Nieuwe (vier mondvanHarin In Hazerswoude met Piper de piepers over Volw doop assene ZATERDAG 28 APRIL 1956 BRIEVEN AAN DE Hieuw? £eitefl)c tfouronl De correspondentie, die de lezers van ons blad aan onze redactie richten met als onder werp het Zondagsblad, heeft zo langzamerhand de vorm aangenomen van een stroom. Dat is goed en wij zijn daar dapkbaar voor. Ook als er kritiek is, want die nemen wij zeker ter harte. En als er lof is, maken wij een beleefde, doch dankbare buiging. Aller- i eerst zo'n buiging: COMPLIMENTEN AFBETALING jn thuis opgevoed dat wjj it wy kochten ook gelijk betalen en daar houden wij ook al schrijft u, dat de rs wel graag op afbetaling H. V.G. i Plaat" ook plaatsje LICHTE MUZIEK Kau in „Via Naald niet af en toe eens worden ingeruimd aan wat goede, lichte gramofoonplaten. Geen mop pen, maar go< e amusementsmuzie^. CHINEES We in Chinees eten, schreef u ;ek. Maar in onze woonplaats ie ingewikkelde dingen niet PLAATJESYERHAAL asjeblieft? Iiien weer een plaatjes- Zondagsblad kunnen echt kinderverhaal, Zeer binnenkort hopen wij in ons Zondagsblad te beginnen met een leuk plaatjesverhaal voor de jeugd. De tekeningen zijn al binnen en het verhaal belooft spannend te worden. De jeugd (en misschien ook de ouderen) zullen nog even moe ten afwachten. En dan nog even dit: als u wensen hebt, b.v. over iets dat u wel eens zou willen lezen, schrijft u dat dan gerust. We zullen steeds proberen aan die wensen te voldoen. REDACTIE Irtiüirvtiirtrit-üïi-üïi-ü-üirtrü-Crü-ütiïrtï-ü- GROEIT RANDSTAD HOLLAND DICHT Toen in 1847 de IJzeren Spoorweg van Amsterdam over Haarlem en Leiden, Den Haag en Delft naar Rotterdam voerde, groepeerden zicli langs die spoorweg woon- en werkcentra; en dat was de geboorte van de Randstad Holland. In snel tempo groeiden de steden, in snel tempo greep de industrialisatie om zich heen. Hoe snel die groei gegaan is, bewijst wel het feit, dat Leiden en Oegstgeest samen nu net zo groot zijn, als Den Haag vijftig jaar gele den was! Den Haag en Leiden werden één woon- De Planologische Dienst van Zuid-Holland .heeft dit probleem in eerste instantie onder ogen te zien. En dat heeft deze dienst mede in opdracht van het prov'r.eiaal bestuur dan ook gedaan en het resultaat is het Plan Lange, waa'.van we de hoofdzaken reeds in ons blad van gisteren vermeldden. Een nieuwe stad aan de mond van het Haringvliet, een stad met havens en woonwijken, met groengordels en parken, omsloten door een uitgebreid recreatiegebied, waarin duinen, strand, bos, zeilwater en oude stadjes de bouwstenen tot een verantwoorde verademing van dp stadsmens vormen. De commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaassesz, karakteriseerde Randstad Holland bij de aanbieding en bekendmaking van het Plan Lange als volgt: hier tekent de ontwikkeling van ons land zich het hevigst af. En hij grondt dat op feiten en cijfers: Zuid-Holland heeft een oppervlakte van 2812 km2 met 2.453.000 inwoners, tegen Noordholland 2633 km2 met 1.896.000, en Utrecht 1323 km2 met 591.00^ inwoners. In Zuid-Holland woont 23.8 van de totale Nederlandse bevolking, tegen 18.4 in Noord holland en 5.7 in Utrecht. In Zuid-Holland wonen 872 inwoners per km2, tegen 72Ö in Noordholland en 447 in Utrecht. Ook de toekomstige ontwikkeling van dit gebied kan men goed schatten San de hand van de wordingsgeschiedenis en de groei in het recente verleden. Rotterdam groeide in de afgelopen veertig jaar enorm en dat ondanks de twee oorlogen en hun nasleep, die zich in die veertig jaar hebben afgespeeld. En als Rotterdam zo doorgaat, is het binnen enkele tientallen jaren volledig uitgepraat. Dan is de Botlek vol, dan staat Voorne vol woonhuizen, dan grijpt de haven naar de Oude Maas en dan wordt Rotterdam Zuid onbewoonbaar, omdat het dan rondom is ingesloten door havens en industrieën. En zo is het met de bevolkingscentra Den Haag—Leiden precies eender En daarom was de leidende gedachte bij het samenstellen van het Plan Lange welk plan alleen maar een suggestie wil zijn met „aanbreien" bij het bestaande, maar een geheel nieuw gebied voor de dreigende overbevolking van Randstad Holland open te leggen: de oevers van het Haringvliet. En als men over het Haringvliet praat, praat men over het Deltaplan en het is dan ook niet meer dan logisch, dat de ontwerpers van het Plan Lange terdege rekening hebben gehouden met de veranderingen, die het Deltaplan in het gebied rond het Haringvliet gaat brengen. Het Haringvliet wordt met een dam afgesloten en daarom moet de nieuw te bouwen stad niet direct op een open verbinding met zee rekenen Een breed kanaal, dwars door Voorne, moet de stad uitsluiting op de Waterweg en de open zee geven en als de uitbreiding van die nieuwe, naamloze stad zo stormachtig zou zijn, dat ze aan die verbinding niet genoeg heeft, dan ligt een ontwerp voor een nieuw te graven verbinding met de zee klaar ook al hebben Rijkswaterstaat en Planologische Dienst over de preciese plaats daarvan nog geen overeenstemming bereikt. Het Deltaplan geeft overigens in zijn be staande vorm die nieuwe stad enkele geweldige voordelen. Zulk een havenstad heeft nodig goede wegen, goed vaarwater en een goede spoorwegverbinding. Wel, het Deltaplan voor ziet daarin door de twee door het eilanden- gebied geprojecteerde wegen, door het kanaal door Voorne en door een spoorweg langs de aan te leggen Zoomse weg, de tweede parallelver binding naar Antwerpen naast de bestaande en werkgebied, Rotterdam liet zijn wijken grenzen aan die van Schiedam, Vlaardingen en Schiedam raken elkaar ook en de bestuurderen van deze door een kwart van Nederlands bevólking be woonde gebieden slaan de uitbreiding met zorg gade. Hoe ziet Zuid-Holland er over 25 jaar uit? Grenzen Rotterdam, Delft en Den Haag dan aan elkaar? Is Rotterdam dan uitgepraat, na het eiland Rozenburg te hebben verslonden? Ligt Rotterdam- Zuid dan ingesloten in havens en fabrie ken? Is Randstad Holland een onbewoon baar industriepark geworden? Boer de Lugt heeft eigen vliegtuig met hangar een Nederlandse boer. die geen hoogvlieger wil zijn, doch slechts gebruik wil maken van modern landbouwmateriaal, waar het vlieg- In de landbouwende omgeving van Hazerswoude hebben de boeren de mond vol over boer J. M. de Lugt. Die heeft weer eens een stunt uitgehaald. Achter zijn bedrijf liet hij een vliegtuighangar plaatsen tuig niet buitenvaït. en een echt vliegveldje aanleggen. Boer De Lugt slaat namelijk de vleugels uit. Hij heeft zich een behendig vliegtuigje als de Super Piper Cup, een piloot en een mecanicien aangeschaft. Daar staan zijn collega's toch wel even van te kijken. Het gebied met de ruitjes op deze kaart laat duidelijk zien, waar tvij ons op een klein stukje Nederland verdringen met miljoenen mensen in steden, dorpen, industrieën en havens. weg. Straks flats op Tiengemeten I de eendenzwermen ar geen weg en geen r de enkele boeren op Tiengemeten, waar over het gors scheren, voertuig zin heeft en vl hun als het ware ingekeerde hofsteden zal in het Plan Lange een woonwijk worden, met flats, huizenblokken en winkelstraten; Mid- delharnis en Hellevoetsluis, nu nog vrij geïso leerde stadjes met een eigen, oud karakter, zullen centra moeten worden van huizenblok ken, flats en tuindorpen. En deze twee simpele voorbeelden van de ingrijpende veranderingen, die het Plan Lange op de Zuidhollandse eilan den gaat brengen, illustreren al, waar het hier om gaat: Voorne, Putten, Hoekse Waard en Flakkee worden in de Randstad ingeschakeld. Randstad Holland een wat vreemde aan- dreigt te duiding voor een begrip, dat ons allen duidelijk voor ogen staat. Want als wc de autoweg Rot terdam—Delft*-Den HaagLeiden rijden, of als we op dat traject in de trein zitten op welk uur van de dag ook maken we de Randstad Holland in zijn volle omvang mee. De helft van Nederlands forensen woont er, drie steden met meer dan 500.000 inwoners elk liggen er, in vijftig jaar steeg de totale bevolking van het gewest van 1.144.401 tot 2.477.790 inwoners en naast die grote steden vinden we in het Zuidhollandse gedeelte van de Randstad al vier steden met 60 a 70.000 inwoners! Als men een stad bouwt, moet men er de plantsoenen en parken gelijk in ontwerpen Steden als Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen hebben wel bewezen, wat er aan groen over blijft, als men dat vergeet. Daarom is het tweede deel van het plan tot bouw van een stad aan de mond van het Haring vliet een ontwerp voor een uitgebreid recreatiegebied, dat de gehele Randstad zal dienen. De duinen van Voorne, het Spui en de Oude Maas, Den Bommel en het Grevelingen wor den de „longen" voor de Randstad van de toekomst. Maar de Boer De Lugt heeft al tijd wat bijzonders, zeg gen ze en vertellen dan van de eerste tractor die hij, nu ruim dertig jaar geleden, in dit landbouw gebied introduceerde. En nu weer dat vliegveld. Dertig jaar geleden trok De Lugt uit Den Haag weg om zijn intrede te doen in de boerengemeen schap. Hij kwam niet met lege handen naar zijn bedrijf. Het werd een complete optocht, een tractor met vijf boerenwagens van het laatste model eraan gehaakt. Die tractor was toentertijd in deze streek iets ongekends. Zoals De Lugts vliegbedrijf thans de gemoederen bèzighoudt. HUN WATERLOO... De Lugt hield dus van stunts, was energiek, ging met zijn tijd mee, of beter hij was en is zijn tijd nog net iets vooruit. Boer De Lugt boerde goed, daarvan leggen zijn veertig hectaren be-, slaand landbouwbedrijf en de bloeiende grasdro gerij getuigenis af. Integendeel, aldus de landbou wer. die vertelt van een proef vlucht" in samenwerking met Wa- geningen op akkers onder Schone- beek waar „emelt", een vreet- graag wormpje, huishield. Om deze emelt te bestrijden werd daar een nieuw serum be. proefd. Het resul taat van deze proef wordt nu eerst nog afgewacht De zeer fijne hooggeconcentreer- de nevel van het bestrijdingsmiddel dringt door de om- laaggerichte aero. dynamische stro ming van het vlieg tuig diep in het ge was en veroorzaakt de ander zal verslinden: Rotterdamse Groothandelsgebout pakhuis van de handel, tegenovi landelijke Hoogvlie De luchtvaart kwam eigenlijk toen eens naar de lucht geheel onverwachts. Vijf jaar ge- hèt idée. We jagen leden wilde het bij hem maar niet erg goed lukken op het veld. De koolgalmug zat hem en zijn spruiten dwars. Het gewas op de tenvelden uitgestrekte akkers dreigde eraan loo. ten onder te gaan. Bestrijdings middelen had de boer wel bij de hand en tractoren ook, maar door zware regenbuien viel er niet aan te denken om de bestrijding, via de gewone weg die met behulp van de landmachines ter hand te nemen. Dat zou, zelfs voor boer De Lugt, een flinke klap ge- kreeg vlieg tuig overheen. Zo werd de kool galmug van de lucht uit bestookt vond deze parasiet op de sprui- De Lugt zijn Water loo. Alles goed en wel, De Lugt, zult ge waarschijnlijk uitroepen, welgefeliciteerd, maar hoe sta je tegenover de koolzaadglanskever en de koolzaadsnuitkever. De Lugt lacht al uw (eventuele) zorgen weg met deze woorden: Op de achtergrond de hangar op het erf van boer De Lugt te Hazerswoude. Piloot E. H. J. de Lyon (bij het toestel) heeft zijn Piper-Cup, uitgerust met sproei- apparatuur, al overgevlogen van Ypenburg naar vliegveld Bent- huilen of Hazerswoude of Bos- koop. Over de naam is men het nog niet eens. We zouden ook kunnen zeggen naar hel vliegerf van boer De Lugt. effect. Besmetting of andere ziekten is bij het besproei en uit de lucht uitgesloten, evenals wielschade bij het gebruik van een landmachine, waar. door dikwijls niet onbelangrijke oogstderving ont- Wie weet, hoe snel en in welke mate de door insecten of schim mels aangerichte schade aan de gewassen zich kan uitbreiden, be grijpt, dat snelle hulp ccn eerste vereiste is bij de bestrijding.Boer De Lugts bedrijf is met het oog hierop dan ook uitgerust met een snelvultankwagen, waardoor de Pipercup in staat is per dag 12 15 ha te bewerken. De Rijksluchtvaartdienst ging er mee accoord, dat elk veld gro ter dan 300 vliegtuig bespoten mag worden. De sproeitank van de Super Pi- per Cup kan ruim 300 liter sproei- ,,De jaren dat z zijn, zitten als de koolgalmug zijnsweegs wij er bovenop en dan resten er kunnen gaan. De Lugt keek niets anders dan wijlen glanske- stof bevatten. Bij windsnelheden boven de 7 meter per seconde wordt niet gevlogen. En gevlogen zal er moeten worden door dit Industrieën eigenlijk de schuld Dat wij in de Randstad Holland kluitje zjjn gaan zitten, spreekt vt eigenlijk de schuld van. Zij kiezi spoor, en zij vormen de indigestie, zamerhand is gaan lijden. En om helemaal mannetje aan vierde grote stad dient het Deltaplan waardig! zelf. De industri hun plaats, aai plan, het Holland Ze werden weer als kind'ren, want de grond was door hun knielen zo dichtbij gekomen, als had een arm hen zorgzaam opgenomen Het voorhoofd lag, alsof hier moeder stond. En uit de hand, die Gij in 't water zond, boog zich de lijn van het vergevend stromen. Vlak boven hen werd plots Uw Naam vernomen Zo trok Gij hen in 't eeuwige verbond. En zingend kwam het juichende bericht: „God zal hen zelf bevestigen en schragen" en van de rol waarop Gij Sion sticht! Toen in een baan van fonk'lend zonnelicht, stonden ze op, terwijl wij spraak'loos zagen de schitterglans der sprenk'ling op 't gezicht. D. VAN BOXEL JR. plannen met het Grevelingen zijn niet zo eenvoudig als dat hier in het plan naar voren wordt gebracht. Want groot scheepse onderzoekingen worden verricht, met het doel, de bij Ierseke verdreven oesterteelt in een gedeeltelijk nog zout Grevelingen te laten herleven. Een inge wikkeld stelsel van sluizen en dammer zou een kunstmatige eb en vloed moeter geven, onontbeerlijke attributen voor dc kwekerijen van oesters. Het Plan Lange is van mening, dat een bestemming tot recreatiegebied voor het Grevelingen voorgaat, boven een bestemming tot oesterbanken. Oesters kan men waar schijnlyk op vele andere plaatsen kwe ken maar recreatie vindt de bewonei van de Randstad van de toekomst nie zo gemakkelijk en zo „vlak bij de hand' als in het Grevelingen, waar dan kolonie huizen, vacantie- en conferentie-oorden kampeerterreinen en hotels zouden moe ten verrijzen. Randstad Holland dreigt dicht t groeien maar er is een plan om di stad adem te geven. Maar dat plan is no maar een suggestie en de definitieve von zal er pas aan gegeven kunnen worde na langdurig overleg met overheden et belanghebbenden. Maar onze stedebouw kundigen hebben met dit Plan Lange ee: zeer belangrijk ding gedaan: zij hebbei ons gewaarschuwd voor een onbewoon baar wordende randstad en zij hebben de oplossing op papier gezet. vers en snuitkevers en het olie- H zaad is gered." De Lugt dikt het tenminste 3000 ha. nog wat aan als hij zegt: Gered Z ZZTI oliezaad hee« ^KR EN PIEPER namelijk anders geen toekomst. Binnenkort zal landbouwvlieger Als het gewas eenmaal opge- £>e Lyon 2ijn knalgele Piper Cup landmachine doorifeen^ T.'n Kin Yp.nburg „aar de gloednieu- alleen een vliegmachine uitkomst we hangar op het boerenerf on- brengen. der Hazerswoude overvliegen en De boer was dus gewonnen voor dan kan er baar lievelust gesp»- besproeiing uit de lucht. Hij maak- ten worden. In de Haarlemmer- te een diepgaande studie van de meer liggen al heel wat akkers pToff^nS van" de Landbouw^ Jun -luchtdoop" Ie wachten, hogeschool te Wageningen op de En de boeren in de omgeving heb- voet. Hij was al ..sproeiminded" ben De Lugt al min of meer toe- ™nd"m z5n 'redenSnf w'.'. lï: ge"sd' d" zii" ^btclrcus i Hazerswou- 'ucht, dan mijn collega's ook. VLIEGER Ondertussen is e de. Benthuizen e De boer nam contact met de sportieve, maar daarom niet min- door het departement van land- der heftige onderlinge strijd ont houw erkende vlieger E. H. J. de hr,„j A Lyon uit Den Haag. Die was ook brand over de vraaS aa" wie de enthousiast voor het plan en zo eer toekomt de „luchthaven" tot kwam van het een natuurlijk het zijn gemeente te mogen rekenen 1 en welke naam het moet voeren. Achter op het erf van boer De Er zijn zelfs woorden over geval- Lugt staat nu een flinke vliegtuig- len in de gemeenteraad. Het nieu- aangar. Er wordt de laatste hand we vijeevpiri ,ipt nampiHi, jni„f aangelegd. Een KLM-Constellation we viieSveld "8* namelijk juist zal er misschien wat moeilijk de °P de grens van de drie gemeen- vleugels uitslaan, een gemakkelijk ten, maar de hangar staat eigen- hanteerbare kist" als de gele pi- UJk ai op de gemeentegrond van per-cup voelt zich er kiplekker. 3o'n boer toch. zouden ze in de Benthuizen. Maar „Vliegveld Bent- ;tad zeggen. Die heeft het op een huizen" klinkt niet, zo zeggen die :oede dag in zijn kop gekregen. van Boskoop. In Boskoop zien ze ïn'd^u^Kdry'^m^lX St" de "omen, di» - daar naar gevoegd en hij praat er verder ruim zestig verschillenden landen niet meer over. exporteren, het bos niet meer. Zoals zijn buurman een schuur antwoordden de Benlbuizers. En aat bouwen, zo laat De Lugt een dan is Hazerswoude er ook nog. ïangar zetten en een vliegtuig (je) Boer de Lugt lacht al die naam- aanrukken. De rest van het „vlieg- ,rohlemen wee Het is hem alle- veld" is ook al klaar. En de Rijks- 3r0D emen weg. Het is nem alle- luchtvaartdienst is het volkomen maal om het even.Als er maap eens met deze initiatieven van gevlogen wordt!

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 17