Vooravond van in teken van de vijfde mei herdenking AGFA 6 x 9 FILMS N. v/d. HORST NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 19 APRIL 1956 (Advertentie). Stille tocht weer na bijeenkomst in Stadsgehoorzaal yOALS SEDERT HET JAAR NA DE BEVRIJDING gebruikelijk is, wor- den op de vooravond van de vijfde mei overal in den lande plechtige bijeenkomsten gehouden ter herdenking van allen, die in de jaren 1940'45 d ïd als gevolg van het oorlogsgeweld om het leven zijn gekomen. Op verzoek van het gemeentebestuur wordt die bijeenkomst hier ter stede georgani- troni seerd onder auspiciën van de Stichting Dodenherdenking. Zij zal ook dit om- jaar bestaan uit een samenkomst in de grote Stadsgehoorzaal, gevolg door mag een stille tocht langs het tijdelijk monument aan de Steenstraat met de nietj mogelijkheid voor verenigingen en particulieren tot het leggen van kran sen en bloemen. veer De herdenking door de schooljeugd zal in verband met de veemarkt niet in de morgenuren plaats vinden, doch des mid dags om 3 uur. De leerlingen van zesde klassen van alle openbare en zondere lagere scholen zullen op dat tijd- stip nabij het houten kruis samenkomen en er bloemen neerleggen, waarna Ink- volkslied wordt gespeeld, Leden van K. en G. zullen zorgen een een Passende omlijsting van tromgeroffel en hoorngeschal. De avondbijeenkomst °P de grote Stadsgehoorzaal, die om stipt kwart over zeven begint, wordt ingeleid door het luiden van de Bourbon en Leidse kerkklokken gedurende het tijd vak van kwart voor tot kwart over zt Vervolgens zullen de klokken ter inlei ding en afsluiting van de algemene twee minuten stilte weer luiden van 7.58—8 uur en van 8.02—8.04 uur. Medewerking kjj.j onder leiding van Henk Geirnaert, dat de 'nn*i avond zal openen met de ouverturi de Suite in G-dur van Gabr. Ph. Tele- mann. Na gemeenschappelijke zang v „Wilt heden nu treden" zal als eeri spreker ds. D. J. Vossers, Hervormd pi dikant, het woord voeren, waarna 1 Toonkunstorkest de Elegie voor violoncel en orkest van Gabriel Fauré ten gehore i brengt. Enne van Ham zal de solopartij vertolken. Den Vervolgens voert pater A. van Scha- len O.F.M., pastoor te Leiden, het woord, van w'ens rede wordt besloten met het ge- meenschappelijk zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus. Te klokslag 8 uur volgen dan twee minuten stilte, waarna het zesde couplet van het volks lied wordt gezongen. De bekende voordrachtskunstenares Oosthout, declameert „De conferentie der Be- :S" AGENDA VOOR LEIDEN Donderdag Schouwburg, 8 uur: K. en O. 'groene kaarten), Haagsche Comedie nooit te laat" van F. Douglas. Casin.o, 7 uur en haif 10, K. en O. Amerikaanse film „All about Eve" var Joseph L. Mankiewicz; Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Jeugd- werk Hervormde Gemeente, jeugd! el- dereavond, ds G. van Veldhuizen var Rotterdam vertelt over zijn werk in en,! Croo6wijk. ran Antoniusclubhuie, 8 uur: Ned. Onder- wijzerevereniging, 25-jarig bestaan Leids Vakantiekinderfeest, en Oegstgeest, bovenzaal Geref. kerk, kt, 7*5: A.R. kiesvereniging, forumavond, Oegetgeest, Emmalaan 89, 8 uur: Broederschap van Oud-Padvinders, 'eni piano-muziekavond. Vrijdag :h-| Schouwburg, 8 uur: K.- en O. (gele en nd groene kaarten), Haagsche Comedie met „'t Is nooit te laat" van F. Douglas. De Doelen, 8 uur: Maatschappij der ter Ned. Letterkunde, J. F. Verbruggen over: te De krijgskunst in de Zuidelijke Neder- I landen in de 14de en 15de eeuw. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: Ned. Christen-vrouwenbond, jaarvergadering. Antoniusclubhuis. 8 uur: V.O.L.A., i filmavond Caltex Petroleum Maatschappij Stadsgehoorzaal, 8 uur: „De Stem des i Volks" voert uit: ,.Die Jahreszeiten" van J. Haydn. ,r. j Plantsoen 71, 8 uur: Voogdij vereniging »Tot Steun", algemene vergadering. Prediker, 8 uur: Ned. Chr Bnnr er. werknemers in ir heid, filmavond. Prytaneum /Rapenburg 6), 8 uur: VIRO, mr. J. J. van der Lee over India en Ie: Pakistan. L i s s e (Keukenhof), half 3: Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, afscheid adjunct-secretaris mr. A. G. de Blécourt. Oegstgeest, Irene, 8 uur: Gemeen te-avond Hervormde Gemeente, prof. dr. G. C. van Niftrik over het Herderlijk Schrijven. Zaterdag Stationsplein, 1.35 uur: naar Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, excursie naar de opgespoten terreinen bij Am sterdam met het doel Eemfossielen te rat verzamelen. Foy?r stadsgehoorzaal, 3 uur: Muziek- le school Toonkunst, openbare les blokfluit en Gehrelsklassen. Leidse Volkshuis, half 4: kleinkunst van I Jlswalda van Ittersum en Han Beuker ten j bate van de anti-vivisectie-stichting. Prediker, 7 uur: afdeling Leiden van 1 Unitas, jaarlijkse feestavond met toneel stuk „De man in burger". ;0 Stadsgehoorzaal, 8 uur: Tot Ieders Ge- I noegen (25 jaar), slot-fees ta vond met „Dolle dwaze dingen", i- Grote Burchtzaal, 8.15 uur: concert- g avond „Nut en Vermaak", Hohner Ac- j cordeonorkest „Neerlandia" en dubbelkwartet „Sempre Avanti' Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- «traat 31, tel. 21313. I Tentoonstellingen Lakenhal, 10—5 uur: werken van Isaac Israëls (tot 7 rpei). Prentenkabinet, 2—5 uur: Het Parijs van Jean Marot (tot 12 mei). Met pensioen Op 1 mei hoopt de heer A. E. C. Haezer, onderhoud-monteur eerste klasse bij de N.Z.H.V.M. te Leiden, wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst te verlaten Kwart eeuw bij N.Z.H. De heer H. van Putten, conducteur bij de N.Z.H.V.M. te Leiden, hoopt donder dag 17 mei het feit te herdenken, dat hij vijfentwintig jaar geleden bij deze maat schappij in dienst trad. dieren" van Erich Kastner, waarna de plechtigheid, na een kort tussenspel door het orkest, wordt besloten met het geza menlijk zingen van Valerius' „Bede voor het vaderland". Stille tocht De deelnemers aan de stille tocht ge lieven zich uitsluitend langs Noordeinde, Haagweg en Rijnziehtbrug te begeven de Morsweg alwaar in volgorde van aankomst de opstelling plaats vindt. Pre- om 9 uur begint dan het défilé. Vertrouwd mag worden, dat ook dit jaar velen zich geroepen zullen voelen deze stille hulde deel te nemen om aldus uiting te geven aan hun eerbied en dankbaarheid jegens allen, die voor vrij heid en vaderland het offer van hun leven n. Oud en jong, arm en rijk, zijn daarbij in gelijke mate welkom, waarbij er wel rekening mee dient te houden dat dit défilé geen kijkspel i§, zodat het publiek door een politic-afzetting op een flinke afstand zal worden gehouden. Vanzelfsprekend wordt het auto-ver keer gedurende deze stille tocht omgelegd en het tramverkeer op dit traject stil gelegd. Bloemencorso tot 5 mei uitgesteld In verband met het koude weer heeft het corso-comité bloembollen streek gisteravond het moeilijke be sluit moeten nemen het bollencorso nog een week uit te stellen, zodat het op 5 mei door de streek zal rijden. Er bloeien op het ogenblik weliswaar reeds velden hyacinten, maar men vreesde voor een te gering assorti ment kleuren, als men de datum 28 april had aangehouden. De tentoon stelling van de wagens in de H.B.G.- hal te Lisse komt te vervallen, om dat op 4 mei de doden worden her dacht. uit onze AUTOMAAT Fotoreportagebedrijf - Fotohandel DOEZASTRAAT 39 TELEFOON 24702 LEIDEN Schoolkindervoeding en -kleding Vereniging heeft vorig jaar weer prachtig werk verricht Hoewel de Vereniging voor Schoolkindervoeding en -kleding in verband met de weinige aanvragen het vorig jaar geen voeding aan daarvoor in aanmerking komende leerlingen van scholen verstrekte, deed zij op het terrein van de schoolkinderkleding ook in 1955 weer prachtig werk. In totaal werden 269 paar schoenen verstrekt, terwijl 136 jongens een broek en blouse en 92 meisjes een nieuwe jurk ontvingen. In totaal namen leer lingen van 49 scholen aan deze uitreiking deel. Dit werd bekend gemaakt tijdens de gis termiddag in het gebouw Pieterskerk- gracht 11 van deze vereniging gehouden jaarvergadering. Onder leiding vai Requiemvooreennon UITGEBREIDER VOORLICHTING WAS WENSELIJK GEWEEST Na wat wij over Faulkner en zijn werk.in de krant van 14 april schreven, kunnen we over het stuk „Requiem voor een non", dat gisteravond door de „Haagsche Comedie" in de serie populair toneel van K. en O. werd op gevoerd, kort zijn. Wat de bouw betreft, is het»voor toneel niet goed bruikbaar. De handeling is minimaal en het tempo traag. En toch was gisteravond weer dat wonderlijke, dat men blijft luisteren. Wanneer wij sohrijven. dat dit niet al en vanwege het uitstekende spel was. bedoelen we daar ook niet mee, dat het stuk op zichzelf zó boeiend is. dat het bij wakkere bezetting ons drie uur zou kunnen boeien. Hier is wel terdege een soont wisselwerking. Myna Ward heefit de ontzettend zware taak om de rol van Temple Stevens- Drake te spelen, op werkelijk bewonde renswaardige wijze volbracht. Door een harmonische woord- en lichaamsplastiek bouwde zij een figuur op. die ons vele bezwaren die we al lezende hebben tegen Temple, geheel deden vergeten. Ook haar spel met Albert van Dal6um. als Gavin Stevens, de verdediger van de negerin Nancy zouden we een illustratie haar gemoedstoestand kunnen noe. Deze Gavin, de verpersoonlijking haar geweten, wordt eerst ontwe ken, maar hoe dichter ze bij haar biecht1 komt, hoe meer die afstand inkrimpt. Natuurlijk spreekt hier d'e regie een woordje mee, maar de manier waarop het werd uitgevoerd toonde dc speelster van klasse. Na My ra Ward noemen we dadelijk Elisabeth Andersen, als Nancy, de moor denares van de baby van Temple. Be heerst en sober, zonder enig speculeren en soort „weger-effect" speelde zij haar pol. Het spel van deze twee kunste naressen vond zijn hoogtepunt dn het laatste bedrijf, de scène tussen Temple en Nancy in de gevangenis. Albert van Daüsum sloot zich vrij goed bij het spel der Hagenaars aan. Hij sprong mimisch ndet al te zeer uit de band, zodat we een geloofwaardige ad vocaat te zien kregen. Zijn spreken zal bij een betere articulatie aan duidelijk- De andere rollen waren alle ook goed Met het regisseren van dit stuk heeft Karl Guttmann afscheid geno men van de Haagsche Comedie. Veel van wat hy gedaan heeft als regisseur hebben we in Leiden niet gezien, maar als man op de achtergrond is zyn invloed merkbaar geweest, al wa ren het dan geen daverende dingen. Regelmatig goed is belanerüker dan nu en dan geweldig. Nog één ding moet ons van het hart. Om dit stuk en de schrijver Wilidiam Faulkner recht te doen wedervaren, zou het misschien wenselijk geweest zijn het publiek uitgebreider over deze schrijver in te lichten. Degenen die de opvoeringen gaan zien zouden dan misschien beter be grijpen wat de schrijver bedoelt en meer waardering voor auteur en stuk kunnen opbrengen. Een waardering, die zich nu hoofdzakelijk beperkt tot het spel, wat we overigens de speelstere en spelers van harte gunnen. A. C. Bouwman Uitbreiding zoologisch laboratorium Zoals men op de foto kan zien, is thans met de afbraak begonnen van het oude woonhuis in de Kaiserstraat, waar vroeger de heer Peeman en later de heer De Koning hebben gewoond. Dit huis moet ruimte maken voor de uitbreiding van het zoölogisch laboratorium, dat aan het einde van deze straat is gelegen. De uitbreiding zal in twee etappes gebeuren. Begonnen wordt met de bouw van het labo ratorium, dat inmiddels is gegund aan aannemer De Vries te Haar lem. Het gebouw zal bestaan uit een kelder, begane grond en zeven verdiepingen. De zevende verdieping is een soort balkon in de zesde verdieping. Hier zullen de aquaria worden opgesteld. Elke verdie ping wordt drie meter hoog, zodat voor Leiden wel van een wolken krabber kan worden gesproken. Het ontwerp van de bijgebouwen is van architect J. F. du Thour Geerling. De afwerking berust bij de architecten Oerle en Schrama. Men hoopt het geheel in anderhalf jaar gereed te hebben. Daarna zal met de tweede etappe worden be gonnen, namelijk de verbouwing van de bestaande gebouwen. Foto N van der Horst. voorzitter, de heer M» van Rijswijk, pas seerden de jaarstukken vlot de revue. In haar jaarverslag memoreerde de secre taresse, mejuffrouw N. G. Herfst, het overlijden van de ere-voorzltter, de heer F. A. Schilthulzen sr., die de vereniging ruim een halve eeuw, waarvan vijftien jaar als voorzitter, heeft gediend. Bijzon der erkentelijk is het bestuur voor de gemeentelijke subsidie van f 9000, waar door de vereniging in staat werd gesteld haar arbeid zo doeltreffend voort te zet ten. Na een gunstig advies van de kascom- missie werd de penningmeester, de heer J. Fluyt, gedechageerd voor zijn beheer De dames N. G. Herfst. G. Tuk en H. Reynlerse-Smit werden bij acclamatie tot bestuurslid herkozen. Tot leden van de kascommissle werden benoemd mevrouw C. Braggaar-de Does en de heer S. Plat- teel. Aan het einde van de vergadering bracht ïevrouw Braggaar-de Does namens het gemeentebestuur de bestuursleden hulde en dank voor het vele werk, dat in het afgelopen jaar met zo veel blijmoedig heid ten bate van het daarvoor in aan merking komende schoolkind is verzet. GEEF MET GULLE HAND EMMABLOEM-COLLECTE WORDT ZATERDAG GEHOUDEN Dr. C. Hovens Greve schrijft ons: Zaterdag zal wederom, thans voor de 51ste keer, de Emmabloemcollecte worden gehouden, ten bate van de bestrijding der tuberculose in Leiden en omgeving. Wie ook maar enigszins bekend is met deze zo zeer te vrezen ziekte, weet dat ook thans nog deze collecte dringend noodzakelijk is. huis-collecte dit jaar geen vergunning werd verleend, zullen de collectanten slechts op straat uw gave in ontvangst kunnen nemen. Moge desalniettemin de opbrengst van de collecte niet lager zijn dan verleden jaar. En een tweede verzoek: wie enigs- de gelegenheid is om zater- Er wordt tegenwoordig vaak beweerd, dat de tuberculose bezig is uit te sterven en dat men voor de bestrijding van deze ziekte zich niet meer d i e offers behoeft te getroosten, als dat in vroegere jaren het geval is geweest. Maar een dergelijke redenering getuigt van onkunde op me disch gebied. Inderdaad: met grote dankbaarheid mogen wij constateren, dat het aantal „nieuwe" gevallen van besmetting met t.b.c.-bacillen van jaar tot jaar iets ver mindert. Maar toch: zij zijn er dan toch maar; en opnieuw wordt in een dergelijk geval vaak een hoopvol, jong leven tot vele jaren van leed en beproeving en werkeloosheid gedoemd. Wie van dichtbij deze gevallen mee maakt, weet wat het zeggen wil, plotse ling veroordeeld te zijn tot volslagen rust en inactiviteit; vaak enkele van de beste jaren van zijn leven aan zijn ge zondheid te moeten besteden, met de on zekerheid. of men later (na 1, 2, 3 of meer jaren) weer voldoende hersteld zal zijn. om voorgoed het hoofd aan deze nooit sluimerende ziekte te kunnen bie- Inderdaad: de „nieuwe" gevallen nemen af, dank zij een beter inzicht in het ver loop van deze ernstige ziekte en ook door het voortschrijden der wetenschap in verband met de nieuwere methode van behandeling. Maar voor het toepassen van dit alles is geld nodig, veel geld, veel be langstelling. veel medeleven, veel erbar men! Vandaar, dat ook d i t jaar weer een ernstig beroep wordt gedaan op uw aller offervaardigheid. Geeft met milde, zeer milde hand, want uw geld is drin gend nodig en wordt goed besteed. Daar voor de gebruikelijke huis-aan- Tuinbouw en Plant kunde In de ledenvergadering van de afdeling Leiden en omstreken van de Koninklijke Nederlandse maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, die gisteravond in Over 't Hoff aan het Gerecht werd gehouden, heeft de voorzitter, de heer Jonker, her innerd aan het jubileum van de heer Veendorp bij de hortus botanicus. De heer Veendorp kon in verband met een andere vergadering niet aanwezig zijn. Toch wil de de heer Jonker hem temidden van de leden nog eens gelukwensen. Hij sprak de hoop uit, dat de afdeling nog lange tijd van zijn lidmaatschap de vruchten zal mogen plukken. De heer D. Hogewoning uit Llsse hield in deze vergadering een causerie over de recente vorstschade in de tuinbouw, spe ciaal de bollenteelt. Bij de bespreking werd ook de schade aan andere gewassen aan de orde gesteld, zoals aan vaste plan ten. heesters en zelfs aan groenten. Meegedeeld werd, dat op 19 juli een ex cursie naar Kampen zal worden gehou den. Er bleek voldoende belangstelling voor te bestaan. Men is ook van plan, de Sonsbeekflora in Arnhem te bezoeken. Als U keelpijn hebt... per doosje 85 cc VOOR DE HAAGSE POLITIERECHTER Bessenjenever werkte funest Op 20 november had een 29-jarige kan toorbediende uit Leiderdorp in dc Bree- straat te Leiden gefietst, terwijl hij on der invloed van bessenjenever verkeerde. Voor de Haagse politierechter voerde hij aan, dat op zijn dagvaarding 23 novem ber als datum was aangegeven. Er stond echter ook „op of omstreeks" en hij kwam er zo niet onderuit. Verdachte was al eens eerder voor een soortgelijk feit ver oordeeld. De bloedproef had een alcohol gehalte van 1,65 pro mille aangegeven. „Het zal me niet meer gebeuren. Een kameraad was jarig en toen heb ik iets gedronken", zei verdachte. Hij werd over eenkomstig de eis veroordeeld tot f40 boete of 20 dagen en een week voorwaar delijke gevangenisstraf met drie Jaar proeftijd. Boete voor schipper Omdat hij onder invloed van sterke drank een fiets had bereden, was een schipper uit Nieuwe Wetering voor de Haagse politierechter gedagvaard. Hij was niet ter zitting verschenen. De rech ter legde hem overeenkomstig de eis f25 boete of 10 dagen op. Vervalsing van paspoort Een niet-verschenen bloembolienkwe- ker uit Noordwijk en zijn echtgenote werden conform de eis wegens het ver valsen van een paspoort veroordeeld tot f50 boete of 25 dagen ieder, terwijl ver nietiging van het paspoort werd gelast. De man had het paspoort eigenmachtig verlengd, de vrouw had er gebruik van gemaakt. De officier van justitie hield er rekening mee, dat de verdachten ge legenheid hadden gehad, tijdig hun pas poort te laten verlengen. Voor vernieling f20 boete Wegens een te Leiden op 9 december jl. gepleegde vernieling veroordeelde de Haagse politierechter een niet-verschenen paardenkoopman uit Voorschoten over eenkomstig de eis tot f20 boete of 10 dagen. Als de drank is in de man Bij verstek veroordeelde de Haagse po litierechter een fabrieksarbeider uit Kou dekerk aan den Rijn wegens een op 14 december jl. te Zoeterwoude gepleegde eenvoudige belediging conform de eis tot f25 boete of 10 dagen. De verdachte had nog een voorwaardelijke veroordeling. Hij was ook al eens wegens wederspannig- heid veroordeeld. De officier van justitie vermeldde in zijn requisitoir, dat ver dachte agressief wordt als hij onder in vloed van sterke drank verkeert. De men sen mogen maar niet alles zeggen, meen de hij, en daarom vroeg hij f25 boete. Verjaringsfeestje pakte verkeerd uit Op 6 december was een 28-jarlge sto ker uit Leiden Jarig. Ter ere van dit feit dronk hij vijf borrels en een glaasje bier. Toen maakte hij echter de fout te gaan fietsen. Op de Haagweg werd hij ingehouden en thans stond hij terecht de Haagse politierechter. De offi-j gebroken. justitie eiste f 25 boete of 10 dagen, omdat het de eerste maal was. Het werd f 15 boete of 10 dagen. Verdachte deed direct afstand van zijn recht op hoger beroep. Kleuterdagverblijf „Margriet" in 1955 Financiën blijven zorg baren Het bestuur van de stichting kleu terdagverblijf „Margriet" heeft hel jaarverslag over 1955 gepubliceerd. In de eerste maanden van 1955 is de ver zorging van de kinderen volgens het beginsel eenzelfde kleine groep van maximaal zes kinderen gedurende de hele dag met dezelfde verzorgster, voor alle lien groepen doorgevoerd. Door deze werkwijze is het mogelijk ge worden de verzorging een huiselijk en bijna individueel karakter te geven. In de loop van het .laar is deze werkwijze gestabiliseerd en thans mag worden vast gesteld. aldus het verslag, dat zij zich in gunstige zin onderscheidt van de vroe gere wijze van verzorging. Het is nu ook mogelijk geworden door observatie de verzorging beter aan te passen aan de behoeften van elk kind De beschikbare vertrekken in het gebouw ziin aan de nieuwe groepsindeling aangepast. De kantoorruimte moest daardoor worden opgeofferd. Op den duur zal een nieuwe kantoorruimte met spreekkamer van de directrice moeten worden gebouwd. Niet tegenstaande de schenking van 5000 door de bond van moederschapszorg en kin- derhygiëne konden de plannen voor ver bouwing cn uitbreiding wegens te geringe geldmiddelen in 1955 niet worden ver- wezenliikt. Het nadelig saldo bedraagt 3164.53. Leidse auto sloeg over de kop bij Cidemborg Gistermorgen om negen uur is op rijks weg nr. 26 onder dc gemeente Cuiemborg een personenauto, bestuurd door A. Kal- meijer uil Leiden, by het uitwijken voor een tegenligger over de kop geslagen. De heer Kalmeijer werd ernstig gewond in het St. Barbara-ziekenhuis opgenomen. Vanmorgen was zyn toestand redeiyk. De tegenligger, een gele bestelauto, pro beerde op het moment dat de personen auto uit de richting Utrecht kwam aan rijden, een voor hem rüdende auto te passeren, waardoor er voor de personen auto geen ruimte op de weg overbleef en de wagen in de berm raakte, begon te slingeren en over de kop sloeg. Been gèbroken De 61-jarige mevrouw D. v. d. M. is gis termiddag op de hoek RijnstraatHóge- :rd gevai'.en en heeft haar linkerbeen zins i iag te helpen bij de collecte, wordt verzocht zich morgenavond tussen 7 en half 8 op te geven als collectant bij het bestuur van de t.b.c.-vereni- ging, Logegebouw, Steenschuur 6. Vooral voor de ochtenduren hebben wij nog vele collectanten nodig. Filmmiddag voor N.S.W. Insekten: Vijanden van de gezondheid Op 7 april was het tien jaar geleden, dat de Wereldgezondheidsorganisatie, één van de onderafdelingen van de Ver enigde Naties, werd opgericht. Ter ge legenheid hiervan had de B.P.M. voor de afdeling Leiden van de Nederlandse Studentenvereniging voor Wereld rechtsorde twee films beschikbaar ge steld, die gistermiddag in het Pryta neum werden vertoond. „Strijd zonder einde", een film van Bert Haanstra. die in Venetië werd bekroond, geeft een beeld van de insektenbestrijding in Egypte. Èr zijn thans ongeveer twee duizendmiljoen mensen op aarde, maar op iedere vierkante kilometer leven evenveel insekten. Sommige werken met de mens samen, doch de meeste zijn ware doods vijanden van de bewoners. Dat blijkt wel duidelijk uit het feit, dat in sommige lan den de helft van alle sterfgevallen door deze dieren wordt veroorzaakt. Er moet daarom een ware oorlog tegen deze be strijders van onze gezondheid worden ge voerd. De rolprent liet heel duidelijk zien hoe in Egypte de sprinkhanen wor den bestreden. Het gaat er hier om te do den of gedood te worden! De tweede film „Malaria" liet de ont wikkeling van de parasiet zien, die, in het lichaam van een slachtoffer beland, hoge koortsen veroorzaakt. De orimitieve mid delen, waarmee de inlanders de malaria trachten te bestrijden, kunnen door de tegenwoordige internationale samenwer king worden vervangen door de nieuwste methoden. Dr. A. IV. Gerritsen wordt hoogleraar in Indiana Dr. A. N. Gerritsen, wetenschappelijk medewerker aan de Stichting voor fun damenteel onderzoek op het gebied van de materie (F.O.M.), gevestigd in het Kamerlingh Onnes-laboratorium te Lei den, is benoemd tot „associated' hoog leraar aan de Purdue University te La fayette (Indiana, Verenigde Staten). Promoties te Leiden Aan de Leidse universiteit is gepro moveerd tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift getiteld „De reac tie van phenol met formaldehyde", de heer H. G. Peer. geboren te Hilversum en thans wonende te Rijswijk. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Re acties van aminozuren en peptiden met aromatische aldehyden", de heer E. L. Th. M. Spitzer, geboren te Moravska Os tra va-Vitko vice (Tsjechoslowakije), en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- :n natuurkunde op proefschrift getiteld .Specific heats at low temperatures", de heer D. G. Kapadnis M.Sc., geboren te Sompur-Dyane, Dist. Nasik, Bombay State (India), en thans wonende te Lei- Kerkedag classis Leiden Op de laatst gehouden Hervormde clas- sicale vergadering van de classis Leiden werd het Breed Moderamen opgedragen, uitgebreide commissie samen te stel- om te komen tot een organisatie van Kerkedag in deze classis. In deze com missie hebben zitting de dames da. Van Everdingen te Leiden, G. J. Stroo, secre taris, Dorpsstraat 9, Koudekerk aan den Rijn, en de predikanten ds. F. Offerin- ga te Katwijk aan Zee ds. P. Kloek te Leiden; ds. H. J. Bogers te Alphen aan den Rijn; ds. T. D. van Soest te Rijn- saterswoude en ds. S. L. Knottnerus te Hillegom. Deze brede commissie heeft als op dracht gekregen, om in september, als de classis weer bijeenkomt, met een uit gewerkt plan te komen voor zulk een Kerkedag. W. A. Terwijn directeur van Lissese h.b.s. Drs. W. A. Terwijn uit Kerkrade is be noemd tot directeur van de r.k. h.b.s. te Lisse. De nieuw benoemde directeur is op 14 oktober 1913 in Amsterdam geboren. Momenteel is hij als eerste leraar aan de \k. h.b.s. te Kerkrade verbonden. Bo vendien geeft hij les aan het St. Bernar- dinus college, afdeling gymnasium, te Heerlen. De echtgenote van de directeur heeft dezelfde studie gemaakt als haar man en bezit ook dezelfde bevoegdheden, name lijk wiskunde, natuurkunde, mechanica en kosmografie. Vereniging suikerzieken afdeling Leiden De afdeling Leiden en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Suiker zieken hield gisteravond in De Kleine Burcht haar jaarvergadering. Voorzitter J. Wilbrink feliciteerde in zijn openings woord de heer Veendbrp met zijn jubi leum bij de Hortus. Voorts drong hij er bij de aanwezigen op aan, zoveel mogelijk leden te winnen en de vereniging finan cieel te steunen. In zijn jaarverslag vermeldde de secre taris. dat de afdeling op 1 januari van dit jaar 421 leden rijk was. Het verslag van de penningmeester gaf een batig saldo aan van ƒ812.18 De bestuursleden H. Veendorp en H. van der Leek. die aan de beurt van aftre den waren en zich herkiesbaar hadden gesteld, werden bij acclamatie herkozen. Er werd besloten een commissie voor pro paganda in te stellen. De heer Van der Leek werd tot vooriitter benoemd. Met een gezellig praatje van de direc teur, de heer N. Bloemendaal, over het werk van de vereniging, werd de bijeen komst besloten. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties UITBREIDINGSPLAN De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 16 april 1956 heeft bepaald, dat voor het gebied, begrensd door de bestaande bebouwing ten noord oosten van de Rijnsburgerweg, de Hout laan. de Maredijk en de spoorbaan, met uitzondering van het gebied, begrepen in het uitbreidingsplan „Leiden-Boerhaave- laan", een herziening van het uitbrei dingsplan, vastgesteld bij raadsbesluit van 6 november 1933, sedert gewijzigd, wordt voorbereid. Leiden, 19 april 1956. De burgemeester voornoemd, J. C. van Schaik, Weth.-loco-burgemeester. VERORDENING OP HET BOUWEN EN SLOPEN Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat van heden af gedurende drie maanden op de Secretarie dezer gemeente (afdeling Openbare Werken) voor een ieder ter in zage ligt de door de Gemeenteraad in zijn vergadering van 19 december 1955 vast gestelde verordening, houdende wijziging van de verordening van 12 oktober 1905 (Gemeenteblad no. 25) op het bouwen en Bovenstaande verordening houdt voor schriften in betreffende de bouw van schuilkelders in meergezinshuizén van tenminste drie woonlagen. Leiden, 19 april 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd. de secretaris, J. Bool. de burgemeester J. C. van Schaik, Weth.-loco-burgemeester. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes Phildppus zn van A v d Fluym en J de Geus; Jan zn van A Fi'lippo en C Weij; CorneMs Jeroen zn van C J Kuijt en C Houwaart; Annemarie an H Looijenga en J v d Kootj; Wil lem Gerriit zn van L Koelewijn en R Reu rink; Theo Hendrikus zn van A Velithui- en A E 1© Blianc; Jeroen zn van A M de Rijk en H H J Lutjeveld. GEHUWD: E G R Beer en M C H Blans- tar; J van Wanrooij en K Massing; J Harms© en H M de Roo; A Stouten en A M A Nieumeijer; P J de Raad en T van Laar; J W Hartman en H M Uijlen- broek; L F A Peijnenborg en J E Verleg; C H Ravensbergen en K v d Voord; A U Abbas en R J Brouwer. OVERLEDEN: W M A Oppelaar, man, 71 jr; E Verstraaten. wed van Van Gijzen, 75 j<r; M A Dee, wed van Molenaar, 82 jr; C Nasveild, oman 24 jr; T J Zwetsloot:, man, 77 jr; J Riethoyen, wed van Fabel, 85 jr; A H Men tink. fauisvr. van Paardenikoopar, 62 jr. IVOROL: De Tandpasta van standing Rotterdams Philharmonisch Orkest gaf jeugdconcert Voor de laatste maal in dit seizoen had gistermiddag in de Stadsgehoor zaal een jeugdconcert plaats, georganiseerd door de Mij. voor Toonkunst en uitgevoerd door het Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse. De belangstelling was ook deze middag groot, zodat het programma tweemaal achtereen moest worden gegeven. Flipse een opmerkelijke Het c t werd geopend r program manu mm er, de ouverture Don Giovanni van Mozart. Zoals gewoonlijk geschiedt bij deze concerten, leidde Flipse de uit te voeren verken met enkele v. den in. waarbij hij de belangstelling der jeugdige toehoorders stellig wist gaande te maken. We hebben daarbij tot onze geruststelling vernomen, dat Don Juan ist veel moeilijkheden ook veel-vrolijk, heid in het leven van zijn medemensen heeft gebracht; voorts zouden we César Francks bijnaam, hem door zijn leerlin gen gegeven, nl. „Ie père angéllque" toch ndet willen vertalen als „de hemelse vader". Ten slotte was Franck, gelukkig, »n zeer bescheiden mens. Over de vertolking van de ouverture Don Gdovannd schreven we gisteravond reeds in verband me>t het K. en O.-con cert. Maar geestdrift gevoelden we bij de uitvoering van het laatste deel van Francks symfonische geddcht Psyché, een affiniteit vertoont. Uitstekend was vervolgens de vertol king van Ravels Introduction et Allégro voor harp en kamerorkest, waarbij de solopartij werd uitgevoerd door MaTgot Broeders. De soliste gaf eens temeer blijk van haar zeer grote gaven als harpiste, terwijl het orkest op subtiele en muzikale wijze begeleidde. Jammer dat na dit staaltje van muzi kale smaak en verfijning Tsjaikofski's ouverture 1812 op het programma stond. Gelukkig vindt men ook in dit wat ver ouderde en nogal luidruchtige stuk .pro grammamuziek voortreffelijke fragmen ten. In elk geval verdiende de uitvoering alle lof. Het enthousiasme van de toehoorders bewees, dat ook dit jeugdconcert een diiepe indruk heeft achtergelaten en dat de Mij voor Toonkunst derhalve met de organisatie der jeugd concerten een loffe lijke culturele arbeid verricht. Dr. J. van dei Veen

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3