Koksschool won medaille op banketbakkersshow Viering vijfde mei in Leiden draagt sober karakter Het 3 oktoberfeest dit jaar grootser van opzet dan ooit Instructeur bleek autorijden nog niet erg best meester NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 24 APRIL 1956 LEKKERNIJEN IN DE FOYER Jongens werkten met plezier aan Marspoort van suiker DE AFDELING LEIDEN en omstreken van de Ned. banketbakkersver eniging houdt voor de achtste maal in Leiden een banketbakkersshow. De foyer en de kleine zaal van de gehoorzaal zijn gevuld met talrijke lekkernijen, die het de bezoekers wel onmiddellijk duidelijk maken, dat „het fijne voor de smaak" ook van de banketbakker komt. De banket bakker van tegenwoordig weet echter ook het oog te strelen. De artistici teit, waarmee hij zijn tentoonstellingsprodukten vervaardigt, dringt meer dan eens tot bewondering. De show is gistermiddag in de koffie kamer door de heer C. F. Meerpoel, on dervoorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, ge opend. Hij legde in zijn toespraak de na druk op het belang van vakbekwaamheid. „De tijden zijn voorbij, dat men op goed geluk af een winkel kon gaan openen. Het is een dure plicht van de ouderen, de jon geren datgene te laten doen, wat hun later tot voordeel kan strekken. Als de conjunctuur eens een wijziging zou onder gaan, kan de vakman meestal nog wel een plaatsje vinden." De heer Meerpoel brak een lans voor het kleinbedrijf. Dit heeft zijn moeilijk heden. maar het kan zich meer instellen op de wensen van de klant, er is meer een persoonlijke binding en dus geeft het ook meer voldoening. Hij wees er bovendien op, dat de vakorganisaties meehelpen, de moeilijkheden het hoofd te bieden. Namens de Kamer van Koophandel bood de heer Meerpoel aan de garni zoenscommandant van Leiden, overste Gerth van Wy'k, de bronzen medaille van de Kamer aan voor de inzending op de show, voorstellende de Mors- poort. De overste toonde zich voor deze onderscheiding zeer erkentelijk en verzekerde, dat de jongens met groot plezier aan de poort hadden ge werkt. De uitslagen zoals de jury voor deze show ze vaststelde, zijn: Eerste prijs H. Giliams Noordwijk aan Zee, soldaat H. van der Wulp Doelenka- e Leiden. Jac. van den Brink Rotter dam, G. Ronk, Bakkem. Noordholland en M. Aalders Vlaardingen; tweede prijs K. Verdoes Katwijk aan Zee, C. Simpelden, Amsterdam, soldaat J. de Wildt. Doelen kazerne Leiden: derde prijs H. W. Stroet, Lisse, D. J. van Egmond, Rijnsburg, sol daat H. Kolk, Leiden en A. Verhoog, Lei den; vierde prijs P. Broekhof Noordwij- kerhout. Leidse foto-amateurs maakten collecties De Leidse Amateurfotografen vergader-, den gisteravond in De Doelen voor het sa menstellen van twee belangrijke collecties de Bondswedstrijd. Foto's die door de leden zijn gemaakt moeten hiervoor worden ingezonden. Ze werden op de ver gadering door de aanwezige leden be oordeeld. Daarna werd de Bonds-collec- besproken. Het onderwerp was hierbij onverschillig. Het tweede deel van de avond werd in beslag genomen door de vertoning van kleurendia's, die door de leden waren meegebracht. Men zal op de aanstaande bondswedstrijden zo goed mogelijk voor de dag proberen te komen. Daarom duur de het wel enige tijd voor de collectie dia's was samengesteld. Rijssen kreeg nieuwe Hervormde predikant in ds. E. F. Ver gunst Kandidaat E. F. Vergunst uit Leiden is zondag bevestigd in het predikambt te Rqssen en deed zijn intrede in de Her vormde gemeente. In de Westcrkerk al daar werd hij door ds. Van den Heuvel uit Ede bevestigd met als tekst Johannes 1221 laatste gedeelte, „Here, wij wilden Jezus wel zien." De bevestiging In het ambt geschiedde door handoplegging, en wel door de pre dikanten Van Tuyl en Vergunst, laatst genoemde een broer van kandidaat Ver een overvolle Grote Kerk deed ds. Vergunst 's middags zijn intrede. Als tekst had hij gekozen 2 Cor. 3 5, „Niet dat wij van onszelf bekwaam zijn iets denken als uit onszelf, maar onze t kwaamheid is uit God." De prediking van het evangelie heeft haar aanleiding in zichzelf. Dit wordt ook openbaar in haar uitwerking, zo zeide ds. Vergunst. Naast de gemeente zelf, aan wie de apostel schrijft, is zijn aanbeveling als de zegen des Heren op zijn dienst. Christus zelf heeft deze brief geschre- en en dat is de enige aanbeveling van de dienaar. „Gij ontvangt als tweede pre dikant een dienaar, die met Paulus moet zeggen dat zijn bekwaamheid uit God is", aldus de nieuwe predikant. Na de kerkeraad, kerkvoogden en tabelen te hebben toegesproken, richtte ds. Vergunst zich tot de collega's uit de ring, afgevaardigden van de classis De venter. het gemeentebestuur van Rijssen en vrienden van de theologen-studenten vereniging Voetius en de reünistenver eniging van de Civitas. Het jeugdwerk hoopte hij zijn bijzondere aandacht schenken. J. Mulder gisteren ter aarde besteld Gistermiddag is de heer J. Mulder, die vorige weck na een langdurige ziekte op 62-jarige leeftijd overleed, onder grote belangstelling vooral uit ambtelijke kringen op de begraafplaats „Rhijnhof" ter aarde besteld. De overledene was ge pensioneerd chef de bureau bij het Lcid- kantongerecht. Voordat de stoet zich ir „Rhijnhof" begaf heeft ds. G. F. Hajcr. gereformeerd predikant alhier, in het sterfhuis een rouwdienst geleid. Kantonrechter F. Ligtenberg zei, dat de heer Mulder een werkzaam leven heeft gehad en noemde onder meer het i geloof van de overledene, dat hem het heengaan veel gemakkelijker heeft gi maakt. De heer Th. J. van der Heyden sprak over de hulp. die de heer Mulder tijdens zijn leven zovelen heeft geschon ken. Als laatste spreker voerde ds. Hajer het woord naar aanleiding van de ve 3 tot en met 9 van 1 Petrus 1. Terwijl het orgel hierna het bekende lied „Veilig in Jezus armen" speelde, droeg men het stof felijk overschot naar buiten, waar de kist in het familiegraf werd neergelaten. De predikant sprak ten slotte de ge loofsbelijdenis uit, waarna een zoon var de overledene dankte voor de belangstel ling en het medeleven. Opbrengst collecte De Emmabloemcodfleo'e die zaterdag ir Leiden is gehouden, heeft f 2450 opge- Militairen van de koksschool nemen aan de banketbakkersshow in ae gehoorzaal deel met een Morspoori van suiker. Zij hebben er de bron zen medaille van de Kamer van Koophandel mee gewonnen. Foto N. van der Horst o Herdenkingsdienst Pieterskerk voor radio DE ELFDE HERDENKING van de bevrijding wordt in Leiden wel wat soberder dan het feest van vorig jaar, maar niettemin zal vooral de jeugd een heel plezierige dag kunnen hebben. Ondanks het feit, dat het bloemencorso tot deze dag moest worden uitgesteld, hoopt en vertrouwt het Leidse comité een programma te hebben samengesteld, dat de burgerij zoveel mogelijk genoegen zal verschaffen. Op een persconferentie hebben enkele comitéleden, met voorzitter mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, het pro gramma bekend gemaakt en ook hebben zij van repliek gediend op hetgeen in de raad aan kritiek is geuit op hun handelingen. Gistermiddag hebben de comt'téleden dait alle aanwezigen zullen meezingen, een bespreking gehad met loco-burge- vormt het sflot van het bevrijdingsfeest ■meester J. C. van Schalk naar aanleiding p>e speurtochten voor de jeugd zijn van de nogal heftige woorden, in de raad j vor^ jaar een ongedacht succes gewor- •geuiit en door de heer Van Schalk niet jden. Daarom gaat men dit jaar in dit weerlegd, aangaande de „inactiviteit' het comité. Het ging hier om twee zanten. In de eerste plaats verweet men het comité, dat het geen beroep had gedaan op particulieren en het bedrijfsleven, voordat het bij de gemeente aanklopte om subsidie. In de tweede plaats zou de be groting pas zijn verstrekt, nadat de heer Van Schaik een ultimatum had gesteld. Wat de eerste kwestie betreft, de heer De Ruyter de Wildt verklaarde, dat bij de oprichting van het comité in 1952 een bespreking is gevoerd met burgemeester Van Kinschot en wethouder Van Schaik. Toen is de afspraak gemaakt, dat het co mité geen beroep zou doen op particulie ren of het bedrijfsleven, zolang de bevrij dingsdag nog niet leeft in de bevolking. De heer Van Schaik heeft dat gisteren er kend, zodat deze zaak meteen uit de we reld was. Wat het late indienen van de begroting betreft, het comité heeft lange tijd an het onzekere verkeerd hoe de rege ring met de bevrijdingsdag zou handelen. Toen op 18 maart jl. het regeringscommu niqué bekend maakte, dat op 5 mei geen vrijaf zou worden gegeven, was het pro gramma al bijna gereed. In de ochtend uren konden geen feestelijkheden worden opgenomen, omdat voldoende leiding ont brak. De gemeente-ambtenaren hebben weliswaar vrij, maar verder werkt ieder een. Programma en begroting hangen na tuurlijk nauw samen, zodat hiermee de late indiening ook is verklaard. Pieterskerk De Nederlandse Radio-Unie zal in het nationaal programma op de vijfde mei van 7 tot 8 uur 's avonds een herdenking van de bevrijding in de Leidse Pieterskerk uitzenden. Muzikale medewerking verle nen het groot omroepkoor van de N.R.U. en de Marinierskapel onder leiding van majoor G. Nieuwland. Het thema van deze bezinningsbijeenkomst zal zijn „Bezinning op de vrijheid", namelijk de vier vrij heden van het Atlantisch Handvest vrijheid van godsdienst, vrijdom van vrees, vrijdom van gebrek en vrijheid van meningsuiting. Als sprekers 'treden op prof. dr. L. W. G. Scholten, prof. dr. ir M. J. L. Dols, prof. dr. G. Stuiveling en rabbijn S. Rodrigez Peredra. De 'aatste naam wordt onder voorbehoud bekend ge maakt, aangezien de rabbijn wegens ver blijf buitensland nog geen toezegging heeft kunnen doen- Stertocht Als traditie wil het comité de stertocht van muziekkorpsen in de avonduren handhaven. De korpsen trekken van hun repetitielokalen naar de startplaatsen in de buitenwijken en marcheren om 8 uur af. Concordia begint de tocht in de Suma- trastraat, Werkmans Wilskracht op de hoek CobetetraatDe Laat de Kanter. straat, K. en G. op de hoek Koninginne- laanLammenschansweg, de Post in de Willem Klooslaan, T. en D. op de hoek VondellaanJ. Catslaan, de r.k. Harmonie van het Slachthuisplein en Nieuw LeveD van de Willem de Zwijgerlaan. Het eerste korps komt om kwart voor negen op het Stadhuisplein aan, het laat ste een half uur later. Tevoren worden ze samengebracht in het Gangetje, waarna elk korps al spelend na drie minuten naar het Stadhuisplein marcheert. Daar wordt het bijvrijdingsvuur ontstoken en houdt loco-burgemeester Van Schaik een toespraak. Het spelen van het Wilhelmus, voetspoor verder, al worden de tochten op andere wijze georganiseerd. De puzzel- specialisten van het comité zijn er te voet en op de fiets op uitgetrokken om een aantrekkelijke parcours samen te stellen Jongens en meisjes van tien jaar en ouder kunnen meedoen. De fietsers vertrekken tussen half drie en drie uur uit de Kernstraat, de wande laars tussen drie uur en half vier van het Pieterskerkhof. Uiterlijk half zes wor den allen op het Pieterskerkhof verwacht. Daar staat dan een poppenkast opgesteld en ook word: er een kortetoespraak ge houden. De fietstocht is 30 km lang. Wie dus nog niet zo goed fietst kan veel beter gaan wandelen, want aan oververmoeide deelnemers heeft het comité geen behoef te. En voor de deelnemers zelf zou het ook niet leuk zijn halverwege te moeten uit vallen. Ieder, die de tocht goed heeft vol bracht, krijgt meteen een aardige herin nering mee naar huis. De finish wordt muzikaal opgeluisterd door de bands van de N.P.V., de r.k. ver kenners en door Jahn. Overwogen wordt of het mogelijk is als zinnebeeld van de bevrijding postduiven los te laten. Iedere deelnemer betaalt een dubbeltje inleggeld, welk geld is bestemd voor het definitieve monument voor de gevallenen Als het weer nu een beetje wil meewer ken kunnen de jongelui op de fiets naar hartelust speuren naar kerktorens en hun wandelende evenknieën kunnen tegelij kertijd hun blikken laten dwalen door tal rijke Leidse hofjes. Het heeft er alle schijn van, dat dit feest voor de jeugd weer uitnemend zal slagen AGENDA VOOR LEIDEN Dinsdag Schouwburg, 8 uur: Rott. Toneel mei „Een bruid in de morgen". Kantine Doelenkazerne. 8 uur: Amstel- toneel met „De derde gast". Lakenhal. 8 uur: Vereniging Oud-Lei den. ir. J. J. Terwen over de vorming Delft. Burcht, half 8: Leidse drumband jeugdorkest „De Burcht", propaganda- War m o n d half 8: gemeenteraad. Oegstgeest, Oud-Poelgeest. 46 i receptie P. J. van Mullem (60 jaar). Voorschoten: Grote Vink, 8 ui Toneelvereniging Leidse weg-Noord ir „Vrije Vogels". Woensdag Marnixstraat, 3 uur: opening nieu' openbare b.l.o.-school. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Haagsche Comedie met „Requiem voor een non". Zuiderkerk, 8 uur: Interkerkelijk Evan gelisatiecomité, spreker ds. H. A. Visser van Amsterdam. Kleine Burcht, 8 uur: Leidse ve ging van postzegelverzamelaars. Central, 8 uur: Expogé, jaarvergade ring. Café Aniba, 8 uur: Leidse tuiniers- bloemisten vereniging „Door Eendracht Verbonden". Leidse Volkshuis, 8 uur: Vereniging voor pedagogiek, Sportstichting en Leid se Jeugd Actie, forumavond over spc als maatschappelijk verschijnsel (ir. A. Emmenes, Leo Pagano, Dick van Rijn Jan de Troye; voorzitter K. van Driel). Café De Valk, 8 uur: Motorclub Leidt contactavond. De Lakenhal, 5—7 uur: ANVV, receptie KLM openingsvlucht Schiphol—Luxem- Chr. Soc. Belangen, 8 uur: Leidse Ohr. Besturenbond, jaar-vergadering Zomerzorg, 8 uur: kynologenvereniging „Rijnland", mevrouw M. Donald-Seeu over kynologische begrippen. Centrum (ingang Moriaansleeg 2). 7.45 uur: famiiie-avond jongenswerk „Phebe" Donderdag Lunchroom V. en D„ half 11, half 3 er 4 uur: modeflitsen 1956. Receptiekamer stadsgehoorzaal, 10 uui v.m.: publieke eindles lagere landbouw school. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Haagsche Comedie met „Requiem voor een no; Zoölogisch Laboratorium (Sterrewacht- laan), 8 uur: Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, C. Sipkes over Corsica. Prediker, 8 uur: 53ste jaarfeest Chr. Metaalbedrijfsbond, m.m.v. Sempre Avan- ti's „Jong en Jolig" en toneelgroep. Rehoboth, 8 uur: VERON. Aula Volkenkunde, 8 uur- Politieke Jongeren Contact Raad en Leidse Jeugd Actie, avond over de West. Remonstrantse kerk, 8 uur: voordracht avond dr. P. D. Tjalsma van Den Haag. De Doelen, 8 uur: Sociale Raad, zuster F. Meyboom over voorzorg cn nazorg voor geestelijk gestoorden in de vrije maatschappij. 'eterwoude, 8 uur: gemeente raad. a r m o n d. De Stad Rome, 8 uur: af scheid van gemeentesecretaris P. M. F. Smolders (half 9half 10 receptie). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552. en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur: werken van Isaac Israels (tot 7 mei). Prentenkabinet, 2—5 uur: Het Parijs van Jean Marot (tot 12 mei). Stadsgehoorzaal (foyer en kleine zaal), 211 uur: Banketbakkersshow (t/m don derdag; woensdag kindermldda-g). Vereniging bestaat 70 jaar MET EEN LUISTERRIJK VUURWERK zal dit jaar een 3 oktoberfeest worden besloten, dat in opzet, vooral ten aanzien van de optocht, grootser zal zijn dan in andere jaren. Een historische optocht over de Leidse tijd van Rembrandt zal velen uit het hele land naar de Sleutelstad trekken. In de negen groepen zullen 450 personen meetrekken, 170 paarden moeten voor het vervoer zorgen, terwijl het aantal van acht praalwagens ook groter is dan in vorige jaren. Negen muziekkorpsen zullen aanwezig zijn. Dit alles werd gisteravond bekend gemaakt op de ledenvergadering van de 3 oktobervereniging, die in Zomerzorg werd gehouden. «1 W. Blok werden bij acclamatie her benoemd Plannen Voorzitter mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt herinnerde er In zijn openings woord aan. dat de vereniging dit Jaar zeventig jaar bestaat. Het ligt niet In de bedoeling van het bestuur aan dit feit buitengewone aandacht te beste den. omdat de vereniging toch al zo veel aan de weg timmert. De voorzitter sprak vervolgens over de grote betekenis, d'ie de vereniging in het Leidse leven heeft gekregen. Begon men. met een uitdeling van haring en witte brood aan de behoeftigen-, -nu beslaat het feest een hele da-g. De vereniging staat financieel etertk en is niiet afhankelijk van subsidies, hetgeen de werkkracht zeer ten goede komt. Mr. de Ruyter de Wildt sprak de wens uit, de 3 oktobervereni ging voor de burgerij een feest zal kun nen blijven geven dat klinkt als een klok en dat hierdoor de roem van Leiden ver naar buiten steeds groter zal worden. Daarna kreeg de secretaris, de heer E. W. Wichere Rol'Iandet, gelegenheid zijn jaarverslag, waarin optimistische gelui den te horen waren, uit te brengen. Een grote wens blijft dat nog meer Leide- naare lid van de 3 oktobervereniging zul ten worden. Penningmeester C. J. Spall, ton melding maken van een winst van 5.239. De leescommissie voor volgend Jaar zal bestaan uit de heren C. de Jong, A van der Pompe en J. van der Waard Gisteravond zijn de twee vacatures in het bestuur weer vervuld. In de vacature mr. W. J. Geertsema werd gekozen mr. J. Drijber, in de plaats van de heer D. L Landman -kwam ir. II. E. Kruyt. De aftredende bestuursleden, de heren N. A. Commandeur, mr. De Ruyter de Wildt Echtpaar Geluk (Lage Morsweg) in liet goud Het zijn zonnige dagen voor het echt paar P. Geluk en C. M. Geluk-Kooi in nieuwe huisje aan de Lage Morsweg. Op 3 mei zijn zij 50 jaar getrouwd. Het echtpaar heeft tot 1944 in Nieuw Hellevoet gewoond, terwijl de heer Geluk als koperslager werkzaam was op de Marinewerf te Hellevoetsluis. In de bange oorlogsjaren waren hij en zijn vrouw ge dwongen te evacueren. Zo kwamen ze bij hun dochter in Leiden terecht. „We heb ben wel wat tijd nodig gehad om aan hetl ;tadsleven te wennen", vertelde de bruid. 3e bruidegom zei ons. dat hij gelukkig! spoedig een nieuwe baan had gekregen. Hij werd te werk gesteld als suppoost in het Rijksmuseum van Oudheden. De heer Geluk is in 1949 met pensioen gegaan. t huwelijk werd gezegend met vijf kinderen, drie meisjes en twee jongens. Ze zijn inmiddels allemaal getrouwd en het bruidspaar heeft thans twintig klein-, kinderen en één achterkleinkind. Vervolgens kreeg de voorzitter van de optochtcommissie, de heer Com mandeur, het woord over de plannen van dit jaar. Zoals in de aanhef al vermeld zal de Leidse tijd van Rem brandt in negen groepen worden voorgesteld. De eerste jrocp geeft een beeld van het Vnolenbedrijf van zijn ouders, de tweede groep van z(|n doopfeest. Rembrandt op school en op de hogeschool zijn de onderwerpen van de derde cn vierde groep en de vUfdc groep zal een indruk geven van de leerlingentijd van Rembrandt op het atelier van Van Swanenburg. De schildersvrienden met hun model len komen voor in de zesde groep, terwijl de zevende groep het schilde rij „De clementie van Titus" zal weergeven. Hnygens' bezoek aan Rembrandt wordt in het achtste deel naar voren gebracht en de negende groep, een hoogtepunt, zal een indruk geven van de schilderkunst. De heer H. W. de Nie bracht aan h' eind van de vergadering dank aan h> bestuur voor het vele werk in het belang van de vereniging verricht. LEO J. MENS LEGT FUNCTIES NEER BAKKERS VRIJ OP 30 APRIL De bedrijfscommissic voor het bak kersbedrijf te Lelden heeft besloten, op 30 april geen brood te doen bakken en bezorgen. De werkregcling voor die detj is dezelfde als voor Pasen cn Pinkstc- Sint Jorismarsen op zaterdag 12 mei Een Haagse auto-instructeur stond voor de Leidse kantonrechter terecht, omdat hij zijn auto op de Rijnzichtweg onder Oegstgeest op een wel zeer vreemde ma nier had bestuurd. Zonder zich ook maar enigszins om het verkeer te bekommeren had hij de rijweg van links naar rechts gekruist, daarbij een kwistig gebruik makend van zijn richtingaanwijzers. Twee Rijnsburgers, die in bun auto achter de verdachte hadden gereden, konden het vreemde gedrag van de automobilist niet verklaren. De verdachte zelf begreep er ook niet veel meer van. Hij zei tegen de rechter, dat de getuigen maar wat vertel den. Zij zouden het niet goed gezien hebben. De ambtenaar van het O.M. vond het een rare bedoening en eiste f 70 boete of tien dagen hechtenis. De Hagenaar kwam er met f 50 of 25 dagen af. Vreemde capriolen Een Leidse chauffeur had ook al vreem de capriolen uitgehaald. In Voorhout was hij met zijn vrachtauto zomaar op een aantal wachtende buspassagiers ingere den. Het is een wonder, dat er geen ongelukken zijn gebeurd, zo verklaarde één der als getuigen opgeroepen reizigers. De verdachte, die niet meer als chauffeur werkzaam is, kreeg conform de eis f 25 boete of tien dagen. Met grote snelheid was een koopman In sommige fragmenten goed toneel Rotterdams Toneelbracht Een bruid in de morgen ~\TOOR HET „ROTTERDAMS TONEEL" de wereld-première gaf van Hugo Claus' „Bruid in de morgen", schreef Hubert Lampo in een arti kel in „Het Toneel": ik houd alleen maar mijn hart vast bij de ge dachte, dat men volop bezig is de uitzonderlijke begaafde Claus dood te drukken onder het gewicht van een hem toegeschreven genialiteit, die vooral voor een behoorlijk deel van pas komt in de kraam van critici op rijpere leeftijd, wie het erom te doen is aan te tonen, dat ze er heus nog wel bij zijn!" Zie zo, dat weten we dan nu. Zonder enige aanmatiging mo gen we ons scharen onder de critici op rijpere leeftijd. Ofschoon we graag nog mee willen doen, kunnen noch willen we Hugo Claus dood drukken. En helemaal niet onder een centenaarslast van genialiteit. Doch hoe dit alles ook moge zijn. Claus Is een gevoelig mens. Hij is dichter en blijft dit, ook in zijn prozawerk. Hij leeft nogal op gespannen voet met de normen van het faUoen. Claus heeft blijkbaar niet zo heel veel fatsoenlijke mensen, gemeten naar zijn maatstaf, om zich heen gezien. Hii denkt ook na over het geluk, dat leder mens probeert te grijpen. De één hier. de ander daar. De één „fatsoenlijk", de ander onfatsoenlijk en waar ligt de grens? In „Een bruid in de morgen", is de fa milie Pattini aan lager wal geraakt. Het zijn geestelijk of sociaal mensen aan de zelfkant, zoals ook (nog duidelijker) in zijn roman „De Metsiers", waarin wij on geveer hetzelfde thema horen. In beide gevallen een broer en zuster die een uit zonderlijke genegenheid voor elkaar be zitten. In beide gevallen is de broer dé- biel. Ih een omgeving met zulke mensen Is het natuurlijk uiterst moeilijk een pro bleem te stellen en dat tot een oplossing te brengen. Claus komt er dan ook niet uit. Hij laat moeder Madeleine wel erg bij de grondse dingen uithalen met haar zoon Thomas. Terwille van het geld moet hij maar trouwen met nicht Hilda, een soort ouwe vrijster, die graag een man wil hebben. Andréa. de dochter, verzet er zich tegen en wanneer ze ziet dat het niets helpt, neemt ze vergif. Dat is natuurlijk geen oplossing. Een mislukking? Aan het eind zijn Wat dat betreft hebben noch Claus noch Lampo iets van ons te vrezen. Misschien zijn we een beetje te nuchter, maar als we in het programma lezen, dat deze amper zevenentwintigjarige: alles heeft gelezen en alle kunstvormen heeft beoefend en ten slotte al zijn werken schrijft met een trillend, rusteloos, naar een paradijs hun kerend hart, dan moeten we even glim lachen. Dit schreef een zuider buurman en misschien heeft Lampo dan toch gelijk met daF dood drukken. Voor de Leidse kantonrechter uit Leidschendam op een onverlichte auto ingereden. Er ontstond een grote ravage en de Leidschendammer mag van geluk spreken, dat hij er zonder kleer scheuren is afgekomen. De Haagse ver tegenwoordiger, die zo onverantwoorde lijk was geweest om zijn auto zonder enige verlichting op de Voorschoterweg te Voorschoten form de eis tot f gevangenisstraf :etten. werd boete of dertig dagen ïroordeeld. Geen excuus Zonder zijn richtingaanwijzer uit te steken of verder enig teken te geven was een kweker uit Sassenheim van de Gra- venlandseweg de Teylingerlaan opgere den. Hij had dit niet nodig gevonden om dat er in wijde omtrek niemand viel te bekennen. De ambtenaar van het O.M. vond dit geen excuus en eiste f 15 boete of vijf dagen. De kantonrechter vond f 12 of vier dagen voldoende. Kleren beschadigd Op de Hoge Rijndijk had een grossier uit Gouda met zijn bestelauto een fietser aangereden. Deze was gevallen en had zijn kleren beschadigd waarvoor hij een civiele vordering ad f 27.10 indiende. Na dat f 40 of tien dagen was geëist werd de verdachte tot f 35 of tien dagen ver oordeeld met toewijzing van de civiele vordering. .•e dan ook eigenlijk nog even ver ais aan het begin. Is nu dit, zeer navrante, stuk een mislukking? He lemaal niet. Claus toont in verschillende passages, met name in de scènes tussen broer en zuster, goed spannend toneel te kunnen schrijven, maar het blijft te frag mentarisch. Men moet goed begrijpen, dat het de schrijver niet te doen is geweest om de navrante gedeelten; dat deze toch een te zwaar accent kregen, komt wel licht ook op rekening van de manier waarop deze werden gespeeld, maar aan de andere kant weet de schrijver ook niet een juiste sfeer te scheppen, zodat er nog wel eens onnodig werd gelachen. De Rotterdammers hebben er onder re gie van Ton Lutz, die zelf de rol van vader speelt, een opvoering van gegeven, die over het geheel genomen goed was Ina van Faassen speelde de rol van An- Naar wij vernemen, zal de heer Leo Mens, organist van de Pieterskerk, zich in de loop van dit jaar uit zijn verschil lende muzikale functies terugtrekken. Als organist van de Pieterskerk is de heer Mens reeds met ziekteverlof. Te gelegener tijd komen wij hierop na der terug. Padvinderswijding in Marekerk De Marekerk was gisteravond stamp vol, toen daar de padvinders van Lel den en omstreken hun bijeenkomst hielden in het kader van de Sint Jdris- herdenking. Loodssehipper Vink uit Katwijk leidde de dienst. Zijn toe spraak had de gelijkenis over de barm hartige Samaritaan als uitgangspunt. „Wij mensen zijn eigenlijk altijd op sis", zei de heer Vink. Telkens komt er e oh ter een s'.oppunt en dan kijken we achterom naar wat we op dit levenstra ject hebben gepresteerd. Maar we denken er niet aan, dat wij ook wel een overval len kunnen worden, ja zelfs wel eens door de beste vriend. En zo kunnen we langs de kant van de weg komen te liggen, evenals diie man ui: de gelijkenis". Als de man daar ligt, komt er eerst priester langs en daarna een Leviet. Vol verlangen heft de man zijn ogen op, i de twee mannen lopen voorbij. Zij hebben belangrijker zaken. Dan komt de Samari taan. eigenlijk een vijand van hem. Juist deze man gaat naar hem toe en help: hem. „Wij, padvinders, moéten een voorbeeld nemen aan de bewogenheid, waarme Samaritaan zijn vijand heeft geholpen. Helpt ieder, die God jou laat ontmoeten op je levenspad". Zo eindigde loodssehip per Vink. Dit was de laatste bijeenkoms' in dit seizoen. In het najaar worden za B.B. in actie Vorige week zijn enkele blokploegen van de B.B. op een terrein aan de Burg- gravenlaan in actie geweest. De onder linge wedstrijd is gewonnen door de com- comblnatieploeg X en XI onder leiding van blokhoofd Jan de Nie. Op 24 en 27 april zullen opnieuw oefe ningen worden gehouden. Geref. Gemeente Leiden Voor de Geref. Gemeente. Nieuwe Rijn 76. spreekt donderdagavond om half 8 ds. L. Kieboom van Lisse. Ds. W. C. Lamain te Grand Rapids A.) heeft bedankt voor zijn beroep dréa in het begin wat droog, maar toen ze er meer inkwam, vormde ze met haar tegenspeler Hans Croiset, de debiele broer, een uitstekend duo. Zij wisten do poëtische sfeer in hun samenspel te bu naderen. Ton Lutz en Coba Kelling. de vader en moeder waren goed, maar Coba Kelling kon in een lange claus niet het juiste spel vinden, daar brak de aandacht dan ook wel eens af. Henny Orri, de nicht, vonden we het minst geslaagd. We kregen de in druk, dat ze met deze figuur niet goed raad wist. Als geheel genomen een bevredi gende opvoering van een niet bevre digend stuk. A. C. Bouwman Voor de tiende maal worden de nationale Sint Jorismarsen gehouden, en wel zaterdag de 12de. Na de bevrijding zijn deze marsen een begrip geworden in de padvinderswereld. Deden het eerste Jaar 750 leden van de vier padvindersor ganisaties mee, vorig jaar waren het er al 3750 en de verwachting is. dat dit jaar nog wel meer padvinders en padvindsters uit het hele land naar Oegstgeest zullen komen om aan deze unieke marsen deel te nemen. Het nationaal hoofdkwartier stelt als jubileumgeschenk een beker be schikbaar. Lezing over Corsica Op uitnodiging van de afdeling Leiden der Kon. Nederlandse natuurhistorische vereniging spreekt de heer C. Sipkes donderdagavond 8 uur in het zoölogisch laboratorium aan de Sterrewachtlaan over Corsica. De heer Sipkes, een bekend tuinarchitect uit Rnckanje, is een uit stekend plantenkenner en een vlot cau seur. Behalve voor leden is de avond toe gankelijk voor alle belangstellenden. Beslag gelegd op walvisvaarder Zeven Noorse rederijen hebben beslag laten leggen op de walvisvaarder Olympic Challenger; een schip dat zou zijn van de bekende, schatrijke Griekse reder Onassis. Dit schip is de vorige week met tien ja gers de Nieuwe Waterweg binnengelopen om op de werf van Wilton-Fijenoord te worden nagekeken. Het zou achthonderd ton spermolie en driehonderd ton ruwe traan aan boord hebben. Het beslag is gelegd naar aanleiding van schade, die de Noren in het seizoen 19521953 zouden hebben geleden als ge volg van ongeoorloofde praktijken van de walvisvaarders van Onassis. Het in be slag genomen schip is echter niet meer van de Griek, doch van de Japanse rederij Kyokugo, die er enkele weken geleden circa dertig miljoen gulden voor heeft be taald. In deze koop waren vijftien kleine re schepen mede begrepen. Hedenmiddag zal de president van de Rotterdamse rechtbank in kort geding uit spraak doen over de gevraagde opheffing van het aan de ketting leggen van de Olympic Challenger. Onassis-vloot krijgt kantoor in Nederland Naar wij vernemen wordt ln het nieu we gebouw van de N.V. Amstelleven, dat aan de Westblaak te Rotterdam is verre zen en zo goed als gereed is, een bureau gevestigd van Livanos, Ship Brokers Ltd. te Londen. Livanos is de schoonvader van de be kende Griekse reder Onassis en het doel der vestiging in Nederland is de behar tiging van de belangen van de Onassis- vloot, waarvan ongeveer de helft de Rot terdamse haven aandoet. Het is niet be kend of het kantoor te Londen wordt op geheven. Centrum Indische Nederlanders In januari hebben de Indische Neder landers uit geheel Nederland een comité opgericht om alle belangengroeperingen te bundelen en thans is besloten na de ontvangst van zeer veel adhesiebetuigin gen één blijvende organisatie te vormen: het op 1 april opgerichte Centrum In dische Nederlanders onder leiding van de heer P. G. Dessauvagle te 's-Gravenhage. Nationaal programma „Nederland jubelt" Op de avond van 30 april zal van acht minuten over acht tot half tien over beide zenders Hilversum I en II en Radio Ne derland Wereldomroep 'n nationaal pro gramma worden uitgezonden. Dit „Ne derland jubelf'programma wordt georga niseerd door de vereniging Koninginne dag en de stichting Nederlandse Radio Unie en wordt opgevoerd in het Tivoli- gebouw. Het woord zal o.a. worden gevoerd door mr. J. Klaasesz, oud-gouverneur van Suriname, thans commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland. De winnaars van de wimpelspeurtocht, die de dag tevoren door het gehele land wordt gehouden, zullen op deze avond hun prijzen ontvan gen. Het programma is samengesteld uit muziek, zang en voordracht. Als solisten treden op: Elly Ameling (sopraan), Hetty Blok en Otto Sterman (voordracht), Paul van der Lek (declama tie) en Hans Osieck (piano). Voorts werken mede het Promenade orkest en het Groot Omroepkoor onder leiding van Hugo de Groot en als verte genwoordigers van alle Nederlandse pro vincies koren uit de stad Groningen, uit Minnertsga (Fr.), uit Gieten, uit Spaken burg (Utr.). uit een nog nader te bepalen plaats in Gelderland, uit Goor, uit Hil versum (N.H.), uit Schevenlngcn, uit Goes, uit Loosbroek (N.B.) en uit Simpelveld. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Alice Agnes, dr van C v d Kraan en A Piket; Alida^ dr van K F van den Broek en E M van Tongeren; Cornelia Judith. c!r van C Habraken en C C Majolée; Eduard Christiaan. zn van H Trommelen en T Meerbeek; Roelanda Johanna Wilhelmina, dr van T Hoge- .voning en J G Jonker; Petronella Ma rijke, dr van J van Dijk en D Varkevis- ser; Cocnelis Theodorus Albertus Anto- -ius, zn van C W Plasmeycr en M C T an Schie; René. zn van J J van Mastrigt n W F C de Kievit; Clementine, dr van i J v d Weijden en E Delmeer. Gehuwd: W A Hogervorst en J Zaal berg; MAM Vos en J A T Zijerveld; A Winkel en H v Heusden; F H M v d Vossen en M C Horiikx. Overleden: C G v d Voet, wed van v d Lecq, 81 jr; D van Lieshout, man, 66 jr; S Kruit, man, 63 jr; J Bu/ter, man, 47 jr; G J van Keulen, dr, 10 jr. A. W. Brandt, hoofd Bescherming Bevolking in de gemeente Utrecht, is be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3