Jr. Van Voorthuijsenschool in nieuw gebouw It I l!WE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 25 APRIL 1956 werd gevraagd" 4 „Wij hebben bereikt, wat onderivijstechnisch ot a ;elijj •aal TANMIDDAG is aan het verlengde van de Marnixstraat, Willem de Zwijgerlaan, de nieuwe Dr. Van Voorthuijsenschool geopend. Des- d; undigen op het gebied van het buitengewoon lager onderwijs hebben ons jett rerklaard, dat dit de mooiste school voor moeilijk lerende kinderen in het ind is. En omdat het b.l.o. overal in de wereld bij het Nederlandse b.l.o. ec tukken achter is, kan zelfs worden aangenomen, dat dit gebouw de mooi- b.l.o.-school ter wereld is. De heer Den Haan, het hoofd der school, 'X dat ook, maar hij zegt het liever niet, want dat klinkt zo arrogant. meentebestiuur overtuigd was van de wenselijkheid van nieuwbouw voor de dr. Van Voonthuijsensohoo!die in de oude gebouwen aan de Oaeciinastraa't was on dergebracht. Er stond ook in die brief, dat de eersite jaren van nieuwbouw niets zou kunnen komen. In november 1954 werd met de bouw begonnen. De school kost dan cok bijna "oen. Men vergde bij het horen g rui et, dat er maar een paar b.i.o-- zijn op een veelheid van gewone %gere scholen en dat voor de leerlingen an het b-l'.o. nu eenmaal andere metho- wiien van vorming en onderwijs Ktfden g«volgd dan voor de andere kin- Ir. Koch, de architect van de gemeente, dat hij zich vrijwel helemaal in bouw van deze schooi heeft kunnen itfleven". Dat wil niet zeggen, dat hij ilde voorzieningen niet anders had hij geeft toe, dat het geheel! misschien wat luxueus zou zijn ge urden. „We hebben in ieder geval be- wat onderwijstechnisch van deze loöl wordt gevraagd". En de heer Den voegdie eraan toe., dat er niets is ichrapt van de lijst van -wensen. Die voet nogal lang zijn geweest! Van belang bij het ontwerpen van de tomen was het intensieve contact ta rn de heer Koch en het hoofd dor school, Op 9 oktober 1949 ontving die heer Den aan van B. en W. bericht, dat het ge- Inrichting De eerste drie klassen van de school zijn ingericht als kleuterklas, waar onderwijs is ingesteld op de kleuterpsy- che- Daarna komen de middenklassen, die wat de meisjes betreft de overgang voc reiden naar het huishoudelijk gerichte onderwijs en de jongens voorbereiden voor de maatsoha/ppelijk gerichte arlbeid. Voor de meisjes zij.n er een keuken- er wa'safldeling en een ruimte, waarin zi; een huis- en slaapkamer leren behaode' len.. De jongens houden znch bezig met h ou tbc working Er zijn in tofcaall elf -lokalen. De school is berekend op maximaal tweehonderd In de Doelenkazerne ^Amsteltoneelboekte succes iïmet thriller ,,De derde gast" rj DE SPELERS VAN het Amsteltoneel zijn voor het Lcids garnizoen zo langzamerhand, geen onbekenden meer. Dit gezelschap heeft reeds Ie malen een avond vein goed toneel in de Doelenkazerne verzorgd. De •trices en acteurs zijn zodanig op elkaar ingespeeld, dat de groep zich eigen stijl heeft verworven. Onder da bekwame regie van Jos Manche ierd gisteravond een opvoering gegeven van de door Gerald Anstruther teschreven thriller „De derde gast" Een thriller betekent meestal een rd. De helft van het eerste bedrijf dit stuk dan ook in beslag ge- door de voorbereiding van de ird op een weimig eervol zakenman. Wie is de dader? Kurton, de compagnon van de ver- *er' moorde zat in financiële moeilijkheden lus vanwege de speelschulden van zijn oei vrouw. De vermoorde verwachtte dames bezoek i6 bij een onderzoek gebleken. die „derde gast" die de moord moet hebben -gepleegd? vraagt inspecteur Mullens zich af; is het een hij of een zij? Bovendien blijkt de vrouw van Kurton de avond waarop alles zich heeft afge beeld niet in haar eigen huis te zijn ge- wat zij met behulp van een bevriend echtpaar, ha-ar man en de in ferieur wil wij6 maken. Dit is de nieuwe Dr. Van Voort huijsenschool aan het verlengde van de Marnixstraat. Rechts op de foto de hoofdingang en het gymnastieklokaal. De school kost f 900.000. Foto N. van der Horst fcmderen- Er is ook een grote gymnastiek zaal met was- en kleedlokaal aan verbon den, Verder noemen we d-e dokterskamer. De dokter is in een b.C.o.-schoo! „als kind in huis". De hal van de school is de cen trale plaats. Die kan gebruikt worden voor speciale gelegenheden. Buiten het gebouw vindt men de school tuinen, een speelplaats, een sportveld en een dderafdelinig. Voor de d-ierafdelimg wordt een gedeelte van de daar liggende sloot afgedamd. Het speelplein is zo be tegeld-, dat er praktische verkeerslassen kunnen worden gegeven- Op het ogenblik heeft de dr. Van Voort huijsenschool dertien personeelsleden, twee godsdienstonderwijzers van de Ned. Hervormde Kerk en een gymnastiekle raar. Getracht wordt nog, een concierge en een spreekleraar aan de school te ver- Omdat het gebouw aan de rand van de stad ligt, heeft het hoofd aan B. en W. verzocht, een schoolbns te la- Uitvoering van „De Burcht" Verrassingen op avond van drumband en jeugdorkest Evenzovele blijken van offerbereidheid en studiezin De uitvoering van de Leidse drumband en het Leidse jeugdorkest, resp. onder leiding van de heren J. de Jeu en J. Scheffers, die gisteravond in de grote zaal van de Burcht werd gegeven, heeft ons ervan overtuigd, dat wat de drumband betreft het muziekleven in Leiden een belangrijke aan winst heeft geboekt. Deze band zal het op straat zeer goed doen! Daar komt nog bij, dat de uitrusting van de drummers ook prima is. Met dreunend geweld heeft de drum band gisteravond laten horen, dat -hij on der de bekwame directie van de -heer D» in korte tijd goede vorderingen heef* gemaakt en alleszins dn staat is, zijn steen. i optochten bij te dragen. De uitvoe ring kenmerkte zich door soepelheid' en discipline. De heer A van- die Bonn-, die het werk comité vertegenwoordigde, droeg eerst acht trommels en een overslagbrom aan de voorzitter van „De Burcht", de heer G. Sderat. over. Verleden jaar werden 25 instrumenten voor het jeugdorkest aange boden en nu meende men de drumband te moeten ..bewenktuigen". De heer Van de Born dankte donateurs en medewer kers voor hun bijdragen. Toen het optreden van de drumband ten einde was, kondigden acht vraagte kens dn 'het programma de tweede rassing aa-n. Weer werd voorzitter Sierat op het toneel geroepen. N-u werd Propaganda-avond „Den Burcht" Gisteren bood de Leidse vereniging ,Den Burcht" haar 'leden in de grote zaal 'an Den Burcht een prepaganda-avond lan. De bijeenkomst werd geopend met het optreden van de drumband van de vereniging onder leiding van de heer J. de Jeu. In het ene jaar, dat dit gezelschap besbaat is vanzelfsprekend nog geen hoog peil bereikt. Toch waren de resultaten gisteravond niet onbevredigend. Dit geldt eveneens voor het jeugdorkest, dat hierna enkele nummers ten beste gaf on der de leiding van de heer J. Scheffers. Na de pauze werd een feestelijk pro gramma afgewerkt, dat werd begonnen het optreden van het Trio Jeunesse. De Dejcma's acrobaten lieten daarna sterke staaltjes zien. Uiteindelijk kwam de Dejoma's toneel groep aan het woord, daar van spel niet veel te bekennen was. Het onderwerp ..Een uurtje bij Meester Muis", was ba naal en afgezaagd In Oud-Poelgeest De heer Van Mullem recipieerde op zestigste verjaardag De directeur van de interkerkelijke stichting Filmcentrum, de heer P. J. van Mullem uit Oegstgeest, recipieerde gistermiddag inOud-Poelgeest ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag. De presidente van het Film centrum, mevrouw H. W. Boersma-Smit, sprak daar een huidieingswoord. Zij was dankbaar, dat de heer Van Mullem in het verleden de vrijheid heeft genomen de problemen, samenhangende met Kerk en film en met de esthetica van de film in het algemeen, te bestuderen, toen de Kerk daarover nog helemaal niet dacht. r ook een talentvol speler die niet schittert met zijn gaven van stem en plastiek (wat hem waar schijnlijk niet moeilijk zou vallen), r voortdurend gestalte geeft aan de personagesdie hij heeft uit te beelden door zich geheel in hun si tuatie in te leven. Dit vermogen stelt hem in staat de meest uiteenlopen de typen te spelen. Goed geschreven Het stuk is goed geschreven. Er wor den geen bijkomstigheden uitgewerkt, al- De ri. naar de climax zonder over bodige details. In het Londense „Duke of York Theater" viel -het zó in de smaak bij het publiek, dat er 265 voorstellingen van werden gegeven. Het Amsteltoneel heeft met de op voering van deze thriller ook in Lei- den succes geboekt. Marijke Jonker, Jos Manche en Bert Silvester speel den de voornaamste rollen. Jos Manche toont zich niet alleen tel kens weer een kundig regisseur, Huishoudelijke en gezinsvoorlichting Oegstgeester dames maakten een kruistocht door Spanje Als laatste avond in dit seizoen hield de afd. Oegstgeest van de Commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting gisteren een kruistocht door Spanje. Deze woorden vormden namelijk de titel van een lezing gehouden door mevrouw J. Staal-Santvliet, vice-presidente van de commissie en presidente van het Katholiek Vrouwengilde. de Leidse Buurt en zal vi half zes duren. Opgavi Clandestien naar radio geluisterd Een Leidse student had clandestien naar de radio geluisterd Het was een Paar jaar goed gegaan, totdat hij werd gesnapt. Hij verklaarde, er spijt van te bebben. Het O.M. bij het kantongerecht te Leiden vond het minderwaardig, naar de radio te luisteren zonder ervoor te be talen. Het eiste f 20 boete of acht lagen. De plaatsvervangende kantonrech ter, mr. W. de Koning, veroordeelde hem overeenkomstig de eis. Nog een prijswinnaar Bij de vermelding van de prijzen, be- baa'.d op de banketbakkersshow ii stadsgehoorzaal, is tengevolge van misverstand bij de derde prijzen de i weggevallen van soldaat G. B Minnee uil Katwijk aan Zee. due samen met soldaat H. Kolk een werkstuk had gemaakt. Mevrouw Boersma was blij, dat het erk van de heer Van Mullem waardering heeft gevonden, uitkomend in zijn be ng tot bestuurslid van de centrale >r de filmkeuring en zijn functie in de voorlopige raad voor de kunst. Tot slot sprak zij de hoop uit, dat de jarige nog vele jaren werkzaam zal mogen zijn voor Kerk en film. In zijn dankwoord verklaarde de heer Van Mullem het helemaal geen verdienste te vinden zestig jaar te worden. Spr. toon de zich dankbaar, dat hij een „spel" mag spelen, waarin hij zijn hart kan leggen, en dat het bestuur en de raad van beheer van het filmcentrum hem de nodige speel ruimte hebben gelaten. Op de receptie kwamen vertegenwoor digers van het ministerie van O., K. en W., van oiverse film-importmaatschap pijen. ds. J. N. de Ruiter namens de ge nerale synode van de Hervormde Kerk en de heer Hagenberg. waarnemend di recteur van de Nederlandse bioscoop bond, de heer Van Mullem de hand druk- Spreekster begon met de opmerking, it men, hoe verder naar het zuiden van Spanje komend, de invloed van Afrika merkt. Landschap en cultuur vloeien als het ware in elkaar. Na enige mede delingen te hebben gedaan over het hier en daar koude, elders hete klimaat zei mevrouw Staal, dat Spanje slechts dun bevolkt is. Het land kent uitstekende autowegen, doch de binnenwegen zijn erg slecht. De Spanjaard zelf is een sympa thiek mens, hulpvaardig en vriendelijk. Hij houdt erg van traditie. Spanje is een land van contrasten, met een oude geschiedenis en een oude beschaving. Ten slotte verhaalde me vrouw Staal over de verschillende stij len in de bouwwerken. Aan de hand van een groot aantal lan taarnplaatjes verduidelijkte mevrouw Staal het gesprokene. Vele schitterende kathedralen kwamen op het doek met daarnaast in fel contrast de eenvoudige straatjes van de grote steden. Wellui dende en minder welluidende klanken van grammofoonplaten vergezelden de vertoning van deze beelden. Aan het begin van dc avond had de presidente, mevrouw P. H. Smits-Wit vliet, een welkomstwoord gesproken. Zij deelde voorts mee dat er. evenals vorig jaar, een excursie zal worden georgani seerd. Ditmaal zal de reis naar Rotter dam gaan om 's morgens een bezoek aan /het museum Booymans en de Lijnbaan te brengen en 's mddags het bouwcentrum te bezichtigen. De tocht gaat per bus van bij de bestuursleden. deelne- wordt in een bijvoegsel aandacht aan deze verjaardag geschonken. Hierin zijn bij dragen opgenomen van de presidente. H. W. Boersma-Smit, de heren H. Wielek, W. G. Overbosch en J. A. Hes ins het Bulletin, ds. G. de Ru, preses de Hervormde generale synode, de D. Bijdendijk, voorzitter van de filmkeuringscommissie, en van de heer J. G. J. Bosman, directeur van de bio scoopbond. Duizendste bezoeker banketbakkersshow De door de afdeling Lenden en omstre ken van de Ned- Banketbakkersvereniging in de Stadsgehoorzaal ingerichte banket bakkersshow trekt, naar te verwachten was. grote belangstelling. Gisteravond omstreeks kwant over negen kon de voor zitter. de heer W. F. v. d. Reijden, reeds de duizendste bezoekster verwelkomen. Hot bleek mcj. A. J. v. d. Broek, wonende in de Lijsterstraat 7, te zijn. Behalve dat zij met vele lekkernijen, zoals een taant, werd overladen, had het bestuur nog een aardige verrassing in petto. Mej. v. d. E-roek. die onderwijzeres is aan de Mon- tesorischool aan de Rijnsburgersangel, moch-t vanmiddag met haar klas zoek brengen aan de tentoonstelling, waaraan voor de jeugd een sipeoiale at tractie was verbonden. Ook de actie, die in deze weken door de Leidse banketbakkers wordt gevoerd ten bate van het Koningin Wil'helminj fonds (kankerbestrijding) komt op de2 show aan haar trek. Reeds velen steun den dit sympathieke doel. Op 54-j'ariige leeftijd is in Den Haag overleden de plaatsvervanger! d hoofd - direoteur van de centrale directie der PTT, de heer A. Hugas. De begnafi is morgen om half drie op Westduin. •aandel aangeboden. De vervaardiging van het vaandel was mogelijk geworden door schenkingen van verschillende flr- terwij'l een Rotterdamse fabriek h«r geraamte aanbood en een donateur de standaard maakte. Voor hun onvermoeid werken ontvingen de leden van het werk comité allien een insigne. OPENBARE LES He', optreden van het nog jonge jeugd orkest onder leiding van de heer J. Schef fers kreeg ook aller waardering. Door deze openbare les werd niet alleen de oudere getoond hoe de jongens in elechti enkele maanden al gevorderd zijn, maar gaf de heer Scheffers hun ook inzicht in het aankweken van de kennis van de muziek en de gestaag groeiende beoefe ning ervan. Het bleek daarbij, dat het op redelijk peil brengen van een orkest van jonge jongens een allesbehalve gemakke lijke zaak is. Maar de heer Scheffers heeft volledig zin dn en zijn jongens met inder. Gisteravond reeds werden een paar nummertjes niet onverdienstelijk Igevoerd. Zelfs trad een solist op dn een mooi andante. Na de pauze was er een gevarieerd pro gramma, dat werd verzorgd door het trio Jeunette, de Dejoma's acrobaten en da Dejoma's toneelgroep. De laatste voerde het spel „Een uurtje bij meester thuis" op. Expositie etsen voor zomerzegels Ter gelegenheid van de uitgifte van de zomerzegels 1956, die dit jaar de tails van Rembrandt-etsen vertonen, z\jn in het Prentenkabinet van de rijksuniversiteit te Leiden, Kloksteeg 25, de originelen tentoongesteld, waar naar deze zegels werden vervaardigd. De expositie is te bezichtigen van vandaag tot 10 mei, op werkdagen van 2 tot 5 uur. AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., Haagsche Comedie met „Requiem voor een non". Zuiderkerk, 8 uur: Interkerkelijk Evan gel isatiecomi té, spreker ds. H. A. Visser an Amsterdam. Kleine Burcht, 8 uur: Leidse vereni ging van postzegelverzamelaars. Central, 8 uur: Exipogé, jaairvergade- Café Anniba, 8 uur: Lei-dise tiudndere- en bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden". Leidse Volkshuis, 8 uur: Vereniging aor pedagogiek, Sportstichting en L-eid- Jeugd Actie, forumavond over sport s maatschappelijk verschijnsel (ir. A. v. Emmenes. Leo Pagano, Dick van Rijn en Jan de Troye; voorzitter K. van Driel). Café De Valk, 8 uur: Motorclub Leiden, contactavond. De Lakenhal, 57 uur: ANVV, receptie KLM openingsvlucht SchipholLuxem burg. Chr. Soc. Belangen, 8 uur: Leidse Chir. Besturenbond, jaarvergadierimg. Zomerzorg, 8 uur: kynologenveremging .Rijnland", mevrouw M. Donath-Sêeuwen >ver kynologisohe begrippen. Centrum (ingang Moriaansteeg 2), 7.45 iur: familie-avond jongenswerk „Fhebe". Donderdag Lunchroom V. en D.. half 11, half 3 en 1 uur: modeflitsen 1956. Receptiekamer stadsgehoorzaal, 10 uur z.m.: publieke eindles lagere landbouw school. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Haagsche Comedie met „Requiem voor een non." Zoölogisch Laboratorium (Sterrewacht- laan), 8 uur: Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, C.«Sipkes over Corsica. Prediker. 8 uur: 53ste jaarfeest Chr. Metaalbedrijfsbond. m.m.v. Sempre Avan- ti's „Jong en Jolig" en toneelgroep. Rehoboth. 8 uur: VERON. Aula Volkenkunde. 8 uur: Politieke Jongeren Contact Raad en Leidse Jeugd Actie, avond over de West. Remonstrantse kerk, 8 uur: voordracht- /ond dr. P. D. Tjalsma van Den Haag. De Doelen, 8 uur: Sociale Raad, zuster Meyboom over voorzorg en nazorg oor geestelijk gestoorden in de vrije maatschappij. eterwoud e, 8 uur: gemeente- Warmond. De Stad Rome. 8 uur: af- :heid van gemeentesecretaris P. M F. Smolders (half 9—half 10 receptie). Vrijdag G. cn G.D. (Nieuwe Mare 13a), 24 inschrijving autotochten ouden van Vereniging Oud-Leiden Ir. Terwen sprak over vorming van stad Delft Talrijke leden van de vereniging „Oud-Lcïden" zijn gisteravond in „De Lakenhal" bijeen geweest om te luiste ren naar ir. J. J. Terwen, die zou spre ken over het onderwerp „De vorming van Delft". De voorzitter, dr. A. Kcs- sen, leidde de spreker, die onder meer ervaringen heeft bij de jongste op gravingen woord in. in Delft. kort doel meer te weten te komen over de geschiedenis van deze oude 6tad, aldus ir. Terwen. Het initiatief tot het doen van de opgravingen is uit gegaan van een speciaal bureau van stede- bouwkundige adviseurs, dat geheel onaf hankelijk werkt van de gemeentelijke dienst van Openbare Werken. Over de wordingsgeschiedenis van de oude stad is zo goed als niets bekend en juist daarom is het historisch-stedebouwkundig onder zoek van zulk een grote betekenis. Men weet, dat in Delft pas na de ne gentiende eeuw buiten de wallen werd gebouwd, doch hoe de stad haar vorrr gekregen heeft is totaal onbekend. Dt voornaamste oorzaak hiervan i6 het ont breken van archivarisch materiaal. Voor al bij de grote branden, die Delft j in 1536 als in 1618 geteisterd hebben, zijn vele belangrijke stukken, die betrekking gehad zouden hebben op het ontstaar Delft, verloren gegaan. Enkele Oude bronnen zijn bij toeval bewaard, i die zijn ten enenmale ontoereikend. Nadat ir. Terwen aandacht had gewijd aan de betekenis van verschillende straat- en grachtnamen in Delft (hoe veelzeggend is niet de naam „Oudenlangendijk"!) ver telde hij het een en ander over de opgra vingen bij de Oude Kerk. waarbij mer verrassende ontdekkingen heeft gedaan Lantaarnplaatjes verduidelijkten het ge sproken woord Jachtopziener, een veelzijdig en avontuurlijk beroep DE JACHTOPZIENER ontleent de naam van zijn beroep niet aan de jacht op stropers, maar het weren van deze lieden op het domein dat hij onder zijn hoede heeft, behoort als men naar de verhalen van de heer P. Leeuwenburgh, in dienst van het Koninklijk Jachtdeparte- ment, luistert, toch niet tot het onbelangrijkste deel van zijn taak. De heer Leeuwenburgh kan men voor dag en dauw, bij nacht en ontij aantreffen in het duingebied rond het koninklijk buitenverblijf De Ruigen- hoek bij Meyendell, mèt zijn kortharige Duitse staander Nimrod de trouws hondenogen blikken gedresseerd om hoog, als de baas zijn naam noemt en een klein tasje aan zijn broekriem. Daarin zit een revolver. „Op een keer besloten een collega en ik eindelijk eens dc- man te zullen grijpen, die steeds op een bepaalde plaats strikken uitzette. We hadden hem al meer opgewacht, maar steeds wist hij ons te ontkomen. Nu wilden we hem kostte wat het kost pakken. 's Avonds om 10 uur gingen we ach ter een doornstruik in een duinpan netje liggen langs het paadje dat hij gaan moest om bij de strik te komen. Het was een donkere nacht, winde rig en koud. Erg aangenaam lagen we daar niet, maar ja, het moest. Elf uur, nog geen gerucht gehoord. Twaalf uur, nog geen stroper gezien. We kregen het koud. Toch maar wachten. Eén uur geen teken of niks. Twee uur nog niets. Het werd drie uur en vier uur en nog steeds viel er geen stroper te beken nen. Ja en weet je wat het is, je kunt niet met elkaar praten of rustig een sigaartje roken, want het zijn gewiek ste jongens en door het minste gerucht of luchtje zijn ze gewaarschuwd. Mijn maat en ik kregen er echter de smoor in en zacht fluisterend spraken wij af als de man kwam hem er geducht leeuwen en de man zou op slag stijf tegen de grond geslagen zijn als we hem niet recht hadden gehouden. Hij verweerde zich totaal niet. Op onze opmerkingen en vragen gaf hij geen antwoord, maar na een paar minuten bleek dat hij van schrik niet had kun nen spreken. „Ik ddd-aachtt ddoor een bbeer tte zijn aangevwallen", stotterde hij ont hutst, toch blij ons en géén beer voor te hebben. Het is een goed lesje voor hem ge- FAZANTEN I TN EEN ANDER GEVAL mengde de heer Leeuwenburgh, die op het strand een berucht drietal ontwaarde, zich met zijn jasje over de arm onder de badgangers die de trap naar het strand afliepen. Vlakbij gekomen had den de stropers hem echter toch in de gaten en zij zetten het op een lopen. De heer Leeuwenburgh kan evenwel nogal op snelheid bogen en de man met het verdachte tasie kreeg hij toch te pakken. „Open maken of mee naar het bureau" was de keus. De man ver koos het laatste en op het bureau werd de inhoud toch bekend. Drie fazanten. VEELZIJDIG WERK /~VM DIE FAZANTEN is het op het Kroondomein te doen.. Daar gaat de jacht op en hier komt de naam jachtopzichter tot zijn recht. De jacht opzichter heeft behalve het tegengaan van wildstroperij tot taak voorberel- tussen te zullen nemen, bij wijze van represaille dus. Wij zouden hem ieder bij een been grijpen en een afgrijselijk gebrul uitstoten, zodat de lust tot stro pen hem wel zou vei gaan. Om vijf uur lagen we nog steeds zo als de vorige avond om 10 uur en het begon er erg op te lijken, dat onze moeite vergeefs zou zijn geweest. Dat maakte ons nog kribbiger. Heel lang zaam kwam het daglicht al door en het moest niet te lang meer duren. Maar gelukkig duurde het niet lang meer. Plotseling hoorden we een takje breken en jawel hoor, daar kwam onze man! Na zeven en een half uur! We drukten ons nog dichter tegen het zand aan, de adem inhoudend en toen we hem vlakbij wisten klauwden we ieder een been vast. We brulden als dagen (boven 70 jaar, letters A. t.m. L.). Prediker, 8 uur: 53ste jaarfeest Chr. Metaalbedrijfsbond, m.m.v. Sempre Avan- 's „Jong en Jolig" en toneelgroep. Lakenhal, 8 uur: K. en O.-cursus met lichtbeelden over Rembrandt door drs. J. van Wessem. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: familie avond C.H. Unie, forum mr. dr. K. de Vries, D. van der Kwaak, D. Hendriks en B. de Kier o.l.v. P. S. Harmsen. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Hesta, Crans en Co., K.L.M.-avond. Leiderdorp, half 8: gemeenteraad. Leiderdorp, Herv. Jeugdgebouw, 8 uur: filmstudiekring. Voorschot en, 8 uur: gemeenteraad. Voorschoten. Chr. Belangen, 8 uur: feestavond Instuifclub Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Tentoonstellingen Lakenhal, 10—5 uur: werken van Isaac tsraëls (tot 7 mei). Prentenkabinet, 2—5 uur: Het Parijs van Jean Marot (tot 12 mei). Stadsgehoorzaal (foyer en kleine zaal), 2—11 uur: Banketbakkersshow (t/m don derdag). dingen te treffen voor de jacht en het leiden van de jacht zelf. Die voorbe reidingen betreffen allereerst te zorgen voor een goede wildstand: het bestrij den van schadelijke vogels en onge dierte als hermelijnen, bunzings, wezels en verwilderde katten, die veel schade onder de fazanten kunnen aan richten. In de afgelopen winter heeft hij heel wat werk gehad om de vogels vol doende voedsel te kunnen geven. Ruim 1000 kilo heeft hij op de 2300 hectare van het domein verspreid. De bestrijding van het ongedierte vereist veel kennis van de verschillen de diersoorten, maar die heeft de heer Leeuwenburgh in de 25 jaar dat hij In de duinen rondzwerft wel opgedaan. Over de jacht zelf weet hij boeiend te vertellen. Hij heeft gejaagd met wijlen prins Hendrik, maar ook met de hertog van Luxemburg, Lord Ismay, ex-koning Michael en vele andere gas ten van do koninklijke familie. Nu gaat hij nog veel met prins Bernhard op jacht. De Prins, zo vertelt hij, is een prima schutter, die meestal de grootste buit heeft. Wat hem genoegen doet, ls dat de jacht hier sportief gebeurt. De vogel krijgt zijn kans, doordat hij de lucht in wordt gedreven. De jager moet dan proberen hem tijdens de vlucht neer te leggen. Het dier uit een kooi laten komen en dan schieten, zoals veel in het buitenland gebeurt, vindt hij geen sport. De Vereniging van Jachtopzich ters, waarin de heer Leeuwenburgh de functie van secretaris der afdeling Zuid-Holland bekleedt, heeft daartegen al eens geprotesteerd, maar succes heeft dat helaas nog niet gehad. Toneel op koninginnedag Timdelerclub komt in Schouwburg met „De familie Kegge De Timdelerclub komt op Koninginnedag in de Leidse Schouwburg met een kostbaar gemonteerde opvoering van „De Familie Kegge", een toneel bewerking van Henk Bakker van het welbekende gegeven uit Hïlde- brands Camera Obscura. Ogenschijnlijk is een toneelbewerking van een in het hele volk levende stof een vrij gemakkelijke zaak. maar aan de an dere kant is het toch ook weer zo dat deze figuren zo zijn gaan leven, dat de bewer ker toch wel heel nauwkeurig zich in de geest van het werk moet inleven om een bevredigende prestatie te leveren. De een voudige Intrigue van de charmante be drieger Van der Hoogen, die het heeft voorzien op de eerbaarheid van de lief lijke Suzette Noiret en ontmaskerd wordt door de steeds de mooie rol spelende Hil- debrand zelf. moet dramatisch zo worden uitgewerkt, dat Hildebrand steeds her kenbaar blijft. Het is de grote verdienste van Henk Bakker, vroeger een welbekend regisseur in Indonesië en een „oude rot" in het toneelschrijversvak, dat hij de geest van het werk zo zorgvuldig heeft overgebracht in de dramatische toneel bewerking. De bijzonder kostbare aankleding van dit toneelstuk heeft de Timdelerclub ge noodzaakt de toegangsprijs wat hoger te stellen dan normaal. Maar wie van goed amateurtoneel, en dan nu eens met een stuk van eigen bodem, weet te genieten, zal deze opvoering toch zeker niet voor bij laten gaan. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Hendrik Jan, zn van H. vaj Oosten en H. Teske; Anja, dr van G. de Ruijter en A. S. Koelewijn; Daniël, van N. Kooimans en H. C. Epding; Jaco bus. zn van J. Zoetemelk en J. de Mol; Hendrikus Johannes, zn van C. H. Zitter en S. H. van der Heijden. Overleden: A. Veenma, man, 70 jr; E. van Faassen, wed. van Dekker. 78 jr; P. Ruwaard, man, 86 jr. „Spar"-avond De organisatie van winkeliers „De Spar" bood haar consumenten gisteren in dt Stadsgehoorzaal een feestavond aan. Het gezelschap Berry Kievnts en Gerard Walden bracht voor een geheel gevulde zaal de revue „Uitverkoop". Het geheel viel erg in de 6imaaik vam het publiek. Er zijn plannen om deze feestavonden elik jaar te herhalen* In drie uur: 36 De Leidse verkeerspolitie heeft gister avond van 8 tot 11 uur de verlichting van voertuigen gecontroleerd, In dne drie uur werden 36 processen-verbaal opge maakt. OEGSTGEEST Christen-vrouwen over de eenheid van Europa De afdeling van de N.C.V.B. hield haar maandelijkse vergadering in Irene. Na dat de presidente enige mededelingen had gedaan, o.a. betreflende een uitstapje naar een zuivelfabriek in Wassenaar op 30 mei, gaf zij het woord aan de spreker van deze avond, de heer Van Alkemade uit Rotterdam. Zijn onderwerp luidde: De eenheid van Europa. De spreker ver telde in het kort de geschiedenis van West-Europa met als centrale punten in de oudheid: Jeruzalem (het Chr. geloof). Athene (de wetenschap) en Rome (het recht). Hij besloot zijn causerie met aan te tonen, hoe West-Europa door samen werking op verscheidene punten tot gro tere welvaart en weerbaarheid kan ko men. Na de pauzo beantwoordde spreker nog verscheidene vragen en ten slotte sloot hij de vergadering met dankgebed. De eerstvolgende vergadering zal zijn op 28 mei. Mr. J. van Gulik, advocaat en pro cureur te Barneveld is benoemd tot kan tonrechter te Gorinchem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3