CHRISTELIJK Moderne mens is niet zo gezond als het lijkt Alleen de Gerefbelijdenis heeft reclit in Herv. kerk ZWITSAL Voorstel tot terzijdestelling van vervangingsformule Niet tè ernstig donderdag 19 april 1956 I iering jubileum Geref. Bond Ds- Jac. Vermaas benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau 7N de Domkerk te Utrecht kwamen gistermorgen de leden van de Geref. Bond bijeen ter viering van het 50-jarig bestaan van hun bond. En in deze prachtige oude kerk kreeg de indrukwekkende rede van prof. dr. J. Severijn, de voorzitter van de bondeen bijzonder cachet. Prof. Severijn wees immers in zijn rede, die wij gisteren reeds publiceerden, met grote klem op de belijdenis der vaderen. En was het niet óók in de Domkerk, dat onze vaderen hun geloof beleden? Niet minder indrukwekkend was '8 middags in Tivoli het ogenblik, waar op de veteraan van de Geref. Bond. Zijne Excellentie generaal L. F. Duy- maer van Twist, het spreekgestoelte beklom. De krasse 90-jarige grijsaard vertelde hoe hij sinds de oprichting bt stuurslid van de bond is geweest. De taak van de bond is en was de kerk in haar desolate toestand terug te roe pen tot Schrift en Belijdenis. De bond heeft een brede plaats eekregen temid den van het kerkvolk, het duidelijkst is haar betekenis te beseffen, wan: men eraan denkt hoe het geweest ziin wanneer de bond er niet was weest. aldus de 90-jarige. Hij riep de honderden aanwezigen op, op hun post te blijven en zich met liefde te blijven geven aan het werk van de bond tot zegen van de kerk der vaderen. Ter gelegenheid van het jubileum bood prof. Severijn daarna namens de bond aan generaal Duymaer van Twist een foto van het bestuur aan, gevat in een zilveren lijst. Afwijkend van 1 vervolgens de C. woord, die behalve zijn felicitatie ook een bijzondere onderscheiding bracht. De penningmeester van de bond, ds. Jac. Vermaas te Veenendaal, mocht namelijk van de burgemeester verne men, dat hij ter gelegenheid van het jubileum door Il.M.de Koningin tot rid der benoemd was in de orde van Oranje-Nassau. De burgemeester over handigde ds. Vermaas de versierselen behorende bij de onderscheiding. Nadat ds. Vermaas een kort dank woord had gesproken, kreeg hij gele genheid tot het houden van zijn rede over: ..Het overgeleverd geloof. Na een overzicht van de ontwikkeling van de kerk in de voorgaande eeuwen kwam ds. Vermaas op de tegenwoordi ge positie van de kerk, waarbij hij in het bijzonder de aantasting van de be lijdenis besprak. Boek VAN DE DAG Handboek der Ziekenverpleging, deel II Inwendige ziekten, door dr. J. Ilekman. Ultg. J. H. Kok N.V. Kampen. Dr. Hekman heeft met medewerking van zijn schoonzoon dit deel van zijn bekende en alom gewaardeerde hand boek herzien en aangevuld. Het is niet eenvoudig, gelijke tred te houden met de vooruitgang van de medische weten schap. De wijze waarop bijv. de bloed- stoi'.ing in dit boek opgevat wordt, be hoeft al weer aanvulling, al kan men van de zusters niet eisen, dat ze dit allemaal moeten weten. Maar in een „handboek" mag men een uitgebreider schema verwachten. Deze opmerking doet niet af aan de grote waardering die docenten en zusters ook voor dit deel zullen hebben. De uitgever zorgde voor een mooi boek tegen betrekkelijk lage prijs. Het gaat om het gezag van de be lijdenis ónder het absolute gezag var het Woord Gods. De belijdenis heeft weliswaar slechts afgeleid gezag, zij wijkt alleen voor een beroep op Gods Woord en niet voor enig ander argument. De belijdenis ontleent haar gezag aan de Heilige Schrift en die belijdenis moet dan ook beleden worden en niet beschouwd worden als een eerbiedwaa.- dige antiquiteit. Het gaat de Gereformeerde Bond er niet om een partij te zijn of een partij- macht te vormen, maar om het geloof, dat de Heiligen is overgeleverd, een ge loof, dat in de belijdenis is neergelegd En deze Geref. belijdenis heeft tenslotte alleen recht in onze Hervormde Kerk, zo riep ds. Ver maas uit. Als wij in de Hervormde kerk blijven, dan ligt hieraan het geloof ten grondslag, dat wij van Gods wege hiertoe de roeping hebben Wij moeten zijn het geweten der kerk en alle middelen en wegen moeten aangewend worden, op dat de Hervormde kerk zich weer zal openbaren als de Geref. kerk. Ten slotte verklaarde ds. Vermaas nog, dat de Geref. Bond zich nauw met andere kerken van de Geref. gezindte verbonden voelt. „Onze strijd kan u niet onverschillig zijn; wij roepen u op mee te worstelen en mee te lijden Laat er een grote bewogenheid zijn over de versplintering. Briefwisselingen zijn dikwijls zo vermoeiend en moedeloos, r laten we dag aan dag bezig zijn de breuk te heratellen", aldus ds. Vermaas. De aftredende bestuursleden ds. J. Vermaas te Veenendaal, dr. H. Bout te Utrecht en ir. G. B. Smit werden allen bij acclamatie herkozen. Als afgevaardigde was namens de Ned. Herv. synode aanwezig ds. L. Kievit te Woerden, namens de theologische fa culteit te Utrecht prof. dr. G. Quispel, na mens de NCRV mr A B Roosjen; voorts E. P. Verkerk en ds. J. Fokkema en de curatoren prof. dr. F. W. Grosheide en dr. R. Smilde voor de Geref. kerken en prof. W. Kremer en ds. J. H. Velema voor de Chr. Geref. kerken. Ook alle verbanden op G.G. binnen de Ned. Herv. Kerk wa ren vertegenwoordigd. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen: te Stellendam, E. J. Schim mel te Hei en Boeicop; te Amersfoort, J. J. Poot te Delft, Aangenomen: naar Genève (Ned. Pro>. Gem.) H. Bart'.ema, luchtmacbt- predikant te Eindhoven. Bedankt: voor Gouda. H. Harkema te CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Huuriem-N. (voor de 2e maal) D. H. Biesma te Hoogeveen. de vrije gemeente te Amsterdam op 13 mei a.s. hebben vervuld. Het be stuur der vrije gemeente heeft nu prof. Pos' vriend, prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. bereid ge vonden die dag te spreken. Deze hoopt naar aanleiding van Pos' heengaan, in wysgerig-rellgieuze trant, over „De waarheid zal u vrij maken" (Joh. 8:32) een overdenking te houden. Advertentie Gij hebt Mij liefgehad Vader, hetgeen Gij Mij gegeven hebt Ik wil dat waar Ik ben ook zij bij Mij zijn om Mijn heer lijkheid te aanschouwen, die Gij Mij gegeven hebt, want Gij hebt Mij liefgehad vóór de grondlegging der wereld." Zo bidt Jezus voor ons aan het slot van Zijn Hogepriesterlijk Dat kan EEN WOORD VOOR VAN DAAG Advertentie Gezonde Bal? fes MELODIE en WOORD der Ether golven VRIJDAG 20 APRIL 1958 Hilversum 1. 402 m. KRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram: 7.45 Morgengebed eu liturg, kal; 800 Nws en weerber; 8.15 Gram; 9.00 V d vrouw; 9.36 Waterst; 9 40 Schoolradio: 10.05 Gram; U.OO V d zieken; 14.40 Instr. Octet; 12.00 Angelus; 12.03 Lichte muz; 12.30 Land en tuinb meded: 12 33 Wij - rouwen van het and; 12 40 Hammondorgelspei: 12.55 ..10 Ja- rig bestaan v h Centrum v. d. Nederl. Kath. Vrouwenbeweging", rep.; 13.00 Nws en kath nws; 13.20 Lichte muz; V d vrouw; 14.00 Strljkork; 14.35 Lichte muz; 15.00 Schoolradio; 15.30 Piano en viool; 16 00 V d zieken: 17.00 V d Jeugd; 17.15 Kinder koor; 17.35 Sportpraatje; 17.40 Koersen. 17.45 Planorecital; 18.05 Amui muz; 18.30 Vragen beantw; 18.45 Gram; 18.56 Prof Romme spreekt; 19.00 Nws; 19.10 Regeringsultz: Ru briek „Verklaring en Toelichting"; M. IV. Griethuysen: „Meer ruimte in de vakan tie"; 19.20 Regeringsui'.z; Emigratierubriek 1 H. A van LuykHet emigratiepraatje; :j.30 Gram; 20 20 Act; 20.35 De gewone man; 20.40 Lichte muz; 21.00 PoUtieke Fo rum: 2130 Amus muz; 21.55 „Grootouders, kinderen en kleinkinderen", caus; 22.05 Symf ork en soliste: 22.45 Avondgebed en liturg kal; 23.00 Nws; 23.15—24 00 Gram. Hilversum: 298 m VARA: 7.00 Nws: 7.10 Gym: 720 Gram; 8.00 Nws; 8..— Gram; 3.45 V d hulsvr; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram: 0.40 Schoolradio VPRO: 10.00 Thuis, caus; 10.05 Morgenwijding. VARA: 1020 V d kleuters; 10.40 Gram; 10.50 Orgelspel; 11.15 Voordr; 11.35 Volksliederen. AVRO: 12.0 Orgel en viool; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Gram; 13.00 Nws; 13 15 Meded of gram; 13.20 Lichte muz; 13.55 Beursber; 14.00 Pianorecital; 14.20 Lit terair progr; 14.40 Sopr en piano; 15.00 Ge var progr; 15.50 Ac:. VARA; 16.00 Muzikale caus; 16.30 V d Jeugd; 17.C0 Muzikale caus; 17 40 Instr kwint; 18.00 Nws; 18.15 Act; 18.20 Accordeonork en aollst; 18.45 Tot nieuw bestel verbonden, lezing; 19.00 V d kind; 19.10 Kiezen of Kelen, klankb over het stemrecht VPRO 19.30 Dertig Jaar gele den: 19.45 Rotterdam-Ahoy; 20.00 Nws; 20 05 Boekbespr; 20.10 Vioolduo; 20.30 Benelux; 20 45 Rembrandt. VARA: 21.00 Ritmisch strijkork; 21.30 Etherforum; 22.10 Buiten!, weekoverz; 22.26 Instr kwart, en soliste, VPRO: 22.40 Vandaag, caus; 22.45 Avond wijding. VARA. 23 00 Nws; 23.15-24.00 Ka- merork. Puzzel N mee V 2 7 li Engeland. BBC Home serv. 330 m. 12 00 V d scholen; 13.00 Any Answers? 13.30 Ge var muz: 13 56 Weerber; 14.00 Nws; 14.10 Gevar progr; 14 40 Onbekend; 15.00 V d. scholen; 16.00 Twintig vragen; 16.30 Orkest- conc: 17.30 Hoorsp m muz; 18.00 V d kind; 18.05 Weerber; 19.00 Nws: 19.15 Sport; 19 30 1 Koorzang: 19.50 Caus; 20.00 Gevar progr; 20.45 Klankb; 21.15 Concertork; 22.00 Nws 2215 Caus; 22.45 Recital; 23.15 Caus; 23.25 Sport; 23.45 Pari overz; 24.00 Nws; 0.08—0.1? ÏF| 1 ZO Si SA 2.7 m. 12 00 Mrs Dale's Dagb; 12.15 Voordr.. 12.30 Lichte muz; 13.00 Pari overz; 13.15 Dansmuz: 14.00 Orkestconc; 14 45 V d kleu- ers; 15.00 V d vrouw; 16.C0 Mil ork; 16.45 Amus muz; 17.15 Mrs Dale's Dagboek; 17.30 Orgelspel; 18 00 Gram; 18.15 Gevar muz Horizontaal: 1 Onecht. 5 oog van eer. fototoestel. 8 kluchtig. 10 zangnoot. 11 Chin.maat. 12 bestaat. 14 opzet, 17 be vel. 19 het leggen der vogels. 20 zalf. 23 zangnoot. 24 klaar, 27 dier, 29 vreemd, spektakel, 11 vrucht, 13 roe, 15 lyrisch gedicht. 16 laatsleden. 18 reeds. 21 vin nig. 22 hoofddeksel. 26 aanzien. 27 ge zinslid. 28 reeks. OPLOSSING PUZZEL No. 392 1 Vestiaire, 2 monsteren. 3 handgreep, 4 verbreken, 5 uitreiken. 6 herenboer. 7 brekebeen. 8 resolutie. 30 Hoon Discussie: 22 00 Geia Act: 23 20 Gevar muz: Gevar rr.uz; 0 45 Progr 0.55—1 00 Nws Brussel 324 m. 12.00 G 12.34 Gram; 13.00 Nwi Schoolradio; 15.45 Gram 21.00 Pianospel. 21.1 18.20 Kamermuz 10.00 Nws; 19 40 Gra Mozart; 20 15 Ork c coop: 21.25 Ork co 22 15 Causerie en c 21 10 Kunstkaleidos- (verv); 22.00 Nws; ïclmbelrecital; 22 56— m12 00 Lichte VenkoJc pastilles „Vader, Ik wil... Jezus zeggen om- dat Hij Gods wil volbracht heeft tot in de dood toe. En wat Hij wil dat opent voor u en voor mij, voor ieder die gelooft dat Hij Gods Zoon is, een toekemst die zo verblindend mooi is dat wij er ons geen voorstelling van kunnen maken. Het perspectief van eeuwig te mogen zijn in Gods heerlijk heid en eeuwig Zijn' liefde te mogen beleven! Mens, al komen alle aardse zorgen op u afgestormd zodat ge nauwelijks meer weet waar ge het zoeken moet; al zijt ge tot de dood toe bedroefd om leed dat ge moet doormaken God heeft u lief en GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN Standpunt commissie: Niet bewezen dat formule in strijd is met de Heilige Schrift r\ E Generale Synode der Geref. Kerken is gistermiddag begonnen met de behandeling van de bezwaarschriften, die ingediend zijn over de zgn. vervangingsformulc. Zoals bekend werd deze formule opgesteld door de bijzondere synode die in 1946 werd gehouden, ter behandeling van de bezwaarschriften tegen de besluiten der synode van 19431945. Zij diende om de bekende resolutie van 1905, die toen de standpunten over verbond en doop verzoende, te vervanren door een andere formulering, die uit voeriger de twee zijden van het genadeverbond zou belijden. Nadien is deze formule op alle sedertdien gehouden synodes het onderwerp van bespreking geweest. In het rapport van de synodale com missie wordt uitvoerig op deze bezwaar schriften ingegaan, maar het houdt zich hoofdzakelijk bezig met die van br. C. Kars^en c s. te Bodegraven, van de ïniging tot herstel van de kerkelijke eenheid der geref. belijders en de ker- keraad van Dokkum. In vele bezwaarschriften wordt intrek king of terzijdestelling van de vervan gingsformule gevraagd. De commissie constateert echter, dat in geen daarvan bewezen is. dat de vervangingsformule in strijd is met de Heilige Schrift of de daarop berustende belijdenisgeschriften. Ook de andere aangevoerde argumenten hebben niet aangetoond dat de redenen, die leidden tot de opstelling der verv. form, vervallen zouden zijn. heerlijkheid. Omdat Jezus het wil. En omdat Jezus de macht heeft om Zijn wil te volvoeren. Kom toch tot uw Heiland, toef Hij wil u opnemen in Zijn eeuwige I langer niet! Geestelijke volksgezondheid onder de loupe medische wetenschap van de laatste 75 jaar overziet, komt men onder de indruk van de geweldigevooruit gang en uitbreiding, die de natuurwetenschappelijke geneeskunst heeft onder gaan. Kon één mar de heelkunst in volle vang beoefenen, thans dit volslagen onmogelijk tege^kanker' Inleidend artikel van dr. Joh. J. Neutehoom voedbaarheid, wijkingen, gebrek centratie, leermoeilijk heden op chool bij kinde ren zijn volgens deskundi gen in veel gevallen toe te schrijven aan geestelij ke verwaarlozing en ge- dat de natuurwetenschappe- de moderne geneeskunst, brek aan liefde in de prille vroeger ijjke geneeskunst haar gren- Het gevoelsleven van de Jeu8d- nrn" gaat bereiken. We wach- mens is vergeleken met een TM pT AAT5. nog op een afdoend mid- see, die.Itrnstoloje deining FerDE0°E™E verkalking, op een stof zo- wogen door de rukwinden aan hetzelfde als penicilline of streptomi- der emoties. Deze gaan cine om alle verkoudheden steeds gepaard met func- en griep te bestrijden, op tieveranderingen van de een middel om zweren van menselijke organen en sys- maag en twaalfvingerige temen, darm te voorkomen, waar- U "kent het blozen van geworden. Steeds cialismen hebben zich van het geheel afgesplitst Vroe ger had men de dokter, die alles kon en alles wist en alles deed. Nu heeft men de huisarts die geassisteerd wordt door de chirurg, de hartarts. de '^„blijft aïs' weinig maagdarmarts. de longarts, de vrouwenarts, de huid- vc i iicii Lyjo_ arts, de oor-neus-keelarts, ^iks*mond „'eet de oogarts, de zenuwarts, de röntgenoloog, de labo ratoriumarts, de bacterio loog. Uit deze opsomming, die niet volledig is, ziet u. venstaande zou denken, dat tal van artsen zich taak hebben gesteld klein onderdeel van de neeskunst te leren en te beoefenen. Dat deze splitsing d kennis en technieken va de onderdelen buiteng' schaamte,* het bleek iog den Van schrik, het beven te van angst, het huilen de verdriet, ver die zich zonder de toesahouwer EN TOCH is de moderne Maar ook de inwendige mens niet zo gezond als ganen doen mee: het hart op grond van het bo- klopt sneller bij vrcugdevol- probleem. Jeugdcrimina liteit is geen misdadigheid in de eigenlijke zin van het woord, maar een verschijn sel van het gevoelsleven dat door emotionele verwaarlo zing niet of onvoldoende tot ontwikkeling gekomen is. Andere verschijnselen zoals u tisch gedrag, ontsporing. ODenbaren verwildering en angst wor- openoaren. den tQt dezelfde 00rzaak herleid. Er is een ontstellend ge le verrassingen, de adem- brek Weet u hoe dat komt? haling stokt bij schrik, de Dat komt omdat de mens darmfunctie wor meer is dan huid, spieren, door angst. Ook deze botten, vloedvaten, hart, schijnselen zijn door de er- longen nieren enzovoort. De varing gemeengoed gewor- mens heeft nog «*en ziel. den. Echte zielkunde is geen tuurwetenschap, het heeft uitgebreid, geesteswetenschap. Zij die wij niet spreekt vanzelf. De vorde- heeft een ander voorwerp nen waarnei studie dan de natuur- wondert ons echter niet dat genees- telkens terugkerende emo- een ande- ties blijvende stoornissen in Geestelijke de werking van hart-, maag of ingewanden kunnen ver- wci uc oorzaken. De verhoogde fundament waardoor de geestelij- ringen, die de laatste 75 jaar op geneeskundig ge- wetenschappelijke bied zijn gemaakt, overtref- kunst. Zij heeft fen die van alle vorige eeu- re werkwijze, wen tezamen. De grote cho- spanningen zijn lera-, pest- en pokkenepi- kelijk als de spanning demieën, die vroeger hon- de bloedvaten maar derdduizenden ten grave hebben geen instrument sleepten, komen in de be- de bloeddrukmeter schaafde landen niet meer y, getal De kraamvrouwen- drukken. Verdriet! iigelingensterfte ZOrg, liefde zijn evi zijn tot minimale getallen kelijk als de teruggebra.cht. De tubercu- twaalfvingerige d: losebestrijding geschiedt het hoge zuurgehalte zeer effectief. De perateur de maag, kan de chirurgie van elk menselijk orgaan ter hand nemen De toepassine van de hygiëne en de moderne voedingsleer is algemeen, fjj, De gemiddelde 'eeftijd door al deze het oordeel van prof. Baan zou in ons land de straf rechter met 80 pet minder Er zijn echter nog tal gevallen te doen hebben als functieveranderingen, de geestelijke volksgezond- ktin- heid op hetzelfde niveau stond als de lichamelijke. De nood van de geestelij ke volksgezondheid is groot. De Christen heeft even wel in de bijbel een hecht fundament waarop de gees telijke volksgezondheid op gebouwd moet orden. In een volgend artikel zal Nieuwsbrief, hierover een predikant december 1954 door schrijven. we bloeddruk bij steeds voort als durende spanning is er een *e voorbeeld van. Volgens de geen foto om ze leggen, geen slang om ze uit het lichaam te halen, buisje te doen en te de Wereld Gezondheids Or ganisatie werd vitgegeven, e van komt in de beschaafde we- 3 - - hebben reld deze soort afwijkingen de nieuwe wereldburger neDDen zelfs daarvoor reeds. I be- tien personen in die mate voor. dat ze tegelijk te stellen zijn lichamelijke ziekten gedeeltelijke ongeschiktheid selfs daarvoor reeds. Een kinderpsycholoog, een kin net derarts en twee paedago- die S®11, zu"en e'k van hun arbeids- kant artikelen bepaalde facetten belichten. Het grote bezwaar van zaken. Het is duidelijk, dat zal Ten zenuwarts deringen met tientallen ja- de moderne geneeskunst is, de geestelijke giëne gestegen Vijfenzeventig jaai den was deze nog geen 40 delt jaar, nu zijn we 'e 70 ge- maa passeerd. Het aantal sterf- ziel gevallen per 1000 zielen per tale jaar is in Nederland van 25 lijke functies maar tot 7 gedaald. zelfde pe- met zijn psychische lichaam Behalve de totale mens, die kant is e lichaam is, de to- gogische kant kenman over onderlinge medische verhoudingen in het be- m paeda- dr,jf. De sociale cn econo- het pro- mische zijden met zijn lichame- bleem der geestelijke hy- vraagstuk zijn nn' ook giëne. Het geestelijk emo- terblijven, riode in ogenschouw geno- ties ontgaat aan de metho- ontwikkeling van het ge- men. Men heeft de indruk, dieken en technieken van voelsleven, moeilijke op- ach- de vorige involdoende den °P zichzelf reeds tot een serie artikelen aanlei ding kunnen geven. Voorts is de commissie van oordeel, dat de huidige kerkelijke situatie wegne ming der formule zonder meer moei lijk als een geëigend middel tot herstel de kerkelijke eenheid kan worden aangemerkt, in strijd is met de kerke lijke waarachtigheid en de weg opent tot bestrijding van waarheden, die niet mogen worden prijsgegeven. En zij stelt voor te besluiten de Verv. form, noch te herroepen, noch om andere denen terzijde te stellen Een ander geluid Niet minder dan veertien sprekers gaver, zich in eerste instantie op om hierover het woord te voeren. Bijna allen hadden waardering voor het werk der commissie. Desniettegenstaande liep het oordeel over de conclusies der commissie nog al sterk uiteen. Verschillende sprekers zouden toch maar liever de formule ter zijde gesteld zien, om daarmee de eenheid te bevorderen en rust en vrede te herstellen. Ds. J. van Herksen bestreed de missie, dat de synode op dit punt „met machteloosheid geslagen" is. Met de commissie wil ook hij geen reductie van de belijdenis, maar wel van de belijdenisinterpretatie, juist om meer ruimte te geven. Hij voelt zich bezwaard, omdat elke suggestie in deze richting ontbreekt de formu le is toch geen onlosmakelijk deel van het fundament der kerk. terwijl het handhaven van het bindend karak ter van een formulering, die zoveel be- waar ontmoet, grote bezwaren heeft. Dogmatisch zijn de aangevoerde be zwaren tegen de formule onvoldoende, maar anderszins is terzijdestelling wel gewenst. In dit verband vraagt hij voortzetting van de pogingen tot -- menspreking met de bezwaarden ii eigen kerken, met de chr. gerefor meerden en de geref. kerken onderh. art. 31. Ds Kamper was van mening, dat iets aan de intrekking moet vooraf gaan. Hij vroeg zich echter af, of het rapport wel het antwoord op de be zwaarschriften kan zijn. In verschillen de onderdelen, meende hij, heeft de commissie de mening van de bezwaar den niet helemaal duidelijk en juist weergegeven. Ouderling Scholten had als lid va.. commissie een „minderheidsrapport" Voor vervolg zie pagnia Dr. A. J. Visser lector R.U. te Groningen Dr. A. J. Visser te Loneerhouw is be noemd tot lector aan de R.U. te Gronin gen. Aan deze universiteit wordt een nieuw lectoraat in de kerkgeschiedenis Ingesteld. Dr.. Visser zal doceren in de gnostiek en in menechlsme. De nieuwe lector werd geboren in Molkwerum, waar hu zich toen door zelf studie bekwaamde voor het Staatsexamen toelating tot de universiteit. Hij studeer de aan de Gem. Universiteit te Amster dam theologie. Na in 1942 door het Prov. kerkbestuur van Friesland tot het predikambt te zijn toegelaten, was hij achtereenvolgens werkzaam als huiprediker te Raalte, Beilen en Nieuw Buinen. Na de oorlog werd hij predikant te Bierum (Gr.), waar hij door prof. dr. Th. L. Haitjema werd bevestigd en vandaar vertrok hij naar zyn tegenwoordige standplaats Lon- gerhouw en Schettens. In 1948 deed hij doctoraal examen in de theologie, hoofd vak kerkgeschiedenis cum laude en in 1053 promoveerde hij cum laude aan de R.U. te Groningen. Promotor was prof. dr. J. Lindeboom te Groningen. Na zijn promotie schreef hij artikelen over Gnostische onderwerpen en vorig jaar schreef hij een studie over dat onder- Dr. A. J. Visser is momenteel praetor van de Ring Makkum, lid van het Rome Convent, Raad van kerk en Israël enz. Hij doceert reeds een paar jaar te Leeu warden. waar hij mede de z,g. catecheten opleidt. Hoogleraars benoeming dr. S. van der Linde Binnen afzienbare tijd is de benoe ming te verwachten van dr S. van der Linde, predikant te Locnen aan de Vecht, tot buitengewoon hoogleraar in de kerk geschiedenis aan de theologische facul teit van de Utrechtse universteit, waar voor zoals wij reeds meldden een post op de begroting van O. K. en W. is ge plaatst. Dr S. van der Linde is lid van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk. 113. „Is alles u duidelijk, dr. Balman?" vroeg hij eerbiedig. Dokter Balman aarzelde. ,,Ik weet het niet," zei hij verward en ver moeid. „Ik weet het werkelijk niet. Dit betekent," hij hield op om met zijn hand over zijn ogen te strijken en de buil op zijn kaak een beetje te wrijven als stak die „dit betekent een schrik kelijke verantwoordelijkheid, mijnheer O'Leary." O'Leary knikte „Maar u is het hoofd van het ziekenhuis," zei- de O'Leary. „En terwijl de zaak door het straf gerecht behoort achtervolgd te worden, zou ik toch gaarne het gevoel hebben, dat u, als hoofd van de stichting van het ziekenhuis, tevreden zijt over ons resultaat." „Het lijkt het lijkt onmogelijk," zei dokter Balman. O'Leary keek duidelijk verstoord, maar zei met ingehouden ongeduld: „Is er iets, dat ik over het hoofd heb gezien, dokter Balman?" „Neen, neen, ik veronderstel van niet," ant woordde dokter Balman weifelend. „Misschien heb ik mijn bedoeling niet volko- mn duidelijk weergegeven," zei O'Leary nog al tijd geduldig. „Laten wij weer bij het begin beginnen, dokter Balman, en de zaken in haar logische volgorde uiteenzetten. Ik wil er zeker van zijn, dat het u allemaal helder is „Nee. neen! Dat zal niet nodig zijn." „Ja." hield O'Leary aan, „daar u het hoofd is van het ziekenhuis, dokter, moet u over elke kleinste inlichting beschikken die ik u kan ge- HO u het loof, dat ik het wel begrijp. Dokter Hajek kwam in kamer 18, juist nadat dokter Letheny het ra dium had verborgen. Is het zo niet?" O'Leary knikte en er klonk een snel onder drukt grommend verzet van de kant van dokter Hajek. „Dan worstelden de beide mannen met elkaar en dokter Letheny werd tijdens de worsteling gedood?" Weer knikte O'Leary. „Ja ik geloof, dat ik het begrijp. En toch, het schijnt niet mogelijk." Dokter Balman bekeek dokter Hajek onzeker. „Neen," zei Lance O'Leary langzaam. „Inder daad lijkt het vreemd, dat zuster Keate daar niets van zou hebben gehoord." „Ik geloof, dat zij er iets van hoorde," zei dokter Balman en hij wendde zijn triest gelaat naar mij. Ik maakte het een of ander toestem mend gebaar. „Ja," zei O'Leary. „Want herinnert u zich niet, dat zij naar het einde van de gang ging Hij liet zijn zin onbeëindigd en al sprekend be woog hij even zijn hand en ik was even verbaasd te zien, dat kleine zweetdroppeltjes op de rug daarvan glinsterden, ofschoon het een kille nacht was. Zijn gelaat stond kalm en rustig als gewoon lijk. „O, ja," zei dokter Balman. „Ik herinner het mij nu. Vreemd, dat zij van dit alles niets zag of hoorde, toen zij de deur van kamer 18 open deed en daar een ogenlik bleef staan." Merkwaardig, hoe stil het nu in de kamer was. Niemand scheen adem te halen. Dan verbrak de stem van Lance O'Leary de stilte; zij klonk fel en vreemd en trilde een beetje „Alleen de moordenaar kon dat weten!" Hij wierp snel een blik naar O'Brien „Gauw!" Het laatste woord klonk als de klik van Ik ben eT nooit zeker van geweest, wat er toen gebeurde. Iemand slaakte een gil, terwijl Crole zich op dokter Jajek wierp. Ergens anders werd er weer geworsteld. Gedaanten verwarden zich in druk bewegen er klonken kreten ik merkte, dat ik mij krampachtig aan Maida vast hield de grote gestalte van Jim Gainsay snelde onze ogen voorbij. Dan beheerste de strakke stem van O'Leary de toestand. „In orde, O'Brien," zei hij scherp. Dan scheen de kamer op te klaren; de dingen namen hun normale afmetingen weer aan. Ik staarde en wreef mijn ogen en staarde weer. Dan werden mijn knieën zwak onder mij en k geloof, dat ik een gil gaf. De handboeien glinsterden kil om dokter Bal mans polsen. (Wordt vervolgd yERKIEZINGEN zijn een ernstige zaak en ze behoren ook ernstig te worden genomen. Hetzelfde geldt voor de propaganda, die bij het na- deren van de verkiezingen wordt ge-, l maakt. Ook die propaganda behoort i ernstig te worden bedreven. Propa ganda schijnt in onze tijd nog maarj nauwelijks een aangelegenheid voor r amateurs; het zijn de vakpsychologen' L en de reclamedeskundigen, die hier fcf steeds meer een beslissend woord in al gaan meespreken. vc Propaganda behoort ook daarom je met ernst te worden aangevat, om- ja dat de politieke tegenstander mag et verwachten, dat zijn opvattingen niet het voorwerp zullen worden van laster en dat van zijn meningen geen caricatuur zal worden gemaakt. Helaas heeft de jongste tijd alweerm' bewijzen opgeleverd, hoe snel men ze hier uitglijdt. j z0 PROPAGANDA is dus een ernstige zaak. Maar dat betekent geluk kig niet, dat er nu helemaal geen ruimte is voor humor en voor een kans om de tegenstander eens op een geestige wijze in het ootje te ne- k\ men. Wat dat betreft, moet gelden, d( dat de propaganda, hoe ernstig ook, toch weer niet uitsluitend en al te y ernstig dient te worden genomen. di Vorige week hebben een aantal m inwoners van Bergen op Zoom de gelegenheid, dat de V.A.R.A. vandaar een rechtstreekse televisie-uitzending verzorgde, aangegrepen om voor het televisiescherm van de argeloze kij kers wat propaganda te maken voor de K.V.P. Wij voor ons, die noch met de V.A.R.A. nóch met de K.V.P. iets uitstaande hebben, vonden het nogal een geslaagd grapje, maar we heb ben er ook al verbolgen commen taren op gelezen. JN een van die commentaren hebben we het Bergen op Zoomse grapje al vergeleken gezien met de actie van stoorzenders. Men kan het natuurlijk n met allerlei vérgelijken, maar dit g lijkt ons toch bepaald te zwaar ge schut. De televisie heeft het er trou wens zelf ook wel naar gemaakt, dat ze op deze wijze wordt gebruikt. Be scheidenheid is niet haar grootste sieraad. En hier gold het dan nog de televisie, zoals deze verzorgd wordt door een richting, die zweert bij de doorbraak. Nee, al te ernstig hebben we dit niet kunnen nemen, en we hebben het Bergen op Zoomse grapje kannen waarderen als het ontplooien van een niet onredelijk initiatief. Het heeft, niet zonder gevoelens van heimwee in ons op te roepen, ons herinnerd aan de dagen van weleer, waarin de politieke menings vorming nog veel minder dan nu een graad van perfectionisme had bereikt, waarin nog van alles werd geïmpro viseerd, waarin de vakpsychologen en de reclamedeskundigen nog verre stonden en waarin wc nog in nach telijke uren de witkwast ter hand moesten nemen om op strategische punten de naam van de man onzer keuze onder anderer aandacht te brengen. QEBEURTENISSEN als nu te Ber gen op Zoom zijn er in onze politieke historie te weinig. Geheel ontbreken doen ze niet. We denken aan wat zich eens voor- i deed in 1905, in de grote verkiezings strijd rondom het ministerie-Kuyper. Toen was er een reptielenhandelaar, die zijn etalage vulde met schild padden én daarbij een bord plaatste: „Zo traag zal het gaan onder de libe ralen". En toen zijn ruit met rode menie werd bedorven, kwam er van onze goede reptielenhandelaar nog een tweede bord bij: „Zo doen de liberalen met andermans goed". Bij gemeenteraadsverkiezingen in 1949 bezorgde in een zeker dorp de V.V.D. loonzakjes met stukjes zeep, waarbij deze woorden: „Veel werd er beloofd, maar de V.V.D. begint met de daad. Was uw handen van alle „politieke" onrein, waarmede ,U de laatste weken werd gebombar deerd, met bijgaand stukje zeep". Van a.r. kant werd toen geantwoord: „Stemt zonder zeep maar met plezier de mannen van lijst 4". 'pE weinig scherts dus in een zo ernstig gevoerde strijd. Het was natuurlijk van socialisti sche kant, dat bovendien al de vraag werd opgeworpen, of er in de propa ganda der politieke partijen niet ook een taak schuilt voor de overheid. Maar men begreep gelukkig zelf terstond, dat hier risico's zouden lig gen: „Een wet op het partijwezen is een gevaarlijke zaak. Zij kan garan ties scheppen op het stuk van finan cieel beheer en ten dele van het werven van geld; zulk een wet kan moeilijk het peil van de propa ganda verhogen". Inderdaad, en men mag dankbaar zijn, dat dit besef ook onder so cialisten leeft. Wil zijn voor ernstige, principiële propaganda. Wij menen voorts, dat de humor daarin niet geheel behoeft te ontbreken. Het zou een arm volk zijn, dat er anders over dacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2