GELIJKE RECHTEN VOOR MAN EN VROUW Verkeersonderwij s verplicht voor Lagere School Een cultus, die economisch belangrijk is met melk meer mans DZIZZI NIEUWE UEERLINGENSCHAAL BIJ L.O. EN ULO 1956 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 ZATERDAG 28 APRIL 1956 Nieuw wetsontwerp prof. Vaii Oven Man toch hoofd van het gezin? (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag het herziene wetsontwerp tot ophef fing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw in behande ling genomen. Dit ontwerp is nog door de grote jurist prof. dr. E. M Meijers voorbereid. De schriftelijke voorbereiding door de Tweede Kamer had grotendeels onder wijlen minister Donker plaats. Diens opvolger, de huidige minister van justitie, prof. Van Oven, die als hoogleraar bijzonder veel aandacht heeft gewijd aan het vraagstuk van de handelingsonbe kwaamheid der gehuwde vrouw, werkte het ontwerp om in die zin, dat aan een vrouw ten aanzien van hun gemeenschappelijk vermogen een gelijke rechtspositie wordt toebedeeld Deze omwerking kreeg enkele weken ge leden, na een debat in de Tweede Kamer, haar beslag. De meeste sprekers van gistermiddag I Mejuffrouw Tendeloo ging hierna uit- verklaarden zich met het ontwerp in zijn uoerip in op de opvattingen over het huidige vorm akkoord. Zo baron Van der I huwelijksrecht kringen, die, zoali Feltz (c.h.), die zei, dat het bestaande on recht jegens de gehuwde vrouw nu ein delijk kan worden weggenomen. Overi gens betekent het ontwerp nog maar eer vermindering van de handelingsonbe kwaamheid in plaats van 'n volledige op heffing daarvan. Sedert 't oorspronkelijke ontwerp werd ingediend is de ontwikke ling van de gedachten over het huwe lijksrecht niet stil blijven staan. Daarom bevredigt het thans aanhangige ontwerp niet meer in alle opzichten, hoewel het voor het overige alleszins reden tot vol doening geeft. Baron Van der Feltz be greep dan ook niet op welke gronden tegen het wetsontwerp zou kunnen s men. Er zijn noch maatschappelijke, schriftuurlijke bezwaren. Niemand kan met de Bijbel in de hand volhouden, dat de vrouw minderwaardig zou zijn aan de man. Wie dat doet, loopt 't gevaar de Hei lige Schrift te gebruiken als een weten schappelijk handboek. Het ls niet juist een paar teksten uit het verband te lichten. Men moet de tijd, de levenssfeer en de streek (het Oosten) in aanmerking nemen Spreker bestreed de opvattingen van prof Gerbrandy, die. volgens baron Van der Feltz, de man maatschappelijk en zedelijk superieur acht. Hij ging akkoord met het standpunt van prof. Van Oven. dat het huwelijk een schip is met twee kapiteins. Het is een geestelijke levensgemeenschap tussen man en vrouw. „Tegen dit ont werp stemmen zou een nodeloze prikkel ling zijn van het vrouwelijke geslacht, besloot de c.h. afgevaardigde. Prof. Gerbrandy voor Prof. Gerbrandy (a.r.) wilde niet terug komen op het debat van twee weken ge leden over het vraagpunt betreffende de gelijkstelling tussen man en vrouw ten aanzien van het beheer over het gemeen schappelijk vermogen. Maar wel meende hij baron Van der Feltz uit de droom te moeten helpen. Het feit, dat hij twee weken geleden tegen gestemd had. bete kende niet, dat hij de opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuw de vrouw afwijst. Integendeel, ook hij is van de noodzaak daarvan overtuigd Mi 't voorstel van prof. Van Oven (en de va commissie van justitie) ging hem te v En daarom sprak prof. Gerbrandy r eens nadrukkelijk zijn voorkeur uit vi het ontwerp-Donker. dat een meer 1 perkte zeggenschap van de vrouw voi stelde. De a.r. afgevaardigde vroeg minister Van Oven's mening over een door a.r. en k.v.p. ondertekend amendement, dat vraagt om toevoeging van een eerste lid aan artikel 160 en dat luidt: „De man is het hoofd der echtvereniging". Dit is een bestaande bepaling, maar komt niet in het ontwerp-Wijers noch in het ontwerp- B.W.-Meijers voor. Prof. Gerbrandy ging niet verder op de kwestie in, maar mr. Van Rijckevorsel (kath. v.) vroeg zich af. welke bezwaren men tegen het amende ment kan hebben, daar toch de man zijn naam geeft aan de huwelijksgemeenschap De regering acht het voorschrift juridisch overbodig en laat het daarom maar val len. Een principiële bestrijding geeft ze niet, kan ze ook niet geven, want de daar voor benodigde argumenten ontbreken. Mr. Van Rijckevorsel stelde, dat het hier om een algemeen rechtsbeginsel gaat. dat zijn werking in de praktijk uitoefent en waarvan men de betekenis en de draag wijdte niet mag onderschatten De ge lijkheid van vermogensrecht heeft dit be ginsel bepaald niet ongeldig gemaakt. De communiste mevrouw Lips-Odinot zag juist in een dergelijke uitbreiding van artikel 160 een overblijfsel van gere onderworpenheid van de het uitdrukte, „hun politieke overtuiging laten beïnvloeden door hun geloofsover tuiging". Terwijl men daar vroeger het inferieur-zijn van de vrouw als Gods wil beschouwde, komt men thans meer en meer tot het inzicht, dat deze positie schriftuurlijk niet te verantwoorden is. Met instemming citeerde spreekster een beschouwing van mevrouw dr. F. T Die- mer-Lindeboom in het orgaan van de Christ en-Vrouwenbond Ook bij het Her derlijk Schrijven van de Nederlands Her vormde Kerk, dat opvalt door een brede menselijke visie, kon ze zich van harte aansluiten, alsmede bij enkele uitlatingen in de katholieke pers. De man, zo zei ze. heeft in heden en verleden niet zelden op brutale wijze gebruik gemaakt van zijn al te eenzijdige bevoegdheden. Daaruit zijn vaak onoverkomelijke moeilijkheden geboren, zoals echtscheidingen enz. De handelingsonbekwaamheid heeft meer kwaad gedaan dan men denkt. Door de Zij miste opeens... zelfvertrouwen en dat in haar eigen keuken. Niets wilde, niets lukte. En dat voor een vrouw, bekend om haar verzorgde maaltijden. Tot. dat z\j merkte dat er iets aan de maïzena haperde, 't was niet de maïzena die ze gewend was; de naam DURYEA stond niet op het pak. Zeker, ze had MAÏZENA DU RYE A gevraagd, zoals altijd, maar nu stond er tets anders in de kast. Zo zie je: Wel gevraagd, maar ntef gekregen. Iets om te onthouden Voor eens en altijd: Niet alleen Maïzena DURYEA vragen, maar ook opletten dat U in derdaad DURYEA krijgt. pheffing ervan zal misschien de tenden. )t echtscheiding verminderen. Resumerend kwam spreekster tot d« conclusie, dat het wetsontwerp, naar d< aanneming waarvan duizenden vrouwer n lang verlangend hebben uitge- een goed bruikbaar systeem biedt en einde zal maken aan d positie van menige gehuwde vi Tot deze slotsom kwam ook Stoffels-Van Haaften (lib.), die vond, dat Nederland wel wat erg achteraan komt met het verschaffen van een betere rechts positie aan de gehuwde vrouw. Hoewel zij meende, dat in de praktijk de toepas sing van de wet nog wel tot enige moei lijkheden aanleiding zal geven, geloofde ;e toch, dat het wetsontwerp theoretisch ,rond" is. Daarom hoopte ze, dat In de toekomst „op het spreekgestoelte van Lands Vergaderzaal geen „persona ml- serabilis" meer zal staan." Prof. Lemaire (ex-k.n.p.) was de laatste, die zijn hartelijke instemming met het ontwerp betuigde, al had hij ook op een aantal punten nog kritiek. Bij het stelsel de „tweehoofdigheid" zal volgens hem uimere mate gebruik moeten worden gemaakt van huwelijkse voorwaarden. Minister Van Oven zal woensdag de sprekers antwoorden. (Van onze parlementsredactie) Op het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen wordt de laatste hand gelegd aan een wetsontv/erp tot wijziging van de Lager-onder- wijswet 1920, waarin o.m. het verkeersonderwijs als onderdeel van het vak aardrijkskunde voor de lagere scholen verplicht wordt gesteld. Het vraag stuk inzake de uitbreiding van deze verplichting, ook tot scholen van voort gezet onderwijs, heeft de volle aandacht van o., k. en w. Minister Algera deelt dit o.m. mee in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van verkeer en waterstaat. bewindsman licht in de memorie enige plannen toe. die kunnen leiden tot irmindering van de verkeersonveilig heid. Het advies van de Commissie Vei ligheid Wegverkeer inzake een wettelijke ming van de voetgangers heeft de basis gevormd van een ontwerp tot wijzi ging van het Wegenverkeersreglement, dat het laatste stadium van voorbe reiding is. Ook heeft deze commissie on langs van advies gediend over de kwestie /an wederinvoering van een maximum- inelheid binnen de bebouwde kom. De mi nister hoopt omtrent de daarin voorstellen spoedig zijn standpunt Mejuffrouw Tendeloo (soc.) begon haar uitvoerige bijdrage tot dit debat met de verklaring, dat de P.v.d.A. deze dag er vaart als een gelukkige dag in onze par lementaire geschiedenis. Reeds lang voor vormd zich beijverd voor de opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de ge vormd zich beijverd voor de opheffing van de handelsonbekwaamheid van de ge huwde vrouw. Te lang reeds heeft de ge huwde vrouw in haar onmondigheid op hetzelfde plan gestaan als minderjarigen en onder curatele geplaatsten. Hoe heeft men van haar ooit een bijdrage kunnen verlangen tot ontwikkeling van het maat schappelijke leven. De thans nog gelden de regeling past niet meer in de evolutie, die de laatste halve eeuw heeft plaats ge vonden en zeker niet bij de toestand, die is ontstaan sedert het verlenen van pas sief en actief kiesrecht aan de vrouw. Zü wordt wel in het openbare leven als mondig beschouwd, maar juist niet op het terrein, dat haar van ouds het meest eig enis, nl. het gezin. Mejuffrouw Tende loo noemde het dwaas, dat vrouwen wel in parlementen mogen beslissen over miljoenen, maar in het gezin hoogstens over het huishoudgeld. Deze verhouding vindt haar oorsprong in het Code Civil van Napoleon. In 1838. bij de totstandko ming van het B.W heeft men zonder meer de bepalingen uit het Franse wetboek overgenomen. Drastische verlaging Duitse douanetarieven De Westdudtee minister van economische zaken, Erhard, Is van plan de douanetarie ven met dertig procent te verlagen om de Invoer in West-Duitsland te vergemak kelijken, waardoor tegenover de stijgen de vraag een groter goederenaanbod wordt gesteld. MISKENNING M' o<o IJN OPZET," zegt een kip miskend, „Is blijkbaar niet zo efficiënt. Want zet ik al mijn perskracht bij Voor op één dag een tweede ei, Dan zegt mijn haan mij soms ijskoud: Twee eieren; één nieuw, één oud." Over het vraagstuk van de bromfiets heeft de Commissie Veiligheid Wegver keer een dezer dagen eveneens een rap port ingediend, waarin o.m. de wenselijk heid van invoering van een duidelijk on derscheidingsteken voor bromfietsen ter sprake is gebracht. De minister heeft zich over dit rapport nog geen oordeel ge vormd, met uitzondering van de invoe ring van een maximumsnelheid voor bromfietsen. Een daartoe strekkend ontwerp tot wij ziging van het Wegenverkeersreglement is in vergevorderde staat van voorberei ding. Daarin is, aansluitende aan de met het R.A.I.-bestuur gemaakte afspraak be treffende de snelheidsmogelijkheden van aan de markt te brengen bromfietsen, de maximumsnelheid gesteld op 40 km per Voor een verdergaande wettelijke be perking van de snelheid van de bromfiets, waardoor de aantrekkelijkheid van dit vervoermiddel, dat kennelijk in een maat schappelijke behoefte voorziet, aanmerke lijk zou verminderen, acht de minister geen voldoende aanleiding aanwezig. Ver der is hij niet bereid de aanleg van spe ciale bromfietspaden en het stellen van een maximumleeftijdsgrens voor bestuur ders van bromfietsen en motorrijtuigen te bevorderen. Koningin opent expositie Koningin Juliana zal aanwezig zijn bij ■de opening van de tentoonstelling. Uit Koninklijk Bezit, op 11 mei in het Cen traal Museum ln Utrecht. Hier worden schilderijen, miniaturen, gouden en zllve- voorwerpen, preoiosa en documenten ten bate van de ontheemden geëxposeerd. A. Ph. Gielcn, sinds 1928 burgemees- r van Grutobenvorst (L.) is 58 jaar oud overleden. ZETHAMETAnv. i vlaardingen Het verboden woord wonderlijk verschijnsel „internatio naal" steeds van harte toegejuicht wordt, ja bijna als tovermiddel wordt gebruikt om alles en nog wat te bereiken. Dit geldt zowel in de particuliere sector als in de omgang der regeringen. Op ieder terrein zoekt men het contact met het buitenland. Gemeenschappelijk overleg en uitwisseling van ervaringen bieden een grote steun bij de oplossing van talrijke problemen Het etiket „internationaal" is het beste handelsmerk, dat op een zaak geplakt kan worden. Hoe anders komt dat andere woord „supra-nationaal" er dan af. Het is nog bijna een verboden woord. Zo sterk zelfs, dat de deskundigen uit de zes landen der Europese Kolen- en Staalgemeenschap. die in een kundig en doorwrocht rapport het resultaat vele maanden stu die hebben neerge legd, het woord niet hebben durven ge- gebruiken, hoewel de geest welke eruit spreekt, dit woord als het ware luide verkondigt. Het verschil tussen internationaal en supranationaal ls niet denkbeeldig. Er ls een wezenlijk onderscheid. Door verdoe zeling van de eigen waarde van beider betekenis bereikt men niets. Beter is het ieders waarde duidelijk te stellen, opdat niet de enkeling maar de volken begrij pen waar het om gaat. Internationaal be tekent contact, zo mogelijk overeenkomst, tussen personen en regeringen van ver schillende landen, Overal waar twee part ners zijn van verschillende nationaliteit is internationaal contact. Zijn die partners regeringen, dan kunnen door staten ver dragen worden afgesloten of, zoals door de Verenigde Naties ten opzichte van de rechten van de mens is geschied, een ge meenschappelijke verklaring worden ge geven. Ieder der partners b°houdt echter in het kader van de overeenkomst zelf standige bevoegdheid ten aanzien van zijn Supra-nationaal wil zeggen, dat de na tionale bevoegdheden gedelegeerd worden aan een lichaam, dat de staten overkoe pelt. Zulk een orgaan moet een consti tutionele opzet hebben met een eigen executief orgaan en een eigen controle rend lichaam, waaraan dit orgaan verant woording schuldig is. Zulk een supra-nationaal orgaan, het enige ter wereld, is de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, die als executief orgaan de Hoge Autoriteit heeft en als controlerend lichaam de assemblee, voorts de Raad van Ministers en het Gerechtshof. De supra-nationale samenwerking strekt dus veel verder dan de internationale Het delegeren van bevoegdheden houdt immers in, dat nationale belangen inge bracht worden in de pool der interna tionale belangen, de belangen van de ge meenschap der staten. Dat is ook wat bepleit wordt in het rapport Spaak De gemeenschappelijke markt voor Frankrijk. West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg betekent voor elk dezer landen een aan passing, die offers zal vragen. Met name de landbouwintegratie, waar bij de subsidies zouden moeien verdwij- uniformisering van de douane tarieven voor de buitengrenzen van het gehele gebied der gezamenlijke staten brengen consequenties met zich mede. Echter dient hierbij vooropgesteld te orden, dat het gaat om het politiek en :onomisch behoud van het geheel. Het overdragen der bevoegdheden be tekent geen verlies van nationaal gezag. Want voor dc delegatie van de zeggen schap op eigen terrein keert een zeggen schap in de gemeenschap terug. Het is goed om deze zakèn scherp voor ogen te houden, wil men een oordeel vormen. Het is betreurenswaardig, dat het woord supranationaal", nog niet ge legd mag worden. De regeringen en de volken van Europa rijn geen struisvogels. Nieuwe wentelwiek on Ynenbiiri* Doe het zelf Het is nog niet bekend of deze beweging naar Nederland zal overslaan BEHOORT U, waarde lezer, ook tot de goede huisvaders, die in hun vrije tijd het plafond witten, de kamers behangen, de trap schilderen, een boekenkastje voor hun zoon maken? U bent beslist de enige niet, die in uw vrije tijd alle mogelijke werkjes opknapt, omdat U „goedkoper uit wilt zijn" of „iets om handen wilt hebben". Toch aarzelen wij om deze ad jaar dag bestaande vorm van vrije-tijdsbeste- dilng op één lijn te stellen met de Ameri kaanse „do it yourself beweging, hoewel ogensohijnlijk punten van overeenstem, mdnig bestaan. Deze Amerikaanse cultus is overigens al bekend in Duitsland en Zwitserland, maar dan onder de rvaair ,Mach es selber" beweging. In de V.8. ls het „do It yourself" wal nen noemt „big business" geworden Dal zouden w|j ten minste denken, als wfl in artikel in „The monthly letter" vat de First Nat. City Bank lezen, dat de Ame rikanen voor dit doel 7 miljard p. j. aan materiaal en gereedschappen uitgeven, in guldens herleid dus ongeveer evenveel al« gehele nationale inkomen. De „zelf doeners" kopen 75van alle verf. ge schikt voor het binnenwerk. 60*/. van hel behang, 50'/» van alle vloertegels en 42'/i al het triplex. Er z|jn „how to do It" bdeken. die een ongeachte oplage hebben, speciale cursussen, welke druk bezocht •orden en exposities met een cnormt Waar komt ddt naoorlogse enthousiasrru vandaan? Het wordt door verschillende bronnen gevoed. In de eerste plaats een tekort aan arbeidskrachten, voorail bij de ambachts-bedrijven. door het publaek lang moet wachten karweitje uitgevoerd kan worden, terwijl bovendien de prijzen hoog zijn. De stap om het karwei dan maa dioen, was hierdoor gauw genomen. En de fabrikanten deze tendens gingen onderkennen, duurde het maar kort of zij prikkelden die lust tot zelf doen door han dige apparatuur, volledige beschrijvingen en bouwdozen op de markt te brengen. Maar deze. zuivere economische st< was niet de enige, die vah de „do it your self" beweging zo'n ongekend 6Uccea maakte. De korte werkweek (vijf dagen) laat twee vrije dagen over. Het zelf op knappen van tal van karweitjes werd hierdoor tegelijk een zinvolle vorm van vrije-tijdsbesteding, die bovendien ge- Ph. L. Ferwerda. Jaarlem en R. F. Reding Brouwer. Bloemen- Laal. GRONINGEN. 27 aprU Geslaagd voor loet. rechten: E. J. J. C. van Groeningen Jroningen; J. J Reijntjes. Haren Kand godgeleerdheid: J. Jukema. Gro- Pabst te Den Haag, N. J. A. Noorduyn tc Lelden, D W. Oden thai te Den Haag en J. Wieriks te Leiden Seml-artsexamen de heren H. W, •lift, C. E. M. C Car I.H.), J. L, Grubben te J. J. Zuur te Voo «vrouw N. Greep-" H. C. Kuyvenhe Maasbri "burg; Artsexamen Rlngelesteln te Rijs- w ti. i-. Kuyvenhoven-v. d. Ervde te Leiden, mejuffrouw A R. Smit te Lelden en de heren R E H. Buss te Lelden, Ligtvoet tc Amstelvi Minder belasting Er wordt ln de V.S ook nog een fiscaal argument aangevoerd, dat ons eveneens bekend in de oren klinkt. De sterke pro gressie leidt tot een sport om zoveel mo gelijk belasting te ontduiken Deze „tax- manship" wordt in boeken, welke enorme oplagen hebben nauweurig uit de doe ken gehaald. Wat Is nu natuurlijker dan dat het zelf doen ook werd en wordt ge zien als een mogelijkheid om de fiscus bij de neus te nemen? Want men schept iets waardevols zonder dat dit extra wordt belast. Deze drie oorzaken hebben tot een ont wikkeling geleid, die ndet overschat, maar zeker niet onderschat moet worden. WIJ vragen ons dan ook af hoe lang het nog zal duren, voordat die golfslag ook onze stranden zal bereiken. Voordat ook bij ons het incidentele zelf opknappen van menige huisvader tot een grootse hobby voor velen gecultiveerd zal worden. Ook bij ons Want de voorwaarden voor het ontstaan van deze beweging bestaan ook bij ons. In de grote stad moet men soms lang wachten voordat de loodgieter of de elek tricien, de behanger of de stucadoor ko men omdat zij nu eenmaal tot over hun oren in het werk zMiten en geen hulp kun nen krijgen. .Ook de rekeningen vallen vaak niet mee. Nog hebben wij geen vijf-daagse werk week, maar er wordt over geschreven, zodat de geesten er rijp voor worden ge maakt. Doch afgezien hiervan, er wordt ls meer aandacht besteed aan een nuttige vrije-tijdsbestedlng, zodat oa. die brug door handig opgezette propaganda 'f reclame niet moeilijk lijkt te slaan. De „do M yourself beweging heeft in eerste instantie ontegenzeggelijk een zul- economdsche Inslag, die fabrikanten |t armslag geeft, nieuwe industrieën doet ontstaan en die ook invloed uitoefent de koopgewoonten. Conflicten blijven hierbij niet uit. Zo menen wij te weten, Uitkering ineens in grafisch bedrijf De werkgevers in het grafisch bedrijf wordt geadviseerd de werknemers alsnog uitkering te verstrekken uit de winst het afgelopen jaar, De uitkering zou en worden gedaan aan hen. die op 5 mei 1956 bij hun werkgever in dienst zijn aar vehouding van de tijd, dat zij in 1955 werkzaam zijn geweest, aldus is gis termiddag besloten op een vergadering' van werkgevers- en werknemersorganisa ties in het grafisch bedrijf Reeds gedane uitkeringen op grond van het afgelopen Jaar behaalde winst kunnen worden gecompenseerd Het overleg over een eventuele loons- erhoging zal in september worden voort gezet Op hun pootjes Tivee kleu ters vielen uit tweede étage Gistermiddag zijn twee kleine meisjes an de tweede verdieping van een pand an het Bergpolderplein te Rotterdam gevallen. De 4-jarige Henriëtte Slinger land kwam eerst van vier meter hoogte een muurtje van de veranda terecht vervolgens op een 9tenen binnenplaats. Haar vriendinnetje Marianne Wolders,_ vier Jaar oud. viel op de vier meter" lager gelegen veranda. De kinderen lie pen alleen wat schaafwondjes op. dat verffabrikanten bij ons, die op dit terrein met een speciaal pakket voor d« dag kwamen, zich het ongenoegen van hun collega's op de hals haalden. Deze typisch economische ontwikke ling heeft echter ook een psychologisch aspect. Want het zelf doen levert niet altjjd louter voordelen op. De resulta ten van het eigen werk vallen soms tegen, terwjjl het ook b|j nader inzien wel voordeliger blijkt te zün om een werkstuk kant en klaar te kopen. De genoegdoening over het bereikte resul taat legt dan echter zóveel gewicht in de schaal, dat de nadelen op de koop toe worden genomen. Die genoegdoening om Iets zelf te ont werpen, iets maar eigen smaak te kunnen maken, de fantasie de vrije loop te kun- laben en moeilijkheden te kunnen overwinnen, kunnen positieve waarden worden, welke uiteindelijk weer bevruch tend kunnen inwerken op de eigen arbeid in de fabriek of werkplaats. Aan die gehele ,,doe het zelf" beweging zitten daarom vele facetten. Of ons land een bewuste, grootscheepse toepas sing rijp ls, durven wij zonder meer niet zeggen. Doch dit doet niets af aan het feit. dat o.i. ook bj) ons de voorwaarden in principe aanwezig zijn, zodat het verre onmogelijk is, dat wij „vandaag of ien" met dit verschijnsel in volle omvang worden geconfronteerd. te Oegstgeest HM ede helikopter van Aero ïpen- burg, een Hillcr 12c, heeft gistermiddag de bekende helikopterpiloot Eelco Schuller aan de stuurknuppel op Ypcn- burg zijn officiële proefvlucht gemaakt. Het toestel is vrijdag uit Californië op Schiphol gearriveerd. Het zal gebruikt worden voor reclame-doeleinden. land- bouwbesproeiing (in samenwerking met het centraal bureau voor land- en tuin bouw, de fotodienst en voor het öchool- bedrijf (waar helikopterpiloten worden opgeleid). Het verschil met de eerste heli kopter, een HMter 12b, is dat de cockpit men een beter uitzicht heeft. Verder zijn er enkele andere kleine tech nische verbeteringen. Het toestel wordt voortbewogen door een 200-pk motor en kruissnelheid van 110 km bo- r eiken Vanochtend zijn de eerste Wegenwach- •rs oip de route Rotierdam-HeMevoctsluis iarngs het Voornse kanaal begonnen te patrouilleren. Hiermede heeft dit tien jaar iude en populaire korps zijn intrede ge daan op de ZuidholJandse eilanden. Binnenkort zal heit Wegenwaebtnet wor den uitgebreid met de routes Rotterdani- Numansdorp en Vlaardiingen-Hoek van Holland. letterkunde Don Haag. UTRECHT. 27 april. Th. Ma- Kand. ex. Franse taal- en H Hoek-Bongers te L. J S Stem Ameri ven- C Apeldoorn; P. F. A Fasessen. Tegel" Th J B. de Goede. Soesterberg; P. B H Hamers. Spekhoizerheide; mejuffrouw M E. Hidma. Eindhoven; mejuffrouw A Th. M. Kuiper. Utrecht; J. A M. Zeijsf Utrecht. TILBURG. 2 april Geslaagd voor kand. economie: F Rutten. Nijmegen. Doet. economie: pater L. Jansen S.J., Nij megen (cum laude) WAGENrNGEN. 27 april. Geslaagd voor kand. Ned landbouw; J Folkerts, Lollum; L. 't Mannetje. Zuidland; P Pellikaan. Gou- Corten, Heerier.; P. J. Wijngi txano tropische lanaoouw Hulzen; R Reijnders, Zutpher Sluljs, 's-Gravenhage. Ingenieursex. tropische iandl M. Teunissen, Weert. Kand. tuinbouw; H. van O: Ingenieursex. tuinbouw: mej Brons. Zeist; P Hofman. Ma; Kand. tropische bosbouw: P, Blithoven. I ngeni eu rsextropisch c bo. Wes tra, Assen 7%/K I BI ♦444+4+ 1 (V l—Gr.,.o-,g.50 Commissie-De Bruyn Klassen maximaal 30 leerlingen kosten tussen 69 en 86 min. T'EGEN HET EUVEL va nde veel te grote klassen bij L.O. en Ulo moet worden opgetreden, daarover zijn zowel minister Cals als de verte genwoordigers van het onderwijs het eens. Om dit vraagstuk aan te pak ken heeft de minister het vorig jaar mei een commissie ingesteld onder lei ding van mr. J. de Bruyn, hoofd afd. L.O. bij o., k., en w., en bestaande uit drie vertegenwoordigers van het A.N.O.F. en behalve de voorzitter uit nog twee ambtenaren van het departement. Secretaris dezer commissie is de heer J. A. Zwarts, referendaris bij de afd. L.O. ANOF-leden: 1 leerkracht bij 124 1.1. en boven de 144 l.L de 35-achaal. Bij het U 1 o zijn deze gegevens resp. 1 leerkr. bij 1—30 1.1. en boven de 120 1.1. de 30-schaal; 1 leerkr. bij 1—25 1.1. en boven de 150 1.1. de 30-schaal; 1 leerkr. bij 1—24 1.1. en boven de 86 1.1. de 30- De commissie stelt voor. dat naast de opname van deze leerlingenschalen ln de wet bij algemene maatregel van bestuur aanvullende bepalingen worden gegeven om ongunstige combinaties te voorkomen. Het plan der ambtelljké leden zou in 1967 geheel z|jn verwezenlijkt (ln 3 fasen; kosten geraamd on 69 miljoen gul den). Het plan der ANOF-leden zou in 1969 geëffectueerd kunnen z|Jn (In 4 fa sen; geraamde kosten 86 miljoen gulden). Er zouden volgens de ambtelijke leden 10.850 extra-leerkrachten nodig ziln; vol gens da ANOF-leden: 13.400. In februari is de commissie met haar rapport klaar gekomen en thans heeft de ter hel aan de Staten-Generaal aan geboden. De commissie stelt voor de sa nering van de leerlingensehaal. gezien de financiële consequenties, de uitbreiding het aantal leerkrachten en school ruimte (op welke vérstrekkende proble men men niet dieper Ingaat) in fasen te doen geschieden. De ANOF-vertegenwoordigers willen iets verder gaan. dan de ambtenaren van althans bij de praktische toe passing. Wat het principe betreft heeft de commissie algehele overeenstemming bereikt. Bij het g. 1. o vertoont de huidige schaal 1 leerkracht bij 1—30 leerlingen en bij scholen groter dan 210 1.1. de 45-schaal De ambtelijke leden der commissie stel- voor 1 leerkracht bij 1—25 1.1 de 160 1.1. de 35-schaal; de len thai

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 9