tSCHEPïH- Burgemeester Bakhuizen: De dank aan God moet over ïeersen J. van der Sterre voor Jonge Kerk over kerkbouw NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 24 APRIL 1956 Afscheid van Nieuw veen Samenwerking met raadsleden was steeds uitstekend IN EEN in café Lelieveld gehouden buitengewone raadsvergadering •heeft burgemeester J. A. Bakhuizen gisteren afscheid genomen van de gemeente Nieuwveen, die hij per 1 mei gaat verlaten in verband met zijn eervol ontslag als burgemeester. Behalve de raadsleden en hun dames waren onder meer ook aanwezig het personeel van de gemeentesecreta rieën van Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen, en de burgemeesters van Zevenhoven en Ter Aar. In zijn afscheidstoespraak zei de scheidende burgervader, dat bij hem de dankbaarheid overheerst voor alles wat God hem de afgelopen twintig jaren ook in Nieuwveen heeft gegeven. Door alles ziet ge Gods liefde heen, zo zei hij. Nadat gemeentesecretaris J. J. Roovers het Koninklijk Besluit had voorgelezen, waarbij de heer Bakhuizen eervol ontslag wordt verleend wegens het bereiken de pensioengerechtigde leeftijd, richtte de burgemeester zich allereerst tot de tegenwoordiger van de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de heer Sillevis. Vervolgens dankte hij zijn beide wethouders voor de grote steun, die hij als hoofd der gemeente steeds van hen heeft mogen ontvangen. „Ik heb wer kelijk geen spijt van de afgelopen twin tig jaar, al begrijp ik ook, dat Nieuwveen gaarne voor zich alleen een burgemeester had gehad," aldus burgemeester Bakhui zen. Vervolgens memoreerde de magi straat de prettige samenwerking me gemeenteraad, die wel niet altijd ja knikte, maar ook in de oppositie eerlijk en sportief bleek. Dank aan velen Tot gemeentesecretaris Roovers sprak de burgemeester over de prettige onder linge verstandhouding, die ook in de moei lijke oorlogsjaren bleef bestaan. De heer Bakhuizen hoopte, dat de vriendschap tussen hem en de secretaris ook na aftreden als burgemeester zal blijven voortduren. Hierna bracht burgemeester Bakhuizen woorden van dank uit tol meente-ontvanger Roberts, de dames Bos en Roest, de politie, de technische dienst, de hoofden van scholen, de directeur der Zaak Klusman-Aero Ypenburg geschikt De zaak in kort geding tussen de vlieg tuigreclame-onderneming van de heer Klusman en Aero-Ypenburg, heeft geleid tot een minnelijke schikking tussen beide partijen. De advocaat van Aero-Ypenburg deelde de president van de rechtbank te 's-Gravenhage mede dat deze maatschappij thans de nieuwe motor in het vliegtuigje van de heer Klusman heeft aangebracht en dat het vliegtuig nog heden het bewijs van luchtvaardigheid zal ontvangen. Naar de heer Klusman verklaarde heeft Aero- Ypenburg eveneens het faillissement, dat tegen hem was uitgesproken. Ingetrokken. De heer Klusman had voor de periode van 22 februari 1955-tot 31 december 1955 zijn toestel voor reclamedoeleinden Aero-Ypenburg verhuurd voor /5UUÜ, op voorwaarde dat dit steeds vliegklaar zou zijn. Deze overeenkomst was later ver lengd. Toen men bij Aero-Ypenburg, na dat dit noodzakelijk wa, gebleken, de kleppen had bijgeslepen, bleek het nie* bedrijfsklaar en ontving het geen bewijs van luchtwaardigheid meer. Aero-Ypen burg had toen wel ten nieuwe motor uit Amerika laten komen, doch wenste'deze pas te plaatsen nadat een nieuwe over eenkomst od andere voorwaarden was gesloten. Tijdens de op 9 april gehouden zitting waren belde partijen in overleg met de president, die van oordeel was. dat men zich aan de bestaande overeen komst moest houden, overeengekomen de zaak in der minne te regelen. VOORSCHOTEN Uit de raadsstukken B. en W. delen mee, dat demping van het doodlopende deel van de Vinkesloot f 10.000 zou kosten. Zij vinden geen vrij heid, een voorstel daarover te doen. Een verzoek van B. en W. bij de be voegde instanties om op de hoek Pape laan—'Veurseweg en de splitsing Leidse- weg—Voorschoterweg bij de zilverfabriek tot plaatsing van knipperlichten over te gaan, is niet ingewilligd. Knipperlichten zijn hoofdzakelijk voor onoverzichtelijke kruispunten. De bij de splitsing geplaatste aanduidingen zijn, volgens de provinciale waterstaat, voorlopig voldoende, bij de Papelaan zal een verkeersbord worden geplaatst. In verband met het feit. dat de inkoop- kosten van het vorig jaar afgenomen gas worden verlaagd, en verwacht wordt, dat dit ook voor 1956 het geval zal zijn, stel len B. en W. voor, de gasmeterhuur met ingang van april van dit jaar te doen vervallen. B. en W. stellen verder voor, te beslui ten tot uitkering van 3 procent over 1955 aan het gemeentepersoneel en tot verho ging van de vakantie-uitkering. En ten slotte: om de vier huisarten met ingang van 1 april aan te wijzen als gemeentelijk lijkschouwer. Voor de geref. mannenvereniging spreekt donderdag 8 uur de heer B. Hoek stra over Augustinus. Produkties. Fa. H. G. Th. Crone mrt en 1ste kw. Getas 66.000, 197.000. Ngobo 43.000, 142.Q00, Batoe Dkjamoes 64.000, 215.000, Tjoeroeg 23.890, 70.299, Prick 34.044, 133.831. Holland-Sumatra 24.096. 101.872, Amst. Tapenoe-ll 45.900, 135.915 kg rubber; Rorigga 48.369, 172.753 hkg thee eigen tuinen, Tjisaroeni 44.000, 141.000 hkg eigen tuinen 24.000, 70.000 hkg verwerkt voor anderen. „Het zal u allen duidelijk zijn", zo vervolgde burgemeester Bakhuizen zijn toespraak, „dat dit een buitenge woon moeilijke dag voor mjj is. Af scheid nemen van een ambt, dat mjj zo lief is geworden, valt niet mee, ook al heb ik mij dan wel eens afge vraagd, of deze taak (drie gemeenten) niet wat te zwaar was. Ik ben tot de slotsom gekomen, dat ze dit eigenlijk ook inderdaad is, wanneer men zijn kracht en hulp niet zou verwachten van God. Het spijt mij, dat ik thans moet heengaan, anders zou ik heus nog blijven," zo verklaarde de burge meester, die ten slotte de wens uit sprak, dat het de gemeente Nieuw veen ook in de toekomst heel goed zal Herinneringen Het oudste raadslid, de heer J. Vreeken, legde de nadruk op het feit, dat de afge lopen twintig jaar zo snel voorbij waren gegaan. Hij sprak namens de raad zijn welgemeende dank uit ^>or de wijze en goede leiding van burgemeester Bakhui- aan wiens ambtsperiode steeds de prettigste herinneringen zullen bewaard blijven. „We moeten er allemaal even wel voor oppassen," zo vervolgde het raadslid, „dat we onze prestaties niet gaan zien als uit ons zelf. We moeten God al leen de eer geven en Hem danken voor de rijke ambtsperiode, die onze burger vader Bakhuizen hier mocht vervullen", aldus de heer Vreeken, die de burgemees ter hierna een Delfts blauw wandbord aanbood, waarop het Nieuwveense ge meentehuis is afgebeeld. Mevrouw Bak huizen ontving bloemen. Nadat de secretaris namens de amb tenaren een dankwoord tot de heen gaande magistraat had gesproken, dankte burgemeester Bakhuizen voor het cadeau en de hartelijke woorden, waarbjj hij de aanwezigen verzekerde, dat hjj steeds met genoegen aan zijn ambtsperiode in Nieuwveen zal blij ven terugdenken. Na sluiting van de raadsvergadering bleef men nog geruime tijd bijeen. Hier biedt het oudste lid van de Nieuwveense gemeenteraad, de heer J. Vreeken, burgemeester A. J. Bakhuizen een wandbord aan ter her innering aan diens twintigjarige ambtsperiode in Nieuwveen. De af beelding op het gedenkbord stelt het raadhuis voor. Foto N. v. d. Horst. RIJNSBURG Veelbelovende zang van Herv. kinderkoor A en B De uitvoering van hét Kinderkoor der Ned. Herv. Gemeente is met suc ces bekroond in twee opzichten: een goed bezette Kleine Kerk aan de Brou- werstraat en van een met zorg samengesteld programma, hebben ouders en belangstellenden enige uren doen genieten. Ds. Cosliga opende met gebed, en een meditatie over Psalm 33. Hierop kreeg de heer Dirk van Vliet ge legenheid tot afwerken der liederen. De dirigent bezit ruime met kinderen om te gaan, zijn discipline is juist, en het was goed gezien elke groep apart te laten optreden. Nu konden zij afwisselend zingen en naar elkaar luiste ren. Het kan nu eenmaal op kmderuitt- voeringen ndet geheel rustig zijn, want de jeugdige executanten weten imme hun pa en ma aanwezig, en bovendien het optreden een evenement. Het lijkt c beter zangspelen met podiumverandering geheel na de pauze te plaatsen. Dit komt onrust, en spanning doet zich dig gelden. Het is ondoenlijk alle liederen t spreken zodat de gen. De meisjesstemmen prima gehalte. Uitstekend van voordracht waren De Winterkabouter en De Krokus. Het koor van de rijpere jeugd bracht paargewijs „Wedstrijd op schaatsen" Hendr. van Tussenbroek. Dit werd natuurgetrouw vertolkt, dat men het koud van kreeg. De uitvoerenden wa gelukkig tegen koude beschermd door mutsen en dassen. De volgende liederen bleken van eenvoudiger aard, doch voc geestig. Beeldig vertolkt in goed rit klonken „Huiswerk" van Herwaarden, Mouwens bewerking van ,,'k Heb mijn wagen volgeladen". De kleuters zijn nog niet zo getraand, hier en daar viel er een steekje, maar er was toch veel te loven. Handgeklap en voetengetip helpen maat vast te worden, en zo konden we Jakma en v. d. Velde waarderen. Een jeugdige grootvader vertelde temidden van zijn kinderen bekende sprookjes. De hoofdper sonen passeerden gekostumeerd ter ver duidelijking. Ook de boze wolf was pre sent en verloor zelfs zijn hoofd. Enkele kleine solisten onderscheidden zich met heldere stemmen ;n „Mijn zieke pop" (Van Vliet) en „Haar kleinkind" (De Wijs-Mou- ton). Het zangspel He t stoute eekhoorntje van Smeets had een happy ending en oogstte veel succes, mede door de aan kleding. Een twaalftal grote meisjes zong opvallend zuiver en Tyrolerlied. Aardige kostuums verhoogden hun succes. De pia- had een moeilijke taak alles in 't gareel te houden, dooh zijn spel was volg- iam en slagvaardig. Ds. Goslige sprak woorden van dank N. V Conferentie in liet Jeugdhuis In het Jeugdhuis te Rijnsburg is tijdens het afgelopen weekeinde een conferentie gehouden voor leden van de J.V.'s op G.G. uit de Ring Rjjnsburg. Tijdens deze nlcomst, die door rlngvoorzitter Henk de Mooy werd geleid, werd voornamelijk gesproken over de te volgen koers ten anzien van het Gereformeerde Jeugd werk in het algemeen en dat van de in het bijzonder. Drie sprekers ga- elk een afwijkende visie, waarop een interessante en levendige discussie volg- Over het algemeen gaat het niet zo best et de J.V.'s en verscheidene aanwezi gen waren dan ook van mening, dat met het getij de bakens moeten worden ver en de J.V. moet worden aangepast de veranderde tijdsomstandigheden. Niet allien konden het me' deze zien6- een6 zijn. Er waren er die zeer drastische maatregelen wensten met daartegenover jongelui., die allies maar bij bet oude wilden laten. Een ieder had tenslotte evenwel oog voor da', op be paalde plaatsen en onder bepaalde om standigheden het roer moet worden gegooidl Tijdens de broodmaaltijd konden de ningleden wat nader kennis maken en el kaar door middel van de veie tafelspee- ohes zo af en toe eens een flinke veeg uit de pan geven.; 's Avonds werd nieuw ringbestuur gekozen. Het resultaat was. dat Henk de Mooy de voorzittere hamer aan Bert van Duijn kon overdra gen. Arnold van den Bosch werd tot vlce- voorzitter gekozen. Lichte aanrijding In de Kerkstraat kwam melkhandelaar De H. gistermorgen me', zijn bakfiets in botsing met een bestelwagen. Alleen de voorzijde van de auto werd beschadigd. De aanrijding ontstond doordat de melkhandelaar verzuimde voorrang te Gongwedstrijd N.Z.H. Gisteravond hield ae N.Z.H.-schaakclub de traditionele gongwedstrijd. De strijd had, eveneens traditioneel, een geani meerd verloop. Er werd gespeeld in twee groepen van elk tien man. Het tempo be droeg 35 zetten in 12 minuten (10 sec. pei zet), waardoor soms de gekste uitslagen werden verkregen. Uitslag groep I; IA. Vletter, 2 A. Hen- sing, na loting; 3 H. Tijsterman; 4 Joh. Schoneveld; 5 A. Ravensbergen; 6 H. Binnendijk, na loting; 7 R. Tijsterman; 8 Jac. Noort; 9 W. van Egmond; 10 L. J. Goudriaan, na' loting. Groep II; 1 D. Schoneveld; 2 D. Vijver; 3 G. Kromhout; 4 J. P. Kwestroo; 5 G. van Egmond-, 6 A. v. d. Eykel; 7 G. Slingerland; 8 W. M. de Kluiver, na loting; 9 H. v. d. Westen: 10 W. Bipnen- dijk- Jonge Kerk bijeen Morgenavond vergaderen de beide afde lingen van de Jonge Kerk om 8 uur; afdeling noord in de consistorie van de kleine kerk aan de Brouwerstraat, afde ling zuid in de consistorie van de grote kurk- Opbrengst collecte De Emmabloemeolileobe heeft vorige week 208.16 opgebracht SASSENHEIM Muziek, sang en toneel voor Herv. school Morgen- en donderdagavond wordt ten bate van de Herv. school in het Herv. ver- ligingsgebouw een muziek-, zang- en toneelavond gegeven. Het programma wordt uitgevoerd door de Chr. mondac- cordeonverendgdng Excelsior en door de Herv. zangvereniging „De Lofstem" Auto rolde 0111 De bestuurder van een personenauto kwam gisteren wait laat tot de ontdekking, dat hij om uit de richting Den Haag In de richting Haarlem te komen bij Sikkens lakfabrieken de afrit moest nemen. In plaats van te remmen en even een eindje achteruit te rijden, besloot de man. diie uit Leeuwarden afkomstig was en twee vrienden in Rotterdam op de boot naar Australië had gezet, het stuur maar een in voile vaart om te gooien. Toen hij zelf ook in de boot. want de wa gen kwam tegen de opstand langs de weg terecht, sloeg om en rolde het talud van de dijk af. Wonder boven wonder wei-den geen van beide inzittenden gewond. Al leen de wagen Mep schade op. Amerikaans symfonie-orkest in „Treslong" te Hillegom Prachtige vertolkingen van Haydn, Brahms en Sibelius boeiden vele aanwezigen HET BLOEMBOLLENHOOGGETIJ heeft ons op muzikaal gebied een er varing rijker gemaakt. En wat voor één! Men moet het betreffende comité voor zijn initiatief, het symfonie-orkest van het zevende Ameri kaanse Leger voor een concert in Treslong uit te nodigen, wel bijzonder dankbaar zijn. Dat het ook door de muziekliefhebbers in Hillegom en om geving op hoge prijs werd gesteld, bewezen wel de stampvolle zaal én de grote aandacht gedurende het musiceren. Merkwaardig genoeg ondervond deze avond zó weinig hinder van de twij felachtige akoestiek, dat de in dit opzicht niet verwende getrouwe Treslong-bezoe ker zich wel moest afvragen of dit hele akoestische probleem van deze zaal niet een fictie is? Ook als men wel béter wist gaf het toch een lichte sensatie, te erva ren, hoe vol - en transparant de orkest klank thans dóórkwam Wij geloven, dat de oorzaak te zoe ken is bij de hoge kwaliteit van spel, de volwaardigheid van de toon, die elk instrument voortbracht. Onze ervaringen met Amerikaanse ensem bles, solisten en recital-kunstenaars waren lang niet altijd onverdeeld gunstig, niet zozeer uit hoofde van techniek, maar wel meer ter zake van instelling en opvatting. Dit or kest (het is gevestigd in Stuttgart maakt, misschien wel door het ver blijf in Europa, eigenlijk hélemaal geen Amerikaanse indruk. Het doet niet gejaagd, niet geforceerd nuch- VALKENBERG P. Langeler kampioen schaken De Valkenburgse schaakvereniging „De Toren" besloot het 6elzoen met een simul- tapnséance. Voordat men aan deze wed strijd begon, werd de eindstand van de competitie bekend gemaakt. Hierbij bedenken, dat in elke groep de vier best geplaatsten in het volgende 6elzoen dan te vormen eerste klasse spe len. De overblijvenden vormen dan d< tweede klasse ndstanden zijn: Groep I: 1. Henk Russchenberg 78, 2. R. van der Meij 5^—8, 3. H. Bos 5^—8, 4. D. Tijsterman 58, 5. L. C. de Vries 4%8, 6. H. Ouwer- sloot 3 Vz8, 7. G. Russoheniberg 38, 8. N. J. de Koning 28, M. van der Meij Tzn 0—8 Groep II: 1. P. Langeler 6%-7. 2. M mi der Meij 5—7, 3. T. v. d. Vijver 4^—7. Herm. Russchenberg 4V67. 5. L. Noort 3Vi—7. 6. J. van Egmond 3—7. 7. J. Corsel 17, J. van Duivenvoorde 07. De beslissingswedstrijd tussen Hënk Russchenberg en P. Langeler eindigde in ïg voor de laatste, zodat deze door een 20 kwam van de toespraak reikte de der Meij, de beker over aan de kampioen 1956 van V.S.V. „De Toren". Nadat de heer Ensing verwelkomd was begon deze met zijn simuitaanséance. Na e uur spelen moest hij zijn partij tegen Langeler gewonnen geven. Daarna nen. ook de heren Herm. Russchen berg. Henk Russchenberg, J van Egmond der Meij. In de andere zeven partijen won de heer Ensing, zodat de eindstand 75 was in het voordeel van de simultaanspeler. Nadat de voorzitter aan de heer Ensing een herinnering aan deze wedstrijd had overhandigd werd de zeer geslaagde avond gesloten. Burgerlijke Stand Geboren: Arie. zn van L. Rhijnsburger i M. K. Boezaard; Evert Leendert, zn an E. Rhijnsburger en M. Brand. Opbrengst collecte De Emmabloemcollecte heeft 60.51 op gebracht. Spreekbeurt Donderdag 8 uur spreekt voor de Ge ref. bond alhier ds. Monster van Katwijk- Ze a. N.I.Spoorwegmij. Verlies '55. 1 mil joen. ten laste van alg afschrijvings- en reserverekening welke stijgt tot f 30,4 min; Indonesië blijft in guldens vastge stelde vergoeding in roepiah's betalen; vertraging rentebetaling thans 2 jaar; om- slechts beschikt over 1/5 van het te transfereren deel der jaarlijkse u-goeding; pogingen tot aanvaardbare regeling te vergeefs. ter, vertoont geen „beton-en-glas"- speeltrant en zoekt het niet in bru taal raffinement. Kleur enwerking Dirigent Henry Lewis Is een waarachtig kunstenaar, eenvoudig, maar tegelijker tijd door de muziek bezeten. Zijn direc tie resulteert een tot m de finesses ver zorgd, doorzichtig en door gevoelige con trastbewerking uitermate boeiend spel. Maar de kleurenwerklng 13 het meest fascinerend. De (vijf) contrabassen, de celli, de hobo's, het prachtige metaal (trompetten, trombones) wekten doorlo pend de hoogste bewondering. En het sa menspel sloot, ondanks uiterlijke volko men natuurlijke eenvoud, met een zeld zame perfectie. Men is in Nederland door de jaren heen op orkestgebied werkelijk wel wat ge wend, maar we kunnen ons van die Sym- tonie no. 104 in D-dur („De Londense" nauwelijks een betere vertolking voorstel len. Haydn bewijst met deze monumen tale symfonie in dit stadium wel heel veel van de toen reeds overleden M te hebben geleerd, niettegenstaande de ook hier gehandhaafde eigen persoonlijk heid. Het schone Andante en -het. van wege het doedelzak-achlige thema, zo cu rieuze slot-Aliegro Vivacevooral, wei- len met een prachtige soepelheid en na tuurlijke charme voorgoüragen Sterkste indrukken De sterkste indrukken gaf het orkest evenwel met de Havdn-variaties Brahms, één van de grote wonderen der literatuur. Reeds de expositie van thema (het Sankt-Anthony-Choral) klonk zeldzaam mild en glanzend. De vreugde deze innig-gelukkige melodie wi: dirigent door alle variaties heen. ongerept te bewaren, steeds stralender, door de flitsende vijfde, de wiegende zevende, het droomscherzo van de achtste naar d( irlomfale doorbraak van het thema-in-de- apotheose. REILEN EN ZEILEN APPINGEDIJK AVERDIJK22 4 BEEKBERGEN 1 BESTEVAER 23 BIRMINGHAM BLACK HAWK 2 BLCEMENDAAL BLOEMGRACHT 2 BLOMMERSDIJK BOSCHFONTEIN CALTEX DELFT 22 CALTEX LEIDEN CLEODORA Finale Een werk, dat men hier te lande vrij- el nooit hoort, de tweede symfonie var. de (nu al) negentigjarige Fin Jan Sibelius, vormde de finale Om vrij onnaspeurlijke redenen is Sibelius in de Angelsaksische landen veel meer populair dan op ons condnent. Misschien is het sterk uiter lijke effect van deze muziek daarvan niet ..verwinning in hetl ï"!""1- werk is onmogelijk los te beker Na een korte en va'n het mcderne, grote symfonie- oorsltter, de heer ™el tfriike ~lori.H5ch. mo- gelijkheden. Daarbuiten blijft er weinig van over: de constructie is bijzonder zwak. de inhoud dubieus, de invloed van grote Russen (Tsjaikowsky. Rimsky, Bo rodin) dermate sterk, dat het Fins-folklo ristische karakter, de eigen persoonlijk heid zeer verzwakt kenbaar zijn. Het orkest speelde de symfonie met sterke overtuiging, kleurig en briljant, zodat wel niemand aan de sterke invloed van dit spel zich kon onttrekken en velen zeker niet hebben vermoed, welke een diepe terugval deze Sibelius-symfonie na Brahms-variaties betekende. Joh. i i Wolfswinkel. OF LIBERTY I CRESCENDO 2 DILIGENT! A DOMBDRGH GA ASTER KERK 5 GABONKUST 2 HOOGVLIET 2 JAGERSFONTEIN OLDENBARNEVELT KHASIBLLA 22 600 I KOPIONELLA 22 te KOTA AGOENG laagkerk 3 LAERTES 23 te S LANr KOEAS 22 Djeddah LAURENSKERK 2 LEKKERKERK MASCOTTE 2 PARAAT 23 t PAUL PENDRECHT22 p Kreta r JOH WIL FRISO 2 WILLEM III 21 te Antw WILLEM IV 23 R'dam NEDERLAND 22 6 m SARANCAN 22 SCHELPWIJK SILINDOBNG DORDRECHT VLA ARD IN GEN 2 TANKHAVEN 1 TEGELBERG 2 TOMOCYCLUS 2 l-ROMPENBURGH WAERWLJCK Tjprioxearbal* WESTLAND 22 160 n Verdlsche ell n A'd WICKENBURGH 22 e ZUIDERKRUIS sleepboten NOORDZEE I LISSE Het Vierde Prinsenkind De stiohitag Hel Vierde Prinsenkind hield gisteravond in de veiliingzaal HGB nogmaals eon propagandabijeen- komst. Ook nu werd de mooie kleuren- het kampwerk vertoond. Een dringend beroep werd gedaan op demes meisjes om op de dag van het corso helpen bij de verkoop van souvenirs Men kan zich melden bij een Berg, Hereweg 140 of Leeuwen. Kanaalstraat 230. Kcrkcveiling Morgenavond wordt in Rehoboth de kerkeveiling gehouden voor een nieuw teugdgebouw. Ruim 350 nummers worden geveild, waaronder tiwee levende var- i Tg... aantrek- Leiderdorp In het jeugdgebouw van de Her vormde gemeente vergaderde gister avond de Jonge Kerk onder voorzit- tcrschap van de heer Den Os. Spre ker was de heer J. van der Sterre. architect alhier, over het onderwerp: „Kerkbouw en wat daarmee samen hangt". Er komt, zo zei de heer Van der Ster re. wat moer belangstellng voor de kerk- houw. Tot nu toe hebben we gelet op dn kunstzin van eeuwen geleden. Alle kerken werden toen zo sterk gebouwd, dat men er slechts voor behoefde te zorgen, het water buiten te houden door de ra men te onderhouden. Met die zorg is hei niet overal goed gegaan. Menig kerkge bouw schreeuwt nu om herstel. De heer Van der Sterre behandelde ver volgens het rapport van de commissie voor de kerkbouw, dat in opdracht van de generale synode van de Hervormde Kerk werd samengesteld. Bouwen is hei afscheiden van een ruimte. Een kerkge bouw behoort te zijn een ruimte „met een eigen wereld ten behoeve van een go meenschap met een geesteliike doelstel ling". Een kerk moet meer zün dan een ruimte waar men goed kan zitten; men moet er in een daarvoor bestemde omge ving God kunnen ontmoeten en dienen. Kerk.8 V0°r dC eredienst dG 'iturgle der Zuiverheid Na de verschillende bouwstijlen te heb ben behandeld, de romaanae. de soti.che en de stijl van de renaissance, wees de heer Van der Sterre op de taak van de architect, die heeft te waken voor de zuiverheid van zijn werk. Bij de tegen woordige uitbreidingsplannen krijgt de kerk dikwijls een minder goede plaats. De economie mag het bouwen van de kerk niet aantasten; iedere kerkbouw vraagt offers. In het slot van zijn betoog merkte de architect op, dat er eigenlijk geen vaste vorm of stijl is. Elk tijdperk moet zijn eigen vorm vinden. Het sacrale Is ook niet aan een bepaalde vorm gebonden. Men make gebruik van moderne mate rialen en scheppe voldoende ruimte voor bijzondere gebeurtenissen; anders is het kerkgebouw direct al onder de maat. Een toren wordt niet altijd gebouwd, hetzij door geldgebrek of door gebrek aan ar beidskrachten. Men kan later aan het gebouw nog een toren toevoegen. Volgens de historie hoort er toch wel een toren bij de kerk. Zaak-Anneke Beekman voor de Hoge Raad De zaak Anneke Beekman zal dinsdag 8 mei door de Hoge Raad worden behan deld. De eerste advocaat van de gezusters G. M. Langendijk-van Moorst en E. M. van Moorst, mr. M. M. G. Th. de Kort uit Bussum heeft cassatie aangetekend tegen het arrest van het Amsterdamse gerechts hof, waarbij zijn cliënten tot drie en zes maanden gevangenisstraf werden veroor deeld. Ook de derde verdachte, de vertegen woordiger C. J. F. Besseling, de voorma lige pater Amon, die tot twee maanden werd veroordeeeld, heeft cassatie aange tekend. Avista. Div.voorstel 6 (6)°/o; zeer be vredigend jaar; huurkoopdebiteuren 2,2- (1,1) min; Interest, provisie e.d. 215.823 (127.207); beschikbaar winstsaldo 85.449; na afschrijving, emissiekosten, bedrijfs- reserve f 21.142 (28.912); kap. 300.000 (200.000) bedrijfsreserve 75.000 (40.000); alleen produktief krediet; fin, mijlen wis. selen gegevens uit. Gemeenteraad Vrijdagavond komt de raad bijeen. Agenda, voorstel tot aanschaffing van een sneeuwploeg, idem tot aanschaffing van •en schrijfmachine, een bureau en twee stoelen, idem tot verpachting van de Does- brug, idem tot gTond -overneming van de Chr. na'lnonaie school in verband met de verbreding van de Hoofdstraat, voorstel inzake uitkering ineens aan het gemeen tepersoneel over 1955, idem over 1956, voorstel inzake de bouw van een zwem bad. Verpachting Doesbrug De huidige brugophaler van de Does- brug heeft B. en W. meegedeeld, dat hij r iet langer bereid is, deze brug te bedie nen tegen de daarvoor uitgetrokken be loning. B. en W. willen de beloning niet verhogen. Zij hebben de heer J. J. Wolff bereid gevonden de beloning van de brug te pachten voor 2500 per Jaar. Bouw zwembad Het besluit van de raad tot onderhand se aanbesteding van de bouw van een zwembad aan de firma Van der Velden De Jong alhier is door G.S. goedge keurd. B. en W. stellen voor, het leveren plaatsen van de waterzuiveringsin stallatie ondershands op te dragen aan firma Rossmark te Almelo voor 51.900.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 9