Jlicutue £dterf)c (ümtrant I Geduchte inspanning is nodig om niet achter te raken Blijmoedige „ingenieur' moest ontslag nemen Zweeds schip zonk na aanvaring, kapitein vermist Kroesjtsjef maakt reclame voor Sowjetwapens DINSDAG 24 APRIL 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: J 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zevenendertigste jaargang No 10635 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: W. J. ENSERINK CHRIST ELI JK-NA TI Oft'AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantoasllcf) fs gbfbleuen "mynhcrt la tcgfjcnspoct Onassis geeft de walvis jacht op ZIE PAGINA 5 Relatieve achteruitgang van produktie Waarschuivende woorden in jaarverslag Ned. Bank OOK IN 1955 heeft ons land een periode van voortgaande expansie en stijgende welvaart doorgemaakt. Nederland werd daarbij meegedra- [en op de stroom van de Westeuropese conjunctuur, die in 1955 in een haast wereldomvattende hoogconjunctuur overging. De stijging van de produktie ging gepaard met een verdere toeneming van de werkgelegen heid, die grote spanningen veroorzaakte op de arbeidsmarkt en tot een ver meerdering van de actieve beroepsbevolking leidde, die de natuurlijke aan was overtrof. De stijging van het reële inkomen per hoofd van de werk zame bevolking kan worden geschat op 4 5 procent. Aldus schrijft dr. M V. Holtrop, president van de Nederlandse Bank N.V. in het jaarverslag ever 1955, dat vanmiddag in de algemene vergadering van aandeelhouders 5 uitgebracht. Alleen maar stijging van loonniveau [•oral ook het dienstverkeer, met name ervoer, heeft belangrijk bijgedra- ot een stijging van de nationale Dp het gebied van de ontwikkeling van en prijzen wordt 1955 geken merkt door een grote mate van sta biliteit, hetgeen niet verhinderde, dat het gemiddelde loonpeil vrjj belang rijk hoger was dan in 1954. De toeneming van de welvaart vond haar weerspiegeling In een evenredige stijging van het particuliere verbruik, ,1 in een meer dan evenredige toeneming van de vraag naar duurzame verbruiksgoederen. „Amerikanen tapten Soivjettelefoon af" BERLIJN. 24 april. Het Sow jetcommando in Berlijn heeft de Amerikanen er van be schuldigd, telefoonlijnen van de Russische strijdkrachten in Oost- Duitsland af te tappen voor spion- nagedoeleinden. De Russen hebben verklaard, dat pioniers van het leger zondag een tunnel ter lengte van 300 meter ont dekt hebben, die van de Amerikaan se sector van Berlijn naar Oostduits grondgebied liep. Kabels in deze tunnel waren aangeslo ten op kabels van het Russische commu nicatienet. Volgens de Russen was deze tunnel uitgerust met een ui tgebreide ap paratuur voor het aftappen van kabels. Khakelborden. versterkers enz. Kolonel Ivan A. Kotsduba. plaatsver vangend Russisch commandant in Berlijn, legde deze verklaring af tijdens een van de uiterst zeldzame persconferenties der Russen. De westelijke journalisten waren en halfuur van te voren uitgenodigd. De wind. stafchef van de Russische strijdkrachten in Duitsland heeft een nota doen toekomen aan het hoofd van de Amerikaanse troepen in Europa. leer nog kwam de gunstige conjunctuur tot uitdrukking in een aanzienlijke toe neming van de investeringen In vaste activa, die een hoger peil bereikten dar Bepaald onbevredigend, op het gebied van de betalingsbalansontwikkeling, was het nog steeds toenemende tekort in het in goud en convertibele geldsoorten af te rekenen deel van het lopende betalings verkeer. Dit tekort $teeg tot bijna f 600 miljoen. Deze structurele zwakte in de samenstelling van de Nederlandse be talingsbalans blijft wijzen op dc geva ren, \-erbonden aan een uitblijven van het herstel der convertibiliteit van do belangrijkste Westeuropese valuta's. Zo lang zich echter geen symptomen van feitelijke of dreigende verbreding van het evenwicht In de verhouding tot het buitenland voordoen, meent de bank aan haar gematigd, restrictieve politiek te moeten vasthouden. Mochten deze symptomen wel aan de dag treden, dan zal zij niet aarzelen haar politiek aan de gewijzigd» omstandigheden aan te passen. zie vervolg pag 5) Zaak-Schmidt tot 7 mei uitgesteld Getuigen reeds twee jaar in arrest steLd tot 7 mei. Rechter Roohjami deelde mede, dat twee van de drie getuigen ziek waren en de derde te laat opgeroepen. Deze getuigen zijn dn arrest sinds januari 1954, toen 34 Nederlanders weiden aan gehouden. Zij zouden vandaag voor het 1 eerst na hun arrestatie voor de rechter zijn verschenen. Het zijn de heren P. J. hebben gehad, H. de Braai en Dumads, die aan verhoogde bloeddruk zou lijden Mevrouw Bouman deelde mede dal alile drie getuigen bij het verhoor door de politie zouden hebben vertelaard onder décharge horen. In de rechtszaal was nauwelijks enige belangstelling van het publiek. Eerste editie zonder Grace Kelly Berlijn, 24 april Een krantenjongen op een druk Ber lins punt heeft gisteren een nieuwe slag zin geprobeerd om de aandacht te trek ken. „Het laatste nieuws", zo schreeuw de hij „eerste editie zonder Grace Kelly". Minister Staf heeft gedurende zijn vier- lags bezoek aan Italië gisteren een bezoek gebracht aan een Nederlands mili taire begraafplaats in Livomo. De natuur herleeft Sociale zaken misleid Smederij-diploma niet voldoende voor hoofd vakontwikkeling van het R.A.B. (Van een onzer verslaggevers) OMDAT hij geen „echte ingenieur" was, zoals hij voorgaf te zijn, heeft de 50-jarige administrateur N. W. uit Boekelo. hoofdambtenaar op het ministerie van sociale zaken, op aandrang van hogerhand ontslag moeten vragen. Een half Jaar fungeerde hij als hoofd van de afdeling vakontwikkeling van het rijksarbeidsbureau. Een betrekking die hij kreeg „op grond van onjuiste inlichtin gen", zoals naderhand bleek. Hoewel de man zijn werk goed deed en ongetwijfeld bepaalde bekwaamheden had. kon hij niet gehandhaafd worden. De ontdekking, dat hij in feite over meer dan een smederijdiploma beschikt, werd voor hem fataal. Een van de afge wezen kandidaten voor de functie w; namelijk achtergekomen, dat W„ zo e hem al van enig hoger technisch inzicht (nodig voor deze functie) sprake was. niet gerechtigd bleek de ingenieurstitel te voe- Zo kreeg men op het departement lang zamerhand argwaan tegen „ingenieur W." Die beloofde, desgevraagd, dat hij zijn in genieursdiploma „wel even zou meebren gen". Zover is het echter nooit gekomen. De „ingenieur" had telkens een ander excuus en toen hij er ten slotte niet meer onderuit kon, kreeg hij griep. Zijn ziekte verlof was voor het ministerie aanleiding om hem te verstaan te geven, dat hij beter deed zelf ontslag te vragen. Het geen hij deed en hetgeen hem per 1 mei ook (eervol) is gegeven. Alles mee W. had overigens alles mee om als in genieur door te gaan. Zijn voorkomen was ervoor geknipt en zijn gezicht straal de rust en intelligentie uit. Voor de oor log was hij werkzaam in de aardolie industrie in Nederlands-Indië. Daarna Aanvaring in dichte mist Twaalf drenkelingen werden gered f^MSTREEKS tien voor acht van morgen werd op de Wester- schelde de Zweedse kustvaarder Kare (498 brt) door de Dongedijk van de Holland Amerikalijn aange varen. Het schip zonk onmiddellijk Acht van de dertien opvarenden werden aan boord genomen door het Deense s.s. Brasilian Reefer. Twee drenkelingen werden opgepikt door de Dongedijk, twee andere, een Duit- 'er en een Belgische loods, door een boot van de Provinciale Stoomboot- dienst. De kapitein wordt nog ver mist. De Kare voer in dichte mist tegen de llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Proostze liggen aan de ketting" [fit naar aanleiding van de walvis- vaarden van OnassisJ Dongedijk, kapseisde en zonk vrijwel on middellijk midden in de vaargeul. De Dongedijk, die bij Hoedekenskerke voor anker lag, zond onmiddellijk noodseinen it om eventuele drenkelingen op te ne- De drenkelingen, die door de veerboot in boord werden genomen, zijn in Hoe dekenskerke aan land gezet, waar zij bij particulieren werden ondergebracht. De Belgische loods was licht gewond. Inmid- waren in Terneuzen de sleepboten Joh. P. Best en Holland vertrokken om naar de acht andere drenkelingen, onder wie een vrouw, de stewardess, te zoeken. Men vreesde dat zij door de ebstroom naar zee waren afgedreven. Van het vlieg veld Valkenburg stegen ruim een half uur de aanvaring twee helikopters van de opsporings- en reddingsdienst van de Marineluchtvaartdienst op. Ook uit Ant- -erpen vertrokken sleepboten om aan het reddingswerk deel te nemen. Om kwart over negen kwam echter he cht van het Deense schip Brasilian Ree fer, dat acht drenkelingen waren opge pikt. De Kare, die een lading kali aan boord had, was slechts een jaar oud. De ver miste kapitein is Ernst Weiander. Drie doden in verkeer De achtjarige Johanna Helweg in Zaandam, diie op een rijdende vracht auto was geklommen en er wilde afsprin gen, bleef met haar voet haken en viel voorover op straat. Met een gebroken halswervel en een schedelbasisfractuur werd zij naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij bij aankomst overleed. Op het kruispunt van de wegen E 1 - spee tG arderen en MeerveldSta- verden reed gisteravond de Utrechtse handelreiziger H. tegen een boom. HIJ was op slag dood- Men vermoedt, dat hij voordden op het kruispunt een aanrijding heeft gehad. De waarschuwingsborden, die moesten worden vernieuwd, waren juist weggenomen. Op het kruispunt viaduct Rozenlaan GordelwegRodenrijsestraat in Rotter dam werd de 60-jarige fietser J. Schies- ser door een autobus aangereden. Kort n: aankomst in het ziekenhuis is hij over leden. Generaal Anders, die men hier ziet als derde van links, trekt als leider van de „vrije Polen" met zijn volgelingen door de straten van Londen, als protest tegen de aanwezigheid van Boelganin en Kroesjtsjef. Generaal Anders ver wierf tijdens de tweede wereld oorlog ook in Nederland grote vermaardheid. Iskaq duikt op. De Indonesische oud- minister van economische zaken, Iskaq Tjokrohaddsoerjo is uit Rome te Djakarta teruggekeerd Hij was onder het vorige kabinet voortvluchtig in verband met be schuldigingen van uitgebreide corruptie. Thans werd hij verwelkomd door de voor zitter an het parlement, de minister van arbeid en de burgemeester. Verdwaald in de „Catacomben" Verdun, 24 april Een groot aantal Amerikaanse soldaten is zonder ophouden op zoek naar een lega, die zaterdagmiddag een van de gen van een ondergronds fort bij Verdun binnenging en sindsdien spoorloos is. Zaterdagmiddag bezichtigden de sol daat en zijn vrouw, d;p eveneens in Ver dun woont, de vesting Tavannes even ten de stad. Het font is in 1745 gebouwd en bezit honderden onderaardse, cata be-achtifge gangen, die door de tand des tijds en door de Duitse bombardementen tijdens de eerste wereldoorlog zwaar havend zijn en volkomen onbetrouwbaar zijn geworden. De soldaat I-iep een van de onderaardse gangen binnen, doch kwam niet meer terug. Vele redders door sneeuw geïsoleerd Innsbruck, 24 april Bij de nasporingen naar de acht toeris ten, die vorige week woensdag Jn het Zil- lerdal in Oostenrijk door een lawine wer den bedolven, ondervindt men grote moei lijkheden. Van de tachtig mensen, die aan het reddingswerk deelnemen, hebben er 27 als een gevolg van de ontberingen en sneeuwblindheid de strijd moeten opge ven. De overigen graven nog steeds kris kras geulen door de 15 tot 22 meter dikke, laag sneeuw. Tot dusver heeft men van de toeristen nog geen spoor gevonden. Een hefschroefvliegtuig, dat zondag bij een hut in de buurt van het ongeluk land de, kon tengevolge van het slechte weer niet opstijgen. Een reddingsvliegtuig uit Zwitserland met speciale radarapparaten kon gisteren door de slechte weersomstan digheden en motorstoring de hut niet be reiken. De reddingsploegen zijn nog steeds van de buitenwereld afgesneden. Bij Inns- brück staan vliegtuigen gereed om, zodra het weer het toelaat, voedsel en verster kingen aan te voeren. Ook de werknemers in de suiker industrie ontvangen een uitkering van drie procent over 1955. De onderhande lingen over de D tot 6 procent moeten nog beginnen. Bovendien heeft Kroesjtsjef geweigerd zijn steun toe te zeggen aan de sociaal democraten, die in communistische lan- gevangen zitten. Dit verzoek was ge daan door Gaitskell en andere Britse socialisten tijdens een diner, dat ter ere B en K. in het Lagerhuis werd ge il. Het klinkt niet bemoedigend, dat Kroesjtsjef, als gast in, Engeland zijnde, ging onthullen, dat de Sowjetunie spoe dig geleide projectielen met een water stofbom-atoomkop zal bezitten, die over- r wereld doeltreffend kunnen wer- Ook deelde hij mede, dat de Sow jetunie reeds een waterstofbom tot ont ploffing heeft gebracht vanuit een vlieg tuig Voorts merkte hij in Birmingham op „Als de handel tussen Engeland en de Sowjetunie slechts gebaseerd is op kreeft haring, kan deze niet bloeien, hoe de Britse haring verrukkelijk is, vooral met een druppeltje wodka". Hy zei i kernachtige dingen. „Wy hebben me gezien, die de vuist tegen ons balden, Rode en bourgeoistoeristen JN HET nieuwe deel van de Sowjet-encyclope- die staat, dat Amerika een bourgois-republiek is. Dit houdt een antagonisme in; er moeten andere repu blieken zijn, die niet bourgeois aandoen. Maar wat is eigenlijk bour geois? Er was eens een t(jd, dat de communist schold op de „burgerlijke" kapitalist. Die werd dan voorgesteld als een dikke heer, met hagelwitte boord en een scherp ge perste vouw in zijn pan talon. Een type, voor wie het duurste hotel niet goed genoeg was. ger, droeg een grote zwarte hoed, een vlinde rende zwarte das en zü" pantalon slobberde Als men nu bedenkt, dat de Russische communisten Boelganin en Kroesjtsjef niet in een derderangs kosthuis in het Eastend van Londen logeren, maar in het luxueuze Claridges Hotel, en zij bovendien „hof'-föhig zijnraakt men aan het twijfelen, waar de historische on derscheiding tussen „ka- vergeeflijke twijfel, werd bö ons versterkt door de onthulling van Ass. Press, dat Russi sche communistische toe risten zich deze zomer in Westeuropese vakantie- scoop. Het is de eerste keer, sinds de bloedige revolutie, dat dergelijke bourgeois-genoegens aan Sowjetburgers worden aangeboden. Van Odessa gaat het naar Athene, Napels, Ro me, vervolgens naar de i Gibralta Le Ha i de Parijs der kapitalistische vakan tiegangers zullen mengen Hiertoe zal gebruik worden gemaakt van het luxueuze, 15.000 ton me tende, passagiersschip „Pobeda", accommodatie biedende aan 425 passa giers. Dit toeristenschip zal kruistochten van 25 dagen maken en om ge heel Europa varen. Het schip is uitgerust met alle luxe. dus een zwembad, dansvloeren en een bio- zullen vertrekken bezoek aan Montmartre en Montparnassc niet zul len versmaden. Alvorens naar het bourgeois-vijan- dige Rusland terug te gaan, zal het schip ver volgens Rotterdam en Stockholm aandoen. Van het „vrijheid, ge lijkheid en broederschap" dient men de gelijkheid te schrappen, want de Po beda heeft vier klassen, een luxueuze, een eerste, tweede en derde klasse De prijzen variëren van 3000 tot 6000 roebel. Mis schien dar een nazaat van Marx of Lenin nog eens een dissertatie schrijft: „Over het assimilatie proces tussen bourgeoisie en communisme, by stij ging van de welstand!" Eden en Gaitskell naar Moskou? LONDEN, 24 APRIL TTET BRITSE ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat Boelganin en Kroesjtsjef morgen op een persconferentie zullen verschijnen, die door 400 journalisten zal word enbijgewoond. Behalve Eden is ook de leider van de Britse Labourpartij, Hugh Gaitskell, uitgeno digd voor een officieel bezoek aan de Sowjetunie. Nog steeds zij nde be sprekingen met de Britse premier „geheim" geweest, misschien dat de pers conferentie meer klaarheid zal brengen inzake de oprechtheid der Rus sische bedoelingen. De gespierde taal die Kroesjtsjef gesproken heeft over nieuwe Russische kernwapens geeft overigens weinig hoop op soliede resultaten van de Russisch-Britse besprekingen. In het Rembrandtjaar 1956 moet het standbeeld van Rembrandt, op het gelijknamige plein in Am sterdam, er op zijn best uitzien. Het hoofdbestedelijk bestuur be sloot daarom het beeld geheel te laten schoonmaken, opdat toeris ten en stedelingen een onbezoe delde Rembrandt kunnen bewon deren. In West-Duitsland hebben „opstan dige" liberalen en wel vier ministers in functie en 12 Bondsdagleden besloten, een eigen politieke partij te stichten onder de naam Vrije Volkspartij. Deze partij zal ongetwijfeld in de regeringscoalitie van Adenauer worden opgenomer bal i »it je vuist tegen De heer Hitier poogde ons aan te vallen met een gebalde vuist en nu ligt hq in zyn graf. Het wordt tyd dat wy verstan diger worden". Hy herinnerde eraan, dat de Geallieerden tydens de oktoberrevo lutie van 1917 troepen naar de Sowjet unie zonden, maar het Russische volk smeet hen eruit. In het centrum van Rome de hier afgebeelde Ethiopische obe lisk. die de troepen van Mussolini in 1936 buitmaakten en welke door wijlen maarschalk Graziani als oorlogstrofee mee naar Rome werd gebracht. Naties zijn hyper gevoelig en twintig jaar later vraagt de Ethiopische regering om teruggave van het monument. Een neo-fascistische organisatie heeft echter verklaard, dat zij de prachtige obelisk liever zal ver nietigen dan teruggeven. Sowjetcontrole op de geheime politie Moskou, 24 april Het presidium van de Opperste Sowjet heeft een speciale „waakhond-commissie" gevormd, die scherp toezicht zal moeten uitoefenen op de arbeid van de veilig heidsorganen der Sowjetunie, met inbe grip van de geheime politie. De nieuwe commissie vormt een afde ling van het bureau van de procureur- generaal der Sowjetunie. Haar taak is niet de fouten uit het verleden recht te zetten, maar een herhaling ervan te voorkomen, overeenkomstig de verklaring van Kroesjt sjef tydens het 20ste congres der commu nistische partij. kwam hy als technisch ambtenaar in dienst bij het openbaar slachthuis in Den Haag. Daar werden zijn verdiensten na enige jaren erkend door zyn bevordering tot technisch hoofdambtenaar. Hy kon echter niet overweg met zyn onderge schikten en verliet ten slotte in 1951 Den Haag. Hy slaagde erin als bedryfsinge- nieur te worden aangesteld bij de Kon. Ned. Zoutindustrie te Boekelo Het plaat selijke telefoonboek vermeldt dan ook nog steeds „Ing. by de Kon. Ned. Zout industrie". Eenmaal als ingenieur geaccepteerd, liet hij boven zijn briefhoofd drukken „elektrotechnisch- en werktuigkundig in- Voor de personeelsafdeling van het de partement was hij bij zyn sollicitatie dus werkzaam als Ingenieur bij de Konink lijke Zoutindustrie en de onjuiste sollici- tatiegegevens wekte daar geen argwaan. Hij kreeg bij het RAB tot taak toezicht te houden op de vele over het gehele land verspreide rijkswerkplaatsen voor vak ontwikkeling. Deze blijmoedige en harde werker miste na de „ontdekking" echter verder natuurlijk het prestige en minister Suurhoff vreesde verder, dat hy voor de ontwikkeling van de opbouw van de dienst de hogere theoretische bekwaam heid miste en dus niet gehandhaafd knn worden. Voor het departement is na zijn ontslagneming de kous verder af. Het is echter mogelyk, dat de Vereniging van middelbare technici nog stappen zal on dernemen om te voorkomen dat W. zich in de toekomst weer met de ingenieurs titel zal sieren. Negerdominee door steen gedood Vier blanken zyn gisteren in Huntsville (Alabama) gearresteerd nadat zy een negerpredikant met een zware steen had den doodgegooid. Een der arrestanten heeft reeds bekend, dat hy vanuit een passerende auto een i van ongeveer vyf kilogram naar de wandelende predikant heeft geworpen. De predikant werd aan het hoofd getroffen overleed in het ziekenhuis. De plaatselijke politiechef verklaarde te geloven, dat de daders „het meer sis een kwajongensstreek bedoeld hadden". rassenscheiding in de V.S. Negers en blanken toch samen in de bus Washington. 24 april Het Hooggerechtshof van de Ver. Sta ten in Washington heeft gisteren een einde gemaakt aan de rassenscheiding in autobussen, door deze onwettig te ver klaren. De uitspraak geldt voor alle 48 staten. In november is een rassenschei- diingBverbod van kracht geworden in het trein- en busvertceer tussen de staten en de wachtkamers hiervoor. De beslissing van het hooggerechtshof vloeide voort uit de aanklacht van een negerin, die aan een vervoersmaatschappij het sommetje van 25.000 dollar vroeg, omdat de chauf feur van de bus haar een stoel de „ne- gerafdeliing" toewees. Nieuw ernstig incident VIER ISRAËLISCHE BURGERS GEDOOD Jeruzalem, 24 april Vier Israëlische burgers werden gedood, toen hun auto gisteravond vanuit ccn hinderlaag werd overvallen cn in brand iken. De overval geschiedde op de van Bcersheba naar Eilath, lopende langs de Israëlisch-Jordaanse grens. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Masje SJaret, heeft Hammarskjüld naar aanleiding van dit ernstige inrident een dringende boodschap gezonden. Ham- marskjöld, die reeds een overeenkomst tussen Israël en Egypte over een staken van het sturen bad bewerkstelligd, zal morgen iu Amman, Jordanië, aankomen. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur vindstil .vindstn vindstil vind stil WEERBERICHT Aanhoudend vrij koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met enkel verspreid optre- «k dende buien. In het binnen- land weinig wind, in de f kustprovincies zwakke tot v matige wind uit noordeiyke richtingen. Aanhoudend vrij koud. (Opgemaakt te 11.15

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1