CttRISTFUJK c Collecte van de Gezamenlijke militaire fondsen Chr. juweliers-organisatie kreeg belangrijke plaats b Geestelijke verwaarlozing van kind voltrekt zich ongemerkt Partij en leiding 2 DINSDAG 24 APRIL 1956 Voor aanvulling van de rijkspensioenen J. Varkevisser, 's-Gravenhage, en H. P. Verschuur, Rijswijk (Z.H. i Voorzitter van het landelijk collectecomité is admiraal b.d. L. J. van de Koninginnedag. De opbrengst van deze jaarlijkse in zameling in 450 plaatsen is bestemd als noedzakelijke aanvulling op de door de staat verstrekte pensioenen ten behoeve van allen, die door het vervullen van hun militaire dienstplicht zijn verminkt, en voor de nagelaten betrekkingen van hen, dde voor ons land en volk het leven gaven. Ons volk hee£t hier een ereplicht te vervullen. Zes fondsen werken in deze stichting samen. tw. het Fonds 1315. de Kon. Nat. Ver. tot steun aan Miliciens, de Ver. ..Ereschuld en dankbaarheid", het Karei Doormanfonds, de Prins Bern- hardstichting en het Van Weerden Poel manfonds. Het adres voor deze allen is Nes 57. Amsterdam-C., tel. 02040993. In 1955 is aan steunuitkeringen ver strekt 366.775, aan renteloze voor schotten 204.458, samen 571.233. Eerstgenoemde uitkeringen zijn ver strekt als toelagen voor oud-militairen, aan weduwen en overige» nagelaten be trekkingen. studietoelagen, invaliden, voor kleding, woninginrichting, aflos sing van schulden, vakantie van wedu wen en kinderen, sociale zorg en overi ge hulp. Aan collecten, bijdragen en giften is in het vorige jaar 243.598,55 ontvan- Het bestuur der stichting bestaat uit de volgende heren: Th. P. van den Bergh, 's-Graveland; dr. W. G. Harren- stein, Amsterdam; L. H. van 't Sant, Haarlem; W. J. Pluym, '«-Gravenhage. Van onze Amsterdamse correspondent I admiraal b.d. L. J. Quant, Amsterdam. Tot en met 6 mei wordt in on land de collecte voor de stichting. „Gezamenlijke Militaire Fondsen" Jl FOI# WclCKCI*} tlCIlQC (G.M.F.) gehouden met uitzondering t - - - - eredoctor te Leiden Vrijdag zal dr. A. Welcker uit Amster dam promoveren tot eredoctor aan de rijksuniversiteit te Leiden. Als promotor zal optreden prof. dr. H. van de Waal. hoogleraar in de kunstgeschiedenis en directeur van het rijksprentenkabinet. De Leidse senaat besloot op 21 maart, di-. Welcker te Amsterdam het eredocto raat in de faculteit der letteren en wijs begeerte te verlenen op grond van diens wetenschappelijke verdiensten op het ge bied van de Nederlandse kunstgeschiede nis, in het bijzonder het terrein van de 17de eeuwse tekenkunst. Dr. Welcker heeft zijn kunsthistorische arbeid verricht naast zijn hoofdberoep als chirurg, verbonden aan een van de Amsterdamse ziekenhuizen. Prof. Welcker zal de tiende in leven zijnde Leidse ere doctor zijn. Programma Bijbeldag te Antwerpen Ook dit jaar wordt de Bijbeldag te Ant werpen op 1 mei gehouden. De morgen- (aanvang 10 uur) en middagbijeenkomst in de Christuskerk aan de Bexstraat en de avondbijeenkomst in de zaal Majestic, Carnotstraat 90. Medewerkers zijn ds. J. Luteyn, ds. B. W. Ganzevoort, dr. P. J. F. Dupuis, arts te Rotterdam, kolonel A. T. W. de Kluis, hoofdlegerpredikant in Nederland, ds A. J. Pieters en dr. O. Vansteegberghc. Op de jeugdbijbeldag, die 's morgens om half elf in de Zendingskerk aan de Bex straat begint spreekt de heer G. Cou- vreur over het onderwerp: „De wereld kijkt naar ons". Het programma vermeldt voorts orgel spel, zang en kopermuziek. Het algemeen onderwerp van de Bijbeldag is: „Het moet veranderen". Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Goes (vac. H. M. Stra- ting toez.) J. W. Coenraad te Hall (Geld.); te Vollenhove en te Marum (toez.) C. M. de Bruyn te Nes en Wie- Beroepen: te Wormer L. J. v. d Kam te Arkel-Kedichemte St. Anna Pa rochie B. J. Geerling te Glanerbrug Aangenomen: pred. voor arbeid bij Pro Rege H. Prak legerpred. Boeh V VAN DE DAG Inleiding in de Psychologie, door dr. Ph. Kohnstamm, J. Linschoten, dr. M. J. Lange- veld, dr. B. J. Kouwer, dr. J. van Lennep, B. G. Palland. Uitg. J. B. Wolters, Groningen. Deze inleiding tot de psychologie is uitstekend geslaagd. Het grootste deel van dit werk is gewijd aan de algeme ne functieleer (Linschoten), en de ont wikkeling van de psychologie, waarin die van de psychologie na 1900 de mees te aandacht verkrijgt (Palland). Kohnstamm zelf schreef het le hoofd stuk over de methode, bronnen en gren zen der psychologie. Verder treft men hoofdstukken aan over de ontwikkelings psychologie, de karakterologie, de so ciale en godsdienstpsychologie. Behalve bij aanstaande psychologen zal dit boe» zeker zijn weg vinden bij theologen, pe dagogen, artsen, juristen, werkers op so ciaal terrein en anderen, die menselij ke gedragingen willen begrijpen. Advertentie Ontloop die pijn van brandend maagznnr. Neem Rennies! Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zon pijn veroorzaakt overtollig maag zuur. De remedie is eenvoudig en afdoen de: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofdEet onbevreesd U trek in hebt, maarsteeds Rennies bil de hand Canada) W. v. d. Kolk te Beilen. Kand. W. Bakker: is verhuisd naar Valeriusstraat 207 huis Amsterdam. Aangenomen: naar Veendam H. T. Boekhoven te Ens (N.O.P.). GEREF. KERKEN (onderh. art. 31 k.o.) Beroepbaar: G. Blijdorp te Rotterdam, kand. te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Sassenheim A. W Drechsler te Amsterdam-Noord; te Hengelo (Ov.) A. Bikker miss. pred. te Amsterdam. Bedankt: voor Gouda W. de Joode te Ede; voor Vlissingen C. Noordergraaf 's-Gravendeel. Tweetal: te Nijmegen A. W. Drechsler Amsterdam-Noord en W. van Heest te Rozenburg. GEREF. GEMEENTEN MENSEN EN FEITEN Op dinsdag 1 mei a.s. zal prof. dr. G. Holst, als curator van de technische hogeschool te Delft aftreden en in een bijeenkomst in de aula der hogeschool afscheid nemen. Zoals een zottin God geeft kracht naar kruis, zeggen wij. En het omgekeerde is niet minder waar: God geeft kruis naar kracht! U kunt dat leren uit die eerste hoofdstukken van Job, waarin God u als het ware de twee kanten van het borduurwerk laat zien. Wij kij ken tegen de onderkant aan en zien allerlei vreemde draden en knopen. Wij begrijpen er niets van. Maar bij Job laat God u ook de andere kant zien: zijn bedoelingen. Job heeft een rol te vervullen in Gods strijd tegen satan. Een heel belangrijke rol. En God weet dat hij dat kan, want Hij zelf getuigt: „Niemand op aarde is als hij, zó vroom en oprecht, zó godvrezend en wijkende van het kwaad". En Job blijkt het inderdaad te kunnen. Als alles, maar dan ook werkelijk alles hem ontnomen is tot zelfs zijn gezondheid toe en als dan zijn vrouw hem raadt: „Zeg God vaarwel en sterf!" dan nog is zijn antwoord: „Zoals een zottin spreekt, spreekt ook gij; zouden wij het goede van God aannemen en het kwade niet?" Iedereen heeft het wel eens moeilijk in zijn leven. Dan ligt er troost in die woorden van Job. Als we die tenminste van harte kunnen nazeggen. En dat is mis schien voor ons, materialistische mensen, soms heel erg moeilijk. VAKOPLEIDING IN EDELSTEENKUNDE (Van onze sociale redacteur) TOEN men met mij voor het eerst sprak over een Christelijke organisatie, was ik niet enthousiast. Ik zag het gevaar voor versnippering. Maar toen de heer Dondorp, van de CMB, mij wees op de betekenis van de eigen organisatie in de maatschappelijke structuur, was ik gegrepen Ik zag haar betekenis en opdracht. Men moet de gemeenschap niet. breken. Maar als er een verdeling is op confessionele basis, kan jui«t een orgaan, dat steunt op de verschil lende organisaties sterker staan. Deze woorden sprak de heer W. F. Goldschmeding (Amsterdam), toen hij in de jaarvergadering van de Christelijke vereniging van ondernemers in de Uurwerken- en Goud- en Zilversmidsbranche zijn jaarrede hield. t was overigens voor de laatste maal, dat hij dit deed, want in ver band met bepaalde ontwikkelingen in .m het 1 januari in werking getre den Centraal Orgaan in de branche, heeft hij gemeend, als voorzitter te moeten aftreden. Wel had hij zich be reid verklaard, als 2e voorzitter te blijven optreden. In de vergadering werd nu de heer K. J. Zomer (Hooge- veen), die op 17 november 1953 de op richtingsvergadering leidde, tot voor zitter gekozen. Nog een verandering was er voor de vereniging gekomen, nl. het vertrek van de heer Dondorp als se cretaris bij zijn heengaan als secreta ris van de C.M.B. Mr. G. van Muiden bleek echter een waardig vervanger, door wiens optreden de vereniging in de samenwerking een goede entree wachten, taken, die grote onkos- mee zullen brengen. Hij noemde daarbij de vakopleiding en het leer lingstelsel. Van grote betekenis is, dal de Rijksschool voor Goud- en Zilver smeden te Schoonhoven, die totnogtoe door het Rijk geëxploiteerd thans is overgegaan in handen van stichting van de federatie van ve gingen in de uurwerkbranche neralogische en geologische afdelingen der Universiteit een laboratorium ge sticht worden, waar edelstenen en ook paarlen onderzocht kunnen worden. Deze stichting zal een unicum in Europa zijn. Ze zal certificaten van echtheid verstrekken en opleiden voor de edel- steenkunde, mee door het geven van lezingen. Nodig zal tevens zijn, ter bescherming van de winstmarges in het bedrijf, een bedrijfseconomisch onderzoek. CHOCOLADE... Vetikcdk Duitse predikanten tegen vrijstelling dienstplicht Nu de opbouw van het nieuwe West] Duitse leger gestage vorderingen maakt! komt er een nieuw probleem naar vo-! ren, dat in de kerkelijke pers van Duits land druk besproken wordt. In de wetge ving voor het nieuwe leger wil men pre-t dikanten vrij stellen van dienstplicht en velen zijn daarop tegen. Niet omdat meni zo graag in de wapenrok wil lopen, maar omdat men bang is, dat de pre dikanten, die tegen dienstneming zijn, nu geen eigen voorbeeld kunnen geven door te weigeren, en geen „dooorslaggevend" woord kunnen spreken. Deze kwestie is uitvoerig besproken in het hoogste col lege van de Duitse Lutherse kerken, en heeft de gemoederen danig verhit, zozeer zelfs, dat er grote moeilijkheden gere zen zijn om de persoon van Ds. Niemöl- ler. Deze moeilijkheden schijnen tot op zekere hoogte weer opgelost te zijn, maar er blijven spanningen heersen, omdat slechts een zeer kleine meerder heid voor, en een grote minderheid, die sterk van zich doet spreken, tegen vrij stelling is. MELODIE en WOORD der Ethergolven WOENSDAG 25 APRIL de dag; 8.00 Nwi 10.30 Morgendler 11-W Dat zij mij plano; 16.00 V d Jeugd; Puzzel mee 2 3 5 T T 3 5 weerber. A.R.: 0.20 Mil kapel; 20.50 Bui Hilversum I Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nï V d huisvr, 9.00 Gy VPKO; 10.00 Schoc" VARA: 7.00 Nw: 1.00 Gevar progr; 8.18 Gra vrouw; 9.10 Gra VARA: 10.20 V mstelllngsa ïnda; 13.18 .15 Te: kwint; 13.45 Medir.... 14.30 V d Jeugd; 16.00 V d zieken; 16.30 Gr. H Pianospel; 17.50 Re- 13.00 Nw 18 Ins 13.55 Grar Geestelijke volksgezondheid onder de loupe dobber. Ik gelooi niet, dat er ooit meer kinderen ver waarloosd zijn, dan tegen woordig. U zult zeggen: „Is dat niet te bout ge sproken, hoe komt S. J. de Jong, kinderarts, over 't neurotische kind buikpijn, de derde gaat bed- wateren of duimzuigen, enz, enz. Voorkomen is hier beter dan genezen. Begrijpt u nu de misdaden, die de opvoe ders kunnen doen? Verder is er nog iets dat veel kwaad kan doen, en het verwennen. Dat goed is. weten we allemaal. Maar hoe ontko- Arm kind - J de kleuterschool, krijgt meer dan spek, jus, Jo°m, dit niet goed bij?" Verwaarloosde kin- anes op tijd. veel beste bo- enz. die meer schadelijk, allemaal. Maar deren zijn er toch niet ter op de boterham, elke dan nuttig zijn. men we eraan? ztim *uiu veel meer? De sociale dag levertraanHet was leuk te zien, hoe dgt verwend wordt. Prof. verzorging is zó best te- Waarom nu deze klach- deze kleuter opknapte en de gunning noèmt dit "zelfs genwoordig. In Nederland ten? Waarom ziet dit kind moeder genoot Zc was ver- „moörd" en dat is het ook, 2?in de kinderen toch er 20 akellg ult? 111 d,lt ge" standl8 e" m' da' evenals verwaarlozen m de eI," val kon ik de oorzaak op- meer geestelijke zorg aan zin 20als ik het u "hier ver goed gekleed en echte en hebben de ouders dit kind moest besteder.. tel verwaarloosde jeugd zie meegewerkt dit kind te ge- Een deel van de dag werd Opvoeden is een moeilij- je toch niet meer?" nezen. zodat ze na enkele nu besteed aan spel en wan- ke_ verantwoordelijke taak. Nee inderdaad. De kinde- maanden er heel anders delingen. De moeder had Troost Ui wij allen maken ren zien er netjes uit. Som- voor stonden met hun doch- minder vrije tijd", maar hier foutèn mee. Probeert u migen hebben zelfs rijk- tertje. het kind werd beter. het 20 goed mogelijk met dommen aan speelgoed, al- Onze driejarige werd ver- Laten we nu niet spreken jjefde en opoffering te doen. les in de puntjes. Maarwaarloosd in dit geval, en over de ouders, die hun kin- vreest gaat u dit kind eens beter wel geestelijk verwaarloosd, deren 's avonds alleen thuis bekijken. Kijkt u eens die- zonder dat ,de ouders er laten. Wie van hen tot in zijn hartjezelf iets de gaten a thuis hapert, vraag dan c weeaan uw dokter of iets kapot is bij uw kind, maar tracht het tijdig te helpen als u onraad ver- Toets uzelf, of u genoeg liefde, geduld en zelfs opof- huis slepen is be- fering voor uw kinderen waarlozing en een liefdelo-. het zo goed deden. Dat kind wakker wordt ze, ja soms haast een mis- komt zoveel voor. niemand.... Wat geeft dat óadige behandeling van de voor angsten....? Ook opvoeders, hebben dit kind TNENKT u dat het ver- 's avonds overal mee 1 verzwakt en ziek gemaakt. standig is een kind zo toe nemen en dan in heel Wat laf kan een opvoeder jong hele dagen naar school of halfslapende toestand zijn tegen een weerloos te sturen? Ja er zijn men- door kind sen, die zó klein behuisd mee - - U 'vindt zeker, dat ik nog zijn, dat het niet anders slist niet aan te bevelen, nebt Door liefdei vreemde teel streek en u kan. maar daar was hier daar er van voldoende rust die u aan ze besteedt tie- begrijpt de zaak nog niet! geen sprake van. Deze moe- dan geen sprake meer is. ren ze oeter en zijn ze ge- Kom laat ik u een voor- der vond het gemakkelijk Er zijn mensen, die de lukkiger. Neem het er voor beeld eeven Eén uit riui- als haar dochtertje naar kinderen gemakkelijk uitbe- uzelf eens van als uw kin- zenden. Op mijn spreekuur school was. Ze had dan de steden bij familie of vrien- deren volwassen ajnen leef komt een moeder, die er handen vrij en kon onge- den om zelf uit te kunnen °u voor hen. U wordt dan keuris uitziet, met een leuk stoord werken. De grotere gaan met vakantie. Zij we- rijk beloond en uw gezin klein meisje van 3^ jaar. kinderen waren ook naar ten niet welke gevolgen dit wordt gelukkig Echt ziek is deze kleuter school, dus ze kon doen kan hebben en hoe gevaar- Het Christelijke gezin1 be niet Er ziin alleen van die wat ze wilde. lijk dat is. hoort met elkaar in liefde ne ,,r „-w j _;_t r\if b-in/i k»v,AAri min. te leven. Daar ligt.de kern deze dingen tasten het van de opvoeding en het ge- fan de heer J. r de organisa- in de laatste organisatorisch vage klachten, het kind ziet Dit kind behoort 's mid.- er wat wit uit met kringen dags zeker een uur te sla. onder de ogen en wil niet pen, het middagdutje is rl kind geestelijk gSed eten. middageten hele- even hard nodig als een bo- dan u denkt. Zelfs een baby Alle ontspanning en attrnc- maal niet en brood erg terham slecht. „Wilt u haar we maken ons zo onge- ter eti rust", is de vraag van de teveel moeder. Het onderzoek wijst weinig uit. Door" voldoende is hier al erg gevoelig rust wordt het kind minder Eerst wordt de geest prikkelbaar en zal het be- getast, dat merkt 17.20 Hamm geringsuiz.: Rijksdelen loni: Biak, drempel tot Nieuw Guinea Nws en comm; 18.20 Act; 18.30 Gra VARA-varia; 18.35 Weerstanden, toespr V d Jeugd. VPRO: 19.00 Rotterdam 19.30 V d Jeugd. VARA: 20.00 Nws; Tussen de regels door; 20.15 Gevar v d mil; 20.50 Mijn kinderen en onze 22.05 Pre Ivlek. t 1 Esperanto; 23.20 l 3.40—24.00 Gram. PUZZLE No. 397 KRUIS—BLOK-RAADSEL Behalve de gevraagde woorden moeten ook nog 12 zwarte blokjes in het diagram worden bijgetekend. Horizontaal: 1. Staatsman. 2. afk. maan stand/wortel, 3. zwaar/afk. de lezer heil/ afk. met name, 4. duidelijk/bieding, 5. vetlaag/vreemde munt. 6. aanzien/man netjeseend. 7. op de aangehaalde plaats/ afk titeldochter van Laban. 8. halmen van gedorst koren/afk. de naam onbe kend. 9. dier. Vertikaal: 1. Staatsheffing. 2. paar. 3. kleur/alk. de oudere. 4. afk. titel/afk. godsdienst/bevel, 5. verharde huid/onbe- timmerde plaats. 6. snijgereedschap/afk. onderwijs/voegwoord. 7. binnen/dwars ligger van spoorrails. 8. mopperen, 9. vrolijke hospartij. OPLOSSING PUZZLE No. 396 Horizontaal: 1. Slof, 4. staf, 7. top, 8. pook. 9 es. 11. smet. 12. elf, 14. al. 15. onverlaat. 19. Ee, 20. aat, 21. Etna. 23. a n 24. Ezau, 25. blü. 26. blos. 27. veen. Vertikaal: 1. Steno. 2. los. 3. op. 4. SOS. 5. tomaat. 6. akela, 10. ale. 12. evenzo. 13. fra. 16. netel. 17. lak. 18. tonijn. 22. Nv aeas, 23. ale. 25. bè. I G> KRO: 17.00—17.30 V Te kunt er niets van z Engeland, BBC I V d I 13.10 Hersengym; 14.00 V d schol tie Aartsbisschop v. York; II 16.40 Intermezzo: 16.45 Caus: kind; 17.55 Weerber: 18.00 Nw 18.25 Sport; 18.30 Volksdansen: progr; 19.30 Quiz; 20.00 Ork coi 21.15 Ork. conc; 22.00 Caus; 22.45 Pari overz; 23.00 Nws 23.08—23.13 Koersen. Engeland. BBC Light Progr; 247 m. 12.15 Pari overz; 12. 13.00 Ork conc; 13.40 oer: 13. 14.00 V d vrouw; 15.00 Ork con 15.25 Ork conc; 15.45 Lichte n Dagb; 17.30 Lichte m ic: 17.58 Ber; 18.15 )0 Hoorspel; 17.00 V c 18.15 Caus 16.15 17.15 Ork 18.45 Hoor- Sport; 19.30 gr; 20.00 Hoorsp; 20.30 Gr agr; 22.00 Nws; 22.15 Act; 22.5 25 Dansmuz; 23.00 Voordr; 23.1 23.50 Progr overz; 23.55—24.C 16.02 Gra "lanorI .00 Caus; 18.30 V d sold; 19.C 17.10 Piar bespr; ir 19.40 O: 21.45 Gram; 22.00 Nw: 22.55-23.00 Nws. Brussel 484 m. 12.00 13.15 en 1410 Gram: 17.00 Nws: 17 15 en 17.: 20.00 Svmf ork en soil 22.55 Idem. n; 15.45 Koorzang: 21.35 Gram: 16.05 Lichte klnderei en attrn ties buiten de deur zijn dan 1- grotendeels overbodig. Uw haast kinderen helpen u om het Verder vooral niet niet, maar de zogenaamde met hun vrienden en vrien- aandacht hebben „neurose" komt om de hoek dinnen nóg gezelliger te de boterham met de kijken. Deze heeft geen uit- maken. De kleu- beste boter. Overvloed aan weg, want de ellende van Praat met hen en laat ze ter is een 'echte tere pop. vettigheid is absoluut over- het kind wordt niet begre- niet alleen met hun moei- heeft vaak buikpijn, zuigt bodig en bederft de eetlust pen door de ouders. Het li- lijkheden, vooral ook niet steeds op haar duim, is nog bovendien. Hoe meer aan- chaam wordt ondermijnd en als ze groter worden.-In de niet geheel zindelijk, slaapt dacht onrustig en weinig. De zorging lijkt prima 1 buitenstaander: gr - op zijn zwakste plekken puberteit is dit een levens- slechter zal het kind gaan aangegrepen. behoefte voor een jong eten. Groenten, fruit, kar- De een gaat hoesten, de mens, dat volwassen moet gaat nemelk en biefstuk doen andere braken of krijgt worden. Uit een toelichting J. Mol (Bussumi ov< torische ontwikkeling 5 jaar, bleek, dat er grote moeilijkheden ten worden, waarbij de stichting een Christelijke organisatie een licht punt was. Dank zij het optreden van mr. Van Muiden werd bij het op stellen van de statuten van het Cen traal Orgaan een weg gevonden, waar door het beginsel veilig kwam te staan. Als actiepunten voor de toekomst wees spr. aan een herleving van het uurwerksyndicaat en een totstandbren- gen van een bedrijfschap. De statuten werden opnieuw vastge steld. waarbij besloten werd het woord .Protestants" niet in de naam op te Als regionale bestuursleden werden j.m. gekozen de heren Verhoek (Ba- rendrecht) en Poulus (Den Haag). Besloten werd, in een propaganda- fonds voor de vakopleiding O. 4 in de omzet te storten. Mr. M. G. v. d. Kaa sprak de ver gadering toe namens de Christelijke Middenstandsbond. In de middag werd een excursie ge maakt naar Schoonhoven, waar het ge zelschap werd ontvangen door het ge meentebestuur en vervolgens een bezoek bracht aan de vakschool te Schoonho ven en aan het Edelambachthuis. In dit laatste had vooral belangstelling de Inzending van voorwerpen, die vo de export bestemd zijn. Motief voor spionnage: haat tegen de kerk van bis- •ck, apostolisch ad ministrator van'het bisdom Meissen, en van andere geestelijken, werd in West- Berlijn de 31-jarige assistent in de geo logie Heinrich Spiess tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Spiess gaf tijdens de rechtszitting toe uit haat te gen de rooms-katholieke kerk gehan deld te hebben. Nadat hij in 1953 in ver band met moeilijkheden ten aanzien van zijn huwelijk uit de kerk was getreden, wist hij in begin 1955 (in opdracht van de SSD) weer het vertrouwen van ker kelijke kringen te verkrijgen. Hij lokte gesprekken over de politiek uit en be richtte de SSD uitvoerig, welke stand punten de rooms-katholieke geestelijken innamen. In november van het vorig jaar stuurde de SSD hem met een bij zondere opdracht naar West-Berlijn, waar hij door de politie werd gearres- Dr. J. Pen, tot voor kort directeur de algemene economische politiek het ministerie van Economische Zaken, heeft zaterdagmiddag het ambt hoogleraar in de faculteiten der rechts geleerdheid en economische weten schappen aan de Rijksuniversiteit te Groningen aanvaard met het uitspreken van een rede onder de titel „Trekken en duwen in de conjunctuurpolitiek". Onder de aanwezigen bevonden zich de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zyistra, de minister publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, de heer A. C. de Bruyn en de staats secretaris van Economische Zakei Gr. M. J. Veldkamp. j^JORGEN komen binnen de A.R, Partij de deputaten (afgevaar digden van de kiesverenigingen) bij een, onder meer ter verkiezing van een nieuwe partijvoorzitter De keu ze kan geacht worden vast te staan, temeer nu het partijbestuur voor bepaalde candidaat zijn voorkeur heeft doen blijken. Het mag intussen bekend heten, dat de voorgeschiedenis tot deze voorzitterskeuze enigszins moeilijk is geweest. Wij willen wel dadelijk zeggen, dat wij daarin niets veront rustends zien. Het vergt van de be. trokkene zo het een en ander, voorzitter van een politieke partij te moeten zijn. Dat de functies van partijvoorzitter en fractievoorzitter steeds minder U combineren blijken, zegt al iets van de omvang van het werk, dat gedaan moet worden. Men moet wel diep respekt hebben voor mannen als Schouten, Tilanus en Zandt, die er zolang in geslaagd zijn, deze combi natie vol te houden en voor wal betreft beide laatstgenoemden dit thans nóg doen. DE voorgeschiedenis tot de keuzel van de nieuwe voorzitter der A.R. Partij is, als gezegd, enigszins moeilijk geweest. Dit hangt hier mede samen, dat binnen de A.R, Partij de voorzitter steeds een zondere figuur is geweest, in staal op de partij een bepaalde stuni- pel te drukken. We behoeven maar de namen van Kuyper, Colijn en Schouten te noemen om te doen uit komen wat wij bedoelen. Over dit laatste hebben wij on1 wel eens verwonderd. Want eei partij is toch nog wel iets meer da de' partijleiding. De situatie was al lengs zo geworden, dat wie over He A.R. Partij sprak, in de regel bezlj te spreken over de partijleiding. Op zichzelf lag dit zeker niet voor de hand. Het lag vooral niet voor de hand, omdat het hier een partij gold, samengesteld uit typische de mocraten, een partij bovendien, die er zich terecht op liet voorstaan beginselpartij te zijn. Een beginselpartij heeft niet van node, dat er een voorzitter is die op haar een stempel drukt, draagt naar haar aard reeds eea stempel. Advertentie 117. „Veronderstel, dat hij eenvoudig had gezwegen en helemaal niets gezegd?" opperde ik nieuws- „Og ik wist dat hij zou praten. U moet wel we ten, hij was zich bewust van schuld. Het zou onmenselijk geweest zijn, als hij geweigerd had te spreken. Hij wist van zijn eigen schuld en daarom zou hij trachten onschuldig te schijnen. Hij was ook overstuur en nooit een praktisch, sneldenkend man. Het was een kans, maar geen waagstuk." Er volgde een langdurig zwijgen. Ver weg be neden in de hal hoorde ik het zwakke, gesmoor de geluid van de ontbijttafel. Die bracht mij weer tot mijzelve en voor het eerst dacht ik weer aan mijn vleugel. Ik stond op. raapte mijn verniel de hoed op en hield bij de deur stil om nog eens om te KijKen naar die kamer. Kamer 18! Wat was er niet in geweest! Waar van was zij niet getuige geweest! O'Leary volgde mij uit de kamer. Maida en Jim ook." Toen ik in de gang was, bemerkte ik, dat het kleine rode signaallicht nog dof scheen. Ik keerde naar Kamer 18 terug, trok aan het lichtkoord, spreidde werktuigelijk het bed recht en sloot het raam. Maida en Jim waren verdwenen, toen ik in de gang terugkwam. O'Leary stond bij de zuidelij ke deur met een geamuseerde tinteling in zijn helder-grijze ogen door het raam te kijken. Ik volgde zijn blik en zag. hoe Maida's wit ver pleegsterspakje en Jim's tweedwollen jas uit het gezicht verdwenen over het pad door de boom gaard, dat weer zonnig was. ..De jonge dwazen," mompelde ik. „En dat nog we! vóór het ontbijt." 10 Het pad deed mij denken aan het optrekje der ;;|Letheny's aan het andere einde ervan. het „Hoe staat het met Corole en Hajek?" vroeg ik. „Zij zochten het radium te bemachtigen," zei O'Leary aarzelend. „Maar alles bij elkaar genomen geloof ik, dat het het beste is, om zich maar van Hajek te ontdoen en ze te laten gaan." „Dat betekent reorganisatie, nieuwe dokters, nieuwe methoden van alles." O'Leary knikte. „Hoe waar is het," zei hij in gedachten, „dat tot zelfs in een van de edelste beroepen schoften worden gevonden." „Maar het percentage is veel kleiner," zei ik loyaal. „U zult honderd frauderende bankiers vinden tegen één dokter, die zijn roeping ontrouw is." Hij glimlachte bij mijn warme verdediging. „U hervindt uzelve, zuster Keate. Die laat ste opmerking was helemaal overeenkomstig uw :>ude zelf." En op dit ogenblik trok Olma Flynn mij bij de „Wiit u de lijsten in orde brengen, zuster Keate?" Haar ogen stonden rond van nieuwsgierig heid en zij wierp een onderzoekende blik naar kamer 18. Welnu, heel veel meer valt er niet te vertellen. De Raad van Toezicht kwam die ochtend bij een en verleende op zeer royale wijze bijstand. Het duurde niet lang, of wij waren weer uitge rust met een compleet stel inwonende geneeshe ren en opnieuw georganiseerd. Onze nieuwe hoofddokter heeft een vrouw van Angelsaksische afkomst, die de villa vol gestopt heeft met meubilair met gebloemd sits overtrok ken en mousselinen gordijnen, en die er van houdt comité's te presideren. Zij heeft een on aangename aard en wij schieten niet goed op. Wij hebben ook twee nieuwe internen; blozende kna pen, die soms schandalig door zuster Day ver wend worden. Dokter Balman kreeg een infectie aan de buil op zijn wang en leefde nog maar korte tijd. Co role en Hajek verdwenen en van hen is niets meer gehoord, ofschoon onlangs mij een verhaal bereikte, dat een vrouw, die veel op Corole leek en heel mooi was gekleed, gezien was i.n een Europees oord van vermaak, waar zij veel geld klopte uit spelen. Ik trok de conclusie, dat Co role bezig was. zoals gewoonlijk een gemakke lijk leventje te leiden en daarbij niet door eer geweten werd gehinderd. Maida en Jim vertrokken heel spoedig, nadat de gebeurtenissen, die ik hierbij heb verhaald, plaats hadden gehad, naar Rusland. Ik hoor heel dikwijls van hen; lange brieven vol grote en kleine nieuwtjes.. Zo nu en dan ontmoet ik ook Lance O'Leary en ik heb hem inderdaad in een paar zaken enige hulp kunnen verlenen. Maar grotendeels ben ik nog altijd in ons zie kenhuis en doe mijn werk als gewoonlijk, be halve dat ik een paar staalblauwe ogen mis En ik vermijd de gesloten, geheimzinnige deur van kamer 18. (Slot) D' J.JET bovenstaande mogen wij wel eens stellen, omdat, naat ons gebleken is, er hier en daar rond. het openvallen van de voorzit- (ersplaals enige bezorgdheid is ont- ;taan. Zou de nieuwgekozene in staji zijn, het voetspoor van zijn voorgan gers te volgen? Wij voor ons willen wel zeggen, al zijn we er dan niet rechtstreeks bij betrokken, dat wij op dit punt voldoende gerust zijn. Niet dat wij au zo content zijn over de procedure, bij de candidaatstelling van de nieu- voorzitter gevolgd. Daarovei heerst hier en daar ontstemdheid, dit wij kunnen onderschrijven. Het maj echter ook bekend heten, dat enke len, hoewel aangezocht, zich, stellig respectabele redenen, beschikbaar hebben willen stellen. Dit in aanmerking genomen, menen wij te mogen zeggen, dat het partij bestuur met de thans voorgedragen candidaat een gelukkige keuze heel! gedaan. Dr. Berghuis is een man vat scherp inzicht, van grote intelligente en met een brede kijk, ook inter nationaal. Hij zal straks trouwens - ook daarin openbaart zich de toene mende democratisering van het par tijapparaat ter zijde worden ge staan door twee ondervoorzitters, aan wie hij eveneens wel een en ander kan overlaten en toevertrou- J7R zijn er, die zich afvragen, of d( nieuwe voorzitter voldoende tot het volk zal spreken, of hij het volk voldoende zal toespreken. Nu, wat wij bij andere partijen van „toesprekers" hebben er heeft ons niet bijster jaloers kunnen maken. Afgezien van het feit, dal men, naar wij menen, ook in opzicht de activiteit van de nieuwt voorzitter met vertrouwen tegemoet mag zien, willen wij wel dadelijk opmerken, dat er in deze tijd vaa een partijvoorzitter nog wel iets an ders en ook wat meer behoort (e worden gevraagd dan het houden een redevoering. Dit neer te schrijven lijkt nuttig, nu sommigen hun bedenkin gen uiten op een manier, die niel sympathiek mag heten. Zij is dit te minder, omdat bekend veron dersteld mag worden, dat niets de nieuwe voorzitter minder ligt dan het nastreven van eigen roem <n eigen belang. Wij weten het: de nieuwe voorzit ter zal geen Kuyper zijn, geen Co- lijn en ook geen Schouten. Hoevefl eerbied wij deze drie mannen ook toedragen, hij kan er ons niet min der om zijn. Zijn partij zelf krijgt no een bijzondere kans, meer nog dan voorheen een levende zaak te wor den, sterk naar binnen en daarom ook sterk naar buiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2