H. F. K. Koster hoofd van Prinses-Ireneschool 3=6 vTf-VAN MENS TOT MENS van het draaiboek P-V. Lichtfabrieken vierde het tweede lustrumfeest nieuwe leldsche courant zaterdag 14 april 1956 Installatie bij Heivoimde schoolveieniging ,Elke dag opnieuw zoeken naar andere en betere wegen I dat men haar in de tijd van haar waar- neming had gegeven. De heer Koster wenste zij hetzelfde vertrouwen toe. NA AL VIER SCHOOLDAGEN in zijn nieuwe standplaats te hebben gehad, is gisteravond in de aula van de u.l.o.-school aan de Asser straat de heer H. F. K. Koster, gekomen uit het schone Heelsum, geïnstal leerd tot hoofd van de Hervormde Prinses-Ireneschool aan de Van Vollen- hovenkade, de Finse school, die in de sterke schaduw van het „u.l.o.- paleis" zo nederig aandoet. Doordat de u.l.o.-school donderdagavond offi cieel werd geopend, kon deze installatie eerst gisteren plaats hebben. Be halve vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, bestuursleden van de Hervormde schoolvereniging, hoofden van scholen en leden van het personeel van de Ireneschool woonden ook tal van ouders de samen komst bij. In zijn Installatietoespraak beklemtoon de ds. Vossers. de voorzitter der school vereniging, de verbondenheid school en huis. Hij zei, dat het ronder verantwoordelijk werk d dl gohoolhoofd te benoemen, omdat het hoofd, als het goed is, een stempel op de school drukt en dientengevolge in zekere sin ook invloed heeft in het gezin. Toen de plaats van het hoofd aan dt Ireneschool plotseling vacant werd, twij felde het bestuur er niet aan wie als waarnemend hoofd zou gaan fungeren. Dat was mej. Van Doorn, die bij deze schoolvereniging al een twaalfjarige ei varing had. Eerst was zij verbonden aa de scholen Munnikenstraat en Noordeindi Ds. Vossers dankte haar voor de uitne mende wijze waarop zij deze functie heeft vervuld. Haar evenwichtigheid, haar v°w' en haar persoonlijkheid maakten den voor dit werk geschikt. Het verheugt het ord| bestuur zeer, dat de school zo goed door j dit „stadhouderloze tijdperk" is heenge- komen. ran- Viijheid niet l dt Tot de heer Koster zei ds. Vos de| ('eze begint met het vertrouwen gehele bestuur. Maar dat i6 niet alles. Hij heeft ook het vertrouwen nodig van J181 de kinderen, de ouders en het personeel. ï|jl De predikant herinnerde aan het woord lal,: van de apostel Pa-ilus: „Gij zijt geroe- lles' om vr^ te zijn Ieder mens heeft I er behoefte aan, zijn werk in vrijheid ei'l doen. Dat geldt echter vooral voor hen, die geestelijk werk doen. Het betekent zich kunnen geven zonder dwang I buiten. i Deze vrijheid mag niet worden gebruikt om macht uit te oefenen of eerzucht e bevredigen, maar alleen om elkaar door de liefde te dienen, met de gaven van nd- hoofd en hart, met raad en bemoediging, ya met het Evangelie. Het is dan nodig, dat we door de geest wandelen, niet door de eigen geest, de gee6t van de stad of d: t* van de Kerk. maar door de heilige Geest, er- die van God is. Zekerheid ie- Namens het gemeentebestuur sprak de a e inspecteur, de heer Swancnburg. „Wij >°s hebben een prachtig beroep, omdat wij iar werken mogen aan de vorming van jonge mens. maar het is tegelijkertijd verantwoordelijk beroep", zei hij. Er zijn a - momenten, dat je het gevoel hebt, dat alles je uit de handen glipt, versterkte zekerheid kom je uit de ogen- ■a. blikken van twijfel te voorschijn, omdat het gevoel toch blijft domineren, dat je je |er geven moét. De heer Swanenburg hoopte. |a*dat de heer Koster hier zal vinden, wat hi) ervan verwacht. De hoofden van scholen hadden deze avond hun woordvoerder in de heer Zee- len, hoofd van de u.l.o.-school Noord- 'i® einde. „U kunt er op rekenen, dat Je de hoofden van de scholen mensen jd vinden, die u met sympathie en vertrou wen zullen tegemoettreden". De heer Zee- len hoopte, dat deze verzekering de heer r'Koster en ook zijn vrouw een steun zou e- rijn bij het begin van zijn nieuwe werk. p. Prof. dr. W. den Boer 6prak als voor- Jj R. E. van der Schaft 25 jaar bij gemeente In een van de marktcafé's aan de Lam- mermarkt werd gistermiddag de heer A. E. van der Schaft, opzichter, gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubi- u leum bü de markt- en havendienst, i Wethouder Van der Kwaak bood de ju- I bilanis na een hartelijke toespraak de en- il veloppe met inhoud van de gemeente e Leiden en een oorkonde aan. De webhou- r der sprak van een „kroon op het werk". De heer Weima, ©prekend als directeur E van de dienst, knoopte daarbij aan en wees vooral op de opgewektheid, waar- l mee de heer Van der Schaft zijn dienst vervult. Na hem ©prak de heer Van Dissel al6 voorzitter van de personeelsvereniging en i de jubileumcommissie. Aangeboden wer- den een schilderstuk en twee etsen en wn bloemstuk voor mevrouw Van der Sdiaft Verder spraken nog de heer Kooiman, adjunct-directeur van de dienst, en de voorzitter van de afdeling Leiden van de centrale vereniging voor de markt-, 6traat- en rivicrhandel. Ge wezen werd onder meer op de goede verstandhouding. De heer Van der Schaft dankte tenslotte voor de blijken van waardering. Een dokter nodig 1 De zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt morgen waargenomen door de dokters Van Alphen, Jasperse, Stoffers. Verbrugge en Wijdicks. Welke apotheek De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van vanmid dag één uur tot zaterdagmorgen 21 april "j acht uur waargenomen door apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, t«L 21313. ALUMINIUM JALOEZIEËN In onze toonkamer MOLENSTEEG 27. .Lelden - D. LAD AN - tel. 21375 zitter van de oudercommissie. Bij de vele veranderingen in het school- en onder- wijsleven behoort ook de verandering van inzicht ten aanzien van de taak van de ouders, zei de hoogleraar. „Wij zullen u als commissie niet overlopen, maar u kunt wèl op ons rekenen". De afwachting bij ons is niet een afwachting met re serve. maar zij betekent openheid en vertrouwen". Namens het personeel voerde mej. Van Doorn het woord. Zij dankte het bestuur, ouders en personeel voor het vertrouwen. Opleiding In zijn dankwoord ging de heer Koster in op het karakter van de opleidings school. Ouders die voor hun kind een op leidingsschool kiezen, dienen zich wel te realiseren wat zij met het kind willen. Als dc eerste drie klassen niet soepel kunnen worden doorlopen, dan is zeker de vraag gerechtvaardigd, of het beter is, een andere school te kiezen, waar in rustiger tempo kan worden gewerkt en de leerstof beperkt Is. Ook het kind heeft zfjn rechten. Het personeel van een opleidingsschool heeft onmiskenbaar de taak, ook het minder begaafde kind zoveel mogelijk by te staan. Spr. was ervan overtuigd, dat het personeel van de Ireneschool zich wil inspannen en bereid is, offers te brengen. Dat is onderwüsvernieu- wing, om elke dag te zoeken naar an dere en betere wegen, zonder de vaste koers uit het oog te verliezen. De heer Koster hoopte, dat hij in de Sleutelstad de 6leutel zal mogen vinden, die toegang verleent tot het hart Van de kinderen, die de school, werkt, bezoeken Na het officiële gedeelte ieder gelegenheid, persoonlijk met de heer Koster kennis te maken. Tussen Ds. Vossers, voorzitter van de Hervormde schoolvereniging, wenst de heer Koster geluk met zijn intrede in Leiden als hoofd van de Prinses- Ireneschool aan de Van Vollenhovenkade. Foto N. van der Horst Vijftien personeelsleden namen meteen alscheid „Tien jaar geleden, op 14 maart 1946, namen wij het besluit een perso neelsvereniging op te richten," zei de heer H. van Woudenberg gisteren in de stadsgehoorzaal, waar een feestavond werd gehouden ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de P.V. vart de Stedelijke Lichtfabrie ken. „Op deze voorbije periode terugziend kunnen wij niet anders zeggen, dan dat het een goed en verstandig besluit was. Dit apparaat, dat ons tezamenbindt, betekende een winst uit de donkere jaren van oorlog en bezetting." In het jubileumnummer van „De Schijnwerper", het orgaan van de P.V., schreven de wethouders D. van der Kwaak en S. Menken woorden van waar dering en bemoediging. 's Middags was er een feestmaaltijd in de Harmonie gehouden voor de leden, die de pensioengerechtigde leeftijd had den bereikt en voor hen, die hun 40- of 25-jarig. jubileum bij de Lichtfabrieken ierden. Afscheid namen de heren: N Langezaal, D. H. v. d. Top, W. F. Stijger. L. Veerman, H. Cornet, G. J. Spanjaard, ir. F. Stokhuijzen, M. G. Raar. P. Dexel, W. Keijzer, A. Filippo, J. Boom. J. B Snel. P. v. d. Meer en H. C. Weisz. Veertig jaren zijn aan de Lichtfabrie ken werkzaam de heren: W. van Oosten, A. Zaalberg, J. N. Wittenaar, P. Hakken berg, J. B. v. d. Heemst, C. v. d. Hoogt, J. Rietbergen cn G. P. Onvlee. De heren H. G. H. Koeken, ir. J. C. de Wilde. B. H. Heskes. J. Klaij, H. F. Barg, A. Crama, A. Regeer. C. H. J. Schneiders, J. Fallaux en A. R. v. d. Loos traden vijf- i-twintig jaar geleden in dienst. Voorzitter Van Woudenberg maakte in zijn openingswoord, waarin hij de heer levrouw Van der Kwaak en de direc tie met echtgenoten kon verwelkomen, de aanwezigen attent op het bloemstuk de P.V., van de gemeentewerken en de zaalverlichting, waarvoor „onze vrien- van elektriciteit" hadden gezorgd. Het theaterbureau Anova uit Amster dam presenteerde een cabaret-revue met André Meurs als „conferencier, „aan- smoezenier", zoals hij zichzelf noemde. „The Topliners" zorgden voor een St Germain des Prés-sfeer, waarbij veel met lichteffecten werd gewe -K. Cas Rus be speelde zijn clavioline, en begeleidde op uitstekende wijze André Meurs bij zijn dwaze liedjes. „The Dutch Rolling Stars" brachten een rolschaatsenshow, terwiji het programma voorts vermeldde het op treden van Rif Gerardy en Tobi Rix. Het Rivers Trio liet enige verbazingwekkende staaltjes van acrobatiek zien. De Stem des Volks voert Die fahreszeiten uit De arbeiderszangvereniging „De Stem des Volks" geeft de volgende week vrij dag in de Stadsgehoorzaal een uitvoering van het bekende oratorium „Die Jahres zeiten" van Joseph Haydn. Aan deze uit voering wordt medewerking verleend door Corrle Bijster, sopraan, Arjan Blan ken, tenor, en David Hollestelle, bas. De begeleiding wordt verzorgd door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Het geheel staat onder leiding van Iskar AGENDA VAN LEIDEN Recreatiezaal H.C.W.-N.E.M.. half 3- half 5: receptie De Stalen Band (15 jaar); Treslong (Hillegom). 8 uur: feestavond. Schouwburg, 8 uur: jubileumuitvoering Sempre Avanti (10 jaar toneel), comedie „Mensen in Pension" van A. Bromet. Zondag Pieterskerk, 7 uur: Kerkdienst voor heel Leiden, ds. F. J. Pop (direeti „Kerk en Wereld") over: Geniet het levenl Stadhuis. 2 i gemeenteraad. Burcht, half 5: inschrijving voor spelen op Koninginnedag (jongens van 9 tot 12 Foyer stadsgehoorzaal. 8 uur: K. en O. lezing met kileurenprojectiies en films over Marokko door dr. J. H. Jager Ger- Aula academisch ziekenhuis. 8 uur: Lit- teris Sacrum met „Madame Tic-tac". Kantine Smit. Heiengracht 34. 8 uur: Leidse smalfilmliga. familiefilm-wed- Dinsdag Burcht, half 5: Inschrijving voor spelen op Koninginnedag (meisjes van 9 tot 12 jaar). Burcht, 8 uur: Ned. Blindenbond, her denking zestigjarig bestaan. Burcht (koffiekamer). 6 uur: N.V. Zaal berg. huldiging vier jubilarissen. Stille Rijn 13. 8 uur: Hulpverlening Geref. Zendingsbond in de Herv. Kerk, j spreker ds. De Lange, zendingsdirector. I Stadsgehoorzaal, 8 uur: extra concert i en O. door Rott. Philh. Orkest o.l.v. Eduard Flipse, Solisten Corry Bijster, sopraan, en Ab Schlebaum, fagot. Beukenhof, 3—5 uur: receptie N.V. Dutin (25 jaar); Geref. Kerk, 8 u drs H. Baas, zendeling-C -erk op Java. Afscheid mr. De Blécourt Vrijdag houdt de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland een alge mene vergadering in de Keukenhof te Lisse. In deze bijeenkomst zal afscheid worden genomen van de adjunct-secreta- mr. A. G. de Blécourt, die is benoemd secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem er Omstreken. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikalie GESLOTENVERKLARING Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Kleine Havenbrug, in verband met de uitvoering van herstellingswerkzaam heden, op 17 april 1956" voor alle landver- keer zal zijn gesloten en dat de doorvaart het scheepvaartverkeer zal zijn gi TH. J. VAN DER HEIJDEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103 a LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht-, rechtszaken en Incasso's Tentoonstellingen Lakenhal, 10—5 uur: werken van Isaac tsraëls (tot 7 mei). Prentenkabinet, 25 uur: Het Parijs van Jean Marot. Vervolg 08-15, na de kadaverdiscipline nu et Oostfront TM MERKWAARDIG KORTE TIJD is op de verfilming van het eerste deel van Helmut Kirst's roman 08/15 die van het tweede deel gevolgd. Dit is wel een aanwijzing voor het succes, dat zowel het literaire kunstwerk als de filmversie daarvan hebben. Wie zich ooit mocht verwonderen over de aversie, die in de Bondsrepubliek tegen de militaire dienstplicht bestaat, vindt hier een vingerwijzing: in Duitsland zijn nog mensen, die een even grote afschuw hebben van de oorlog als van het inmiddels in rook en vlam men ondergegane duizendjarig rijk. In het tweede deel komen we dezelfde te voorkomen, dank zij de stem van zijn tegeq. die in de kazerne pisch Pruisisch zijn gedrild. De batterij bevindt zich nu in de winter van 1941 1942 aan het bevroren Russische front. Eén nieuwe man duikt op. overste Von Plönnies. bezield met een grote haat te gen de Führer maar niettemin trouw ziln soldatenplicht vervullend. Hij ziet heel goed de nadere ineenstorting aankomen en stuurt sergeant Vierbein naar huis daar verbindingsmateriaal met manschap pen te „organiseren" De batterij wordt opgeknapt met een nieuwe commandant, kapitein Witterer. Deze tot in zijn vingertoppen van machts wellust bezeten man slaagt erin zijn jacht op onderscheidingen te voorzien van eer spoor doden kostende blunders. De „goe de" militairen,'zoals de wachtmeesters Schultz, Asch en Platzek, worden daar- het slachtoffer, en Vierbein wordt in zijn dekkingsgat vermorzeld door een tank. net zoals hij het ln zijn dromen zo vaak heeft gezien. De film eindigt met het voorlezen van de brief, die Vierbein op weg naar het front aan zijn verloofde heeft geschreven, zin daaruit tekent de geest, waar deze oorlogsfilm is gemaakt: „Ik wil later kinderen, drie meisjes, want die hoe- tenminste niet in de houding te staan, •ns venster moet alleen uitzicht geven op de vrede". De in de film Canaris al zo op de voor grond tredende acteur O. E. Hasse geeft doorleefde uitbeelding van overste Von Plönnies. Daarnaast valt Paul Bör- iger op als onderofficier Vierbein. De egie van Paul May heeft juist die ac- enten weten aan te brengen, die deze film maken tot een waarachtig document. In leder geval heeft Klrst wel heel gron dig afgerekend met de mythe van de „frische-und fröhliche Krieg". Deze film draait in Luxor. (Zorgvuldige schildering van uitzicht te strijd aan het Oostfront). Don Camillo contra Peppone Een derde film over de Italiaanse dorps pastoor en de communistische burgémees- Fernandcl en Gino Cervi zijn weer de hoofdpersonen en tijdens een verkie zingsstrijd gaan ze elkaar weer bevech ten. Vooral als de burgemeester kandi daat is gesteld als kamerlid voor he Volksfront, komt er verzet bij Don Ca millo. Maar hij ls slim en weet altijd iets fttt: Thans een ruime comfortabele wagen v.a. f. 6375.- fl fl Official DKW-Dealer voor Leiden en Omstreken: MAREL's Autobcdryf N.V., Rijksstraatweg 336—340 („Den Deyl"), Tel. 2545 (K 1751), WASSENAAR. Official DKW-Dealer voor de Bollenstreek en Omgeving: BAKKERS AUTO MOBIELBEDRIJF. Hoofdstraat 133. Tel- K 2532—7427, SASSENHEIM Studie ~UEN ZACHT BRIESJE had de zon uitgeblazen. Maar in het Van der W er ff park zag het er niet donker uit. Boven Bodegraven of daaromtrent hing de maan als een radio-actieve kaas aan de nog na gloeiende hemel. Daarbij waren plotseling honderd lantaarnlam pen opgeschrokken, die blinkend in de zwarte spiegel van het Ra penburgwater bleven staan. Het windgelispel was overge gaan in het gefluister van twee gelieven, die in vreedzame co- existentie aan de voeten van bur gemeester Van der Werff zaten. Ik vond in het duister zo nu en dan alleen hun hoofden, doordat die bewogen, maar verloor ze ook steeds weer, net als de gelieven zelf. Van hem kreeg ik ondanks de schemering een goed beeld, toen ik hem een ruim gebruik van zijn mond hoorde maken, zowel voor praktische als theoretische beoe fening der liefde. Aangaande de praktische kant toonde hij zich reeds een man, maar in de theo rie, waarmee hij haar ziel bena derde, gebruikte hij vele malen woorden als „groots" en „luister rijk", en daarin toonde hij zich de jongen, die één of hoogstens twee jaar lid van het Leidse Studenten Corps is geweest. Haar deel van de dialoog droeg een onmiskenbaar V.V.S.L.-ka- rakter, hetgeen overigens niet het vleugje 'uiengeur wegnam, waar door haar „Soir de Paris" was aangestoken. Ze deelde hem na verloop van tijd mee, dat ze psy chologie studeerde. Maar blijk baar was hij nog niet zo weten schappelijk geschoold, dat hij de draagwijdte van dit nieuws besef te. Bovendien had de liefde zijn geestesoog tamelijk verblind. Zo kwam hij niet verder dan de wat simpele maar niet onvriendelijke vraag: „En wat zou dat?". „Alleen maar, dat ik verband leg tussen het uitbreken van de lente en van jouw liefde", zei ze. Zijn antwoord, was er het beuiijs van, dat zijn oratorisch talent nog niet op vele dispuutvergaderingen was bijgeslepen. Sommige roem rijke wellicht is het beter van „liefderijke" te spreken L.S.C.- tradities hield hij echter in ere, toen hij haar hoofd tussen beide handen nam en haar zorgen weg- zoende. Ze gaf toe met de eerste zucht der liefde, die de laatste der wijsheid is. Boven Bodegraven wies de maan. Liegenier. Glas-schilderes ii de Hillegommerdyk onder Lisse betreedt, doet het beste meteen in een stoel neer te vallen en dan voorlopig zün ogen goed de kost te geven. Alle meu belstukken en alle wanden gaan na melijk schuil onder een fantastische collectie schilderstukjes, voornamelijk Een jaar of drie geleden dacht de thans 66-jarige mevrouw Onos, dat zq best eens een liefhebberij kon gaan beoefenen. Zij deed een zeer ongewone keus. Zonder enige voorbereiding be gon zij zich toe te leggen op de schil derkunst, cn het resultaat is wel enigs zins verrassend. Dieren, bloemen, planten, natuurtaferelen, alles groeide onder haar qverige handen in felle kleuren op glas. vazen cn kannetjes, ja zelfs op het behang. Mevrouw Onos heeft nu zoveel werkstukken klaar, dat ze soms drie ryen dik staan opgesteld. Zelfs na een kwartier rondkijken ontwaart de be zoeker nog steeds wat nieuws. stukje wel, dat organisators van ba zaars zullen pogen, de huiskamer wat minder kleurig te maken door zo nu en dan eens voor een goede prijs voor een verloting of zo aan te kloppen. Nu, de harten van deze echtelieden klop pen warm voor de naaste. Daarvan ge tuigt ook het schilderij van een her dershond. die de heer Onos eens voor een blinde jongen heeft afgestaan, In ieder geval geniet dit huisgezin met volle teugen van deze liefhebberij, zonder acht te slaan op de vraag of hier nu iets kunstzinnigs wordt ge presteerd of niet. De heer Onos zou ieder, die met kritiek komt. de vraag willen stellen: „Doe het maar eens Duils bericht Tj^EJV LEZER te Katwijk stuurde -'-J cms een knipsel uit een Duitse krant. Een in Duitsland wonend familielid had de Katwijker het bericht toegezonden, en beiden hebben er zich boos over gemaakt. We kunnen die verontwaardiging volledig delen. Want of er nu sprake is van onwetendheid of van kwaadwilligheid, er is hier in elk geval een slechte journalistiek bedreven. Het' bericht heeft enkele dagen geleden in de Bildzeitung gestaan, een krant die een oplage van meer dan twee miljoen heeft. Het vertelt, dat Prins Bernhard „voor zijn tweede dochter, de doofstom me Prinses Irene (16), de bijzon der makke vos Ambo (6) heeft ge kocht". En die aankoop van de lichtkleurige vos zou een verras sing voor de Prinses moeten wor den, omdat zij zo graag wil leren paardrijden en daarvoor over een goedaardig dier („Tier" tussen aanhalingstekens) wil beschikken. Volgt nog de .mededeling, dat de ruin naar Den Haag is gereisd en dat zijn vroegere eigenaar in een plaatsje bij Wesel er van Prins Bernhard een „koninklijke prijs" voor heeft gekregen. Dat laatste staat er nu net bij op de manier van: Wat was die Prins blij, dat hij nu eindelijk een mak paard voor zijn dochter heeft kun nen kopen. Nu kan de zestien jarige Irene eindelijk leren paard rijden! De successen van onze Prinsessen Beatrix en Irene op springconcoursen zijn kennelijk nog niet tot Wesel doorgedrongen. Aan dat „doofstom" zullen we nu maar geen woorden wijden. Dat laten we graag over aan voor lichtende Haagse instanties. Deel van geluk TiEZE MAAND herdenkt de perso- 1J neelsvereniging van de stedeiyke lichtfabrieken haar tienjarig bestaan. Ook het orgaan De SchUnwerper wordt tien jaar. Ter gelegenheid hier van is er een jubileumnummer van verschenen. De wethouder van de bedrijven, de heer Van der Kwaak, schrijft daarin onder meer: „De aanwezigheid van een bloeiende personeelsvereniging il lustreert, dat bij hen. die werkzaam zün bü de stcdeiyke lichtfabrieken, teamgeest aanwezig is en dat het besef Jeeft, dat men In het bedrijf in nauwe samenwerking een deel van zijn geluk móet vinden." En wethouder Menken, van sociale aangelegenheden, voegt er een behartigenswaardige uitspraak aan toe: „Een goede gemeenschaps geest veronderstelt offerzin. En aan gezien een gemeenschap, ook de werk gemeenschap van een bcdryf, uit per- soonlükheden bestaat, moet iedere persoon bezield zün met bereidwillig heid omwille van de andere persoon en omwille van het bedrijf". ld een historische schets wordt er aan herinnerd, dat op 14 maart 1946 een 200 leden van het personeel ln de foyer van de gehoorzaal bücen waren om te spreken over de oprichting van een vereniging. Nu is het gehele per soneel lid. Het bestuur bestaat nog vrijwel uit dezelfde personen, die in 1946 werden gekozen. liefhebberij Onos deze bezigheid zuiver als een liefhebbe rij. Daarom loopt zij niet met haar ac tiviteit te koop en zijn haar werkstuk ken ook niet te koop. Verleden herfst heeft zij een paar stukken afgestaan voor een bazaar en haar echtgenoot is er niet weinig trots op, dat juist die gaven het eerst waren verkocht. En de heer Onos. die bloemkweker van be roep ls. weet nu meteen waar hij met de gebroken ruiten van zijn kas naar toe moet. Zijn vrouw weet dat wel te asleep van dit Misschien is de Mevrouw Onos van de Hillegommerdijk schildert uit liefhebberij. Geslapen in Keulen "T)E HEER A. M. van der Pauw. hoofd van de commerciële dienst van de K.L.M., is een innemend gastheer. We schreven dit reeds in ons verslag van de Leidse Dag op Schiphol, in ons nummer van gisteren. Op voorstel van de heer Van der Paauw zonden gast heren en gasten ook een telegram aan burgemeester Van Kinschot in het Diaconessenhuis. om hem te laten we ten, dat men hem op deze Leidse Dag niet vergat. Reeds toen jhr. mr. Van Kinschot nog burgemeester van Alkmaar was, heeft de heer Van der Paauw met hem kennis gemaakt. Dat was in die goeie ouwe jaren van voor de oorlog, toen de K.L.M. elke nacht een postvlucht naar Keulen ondernam. De heer Van der Paauw maakte er traditie van, zo nu en dan iemand uit te nodigen om deze nachtelijke tocht mee te maken. Ook burgemeester Van Kinschot van Alkmaar heeft eens de nachtpost naar Keulen helpen brengen. Nog laat had hij op het stadhuis gewerkt en 's mor gens vroeg zat hij daar al weer. het geen de bewondering van de gemeen tebode had. „Waar denkt u. dat ik vannacht geslapen heb?" vroeg Alk- maars eerste burger aan de bode. Deze schrok op van de ietwat lichtzinnig gestelde vraag en heel diplomatiek liet hij het antwoord in het midden. Vlo gen gedachten aan het L.S.C., dat in Francois Henri van Kinschot een waardig lid had gehad, de bode door het hoofd? Zonder verder commentaar vertelde de burgemeester, dat hij die nacht in Keulen was geweest. De gevolgen zijn niet uitgebleven: een kwartier later wist het hele secretariepersoneel. dat het „niet goed zat" met de burgemees ter. Die vertelde me daar zonder blik ken of blozen, dat. hij tussen het avond- en ochtendwerk in Keulen had geslapen. Als je van zo'n bewering «e onmogelijkheid niet Inzag, had je ver stand toch wel een flinke knauw ge- geweten. die hq In de kerk we! eens wil tegenspreken, maar die ten slotte toch de leiding heeft. Ondanks het politiek ver schil zijn die twee mannen toch altijd weer eikaars hulp. En zo weet Don Ca millo zijn tegenstander door een examen te krijgen, hem tijdens een kleine zwak heid terug te brengen bij zijn vrouw en hem ten slotte te weerhouden van zijn vertrek naar Rome als kamerlid. Het ls een vermakelijke film en bovenal een film. die naastenliefde toont, ook in ver schil van opvatting. De film draalt in Trianon. (Warm menselijke strijd tussen pasfoor en burgemeester). De bedrogen echtgenoot Het is wederom Fernandel, die in Ca sino de aandacht vraagt. Niet de Fer nandel als de dorpspastoor In Don Ca millo, ook niet de Fernandel als de door alle vrouwen geliefde schoonheidsspecia list. Nu Fernandel als heel gewoon ar chitect, getrouwd met een veel jonger charmant vrouwtje, dat meent een jon- vriend te hebben en daarom haar de titel geeft van „Cocu". wat zo ongeveer betekent: bedrogen echtgenoot. Fernandel weet er natuurlijk wel wat op. Hij maakt het wijd en zijd bekend een cocu te zijn, organiseert zelfs een grote praalwagen met cocu's tijdens het carna- il en komt ten slotte tot de ontdekking neen, de rest verklappen we niet. Het is een heel amusante geschiedenis, als oppervlakkig natuurlük, wat te lange en soms spran kelende dialoog. Die sprankeling is dan te danken aan de schrijver van draaiboek en dialogen: Marcel Pagnol. die ook „Manon de bronnen" schreef. Men weet wel hoe fijn hij daarin zijn dialogen liet voe- Zo is er ook in deze film veel te ge nieten op dit gebied, al ontkomt Pagnol ln het begin niet aan een al te grote uit voerigheid, een eigenschap, die overigens de bronnen" ook had. En het meisje Manon de echtgenote van Pagnol, Jacqueline Pagnol ziet men nu ils het charmante, maar wat onredelijke •n zoekende vrouwtje van de architect Dardamelle. Geniaal dat is het enige woord voor deze actrice. Het geheel is door regisseur Henri Ver- neuil meesterlijk in scène gezet. De ge weldige rapheid van het Franse woord en de beweging heeft hij steeds in een knap beeld weten te vangen. Deze film is In derdaad speels en gevoelig, zonder pro blemen en toch als filmwerk belangrijk. (Speelse en geweldige, hoewel ook op pervlakkige amusements film). Pete Kelly's Blues Hoe saai kan het zijn tussen vamps en gangsters. De film „Pete Kelly's Blues" in Lido is daar om dat te bewijzen. Hij brengt het Amerika in beeld van 1927, toen de „Nieuwe Wereld" nog zuchtte on der de terreur der benden. Echt zuchten dat doet men ook bij deze film, die zo eelbelovend begint temidden van de ne gerbevolking uit New Orleans. Dan denkt een prachtige uiteenzetting te krij- over 30 jaren jazz. Helaas is dit niet het loopt uit op het gewone geknok een gangsterbende. Wel natuurlijk komt de jazz er bij te pas, want de hoofd figuur is Jack Webb, die de bandleider Pete Kelly speelt. Behoudens Ella Fitz gerald. die enkele Interessante blues zingt echter van de jazz. althans van het hiervan, weinig te bemerken. Het geheel is een langdradige film van het be kende recept: de gangster, die zijn eigen trekken thuiskrijgt. Nee. een vervelend vereldje, waarin men echt meezucht met allen, die daar zo zuchten moeten onder het geboefte, maar meer ook niet. (Weinig goede jazz, veel hard geknok). Eskader 8 keert terug „Eskader 8 keert terug" In Rex komt te vlug na de vertoning in Luxor van „De bruggen van Toko-Rl" om een frisse in druk te kunnen maken. Het is eenzelfde soort verhaal waarin alleen de accenten wat anders liggen over straaljagerpilo ten, die vanaf een vliegdekschip boven Korea opereren. Er is geprobeerd het met wat zwaarwichtige opmerkingen reliëf te geven, maar dat is slecht gelukt. Juist daarom grijpt even de korte beeldenreeks aan van een Kerstfeestviering aan boord, waarbij de mensen „thuis" met behulp van een projectie-apparaat en een geluids band even aan boord worden gebracht. Ongeloofwaardig doet de geschiedenis aan van de vlieger, die tijdens de uitvoering van een bombardement blind wordt en dan van een collega zulke aanwijzingen krijgt, dat hij er toch in slaagt veilig op het dek van zijn schip te landen. (Film over onderwerp, dat al goed was afgeroomd door „De bruggen van Toko- Ri). Werkloosheid in Leiden Behoefte blijft aanbod overtreffen De arbeidsreserve (aanbod) vertoonde sver de periode van 2 t.m. 7 april nog een geringe daling, nl. varr 245 tot 225. Van dit aantal waren 200 personen als geheel werkloos ingeschreven en 25 geplaatst bij objecten voor aanvullende werken. Een analyse van de werkloosheid levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid 110, séizoenwerkloosheid 30. overige werk loosheid 5 en minder geschikten, onder 60 minder validen (lichamelijk of geestelijk gehandicapten) totaal 80. De vraag handhaafde zich op hetzelfde niveau en beliep 380 en had voor bijna 40 be trekking op jeugdigen, leeftijd 15 t.m. 18 jaar. Het aanbod van jongeren was vrüwel nihil, terwijl de vraag onverminderd bleef aanhouden. Het aanbod van vrouwelijke arbeidskrachten bleef vrijwel gelijk en bedroeg op 7 april 80. De vraag nam nog Iets toe en beliep 380. Van dit aantal had den 150 aanvragen betrekking op jeugdi gen. In nagenoeg alle sectoren van het bedrijfsleven bestaat doorlopend een te kort aan vrouwelijk personeel, vooral aan jeugdigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3