hondegravers Leiden Hondehangers en DE GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN «EUWE LEIDSCHE COURANT Bijnamen in 16de en 17de eeuw Bespottelijke vertoningen wekken lachlust op van nageslacht ONZE VOOROUDERS WAREN ERG VRIJGEVIG in het uitdelen van bijnamen. Deze gewoonte was dikwijls zo vast in de volkszeden ge worteld, dat niet zelden iemands ware naam door zijn bijnaam werd ver drongen. Menigeen wist zelf dikwijls niet beter dan dat hij was gedoopt met de naam, welke zijn buurtgenoten altijd gebruikten. Bijnamen wer den niet alleen in de volksmond gebruikt, maar men vond ze ook op luifels en uithangborden. De neringdoenden, die meer om hun zaak dan om hun ware naam gaven, lieten op hun uithangbord of luifel de -naam schilderen, waaronder zij bij het volk het best bekend waren. Zo.leefde er in Amsterdam een herbei- lierster, die op haar uithangbord had laten schilderen: ,Hier woont Aagt de tamboer, die 't I [nog als de beste wel zou klaren, Sy heeft tweemaal met Tromp voor [matroos gevaren, Sy is van leden gesond en fris. En kan swemmen als een vis, J Gelijk sy nog onlangs een kind uit [het water verlosten, Die er sien wil heeft het maar een [glas bier te kosten". Een houtverkoper uit Zaandam, die in rijn klanten „melkkoeitjes" zag en daar ook best voor wilde uitkomen, had op zijn luifel het volgende fraaie vers: „Dees houttuin hoort Jan IJsbrants toe, Syn toenaam is de Mellekkoe, Puik van branthout, sparren en planken, Die van mij koopt zal 't hem bedanken." liet gebruik van bijnamen was zo alge meen, dat men ze zelfs in ambtelijke stukken tegenkwam voor aanduidng van personen uit de betere stand. Zo werd in een akte een groot koopman aangeduid als „Kreupele Gerrit" en een makelaai als „Laurens het houten aangezicht". Inwoners Het vorenstaande gold alleen bepaalde personen; niet zelden werden echter ook bijnamen gegeven aan inwoners van dor pen of steden. Om bij onze stad te blij ven: welk Leidenaar kent niet de oude bijnaam „Leidse glipper"! Le Francq van Berkhey, een bekend Leids dichter en schrijver uit de 18de eeuw, die ook veel over de zeden en gewoonten van het Nederlandse volk heeft geschreven, wist er ook van mee te praten: „Het Hollandsch volk geeft ligt uit [jokkernij Een bijnaam aan een dorp of vlek of [burgerij." Even verder vervolgt hij deze dicht regelen met: „De hondehangersnaam. behoort tot Leiden t'huis." Deze bijnaam gaat evenals die van de „Leidse glippers" terug tot de 16de eeuw en onze voorouders hadden die te danken aan een merkwaardig vonnis, dat in die tijd door Schout en Schepenen van Leiden werd uitgesproken Dit vonnis be trof een hond „Provetie" genoemd. In het proces-verbaal lezen wij omtrent de „misdaad" o.a. het volgende: „Deze Provetie had zich niet ontzien om het kind van Jan Jacobsz. van der Poel te bijten, welk kind op 9 mei 1593, spelende bij zijn oom, een stuk vlees in de hand had. De „gevangene" heeft daarnaar grijpende, het voornoemde kind gebeten en het alzo een wonde in de tweede vinger van de rechterhand toegebracht, gaande door het vel tot aan het vlees en wel zodanig, dat het bloed de wonde uitliep en het kind enkele dagen daarna door de schrik is komen te overlijden." Aan de galg Dat was een inderdaad zware misdaad van Provetie en na rijp beraad wordt dan ook in alle ernst „door die van den Ge rechte van Leyden" besloten, de hond hiervoor met de dood te straffen. Dit be sluit is ook ten uitvoer gebracht en in de copie van het vonnis kunnen wij lezen, welk verschrikkelijk einde de „moorde naar" heeft moeten ondergaan: „Schepenen der stad Leiden, gezien heb bende de eisch en conclusies, gedaan en genomen bij Lot Huygensz. Gael, Schout dezer stad, ten laste van de hond ge noemd „Provetie" of zo hij anders met naam of toenaam zou mogen zijn ge noemd, tegenwoordig zijnde gevangen, gezien mede de Informatie bij de heer eiser tot dien einde bekomen, mitsgaders de bekentenis van de gevangene „buyten pijn en banden van ysere gedaen" (d' zonder te zijn gemarteld!) doende recht en uit naam van enz. hebben hem oordeeld en veroordelen hem mits dezen om geleid en gebracht te worden op h< plein van 's-Gravensteen alhier, alwaar men gewoon is de boosdoeners te straf fen, en dat hij aldaar door den scherp rechter „met de koorde aan de galge" tussen hemel en aarde zal worden ge hangen totdat er de dood op volgt; dat voorts zijn dode lijf zal worden gesleept op een horde tot op het galgenveld dat hij aldaar weder aan de galg zal worden gehangen tot afschrik van andere honden en elk toe een voorbeeld. Verklaart voorts alle zijn goederen, indien hij er enige mocht hebben, te zijn beurd en geconfiskeerd ten behoeve aldus gedaan op de In de ban Wij, mensen van de 20e eeuw. verwon deren ons over de naïviteit en dwaasheid rechters, die over een dier een der gelijk ...menselijk" vonnis uitspraken Zulke dierenveroordeiingen kwamen ech- i vroeger tijden veel voor. Zo werden bijvoorbeeld in 1516 in Fiankrijk de rup- jfficieel in de ban gedaan, omdat zij de oogst hadden vernield. En te Gent werd in 1578 een koe ter dood veroor deeld. die met haar hoornen een kind had gedood. Haar kop werd tot afschrik een staak op de galgplaats tentoon gesteld. Zo weten wjj dan nu waaraan onze voorouders de naam van „honde hangers" te danken hadden. Want dit waren niet alleen de rechters geweest, die het vonnis hadden uitgesproken, maar ook de burgers van Leiden, die in grote getale waren komen kijken naar de uitvoering van dit vonnis. Dit werd vanouds „assisteren van de justitie" genoemd en dus ook zij wer den met deze bijnaam vereerd. Harde hand Het was nog geen halve eeuw later, dat de Leidenaars weer een nieuwe bij na kregen en wel die van „hondegra- i". Deze bijnaam is te danken aan een op zijn zachtst uitgedrukt, wel zeer merk waardige daad van de toentertijd in Lei den optredende Schout Mr. Willem de Bondt. Deze Schout is ons uit de geschie- bekend als een zeer streng stads ambtenaar, die als hoofd van de politie, de hem van de stadsregering gegeven op drachten, met harde hand en meedogen loos ten uitvoer bracht. Zijn vervolgings woede richtte zich vooral tegen de Remon stranten, die destijds als gevaarlijke ket- werden beschouwd en in de stad geen bijeenkomsten mochten houden. Pas- r de Fyne, een bekend en moedig Remonstrants prediker uit die tijd, was zijn grootste vijand. Wat 't volk in het bij zonder tegen hem innam, was dat hij ge bruik maakte van spionnen, die hij goed betaalde voor hun inlichtingen. Ook bij de wevers, vollers en ververs, e in de 17de eeuw zo menigmaal in op stand kwamen tegen de lange werktijden lage lonen, was schout De Bondt een gevreesde figuur. In zijn huis had hij een weelde en pracht tentoongesteld, welke overdadig was en die naar men zeide geperst uit het zweet en bloed der burgers". Het is dan ook geen won der, dat deze man door vele burgers fel werd gehaat. Begrafenis Deze schout De Bondt nu had een hond .Tyter" genoemd, waaraan hij zeer was gehecht. Toen deze hond tot zijn diepe •t kwam te sterven, besloot hij het dier plechtig ter aarde te bestellen. Op zichzelf was dat niet zo gek, maar de manier waarop hij die toch als zeer rechtzinnig in de leer bekend stond deze plechtigheid in het openbaar liet verrichten, was wel zeer dwaas. De schout had voor de begrafenis niet alleen een aantal volwassenen uitgeno digd, maar ook een aantal kinderen uit zijn buurt en verder alle honden, die van de „maagschap" Van Tyter waren. De begrafenisstoet werd geopend door een honde-aanspreker met een grote lamfer over zijn kop. Dit beest gaf er echter a'. spoedig de brui aan, verscheurde de lam fer en zette door zijn geblaf de gehek begrafenisstoet op stelten. Daarna volgde de zoon van een advo caat, die de dode Tyter op een schabel in een kleedje droeg. Plechtig, met een rouwmantel omhangen, schreed hij voort. Onder de ene arm hield hij de overledene, met de andere droeg hij de rouwtak. Dan volgde een dienstmaagd met een lang» zwarte sluier over het hoofd; deze droeg twee jonge honden met rouwbanden de hals, terwijl zij de grote hond van vriend van de schout, de professor, die eveneens behoorlijk var. „rouwmantel" was voorzien, aan een zwart koord be geleidde. Hierachter volgden de schout met zijn vrouw en de andere genodigden. Ook de kat des huizes was van de partij, maar deze was toen de „aanspreker" zo te keer ging al spoedig gevlucht. De plechtige begrafenis van de hond van schout Bond in Lei den wekte de lachlust op van stedeling en vreemdeling. Een in de lijkstoet meelopende poes wordt het te bar, en terecht! onder de pereboom, een gat gegraven en wachtte nu, met de hoed in'de hand, bij het tuinhek de stoet op. Terwijl een schoutediender aan de bel trok om de dode te beluiden, trok de stoet driemaal om het bleekveld. Bij het graf gekomen, stond elk met ontbloot hoofd totdat de hond met aarde was bedekt. Daarna ging de stoet naar het huis van de schout om het dodenmaal te houden. Er werd wijn geschonken en de kinderen werden onthaald op rijstebrij en pannekoeken. De schout had waarschijnlijk gedacht, dat deze gehele vertoning als een onschul dige aardigheid zou worden opgevat, maar hij had jvergeten, dat hij zich te veel vijanden had gemaakt om zich een der gelijke „grap"' straffeloos te kunnen ver oorloven. Het volk bespotte hem achter zijn rug om en nog jaren later werd, als de naam van de schout weer eens ovir de tong ging. op dit voorval gezinspeeld. Er werden zelfs epigrammen aan gewijd, waarvan wij er één willen laten volgen: „Verdiende een Ennius, uit Rudiae [gesproten, Naast groten Scip'o in 't graf een [ereplaats. De schoutshond Tyter, uit Leids [hondcras gesproten, Verdient ook in het graf te rusten [bij zijn baas." Vondel Ook de grote Vondel heeft zich met deze gebeurtenis bezig gehouden en hier over een fel hekeldicht geschreven. Hij was geen vriend van schout De Bondt en heeft dit in zijn verzen wel overdui delijk laten blijken; echter op een manier, die hem niet tot ere strekte. Het 1ste plet kan er nog mee door: .Schout Bondt op 't hondekot gezeten, Laat alle honde-melkers weten. Dat Tyter moet begraven zijn. Dat hij zal schenken koek en wijn." De overige coupletten, die uitmunten door grofheid en venijn, zullen wij u besparen. En dit is dan in het kort ons verhaal /er de hondehangers en hondegravers an Leiden, bijnaam, welke uiteraard ieer als spot- en scheldnaam werden ge bruikt door buitenstaanders, die, evenals wij. het dwaze van deze vertoningen in zagen. Lei-den. J- de Koning Beluiden AGENDA VOOR LEIDEN Zomenzorg, 8 uur: 3 - Octoberv ere nig i ng j aarvergiaderimg. De Doelen. 8 uur: Leidee amateur- fotografe nv ereni-g-ing, bondscolileobie. Schouwbung, 8 uur: zevende abonme- men'^voorstelfting, Rott. Toneel met „Een bruid in de morgen" van Hugo Ola-ue. Oegstgeest, Wijkgebouw De Kem- penaerstraat 42. 8 uur: Vereniging Wijk verpleging. Dinsdag Stadsgehoorzaal, 26 en 711 uur: ban ketbakkersshow. Schouwburg, 8 uur: Rott. Toneel met „Een bruid in de morgen". Kantine Doelenkazerne. 8 uur: Amstel- toneel met „De derde gast". Lakenhal, 8 uur: Vereniging Oud-Lei den. ir. J. J. Terwen over de vorming van Delft. B-uroht, half 8: Leidse drumband en jeugdorkest „De Burcht, propaganda- avo .d. Warmond half 8: gemeenteraad. Oegstgeest, Oud-Poelgeest, 46 u.: receptie P. J. van Mullem (60 jaar). Voorschoten: Grote Vink, 8 uur: Toneelvereniging Leidseweg-Noord met „Vrije Vogels". Woensdag Marnixstraat, 3 uur: opening nieuwe openbare b.l.o.-school. Schouwburg, 8 uur: K. en O.. Haagsche Comedie met „Requiem voor een non". Zuiderkerk, 8 uur: Interkerkelijk Evan- gelisatlecomité, spreker ds. H- A. Visser van Amsterdam. Kleine Burcht, 8 uur: Leidse vereni ging van postzegelverzamelaars. Centinall, 8 uur: Expogé, jaanvergade- Caié Anaba, 8 uur; Leidse tuiniers- en bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden". Leidse Volkshuis, 8 uur: Vereniging voor pedagogiek, Sportstichting en Leid se Jeugd Actie, forumavond over sport als maatschappelijk verschijnsel (ir. A. v. Emmenes, Leo Pagano, Dick van Rijn en Jan de Troye; voorzitter K. van Driel) Café De Valk, 8 uur: Motorclub Leiden, contactavond. De Lakenhal, 57 uur: ANVV, receptie KLM -openingsvlucht SchipholLuxem- Chr. Soc. Beianigen, 8 uur: Leidse dhr. Besturenbond, jaarvergadering. Zomeraong, 8 uur: ky-nologenivereniging „Rijmiiaind", mevrouw M. Donald-Seeuwen over kynologieohe begrippen. Centrum (ingang Moniaansteeg 2), 7.45 uur:- famiiHie-avond jongenswerk „Pihebe". Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur: werken van Isaac Israels (tot 7 mei). Prentenkabinet, 25 uur: Het Parijs van Jean Marot (tot 12 mei). Stadsgehoorzaal (foyer en kleine zaal), 211 uur: Banketbakkersshow (t'm don derdag; woensdag kindermiddag). Tewaterlating Astrea. Op de werf De Haan en Oerlemens te Heusden is zater dag het voor Finse rekening gebouwde motorvrachtsohip Astrea (2200 ton) te wa- Het Hohner-Accordeonorkest presenteerde zich goed Vocale medewerking werd verleend door het gezelschap „Sempre Avanti" E MUZIEK- EN TONEELVERENIGING „Nut en Vermaak" heeft in de loop van haar bestaan het accent steeds meer verschoven ten gunste van het toneel. Was het daarom te verwonderen, dat het bestuur op de idee kwam, zijn donateurs ook eens, bij wijze van ontspanning, een muziek avond aan te bieden? Daarvoor was men op de medewerking van anderen aangewezen. Welnu, de keus van het Hohner Accordeon-orkest „Neerlan- dia" was wel een uitermate gelukkige. Dit ensemble, dat onder de zeer des kundige leiding van Lauw Boellaard speelt, bestaat uit vergevorderde (Leidse) accordeonisten, die zelfs voor een deel dit werk als een beroep uitoefenen. nog méér Men ontdekte reeds bij de eerste aan blik verscheidene spelers, die een zekere bekendheid op concoursen oi (van Accordanto") hebben We zij niet van plan, „Neerlandda" met befaamde Duitse orkesten te gaan ver gelijken. Die zijn vaak ongetwijfeld vér der.- in techniek en klankraffinement. Maar wel zij erkend, mede naar aanlei ding van diit optreden in „Den Burcht", dat het accordeonspel, met name in streng orkestverband, in ons land kwa litatief op indrukwekkende wijze stijgt En het is niet overdreven, te beweren, dat Leiden hiervan voor een aanzienlijk deel de eer toekomt „Neertandia" gebruikt uitsluitend in strumenten, afkomstig uit de wereldbe kende Hohner-fabriek. De zuivere, edele klank is daarbij de beste reclame voor de hoedanigheid. Origineel benaderd Men luisterde, behoudens een enkele uitzondering, naar arrangementen ombekende, in de goede zin pcpulanre, werken. Zo'n arrangement gelukt niet altijd even goed. ook al is de arrangeur nóg zo bekwaam. Maar vaak is het frap pant. hoe dicht het origineel werd bena derd. In de „Kalief van Bagdad" ouver ture bleek dat, afgezien van de ontbre kende instrumentale kleuren, bijna ge heel het geval te zijn. Schuberts wonder bare entre-skt-muziek uit „Rosamunde" miste in deze bewerking zetfs niauweOdjks enkeie liicfhte nuances. Dit kon van Sibelius' „Finlandia" niet worden beweerd. Hier moet zelfs het knapste arrangement nog ten dele falen. Maar de uitvoering was zó voortreffelijk (de slagwerker verdient een speciale vermelding), dat het totaalbeeld in feite nergens mistekend was. Telkens weer werd men getroffen (ook in andere wer ken), door het verzorgde spel, het pregnante ritme, de lichtheid en soe pelheid van toon, de nauwlettende samenwerking. Boélaards muzikale inspirerende directie hield het spel „Orpheus i rubato. Er te roemen) zijn, zoals d» Onderwereld'"-ouverture nen reeds in voldoende mate de aandacht op dit uitnemende orkest te hebben ge vestigd. Het muzikale geweten Het verschil met het dubbel-manne-n- kwartet „Sempre Avanti" (o-l/v. de heer Joh. van den Broek) was wat groot. Deze mannen hebben wel goede (resp. wellui dende) stemmen, ze zongen ook geestdrif tig. maar de homogeniteit en de (stijlzui vere) opvaitir.g lieten te wensen over. Het gaat er toch niet om, individueel zo hard mogelijk te zingen, maar wél, zich, luis terend naar de inspraak van zijn muzi kaal geweten, op elkaar af te stemmer :m nauw onderling verband en daarbij bovenal de vormschoonheid en de srtij-lzui- verheid na te streven- Samen met het orkest (onder Boellaard) klonk de zang. vooral in het Duits- romanitische potpourri-achtige „Heimat, ioh grüsze dich" en in het Slavenkoor, niet slecht, beter althans dan bijvoorbeeld in Wagners „Pilgerchor" en „Domme, salvam fac". Joh. van Wolfswinkel MAANDAG 23 APRIL 1956 Tot Ieders Genoegen besloot jubileum met feestavond In de Stadsgehoorzaal hield de toneel vereniging „Tot Ieders Genoegen" zater dag tot slot van de festiviteiten ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan, een feestavond Voorzitter Arends sprak mevrouw Co- zijn, die zich de afgelopen drie jaar op bijzondere wijze voor de vereniging ver dienstelijk heeft gemaakt, op het podium toe en overhandigde haar een bonbon- nière. Ook de leden van het donateurs comité werden gehuldigd. Ze kregen al len een geschenk. Voor mevrouw Werk. bij wie de ver eniging vijfentwintig jaar geleden aan •huis werd opgericht, was er een aparte hulde. Ui haar persoon zag men het sym bool van de leden en donateurs, die ge durende die vijfentwintig jaar aan de vereniging verbonden zijn geweest. De voorzitter overhandigde haar een boeket bloemen. Hierna trad Cees de Lange met zijn gezelschap op in het programma „Dolle dwaze dingen". Over dit programma is al eerder in ons blad geschreven, dus we kunnen kort zijn. De aanwezigen hebben zich uitstekend vermaakt, zoals uit de reacties van de zaal was op te merken. De „Dolle dwaze dingen" werden gebracht door Cees de Lange zelf. Lucie Steyn, The Chico's, de Annebella's. Roland Wag- ter Jr. en Co van der Heide Wyma. Burgerlijke stand van Leiden dg. Geboren: Johannes Jacobus, zn van J J van Loef en J L de Jonge; Apolonia Ger- truda Hyacinthus. dr van H B Duiven voorde en C M Disseldorp; Jan. zn van J Mosselman en J Boom Openbare les Leidse Muziekschool Moderne muziekpedagogie vindt steeds ruimere toepassing ZATERDAGMIDDAG waren we aanwezig bij een openbare les, die in de foyer van de Stadsgehoorzaal was georganiseerd door de Leidse Mu ziekschool (Mij. voor Toonkunst) met medewerking van blokfluitklasse en zogenaamde Gehrels-klasse. De directeur der muziekschool, de heer Henk Geirnaert, legde er in zijn openingswoord de nadruk op, dat het algemeen vormend voorbereidend muziekonderwijs tezamen met het blokfluitonder- wijs in de laatste jaren steeds meer bewezen heeft de muzikaliteit der kin deren op zeer gunstige wijze te ontwikkelen en aldus de grondslag kunnen leggen voor latere, meer diepgaande instrumentale of vocale studie. tegelijkertijd tintelend van'. Onder.leiding a J J i lprarps meluffrt De Donau-wal'9 klonk waf schichtig, te veel im dezelfde tijdmaat en miste de geheimzinindge bekoring van het Strauss- Drie Leidenaars bij „Unitas' onderscheiden Overeenstemming tussen werkgevers en iverknemersover de 3 proeentover '55 De Leidse afdeling van de Ncd. Chr. bond van werknemers in dc textiel- en kledingindustrie „Unitas" hield zater dag een feestavond in Prediker. De voorzitter, de heer S. Stokkei, wees in zUn openingswoord op het bewezen be lang van de organisatie voor de ver betering van de positie van de arbei der. Een hechte organisatie blijft no dig. De hoofdbestuurder, de heer L. Oostrom deelde mee, dat juist de avond tevoren overeenstemming was bereikt tussen werk gevers en werknemers. Over 1955 zal drie procent achterstallig loon worden uit- In de week van 16 tot en met 21 april Naerebouthof 31 III; W. A. van Deth. Ra penburg 12, Bloemendaal, Heuvelweg 3; A. den Dikken en fam.. Kanaalweg 81, Vlisisngen. C. Buskenstraat 8; A. H. G. E Driessen, Mariënp.straat la. Oegstgeest, Leidsestraatweg 3; J. van Dijk en familie. Vreeswijkstraat 31a, Zeist, Ln. v. Catten- broeck 32; J. E. ter Ellen, Haagweg 47. Amsterdam, Prinsengracht 470; K. Fren- ken en fam., Pieterskerkstraat 20, Hel mond. Schepenstraat 15; A. J. M. v. Groo. tel, Leeuwerikstr. 13, Waalre. Ekenrooise- straat 12; S. Hardjoprakoso, Rijnsb weg 144, Amsterdam, Jekerstraat 69 II; A. E. Jansen, Noordeinde 50, Oegstge Fred. Hendriklaan 27; M. E. W. H. J; Rijnsb.weg 29a, Amsterdam, Nwe Herengracht 103; C. M. van Loon—Krol, Haarl.straat 46, Amsterdam. Hoofdweg 198 hs; T. de Raad—van Laar, Kortenaer- straat 91, 's-Gravenhage, v. Gochstraat 110 II; B. R. M. van der Lande, Noord einde 50. Oegstgeest, Fred Hendriklaan 27; J. J. Matthijsse, Aalmarkt 20. Rotterdam, Voorschoterlaan 30; J. van den Brink Nachtegeller, Potgieterlaan 6, Rijnsburg. Kwaadkersteeg 4; M. H. Nederlof. Rapen burg 12, 's-Gravenhage, Laan v. Meerder- voort 253a; P. Neleman, H. Morsweg 28. Rotterdam, Statenweg 82b; C. M. Noort, Rapenburg 59, Lisse, Kanaalstraat 196; W. Ossevoort en fam., Bloemistenlaan 5, Gr. Brittannië; E. J. M. Overdevest. St. Joris- steeg 13, Voorschoten, Schoolstraat 44; M. W. van Paridon, Haagweg 160, Katwijk, Callaoweg 1; A. C. PlezierPorreij, He rensingel 5a, Wassenaar, Oostdorperweg 119; P. J. de Raad, de Genestetstraat 28, 's-Gravenhage, v. Goghstraat 110II; A Romeijn, Warmonderweg 45, Beverwijk, H. Burgerstr. 30; J. Roozendaal, Tromp straat 29, Den Helder, Buitenhaven 5; J. H. Ruiten en fam., H. Rijndijk 104, Aus tralië; H. A. Scheepens, Nieuwsteeg 12b. 's-Gravenhage. Tuinfluiterln 3a; L. Schö- nau, Rapenburg 57, Wadenoijen, Drumpt, Burg. Meslaan 4; Raden Aju Soeharni, Rijnsb.weg 140, Indonesië; P. G. Stelten pool, Herengracht 31, Purmerend, Weer- wal 16; P. M. VerkruisenSijbrandij, Vliet 44, Rotterdam, 's-Gravendijkwal 150E; C. H. van DongenThoënes, Tem- minckstraat 1, Noordwijk, Langeveld 29; C. Verdoorn, Plantsoen 93, Papendreclit, Veerdam 31; J. Vervooren, Aalmarkt 18, Noordwijk, Wilhelminastraat 15; A. Ver- wey, Buitenruststraat 13, Utrecht, Mo- zartlaan 12; P. J. J. Vlasveld, Lage Rijn dijk 28B, Rotterdam, Pr. Margrietln 93B; M. van der Vlis, M. Moonsstraat 69, Haar lem, Rijksstraatweg 58, J. C. de Vriend. J. Lievenstraat 25, Tilburg, Heikantsc- fam., Madoerastraat 23, Amsterdam, Fr. baan 6; M. J. Wennink, Hooigracht 11-27, IN LEIDEN VESTIGDEN ZICH E. C. M. Alkemade. Rapenburg 57; J. A. Berends, arts. Lijsterstraat 5; J. C. van Berkel, huishoudster. Lange Mare 65; A. fam., ass.-geoloog, Aalmarkt 15a; R. R. de Corte, Lammeschansweg 151; J. TragoDuivenvoorde, Sumatrastr. 179; A. M. Duijndam, Rapenburg 19; M. G. T. van Dijk, secretaresse, Morsstraat 21; A. J. Engelbert van Bevervoorde, be roepsmilitair. Hoge Morsweg 11; A. F. M. Freriks, bedrijfsleider. Noordeinde 17; P. J. M. Geurts, kunstschilder, Breestraat 149; H. A. Gimbrère, text, technicus. Ver damstraat 60; A. G. H. Goebbels, Rood- borststraat 39; G. Hakkenberg en familie, empl. conserven fabriek, Lammermarkt 5; J. van Halm en fam., automonteur, Ho- gewoerd 150; G. M. J. Hensels, Noordein de 50; P. J. M. van Heijst, arts. Herengrt 25; C. J. van Houten, astronoom, Plant soen 51; A. H. Huibregtsen, Boerhavelaan 47; L J. H. Huisman, tit. commies N.S., P. C. Hoofdlaan 1, B. F. Kluit, Roodborst- straat 20, T. M. OudshoornLangerak, typiste, Hooigracht 109: H. Maas Geeste- ius, Boerhavelaan 47; H. J. Memelink fam., hoofdonderwijzer, Cobetstraat 66 E. K. Meijer, hulp in de huish., Boerhaa- velaan 13; L. Mieremet en fam., monteur stalen meubels, Vliet 41: E. de Mooij, dienstbode. Breestraat 68; M. C. Nibbe- link, kantoorbediende, J. F. v. d. Linden- poort 10; H. Smitvan Noord, verkoop ster, Nieuwe Rijn 50; W. van den Oord en fam., broodbakker. Groenesteeg 10; D. J. E. Otto, Stadhouderslaan 28; G. E. J. M. TheunissenPranger. Jan Pesijnshof 1; G. L. Ravensbergen, kantoorbediende, Plantsoen 97; C. Sassen, beroepsmilitair. Oude Rijn 85a; H. Smit en fam., schrijf- mach.monteur. Boerhavelaan 17; Swierstra. onderwijzeres, Rijnsburgerweg 183; J. E. Verleg, Dijkstraat 35; P. L. de Vogel, Mariënpoelstraat 7; J. Wansink, militair. Geregracht 16; D. J. Weertman. inventaris-controleur, Spaarnestraat 7; P J. J. Wirth en fam., luit t./zee I K.M., Kanaalweg 81. UIT LEIDEN VERTROKKEN J. M. BogaardsAlbers, de Sitterlaan 85, Rijnsburg, Trompstraat 27; E. Alexan der, J. van Goijenk. 1, Arnhem, Gabriël- straat 9; J. C. Bakker, Hoge Rijndijk 280, Horst, Meterikseweg 35; A. G. van Beve- ren, Korevaarstraat 14, Amsterdam, A Cuypstraat 121 3h; L. R. Bruins en fam., Gasstr. 78, Goes, J. de Moorstraat 29; H, A. Bruijn, Thorbeckestraat 50, Amster dam, Sarphatipark 114 III; A. Crama gekeerd. Dat kan in drie termijnen, maar de werkgevers mogen, in overleg met de ondernemingsraad, hiervan ook afwijken. Over een loonsverhoging van zes procent gaat men binnenkort weer praten. De heer Oostrom onderstreepte nog ?ns het belang van het zich organiseren. Hij kon zich niet indenken, hoe een rede- over zich. voor zich en zonder zich kan laten besluiten. De heren H. Vink, J. van Meteren en P. Filippo ontvingen deze avond uit han- de heer Oostrom het gouden C.N.V.-insigne. De dames kregen bloemen. Het feestelijke gedeelte van de avond erzorgd door de toneelclub Mors- RijndijkLeidseweg onder leiding van de heer Ch. H. Endeveld. Opgevoerd werd in burger". Het was een ver dienstelijke opvoering. TONEELAVOND VAN DE STALEN BAND Zaterdag heeft het toneelgezelschap an De Stalen Band in de ontspannings tal aan de Zoeterwoudseweg-een toneel avond verzorgd. Opgevoerd wend het be kende stuk van Herman Heijern hoop van zegen". De heer A. de Graaf heette allen welkom, in het bijzonder de vertegenwoordigers van de directie. De opvoering stond onder de regie van dc heer A. C. van der Woerd. Toen na af loop de heer De Graaf alle medewerken den dankte voor hun mooie spel. ging ei •n groot applaus op. Aan de dames wer- ;n bloemen aangeboden. Vermelden wij nog, dat ook gepensio neerden de avond bijwoonden en dat het eerst van de nieuwe geluddsdn- stallait-ie gebruik werd gemaakt. Deze week zaterdag wordt de opvoe ring herhaald. St. Jorisviering ingezet Met het „yahali" van de horderoep en het hijsen van de vlag begon deze mor gen op de Burcht de traditionele viering Sint Jorisdag voor de padvinders van Leiden. Ieder kreeg eerst de symbolische tulp. teken van de kracht van het ont luikende leven. In zijn toespraak legde D. C. Scholte van de V.K.J.B. de nadruk op de betekenis van de tulp en hij ver duidelijkte dit met een voorbeeld. Iedere groep liet hierna ae eigen yell horen. De driehonderd aanwezigen zongen tot slot het Wilhelmus. Hedenavond wordt een Sint Jorisdienst gehouden in de Marekerk onder leiding van loodsschipper J. Vink uit Katwijk aan Zee. De dienst begint om 7 uur. Ongeluk bij bokspringen De tienjarige I. van der B., wonende aan de Hogewoerd, leerlinge van de Zui derparkschool, is zaterdag tijdens het bok springen gevallen. Het meisje brak de de rechteronderarm en werd naar het Elisabeth-ziekenhuis .overgebracht. met toelichting van de lerares mejuffrouw C. de Jong liet ver volgens een groot aantal groepjes jeugdi ge blokfluitspelers zich horen in één- of tweestemmige volksliedjes van diverse oorsprongen, oude dansen enz., kortom in keur van goede oude en nieuwe spe cimina der huismuziek. Daar het meren deels kinderen betrof in de leeftijd van tot acht jaar, die eerst sinds vrij korte tijd de muziek beoefenen, was het niet rwonderlijk, dat er wel eens iets een weinig anders liep dan ln de bedoeling lag, doch het geheel maakte een aardige, muzikale en frisse Indruk., Demonstratie Vervolgens demonstreerde mejuffrouw De Jong op duidelijke wijze hoe zij door middel van de Gehrels-methode, jonge kinderen algemeen vormend muziekonder wijs geeft, hoe zij hen het toonsysteem kennis van ritme en notenschrift bij brengt en hoe zij door verschillende hand standen het verloop van de melodie kan aangeven. Het was alles zeer instructief overtuigend. Ten slotte kwamen weer diverse blok- fluitgroepen aan het woord, waarvan de laatste zelfs (versterkt met een viool) een meerstemmig gedeelte uitvoerde uit het Augsburger Tafelkonzert van 1733. Uit ander bleek wel, dat er in de muziekschool ook op dit voorbereidende algemeen vormende domein hard wordt gewerkt cn niet zonder succes, gezien het grote aantal kinderen dat zich deze mid dag liet horen en gezien ook de vaak heel aardige prestaties die werden ge leverd. Het is verheugend dat de moder- muziekpedagogische inzichten steeds nere toepassing vinden in het prak- tt'J TREKKEN STEEDS MEER TOERISTEN 's-Gravenhage, Erasmusweg 201; A. de Weijer, R. en Schiekade 45, Utrecht, C Evertsenstraat 3; A. E. Zijderveld, W. Ro zenstraat 57, 's-Gravenhage, Laan var Poot 151; E. A. Jansen, Breestr. 84, Wou- brugge, v. Venemalaan 6. LANDSE BEZOEKERS iN Strandposten voortaan steeds bezet De regering heeft dri-t jaar de subsidie voor de Kon. Ned. bond tot het redden van drenkelingen van 14.000 tot 17.500 gul. dien verhoogd, waardoor het mogelijk is gedurende de zomer de reddingsposten Langs de stranden regelmatig te bezetten. Dit maakte de voorzitter van de bond, de heer J. P. Weijburg, op de zaterdag in Nijmegen gehouden jaarvergadering bekend. Hij zeide, dat jaarlijks vier- vijfhonderd mensen omkomen door ver drinking. tische muzlekonderricht. Het muziekleven zal er op den duur stellig een verbre ding van ondergaan. Er bestond veel be langstelling voor deze openbare les. Dr. J. van der Veen. Middag van kleinkunst in Leidse Volkshuis voor anti-vivisectie Bij wijze van voorspel op de aanstaan de activiteiten organiseerde de Amitii- VkdseCtie-StiChiting zaterdagmiddag m het Volkshuis een programma van klein kunst, aangeboden door Jiswalda van It- tersum en Han Beuker. Aan het begin vaa de middag zotte de hoofd-districtscom missaris, de heer C. Laai, het doel van do stichting uiteen: streven naar een vivi sectie-vrije leerstoel. Het kleinkunstprogTamma bestond uêt de voordracht van gedichten van Anndo Sahmidft, op muziek gezet door Han Beu ker en liedjes van Han Beuker, voorge dragen door Jiswalda van Ittersum. Ook bracht mevrouw Van Ittersum enikeilo Franse Chansons ten gehore. De zaail was schaars bezet, maar de weinigen die er waren hebben d«ze mid dag veel kunnen genieten. Vooral in „Sodrée musioaüe" en „De Hoeksema's" trof de praahftige mimiek van mevrouw Van Ittersum. In „Le Prisonniior de la Tour" vormde de begeleiding een uitste kende achtergrond voor de voordracht- De voorcbraCht werd onderbroken door een pdanosollo van Han Beuker. UITVOERING VAN CON BRIO Zaterdagavond gaf de Leidse ac cordeonvereniging Con Brio ter ge legenheid van het driejarig bestaan een opvoering in een geheel bezette zaal van de speeltuinvereniging Oos- terkwartier. Het gaat met deze ver eniging vooruit, zowel wat betreft het aantal leden en medewerkers als het aantal luisteraars. Ook de onderlinge verhoudingen zijn er goed. met name die tussen de diri gent. de heer Lancet, en de leden. Hierop vestigde de heer Van der Laan in zijn openingswoord ook de aandacht. Dat on der zulke omstandigheden de vorderin gen merkbaar zijn, spreekt welhaast van zelf. Behalve Con Brio lieten ook verschei dene leerlingen van de heer Lancel zich horen, van wie wij noemen de negen jaar oude Jan Harteveld. Als vaste me dewerker traden ook nu op de heren J. van Eijk tenor en J. Kriek bariton. De Wolvoni's zorgden voor enige vlotte num mers. Verder was er medewerking van The Rhythm Club onder leiding van T. Wisse. Opstelwedstrijd van de wereldfederalisten De Wereldfederalisten-beweging Neder land zal binnenkort voor leerlingen van de twee hoogste klassen der middelbare scholen een opstelwedstrijd uitschrijven, waarin wordt gevraagd hoe men zich de nieuwe wereldgemeenschap voorstelt. Ko ningin Juliana gewaagde hiervan in de tafelrede, die zij uitsprak ter gelegenheid van het diner in het paleis op De Dam, ter ere van de achttiende verjaardag van prinses Beatrix. De eerste prijs is een verblijf in de Cité Universitaire van Parijs in de zomer van het volgende jaar. Juliana-eamelia Zeventien kwekers uit de Verenigde Staten, die op Schiphol zijn gearriveerd, zullen dezer dagen koningin Juliana een camelia-variëteit aanbieden, waarvoor de Koningin toestemming heeft gegeven deze

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3