanse regering aan de Egyptische premier Nasser geacht. Naar verluidt ook Eden een uitnodiging tot een bezoek aan Nasser hebben gericht. Hier omtrent was te Londen geen bevestiging te krijgen Wapenleveranties Frankrijk zal binnenkort nog twaalf straaljagers van het type Mystère naar Israël zenden. Over deze leverantie is reeds maandenlang gesproken. Frankrijk wilde niet tot levering overgaan alvo rens instemming van Amerika te hebben verkregen. Veertien dagen geleden wer den de eerste twaalf machines verzon den. De Amerikaanse politiek moedigt duidelijk de westerse landen aan, Israël wapens te verkopen, zonder zelf tot deze leveranties over te gaan. Men verwacht, dat DuMes op de komende Navo-confe- rentie te Parijs dit 6tandpunt zal beves- Het défilé van marine, landmacht en luchtmacht ter gelegenheid- van de verjaardag van koningin Juliana werd dit jaar in Enschede gehou den. Gadegeslagen door tienduizenden belangstellenden trokken ge motoriseerde eenheden door de Hengelosestraat. Amerikanen doen onthullingen naar het voorbeeld van de Russen De Verenigde Staten hebben thans eer manier gevonden om waterstofbommen zc klein te maken, dat zij door intercontinen tale projectielen kunnen worden meege nomen. Door deze ontdekking zou het as pect van een eventuele luchtoorlog kun nen worden gewijzigd, aldus heeft het hoofd van de afdeling bestuurbare pro jectielen van de Amerikaanse luchtmacht, generaal-majoor S. R. Brentnall, Rapporten over Russische vorderingen op het gebied van lange-afstands-bom- menwerpers en -projectielen zouden deze Amerikaanse ontwikkeling hebben sneld. Deze verklaring geschiedt, nadat in de Verenigde Staten scherpe kritiek is geoefend op het stilzwijgen inzake de vorderingen op het gebied van kernener gie, terwijl Russische leiders en geleerden openlijk over vergevorderde technische ontwikkeling spreken. Men verwacht echter binnenkort verklaring van president Eisenhower, die zowel op het militair als civiel gebruik van kernenergie betrekking zal hebben. De luchtmacht van de Verenigde Sta ten zal over enkele maanden, op zware bommenwerpers na, geheel uit straal vliegtuigen bestaan. De B-36 lange af standsbommenwerper, met propellers, zal binnenkort worden vervangen door de B-52 met straalaandrijving, die een terstofbom kan meenemen. De eerste ders voor een bommenwerper ter vanging van de B-52 zullen medio 1957 worden geplaatst. Twee Amerikaanse geleerden hebben inmiddels verklaard, dat zij er ln geslaagd z(jn een hitte van 36.000 graden te verwek ken, drie maal zo warm als de tempera tuur aan de oppervlakte van de zon. Dit zou zijn geschiedt door naast een Twee spionnen in Frankrijk gepakt Twee voormalige employés van de Franse ambassade le Boedapest, Jean Philip en Roger Dubois, zijn op ver denking van spionage voor Hongarije resp. in het Saargeblei en in Parijs door de Franse politie gearresteerd. Phi lip was belast met het uitwerken van codetelegrammen en Dubois deed dienst als persattaché. Volgens de Franse wet ten kunnen zij veroordeeld worden tot gevangenisstraffen van maximaal vijf De twee Fransen werden indertijd door de Hongaarse politie op verdenking van juwelensmokkel aangehouden. 2l' her kregen toen echter de vrijhein. zonder dat aan de zaak ruchtbaarheid jverd ge geven, daar zij zich bereid i aa-.er ver klaard voor de Hongaarse :nlicot>ngen- dienst te werken. houder met heliumgas een explosie te ver oorzaken, waardoor het gas door de schokgolf wordt samengedrukt. Om de bij een waterstofbom-ontploffing vrijkomende energie voor vreedzame doel einden te kunnen gebruiken, moeten e hoge temperaturen worden geschapen de fusie van lichte atomen te kunnen be heersen. Een Russische geleerde heeft hierom trent In het Engelse atoomcentrum Har well opzienbarende verklaringen gedaan. De Amerikaanse bekendmaking houdt evenwel In, dat beide landen op dit ge bied ongeveer even ver zijn. Op de rijksweg RotterdamDen Haag ter hoogte van Overschie sloeg gisteren door onbekende oorzaak een personenauto tweemaal over de kop, waarbij alle vier inzittenden naar buiten werden geslin gerd. De bestuurder, de 28-jarlge Am sterdamse arts T. T. Tan en zijn 30-Ja- •ige nicht G. B. Te uit Bandoeng, waren op slag dood. De 33-jarige echtgenote de arts en zijn 30-jarige zuster moes- net een schedelbreuk en een hersen schudding in het ziekenhuis worden op genomen. In Voorthuizen sloeg maandag even eens een auto over de kop. waarbij de 21-jarige marechaussee L. A. Kamsina uit Oosterwarum zo ernstig werd gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. Van de vier inzittenden, allen mare chaussees uit het depót Apeldoorn, wer den Metz en Van Leeuwen levensgevaar lijk gewond in het ziekenhuis opgenomen. De vierde kreeg een shock. Zondagmiddag is bij Stedum (G.) een vijf-persoons luxe-auto met tien inzitten den tegen een boom gebotst Alle tien personen werden min of meer ernstig ge wond naar het ziekenhuis vervoerd. De bestuurder, de heer Keiler uit Delf zijl, zijn achttienjarige zoon en het negen jarige dochtertje van de familie Haan uit Garsthuizen, werden het ernstigst ge wond. Met ziekenwagens en personenauto's werden de gewonden, allen afkomstig uit Delfzijl en Garsthuizen, naar het zieken huis van Groningen vervoerd. Vijf artsen verleenden eerste hulp. Maandag hebben zes gewonden het zie kenhuis weer verlaten. De toestand van de negenjarige Gielke de Haan is nog onveranderd levensgevaarlijk. De 57-jarige heer J. van den Berg uit Zwolle, die vorige week op de rijksweg ZwolleAlmelo met zijn auto tegen een boom reed, is in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden. Hij was o.a. tweede voorzitter van de bond van detailhande laren in brandstofffen en bekleedde tal rijke functies in het openbare leven van De 23-jarige motorrijder J. Smulders uit Den Haag, die woensdag tegen een wagen van de Blauwe tram botste, is zaterdagavond in het ziekenhuis West einde overleden. De 18-jarige J. Oostwouder uit Beem- ster is op zijn bromfiets met grote snel heid tegen een boom gereden. De Jonge man was op slag dood. Sunario vecht tegen de dode De vervolger van da heer Jungschlëger, officier van justitie Sunario, deelt mede, dat hij deze week de directie van de K.P.M. zal ondervragen in verband mei het rondschrijven van de directie dezer maatschappij aan het personeel, waarin verklaard wordt, dat zij overtuigd is van Jungschlagers onschuld. Dit acht Sunario namelijk een belediging van de Indone sische rechterlijke macht. Hij weigerde mede te delen, welke maatregelen tegen de directie zullen worden getroffen. Voorts heeft hij opnieuw het voornemen aangekondigd een brochure ovér het pro ces uit te geven. Hij acht het namelijk zeer onbevredigend, dat de rechter geen uitspraak in deze zaak heeft gedaan en wil de grootst mogelijke publiciteit aan het proces geven en de brochure ter pu blicatie toezenden aan de Indonesische vertegenwoordigers in het buitenland. Geen receptie op koninginnedag In Djakarta is door het Nederlandse hoge commissariaat gisteren geen officiële receptie gehouden voor de Indonesische autoriteiten en de leden van het corps di plomatique ter gelegenheid van Koningin nedag, omdat de status van het hoge com missariaat niet meer door de Indonesiërs wordt erkend. Wel was er een ontvangst voor de Nederlandse gemeenschap in de ambtswoning. Het afgelopen lange weekeinde hebben de bollenvelden zich in een grote belang stelling mogen verheugen, al lieten, niet het minst door het kille weer, de tien duizenden fietsers verstek gaan. Het aan tal gemotoriseerde bollenliefhebbers was echter groter dan voorafgaande jaren. De narcissen waren al een eindweegs uitgebloeid, doch daarentegen zijn enkele vroege soorten tulpen reeds begonnen te bloeien en hebben latere soorten zodanig dikke knoppen, dat zij na een enkel regenbuitje en bij. wat milder weer spoe dig in bloei zullen komen. Hyacinten kleuren en staan op beschutte plpkken reeds in bloei. Met gunstige weersomstandigheden zul len de bollenvelden op 5 mei, met het bloemencorso in Lisse, Hillegom en Sas- MEI komt met warmer weer VIE STORING die gisteren in het noordoosten van Nederland nog buiten veroorzaakte, heeft aan acti viteit ingeboet, aldus meldt De Bilt. De wind zal het komende etmaal ten- del\jk afnemen door een verbinding tussen twee hogedrukgebieden, n.l. één boven Scandinavië en één boven de Azoren. dat zich in de richting van de Alpen verplaatst Toenemnede depressie-activiteit bo ven de oceaan zal df. wind echter la ter weer doen toenemen, waardoor een einde komt aan de periode met koud weer. Een doorgac.nde temperatuur stijging is in zicht. Smyslov winnaar De Rus Smyslov is winnaar geworden van het kandidatentoernooi in Amster dam, zodat hij dus het recht heeft de wereldkampioen. zijn landgenoot Bot- winnik. uit te dagen. Zie voor verslag pag. 8. Stockholm Oslo Kopenh senheim geheel in bloei staan. In Amsterdam was het dermate druk, dat 725 buitenlanders, voornamelijk Fran sen, Belgen en Duitsers buiten de stad moesten worden ondergebracht. Rotter dam was iets minder druk, doch in Den Haag waren de grote hotels volledig bezet en de kleinere hotels en pensions goed tot zeer goed. HET WEER IN EUROPA WNW WZW wzw WEERBERICHT Iets zachter Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewol- NjJ king met hier en daar wat re- ■rm gen of motregen. Iiets zachter. Wind tussen west en zuidwest, tot matig of vrij krachtig toe nemend. (Opgemaakt te 11.15 u.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1