Jbcuwe gciJtstfje GTwiratil Ch urchill: agressie Middenoosten keren m Overwintering op ijsschotsen Gruenther treedt af als opperbevelhebber Bonn wendt zich tot Moskou voor Duitse hereniging Nederlanders zijn welkom in Canada [TERDAG 14 APRIL 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINE CHR1STELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticd Is $h«blmn myn bert la teyljenspocf ZevenendertigEite jaargar.g No 10627 VEILIGHEIDSRAAD NAAR GENÈVE Israël en Egypte moeten hun achterdocht overwinnen KAIRO/JERUZALEM, 14 APRIL »E VEILIGHEIDSRAAD zal mi£sch!en builen. New York en dön waar schijnlijk in Genève bijeenkomen om hei*, verslag van HammarskjölG an te horen over zijn bemiddelingspogingen in het Middenoosten. Reuter oegt hieraan toe. dat vertegenwoordigers van Israël en de Arabische mden hierbij zouden worden uitgenodigd, van hun inzichten blijk te even. Gisteren hebben zich aan de- grens van Israël en lordanië weer mge incidenten voorgedaan. Na de besprekingen met HammarEkjöld ebben de Egyptische leiders voorgesteld, dat de troepen van Israël en gypte zich tot op 1 kilometer afstand vcm de bestandslijn zullen terug- eldcen, waardoor langs de grens in het gebied van Gaza een gedemili- niseerde zone, ter diepte van twee kilometer, zou ontstaan. Voorts heeft de secretaris van de V.N. bij de Israëlische nremier Ben Goerion aangedrongen de verklaring van Nas- dat Egypte zich verder van oorlogs- lichtige handelingen zal onthouden, te anvaarden. Churchill heeft in een rede or 5000 conservatieven verklaard, vertrouwen, dat Amerika en Engeland ssenbeide zullen komen, mocht dit lodzakelijk zijn, om verdere agressie i Middenoosten te voorkomen. Voor de toestand van Israël toonde Si Inston veel begrip. „Wanneer Israël c in wordt afgebracht de levenskracht va benutten om de Egyptenaren te érslaan. totdat dezen hebben geleerd hun iuuische waDcns te gebruiken; en v eer de Egyptenaren daarna tot de J in, dan zal het niet alleen westle van voorzichtigheid worden, n erezaak, om te verzekeren, dat de iraëliërs niet de verliezers worden do< iet wachten". Amerika zendt vier torpedoboot jagers iddellandse Zee. Hierbij wordt lierklaard, dat deze eenheden slechts wor- len toegevoegd aan de zesde vloot, ten [Inde de „oefenmogelükheden" te ver poten. Een groep jongemannen en vrouwen, leden van een anti-communistische jeugd- torganisatie. zijn gisteren het gebouw van filet Egyptische consulaat te New York. waar ook de delegatie van dit land bij de V.N. haar hoofdkwartier heeft, binnenge- In oude uniform estien gepensioneerden één dag in dienst Zestien Titoungise oud-militairen, met ren gemiddelde leeftij d van 65 jaar, zul- woenedag 25 april voor één dag voor - nadi-ogs oef ending opkomen. De oud-geddenden voelen zich zowel geestelijk als lichamelijk nog volikomen geschikt voor de dienst. Zij verzochten Prins Bernhard een maand voor herha ling te mogon opkomen. De staf van de Prins schreef hun, dat de geste zeer op prijs werd gesteld, maar dat zij Slechts één dag, 25 april de -gast van het leger kunnen zijn. Zij dienen op te komen bij het vierde 'bataljon zware tanks in het Boskamp te Amersfoort, 's Morgens om acht uur wor den zij per autobus uit Tilburg gehaald, ©e oudste veteraan is 74 jaar en be- l&orde tot de lichting 1902, de jongste is ?én de lichti-n® 1910? Het groepje staat onder leiding van de heer Hoes. die in 1910 meester-kleerma- Amersfoort was. Zij hebben ge vraagd in het oude uniform te mogen op- Nederland betaalt de rentte r vervulling van zfln garantiever- plichtlng en voor zo lang Indonesië zelf voor fonds heeft gezorgd b(j de be- tantoren, biedt de Nederlandse staat •an. de vervallen coupons van de Neder- j bnds-Indische lening 1937A bij de vooi deze lening aangewezen Nederlandse be- taalkantoren voor zijn rekening te ne tten. Het aanbod is van kracht met ln- van 16 apriL Deze foto van de Prins werd ge nomen in het Concertgebouw te Amsterdam, waar gisteren de landdag van de Rotaryclub werd gehouden Naast de prins gou verneur dr. W. G. Wegeröf. drongen, om er een herdenkingsdienst te houden voor „de drie kinderen en hun rabbi", die -nabij Tel Aviv door Egypti sche moordenaars werden gedood KONING FE1SAL NAAR LONDEN De 20-jarige koning Feisal van Irak zal in juni een officieel bezoek van vier dagen aan Londen brengen. Daaraan vooraf gaat een bezoek van twee weken aan Spanje, zulks op uitnodiging van generaal Franco. Irak is één der grootste olieprodu centen van het Middenoosten. In 1952 is koning Feisal als gast van koningin Elizabeth een week in En geland geweest en de vorige herfst was hij er als particulier een maand op bezoek Nu reeds 62.000 man personeel te kort De vraag naar mannelijk personeel nam in maart toe van 55.762 -tot 62.139. Het aantal werkloze mannen daalde van 55.210 tot 29.196. De daling der werkloosheid na het in vallen van de dooi werd nog versterkt door het aannemen van veel extra-perso neel om de achterstand in te lopen. De vrees, over enige tijd geen personeel meer te kunnen krijgen, heeft hie-rbij ook eer rol gespeeld. Bij de aanleg van grond- en waterbouw, kundiiige werken werden naast grondwer kers ook grote aantallen landarbeiders er losse arbeiders geplaatst. Vorig jaar maart waren er 46.600 werk loze mannen en bedroeg de vraag naai mannelijk personeel bijna 48.000. De in middels ingetreden daling der werkloos heid en stijging van het tekort aar beidskrachten illustreert duidelijk de ge spannen situatie op de arbeidsmarkt Werkstudenten kunnen conducteur worden Het gemeentelijk vervoerbedrijf Ir Amsterdam is voornemens werkstuden ten in tijdelijke dienst te nemen conducteurs en dekknechten-lncasseer- ders op de IJ-veerponten. Vooral in de vakantietijd zijn de personeelsmoeilijk- heden bijzonder groot. De studenten die voor deze betrekkin, gen geschikt worden bevonden, zullen na een opleiding van enkele weken vol- tèdig in de diensten worden ingescha keld en volgens de bestaande loonschaal worden gehonoreerd. Nieuwe politieke partij Alg. Agrarisch Verbond Over enkele dagen wordt een manifest gepubliceerd van het „Algemeen Agra risch Verbond", oen nieuwe partij, die aair de a.s. verkiezingen zal deelnemen. Het verbond is gisteren te Utrecht opgericht door vertegenwoordigers van verschei dene sectoren uit het agrarische bedrijfs leven. Voorzitter is ir. J. P. Hadsma t< Bergum, secretaris ir. R. de Bruin t< 's-Gravendeel. Het Algemeen Agrarisch Verbond kom' nog niet voor op de lijst van politieke groeperingen, ingeschreven door de kies raad onder de volgende na-men: 1 Volkspartij van Vrijheid en Demo cratie; 2 Partij van de Arbeid; 3 Commu nistische Partij van Nederland; 4 i Revolutionaire Partij; 5 Socialistische Unie; 6 Christelijke-Historische Unie; Katholieke Volkspartij; 8 Nederlandse Op positie Unie; 9 Staatskundig Gereformeer de Partij; 10 Nationale Unie op Algemeen Christelijke Grondslag. Deense staking duurt voort; een dode Kopenhagen, 13 april. Bij botsingen tussen demonstrerende stakers en politie in Denemarken werd in Aalborg een politieman zo zwaar gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis over leed. Een demonstrant moest met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis worden opgenomen. In verschillende Deense steden trokken tienduizenden sta kers door de straten uit protest tegen de die de arbeiders gebiedt, het werk ddellijk te hervatten. Met deze wet kwam intussen geen einde aan de staking, ïu al vier weken duurt en de Deense economie enorme sohade berokkent. Deze foto van de Nederlandse dameshockeyploeg (onderweg naar Melbourne) werd genomen in Tilbury (Engeland) vanwaar de ploeg aan boord van de Arca- dio naar Australië vertrok. Niets fe maken met de kritiek Luchtmachtgeneraal Norstad volgt hem bij de N.A.V.0. op GENERAAL ALFRED GRUENTHER zal nog dit jaar aftreden als opper bevelhebber der strijdkrachten van de Noordatlantische Verdrags organisatie. Gruenther, thans 57 jaar oud, gaat tegelijkertijd met pensioen. Aldus een verklaring van Eisenhower in zijn vakantie-oord Augusta, in de staat Georgia. Tot zijn opvolger heeft Eisenhower de luchtmacht-generaal Lauris Norstad benoemd, reeds sinds 1953 plaatsvervangend opperbevel hebber van de N.A.V.O.-luchtstrijdkrachten. landsc regering reeds geruime tijd be kend," aldus ir. Staf. Zij betreurt dit be- heeft Tijdens een persconferentie in Parijs zei generaal Gruenther. dat zijn aanvrage voor pensioen ..een van Washingtons best bewaarde geheimen is geweest". Hij had de president der Ver. Staten al vorig Jaar november meegedeeld, dat hij het leger wilde verlaten. Inmiddels hebben de plaatsvervangende opperbevelhebber, veldmaarschalk Montgomery en de staf chef generaal Schuyler verklaard, ook onder de nieuwe commandant in functii te willen blijven. Generaal Gruenthers ontslag heeft niets te maken met de kritiek, die vorige weel in Nederland en West-Duitsland is uitge bracht op aan hem toegeschreven uitla tingen wegens een interview in een 1 blad over de verdediging van Europa. Dit heeft hijzelf op een persconferentie zegd. maar het is ook meegedeeld door president Eisenhower en door de Nedi landse minister van oorlog en van marii Ir. C. Staf. „Het voornemen van generaal Gruenther om af te treden was de Neder- In het Weense concertgebouw zal binnenkort het pas opgerich te Mozart-jongenskoor zijn eer ste officiële uitvoering geven onder leiding van dirigent Erich Schwarzbauer. De zangertjes zijn gekleed in kostuums uit de tijd van Mozart en zullen ook hoofdzakelijk liederen van de grote componist ten gehore brengen. lllllllll!llllll!lllllllllll!|llll!!llll!!!lli:i!llllll!l!!!!!l!!lin!nil!nill>nilflfii!l|inilll!ll Nibeg vraagt Regeringsgarantie voor Indische pensioenen bij Luns zijn ongerustheid uitge- >ver berichten, a'.s zou de Indo- regering Indische pensioenen nxïerstanden tegen nominale waarde gaan uitbetalen. (Dit zou neer komen op uitbetaling van éénderde der Het Nibeg-bestuur dringt aan op een regeringsverklaring op korte termijn, waarin wordt bepaald „dat de Neder- regering uitbetaling van alle In- pensi< Nederlandse De zesjarige Anthondus van Watttngen iel gistermiddag uit het dakraam van de derde verdieping van een wonin-g in de Langesbraat in Amsterdam. Zijn va-1 werd gebroken door het glazen dakraam van Zijn enige kwetsuur bleek een bloeden- Ondanks Parijse akkoorden Bonn, 14 april den, ten einde steun van Moskou te verkrijgen voor de hereniging van Duitsland. De Westduitse minister van buitenlandse zaken von Bren- tano, heeft meegedeeld, dat de ambassadeur in Moskou, Wilhelm Haas, binnenkort het standpunt van Bonn betreffende de hereniging van Duits land zal meedelen aan de Russische regering. Dit besluit om bij het streven naar de hereniging van Duitsland het Kremlin in te schakelen, werd blijkbaar genomen tijdens de bijeenkomst, die Adenauer het afgelopen weekeinde in zijn vakantiever blijf in Zwitserland met von Brentano en andere hoge ambtenaren heeft gehad. Von Brentano koppelde aan zijn belang rijke mededeling de waarschuwing aan het adres van de grote mogendheden, dat West-Duitsland niet zal kunnen mee werken aan een ontwapenlngsoyereen- komst, ten koste van de eenheid van Duitsland. Inmiddels hebben westelijke diplomaten West-Duitsland er op gewe zen. dat het volgens de Parijse akkoor den niet rechtstreeks met Rusland mag onderhandelen over de hereniging van De westerse belangstelling, In het bij zonder van Franse kant. voor het Russi sche standpunt dat een overeenkomst over de ontwapening mogelUk is zonder een hereniging van Duitsland, heeft In regeringskringen in Bonn grote bezorgd heid gewekt en uit de laatste ontwikke- Canadese minister ling blijkt, dat de vrees om door direct contact met Rusland het westen tegen zich in te nemen, thans voor een belang rijk deel is weggenomen. Minister von Brentano zal 3 mei in Parijs aankomen voor besprekingen met premier Mollef. Nederlandse nota aqxi Indonesië De plaatsvervangende hoge commissaris van Nederland te Djakarta, de heer Hage. naar heeft een bezoek gebracht aan d< secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken en hem een aide memoire overhandigd, wordt betreurd, dat Indonesië in gebreke is gebleven met de aflossing der de Nederlands-Indische lening Mondeling werd van Indonesische zijde geantwoord, dat in afwachting goedkeuring door het parlement van de afschaffing der overeenkomsten Ronde-Tafel-Conferentie geen beslissing kan worden „Ik hoop, dat nog vele Nederlanders lar Canada zullen emigreren", aldus de Canadese minister van immigratie. J. W. Pickersgill, gisteren op een bijeenkomst Nederlandse immigranten in Chatham Ontario. De vorderingen die door de Nederlandsi immigranten worden gemaakt hebben het Canadese volk diep onder de indruk ge bracht. aldus minister Pickersgill. In ge heel Canada wordt hem regelmatig ge vraagd waarom er niet meer Nederlands» immigranten zijn. „Wij hoppn dat u vrienden en kends6en zult aanmoedigen Canada te komen om ons te helpen dit land. dat nu ook uw land is. op te bouwen" Emigratie van Nederlanders naar Ca nada wordt niet alleen aangemoedigd om dat Canada meer mensen nodig heeft, ook omdat „wij van mening zijn dat zij het beter zullen krijgen en dat ir De grote ramp van San Francisco GAN FRANCISCO, op gende schokken werd de af: de orde twee na de g\ Staten, werd op negenti april 1906 door stad vernietigd. St de Verenigde zakten acht meter diepte in; het grote hotel in Valenciastreet zakte worden gehandhaafd en de alle plunderaars worden plaatse neergeschoten. huis was uit het Amerikt westen gerukt: de met moderne wo krabbers, bouui en het gevaa lijkste en meest verdor ven havengebied ter we reld. Op het moment van de ramp woonden er 400.000 mensen in San Franölsco Vlak vóór de stad ont waakte, voltrok zich de ad den, konden •n- kamers de straat opstap- operage- pen. In vele opzichten her- laats enorme aardverschuiving De aardkorst langs de Sint Andriesgroef ging scheuren Een geweldige loeg Intussen t ----- tot kujs over voortge- door een westelijke wind. Brandweerlieden en vrijwilligers moesten zich onafgebroken ren nend in veiligheid bren gen. in vele gevallen le vende mensen in het puin van huizen achterlatend. Viervijfde van San tigd: vijfhonderdtwintig huizenblokken Een kwart miljoen mensen was dak. loos vijfhonderd mensen waren om het leven ge- San komen en duizenden ge wond. De materiële scha de ramp beide zijden Francisco aan de toe- de groef bewogen stand in Hirosjima na de de liep in de honderden zich in tegengestelde ontploffing van de eerste miljoenen dollars. Maar toombomEr heersti en totale chaos, het wa afgesneden richting, De aarde scheu de open over een afstand van meer dan vierhon derd kilometer met een snelheid van vijf tot zes kilometer per seconde In twee achtereenvol- San Francisco toonde, dat Het de vogel Phoenix niet ten onrechte in zijn wa- talrijke branden konden pen voerde. Twee jaar dus niet worden geblus Burgemeester Schmitz kondigde het standrecht de ramp was de stad al weer grotendeels her- bijzonder hun kinderen het in dit ni« land beter zullen hebben". Canada wenst in zijn immigranten meer te zien dan arbeiders en produkten, aldus de Canadese minister. Wij wensen i die zich hier thuis voelen, diers" zullen zijn in i-edere betekenis het woord, w.er grootste trots zal wonden dat zij Canadees staatsburger zijn. De minister deed een beroep op alle anwezigen die nog niet genaturaliseerd zijn. bij de eerste gelegenheid een aan vraag in te dienen voor Canadees staats burgerschap „ten einde volledig te kun nen delen in onze nationale erfenis als burgers van Canada". Jungschlager-actie en burgemeesters Het Nationaal Contactcomlté-Junjr- schlager heeft een brief gericht tot de burgemeesters van alle Nederlandse ge meenten met het verzoek een plaatselijk comité te vormen Indien zii zelf verhin derd zyn. kunnen zij iemand anders uit nodigen voor dit werk De leden der vereniging van Indonesi sche juristen (van wie er geen enkele be reid was als advocaat voor Jungschlager op te treden) heeft een verzoek gericht tot elke burger van de wereld om zich te onthouden van reacties op de zaak-Jung- schlager zo lang de rechter nog geen uit spraak heeft gedaan. Betoogd wordt, dat de zaak overeenkomstig het Indonesische recht zou worden gevoerd en dat dit eerlijke behandeling en de rechten beklaagde zou waarborgen. De reactie het buitenland zouden voortspruiten uit eenzijdige voorlichting- Maarschalk Juin komt naar Nederland De Franse maarschalk Juin. bevelheb ber van de geallieerde strijdkrachten in centraal-Europa. zal tijdens een vierdaag se inspectiereis woensdag en donderdag Nederland bezoeken. In Den Haag zullen besprekingen wor den gevoerd met minister Staf en met de chef van de generale staf, generaal B. R. P. F. Hasselmap. nnd op Le Bourget. Bij een brand op het Parijse vliegveld Le Bourget zijn oa. kantoren van de K.L.M. en de Sabe- i verwoest. De brandweer wist het vuur iel meester te worden: over de oorzaak niets bekend De maatschappijen zijn In andere kantoren or.dargebrachL Ned. Westduits gesprek over Rijnvaart? Het bezoek, dat de Duitse minister verkeer, dr. Hans Seebohm. volgende week aan zijn Nederlandse collega, mr. Algera zal brengen, zou mede hel berei ken van een akkoord inzake Rijnvaart vraagstukken ten doel hebben. Het ligt echter geenszins in de bedoeling, een protocol af te sluiten over Rijnvaart- vraagstukken aangezien deze hoofdzake lijk een multilateraal karakter dragen. De ministers zullen io elk geval spreken over de spoor- en wegverbindingen tussen Nederland en de Bondsrepubliek. Kind overreden. Op de hoek Luikerweg- Glacisweg in Maastricht werd gisteren de 3-jarige Henry Diinix, toen hij plotse ling de rijbaan opliep, door een gemeente bus aangereden. Het kind was op slag HET WEERMIN EUROPA Helsinki Stockholm Oslo Kopenh. windstil zzo zzw zzo windstil WEERBERICHT Vrij koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met aan vankelijk hier en daar enige regen. Morgen ook enkele verspreide opklaringen. Ma tige nu en dan vrij krach tige, noordoostelijke wind. Vrij koud. Opgemaakt te 11.15 uur). wen in generaal Lauris Norstad." PLAATS MAKEN VOOR JONGEREN „Ik maak plaats voor jongere mannen en nieuwe ideeën", zei Gruenther. „Drie jaar is voor een geallieerde opperbevel hebber wel zo ongeveer het maximum om de Navo levensvatbaar te doen blijven gn de jongere officieren een kans te geven. Anders lopen wij het gevaar tot stilstand te komen en geen nieuwe ideeën meer op te doen." Naar aanleiding van suggesties in de Verenigde Staten, dat hij van het presidentenhout gesneden is, ver klaarde de opperbevelhebber, geen bijbedoelingen te hebben met zijn ontslag. Ook zijn gezondheidstoe stand heeft niets met zijn vertrek te maken. Gruenther had de grootste lof voor zijn opvolger. „Ze hebben nu een betere keus gedaan dan toen ze mij benoemden," zei hij. De nu 57-jarige generaal Gruenther be kleedt zijn huidige functie sedert 1953. Daarvoor was hij Eisenhowers plaatsver vanger als opperbevelhebber. Zijn 49-ja- rige opvolger Lauris Norstadt heeft een schitterende staat van dienst. Hij werd in'1930 in West Point als officier beëdigd. Dertien jaar later droeg hij al de ster van brigade-generaal en toen hij 44 was, werd hij ..full general". KANDIDAAT VOOR HET PRESIDENTSCHAP De Amerikaanse en Britse pers i6 een stemmig in haar lof voor de arbeid door Gruenther verricht. Zelfe heeft de Ameri kaanse democratische afgevaardigd© Thurmond Chatham verklaard, dat gene raal Gruenther „geheel beschikbaar is roor benoeming tot kandidaat der Demo- :ratep voor het presidentschap". Gruen ther zou een compromiskandidaat kunnen zijn, voor het geval, de Democraten op hun partijconventie geen keuze zouden kunnen maken tussen Stevenson en Kefauvet. De hier genoemde Chatham is lid der „commissie van buitenlands® za- van het Huls van Afgevaardigden. Enige weken geleden, heeft generaal Gruenther nog voor deze commissie ge tuigenis afgelegd. De gaande en komende man

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1