Whiston ARISTOTELES ONASSIS GEEFT DE WALVISJACHT OP Recordjaar voor K.L.M. 19 miljoen winst m De K.LM. in cijfers DINSDAG 24 APRIL 1956 Verkocht Japan gehele vloot Het jagen zit Onassis in het bloed. Van jongsaf was hij bezeten door een jacht naar geld en naar invloed. Zijn avontuur lijke geest dreef hem in 1920 naar Buenos Aires. Hij was toen nog maar een heel gewoon jongetje van een jaar of zeven tien. En diep in zijn binnenzak had hij een geldsommetje, dat slechts de waarde van 150 Nederlandse guldens vertegen woordigde. Dus waarlijk geen groot ka- Monte Carlo, 19 april A RISTOTELES ONASSIS heeft zijn hele leven gejaagd. En al dit jagen -C*- heeft hem geen windeieren gelegd. Alleen het jagen op walvissen schijnt hem nooit bijzonder veel vreugde en profijten te hebben opgeleverd. Het is daarom niet te verwonderen, dat hij er ten slotte toe besloten heeft, zijn wal visvloot helemaal op te doeken en aan de Japanners over te doen. Die hebben er blijkbaar nog behoorlijk wat geld voor over. ten slotte belandde hij in de scheepvaart. Het ging allemaal goed, zo goed zelfs, dat Ari bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog een paar kleine olietank schepen bezat, waarmede hij goede za ken deed. Aan het einde van de oorlog controleerde hij al een- aanzienlijk gro tere tankvloot en zijn vermogen werd toen geschat op zo'n slordige 150 miljoen gulden. Sindsdien is de naam van Onassis her haaldelijk in de kranten verschenen. Onassis laat het grootste tankschip ter wereld bouwen. Onassis koopt het casino van Monte Carlo (omdat hij er geen kantoor in kon krijgen"). Onassis gaat meedoen aan de walvisjacht. Onassis sluit met Saoedi-Arabië een contract, dat hem van hft vervoer van vrijwel alle olie uit dat land verzekert, kortom, de naam Onassis had een internationale klank gekregen. Internationaal is Onassis zeker: hij is Griek van geboorte, liet zich tot Argen tijn naturaliseren, plaatste de meeste zij ner schepen onder de Panamese en ook wel onder de Hondurese en Libe riaanse vlag, trekt- voornamelijk Duitse bemanningen aan voor zijn schepen en woont van tijd tot tijd in Zuid-Amerika. in New York, in Parijs en in Monte Carlo. Maar, zoals het zo vaak gaat. toen het Onassis erg goed ging, 'kreeg hij steeds meer vijanden. En tot die vijanden be horen ook de Amerikaanse zakenlieden, die zich in hun broodwinning zagen aan getast, toen Arr er in slaagde, het mono polie van het olievervoer uit Saoedi- Arabië in handen te krijgen. Het werd een vervelende geschiedenis en het kostte Ari handen vol duiten. Maar het bleef gehandhaafd en dat was voo (op lange termijn gerekend) toch het „Ari" Onassis, het arme Griekse jongetje, dat nu aan het hoofd van een groot concern staat. pitaal om in het groot zaken te gaan Een invloedrijke vader had Ari (zoals •zijn vrienden hem noemen) ook niet. De ze een tabakshandelaar was in d« Grieks-Turkse oorlog volkomen geruï neerd en leefde met zijn gezin in grote armoede in het door de oorlog geteis terde Griekenland. In de handel Met zijn kleine kapitaaltje ging Onas sis de handel in. Eerst in de tab'ak, dat hij daar al een beetje verstand had. Later diende hij wat in graai R.-k. werknemers Verstarring in de loonpolitiek De bondsraad van de Nederlandse Ka tholieke bond van werknemers en werk neemsters in industriële bedrijven heeft het beleid van de K.A.B. inzake de loon politiek goedgekeurd. De bestuursorganen van de bond dienen zich in het algemeen te onthouden van medewerking aan verzoeken tot verho ging van prijzen, aldus is voorts op de gisteren in Den Haag gehouden vergade ring besloten. De bondsraad is van oordeel, dat het de werknemersorganisaties aan voldoende in zicht ontbreekt om verzoeken tot prijs verhoging te kunnen beoordelen, omdat in veie gevallen de economische mede zeggenschap en daadwerkelijke medewer king jnzake het instellen van bcdryfs- lichamen aan de werknemersorganisaties wordt onthouden. De beslissingen van het college van rijksbemiddelaars, genomen sinds het re geringsbesluit van 19 maart (waarbij werd toegestemd in een zes procent gedifferen tieerde loonsverhoging met maximaal drie procent doorberekening en een uit kering ineens van drie procent) komen neer op een verstarring van de loonpoli tiek zoals die in de na-oorlog6e jaren niet is gekend, aldus de bondsraad. Het nieuwe station der N.S. te Vlaar- dingen-Oosi zal op 5 mei in dienst worden gesteld. Dit nieuwe station was nodig door het in gebruik nemen van een nieuwe onderdoorgang voor het wegver- ISooit succes De Jacht op walvissen is voor Onassis nooit een daverend succes geworden. Dat bewijst alleen al het feit, dat zijn vloot nu voor 130 miljoen gulden aan Japanse belangen is verkocht en in Rotterdam ligt om nagekeken te worden. Wekenlang heeft deze walvisvloot en kele jaren geleden, een gropt deel van de wereld beziggehouden, toen een deel er van door Peruviaanse lucht- en zee strijdkrachten werd opgebracht, wegens het vissen in de territoriale wateren van Peru. Aan dat hele geval zat een luchtje, dat nog naarder was dan de traangeur, die de gevangen walvissen verspreidden. Het was duidelijk, dat de vloot van Onas sis zich in het geheel niet aan een ern stige overtreding schuldig had gemaakt, maar dat er internationale belangen ach ter de schermen in het spel waren, die hun Invloed wisten aan te wenden op de regering van Peru. Onassis heeft toen nog getracht Peru te dwingen zijn schepen te laten gaan, maar het baatte hem niet. Lloyds betaal de de boete, waartoe Onassis door Peru veroordeeld werd en de walvisvloot van Ari mocht vertrekken, nadat zij weken lang tot werkeloosheid gedoemd was ge weest. Sindsdien schijnt voor Ari de lol van de walvisvangerij er af te zijn. Hij heeft al genoeg andere dingen aan zijn hoofd. Dingen, waar het voortbestaan van zijn tanker-dynastie van afhangt. Vandaar, dat hij zijn walvisvloot aan de Japanners heeft overgedaan. Vqordat ze hem geld gaat kosten Zóóó óó'n sigaret c0ï ,<11, Zonder één ongeluk werden 725.000 passagiers vervoerd T~\E KONINKLIJKE Luchtvaartmaatschappij heeft een recordjaar achter -L' de rug, niet alleen wat de winst betreft, doch ook in vervoer en andere opzichten. Voor zeer grote bedragen is besteld aan nieuw materieel, welke tot in 1960 allerlei investeringen van naar schatting 550 miljoen gulden noodzakelijk maken. Vele van de voornaamste investeerders in de Ver enigde Staten zijn om strijd bereid grote kredieten over lange jaren te ver lenen tegen gemakkelijke voorwaarden, die ruim onder de vier procent liggen. In dit verband wordt daarom niet ge-|in het bedrijf blijft. Het jaar 1955 werd dacht aan plaatsing van obligaties op de gunstig beïnvloed door het uitblij' Nederlandse markt. Men zou binnen af zienbare tijd wel eens kunnen proberen bedrag van een tien miljoen gulden aandelen op de Nederlandse markt te plaatsen. Gevaar dat daardoor het Ne derlands karakter van de N.V. loren gaan, wordt niet geducht. Dividend 623) De Nederlander heeft met i vallen niets meer uitstaande: latei terwille van degenen die hiermee maken hebben, wat voorzichtiger in uitdrukking zyn, en vaststellen da er hoegenaamd niets mee te makea ben. Niemand komt door deze fc lering iets te kort, dunkt me. Desondanks zullen velen zich noi herinneren, zy het dan ook vaag, d Nederlandse taal een viertal naamv gekend heeft die in de schrijftaal w« toegepast. Met dit viertal kon wel zc ongeveer alles worden uitgedrukt wa we te kennen wensten te geven, al moetei we eraan toevoegen dat het thans zondei die ietwat styvc en gewrongen method) ook best gaat. nu toch wcrkelyk een verklaring van dit verschijnsel niet achterwege kunnen In het Nederlands zeggen we op de gewone huis-tuinen-keuken-manier: de de voorbeelder ■den :chter dan 4 naamvallen nodig hebben, zoals byv het Latyn dat 6 naamvallen had, of liet Russisch dat een gelijk aantal heeft. Vraagt men nu, wsarom die talen een bezitten, dan de bri buurm bewen zitting van di tal toch willei dat de; is van zyn vader. Dergelyke onder scheidingen nu worden in verschillende talen wel gemaakt. In het Mandingo, een taal die in West-Afrika wordt ge sproken, heet „zyn vader": a fa, „zyn broek" daarentegen: a-ta kursi. Door al dergelijke drukking te brengen delingen aanzienlijk den (wat voor ons n rschillen t kum ïede- kunm r daar allee den: omdat de wyze van uitdrukken in de talen anders is. Om dit duidelijk te maken, hebben we juist onze 4 oude naamvallen als vergelijkingsmateriaal van stal gehaald. Maar we zyn er nog lang niet. Er bestaan talen die nog véél en véél meer naamvallen hebben dan de luttele 6 van het Latyn of Russisch. En we zullen vader van de buurman, en: de broek van de buurman. Daarvoor hebben we geen naamvallen (althans geen naamvalsuit gangen) nodig. Een halve eeuw geleden zouden we echter geschreven hebben: des buurmans vader, en: des buurmans broek. Het klinkt wat houterig, maar aldus kunnen we menen voldaan te heb ben aan de noodzaak die er bestaat om in andere talen een tweede naamval te noodzakelijk is), is de vormen ingewik diger, met dat gevolg lot duizelingwekkende itygen. Het record van -eld slaat het Lak of Noord- i 90 i lal veel Hollandis .-allen ongevallen, de hogere beladingsgraad daar de produktie steeg met 4%> en de t koop met 8°/«, en de lagere benzineprij: Terwijl de vervoersomzet steeg tot f 348 (333) min., steeg de winst tot f 19 (12) min. Ten dele is dit een gevolg van belasting vermindering (daar de fiscus 4afschrij- ving toelaat op geplaatste bestellingen) van f 6 min. Daarom wordt f 6 min. ter zijde gelegd in een voorziening voor ri sico's vlootvernieuwing, terwijl f 2.5 min. wordt toegevoegd aan de algemene re serve en f 2 min. aan de assurantie reserve eigen risico. De vliegtuigen wor den in 5 jaar afgeschreven tot een residu waarde van lO'/i, terwijl de werkelijke ge bruiksduur veel langer is, waardoor het risico van economische veroudering wordt gedekt. Met het oog op de stijgende prij zen van nieuwe vliegtuigen wordt f 6,6 min. gedoteerd schrijvingen. In de naaste toekomst is een verdere aanpassing van de tarieven nodig. Het passagiersvervoer steeg 7"/«. het vrachtvervoer 15ö/i, het postvervoer in geringe mate. In Nederlands Nieuw- Guinea worden regelmatig diensten on derhouden met Douglas DC-3 vliegtuigen ïgelmatige, waarvoor twee Beavers ter beschikking staan. Men hoopt het werkterrein uit te breiden in de V.S. (Los Angeles) en Afrika. Foto-opdrachten wor den uitgevoerd in Egypte. Nederlands Nieuw-Guinea en Suriname. De balans omvat o.a.: Activa: vliegend iaterieel f 255 (250) min., w.v. f 136.4 (108,6) min. afgeschreven, vooruitbetalin- Zo mogelijk 3 pet. kappersbedienden De vaikraad voor -het kappersbedrijf heeft geadviseerd, voorzover mogelijk, aan de werknemers in het kappersbedrijf een uitkering van drie procent ineen: over 1955 te verstrekken. Over verder gaande loononderhandelingen is het over leg gaande. gen op vliegend materieel 59 (29,8) mli voorraden onderhoudsmaterialen f 16,1 (17,4) min., overige duurzame activa f (77) min.; w.v. f 41,2 (37,5) min. afg schreven beleggingen f 30.4 (35,1) mil joen,, vorderingen f 60,8 (62,4) miljoen (35.1) min., vorderingen f 60,8 (62,4) min. en bankiers f 103,1 (77,7) min. pas- kap. f 122,9 (122,9) min., alg. res f 13 (10,5) min., res. extra êfschrijving f 22,9 (16,3) min., herwaarderingsres. f 47,2 (47,2) min., assurantieres. eigen ri sico f 20,5 (16,4) min., voorz. risico vloot vernieuwing f 6 (6) min., onderhoudsfonds vloot f 7,6 (6,2) min., belasting en dtv risico's f 53,5 (57,3) min., leningen f 52,8 (57,9) min., cred. en te betalen kosten f 52 (36,1) min., vooruit ontvangen komsten f 33,3 (32,7) min; balanstelling f 439,6 (77,7) min. De verplichtingen we gens lopende bestellingen bedragen 1,4 (26.2) min. Daarentegen verwacht f 300 min. uit afschrijvingen in ir. De winst- en verliesrekening om- o.a.: Vervoersinkomsten f 348 (333,2) min., overige f 27.6 (29.5) min., belasting- lindering f 8 (2) min., salarissen enz. f 120,9 (111.4) min., materialen, diensten sen f 131,6 (130.1) min., benzine, olie f 56,2 (57,3) min., afschrijvingen f 46.2 (45,8) min., belasting naar winst f 10,2 (lil,2) min. de h-e-t-e-r-e KING SIZE stukken 1-a-n-g-e-r stukken b-e-t-e-r GEDUCHTE INSPANNING NODIG (Vervolg Mag het jaar 1955 t i pag. 1) periode ongekende en zeer werkelijke voorspoed gelden, dit neemt niet weg, dat nationaal zowel als internationaal span ningen werden opgebouwd, welker ontla ding tot verstoringen in de toekomst zou kunnen leiden. Elke conjuncturele hausse draagt het gevaar in rich de kiemen te leggen voor een komende terugslag Een hoger niveau der reële lonen vereist ook een hoger peil der industriële uitrusting. Enerzijds zien de ondernemers zich dus geplaatst voor de economische noodzake lijkheid van nieuwe, arbeidsbesparende investeringen, anderzijds worden zij ge confronteerd met een vermindering van de middelen om die investeringen te ver- De Nederlandse volkshuishouding heeft zich in 1955, door de aanhoudende span ning op de arbeidsmarkt, vooral gesteld gezien voor het probleem van het ver wezenlijken van een juiste verdeling van het maatschappelijk inkomen. Het moet dat in de loondiscussie. zowel van werknemers- als van 'werk geverszijde, het loonvraagstuk uitsluitend gesteld is als een vraag van inhalen var veronderstelde achterstand van dt ontwikkeling der lonen bij de ontwikke- van het nationale inkomen, en da' ronduit de vraag aan de orde is ge steld of de economische omstandigheden wellicht een zekere vergroting van werknemersaandeel toelieten. Het la dus noodzakelijk zich by beoordeling der mogelykc gevolgen het in maart 1956 bereikte loonakkoord dit akkoord een poging inhoudt tot vergroting van het v indeel in het nationale inki tot boven het peil, dat in enig jaar de periode 1949—'55 in feite werd bei maar dat alleen de toekomst kan leren of dit doel ook inderdaad kan worden ver wezenlijkt. Het verslag stelt verder vast dat Nederland, met zijn grote bevnlkings- accrcs, zijn positie ook ten opzichte van de sterkste concurrenten zal moeten handhaven. Het behoort dus op zRn minst te streven naar stabiliteit der NIEUW! Kauwgom ook in plakjé$j Kilometers en guldens Vloot per 31 december 1955 NEDERLAND Lockheed Super Constellation L-1049 (13 stuks) (Isotoop, Positon, Negaton, Ion, Pegasus, Atoom, Electron, Proton, Neutron, Photon, Meson, Deuteron en Nucleon). Lockheed Constellation L-749 (10 stuks) (Arnhem, Utrecht, Friesland, Amsterdam, Vlaardingen. Maastricht, Rot terdam, Pontianak, Soerabaja, Tilburg). D o*u glas DC-6 A/B (8 stuks) (Dr. ir. M. H. Damme, Generaal C. J. Snijders, Jan van Riebeeck, Petrus Plancius, Jan Huyghen van Linschoten, Cornelis de Houtman, Olivier van Noort en Abel Tasman). Douglas DC-6 (6 stuks) (Prins Bernhard, Prinses Irene, Prinses Marijke, Prinses Margriet, Prin ses Beatrix, Prinses Wilhelmina). Douglas C-54/DC-4 (6 stuks) (Edam, Paramaribo, Schiedam, Twenthe, Limburg en Zeeland) C o n v a i r CV-340 (10 stuks) (Jan van Eyck, Jan van Scorel, Jacob Maris, Pieter Breughel, Jeroen Bosch, Willem van de Velde, Nicolaas Maes, Ferdinand Bol, Vincent van Gogh en Jan Toorop). Con vair CV-240 (7 stuks) (Rembrandt van Rijn, Albert Cuyp, Gerard Terborch, Frans Hals, Jan van Goyen, Johannes Vermeer en Meindert Hobbema) Douglas C-47A (10 stuks) Totaal 70 stuks WEST-INDIë Convair CV-340 (4 stuks) (Aruba, Curacao, St. Eustatius, St. Maarten). Douglas DC3/C-47A (4 stuks) (Ala Blanca, Blauwduif, Chuchubi en Ezel). IN BESTELLING: Douglas DC-7c (zg. Seven Seas) levering 1957 10 stuks Vickers Viscount levering 1957 9 stuks Douglas DC-8 (straalvlgt.) levering 1960-'61 8 stuks Lockheed Electra levering 1959-'60 12 stuks Fokker F-27 levering 1959-'60 2 stuks Totaal 41 stuks 1951 1954 1955 Tkm produktie 218 700 O00 349.500.000 364.900.000 Tkm verkoop 153 000 000 207.200 000 222 X00 000 Beladingsgraad 70.0 59.3 61.1 Plaats-km 1 647.500 000 2.580.400.000 2 675.900.000 Passagiers-km 1 131 500 000 1.571.900 000 1.677.100 000 Plaatsbezetting 68.7 60.9 62.7 AanL pasagiers 499.000 683 000 725.000 kg vracht 12 8ÏOOOO 18.114 000 20.372.000 kg post 1.517 000 2 250 000 2.294.000 Tkm vracht 32.708 000 47 108.000 54.467.000 Tkm post 6.456 000 8 760 000 9 068 000 Gevlogen km 42 700 000 57 300 000 58.600 000 Gevlogen uren 128 000 167 000 169.000 Gem. snelheid p u. 333 342 348 Ink. passagiers en bagage (gld) 155.033.000 245 225 000 257.466.000 Ink. vracht 28.931 OOU 46 776 000 52.053.000 Ink post 21.845 000 24.157 000 24.059.000 Bijz. vluchten 24.861.000 17.133.000 14.509.000 Geen bevoegdheden aan tandtechnici (Van onze parlementeredactie) De re-gering acht het verlenen van (al den niet beperkte) bevoegdheid op tand heelkundig terrein aan tandteohwici in strijd met het belang van de volksge zondheid. Ze zoekt de oplossing van het vraagstuk van een behoorlijke tandheel kundige verzorging van het Nederlandse volk niet in de richting van een nieuwe taakafbakening tussen tandartsen en tandtechmioi. Met name ligt het niet in de bedoelnng, de tandtechnici de bevoegd heid toe te kennen tot het toepassen van de beperkte tandprothese. Dit delen de ministers van sociale zaken en volksge zondheid en van justitie mee in de me morie van antwoord aan de Tweede Ka mer over een ontwerp betreffende het verlenen van tandheelkundige bevoegd heid. Zij wijzen er op. dat de prothetische be handeling van de tandartsen betrekkelijk weinig tijd vergt. Het probleem van de tandheelkundige verzorging kan alleen opgelost worden door een conserverende behandeling van het gebit en een meer preventief gerichte geneeswijze. De be windslieden delen mee, dat het vraagstuk van de tandheelkundige hulpkrachten bij de schooltandverzorgingsdiensten in stu die genomen is door een commissie van de Gezondheidsraad. H. J. Koek te H; Schiedam: L. Roo straten te Alphei F E P Col i Delft: C. Th. A. Roze- sx mejuffrouw M. J. de Ko- Ijen en de heren H M. Greebe J. Meilof te Den Haag; H J Jen Haag; M. A H W. Schöt- Leiden cn S. D Senocof (U.S.A. e vrouw W. A. SwartHBruinsma g; mejuffrouw A. den Houting len; mevrouw W v d Ende- Oegstgeest en de heren A J. itel te Aalst (N.B J. H Mel- >orburg; I Schnilzler (U.S A.) arbeidskosten per eenheid produkt en mag daarmee eigenlijk zelfs geen ge noegen nemen. Niettemin heeft ons land de laatste twee jaren belangrijk grotere loon stijgingen doorgemaakt dan overeen kwamen met de stijging van de arbeids- produktivlteit. Waarschijnlijk was inder daad de relatieve kostenvonrsprong, die Nederland in 1953 nog had, daarvoor een voldoende rechtvaardiging. Nu ech ter in 1956 op dezelfde weg zal worden voortgegaan, ligt in de vergelijking met het buitenland een duidelijke waar schuwing besloten. Het loonvraagstuk oefent zijn invloed uit niet slechts op de binnenlandse waarde de geldeenheid, maar ook op de buitenlandse waarde. Handhaving van waarde der geld eenheid stelt grenzen voor het realiseer bare loonpeil dan wel voor de realiseer bare werkgelegenheid. Het is de taak de centrale bank er voor te waken, dat deze grenzen in acht worden genomen. Zij dient de haar beschikbare instrumen- monetaire politiek te gebruiken, indien die grenzen onverhoopt dreigen te worden overschreden. De Nederlandsche k is zich van haar verantwoordelijk heid ten deze bewust Achteruitgang Evenais In de vorige twee Jaren heeft de produktie in 1955 een aanzienlijke neming ondergaan. Terwijl echter de srafgaande Jaren gekenmerkt werden >r een meer dan evenredige stijging i de Industriële produktie. was dit in 5 nauwelijks meer het geval. Ook bij ernationalc vergelijking valt een re latieve achteruitgang te constateren. De gunstige positie, die ons land ten aanzien van de toeneming der industriële produktie in de afgelopen jaren heeft ingenomen, heeft zich niet gehandhaafd. De internationale produktiecijfers mogen als een waar schuwing gelden tegen overschat ting van de betekenis der in ons land waar te nemen industriële expansie. Deze staat niet op zichzelf, noch is zij uitzonderlijk groot. Zij lijkt veel eer de exponent van een internatio nale hoogconjunctuur, waarin Neder land zich geducht moet inspannen om zijn evenredige aandeel te hand haven. W inst Blijkens de winst- en verliesrekening heeft de bank in dat jaar een nettowinst f 10.837.873. Over 1954 beliep de winst f 11.233.900. Aangezien voor een torting in het reservefonds geen plaats neer is (dit fonds paraisseert op de balans net een bedrag van ruim f 25 miljoen), komt de netto winst van de bank geheel de Staat der Nederlanden, zoals ook 1954 het geval STIJGING VAN HET PARTICULIERE VERBRUIK

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5