IMouwc £riitsd)c Qfouraitt ranse Mystères voor Israël aangekomen Boelganin en Kroesjtsjef woensdag in Londen Franse helikopters verrasten Algerijnse rebellen 56 MAANDAG 16 APRIL 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening: 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zevenenderiigsfle jaargang No 10628 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken „5tantuasttcfi Is ghfb'mn mgn herl In tegtjcnspoct" Sport en wedstrijden ZIE PAG. 4 EN 6 AMERIK. VAKVERBONDWAPENS ZENDEN Vij staan voor zware vuurproef, aldus Ben Goerion Jeruzalem-Kairo, 16 april jREMlhitt BEN GOERION heeft zijn volk ernstig gewaarschuwd voor de zware vuurproef, die Israël zal krijgen te doorstaan. In een nationale rcio-uitzenaing, aan de vooravond van de Israëlische onafhankelijk- eidsdag. wees hij er op, dat de Arabische vijanden hun krachten tegen raël samenspannen. Merkwaardig, heeft de Egyptische premier Nasser i een toespraak tot pas bevorderde legerofficieren te kennen gegeven, at „Egypte omringd is door vijanden, die onze eer trachten te besmeu- n". Ondanks de missie van Hammarskjöld is er in psychologische zin us nog riet veel veranderd. Het Amerikaanse vakverbond A.F.L.-C.I.O. Beft aanbevolen, dat Amerika wapens gaat leveren voor de verdediging an Israël. Acht van de twaalf Mystère-straaljagers die Israël in Frankrijk ad besteld zijn intussen op de plaats van bestemming gearriveerd. Men eschouwt de Mystère als het enige straalvliegtuig, in staat de Russische Cgs te weerstaan, die door Egypte zijn aangekocht. met automatische wapens beschoten. Zeven personen zijn in Libanon om het leven gekomen, toen hun woning in het dorp Yareem, op anderhalve kilometer van de Israëlische grens, door onbekenden met dynamiet werd opgeblazen. DE STERKTE DER BEIDE LEGERS Nu Israël ook Franse Mystères heeft ontvangen, zulks met medeweten van Engeland en de Ver. Starten, nadat Egypte Russische Migs heeft ontvangen, wordt de aandacht gevestigd op de machtsver houding. Israël is er vast van overtuigd, dat de Arabische legers zullen aanvallen, als hun leiders menen, dart zij een snelle overwinning op Israël kunnen behalen. De sterkte van bet Egyptische leger aan de grens van Israël wordt geschat op 150.000 man en die var. het Syrische leger op 40.000. Volgens Israëlische schattingen, kunnen de Arabische staten in totaal 280.000 man in het veld brengen, tegen Israël ongeveer 200.000. (Zie vervolg pag. 5) Ben Goerion heeft in zijn rede vooral slachtoffers van de Egyptische zelf- oord-commando'c herdacht. Met nadruk rklaarde hij, dat de bewapening van fypte niet slechts een bedreiging bete- n', voor Israël, doch voor de gehele ereld. Landen, die Egypte van wapenen doch Israël dtie wapenen ont- mden, laden een verschrikkelijke ver- itwoordelijkheid op zich. Ook de prosi- it van Israël heeft ter gelegenheid Israëlische onafhankelijkheidsdag lie rede uitgesproken. Hij zeide, dat de oplichtingen door de westelijke mogend- den op zich genomen, ten aanzien var zien nagekomen. „Wij zijn ge- ige van de beschamende negatie var Ie verheven verklaringen over de rech- de kleine naties, zo plechtig sproken op de dag, dat de Ver. Naties rerden opgericht" HAMMARSKJÖLD IN LIBANON De secretaris-generaal van de Ver. Na- Hammarskjöld, sprak na zijn bezoek Egypte met de leiders in de Libanon, ij heeft ook de situatie te Gaza ter ogenschouw genomen. Zoals tn weet, is dart de strook, waar het di jpen dagen bij herhaling tot inoiden- Egypbische en Israëlische is gekomen. IDe vorige week verkreeg hij van i Israël de belofte, dat zij onvoorwaardelijk aan de iilstandsvoorwaarden zouden iden. Maar rustig is het nog niet, int nabij Rez, in het gebied van i hebben Israëlische en Egypti- che voorposten elkaar een uur lang Jungschlager in ziekenhuis De heer Jungschlager is ter observatie •genomen in het Koningin Emma Zie- nhuis (Tjikini) te Djakarta. Hij lijdt n verhoogde bloeddruk. Het was hem egestaan zaterdag een dokter te bezoe- in. De observatie zal voorlopig vier gen duren. Het paviljoen wordt dag en tocht door politie bewaakt. Het Nationaal comité Jungschlager pakt bekend, dat het een persoonlijke pief heeft gericht aan alle Nederlandse pnisters om hen van de oprichting van tot comité op de hoogte te stellen en be tond te maken met het doel, namelijk Bstand te verlenen in alle acties voor de toer Jungschlager. Vijl doden in het verkeer Auto te water; echtpaar verdronken In de nacht van zaterdag op zondag reed op de weg Scheemda-H e i 1 i g e r - 1 e e bij het Scheemdermeer een auto in het Winschoterdiep. Beide inzittenden, de heer en mevrouw De Haan-Schuurman, verdronken. Het ongeluk werd bemerkt door een zoon van de slachtoffers, die de volgende morgen zijn ouders niet thuisvond. Op de rijksweg bij Naarden werd zaterdagmiddag de 60-jarige bromfietser L. Wortel door een personenauto aange reden. De man is in het ziekenhuis over- De 43-jarige chauffeur H. J. Buschker reed zaterdag op de Haaksbergerweg in Enschede door onbekende oorzaak tegen een boom. B. overleed kort na aan komst in het ziekenhuis Eveneens zaterdag verongelukte bij Nevers, ten zuidoosten van Parijs, een Nederlandse auto, waarbij de heer «n mevrouw Van der Meer uit Diessen en pastoor Renders uit Valkenswaard, die van vakantie terugkeerden, ernstig wer den gewond. De juisté toedracht van het ongeluk is niet bekend. „Malenkof wilde in Engeland blijven" Met „opzienbarend on.wapeningsplan" Moskou, 15 april nE RUSSISCHE leiders Kroesjtsjef en Boelganin zijn vanmiddag te Baltisk (de zeehaven van Kaliningrad) aan boord gegaan van de kruiser Ortjonikidze, die de „tweeling" naar Engeland zal brengen. Op weg naar de kruiser werden B. en K. door een grote menigte toegejuicht. Bij het vertrek uit Moskou waren vele hoge Sowjetfunctionarissen en diploma ten aanwezig. Op het perron verwekte Kroesjtsjef hilariteit door tegen de Britse zaagelastigde Parrot te zeggen: ..Malenkof had bijna besloten, in Engeland te blij- Hij houdt veel van Engeland en is er nog vol van. Hoe hebt u dat klaarge speeld?" Parrot antwoordde: „Dat is een Brits geheim, dat Malenkof nu waar schijnlijk kent, maar u nog niet De narcissen bloeien, maar de kijkers bleven dit weekeinde weg. In de grote kas van de Keuken hof liep „ome Frans" Jordaans rond met een warme slinger, een warme das en een flinke ver koudheid. Mendès in Marokko uitgefloten PARIJS/ALGIERS, 16 april. ilLIEGTUIGEN, helikopters en grondtroepen hebben in Algerije deel- genomen aan een strijd tegen de rebellen, waarbij 84 guerillas werden edood. Vandaag hebben de eersten der 75.000 opgeroepen Franse reservis- ton zich bij de kazernes gemeld. De militaire begroting voor 1956 zal met 10.000 miljoen franc vermeerderd worden; het grootste deel van dit be- rag is bestemd voor de kosten van de strijd in Algerije en voor de mobili satie der reservisten. De Franse vice-premier. Mendès-France. hotel in Casablanca door een groep van 'ie in Marokko een radicaal-socialistisch ongeveer honderd Europeanen uitgejouwd, !°ngres heeft bijgewoond, is voor zijn maar tegelijkertijd juichten 300 Marok kanen hem toe. Zoals men weet, Is Men dès-France verantwoordelijk voor de be slissing, waart>ij aan Marokko de onaf hankelijkheid werd gegeven. Wat Tunis betreft, de bey van Tunis heeft de lijst goedgekeurd van ministers, door premier Habib Bourgulba samenge steld. Hij zelf is zowel premier, als mi nister van buitenlandse zaken en defensie. Er zijn twee nieuwe ministeries gescha pen. één voor betrekkingen met het Mid denoosten en één voor betrekkingen met de westelijke landen en internationale organisaties, dat In Parijs zal zetelen. Volgens een Iraakse politicus zijn twee leiders van de Algerijnse nationale bewe ging op weg naar Moskou, om aan de Sowjetregering steun te vragen voor de oplossing van het Algerijnse probleem. Britten verlaten Suez De Britse luchtmacht heeft haar laat ste vliegveld in de zone van het Suez- kanaal ontruimd. Slechts een kleine groep van de R.A.F. zal In Port Said blyven, om toe te zien op de laatste fase van de terugtrekking van R.A.F.-perso-1 neel en uitrusting. J Onbekende verwondde slapende vrouw In de nacht van zaterdag op zo-ndag drong een man van middelmatig postuur gekleed in een lichte regenjas de slaap, kamer van de 28-jarige mejuffrouw A. Schaberg aan de 's-Gravenweg in Rotter dam binnen. De man moert via een muurtje op eer plat gekomen zijn, waar hij een slaapka merdeur op een kier zag staan. Hij ging naar binnen en in het donker gaf hij direct mejuffrouw S. met een hard werp enige klappen op het hoofd. Toen zij gillend wakker werd 9loeg hij nogmaals, deed een masker voor, draaide het licht aan en vroeg waar in huis het geld be waard werd Zij verwees hem naar de slaapkamer naast de hare, die door de man zonder succes werd doorzocht. Daarop keerde hij terug, zeide mejuffrouw S. dat zij gedu rende vijf minuten ndets mocht doen er ging er vandoor. Het slachtoffer, dart ln het ziekenhuis moest worden opgenomen, belde de politie, die er -tot nu toe niet in geslaagd is de man te arresteren. Het slachtoffer, lerares geschiedenis in het Erasmiaans gymnasium en de eisjes H.B.S. te Rotterdam, is een stief dochter van mr. H. Schadee, rechter- plaatsvervaruger in de Rotterdamse recht bank. In het ziekenbus bleek, dat mejuf frouw S. er nog betrekkelijk goed is af gekomen. Nadat haar hoofdwonde en dichtgeslagen linkeroog waren behandeld, kon zij naar huis terugkeren. Politie-officier op Cyprus vermoord Nicosia, 16 april Een Grieks-Cypriotische inspecteur van politie werd te Nicosia in de rug ge schoten, toen hij een kraamkliniek ver hij zijn vrouw en zoontje van vier dagen bezocht had. Hij stierf tijdens uei transport naar het ziekenhuis. Verpleegsters van de kliniek zee-gen, dat hij vanuit de kliniek zelf beschoten erd. Koolhoven Vliegtuigen failliet verklaard Blijkens de opgave yan Van der Graaf en Co. N.V. is vorige week het faillisse ment uitgesproken van Koolhoven Vlieg tuigfabrieken N.V. te Rotterdam. Curato ren zijn de Rotterdamsche Bank en mr. G. H. Lambert. Een nieuwe Sowjet- „goodwill-reis" Premier Boelganin en partijchef Kroesjtsjef van de Sowjetunie zijn naar Engeland onderweg. De bovenste foto werd genomen op het station van Moskou, waar de Russen uitgeleide werden ge daan door de Britse zaakgelas tigde Cecil Parrot. Per. trein gin gen de Sowjetleiders naar Bal tisk. vanwaar zij aan boord gin gen van de kruiser Ortjonikidze (12.800 ton), die hen naar Engeland zal brengen. Woensdag zal de jonikidze het anker laten vallen in de haven van de Britse stad Portsmouth. Spontane actie maakte reis mogelijk Marieke, op weg naar Stockholm, drie weken in Amsterdam Altair bij Brazilië aan de grond gelopen De 6410 ton metende Altaar van de rede rij Van Nlevelit Goud ri aan in Rotterdam is bij de Braziliaanse havenstad Victoria gestrand. Hert schip maakt, water en heeft assistentie gevraagd. Alle passagiers en het grootste deel de bemanning zijn van boord gegaan, aldus een radiobericht. Slechts tien leden an de bemanning zijn nog op het schip. Enkele schepen zijn op weg Alrtair. Mr. J. Th. Bonnerman naar Stad en Lande? Binnenkort wordt de benoeming vei wacht van mr. J. Th. Bonnerman, gewe zen oud-secretaris-genraai var ndsterie van landbouw, visserij en voed selvoorziening, tot voorzatter van Stad Lande van Gooiland Het doel van deze vereniging van Gooi. lander®, geregeld bij de Erfgooierswet van 1912, is het bevorderen van vaart van haar leden en van Gooiland in het algemeen, speciaal met het oog op het landbouwbedrijf. Het bestuur bestaat uit vijftien leden, van wie zes door de G-ooise gemeenten worden aangewezen, terwijl de voorzitter door de Kroon be noemd wordt. Indien de benoeming, van mr. Bonner- man, op voordracht van de regering, af komt, wordt hij de opvolger van de heer J. J. Klaarenbeek. die deze functie tieD jaar heeft bekleed. Reclasseringscollecle ee-n nieuw record Aan het einde van dit jaar waren bij de Vereniging van reclasseringsinstellingen 46 verenigingen aangesloten, waaronder 26 erkende. De nationale reclasseringscollecte bracht tn 1955 360.500 gulden op, 59.000 gulden meer dan het voorafgaande jaar en een nieuw record. IITARIEKE VAN DIJK. het achtjarige Nederlandse meisje dat van Austra- I laar Stockholm reist om daar aan een H hersentumor te worden geopereerd, kwam P gistermiddag omstreeks vier uur op Schip- hol i De die Marieke's moeder, broertje en haar zelf bijna achttiendui zend gulden kost, werd mogelijk gemaakt spontane inzamelingsactie in Australië. Vorig jaar juli werd Marieke in Austra- s aan deze levensgevaarlijke ziekte ge opereerd. De tumor kon echter slechts gedeeltelijk worden weggenomen en de chirurgen durfden de verantwoordelijk tweede operatie niet op heid Mevi Van DijkVarekamp (34) ver telde gisteren op Schiphol, hoe zij juist ln die tijd een verhaal las over een Australisch meisje, dat aan dezelfde kwaal leed en met succes door de Zweedse chirurg, dr. Herbert Olivecrona. was behandeld. Het echtpaar stelde zich in contact met dr. Olivecrona, die eind februari toezegde het kind te willen opereren en de kans es bijzonder goed achtte. De kos- de reis naar Zweden en de opera tie werden geschat op achttienduizend gulden en het echtpaar Van Dijk besloot hun huis te verkopen. De buren hoorden van dit trieste ge il en besloten een Inzamelingsactie te Boelganin en 't verraad in Polen ^TERWIJL de Russische tijds Geallieerd opperbe- jaarlijkse bijeenkomst ««hebber tn het gebied van het Engels—Duitse de Middellandse Zee genootschap als één der •antvjoorde- 44 Britse gedelegeerden. leiders Boelganti Kroesjtsjef naar Enge- van land onderweg zijnwordt en i de kritiek op hun bezoek Hik steeds heftiger. Met Rus- voo sen valt niet te praten en met voormalige hand langers van Stalin zeker niet. zo stelt men de zaak van vele zijden. Bi) de genen die het bezoek af keuren. heeft zich thans ook Sir John Slessor, maarschalk b.d. van de R.A.F., gevoegd. Sir John verklaarde in een rede te Königswin- ter in West-Duitsland. dat Boelgt woordelijk koelbloedlgste. de t Hij irschuwde het aden door de lucht, westen, geen risicos te nemen door met de Rus sen overeenkomsten te sluiten over ontwapening. „Laten wij geen enkel ri sico nemen, als wij het ontwapeningsprobleem behandelen, voordat wij een werkelijk stelsel van inspectie en controle heb ben", aldus de maar schalk. Verwacht wordt, dat Boelganin premier Eden zal uitnodigen voor een tegenbezoek aan Moskou in de a.s. zomer. Eden zal de uitnodiging waarschijnlijk aanvaarden. Van Russische zijde is er te Moskou op gezinspeeld, dat Boelganin en Kroesjtsjef naar Engeland zijn gegaan met een op zienbarend ontwapeningsvoorstel. Jn een Engelse uitzending van radio- Moskou werd gezegd: „Wij zijn overtuigd, dat het bezoek van de Russische leiders ertoe zal bijdragen, de impasse in de hui dige ontwapeningsbesprekingen te Londen te doorbreken". De radio legde grote na druk op het belang van een toeneming van de handel tussen oost en west, een onderwerp dat B. en K. ook in Londen aan de orde zullen stellen. Ambonese officieren op Nieuw-Guinea Arrestatie weid lang stil gehouden De vertegenwoordiger van de republiek Zuid-Mol ukken in Nederland deelt mede, dat 12 officieren van de krijgsmacht der republiek zich reeds enige weken op Ne derlands Nieuw Guinea in arrest bevin den. De arrestatie werd lang stilgehou den, doch de geheimhouding was niet zo volkomen of het nieuws bereikte de auto riteiten der R.Z.M. in Nederland. Deze officieren waren op weg naar Nederland via Nieuw Guinea. Zij begaven zich per prauw naar Mieooi. waar zij werden inge rekend. waarna men hen van Sorong naar Hoilandia overbracht in een vliegtuig. Onder deze officieren bevindt zich kapi- •bein Toeamakotita, luitenant Betaoeboen en luitenant Meterbon, terwijl er zich ook een luitenant onder hen bevindt, die tege lijkertijd negorijhootd is op Ceram. Ver moedelijk zijn dn het gezelschap ook een Javaans en Soendaas officier, die op Ceram tegen de T.N.I. gevochten hebben. Voorts deelde men ons mede, dat de strijdkrachten der R.Z.M. een uitstekend moreel hebben en van de modernste wa pens zijn voorzien. Zij zijn verdeeld in regimenten, waarvan men de sterkte geheim houdt. Handkar H.E.U.-directeur weer ia het water Voor de derde maal in vier weken heeft een groep jonge mensen de handkar, waarmee de directeur van de Hollandse Bank Unie op de Herengracht in Amster dam tegenover het gebouw van de H.B.U. plaats vrijhoudt waar hij zijn auto kan parkeren, in het water gegooid. Onder luid gejuich van alle omstanders werd de handkar zaterdagavond weer in het water geduwd. „Herr" mister Lord Attlee KOPENHAGEN, 16 april. In het hotel in Aarhus (Denemarken)) aar de voormalige Britse premierthans Lord Clement Attlee, verblijf ging hou den, was het personeel het er niet over men de gast zou moeten aan spreken. Men hield het tenslotte op: Herr ister Lord Attlee. Het slachtoffer zelf liet zich dit met een glimlach aanleunen. Het personeel stelde overigens met enige verwondering vast, aUd-us meldt Social- Demokraten, dat de voormalige Labour- premier een „Eden"-hoed droeg. Prinses Beatrix niet Prinses van Oranje (Van onze parlementsredactie) Het denkbeeld om de titel „Prinses van Oranje" te verlenen aan de oudste van konlngs dochters of verdere vrouwe lijke nakomelingen, U niet voor verwe- mlüking vatbaar. Dit dieeflt de regering mee ln de memo- e vaai antwoord aan de Eerste Kamer /er de ingediende ontwerpen van rijks webben tot gronidiwetswdj®igiiaiig. De mede deling ds het resultaat van een door de miiaiister-pnesident in 1955 toegezegd on derzoek. Nadere motivering ontbreekt. HET WEER IN EUROPA o.a. aan de Poolse strijd krachten in Warschau. Slessor verklaarde: „Twaalf jaar geleden had met „Vertrouw de ■tïtl 'k belaas tot taak, gei aal Bor Komorovski gehele 5om patrlotten tweede wereldoorlog' Slessor doelde daarbij op het feit. dat het Rus sische leger in 1944 geen steun heeft gegeven aan de Polen, toen deze tegen vliegen de Duitsers in opstand waren gekomen en War schau trachtten te bevrij den. Sir John was des- Sir John Slessor be ëindigde zijn toespraak larschuwing: sische communist zodra hij buiten bereik is. De voedsel en voorraden te Russen willen c zien. De Rust en toen al in de teden oepen re proviande litair gebied nog steeds het nadeel stellen. Warschau, gevaar van kleine 00 mijl logep (zoals Korea) be Poolse staat nog altijd En me het oog op dat gevaai destijds blijvi irlog litalrt Sir John sprak pp de misbaar". organiseren, die spoedig door een zieken huis. waar mevrouw Van D|jk heeft ge werkt en de plaatselijke krant van Croy don, een voorstadje van Melbourne, het Nederlandse echtpaar woont, gesteund. Binnen drie weken waren van de benodigde 2200 Australische Pon den bijeengebracht. Marieke zelf is niet bang voor de ko mende operatie. „Ik slaap toch als het gebeurt", zegt ze vol vertrouwen. De tumor bezorgt haar dikwijls hoofdpijn, ze is gauw vermoeid en heeft bovendien last van evenwichtsstoornis, zodat ze Het zeker loopt. jor- Zowel Marieke als haar vierjarige broertje Lodi spreken vloeiend Engels en Nederlands. Tot 4 mei blijft het gezelschap bij de ouders van mevrouw Van Dijk ln Am sterdam, daarna wordt de reis naar Stock holm voortgezet. De achtjarige Marieke van Dijk arriveerde gistermiddag op Schip hol, op weg naar Stockholm, waar zij door de beroemde hersenspe- cialist dr. Herbert Olivecrona voor een hersentumor zal worden geopereerd. Haar reis werd mo gelijk gemaakt door een inzame lingsactie in Australië. Vader Van Dijk, voormalig K.N.I.L.- kapltein in Indonesië en thans admini strateur van een houtzagerij in Australië, u met zijn achttien jaar oude alleen in het huls in Croydon. Vol span ning en hopend op de spoedige terugkeer een volkomen genezen dochter. Tot morgenavond verwacht De Bilt: Op de meeste plaat sen droog weer met overdrij vende wolkenvelden, maar ook opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en noord. Vannacht hier en daar nachtvorst, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1