Jlicuwe gtihsctfeGfoaroiit Moskou steunt V.N.-actie in Midden-Oosten „Meneer Cals, u speelt vals Kominform is ontbonden Grace Kelly huwde haar sprookjesprins WOENSDAG 18 APRIL 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening: 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. f. ENSERINK CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoflfilfcli Is gfiebleoen aign bert la teijljeaspoer Zevenend'ertigDi1© jaargang No 10630^ ZIE PAGINA 3 VERRASSENDE RUSSISCHE MANOEUVRE Echter worden de aanvallen op Bagdadpact voortgezet MCSKOU/KAIRO/JERUZALEM. 18 APRIL DE SOWJETUNIE heeft een verrassend beroep gedaan op Israël en de Arabische landen, hun conflicten op te lossen op een, voor beide pattijen, aanvaardbare basis. In de betreffende verklaring wordt er op aangedrongen, zich te onthouden van grensincidenten langs de. door de Ver. Naties vastgestelde grens, en de toestand der honderdduizend Ara bische vluchtelingen te verbeteren. De drie belangrijkste punten zijn: il. De Sowjetunie is bereid elk optreden van de Ver. Naties om de vrede in Palestina te versterken, te steunen. 2. De Sowjetunie is van oordeel, dat maatregelen tot dat doel genomen moeten worden, waarbij rekening wcrdt gehouden met de belangen van alle partijen. Tezelfdertijd wordt echter een aanval gedaan op de westelijke mogendheden wegens blok vorming in het Midden-Oosten, en het pact van Bagdad veroordeeld. De Amerikaanse minister Foster Dulles heeft op zijn persconferentie in Washington mede verklaard, dat via de V.N. de vrede in het oosten moet worden gehandhaafd. In de Russische uiteenzetting komt naar voren, dat de Sowjetunie weliswaar het streven van Enigeland en Frankrijk, ge richt op venmindering der spanningen in het Midden-Oosten, waardeert, maar toch wordt de Brits-Frans-Amerikaanse over- GELEGENHEIDS STEMPELS Ter gelegenheid van het in gebruik nemen van drie nieuwe lijnen van de K.L.M., naar Palma de Mallorca Spanje, Karthoem, Soedan en Ankara, Turkije, hebben de posterijen een spe ciaal stempel ontworpen voor de post stukken, die op 25 en 26 april met de eerste vlucht naar hun plaats van bestemming zullen worden gebracht. B K in Engeland PORTSMOUTH, 18 april. DE RUSSISCHE leiders Boelganin en Kroesjtsjef zijn hedenmiddag even over twaalf uur in Engeland aangekomen. De slanke, moderne kruiser Ortzjonikidse en twee bege leidende Russische torpedojagers werden in de Britse territoriale wa teren begroet met een salvo van der tien kanonschoten, afgevuurd door de Engelse torpedojager Vigo. Het was stralend, zonnig weer, toen ad miraal Kotof, de commandant van de Russische vlooteenheid, het zware geschut van de Ortzjonikidse het Britse saluut liet beantwoorden. In het raam van de meest uitgebreide veiligheidsmaatregelen die ooit in vredes tijd z\jn genomen, stond op de kade van Portsmouth een sterk detachement van Scotland Yard. Honderden politie mannen hadden een cordon getrokken rond het havengebied. De hulzen in dc buurt van het Londcnse Claridge-hotel worden onafgebroken in de gaten gehou den. Alle belangrijke punten in de om geving van Portsmouth en alle spoorbrug gen tussen Portsmouth en Londen worden sinds dinsdagavond bewaakt. In Londen krijgen de Russen de beschikking over ge pantserde auto's. eenkomst van 1950 beschouwd al6 eei menging in de aangelegenheden der Ara bische landen en het herstel van het „ko loniale" stelsel in het Midden-Oosten. Zo wel Molotof als Mikojan weigerden! op een persconferentie in te gaan op vragen of het gewenst is. de verzending van oor- logsmaterieel naar het Midden-Oosten te staken. Wait de hernieuwde aanval van de Russen op het pact van pagdad be treft, herhalen wij nog even, dat de Ver. Staten zich daarbij voorlopig niet zullen aansluiten, dooh dat wel de mogelijkheid bestaat, dat Amerika zijn economische steun aan de landen die bij dat verdrag zijn aangesloten, zal verruimen. Engeland, dat met Turkije, Irak. Perzië en Pakistan deel udibmiaaikt van heit verdrag, heeft ruim twee en een half miljoen gulden toege zegd als bijdrage voor de ontwikkeling van de landbouw, de watervoorziening ei het mijnwezen der betreffende staten. FRANSE REACTIE Moskou schijnt nuf steun te ver lenen aan het standpunt, dat weste lijke mogendheden innemen bij hun pogingen, de gemoederen in het Mid den-Oosten te kalmeren. Een woord voerder van het Frënse ministerie van buitenlandse zaken achtte de verklaring van het Russische minis terie van buitenlandse zaken „zeer belangwekkend", omdat daarmee steun gegeven wordt aan de missie van Hammarskjöld. Inmiddels heeft de secretaris van de V.N., Hammar- sköld, in Jeruzalem besprekingen ge- De Kominform, de internationale orga nisatie van communistische partfjen, Ss ontbonden, kort voordat de Russische lei ders Kroesjtsjef en Boelganin in Engeland aan land gingen. Het motief voor de ont binding is, dat de volksdcmocratiën nu politiek rijp genoeg z\jn om zelfstandig j verder aan hun ontwikkeling te werken, j In westelijke kringen ziet men de ontbin ding als een propaganda-manoeuvre in verband met het bezoek van de Sowjet- leiders aan Engeland. (Men zie ook En de Wereld Draait voerd met de Israëlische leiders Ben Goerion en Mosje Sjaret. Zijn „vre desplan" is gebaseerd op de instel ling van een gedemilitariseerde zone langs de Israëlisch-Arabische gren zen. Volgens, nog niet bevestigde, be richten zou Ben ("roerion dit plan on voldoende vinden, maar hij heeft be loofd van aanvallen op Egypte te zullen afzien, mits Kairo zich daar aan eveneens houdt. De Arabische landen zullen een gemeenschappelijk standpunt innemen ten aanzien van Hammarskjölds voorstellen. CANADESE STRAALJAGERS Terwijl het standpunt van Amerika voorlopig nog is, Israël geen wapens te zenden, bestaat er kans, dat Canada straaljagers zal leveren. Reeds hebben Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten aan Canada meegedeeld, dat zij geen bezwaar hebben tegen leveringvan 20 Sabre- straaljagers aan Israël. Pierson, de Cana dese minister van buitenlandse zaken, is van oordeel, dat het evenwicht in mili taire sterkte ten gunste van de Arabische landen verbroken dreigt te geraken. In weerwil van het ontslag van Glubb Pasja, de Britse bevelhebber van het Ara bische legioen, zullen er nieuwe Britse of ficieren worden „uitgeleend", zolang er niet voldoende Arabische officieren be schikbaar zijn om alle leidende functies te bezetten Een akkoord tussen Engeland en Jordanië werd reeds bereikt. In Egypte 5000-jaar oud koningsgraf ontdekt Een Britse oudheidkundige, die ongeveer 30 km ten zuiden van Kairo opgravingen verricht, heeft een 5000 jaar oud konink lijk: graf van het eerste Farao-geslacht ge vonden. Het graf is van koningin Hernat. Het is dertig meter lang, twaalf meter breed en bestaat uit een gekanteelde mastaba. De mastaba (stenen graftombe) is verdeeld in kamers, waarin aardewerk en albast gevonden zijn. Dortsche Petroleum. Uitkering in be doeling van 2e interim-dividend van 17°/o op pref. en gewone aand. Twee journalisten bezweken... Luisterrijk tuinfeest voor 2500 onderdanen MONTE CARLO. 18 april. PRINS RAINIER van Monaco (32 jaar) en de Amerikaanse film actrice Grace Kelly (26 jaar) zijn vandaag voor de wet man en vrouw geworden. Op het moment dat zij „oui" zei, verwierf Grace Kelly twintig adellijke titels. Na de bur gerlijke huwelijksvoltrekking gaven de Prinses van Monaco en haar ge- maal hun 2500 onderdanen een luis terrijk tuinfeest. Morgen heeft in de kathedraal van Monaco het kerke lijk huwelijk plaats. Aan de vooravond van hun huwelijk hebben prins Rainier en Grace Kelly op het paleisbalcon genoten van de uit bundige vreugde onder dc- grote menigte op het eeuwenoude plein. Na dagen van gestadige regen, was 's morgens een mild zonnetje doorgebroken en het bleaf zo. De kanonnen op de vijf meter dikke mu ren van het, op de rotsen gebouwde, fort paleis losten 21 saluutschoten, die beant woord werden door torpedojagers van Amerika, Engeland en Frankrijk in de baai van Monaco. Alweer wachten De enorme menigte, die voor het prin selijk paleis was samengestroomd om ge tuige te z\jn van de huldiging, die om 9 uur zou beginnen, moest namelijk meer Een foto van Grace Kelly en Prins Rainier tijdens hun zeldzame ver schijning in het openhaar. Grace draagt bij uitzondering schoenen met hoge hakken. Meestal heeft zij z.g. „queenie" aan, omdat de Prins iets kleiner is dun zij. I||||lllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllll[llllllllllllllllllllllllllllllllllll'|l>l!lllltll|llllj| Schapen-drielingen De twaalf schapen van de heer E. Joosten -te Gelders Veenendaal hebben die laatste dagén vierentwintig lamme 'geworpen, waaronder zich twee welge schapen drielingen bevonden Koninginnedag-défilé in Enschede Minister Staf zai 30 april in Enschede het défilé van land-, lucht- en zeestrijd- krachten afnemen. Tevens zullen vlieg tuigen van de Ma nine luchtvaartdienst en gemotoriseerde en gemechaniseerde een heden van de landmacht aan deze parade deelnemen. 0.a. zullen een aantal vaandels van de Koninklijke marine en de Koninklijke landmacht worden meegevoerd. Het Indisch pensioen wordt betaald Nederlandse regering springt bij Het Nederlandse ministerie van bui tenlandse zaken deelt mede, dat regering op de Indische pensioenen hel bedrag zal bijpassen, waarvoor Indonesië in gebreke blijft, voorzover de betrokke nen Nederlander zijn. Een en ander als voorlopige voorziening en vooruitlopende op het overleg met Indonesië. Gelijk men weet wil Indonesië de pen- oenen slechts in roepiah's betalen en te- ens staakt het de betaling van duurte- toeslagen en kindertoelagen, alsmede de landsonderstanden. De Nederlandse regering maakt echter uitzonderingen: voor de op voet ve Indonesische pensioenwet 1952 toeko mende eigen pensioenen, met pensioen grondslagen, gebaseerd op bezoldiging krachtens de paratoeran gadiji pegawed ne gerl 1943. Hier wordt de bijpassing be perkt tot het verschil tussen het door de garantiewetten gegarandeerde bedrag en het bedrag tot ten laste van Indonesië wordt betaald. Kan deze beperking administratieve redenen niet dadelijk kracht worden, dan moeten de betrokke nen rekening houden met mogelijkheid van terugvordering. Dit zijn hoofdzaki lijk de niet-Nederlanders. de uit tijde lijke dienst gepensioneerden en gepen sioneerden met een P.G P.-pensioen, uit gaande boven de garantie. Voor het eerst sinds 1740 Graaf kwam voor huwelijk naar zijn oude kasteel terug (Van oqze speciale verslaggever) EEN BRUILOFT van een Hoensbroech herleefde op het kasteel van het Limburgse plaatsje Hoensbroek. De graven en gravinnen van Hoens- broek mogen dan al Freiherren und Freiinnen von und zu Hoensbroech geworden zijn, hun hart trekt nog steeds naar hun oude kasteel in het Limburgse heuvelland, waar hun voorvaderen in 1796 de laatste schreden zetten. Zij kwamen dus naar Hoensbroek om een huwelijk te sluiten; Paulus Lothar Reichsgraf von und zu Hoensbroech von Kellenberg bei Julich, en Stephanie, Freiin von Failly Eltz. De bruid, dje schuil gixrg in een witte wolk van tulé, werd omstuwd dooi Freiherren en de Hoensbroekers juichten hartelijk toen het paar zich voor de .be vestiging van het huwelijk naar de dorps kerk begaf. De oude wapenspreuk „Ware liefde vergaat nooit" werd op deze manier ook voor de bevolking van liet Limburgse mijnrwerkersdorpje werkelijkheid, al mis te deze bruiloft ,op het kastéél'' de glans van vroeger dagen. Want de graven zijn niet meer zo rijk, ze komen niet meer Ir. karossen aangereden, maar in 'Volks- wagen-tjes en aan de jaquetten van vele adelijke gasten is te zien, dat ze hun uiterste best doen er niet gehuurd uit te zienDe tijden veranderen, deze mensen misschien niet. Paulus Lothare Freiherr von und zu. enfin, de bruigom dus, woont op kasteel Kellenberg in Duitsland, maar voor zijn rjlT IS HET snelste vliegtuig terr we de Lockheed F-lOia „Starfighter". Reeds geruime tijd heeft het toestel ge vlogen, doch eerst thans zijn enkele ge gevens vrijgekomen. De Starfighterkan enen snél klimmen als rechtuit vliegen en zijn dA'ensthoogte ligt i-n de bovenste lagen van die stratosfeer. Men neemt aan dat het vliegtuig tweemaal zo snel is als het geluid. Het is uitgerust met de krachtige General Electric J-79 motor. Om deze hoge snelheid te bereiken zijn de vleu gels zeer dun gemaakt. Zij zijn zó scherp, dat men hoezen over de randen doet als het vliegtuig op de grond st-aat, omdat anders het grondpersoneel zich eraan zou ïurvnen snijden. Een bijzonderheid is, dat n noodgevallen de vlieger niet naar bo- i>en uit zijn stuurstoel wordt geschoten, near naar beneden. Een prodakt ie-order voor het toestel is reeds geplaatst en in middels is ook al opdracht gegeven tot het bouwen van een tweepersoons-versie. bruiloft vroeg hij het oude Hoensbroek- kasteel te leen van de Staatsmijnen, die het in huur hebben van de eigeni en liefdadige instelling. En Paulu6 Lothar kréég het kasteel oor één dag Over het hoe en in dit huwelijk, over de hlstor voorgeschiedenis, vertellen wij stvolgende zondagsblad een half uur wachten, voordat het jonge padr in een van de raamopeningen erscheen. En de televisiekijkers thuis oaren er getuigen van. Het was voor de eerste keer, dat het (commerciële) Télé-Monte Carlo zijn bij drage aan het Eurovisienet leverde; deze eerste kennismaking zal niemand heb ben teleurgesteld. n heth begin hadden de vele beeld vertalers kennelijk moeite met de nieuwe figuur en kwamen de beelden diagonaal, op hun kop en golvend over. Maar gaan deweg werd het beter en in de loop van de uitzending was de beeldkwaliteit zelfs beter dan bij de doorsnee Eurovisie uitzendingen uit Parijs. Natuurlijk had ook de Belgische com mentator (net als de cameramannen) moeite om in het half uur wachten door de tijd te komen. Maar toen konden de kijkers ruim schoots genieten, van wat er zich onder de palmen aan de subtropische Azuren Kust afspeelde: folkloristische dansgroe pen uit Menton en de Elzas, een Frans militair orkest en een Engels ballet tra- en voor het prinselijk paar op. De radioluisteraars kwamen achteraan; zij kregen pas na het nieuws van elf uur ;n samenvatting van de feestelijkheden. De spanning waaronder de journalis ten in Monte Carlo leven is schier on- draglijk. Zij rennen van de ene plaats naar de andere en met de ellebogen moeten zij zich een plekje veroveren tussen de honderden toeristen. Van de talrijke journalisten die naar Monaco zijn gekomen, zijn er twee overleden aan de gevolgen van een hartaanval: een Amerikaan en een Portugees. VAN FR1SO TOT RAINIER Mr. Th. J. Barentsen schrijft ons: Prins Rainier van Monaco stamt nqg af van ons vorstenhuis, en wel als volgt: Johan Willem Friso I Anna Charlotte Amalia Louisa Erfprins Frederik van Baden Durlach I Groothertog Karei Frederik van Baden Carolina van Hessen-Darmstadt I Erfprins Karei I-^ewijk van Baden Amalia van Hessen-Darmstadt I Groothertog Karei van Baden Stephanie de Beauharnais I Maria van Baden Lady Mary Douglas Hamilton Albert van Monaco Charlotte Pierre Grlmaldi de Polignac Reinler III Een grafelijke bruiloft in het kasteel Hoensbroek. Illllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Jungschlager moet nog een week rusten De heer Jungschlager moet nog tenmln- ;e een week in het ziekenhuis Tjikinl te Djakarta blijven, aldus prof. Slamet Imam Sartoso. Officier van justitie Sunarlo, die verlof had gegeven voor vier dagen, heeft thans een langer verblijf toegestaan, hoewel hij persoonlijk voorkeur ben gegeven aan een behandeling in de gevangenis. De heer Jungsohlëger lijdt aan e hoofdpijnen tengevolge springen van een ader. Hij heeft volkomen en een geneeskundige behandeling nodig en is onder behandeling van prof. Slamet en de Nederlsmdse artsen dr. D. K. Wlelinga en Sohaefsma. De ader moet rlge week woensdag, toen de heer Jung sohlëger in de gevangenis een bad nam gesprongen zijn. Tien rechercheurs bewa ken het paviljoen en twee agenten 6taan bij de ingang van het ziekenhuis op wacht. Ook in Zweden is een Jungschlëger- comité opgericht, dat van meer dan de helft der 1100 Nederlanders aldaar hand tekeningen heeft ingezameld, aldus meldt het nationaal contacteomdté. Het heèft succes getracht de aandacht der Zweedse pers op de zaak te richten. In verscheide ne Zweedse bladen hebben reeds artike len gestaan. Het einde van de Kominform,.. T\E KOMINFORM, de Stalinistische terreur- machine waarmee o.m. de satellietlandeh met zware ketenen aan de Sowjet unie werden gekoppeldis opgeheven. Na een be- - staan van nog geen negen ontbonden communisti sche „internationale" voorstond). In feite was de Kominform inderdaad hetzelfde als de Komin tern. Maar in de statuten van de Komintern stond s der c nistische partijen van Rusland, Joegoslavië, Bul garije, Roemenië, Hon garije, Tsjechoslcnvakije, Polen, Frankrijk en Ita lië werd besloten tot de oprichting van een bu reau dat zogenaamd tot taak zou hebben, da volksmassa's voorlichting te geven omtrent hetgeen hen te doen staat ter be strijding van de „impe rialistische plannen voor overheersing en agressie door de Verenigde Staten en Engeland. In Weste lijke kring zag men de oprichting van de Komin form terecht als een her- nieuwe coördinatie van de internationale commu nistische actie (zoals de als doel „de bestaande orde in de kapitalistische wereld omver te werpen en in plaats daarvan de communistische orde te vestigen". Nu Stalin aan dezelfde kant stond at* de kapitalistische landen in de massale strijd tegen nazi-Duitsland, moest da Komintern (in 1943ver- Met de Kominform werd echter na de oor log da oude doelstelling nagestreefd:- de commu nistische agitatie nam m Oost- en West-Europa in ontstellende mate toe. De staatsgreep in Tsjechn- Slowakije en de grote sta kingen in Frankrijk en Italië waren een gevolg van de bevelen van de Kominform Toen Tito zijn eigen weg ging, werd Joegosla vië in juni 1948 uit de Kominform gestoten; de zetel van het bureau ver huisde van Belgrado naar Boekarest. Juist zoals de Komin tern in 1943 werd opge heven, omdat zij niet paste in het toenmalige schema van het Kremlin, precies zo is thans de Kominform opgedoekt Want de Russen komen naar het westen met een glimlach op hun gezich ten en de mond vol vrede; Boelganin en Kroesjtsjef zijn zich persoonlijk met Tito gaan verzoenen, en het collectief bestuur in Moskou heeft „de Russi sche (Stalinistische) poli tiek tot wereldoverheer sing laten varen" Het westen zij op zijn hoede. HET WEER IN EUROPA ïerllin frankfo half bew.j licht bew! rnbew. WNW WEERBERICHT Aanhoudend koud Wisselende bewolking en overwegend droog weer. Vannacht op vele plaatsen zware nachtvorst, morgen overdag dezelfde temperatu- ren als vandaag of iets 'ho ger. Aanvankelijk zwakke, later matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon 5.37—19.46. Maan 13.22—2.66. Op 25 april volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1