Zij bouwden Evangelie in bruggenhoofd voor Baliemvallei GODSDIENSTIG Is de „nieuwe koers" in Rusland gevaarlijk voor de kerk? Ingwersen roept de kerk op tot een reveille! WE HADDEN WILLEN BLIJVEN ZONDAGSBLAD ZATERDAG 14 APRIL 1956 ZEJNDELINGENECHTPAAR ROSE-MC INTOSH IN ONS LAND: WIJ hebben er nimmer iets van geleren. Onze kranten, die juist uit het ondergrondse tijd perk opdoken, waren vol jubclklanken over de bevrijding. We dansten in de straten, we rookten Amerikaanse sigaretten, we aten chocolade en wittebrood. En in diezelfde dagen zaten de drie overlevenden van de vliegramp bij de resten van hun vacantietrip en werden door vriendelijke in boorlingen verzorgd, die nimmer nog een blanke zagen. De dag was zo feestelijk begonnen. Zondag, 13 mei, 1945. Vierentwintig mensen stegen op van het vliegveld Hollandia (Nieuw-Guinea) voor een pleziertochtje. Majestueus wiegde de grote C 47 over de hoge bergrug en dook de Verborgen Vallei binnen. Het vliegtuig zweefde over de strohutten en keurig ver zorgde tuinen. Slechts eenmaal waren er blanken geweest. Langzaam steeg de aluminiumvogel weer omhoog, richtte zich naar het uiteinde van de vallei, raakte een hoomtop ;en even later stortte het donderend neer. Slechts drie mensen bleven leven. Dagenlang brachtten ze door in Shangri-La, de Baliemvallei, tot ze eind juni gevonden werden. Toen viel de vallei weer terug in haar stenen tijd perk en de primitieve inboorlingen, die zo vrien delijk en behulpzaam waren geweest, verdwenen in het donker der vergetelheid welke slechts ver broken werd door het bezoek van controleur Meyer Ranneft. Eén Dani-meisje met een gras-schortje aan, glimlachte vriendelijk en een tikje verlegen toen zij in de Baliem-vallei door een blanke man tcerd gefotografeerd. Pas op 20 April 1954 slaagde i een glimmende vogel er in op het water van de rivier, die Nieuw Guinea's Verborgen Vallei door klieft, te dalen. Twee blanken en drie kleurlingen betraden de Baliem ohi een Boodschap van hoop te brengen. De dagen zijn vergroeid tot maanden en tot jaren. Regelmatig daalt een vlieg tuig nu op de landingsbaan om proviand en post te brengen aan een klein groepje blanken, die wonen onder een vergeten volk. Op Nieuiv-Guinea wandelde een volk in duisternis In „Parousia" het zendingshuis van de familie Könemann. die in Nederland het zendingswerk van de ..Christian and Missionary Alliance" vertegenwoordigt ontmoette ik het echtpaar Rose— Macintosh. Slechts een paar daeen brachten ze in Nederland door. Een rustpunt tussen het stenen tijdperk in de Baliem, waar ze reeds zoveel werk verzet hadden en de eeuw van het atoom in de USA. waar zendeling Rose een operatie moest ondergaan. Koeliewerk Wat was Uw eerste werk? Rose zit vlak naast me in een gemakkelijke Stoel, die geheel gevuld wordt. Hij weegt vast aan de verkeerde kant van de twee honderd pond. stel ik vast. Hij glim lacht en zegt: Koeliewerk". Ze begon nen met de bouw van een huls van alu minium golfplaten en daarna was hun eerste taak een landingsbaan voor het vliegtuig aan te leggen. Zwaar werk in het vochtig warme klimaat. Eentonig werk ook. Maar het vorderde. Na twee maanden landde reeds een vliegtuig om een zieke op te halen, na vier maan den was het werk klaar. Tot op dat ogen blik had men alleen nog maar contact gehad met de mannelijke bevolking, maar in januari 1955 landde Darleen Rose als de eerste blanke vrouw. Het nieuws ging als een lopend tje door de vallei en in minde geen tijd stonden meer dan 200 wen zich aan haar te vergapen. Ze moest weer terug, maar in maart mocht ze voorgoed ko men met haar zoontje Bruce. Hij was toen een jaar en dne maanden oud en veroorzaakte een sensatie. Van heinde en ver kwam men kijken. Verlegen was hij niet en toen een vrouw hem een zoete aardappel aan bood. greep hij hem en zette er onmiddellijk zijn tanden in. Bruce had de harten veroverd. De inboorlin gen, die hun kinderen zonder enige discipline laten opgroeien, waren het er helemaal niet mee eens toen vader Rose de kleine Bruce eens een flinke verdiende tik gaf. Zelfs op kilometers afstand van de zendingspost riep men hem nog na „Raak de jongen niet meer Toen de zendelingen voor het eerst de Baliem-vallei betraden, schreven be- V00rl°P 8 paalde kranten: ..De dagen van het para- dijs zijn voorbij!" Velen hebben de in- "W druk, dat deze inboorlingen in volmaakte rust leven en slechts contact met ae blanken onrust en ziekten brengt. Ik vraag mevrouw Rose, hoe zij hierover denkt. Ze schudt verwoed haar hoofd en zegt: „Dat is een leugen en alleen men sen, die er nog nooit geweest zijn en op pervlakkig denken, kunnen zulke onzin uitkramen." Eri dan vertelt ze van de ziekten zoals framboesia. grote ver zweringen, die nu gelukkig in hun streek door middel van duizenden peni- cilline-injecties vrijwel onder de knie is. Het allerergste zijn evenwel de regel matige oorlogen. De vallei is in drie grote groepen verdeeld, stroomopwaarts, stroomafwaarts en de overkant van de ri vier. De groepen hebben geen enkel con tact met elkaar en voeren alleen maar oorlog. Het hoort er volgens hen bij, niet achter. Toen mevrouw Rose een baby van nog geen jaar behandelde voor een brandwond, zag ze dat zelfs dat kleine kind reeds een pinkje miste. De mensen zelf zijn erg vriendelijk. Toen ze nog maar pas in de Baliem woonden brak er een mazelen-epidemie uit, die vaker voorkomt en dan honder den doden kan eisen. Ook Bruce kreeg het te pakken. Met hoge koorts lag hij in zijn bedje en vrijwel de gehele nacht bleven de ouders waken. Toen de zon nauwelijks op was. klon ken er voetstappen rondom het golfpla- tenhuis en een stem buiten riep: „Ma ma!" Mevrouw Rose, mama voor de inboorlingen, deed de deur open en daar stond één van de hoofdmannen. In zijn armen droeg hij een baby, zijn jong ste. Hij legde haar uit, dat zijn jongste ook de mazelen had gehad, maar beter was geworden en Bruce zou ook beter worden. Ze moest'maar niet-bang zijn. T aalmoeilijkheden Het gesprek is allang geen .officieel interview meer. De gastheer en gast vrouw luisteren geïnteresseerd mee en iemand vraagt of er al samenkomsten worden gehouden. De belde mensen knikken „ja!": „Iedere morgen!": Soms komen er wel dertig vrouwen en nog veel meer mannen, soms is er vrijwel niemand, omdat het dan goed weer is om in de tuinen te werken. We hebben nu twee liederen in de taal. Een En gels zondag'ssohoolliedje en Stille Naoht. Onder het spreken stellen de mensen al le mogelijke vragen: Waar Christus woont? Wanneer Hij komt? En met Kerstmis vroeg iemand, tijdens he' ïr Maria met het Baliem kwam! De nog maar heel ge brekkig. Wel is het alfabet klaar, maar voor vele woorden zoals Vergeving, Ge nade, Zonde, Zaligheid, ja zelfs God is nog geen vertaling gevonden. Bij ver schillende volkeren werd het woord „Schepper" voor God gebruikt, maar de mensen van de Baliem kennen zelfs geen schepper. Zij zijn door eigen kracht ontstaan uit het water. Daarom spreekt men nu van Jezus en Zijn Vader en het woord voor „God" dus „Vader van Jezus"! Niemand is tot nu toe dan ook overgegaan tot het Christendom. Men bezit zelfs nog niet voldoende woorden om de mensen duidelijk te maken hoe ze een Christen zouden kunnen worden. Het wordt voor mij tijd om weg te gaan,, maar één vraagwil ik nog graag beantwoord hebben. „Hoe de verhouding mét de beide andere groepen, die toch vijandelijk staan tegenover de bevolking, waar deze zendelingen wonen." De beide mensen zijn een ogenblik stil. Bruce speelt luidruchtig vliegtuigje bi; de bank. „Dat is onze grootste moei lijkheid," antwoordt mevrouw Rosé. „Onze verhouding is goed den ook stroomopwaarts heel vriende lijk ontvangen. Maar we weten niet.pre cies, hoe de mensen waar wij woner er tegenover staan als wij hen regelma tig zouden bezoeken. Ze hielden ons. niél tegen, toen we een keer gingen, maar prettig vonden ze het niet. Zé zijn bang, dat we vijandelijke boze geesten zullen terugbrengen, die hén in de rug zullen aanvallen. Toch moét er iets ge beuren. Toen ik voor het eerst ih het vijandelijk gebied kwam, holde de van het stamhoofd naar mij toe,- sloeg de armen om mij heen, - drukte haar hoofd tegen mijn borst en huilde vari emotie. Ik zal dat. nooit vergeten. En wij kunnen niets Vopr hén doen. Er'is geen plaats voor ech landingsbaan, er zijn geen mensen om. daar te gaan wer ken, en zélfs als er jonge begaafde mensen waren, konden we ze nog niet provianderen. Zelfs als in onze buurt het werk slaagt én er komt een kerk en een opleidingsschool dan kunneri. we nog de inboorlihgen er niet heensturen, want ze worden afgemaakt zo gauw ze de grens overschrijden tussen de beide groepen. We hebben er nog geen oplos sing voor. En toch zijn we er dagelijks mee bezig. Toen ik enkele dagen geleden met het vliegtuig: opsteeg-;opr wég naar. Amerika, zag* ik de gehele vallei - onder 1 me. Ik keek: maarde. .gebie den, die wij niet kunnen bereiken. Ze waren in nevelen gehuld. Plotse ling echter brak de zon door en twee grote regen bogen omvatten de Ver borgen Vallei, en diep in mij groeide de zekerheid, dat het Evangelie zou zegevieren." Ik sta op en schud handjes. We wensen elkaar veel zegen op het werk en als ik naar huis rijd, moet ik denken aan een volk dat in JOURNAAL EEN DURE KERK WERD PERÓN PROTESTANT? We zijn tegenwoordig wel iets ge wend als het gaat om het bouwen] van kerkenEen paar ton is niet N0g steeds houdt de houding heel erg veel, en de grote] Pèrón tegenover de Rooms-Katho- kerk in Workum slokte maar even een miljoen gulden op voor restau-l ratie. Maar een kerk die vier en twintig miljoen gulden kost, trekt: toch nog wel de aandacht. De ILU Mormonen hebben in Los Angeles' gesteld had Californie. Ver. Staten) hun tiendet stichten los tempel geopend, en de laatste is de mooiste, naar men zegt, in. ieder] geval de groote en de duurste. 'dij is ongeveer 85 meter hoog en draagt in plaats van een haan of kruis een gouden beeld engel Moroni, van tviert Joseph Volgens een eigen rapport Smith, de stichter van deze sekte. - de gouden platen zou ontvangen, hebben, waarop de grondbeginselen! lieke kerk de gemoederen bezig in Argentinië wordt nog steeds onderzoek in deze materie ingesteld. Van Rooms-Katholieke zijde wordt bericht, dat Perón zich ten doel nationale kerk te Rome. In verschil lende geestelijke bladen is indertijd het bericht verschenen over gewei dige massale samenkomsten waar eens zelfs 200.000 mensen aanwezig waren om te luisteren naar de Ame rikaanse evangelist Tommy Hicks. deze evangelist, die tot de kringen van Pinkstergemeente behoort Amerika, heeft hij een persoonlijk Staan beschreven.} onderhoud met Perón gehad doopbekken is gemaakt roestvrij staal en wordt gedragen] door twaalf koperen óssen. Op de tweede verdieping zijn vijf zalen] die het doel fan het leven uitbeel-, don, daar is de schepningshal, de' Hof van Eden-hal, de hal der, wereld, de aardse hal, en de] hemelse hal. Iedere zaal is rijkelijk versierd met wandschilderingen, die het gehete ménselijke leven van| heerlijkheid tot heerlijkheid moetenifjet aantal bekeerlingen uitbeelden. j zijn Ongetwijfeld waren ■Crüïi-iriTilirïr'iiü'irtcüzi-üiiirïrtrirïfü-irirïiirïrüirifiï-irïririrtririr-air-Cr-iririririi-tririrüirirtririi-Ci Perón toen Protestant geworden. Zijn rapport deelde mede, dat dui zenden mensen zich bekeerd hadden in de samenkomsten en velen genezen waren. Een zeer betrouwbaar contact in Argentinië schrijft ons evenwel: „Het is waar dat de opkomsten de samenkomsten zeer groot war Zij werden evenwel alleen getrok ken door de fantastische verhalen genezingen. bekeer lingen. maar het aantal is niet te veraelijken met de getallen die ge publiceerd werden. De heer Hicks beweerde in tegenwoordiaheid van mijn dochter, dat ex-president Perón zijn eerste bekeerling begin van de samenkomsten. In deze bewering is geen enkele grond waarheid, noch is het waar dat de houding van Perón tegenover de Rooms Katholieke kerk hierdoor be- invloed werd door het bezoek van d< heer Hicks. Hij wilde de Katholieke kerk slechts plagen, dat was de enige achtergrond van ziin daden. De grote meerderheid van alle ortho doxe kerken wilden niets te maken hebben met de evangelisatiecam pagne van Hicks. Zij waren tegen zijn methoden en men meent de gevolgen van deze campagne meer kwaad dan goed deden." MET DE LIFT NAAR DE KERK Veel is er de laatste maanden ge- dat de Russische kerkelijke leiders er' schreven over de kerkelijke situatie naar streefden om de Wereldvredesraad in Rusland. Er. kwamen berichten "!fer naar voreiï te schuiven. Dé Ame^ van ondergrondse opwekkingen, ^*e!LjV!an., e pmf'i richten van een groeiend leest.eHik'3^7rUg'" 11 'h^'dfS'S a en toen bekend werd, dat erjjn Amerika kunnen samenwerken met nieuwe Bijbel in. de Russischede Russische kerk. zolang deze de Sow- taal zou gaan verschijnen, meenden!jetleiders steun verleent tegen Amerika.} vele. kerkelijke, leiders in. het westen, Volgens een verslag kreeg de metropo- dat Ruslanddefinitief een nieuwe liet van de Russische kerk bij deze koers was gaan varen, ook wat be- vraag een kleur. „Een rode misschien?" treft de godsdienst. Het werk van de vraagt Iaculator in het kerkblad voor Bijbeluitgave schijnt door te gaan. Zij Noordbrabant- Andere verslagen spre- werd door de Russische orthodoxe k?" ï8? teleuretelline.bi) de Arrie- - v, rikaanse delegatie over de resultaten kerk onder le,ding van .de Patnareh van dit be20fJ bmdal 2ebleken ls, dat: voorbereid en ral de eerste de Russische kerb geen onafhankelijk1 Bijbel zijn, die gedrukt wordt m de standpunt wil innemen, maar de com- spelling ontstaan na decommunisti- munistische politieke koers vaart. In be- Ui dc keurige cantine van de Indus- sche revoluties Maar het verdere gin juni verwacht mem een Russische triële Onderneming Braskamp. Han- nieuws is niet gunstig. kerkelijke delegatie in Amerika en wü delskade, Rijswijk is een tweede men het gesprek verder voortzetten. Dit preckgelegenheid gekomen. Er Men vraagt zich reeds. af. wat de-gehele bezoe* cohter zal koren op de -i..,. „nor pen kerkaanaeri nieuwe koers, nu Stalin van zijn luister molen der orthodoxe kerken zijn. die T, j- is ontdaan, voor de kerk betekent. Het beweren dat deze kerkelijke leiders van,T °.or degenen die dat nodig hebben, Rooms Katholieke biad de Csscrvatore achter net ijzeren gordijn slechts pion- ,s er een "ft om hen naar boven te Romano wijdt er een lang artikel aan.men van de rode regering zijn, en niet! vervoeren, daar de cantine op dc Rusland keert terug tot het Leninisme!als geestelijke leiders aanvaard kunnen derde etage is gelegen (Centraal meent dit blad, die tegen physiek en wordfen. j Weekblad.) moreel geweld was, omdat hij er ave rechtse gevolgen van vreesde. Men kan de kerk het beste bestrijden met een be- vlücht. te nemén tot „wetenschap, „TUSSEN KERK EN HANGAR' voediiig en'óffertülging." Dit wil dus .zeggen, dat-het commu-nisme terugkeert maar de antigodsdienstige politiek van het verleden, méént deze krant van het' Vaticaan. - Zeer onlangs hebben een aantal ver tegenwoordigers van Amerikaanse ker-' ken een bezoek gebracht aan de Rus-! sische kerken". Zij waren "uitgenodigd' toen de „Geest van Geriéyë" nog "niet; ter ziele was. Hun gaan deed in Ame-| rika veel stof- opwaaien, omdat het Vrij kort na de vorige wereldoorlog werd de kerk in Nederland rendeel van deATSdSxe^ertm'zowli! °P®eschrikt door een ionS enthensiast schrijver, die in fel bewogen in ais buiten de orthodoxe wereldraad bewoordingen critiek leverde op ae kerk. Wat velen dachten, durfde ^temationa^Councü Thijs Booy te schrijven en een felie discussie, vooral in gereformeerde ten omdat zij meenden'da^het de oom-" kringen was er het gevolg van De boeken van Thijs Booy zijn nu munisjen ging om hun politieke plan- goeddeels weer vergeten. Zij staan ergens in een boekenkast en duisternis wandelt maar waar*"'Men g^r^rVeriSchtingen en meen- *eu"en te§en een dogmatische studie van de groeiende reeks van uui&ierms wanuen, inddi wdd de werkeli]k iets goeds op te kunnen' Berkouwer en een roman uit de Spiegelserie. Zelden worden ze nog het licht nu als een kleine kaawfbouwen. ma^to^ er op «rst^dis-j geciteerd. Met al hun felle bewogenheid, miste Booy de gave om de ring kwam heel duidelijk naarvarend kerk nieuWe wegen te Wijzen. ontstoken de wekelijkse voetbalwed- als bij strijd. Dat de Baliem niet zo'n paradijs is. blijkt ook wel uit het grote aantal zelf moorden. Bovendien als iemand sterft in de familie snijden de meisjes en oe vrouwen zich een kootje van de vin gers en de mannen zich de oren van het hoofd. Er lopen tientallen vrouwen, die slechts de duimen nog bezitten. Waarom men dit doet? Men is er nog beg on... Als Schweitzer opnieuw De Frans-Elzasser schrij ver Gilbert Cesbron, vooral be kend door zijn boek „Heiligen gaan naar de hel" heeft in een nieuw boek „Deze wereld roept om hulp" een interview met Albert Schweitzer weergegeven. Hij vroeg de dokter van het oer woud: Als U nog eens alles op nieuw moest doen, zou U dan weer medicijnen gaan studeren? Ja zeker. Om naar Afrika te gaan zoals veertig jaar geleden? Neen Wat dan? Om dokter in de Parijse arbei derswijken te worden. (De Protestant) door DOROTHY S. MCCAMMOH 5 Het werk groeit Een veel gebruikte Chinese uitdrukking :s: „Bitterheid eten!" Dat is de dagelijkse maaltijd van velen, zonder er zelf iets aan te kunnen doen. Als iemand het echter vrijwili.g gaat eten, kent hun bewondering geen grenzen. Ruth besloot precies te gaan leven als de Chinezen en het maakte een geweldige ■ndruk op haar buren. Kansen werden baar geboden om te evangeliseren, die ze anoers nimmer gehad zou hebben. Ze vond een klein huisje aan de andere kant van de stad in de Varkenshuizenstraat. „Varken" was eigenlijk een eigennaam, maar misschien heette die straat ook wel zo, omdat ze 's nachts' als abattoir werd gebruikt voor de dagelijkse markt. Feitelijk is iedere straat in China een varkenshuizenstraat, want de dieren wonen ge woonlijk bij het gezin in. Het is helemaal niet ongewoon als een big onder de bank van een bezoeker begint te wroeten. Ruth nam vrijwel niets mee een bed, een kleine kleikachel, een zwartgeblakerde pan. een tafel, een paar banken voor gasten en een teil. Ze kookte precies als haar buren en at wat zij konden betalen. We maakten grapjes over haar vegetarisch diëet en zeiden, dat ze bewees dat buitenlanders heus geen kanibalen waren. Maar waarlijk, ze bewees iets veel belangrijkers. Ze overtuigde de mensen, dat ze voldoende met hen meeleefde om zichzelf in hun lot te verplaatsen Dat was een taal die begrepen werd. Het duurde niet lang, of ze had overal vrien den. Iedere keer als we haar opzochten was haar huis vol vrouwen en kinderen, die al maar vragen stelden. Spoedig begonnen we wekelijkse evangelisatiesamenkomsten. De ouderen werden in de voorkamer opeengepakt en de kinderen kwamen ergens in de tuin bij elkaar. Ik hielp bij de kindersamenkomsten en hun gedrag, hun zingen, en hun luisteren naar de Bijbelverhalen was in volledig contrast met de samenkomsten elders. Het verschil lag in Ruths voortdurende aanwezigheid en het overtuigend getuigenis van haar leven. Heel wat ouderen kwamen naar de zondagochtenddiensten en een groot aantal werd christen. Bij de kerk behoorden ook een aantal buiten posten in omliggende dorpen. We hebben het al tijd jammer gevonden, dat we door gebrek aan werkers niet voldoende hulp konden bieden. In „De twaalf-gaten-brug" was een hele fijne groep mensen. Zij waren niet zo arm als de gelovigen elders, maar waren toch overtuigde christenen. Zij hebben het meeste geleden onder het „nivel- De kinderen ku'ai leringsprogramma" van de communisten, dat on der de mooie naam „gélijkheidsoffensief'-' door ging. Voor de „bevrijders" kwamen, hoorden we dat ze allen gewapend waren en deze leden van de kerk hun levens zo duur mogelijk zouden ver kopen. Naderhand vertelden bezoekers ons, dat verschillende ouderlingen doodgeschoten waren en vrijwel alle leden gevangen zaten. beuj-en was er evenwel weer ander dorp. Onzè vèrste post oogwenk en trekken met Dorothy mee naar de kindersamenkomst. Tegen de tijd. dat we bij het huis aankomen, waar de bijeenkomst wordt ge houden, heeft ze een klein kleverig handje aan iedere vinger en tientallen dringen achter haar aan vuile kinderen, ondervoede kinderen, kin deren met uitslag. Maar allen hebben blijde ge- Als de kinderen met haar verdwijnen, worden de ouderen ook ineens bedrijvig. Ze zetten tafels en stoelen; in de open theewinkel. De eigenaar van de winkel is wel geen christen, maar is, zo als Chinezen het uitdrukken, „veel beleefd" en hij schijnt er plezier in te hebben ons te ont vangen. Als het meubilair klaargezet wordt, gaan "wij er op uit de mensen er aan te herinneren, dat het ai weer woensdag is. Die berinnering is nodig, want de meesten hebben geen flauw benul van de dagen van de week. Sla-IJzer-Straat be staat uit slecht geconstrueerde, luciferdoosaohtigë winkels van bamboe en board. De mannen ...slaan" hier allemaal ijzer. Het zijn smeden Ze wonen met hun hele gezin in de werkplaats. De Chinezen werken van zonsopgang tot zons ondergang en de open kanten aan de straatzijde worden juist met board dichtgemaakt als wij er aankomen. Een stuk board ontbreekt om een deur- - opening te hebben. Het duurt meestal een half uur, eer de theewinkel vol is, want de Chinezen geven niet om tijd. Eerst zingen we wat en hoewel de mees ten niet kunnen lezen en velen onmogelijk een melodie kunnen onthouden, doen ze uit alle macht hun best op de eenvoudige liederen. Sla-IJzer-Straat Is geen westerse kerk. Als Gor- was „De-wolken-poort-plaats". Lang had die groep don nie^ 'an«5 genoeg preekt, gaan de gebengeld op de „dode-leden-lijst"yan de kerk. eenvoudigweg niet naar huis en moet hij opnieuw Enkele maanden vóór de communistische machts- beginnen. Als de bijeenkomst ten einde is blijven overneming werden daar Nationalistische oorlogs- de, ir>ensen rondhangen om vragen te stellen gewonden heengestuurd om op te knappen. Er hele eenvoudige vragen: Kun je altijd en overal bevonden zich verscheidene echte christenen onder bidden? Hoef je geen wierook te branden? Is de hen, die vroegen of ze'het kerkgebouw mochten Jezus van de blanken ook een God voor de Chi- gebruiken. Ze waren vrijwel nooit op een school r,0',0r, geweest en ze uitten hun geloof veel emotioneler dan wij gewend waren, maar God gebruikte hen. In de weken en maanden, dat wij deze groep niet konden bezoeken, groeide zij uit tot een mooie gemeente. Op de één of andere manier werden ze door de communisten ongemoeid gelaten vlak vóór we China verlieten doopte Als we afscheid genomen hebben en allo beleefde buigingen gemaakt zijn, gaan we naar huis. Maar iedereen loopt met ons mee tot het einde van de straat, want het is een goede Chinese gewoon te om gasten te „zenden". Als we weg gaan. vra- lü. x... ®en ze: ••Kunt u niet twee keer per week komen. Chinese Wij horen maar één keer en gaan dan weg en evangelist, die zijn werk nog steeds mocht doen, ,TP zestien nieuwe leden. We bidden zoveel voor deze mensen, aai we Ook in de „Sla-ijzer-straat" hielden we regel- soms ongeduldig worden, omdat we niet meer matig samenkomsten en in deze buurt mochten vrucht zien. Maar we vatten meer moed als we laneer doorgaan dan elders. Zelfs tegen het we onszelf voorhouden, dat deze zelfde mensen einde, "toen we het zelf voor de mensen maar een. Paar maanden geleden de naam van Jezus beter vonden op te houden, vroege sommige een- Christus zelfs nog niet gehoord hadden, voudige oude dametjes ons telkens weer: „Waar om komt u nooit meer? Het was veel leuker, toen u kwam!" Ik laat Christine het maar ver téllen wat we daar beleefden: „Als we de straat al binnen komen, klinkt het ovetal: ..Zing Zang is er weer!" De kinderen omringen ons in een VOLGENDE WEEK: De „bevrijders" komen Weer ls er een noodkreet verschenen, ditmaal niet van de „avant garde", niet uit de kringen van jongeren, maar een oudere man heeft uit de volheid van zijn hart een boek geschreven, dat be schuldigend zijn vinger richt op de ker ken van ons land en zegt: „Ge hebt uw tijd niet begrepen. Ge mist de levens kracht. die voortvloeit uit een persoon lijk contact met God". Als we het boek „Tussen Kerk en Hangar" van Ingwer sen lezen van het begin tot het eind, leggen we het terzijde met de eerste gedachte: Wat moet die man zich opge lucht voelen. Ingwersen heeft gespuid. Dit boek is geen bezonken oordeel, het is geen studie van vele jaren, het is een uiten van wat al zo lang opgekropt heeft gezeten, en zelfs de corrector heeft er haastwerk van gemaakt. Als ik het nu opnieuw doorblader, dan lees ik mijn vlug ingekalkte aantekeningen: De dominé's kunnen niet meer preken, de leken kunnen niet meer getuigen, ze zijn dor en droog geworden. De leden van de kerk kunnen de Bijbel niet meer lezen. Onze aanstaande predikanten krijgen de goede boeken over predik kunde niet meer te lezen en weten niet eens dat ze bestaan. De kerk mist alle contact met cultuur en met de tech niek. De dominé's moeten hun meer waarde demonstreren met een toga op de kansel, in plaats van met welspre kendheid en een echte boodschap die doorklinkt. Ingwersen generaliseert. Ingwersen legt het er soms erg dik op. Maar niettemin kan men zich niet ont trekken aan de gedachten: Zo zou ik het niet durven zeggen misschien, maar hij heeft gelijk. Ik geloof dat dit boek in de komende maanden gelezen zal worden, misschien niet door de kerke lijke leiders, maar wel door het gewo ne kerkpubliek, omdat velen hier onder woorden gebracht zien, wat ze zelf tot nu toe misschien niet eens wilden of durfden denken. Noodkreet en aanklacht IMJ De dwaas zegt in zijn hart Terwijl ik de kopij zat klaar te mi- ken over de nieuwe koers in Ruslant'. en de invloed op het geestelijk leven, vooral nu men waarschijnlijk terug zal gaan naar het oude atheïsmë, dacht ik ineens aan een kort persverslag, dat ons enige tijd geleden bereikte vanuit Mexico. Acht jaar geleden had de com munistische schilder Diego Rivera een groot schilderij gemaakt voor het nieuw-geopende hotel Del Padro in Me xico. Bij de onthulling van het kunst werk dat met grote letters de spreuk droeg „Er bestaat geen God" versprak de schilder zich en zei ,.Ik ben een atheïst bU de genade van God." De Bijbel zegt: „De dwaas zegt in zijn hart, er is geen God". Vaak heb ik mij afgevraagd, waarom er staat „zegt in zijn hart," maar. nu geloof ik, dat ik het weet. Daar is die zachte stille stem, die ons ingeschapen is en die fluistert: „Er is wel een God". Nimmer kunnen we die stem geheel onderdrukken. In nerlijk weten we dat we verantwoor ding zullen moeten afleggen van onze daden. Die stille stem is in het hart van Diego Rivera blijven doorwerken. Enkele jaren geleden werd hij ziek. Communistische vrienden haalden hem naar Rusland om daar door Russische doktoren behandeld te worden tegen kanker. Nu is hij genezen uit het zie kenhuis ontslagen, maar zelf is hij er niet zo zeker van en daarom heeft hij het hotel geschreven of de directie als 't U blieft de spreuk, „Er is geen God", wil laten weghalen. Diego Rivera is bang. Innerlijk weet hij, dat hij God zal moeten ontmoeten. Ik hoop dat hij ook zal aanvaarden dat er maar een weg is tot God, n.l. Jezus Christus, die gekruisigd is voor onze zonden. Het communistisch atheïsme kan de kerk uitroeien, godsdienstige boeken vernie tigen. maar het kan die kleine innerlij ke stem niet wegtrappen. '1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIP Jubileum Gereformeerde Bond Deze komende week viert de Gere formeerde Bond in de Ned. Hervormde Kerk zijn vijftigjarig bestaan. Hij is de uitgesproken rechtervleugel in de Ned. Hervormde Kerk en misschien juist daarom vaak verguisd als ouderwets, achterlijk en cultuurloos door anderen, die met hem deel uitmaken van ons oudste kerkgenootschap: maar tevens een van de weinige georganiseerde groe pen, die volkomen trouw gebleven zijn aan de Bijbel als Gods Woord en voor zijn onfeilbaarheid instaan. Deze bond heeft de wind niet in de zeilen, omdat Seest van onze tijd zo graag een enweg wil gaan, uitersten wil ver mijden, scheidsmuren omver wil wer pen. We leven in de eeuw van het com promis. maar deze geest werd door de Bond te allen tijde afgewezen. Ik moest denken aan een zin van Luns hof als hij schrijft over ds. Antony Wink ler Prins, „Het vermijden van de ui tersten is het ergste dat een land en volk kan overkomen. Een volk wordt juist gevormd en gedreven door uiter sten en het geloof is in het uiterste be sloten. Gaat men de uitersten uit de weg, dan wordt het geestelijk leven van een volk een akelig moeras en stille poel." Dit jubileum is een^ felicitatie waard, ook hen die zich geen „Bon- Dit boek het 1 niet alleen een noodkreet ook een aanklacht, en misschien dan de schrijver wel gewild aanklacht tegen de predikan- 1 hun tijd zijn meege- heeft ten. die gP groeid, daarom zal het onder hen geen populair boek worden, of het zal hen nog dieper storten in de put der moe deloosheid, waarin velen reeds jaren zitten, die vechten tegen de bierkaai, die hun hoofd te pletter gelopen hebben tegen de muur van onze tijd, en die eindelijk in de tredmolen der sleur zijn aangeland, omdat het toch zo weinig zin heeft, en de afval toch door gaat. Als dit laatste gebeurt, ben ik daar niet blij om en moet ik zeggen: „Ingwersen, ge hebt gespuid, maar ons toch geen goe de dienst bewezen, want ge hebt wel de vinger op de wonde plek gelegd, maar nauwelijks de weg gewezen naar het „Hoe dan wel?" en dit is het grootste probleem waar de kerk op dit ogenblik mee behoort te worstelen." En toch ben IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU Is het werkelijk Efficiënt Een kerklid schrijft in de kerkbode .an Nieuwer- en Ouder-Amstel over ef ficiency op kerkelijk, gebied. Hij is zeer ingenomen met de predikbeurten, die hij las in de kerkbode van Amstelveen waar Ds. Morgenster slechts één keer per zondag in eigen kerk voorgaat, ter wijl de andere beurt door een collega van buiten geschiedt. Schrijver vindt dit prachtig want hij acht het zonde (sic.) van de studie, als een preek maar één keer wordt voorgedragen. Spurgeon heeft reeds gezegd dat als een preek niet goed genoeg is voor één keer. hij ook niet goed genoeg is voor twee keer. Daar kan ik het wel mee of dit uiteindelijk toch efficiënt zal zijn voor de kerk meen ik te moeten betwijfelen. Waar blijft hier de opbouw van de gemeente? Het is onmogelijk om een: serie onderwerpen te nemen, onmogelijk om in een aan tal kerkdiensten een onderwerp zo goed behandelen, dat iedere kerkganger wat aan heeft. De preek moet im- rs vandaag in A, maar morgen in B opnieuw gebruikt worden. Het uitein delijk gevolg zaL zijn, dat een predikant slechts losse preekjes gaat leveren zonder enig onderling verbi lijn in de ;aan zien. De efficiency van de pre- likant zal dan in de toekomst wrange vruchten gaan plukken. Hier breekt de moderne geest door van zoveel moge lijk profijt voor zo min mogelijk werk. of studie in dit verband. Ik meen de juistheid van deze geestesgesteldheid te moeten betwijfelen. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIir^ S De predikant een „ontaarde vader" j Een lezeres uit Rijsoord be- richt ons: 't Gebeurde op zondagavond, een week geleden, dat één s onzer predikanten in Baren- drecht moest preken. Hij nam E drie kinderen mee, die een ritje per auto wel aangenaam von- den. Toen de dienst afgelopen was, s ging onze pastor al pratende de auto die hem weer 1 naar Rijsoord zou brengen en vergat daarbij zijn drie kroosten j§ mee te nemen. Bij zijn thuis- komst vroeg z'n vrouw. Waar zyn de kinderen?" „O", zei de ontaarde vader, „die ben ik vergeten!" Gelukkig kwam een poosje later een auto de drie zwervers weer thuis brengen!" (Centraal Weekblad) ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIlilllllllllllllllllE ik ook weer blij met dit boek. omdat het onze neus drukt op veel falen en feilen, omdat het ons toeroept dat we weer uit de persoonlijke gemeenschap met God moeten gaan leven, omdat het zegt, dat we in het volle leven moeten gaan staan met de Boodschap des heils. Daarom hoop ik, dat juist predikanten dit boek zullen lezen, maar ik ben bang dat vele midden-orthodoxe predikanten hun neus zullen ophalen en zeggen: „Ach. het is maar een fundamentalist" dat veel gereformeerd denkenden zullen zeggen: „Pas op: Pietisme!.". De leken evenwel zullen dit boek wel lezen, en dan ls het gevaar groot, dat de kloof tussen predikant en leek nog weer ver groot wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 19