Verontrustende brief van protestant in Spanje Ook de Poolse gevangenissen gaan binnenkort open In Zeeland aardappels gerooid tot de laatste minuut Nederlanders in Indonesië zijn in gevaar Dr. P. Prins (predikant voor gedetineerden) overleden SPRINGBOK MAANDAG 23 APRIL 1956 Een Nederlands ooggetuige ed« Voorbeelden van onverzoenlijke roomse houding jegens andersdenkenden te over lek. vordQ] hter D INDS 1947 was het protestantse semenarie te Madrid geopend en dit was aan de Spaanse autoriteiten bekend, getuige hiervan zijn de bezoeken 0 die de politie meermalen gebracht heeft. Zij hebben echter niets kunnen aar! vinden, dat op anti-nationale activiteiten leek, anders zou men al veel eer- bei der tot sluiting zijn overgegaan. De verdenking van communisme en vrij metselarij is natuurlijk waanzin en de verklaring in het artikel spreekt lichzelf tegen door te zeggen, dat deze twee bewegingen in Spanje ver- 1 boden zijn en even later te vermelden dat de bisschop van de Hervormde eiaj Kerk in Spanje sinds 1926 vrijmetselaar is! lkor ;i etb de Als dit waar was dan zou hij toch (e gevangenis zitten! De waarheid hier- dak de heer Santos M. Moli [urita in 1926 lid van deze beweging toen was de vrijmetselarij in Spanji -erboden beweging. In 1935 heeft hij dedi( net de vrijmetselarij gebroken. Van 1942 1945, dus na de burgeroorlog heeft hij bevangen gezeten voor het feit, dat hij KoiAjd geweest was, een wet van na de bur- ieroorlog werd dus van terugwerkende nacht op hem toegepast! In 1955 werd hij 'n 01 lot bisschop gekozen, dus twintig jaar iet verbreken van de betrekkingen de vrijmetselarij. Een andere onwaarheid is, dat Theodore 'üedner van 19231927 in de gevang! heeft, deze bjdeeld geweest en heeft nooit gevangen ge- j eten. Wat de vergunning voor de scholen be eft, alle prot. scholen zijn na de bur- J [eroorlog zonder opgaaf van reden ge- school was sinds 1947 ge- ipend met medeweten, van de autori geeft men dan geen richt- sluit men de school? dit geval geen sprake is k. druk -is zeer te betwijfelen, d-aar ier maar al te goed weet dat achter al eze maatregelen de r.k. kerk zit. hier- an een voorbeeld: Kortgeleden is de opening ichool in Puertoll-ano geweigerd angel ische dominee Salvador Gonzales, officiële 1 eraarsbevoeg-d'h ei-d be ll tit. De reden van deze weigering het feit, dat de pastoor van dit dorp d^geen verklaring van goed gedrag van deze kenen, terwijl de plaatselijki lutoriteilen reeds een dergelijk document lekend hadden (burgemeester en Guar- dia Civil). Alleen door deze handeling f-1 Pas^00r werd de opening zowel locaal provinciaal geweigerd! Wie regeert r das? og een voorbeeld van de geloofsvrij- l,re®fheid in het hedendaagse Spanje, een land zegt de rechten ügen en lid is van de volkei 'n« irsati e: Het volgende speelde zich di 'aifrnaand af in Tavernes Valldana (prov. Valencia), de betrokken persoon zit heden 'P^og in de vrouwengevangenis te Valen- jjdana Lumbreras. oud 48 jaar, ge- 4 kinderen, wonende Galle Ro- van bovengenoemd dorp, protestantse van het dorp en wordt lelmatig bezocht door dominee Bau- r tisla Garcia van Denia. Di jelmat'ig thuis de Bijbel, zuster Andrea, haar dochter Pepita, schoonzuster en een blinde ■laria, al deze vrouwen die bij haar kwa- ijn lid van de r.k. kerk, maar sym- ren met het protestantisme. In okto- 1955 kreeg ze bezoek van een dame de kath. actie, aan wie ze vertelde ze protestantse was en de Bijbel las t bovengenoemde mensen. Deze dame heeft aangifte bij de politie gedaan, welke doen ten hui Juana Lumbreras, deze maakte er echter verder geen werk van, dit bemerkende genoemde dame naar de Guardla Civil ge- die met dit geval ook eigenlijk geen wist, maar een aanklacht van iemand de kath. actie kun je dn Sp-anj- r niet terzijde leggen dus werd het geval doorgegeven aan de gouverneur van |de provincie Valencia. De aanklacht was: Het houden van ver- tóen vergaderingen, het lezen van de ijbel en het verspreiden van verboden 4- lectuur (kalender van de Evangelische Kerk). De gouverneur eiste een boete van pesetas voor elke bezoekster en een Van 200° pesetas voor Juana Lumbreras, 'tv welk bedrag voor een arme Spanjaard ongeveer het inkomen van twee maanden of meer vertegenwoordig». De dominee Tan Denia bracht geld bij elkaar, wat zij lie veroordeeld waren tot een boete van 500 pesetas, hebben aangenomen. Juana de 1 ha; Mm Zeeziekte „spelbreek- ster" op huwelijksreis MAJORCA, 23 april. De Deo Juvante, het jacht van prins Rainier, heeft zaterdagavond het anker ingeworpen in de haven van Pollensa op het eiland Majorca. Maar voor de talrijke toeristen was er niets bijzonders te zien. Alleen de poedel van prinses Grace, luisterende naar de naam Oliver, rende blaffend over het dek. De prins en prinses bleven onzichtbaar. Zij rustten uit van een stormachtige tocht over de Middellandse Zee, waardoor ziekte een spelbreekster werd op deze 'huwelijksreis. Wintertarwe. 42 pet van 55.800 ha Uitgezaaid oppervlak ui-tgevroren of ern- «tjg door vorst getroffen; van 10.200 ha Wntergerst 18 pet. koolzaad 12.500 ha. 16 "tt winterrogge, 172.000 ha, 2.3 pet kar- ijzaad, 4850 ha, 6 pet; in Zeeland var. Wintertarwe 77 pot verloren, Noordbra bant 66 pet, Zuid-Holland 60 pet, Limburg pet, Noordholland 25 pet, Groningi Pet, Overijssel 9 pet. (AdvertentU ZWELLINGEN aan de grote teen Zen succesvol middeltje 'egen knobbels en zwel lingen aan de grote teen iu verkrijgbaar onder naam Dalet Balsem. Dalet Balsem dringt diep 'n de huid door, verlicht Pijn op wonderbare wijze, heft de ontsteking en opzwelling op, Verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten. machtige Ne. leiding van de sluiting van het (in middels onder Amerikaanse druk weer geopende) protestantse semi narie te Madrid bijgaande veront rustende brief over de geloofsvrij heid in Spanje. Naam en adres van de afzender zijn ons bekend, maar om hem niet in eventuele moeilijk heden te brengen kunnen wij deze niet publiceren. Red. Lumbreras weigerde echter dit geld aan te nemen, dus kwam men bij haar thuis om haar inboedel te confisqueren, ze be zat echter niets van waarde, dors moest ze naar de gevangenis. De politie van het dorp wist met zijn figuur geen raad en wilde haar niet van IMP. FA. ROSIER Drie ministers aan de dijk gezet Londen, 23 april POLEN TREFT THANS MAATREGELEN, die een duidelijke aanwijzing vormen, dat men ook in deze satellietstaat de „persoonsverheerlijking a la Stalin" wil afschaffen. Bij het PoOlse parlement werd wetsontwerp ingediend, waarbij 30 000 gevangenen zullen worden vrijgelaten en- 70.000 gevangenen vermindering straf zuilen 'krijgen. De ministerraad (de staatsraad) ont sloeg minister van justitie Swiatkofski, de minister van cultuur Wl-odzi-mie-rz Sokorski en minister voor de staats boerderijen Stamslot Radk-iewi-ts. De burgerlijke openbare aanklager, Stefan Kalinofskd. en de militaire open bare aanklager, luitenant-generaal Sta- Het thans weer geopende protestantse seminarie in Madrid huis halen, maar verzocht haar naar het station te komen, ze heeft T3ï-t gedaan en 6 maart jl. gevangen gezet voor 15 dagen. Toen echter deze tijd verstreken en men informeerde hoe laat men haar af kon komen haten, kreeg men van e vangenis - directeur te horen, dat de straf om onbekende redenen met 15 dagen verlengd was. Daar ze een maagkwaal heeft, brengen geloofsgenoten speciaal eten voor haar naar de gevangenis, ze mag echter geen bezoek ontvangen. Een kath. Nieuw Testament, een prot. liede renbundel en een geloofsbelijdenis, die ze ij haar arrestatie bij zich had. werden 1 beslag genomen. Ziehier enige gegevens over de beweer^ de geloofsvrijheid in het tegenwoordige Spanje. Ik hoop dat u dit wilt publice- wanf dat is het enige wapen, dat de verdrukte protestanten in Spanje is over gebleven. Ik ben Nederlander, maar werk Spanje. Ik ben lid van de Gereformeer de Kerk in Nederland en heb me hier aangesloten bij de Spaanse Hei-vormde Kerk. Boek over 70-jarige Kees Boeke Te Abcoude zijn tegenwoordige woonplaats heeft Kees Boeke, de stichter van de school de „Werkplaats Kindergemeenschap" te Bilthoven. zijn '0ste verjaardag gevierd. De redactiecommissie, onder voorzit terschap van dr. Bolkestein, de oud-mi- nister van onderwijs, heeft het allereer ste exemplaar van het boek over Kees Kees Boeke overhandigd. Het eerste gedeelte van het boek wordt gevormd door een levensbeschrijving van Kees Boeke, in het Engels geschreven door Wyatt Rawson. Het tweede gedeelte bestaat uit een serie artikelen, die een licht werpen op het aandeel van Kees Boeke in de onder wijsvernieuwing in ons land. Lager renteloos saldo bij Ned. Bank De Nederlandse Bank heeft zaterdag het saldo, dat de banken renteloos bij haar moeten aanhouden voor het tijdvak 23 april tot 21 mei verlaagd van 10 tot 8 pet van 'te toevertrouwde middelen om de storting op de nieuwe staatslening te vergemakkelijken. Blijkens de laatste weekstaat moesten de banken om aan de eis te voldoen voor £250 min 3% pet rentende voorschotten opnemen. In India worden per jaar circa 9000 moorden gepleegd. Vandaar, dat India de afschaffing van de doodstraf niet in over weging kan nemen. De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft de Brit Sir John Macklay met algemene stemmen als voor zitter gekozen. Nu ook kunstmest in de bossen Voor het eerst dn ons land worden bij Maastricht oudere houto-pstanden met be hulp van een kurtsfmes'bvei-stuiver tot gro- >re produkit'ie gebracht. Het was tot dusver vrijwel onmogelijk dergelijke bossen kunstmest toe te die- en met behulp van de bekende met-ho- en en werktuigen. De Nederlandse behoefte aan hout be draagt jaarlijks ongeveer vijf miljoen ku bieke meter, tegen een produktie van driekwart miljoen. Polen heeft daarmee het eerherstel slachtoffers van Stalins zuiveringen het krachtigst van alle satellietstaten aa pakt. Spionnen en terroristen, aldus radio Warschau, krijgen een deel van hun straf kwijtgescholden, terwijl diegenen die subversieve propaganda hebben gemaakt, illegaal de grenzen zijn overgekomen of hun plicht, een misdadiger aan te geven niet zijn nagekomen, In vrijheid zullen worden gesteld en hun straflijsten nictigd. Ook in Tejechoslowafcije en Hongarije ls de a nti -Stail'incampagme nog allerminst uitgeraasd. In het eerste land schijnt thans de minister van Defensie Oepicka snel uit de gratie te geraken, terwijl Hongarije premier Matthias Rakosi, die lot dusver alle vallen wiet te omzeilen, steeds meer wordt aangevallen, KLM-vliegvergunning op Pakistan hernieuwd De regering van Pakistan heeft) de vliegvergunning van de K.L.M. op Pakis tan hernieuwd, waardoor de passagi ere dienst tussen Karatsji en Kaboel van 2. april af hervat kan worden. Het zal eer veertiendaagse dienst zijn. De luchtver- binding tussen de beide hoofdsteden wérd verleden jaar stilgelegd tijdens de gespan nen betrekkingen tussen Pakistan er Afghanistan. Pakistanen iu hinderlaag Een groep van 150 Afghanen, die Pa- kistaans gebied waren binnengedrongen, heeft bij Fort Sandeman een Pakistaan se patrouille dn een hinderlaag gelokt. Acht man werd gedood, vijf anderen lie pen verwondingen op. Na de overal trok ken de Afghanen zich terug op eigen ge bied. Volgens de Pakistaanse autoriteiten was deze aanval zorgvuldig voorbereid. De 56-jarige marktkoopman Kraaykamp uit de Kinkerstraat te Am sterdam is door gasverstikkinj het teven gekomen. Adenauer keerde vandaag uit Zwit serland terug, waar hij een maand vakan te heeft gehouden. Incident bij Kairo Amerik. vliegtuig tot landen gedwongen Teheran, 23 april. Een Amerikaans militair vliegtuig is zaterdag bij Kairo tot landen gedwon gen door Egyptische jagers van het (Rus sische) type MIG-15. Het vliegtuig was Teheran met Amerikaanse verlof gangers op weg naar Kairo. Het Amerikaanse toestel was boven de Middellandse zee reeds onderschept door Israëlische straaljagers van het (Franse) type Mystère, doch het werd toen onge moeid gelaten. Nadat het toestel Egyte tot landen gedwongen was, mocht het vrijwel onmiddellijk daarna door vliegen, toen de Egyptische luchtmacht merkte, dat er een „vergissing" was Vóór exportstop De afgelopen weken is in Zeeland vrijwel dag en nacht gewerkt om vóór het ingaan van de aardappel export-stop vandaag zoveel mogelijkaardappelen het land uit te krijgen. Kustvaartuigen hebben in zeer groten getale op de Zeeuwse wateren af en aan gevaren om in alle mogelijke havens en haventjes aardappelen te laden voor Zweden en Engeland. Tot vrijwel het laatste uur is volop ge laden en de drukte van vooral de laatste week is voor Zeeland ongekend geweest. Nimmer zag men hier een zo groo; aantal schepen; een enorm aantal vrachtwagens en opleggers uit vrijwel alle delen vai provincie heeft af en aan gereden on schepen zo spoedig mogelijk te laden. Opdrachten aan Ned. letterkundigen De minister van O-, K. en W. heeft aan de volgende letterkundigen opdrach ten verleend: dr. P. J. Meertens te Am sterdam: het verzorgen van een tekst uitgave van de gedichtenbundel Zeeuw sohe Naohtegaei met de toevoeging -tafe reel van Sinne-mal (1623); dr. L. M. var Dis te Overveen: het verzorgen van eer tekstuitgave van het lyrisch werk var Carel van Mander (1548-1606); mej. Jo Landheer te Loenen (Vel-uwe): het samen stellen van een beredeneerde inventarii van de literaire nalatenschap en de brie ven van dr. P. C. Boutens (1870—1943). COMPONIST GOLESTAN OVERLEDEN De Franse componist van Roemeense afkomst Stern- Golés/tan -is -gisteren na een langdurige ziekte te Parijs overlieden. Hij werd 1875 in Vast ui (Roemenië) geboren en was, met Georges En-esco, een v gèn-woordiger van de Roemeense mi in Frankrijk. Hij studeerde te Parijs bij Vincent d'Indy, Albert Roussel en Paul Dukas. Gedurende vete jaren was hij ziekrecensent van de „Figaro" en leraar in de compositieleer aan de Ecole Normale Hij componeerde o m. een „Rihapsodie Roumaine", een „Ouverture Symphom- que" en een R-hapsodie-concertante vooi viool en- orkest. Bertha Hertogh in alle stilte gehuwd Be-rtha Hertogh (18) is vrijdag in Ber gen op Zoom in het huwelijk getreden met de -héér Joh-an Wolkenfelt. Zij stond in 1950 in het middelpunt der belangstel ling door haar huwelijk met Mansoer Abadi, dat na een rechtszitting dn Singa pore ongeldig werd verklaard. Deze uit spraak had hevige onlusten tot gevolg, vooral met de Mohammedaanse bevolking an de stad. Bertha Hertogh heeft de thans 21-jarige heer Wolkenfelt leren kennen, toen deze zijn diensttijd doorbracht in Bergen op Zoom. Uit Venlo afkomstig, heeft hij thans a-ls meubelmaker in Bergen op Zoom werk gevonden. Het echtpaar zal dan ook in deze stad blijven wonen. Défilé paleis Soestdijk In de ochtend van Koninginne-verjaar- dag zal het gebruikelijke defile langs het paleis Soestdijk worden gehouden, waar- 1 ditmaal alleen de burgerij van Baarn Soest kan deelnemen. De muziekgezel schappen „Voorwaarts" en „Concordia" uit Baarn en „PVO" uit Soest maken deel uit van de stoet. Het corps van de rijkspolitie uit Den Haag concerteert in de Paleistuin. Ook buitenland is bezorgd De deelneming van de regering gaat in de eerste plaats uit near de zwaa pi'oefde familie van de heer L. N. I-I. Jungschlager, van wiens onschuld de regering volstrekt overtuigd is. Het feit, dat het door het vervolgingsapparaat ge pleegde onrecht voor zover mogelijk geen tegenwicht meer zal kunnen vinden ii rechterlijke uitspraak, geeft aan het lijden een diep tragisch karakter. Van het zoeken van in Indonesië ge vestigde advocaten heeft men moeten af zien, omdat deze blootstonden aan intimi datie van de zijde van het openbaai ministerie, waardoor effectieve verdedi ging onmogelijk is. De weigering van buitenlandse advo caten en van mr. A. C. van Empel in strijd met de Indonesische wetten, het welk bewezen wordt door het optreden Stoffels ten behoeve van de lei ders der republiek Zuid-Molukken. Mr. A. Empel was gekozen met volle in stemming der Indonesische regering. Opnieuw praten De regering veroordeelt ten volle de eenzijdige verbreking der plechtig gesli verdragen door Indonesië. De aai dacht van het buitenland is echter mei gevestigd op de wijze, waarop men li donesië kan tegemoet komen, hetwelk wel blijkt uit de uitodiging aan Sukaro. De* regering meent voorshands althai de mogelijkheid van een hervatting va het Nederlands-Indonesisch gesprek te openhouden, doch de moeilijkheid blijft, dat de Indonesische benadering zaken in vcleopzichten verschilt van itcrnationaal gebruikelijke. Wat de financiëcl-economische schuld- heeft de Indonesische regering nog niet verplichtingen van Indonesië betreft, -klaard, dat zij deze niet zou nakomen, zou voor Indonesië een hoogst beden kelijke handelwijze zijn uit het oog an internationaal financieel beleid. De directe Indonesische verplichtingen in Nederlandse regering zijn f 310,9 mil- >en, voorts f 570 miljoen uit van de N.I. regering overgenomen schuldverplichtin- in, en de pensioenen en wachtgelden. Mocht Indonesië aan de eezijdige op zeggig van de financiëel-economische consequenties verbinden op het gebied de schulden, dan zal Nederland de kwijtschelding van een groot deel der Indonesische schulden aan Nederland opieuw in beschouwing moeten nei ISieuw-Guinea is van ons De soevereiniteit over Nederlands Nw- Guinea werd bij de besprekingen met In donesië niet discutabel gesteld. Ook in de tiende algemene vergadering der Ver enigde Naties is buiten elke twijfel ge steld. dat de Nederlandse soevereiniteit gen punt van onderhandeling kan uitma ken. Nederlands Nieuw-Guinea behoort tot het grondgebied van de staat en he Koninkrijk der Nederladen aanvaardt tei volle de daaruit voortvloeiende politieke financiële verplichtingen. Dit naa aanleiding van de twijfel van vele lede: if de Nederlandse offers wel gerechtvaar digd zjjn. Gevaar uit het oosten Er ds geen wezeldjk-e verandering ge komen in de tegenstelling tussen Oost en West. Het congres der communistische partij in de Sowjet Urne stelt de con ndstisdhe leer op de zuivere beginselen het Leninisme, waartoe het streven de communistische wereldheer schappij behoort. De veroordeling Stalin wordt juist met deze beginselen 1 versnellingsnaaf met terugtraprem Attentie! Sturmey Archer Gears Holland N.V. is nu gevestigd Nassaukade 387, Amsterdam, zodat een vlotte service voor dit beroemde fabrikaat in heel Nederland is verzekerd. Geheel onverwacht is in de nacht van vrijdag op zaterdag in zijn woning te Am sterdam overleden dr. P. Prins, Gerefor meerd predikant. De Geref. kerk van Amsterdam beriep dr. Prins in mei 1954 voor de geestelijke verzorging van de ge detineerden in de huizen van bewaring te Amsterdam. Dr. Prins was de eerste Geref. predikant, die met dergelijk werk werd belast. Hij bereikte de leeftijd van 57 jaar. Vrijdag jl. nog was dr. Prins een van de belangrijkste opponenten bij de pro motie aan de V.U. van de Canadese theoloog rev. R. Allan Killen. Des avonds hij nog deel aan het promotiediner, ijn thuiskomst voelde hij zich echter onwel en kort daarna overleed hij. Dr. Prins werd 13 november 1899 te Andijk geboren. Hij studeerde aan de V.U. en werd 5 april 1925 te Oostwold (Gr.) in het predikambt bevestigd. In 1928 vertrok hij naar Deventer en in 1939 werd hij predikant te Dordrecht. In 1946 deed hij intrede te Groningen en in jun-i 1954 begon hij zijn arbeid onder de gedetineer den in de strafgevangenis va-n Amster dam. Dr. Prins promoveerde 12 november 1937 aan de Vrije Universiteit tot doctor n de theologie bij prof. dr. V. Hepp op ;en proefschrift over het geweten. Grote bekendhrid verwierf dr. Prins door zijn talrijke geschriften. Vele bro chures schreef hij samen met de her vormde predikant ds. W. A. Hoek te Am sterdam. Hij publiceerde een Bijbels dag boek en werkte mee aan het standaard werk De Heilige Geest e i het hand- Leeftydsgrens dollars 65 Dfe leeftijdsgrens van bloeddonors is voortaan niet meer van 18 tot 60 jaar, doch 18 tot 65 jaar. Deze maatregel is ge nomen naar aanleiding van de toenemende verbetering van de gezondheidstoestand het Nederlandse volk. boek voor gereformeerde evangelisatie. Samen met ds. H. A. Wiersinga schreef dr. Prins een boek over Christus Kerk Visitator. Voor het werk onder de emi granten maakte dr. P-rins reizen naar Amerika en Canada. Hij bekleedde in de Gereformeerde kerken verschillende de- putaatschappen. Voor de oorlog verwierf dr. Prins zich reeds bekendheid door zijn deelneming aan het Deventer Kwartet, waarin predikanten van verschillende kerkformaties samenwerkten. Dit kwartet verzorgde talrijke evangelisatieavonden voor de N.C.R.V. Ir. Van Lissa Nessel lijsttrekker N.U. De Nationale Unie op algemeen chris telijke grondslag heeft de definitieve kan didatenlijst bekend gemaakt, die voor achttien kieskringen gelijkluidend is. Lijsttrekker is ir. R. C. A. F. J. Lissa Nessel, voorzitter van de N.U. Tweede en derde op de kandidatenlijst zijn A. W. Colijn uit Rijswijk (Z.H.) en dr. J. M. E. M. A. Zonnenberg uit Den Haag. Voorts zijn o.a. door de Nationale Unie kandidaat gesteld J. J. C. Muiter, dr. W. A. Veenhoven. R.A. baron Mackay, ir. A. G. Koops Dekker, mejuffrouw L. M. A. Eilers. mevrouw H. M. M. C. Lonnee ge boren Smeets. alten uit Den Haag en ir. W. H. C. Schmitz uit Delft. Op Cyprus hebben rebellen een bom ge worpen naar de auto van Britse militai ren. waarna zij schoten met automatische vuurwapens. Drie soldaten werden ge wond, waarvan er later één ls bezweken. In Engeland is zaterdagnacht de zomer tijd ingegaan. De klokken zijn een uur voorgezet en lopen nu gelijk met de klok ken van West-Europa en één uur vóór met de n\iddelbare tijd van Greenwich. gemotiveerd en daarin is dus gean en-kele gerusselfoi-n-g te vinden. Deze raakt in het bijzonder de inwendige toertand d-er communistische landen. De militaire drci" gm-g, is blijven bestaan en de strijdkracht der Sowjet Unie is onder het nieuwe be wind aanzienlijk versterkt. Economisch zal de Sowjetunie streven naar ondermij ning van de economische positie van het westen door haar handeispoli-tiek en an derzijds naar uitbreiding van de commu nistische invloedssfeer in neutrale lan den. Ernstige aandacht verdient het com munistische initiatief ten -aanzien van de onderontwikkelde l-anden. Europa's eenheid Ten aanzien van de gemeenschappelijke markt voor Europa streeft Nederland naar ee-n organisatie, die in grote trekken overeenkomt met de Kolen- en Staalge meenschap. De bedoeling is dat de Eu- ratoom streeft naar vrije ui-wisseling van het resultaat van wetenschappelijk onder zoek. De Nederlandse regering bestudeerd de nota van de Belgische regering inzake de Nederlands-Belgische waterwegen. Eerste Metropolitan op Scliipliol De F-i-nnair heeft op Sohiiphol de pri meur gehad van de verbeterde Convair- mach-ine. Zaterdag arriveerde ui-t Helsinki op o-n-ze luohitiha-ven de eerste Con-vair 440, Met-ropoilitain, een 'type, d-at door diverse luchtvaartmaatschappijen in de naaste toekomst op de internationale 'lijndiensten in Europa zal worden ingeschakeld. In vergelijking met de normale Convair 340 heeft de Metropolitan een verbeterd systeem van geluidsdempin-g. Samen met een nieuw type uitlaatpijpen voor de twee motoren zorgt dit systeem voor een bij zonder rustige paseagierscabme. Overi gens is er uiterlijk weinig of geen verschil tussen de oude Convadrs en de Metropo- Zoals men weet neemt de K.L.M. geen Convairs 440 in dienst. Zij bouwt het type 340, waarvan zij er thans veertien bezit, om zodat het wat de prestaties betreft, nagenoeg gelijk is aan de Convair 440. Moscatel Zoete, rode Kaapse Legt Franco aantal functies neer 'f t ftklaard* aftafel* het vot-trek-ken. Er werd gestaakt en do stakers werden niet hardhandig aange pakt. Dit is op zichzelf reeds een bijzon- deiihedid, want in het Spanje van Franco waren stakingen tol dusver „taboe". Deze etakingsmoeilijkheden zouden op zichzelf nog niet zo belangrijk zijn, als Franco niet nog andere moeilijkheden had. De februari-staking van de studen ten heeft het enthousiasme voor de vrije ideeën van de dnféliectuelen aangetoond. En bovendien heeft Spanje er in moeten berusten, de onafhankelijkheid en een heid van Marokko te erkennen. Deze be- sflissing van Franco heeft grote ontevre denheid bij taflirijke officieren gewekt. Zoails ieder nationalistisch regiem, zo heeft ook het F-ramico-regiem het „rijk" verheerlijkt en do koloniale missie bezongen. Het la ger bezat een be langrijk aantail troepen uiit Marok ko. De Moorse sol daten hebben een legendarische rol gespeeld. De kort ge leden gesloten akkoorden van Madrid hebben een gevoelige kfl-ap gegeven aan het prestige van Franco. Het regiem van de generaal, dat na drie jaar van burgeroorlog werd geves tigd, toont geen ernstige tekenen van zwakte. Toch verliest het iedere dag aan hangers en uit de opkomende generatie komen geen mannen naar voren, die ent housiasme kunnen verwekken. De ko mende „omschakeling" in Spanje zou, volgens waarnemers, moeten inhouden, dat Franco naast de Phalanx-partij (wier alleenheerschappij veel kwaad bloed heeft gezet) een Christelijk -democrati sche partij zal toestaan, onder leiding van 95 RoMes- d,i€ tijdens de burgeroorlog van de voornaamste tegenstanders Franco was. Robles vertoeft sinds kort weer in Spanje. Opnieuw doen thans, volgens A.F P ge ruchten de ronde, dat Franco de tijd ge komen acht om terug te treden uit de regering en de partij. Hij zou dan alleen staatshoofd opperbevelhebber de strijdkrachten blijven, totdat de monarchie in ere hersteld zou worxïen. Franco zou dit alles willen onderwerpen m een volksstemming. ACADEMISCHE EXAMENS UTRECHT. 23 april. Geslaagd \-oor Ooster- hvijk, J. j.T doet. kunstgeschiedenis- beek. Kand. geschiedenis: --riel. Arts.- G. J. Utrecht; g! Ytr<?>ht: P' D M' Heijn'ensi Maastricht; F ,7. J. e. Olieslagers. Mars! tncht; C. J. Ooms, Tilburg; meiulTrniuv w M van Onclo.l.AMf ,Vr L v

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5