Oud acht parlementaire democratie in gevaar 'ASPRO Emmabloemcollecte heeft steun dringend nodig Socialisten lieten minister Mansholt in de kou staan 5 ZATERDAG It APRIL 1956 V.V.D.-congres te Amsterdam „Niemand gelooft dat P.v.d.A. samenwerking met K.V.P. wil verbreken" „Wanneer gij mij vraagt op welk plan ik zou wensen, dat wij onze ver kiezingsstrijd zullen gaan voeren, dan is mijn antwoord: maakt er vóór alles een beginselstrijd van". Dit zei de liberale fractievoorzitter in de Tweede Kamer, prof. mr. P. Jl Oud, toen hij gisteravond te Amsterdam de Algemene Vergadering van de V.V.D. opende met een rede, waarin hij harde woorden sprak over het regeringsbeleid van de laatste jaren en ernstige kritiek leverde op de twee grote regeringspartijen, de K.V.P. en de P.v.d.A. De heer Oud zeide ervan overtuigd te rijn. dat de zaak van de V.V.D. er goed voor staat. „Onze stroom is sedert 1946 gaan wassen en wij hebben de stellige verwachting, dat bij de aanstaande j bus zal blijken, dat hij wederom hoger punt van de peilschaal zal bere I De reden van deze verheugende ontwik keling is hierin gelegen, dat de ware be tekenis van onze beginselen zich vooi een toenemend aantal van onze landge noten steeds duidelijker begint af te teke nen." Het voornaamste beginsel van dt V.V.D. is dat der vrijheid. Dit is in d« regeringspolitiek van de laatste tijd vri; wel niet tot gelding gekomen, want het dirigisme viert hoogtij. Niemand schijnt echter op de gedachte te komen, dat vermindering daarvan de oplossing kan zijn voor de maatschappelijke vraagstuk ken, waarmee we thans te worstelen heb ben. Het probleem van de woningnood noemde prof. Oud één van de meest spre kende bewijzen van de schadelijke in vloed van het dirigisme. Hier is het re geringsbeleid een volkomen mislukking gebleken. Sprekend over de politieke mogelijkhe den van zijn partij merkte hij op. dat d« taak van de oppositie zeer is verzwaard doordat de hoofdlijnen van het regerings beleid reeds in gesprekken in de binnen kamers zijn vastgelegd. De leden der re geringspartijen voelen zich bij het open baar parlementair debat niet meer vrij. Menige gedachte wijzen zij af, niet omdat zij het er op zchzelf niet mee eens zijn. maar omdat de gemaakte afspraak hel niet anders gedoogt. Vorig jaar, bij het belastingdebat, trad dit euvel wel heel sterk aan de dag. De V.V.D. meendi door de Kamer te verlaten, er d< dacht op te moeten vestigen, hoe op deze wijze van parlementaire invloed overblijft. Ze heeft daarmee de taak i de oppositie als het geweten van parlement in het licht gesteld. De me derheid heeft dat geweten toen maar i hinderlijk ding gevonden. Zij zat ev< als de regering met stomheid geslagen. Politieke makelaar Ook van dc kabinetsformaties laatste jaren kon de heer Oud weinig goeds zeggen. „Onze kabinetsform; missen alle zelfstandigheid. Zjj zjjn tot politieke makelaars geworden,' hjj. Er blijft op deze wijze noch zelfstandig regeringsbeleid noch zelfstandige invloed van het parlement veel over. De partijen, die bij de formatie worden betrokken, kijken elkaar angst vallig op de vingers, op dat toch vooral niemand meer zal krijgen dan men meent, dat hem toekomt. Vooral dc K.V.P. en de P.v.d.A. zijn daarin meesters. Krijgt de laatste het ambt van minis- ter-president, dan moet er voor de K.V.P. een extra ministerplaats worden gevon den. Om dit doel te bereiken moeten desnoods allerlei posten worden gecre- eerd. Prof. Oud vond de functies van mi nister van maatschappelijk werk en pu bliekrechterlijke bedrijfsorganisaties niet noodzakelijk. Dat de anti-revolutionairen en christelijk-historischen zich met deze gang van zaken akkoord hebben ver klaard. vervulde hem met grote verba- Drees-Romme De bewering van de socialistische frac tievoorzitter in de Tweede Kamer, mr. Burger, dat de verkiezingsstrijd zal gaan lussen Drees en Romme, noemde de heer Oud een weinig gelukkige uitlating. Nie mand toch gelooft, dat het in de bedoeling van de heer Burger heeft gelegen de sche pen van de samenwerking aldus achter zich te verbranden. Het is overigens een bedenkelijke situatie, dat twee partijen, die elkaar vóór de verkiezingen de meest grievende verwijten naar het hoofd gooien, na de strijd broederlijk naast el kaar aan de regeringstafel gaan zitten. Dit ondermijnt het aanzien van de rege ring en het parlement en de politiek krijgt er bij duizenden in den lande slechte naam door. Van de heer Burger zei prof. Oud: „Hij kan het niet helpen, dat de profetenmantel, eenmaal door Troelstra gedragen, hem veel te groot is, zodat hij telkens weer struikelt over de slippen." De overgang van de heer Weiter en zijn aanhangers naar de K.V.P. kwalifi ceerde prof. Oud als een overwinning van het kerkelijk op het politiek gezag. De V.V.D. heeft krachtens haar beginsel overwegend bezwaar tegén een inmen ging van de kerkelijke autoriteit in de po litieke strijd. Dat anti-revolutionairen en christelijk-historischen zich in dit opzicht naast de liberalen hebben geplaatst, had de heer Oud met teleurstelling ver vuld. Hij meende, dat deze teleurstelling in de kring der protestants-christe lijke formaties wordt gedeeld. Dulles Bijzonder krachtig applaus weerklonk i de zaal toen prof. Oud er zijn grote ontevredenheid over uit sprak, dat de minister van buitenlandse zaken van Amerika. Dulles, tijdens zijn bezoek aan Indonesië de regering aldaar er niet op heeft gewezen, dat in het proces-Jung- ichlager de Universele Verklaring van de Rechten van dc Mens met voeten zijn getreden. Na de rede, die via de zender Hilversum I werd uitgezonden, brachten de aan- rezigen hun voorzitter een minutenlange Schenk Uw gezin meer levensvreugde! Hoofdpijn, keelpijn, verkoudheid, koorts, beletten Uw gezin ieder jaar heel wat dagen ten volle van het leven te genieten. Voorkom dit toch! Dank zij 'ASPRO' kunnen Uw gezin en U binnen enkele minuten van de pijn verlost zijn of de koorts gestild hebben, want 'ASPRO' helpt Uw lichaam overal en altijd 'ASPRO' bij de hand te hebben, want: '/'hvx beschermt Uw gezin Gestrande Ecuador is doormidden gebroken Naar eerst thans bekend is, is de op 21 abruari bij Terschelling gestrand» Zweedse vrachtboot Ecuador (7090 ton) woensdag doormidden gebroken Van de lading konden partijen huiden, balen geperste wol, koffiebonen en corned beef worden geborgen. Een partij fruit Russische botanici in Nederland Drie Russische sierteeltdeskunigen, de heren Lapin. directeur van de Mos- kouse botanische tuin, Kachirsky, hoofd de raad voor parken en plantsoenen Lukianov, hoofd-tuinarchitect van Moskou brengen een bezoek aan Neder land. Dit op uitnodiging van dr. A. J Verhage, voorzitter van het produkt- ichap voor siergewassen, die verleden jaar Moskou bezocht. Zilveren jubilea. Met do viering van het [ijlentwintig jarig bestaan van de anker- in .kettingfabriek Schiedam te Schiedam rerd tevens het zilveren jubileum van lf functionarissen, onder wie de direc- eur P. Ph. yerhoeff en de pr houder C. M. Verhoeff gevierd. Nergens bent U zó echt met vacantie als In ZWITSERLAND Ki|k uit het venster von Uw hotel kamer en U ziet.- kleine witte bootjes op een rimpelloos watervlak vriéndelijk glooiende hellingen maiestueuze gebergtenDót is vacantie in Zwitserland. het land van de blauwe meren Feest in Zwitserland 50 jaar Simplon-tiinnel 150 jaar Simplon-pasweg bHCdon^"éndo!Pró^sbSu^us ^^he^NATiON^Al^ZWITSERIj VERKEERSBUREAU, Koningsplein 11. Amsterdam. Tel. 31400 Tuberculosebestrijding blijft volksbelang Dat het aantal slachtoffers van tuber culose terugloopt, weet iedereen. Daarom mag men nog niet denken, dat de be strijding nu wel voldoende is nagekomen. De Nederlandse Sanatorium Vereniging geeft nog steeds negentien miljoen gul den per jaar uit voor sanatoriumverple- ging en op de Rijksbegroting 1956 is weer niljoen uitgetrokken voor t.b.c.-be- strijding, het bevolkingsonderzoek inbe grepen. r dus nog niet, ook al zijn 1000 Prijsbeheersing niet-landbouwgrond afgeschaft (Van onze parlementaire redacteur) Tot het laatste toe heeft de socialistische fractie zich verzet tegen het wetsontwerp tot afschaffing van de prijsbeheersing van niet-landbouw- gronden. De goede elementen van dit wetsontwerp werden door hen niet belangrijk genoeg geacht om hun stem positief te kunnen uitbrengen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 3728 stemmen. De tegenstemmers waren socialisten en communisten. van de 9000 sanatoriumbedden leeg. Het is ook niet juist, het aantal sa toriumpatiënten als maatstaf te nem vele duizenden kuren thuis. Ev ftecufe In een l.orte verklaring zeide de heer Ten Hagen (soc.) dat de afschaffing van de prijsbeheersing in strijd met het alge meen belang is. Pij wilde met zijn frac tiegenoten een stelsel waardoor het onmo gelijk wordt gemaakt onrechtvaardige win sten op n-iet-landbouwgronden te maken. Reeds bij de aanvang van de vergadering was het duidelijk dat d' P.v d.A.-fractie minister Mansholt in de kou zou la-ten staan. Het artikel om de prijsbeheersing roor de niet-Iand'ocuwgronden op te hef ten werd met 40-25 stemmen aangenomen. .Weer waren socialisten en communisten Een amendement Den Hertog (lib.) om de waarde van grond, liggende in een uit breidingsplan, niet alleen maar te bepa len naar de cultuurwaarde, werd door klaard. Daardoor ontviel de heer Den Hartog de steun van de heer v. d. Heuvel (a.r.) voor dit amendement, dat ten slotte werd verworpen met 5 (liberalen)-64 stemmen. Ten slotte is z.h.s een reeks amende menten v. d. heer Droesen (ka-th.v.) aan genomen, waardoor de Grondkamers niets meer te maken hebben met landen, die in een uitbreidingsplan liggen. den voor de beoordeling der ziekte. Er worden zoveel nieuwe medicamenten gebruikt en de wetenschap is in staat tot belangrijk chirurgisch in grijpen. zodat het sterftecijfer steeds ver der terugloopt en geen maatstaf meer is voor het aantal ziektegevallen. Om een enkel cijfer te noemen: in 1946 overleed nog 46.9 pet. van de tuberculose patiënten: in 1950 19 pet.: in 1954 7.5 pet. en in '55 slechts 6.7 pel. Het aantal nazorgpatiënten, dat op nieuw ziek wordt, stijgt echter ook. Toch constateert men steeds minder nieuwe gevallen. Werden er in 1949 nog 177.3 nieuwe ziektegevallen geteld per 100.000 inwoners, in 1955 waren dit er slechts 81. Dit cijfer klinkt laag, maar het totaal aantal is toch nog zo hoog, dat het affiche voor de a.s. Emmabloemcollecte moet waarschuwen, dat dit cijfer betekent: leder uur een nieuwe patiënt. WEGLOPERS Een grote handicap voor de t.b.c.-be- strijding is, dat er tegenwoordig zo veel patiënten ontijdig uit sanatoria weglopen. Men meent na enkele maanden, thuis wel verder te kunnen kuren en vergeet dan dat men een gevaar voor de omgeving is. Een andere zorg is, dat personen boven' de 65 jaar zich dikwijls onttrekken aan het bevolkingsonderzoek. Dit in de me ning, dat zij heus wel gezond zullen blij ven. Ook zijn er verscheidene patiënten, die wetend dat zij ziek zijn, blijven rond lopen in de hoop, door voorzichtig leven wel te genezen. Al deze tegenwerking maakt dat de t.b.c.-bestrijding voortdu rend actief bezig moet blijven, wil de ziekte kunnen bedwingen. Vereniging gaat belangen van kamerbewoners behartigen In Den Haag is opgericht dc „Neder landse vereniging van kamerbewoners en Inwonenden". De initiatiefnemers zijn van menig, dat bij de kamerverhuur misstan den voorkomen en er grote behoefte be staat, aan een vereniging, die opkomt voor dc belangen van kamerbewoners en Inwonenden. Onder meer zal men streven naar maatregelen tegen het door verhuur ders stellen van onredelijke voorwaarden. Het zijn de juist de gevallen, waar slechts één kamer verhuurd wordt en welke dus niet onder de Horeca-regel-Ing vallen, waar vele misstanden bestaan. In sommige gevallen wordt geëist dat kamer-1 tt 1 1 C L. 1 1 bewoners het weekend afwezig zijn; de j V QrSIaCJ ZaclK uCflOKKinü verstrekte warme maaltijden zijn dikwijls onvoldoende, het meubilair 6lecht en de stoffering beneden peil Toch worden hoge prijzen berekend, aldus de vereniging. De commissie van binnenlandse zaken Men stelt zloh voorts tot doel de leden uit de Tweede Kamer heeft nog geen Het voorlopig bestuur bestaat uit: mr. G. van Muiden te Rijswijk, voorzitter, mr L. van Heynigen, secretaris, W. A. Abrams, penningmeester. De vereniging heeft een raad van bijstand, waarin voor lopig zitting hebben genomen: mej. mr J. F. M. Bosch, mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra, mej. A. H. B. van der Ent (voorzitster Contact van de Haags» Vrouwen Organisaties), en mr C. J. A Hoek. Het secretariaat is gevestigd: Koningin* iiegracht 138. Den Haag. nog niet vastgesteld voorlichting te geven omtrent hun rech ten en plichten, waardoor aan onbillijk* prijzen en voorwaarden van verhuurder; pa-al en perk gesteld kan worden. In september weer een vocalistenconcours Op 16, 17, 18 en 19 september wordt ir 's Hertogenbosch het 3e international* vocalistenconcours gehouden. In de jury hebben zitting genomen Franz André (Brussel), Roy Henderson (Londen), Elisa beth Hóngen (Wenen), Hein Jord3ns (Den Bosch), Henri Tomasi (Parijs), Frans Vroons (Amsterdam) en Annie Woud (Overveen). De 4 eerste prijswinnaars ont vangen één van, de uit te loven medaille! met een daaraan verbonden geldprijs var f 1000, terwijl zij zullen optreden op '23 september met het Brabants Orkest. Dt 4 tweede prijswinnaars ontvangen eei penning met de daaraan verbonden geld prijs van f 500. Aanmeldingen vóór 1 augustus a.s. bij de Stichting ,,'s-Herto- genbosch Muziekstad". Stadhuis. 's-Herto- genbosch Staatsexamen voor muziek in juli a*s. De Staatsexamen;, voor muziek worden ra julü a.s. gehouden in het Kon. Con servatorium te 's-Gnavenhage. Examen eisen zijn verkrijgbaar bij de secretaris van de regelingscommissie. de heer Ever- hard van Beynum, Vondelstraat 188, Den Haag. Aanmelding vóór 1 mei sa. Jan Odé directeur Conservatorium A'dam Met ingang van 1 september a.s. is dis opvolger van George Stam, die direc teur wordt van het Toonkunst-Conserva torium te Rotterdam, benoemd toi recteur van het Amsterdams Conservato rium de hoofdleraar piano Jan Odé. Blanca de Los Rios. de Spaansi schrijfster, is op 93-jarige leeftijd over leden. Kort geleden nog ontdekte zij dc tot nu toe onbekende comedie van Tirso de Mol-ino „Koning Pedro in Madrid' al nu zich nogal wat herhallngsgevallen voordoen. Enquêtes hebben uitgewi dat herhaling dikwijls optreedt bij per sonen, die niet het voor hen geschikte werk verrichten. Daarom blijft men a tief in het zo nodige bij- en omscholi voor beroepen. Hiermede is echter niet gezegd, dat een oud-patiënt niet i volwaardig werk zou kunnen verrichten. Integendeel, dat wordt juist door de scho lingen bewezen. Thans komt tussen 16 en 22 april a.s. de Emmabloemcollecte weer bij u langs. Dat uw gave nog hard nodig is, is duidelijk. Tast daarom juist in deze tijd, nu het u misschien beter gaat dan vroe ger, diep in uw zak opdat dege nen, die nu ziek zijn, ook door uw steun en hulp straks weer van het leven kunnen genieten. De Emmabloemcollecte brengt per jaar 350.000 gulden op. De gelden in de ge meenten verzameld, blijven voor grootste deel ook daar. Het is dus ai het werk in uw eigen woonplaats zo goed mogelijk te steunen. In 1946, toen ieder dankbaar was voor de betere tijd n oorlogsjaren, bracht de Emmabloemcol lecte ruim een half millioen op. Dat hoge cijfer is sindsdien nooit meer bereikt. Laten wij daarom ons best doen het tien jaar later, opnieuw zo ver te bren- g vastgesteld over de nota mister Bee! om-tirerat de affaire van de Haagse burgemeester. Het kan nog wel enige dagen duren voordat dd-t verslag wordt vrijgegeven. De vraag rijst of de Kamer nog voor het reces, dat op 4 mei begint, deze nota in open-bare behande ling kan nemen. Uitgesloten behoeft dit nog niet te zijn. Het ligt voor de hand dat er bepaalde fracties -in de Kamer zijn die op spoed wdlien aandringen, omdat het de vraag is of minister Beei na de verkiezingen het departement van Bin nenlandse Zaken nog zal beheren. Kapitein van Tabinta maakte beleidsfout Kapitein A. van 't S. van de Tabinta, wiens schip op 25 februar: van het vorig jaar op de Moesi-rivier in Indonesië in aanvaring kwam met- het tankschip Tibia, heeft een beleidsfout gemaakt, al dus heeft de Raad voor de scheepvaart gisteren uitgesproken- Hoewel niet kan worden gezegd dat de kapitein vrijuit gaat kan de raad zloh er mede verenigen-, dat hij nrêt als betrok kene wordt aangemerkt^ Penicilline te duur Het Tweede-Kamer 1-id C. J. van Lien- den (soc.) heeft mdnisiter Suurhoff ge vraagd of het juist is, dat de prijs van penicilline i-n Nederland aanmerkelijk ho ger ligt dan de wereldmarktprijs en of dat niet anders kan. Voorts, of de prijzen van andere geneesmiddelen ook boven de wereldmarktprijzen liggen- Zwaar geschut nodig Publiek wil meer kopen dan we produceren kunnen Door toenemende invoer wordt onze handels balans steeds ongunstiger (Door onze economische medewerker.) IN EEN TIJD van hoogconjunctuur is het een probleem van de eerste orde, dat pi»dukt'e en koopkrachtige vraag met elkaar in de pas lopen. Het is uitermate moeilijk voldoende prikkels te vinden om de produktie tot nog grotere prestaties te dwingen, vooral als er sprake is van volledige werk gelegenheid. Wij zien dat ook zo duidelijk aan onze arbeidsproduktiviteit; recente cijfers openbaren een dalende toeneming: van 1952 tot 1953 met 7,2 °/o, van 1953 tot 1954 met 6,7 °/o, van 1954 tot 1955 met 4 °/o en van het 4e kwartaal 1954 tot idem 1955 met 3,8 °/n. succes moet dan ook in belangrijke komen van rationalisatie en de diepte, van ir nachines, waardoor de ïan" opgevoerd kan nvestering teringen met o.i produktie per Dit alles is voor een groot deel een technisch proces, zij het met interessante sche aspecten. Zuiver economisch daarentegen is de tegenvoeter van de pro duktie: de koopkrachtige vraag. Het ligt voor de hand. als de produktie niet op het niveau van de koopkrachtige lag gebracht kan worden, dat dan als enig redmiddel de koopkrachtige vraag neergedrukt moet worden tot het peil de produktie. Probeert men dit niet, volgt onherroepelijk de ontsporing: de koopkrachtige vraag wordt steeds de prijzen lopen op en/of de in- uit het buitenland neemt steeds toe en de betalingsbalans wordt steeds erger de dupe. Dit is (teen sprookje. In. dc eerste twee maanden van 1954 was het tekort op dc handelsbalans 173 miljoen, idem in 1955 ƒ381 miljoen en in de eerste twee maanden van 1956 472 miljoen. De oorzaken van die toenemende, te grote koopkrachtige vraag kunnen ver schillend zijn. De kredietverlening kan ■loedig zijn. waardoor in de per ste plaats 't bedrijfsleven over een te grote koopkracht gaat beschikken Maar ook kan die vraag een stoot naar boven krij gen door loonsverhogingen en wat daar- gelijk te stellen is, welke boven de produktieve prestaties van de werknemers uit komen. Bij ons werken beide factoren tezamen. De overheid ziet deze ontwikkeling iet met gekruiste armen aan. Het zwaar tepunt van haar conjunctuurbeleid is de prijsstabilisatie. Het ontstaan van de koopkrachtige vraag gaat zij hiermede weliswaar niet tegen, maar zij vormt toch wel een dam tegen een ongebreideld aanzwellen van de stroom. Want onge hinderd oplopende prijzen leiden tot ac- andermaal hogere lonen en wij krijgen dan het bekende haasje over springen. Stabilisatie van prijzen met de prijs- resultaten zijn geboekt: de in de laatste 14 maanden nagenoeg gelijk gebleven kosten van levensonderhoud bewijzen zulks wel. Of het echter ook zal geluk-1 ken in de toekomst bij de huidige bijna i algemene loonsverhogingstendens del prijzen in de hand te houden, is een an-: dere vraag. De tijd zal het leren. Hoe dit ook zij, de overheid probeert! sedert een half jaar ook die koopkrachtige vraag zelf terug te dringen. Tn septem-! ber kwam het verzoek van de Nederland- w,hs' oBc^t.krd»vet™ Regeling staatsexamen waardoor begin februari de tweede fase werd ingeluid met een verhoging worden, laten inderdaad een daling van het totale kredietvolume van de 35 banken met 20 miljoen zien. Het lijkt ons echter nog te vroeg om te juichen. De koopkrachtige vraag van de onder nemingen werd echter ook nog op een andere wijze aangetast: de fiscus grijpt in door de in oktober jl. afgekondigde versnelde inning van de vennootschaps belasting en een temporisering van de vervroegde afschrijving. Het is niet al leen pijnlijk, dat juist door deze fiscale ingreep de ondernemingen gehandicapt worden om in de diepte te investeren. Dit gebrek aan logica zien wij echter wel meer bij de overheid. Aanval op koopkracht vraag bij het publiek en vooral niet te vergeten bij de overheid? Het antwoord is de vorige week ten dele ge komen. Ten dele. omdat de overheid thans alleen een deel van die vraag en wel de meest tot de verbeelding spreken de bestedingsdrang wil aanpakken met haar wetsontwerp tot tijdelijke regeling van de afbetalingsovereenkomsten. Zij wil, kennelijk voornamelijk voor duurza me gebruiksartikelen, het kopen afrem men door een grotere eerste betaling en door kortere contracten, waardoor uiter aard de termijnbedragen groter worden. Natuurlijk wordt hierdoor de afheta- lingsverkoop enigermate getemperd. Maar wordt hierdoor inderdaad dc koopkrach tige vraag afdoende terug geschroefd? Zeer zeker niet, omdat de afbetaling nu eenmaal inaar een deel van die vraag vertegenwoordigt. Bovendien zet die klem op de afbetaling alleen dan zoden aan dc dyk, als dc afbetaling bij ons een grote rol speelt. En dat laatste nemen wü nog niet aan. zolang er geen cijfers zijn die ons van het tegendeel overtuigen. Voor een werkelijke aanval op de koopkrachtige vraag moet daarom veel zwaarder geschut en dan op het gehele front in stelling wor den gebracht. Geschut dat dan ook op de overheid zelf gericht moet worden, want die blijft, merkwaar digerwijs, tot nu toe steeds buiten schot. ZETHAMETAN.V. OUD IJZER ITIMIlldTI disconto tot 3Het is nog moeilijk te beoordelen of dit de bank< drijfsleven heeft afgeschrikt: de cijfers van februari, die zo juist zijn bekend ge- Surinaamse minister gearresteerd De afgetreden Surinaamse minister vi usti ti e, A. Ka ra mat Aid, is na een verhoor ivergebracht naar het huis van bewaring e Paramaribo onder verdenking var meineed en verduistering. Hij wordt be> schuldigd van ongeoorloofde handelingen met de verkoop van contingenten voo rijstuitvoer uit Suriname. Adres van Christelijke groo handelaren Het Centraal Ongaan van Proteetanits- OhristeHjfce Groothandelaren heeft adres gericht aan de minister van fi eden in verband met de door de min het najaar getroffen belastingmaatre gelen tegen conjunctuurschommelingen verenigen, meent het, dat in de eer ete plaats de overheid en niet het be- drijfsleven een taak hierbij heeft. Teven: betoogt het, dat voor de groothandel de roegde inning van de venhoogde slagen in de vennootschapsbelasting te veronachtzamen bezwaren heeft. Voor deze is een beroep op de kapitaalmarkt vrijwel uitgesloten, zodat men of druk op de kasmiddelen zal ondervinden iet duur bankkrediet moet werken, ndnlster wordt verzocht, de fiscale maatregelen dusdanig uk te werken, dat eind december twee derde van de voor lopige aanslag van 75 procent zou moe ten worden betaald, einde mei en juni daaropvolgende hert overige in twee ter- Sowjctvoorstel in E.C.E. Genève in zake Europese overeenkomst van samen werking i.z. handel, betalingen, transport, erbindingep, krediet, bankbedrijf, assu- rantie, scheepvaart, gebruik natuurlijke hulpbronnen, wetenschap en techniek, I produktie en gebruik van kernenergie. Morele Herbewapening naar Nederland Vrijdag wordt de wereldmissie van di Morele Herbewapening, die sedert juni vorig jaar op reis is door Azië, Afrika en Europa, in Nederland verwacht. De missie telt tweehonderdvijftig per sonen uit 32 landen. Tijdens fret tiendaag se verblijf in Nederland zullen een muzi kaal schouwspel en toneelstukken wor den opgevoerd. Voorstellingen worden gegeven o.a. it Den Haag op 26 april Proces Philips El. tegen atoomcommissie De Britse dochteronderneming van Philips, Philips Elektrical zal een pro ces beginnen tegen de Britse atoomcom missie, daar deze een methode voor ver- aardiging van isotopen gebruikt, waar op zij meent patent te hebben; de metho de is in 1935 ontworpen door de Italiaan Enrico Fcrnii, die in Amerika aan de eerste atoombom heeft gewerkt, de Brit Pontccorvo, die in 1950 naar de Sowjet- unie uitweek en anderen. Verzending van zeepost Met de hieronder volgende zee schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië; s.s. Andes 16 aprü; Australië: s.s. Waterman 21 apnl; Brazilië: s.s. An des 16 april; Brits O. Afrika: s.s. Europa 19 april; s s. Pierre Loti 21 april; Canada: s.s. Maasdam 16 april; Chili: via New York 18 april; Indonesië: m.s. Oranje 17 april; Ned. Antillen: s.s. Breda 16 april; Ned. Nieuw Guinea: m.s. Oranje 17 april; Nieuw Zeeland: s.s. Waterman 21 april; Suriname: m.s. Stentor 18 april; Unie van Z. Afrika s.s. Rempang 18 april en Z.W. Afrika: m.s. Winchester Castle 21 april. Inlichtingen betreffende de verzendings- da'ta van postpakketten geven de post- onderwijzer (Van onze parlementsredactie) Minister Cals heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging van de Kweekschoolwet ingediend. In het ontwerp wordt voorgesteld aan het nieuwe onderdeel van het onderwijzers examen, de. praktijk van het lesgeven, een wettelijke basis te geven. Ook is het de bedoeling van de minister thans wet telijk te regelen, dat het onderwijzers staatsexamen uit twee gedeelten bestaat. De te examineren stof van het eerste ge deelte komt overeen met de behandelen de stof in de eerste leerkring van de kweekschool, het examen voor het tweede gedeelte is gelijk aan dat van het eind examen van de tweede leerkring van de kweekschool. Van het afleggen van het eerste gedeelte zullen worden vrijgesteld zij. die de eerste leerkring van een kweekschool met gunstig gevolg hebben doorlopen en zij, die in het bezit zijn van het einddiploma van een gymnasium, een H.B.S. met vijf- of zesjarige cursus, een Middelbare Meisjesschool of een andere gel ij kgest elde onderwij sinri ch ti ng. De minister stelt verder voor de ter mijn voor het afleggen van het ondcrwij- zersstaatsexamen „oude stijl" met één jaar te verlengen, terwijl tevens de ge- zakten voor school- of staatsexamen nog gelegenheid zullen krijgen een herexamen af te leggen. Ook de termijn voor het oude hoofdakte-examen wordt verlengd en wel tot en met 1965. Het ontwerp stelt verder een algemene maatregel van bestuur in het vooruit zicht voor een tegemoetkoming in de kos ten van tijdelijke voorziening in de be hoefte aan schoollokalen. Staatscourant De Staatscourant van 13 april bevat een beschikking betreffende arbeid in koffie huizen en hotels en een wijziging van C.A.O. voor het centrale verwarmings- bedrijf. Nederlandse veestapel in mei t.b.c.-vrij Verwacht mag worden, dat op mei de gehele Nederlandse veestapel vrij zal zijn van t.b.c.. aldus deelt minister Mans- holt mede in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake een begro tingswijziging. De stichting Nationaal fonds runder- tuberculosebestrijding heeft een subsidie tien miljoen gulden ontvangen. Dit bedrag maakt deel uit van een over een termijn van vijf jaar beschikbaar gesteld bedrag van vijftig miljoen gulden ter van de bestrijding der run- dertuberculose. Lege fles door ruit van Egyptisch consulaat In de nacht van donderdag op vrijdag hebben onbekenden een lege whiskey-fles door een ruit van het Egyptische consu laat-generaal te Amsterdam gegooid. De politie beschouwt dit ate een mogelijk po- 'itdek protest in verband met jie spannin- Het Indonesische legerhoofdkwartyzr mbeldt. dat bij zuiveringen :n Midden- Java vijf militairen, een dorpswacht en negentien burgere zijn gesneuveld, terwijl 46 opstandelingen sneuvelden en 3 gewond werden. Dertien werden gearresteerd en 22 gaven zioh over.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5