- WAT DENK JE VAN BEELDROMANS Voor of tegen dienstplicht Vóór BEELDROMAN Naar BRANDSTAPEL Hoe het Si EB EB SE il.SJI.il ZONDAGSBLAD ZATERDAG 14 APRIL 1956 Het deze week LE CHAT: Het probleem vorige week LE CHIEN: Natuurlijk ben ik niet voor beeldromans, waarin maatschappij of de mens wordt geperverteerd, of die uitsluitend op uit zijn gruweldaden of andere te verbeelden. Maar ik ben voor de beeldroman als verschijnsel. Trouwens, wie is dit niet? Is niet net Aap- Noot-Mies-verhaal, dat wij allen in de eerste klas van de lagere school kregen opgelepeld, een beeldroman bij uitstek? En wat te denken van sprookjes als die van Klein Duimpje en Moeder de Gans, die in de vorm van een getekend verhaal op de markt worden gebracht? Men kan welhaast zeggen, dat deze de eerste beeld romans zijn, die de jeugd in handen krijgt, en bij mijn weten worden ze in geen huisgezin als verboden lectuur jeschouwd. Het is daarom onjuist zich zonder meer tegen de oeeldroman uit te spreken. Zoals de film met veroordeeld kan wor den. omdat er slechte films zijn, zo kan de beeldroman niet worden verworpen, omdat niet alle pro ducten even smetteloos zijn >ud van vele in s is met het goed gebruik of de Bij het beoordelen van de beeld roman moeten we van de premisse uitgaan, dat het beeld een zeer belangrijke plaats in ons leven inneemt. Het kind groeit op bij het plaatje, de jongen of het meisje bij de foto. Daar het beeld vaak suggestiever werkt dan de tekst zijn ook vele volwassenen sterk visueel ingesteld. Deze wetenschap, die tot het terrein der massa-psychologie behoort, vindt men dan ook niet alleen in beeldromans weerspiegeld, maar ook in kranten (platen, strips, spotprenten), boeken (foto's, tekeningen) advertenties (blikvangers in getekende of gefotografeerde Naast de uitgevers, die slechte beeldromans op de markt brengen en tegen ben kan niet streng genoeg worden opgetreden bestaan er ook uitgevers, die de goede beeldroman verzorgen. Ik denk bijv. aan die Engelse uitgeversmaatschappij, die (verkorte) boeken uit de wereldliteratuur Alice in Wonderland, De reis naar de Maan van Jules Verne enz. als beeldverhalen onder het publiek brengt. Dit zijn beeldromans, waar van er niet genoeg verkocht kunnen worden. Ze verschaf fen de jeugd een leerzaam en onschuldig vermaak en kunnen ook tot een uurtje ontspanning van ouderen dienen, die nooit in de gelegenheid zijn geweest kennis van bepaalde, bekende boekwerken te nemen. (Verta lingen van deze. in kleuren uitgegeven beeldverhalen zijn inmiddels ook in Nederland verschenen). LE CHAT De beeldroman. Er is geen goed woord te zeggen over deze lectuur. Ja, ik bedoel de verhalen, die bestaan uit die wonderlijke tekeningen met luchtbellen erboven, waarin dan kreten staan als: „Kijk achter je Dick. Schiet er op los". De onwaarschijnlijkste situaties worden in een paar prenten opgelost en de ontknopingen van de spannende verhalen zijn steeds dezelfde: de meester- detective rekent de boeven in en de geliefden strengelen d?p ineen, terwijl in de lucht ergens het woord „smak" 'P m 1 a,rp ,on<: n zweeft. Was het bekijken van de plaatjes uit de beeldromans nu maar een onschuldig kinderlijk vermaak, dan zou er niets op tegen zijn. Maar het jammerlijke is, dat deze infantiele verhalen fascinerend zijn door hun opzet en d op een fatale manier prikkelen. Een verhaal, men begonnen is, moet uitgekeken worden; de bladzijden vliegen om, onder het eten, op de fiets naar school of werk, zelfs in de tijd De jongeren zijn kennelijk niet van plan iets te veranderen aan de dienstplichtwet, zoals aie thans bestaat. Zij hebben niet als kat en hond gevochten of er al dan niet dienstplicht moet bestaan. Er zijn zelfs stemmen opgegaan de dienstplicht uit te breiden totde meisjes. In het algemeen ziet men de dienstplicht als een noodzakelijk heid. Jammer, dat er in deze wereld een leger moet zijn, maar ja, er is nu eenmaal niets aan te veranderen. De beroepsmilitair Wij zullen bij het weergeven die de militaire dienst tot zijn vak heeft gekozen. Dat is soldaat eerste klasse A. v.d. Bie uit Schiedam. Onze krijgsman beseft, dat het voor een dienstplichtige niet zo leuk is uit zijn werk te worden gehaald, maar geeft de goede raad: laat hem "•fantasie van zÜn diensttijd maken, wat ervan verkeerd te maken valt" Pal te8en nieu" we werkkring ingaan en overal op kankeren helpt niet. Daar bereikt zo'n man alleen maar mee, dat de diensttijd een zeer moeilijke tijd de boekjes i bij, dan zou ik ieder desnoods zijn kinderlijke genoegens dedigen.' Soldaat nog gunnen. Maar de gevolgen kunnen zo erg zijn. Voor de harts tochtelijke jonge lezer van de beeldroman is de stomp- kwam, dat zinnige krachtpatser de grootste held. Onze verslaafde „lezer" leeft in de schijnwereld van de beeldroman. Soms wroeten in hem angstcomplexen en zelfs komt het het zaakje opknappen. volk in de jaren 1940-'45 plotseling tot de ontdekking leger werkelijk nodig >r, dat hij schijn en werkelijkheid niet onderscheiden. Dan verschijnen in de kranten berichten van een knaap, die een meisje heeft vermoord en van een jeugdige boevenbende, die verlegen voor de balie staat. Hoe is dat mogelijk? We begrijpen er niets van verklaring. Nu het zoveel jaren later is, schijnt men weer te denken, dat er geen oorlog meer komt en kankert men weer op alles, wat dienst is. De ouders krijgen van onze be roepsmilitair ook ..van katoen". Er De beeldroman 0. De» rubriek i. niet geschikt voor eert psychologische "Aïlnjf Üiï verhandeling over dit alles. Maar wel wil ik hier op wij zen, dat de „lezer" van de beeldroman het lezen zelf ver leert. Hij aanvaardt alles kritiekloos en verliest zijn ge voel voor de juiste proporties. De beeldroman is dan ook zo a-pedagogisch als maar mogelijk is. Deze bezwa- bestaan ook tegen de zg. goede beeldromans, die de geen^¥inderbewaarschool" mandant een boze brief schrijven als zoonlief eens door de hei heeft moe ten kruipen of een instructeur hem grote mond heeft gegeven. Maar gen. Daarom ben ik e echt leren lezen. dat we alle beeldromans op die leren wat kameraadschap is. Al- f onzejeuqó-Póqinó= f En na deze gedachtenwis- seling van kat en hond over de beeldromans, is het woord weer aan jullie. Schrijf je mening bondig neer en doe dat s.v.p. vóór woensdag a.s. Brieven onder het motto: Beeldromans! door Rie B. Weeda Dienen is goed De plicht om bet vaderland te die nen is goed. Met de wapens in de hand behoudt men de vrede en vrij heid, kan er zo nodig om gevochten worden. De gevolgen, dié uit de dienstplicht kunnen voortvloeien, kunnen voor sommigen minder goed zijn, aldus begint de Rotterdammer W. Hoezen zijn betoog. Hij constateert, dat er in dienst altijd veel gekankerd wordt. Toch wagen velen er zich niet aan in het openbaar kritiek op het leger uit te oefenen. De Rotterdammer wijst op de le venslust van jongens in de leeftijd van 2021 jaar, die zij als jongens II „Ja, toch wel, want ik ben zo verschrikkelijk koud en de grond is zo nat!" zei het Lieve Mei-koningin zag. ..Zo. Lieve Heei Heersbeestje. „Wat doe je dan ook nu al ge schuilplaats," zei het beestje te gen het bloempje. ,,Ik zal nooit ver geten. wat je voor me gedaan hebt!" En juist wilde het wegvliegen, J heerlijke zon tegemoet, onder elkaar, dan spuien met (on gemotiveerd) kankeren. Zij vragen zich dan ook niet iedere dag de die pere betekenis van hun militair-zijn af. Vriend Hoezen zou ten slotte de discussie willen openen over verlof regelingen en uitkeringen na het be ëindigen van de dienst. Dit kunnen wij echter op deze plaats niet doen omdat dit onderwerpen zijn, die ver band houden met het probleem dienstplicht. En variatie moet er blijven! Vormend! Een Hagenaar, thans 24 jaar en oud-militair, trekt van leer tegen de lieden, die zo onsportief zijn te pro beren onder de keuring uit te ko men. Zij willen- een ander de kas tanjes uit het vuur laten halen. Dan wordt er altoos afgegeven op alles wat met de militaire dienst te ma ken heeft. Laat men dergelijke ge sprekken toch achterwege laten, ver zucht deze Hagenaar. Dienstplicht is nu eenmaal een noodzakelijk kwaad, maar vergt toch heus niet zo veel zelfopoffering. Bovendien kan de mi litaire dienst een periode betekenen, waarin men voor het verdere leven wordt gevormd, aldus de oud-militair. Meisjes te wapen Temidden van al deze mannen stemmen horen wij ook het stemme tje van een meisje. Zij schrijft: Ik ben niet opgenomen in het elf tal van voetballende dames. Ik ben ook niet wat men een feministe zou kynnen noemen, evenmin een feme laar (-ster), maar een jong sportief meisje, dat alles voelt voor de dienstplicht. Maar dan ook voor meisjes. Daar is m.i. alles voor te zeggen en ik weet zeker, dat veel meisjes er net zo over denken, al durven zij dat waarschijnlijk niet hardop te doen. Er moest een dienst plicht voor meisjes zijn met een op-' leiding, waarbij het gaat om het weerbaarheidsideaal (dus niet zo'n opleiding, die de Marva's en Milva's krijgen). Lies Ammeling vervolgt manmoe dig: Wij hebben dezelfde rechten en plichten als onze broers en vaders. Druk ons maar gerust een wapen in de hand. Kijk maar eens naar de weerbare meisjes in Israël of in an dere landen. Daarom, meisjes van Nederland, aantreden! Geef acht! Nuchtere vrouw Waarom praten over dienstplicht? Dat een jongen in dienst gaat is toch heel normaal. En dat er dienst plicht" bestaat is m.i. al jammer genoeg, vertrouwt de 18-jarige Truus Vos in Den Haag ons toe. Uit het feit, dat er dienst,.plicht" de mensen Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Jan Luykenlaan 12, Den Haag. Van de drie ondervolgende ladderop- gaven is dat van Joh. v. d. Boogaard verreweg het moeilijkste. De afwikke ling vergt veel van het voorstellingsver mogen en het slot is, hoewel niet nieuw, toch buitengewoon verrassend. De beide andere problemen zijn wat minder gecompliceerd. No. 354, is een aardige miniatuur, ook geschikt voor de minder gevorderden, het motief is een stand van een vijf zwarte schijven, die de meerderheid moeten erkennen van een witte dam en een witte schijf. De auteurs van no. 355 hebben een motief bewerkt dat waarschijnlijk origi neel is. Eveneens een dam en een schijf die zó samenwerken dat de resterende zwarte stukken moeten capituleren, zy bet op 't uiterste nippertje. In dammers- taal gesproken: haarscherp! Nieuwe problemen No. 354, J. W. Konings, Rotterdam. Op deze teke- bestaat, blijkt, dat it Waiziin ditvooraebouwen? nin?, rien moet dwin«e»zlch zel'tc J allerlei gebou- .,Zo, Lieve Heersbeestje," jij nooit vergeten?" ..Oh, Koningin, het madeliefje ■èt zul li ~v -NT,, za' nei u allemaal vertellen!" En hel bloempje boos. „Nu moet je Lieve Heersbeestje vertelde, dat het het ook zelf maar weten. We moeten allemaal voor onszelf zorgen". Het bloempje vergat, dat het zelf ook beter had kunnen wachten tot het mei was. Het zei niets meer en liet het Lieve teld® van het madeliefje. Heersbeestje staan. - '-'Daar-zal ^adell^c Och, och, wat had dat nu t ongelukkig de koude Aprilwind De Mei-koningin keek heel teleurge steld en bedroefd toen ze hoorde, hoe het viooltje en de boterbloem alleen maar aan zichzelf hadden gedacht, maar haar gezicht klaarde helemaal het Lieve Heersbeestje ver- de Mei-koningin. het verder. ,,Wie heeft daar zo'n verdriet? klonk plotseling een liet stemmetje. m «M. Verrast keek net Lie]{e j behouden. En als herinnering aan je je bloosde van verlegenheid en blijd schap tegeBjk! ,Dit blozende kleurtje zul je mogen „Wat opnieuw aan vele zusjes van je dit zelfde kleurtje geven. En je naam is niet meer alleen madeliefje, maar nu zul je voortaan ook Mei-zoentje mo gen heten." zei de koningin er bij. Toen vloog het Lieve Heersbeestje b zon tegemoet, de Mei-koningin ging verder met haar werk en het zei bloempje bleef achter. i gelukkig i blij.. Onze brievenbus beestje op. Een klein madeliefje had mooje daad zal ik iedere Mei-maand haar kopje naar hem toegekeerd^ - - keek hem medelijdend scheelt er aan?" ,,Och, m. .m. .madeliefje." snikte het diertje, „ik ben zo koud en zo moe en niemand wil me binnenlaten. En nu kan ik heus niet meer ver- der!" En nog harder begon het te huilen. „Toe, huil nu maar niet het madeliefje, „ik zal eens even denken, hoe ik je helpen kan. Wacht, ik weet al wat! Kruip maar tegen mijn steeltje op, totdat je bij mijn bloemblaadjes bent; die zal ik dan wijd openspreiden en als je dan bin nen bent, sluit ik ze helemaal en dan heb jij een lekker warm plaatsje. Goed?" „O, graag, madeliefje, wat ben ik daar blij om!" Fluks droogde het Lie ve Heersbeestje zijn tranen en begon tegen het steeltje op te kruipen. „Voorzichtig, hoor, houd je goed vast!" riep het bloempje, „want de wind zwiept mij zo heen en weer, je zoudt er makkelijk uit kunnen val len." Het Lieve Heersbeestje voelde zich precies een matroosje in de mast, maar het duurde niet lang of daar zat het veilig en wel in het bloem- hartje. Wat was het gelukkig! En het madeliefje was gelukkig omdat het iemand had kunnen helpen. A, 3 C| !3C BB fff] BB BE fSja! BB PH BB A n.;AJS4r^L"\ allerlei gebou- Raadt nu elk Hcl I' d" De mensen hebben altijd gevoch- n. Sla er de Bijbel maar op na. maar rpn». welk "et ,s daarom nodig, dat een land maar g zich voorbercid op oorlog nummer bij wel- En wat een prachtig werk heb- ke aebouwen 2" ben dienstplichtigen, afgezien van het feit dat zij waken voor het land. hoort. Mier zijn denk bijvoorbeeld aan hetgeen zij de namen van de ft deden tijdens de watersnood. „„1 r ft Ook geloof ik, dat de militaire op- gebouwen. Ia- hiding veel jongens ten goede komt. briek, gevange- Ze worden kerels! nis, boerderij, stadhuis, woon- ft huis, kerk, pak- «- Het laatste woord is aan de 22- 2" jarige kantoorbediende L. Kats te huis, school, win- g Sommelsdijk, die ons een pluim op Zegen voor het land Schrijf ar in de olgorde ft Tand juiste op. Vei naam, voornaam, adres en leeftijd in je brief te schrijven. Ik zal de briefjes be antwoorden van de kinderen, van wie de achterna men beginnen met de letters A tot en met G. de hoed steekt voor de mooie 3- briek. Hij schrijft: als er geen ft dienstplicht was, zou het er met slecht voorstaan. Het 2 spoedig onder de voetgelopen zijn. Zonder dienstplicht geen paraat le ger. Een leger van vrijwilligers zou te klein zijn. Beroepsmilitairen behoeven hele maal geen betere vechtjassen te zijn, zoals ,.Le Chien" beweerde Denk maar eens aan de meidagen, zegt vriend Kats. Iedere jongeman, die Neêrlands bloed in de aderen heeft, moet het als een roeping beschouwen om enige tijd 's konings rok te dragen om in tijd van nood alles over te hebben voor Koningin en Vaderland. Bovendien: voor veel jongens is het goed, als ze eens achter moe ders pappot vandaan gehaald wor den. Voor hun gehele persoonlijkheid is dat van grote betekenis. Dienstplicht vindt Kats een zegen voor ons land. Ook al omdat wij daardoor met de apostel Paulus kunnen zeggen: „Opdat wij een stil en rustig leven mogen leiden in alle godsvrucht en eerbaarheid". No. 356. Joh. v. d. Bogaard, Rotterdam Zwart; 3/10. 13, 18. 20. 22/24, 36, 37, 45. Wit: 21, 27 31 33/35, 38/40, 42. 43, 47, 49, 50. Voor alle drie geldt: wit begint en wint. Oplossingen binnen drie weken na plaatsoing in te zenden. Oplossingen No. 348 (J. Bouwman). Zwart: 4, 8, 12, 20, 24. 28, 30, 36. Wit: 17, 22, 27, 29, 31, 33, 37 39. Opl.39—34, 34x14, 33x2, 14—9, '2x36! No. 349. (G. v. d. Linde) Zwart: 1, 6/9, 12 16. 19. 23 25, 29, 33. 38. Wit: 17, 21'. 22 27, 30. 31. 35, 37, 41. 44, 45. 48. 49. Opl.: 48—42, 37—32, 35—30. 32—28, 27x38, (16x18 of 36x18, de eerste wijze van slaan veroorzaakt het mooiste ef fect) 38—32. 4943, 45x3, 3x2. Voor de goede verstaander waren de enkele woordjes waarmee we dit probleem in leidden ruimsohoots voldoende om hei Alix-motief te vermoeden. No. 350. (M. v. Dyk). Zwart: 1, 7/9, 12/15, 19 20, 35, 45. dam op 26. Wit: 22/25//28/30, 32, 36, 39, 42, 44, 48, 49. Opl.: 48—43, 23—18, 22—18, 24x11, 39x10, 25x3, (1823), 506 en wint daar zwart geen dam kon halen. Een bekend tric-trac- eindspel. Voor de beginnelingen is het van belang op te merken dat de witte schijf niet verder mag gaan dan 21, want eenmaal op 16 aangeland is geen vangstelling meer mogelijk. Speelt zwart dus nog (2329) dan 21 laten staan en de dam weer op 50 zetten, ver volgens (als zwart nog verder speelt) heen en weer van 50 naar 6 tot zwarfc gedwongen is te offeren. W. F. Bollet Tot ons leedwezen moe ten wij het overlijden melden van één onzer beste en trouwste oplossers, onze stadgenoot, de heer W. F. Bolle. Vaqaf de eerste rubriek die wij voor U moch ten maken, zond hij ons steeds zijn op lossingen zonder één keer over te slaan en bijna altijd foutloos. Gezien zijn nog betrekkelijk jeugdige leeftijd 56 jaar kwam dit bericht voor ons geheel on verwacht. Zijn familie betuigen wij hierbij onze innige deelneming. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininti „Ik zal je leren, andere jongens te slaan, van wie de vader sterker is dan ik". NIET lang daarna deed de Mei koningin haar intrede. De koude wind had haastig de vlucht geno men, want hij wist wel, dat hij het tegen de Mei-koningin toch niet lang vol zou kunnen houden. vlag is dat! Was het reisje naar Duitsland prettig? Natuurlijk, als je moeder ziek is moet je haar flink helpen. Cobie Spierenburg. Moe der vond dat zeker wel prettig, hè? Had jij twaalf achten op je rapport? Je bent een dochter om trots op woorden. Wat fijn dat moeder zo'n goede verjaardag heeft gehad. Feli citeer haar nog maar van mij. Na tuurlijk mag Beppie ook meedoen, Connie du Pon. Gezellig, twee zusjes als nichtjes er bij! Ga jij iedere woensdagmiddag naar de televisie - Die paaseieren zijn zeker wel kijken, Aadje de Ronde? Dat lijkt r zomaar een voet bal uit elkaar te schoppen! Ja, het ai lloai ^CI, was een voetbal, Helder? Ja, ik krijg altijd heel je kon de stukjes veel brieven, Arie Dirk Pellikaan. Jij gaat al gauw naar de grote school hè? Fijn, dat je overgegaan bent, gen. Maar die stukjes waren wel een beetje klein, lastig. Ik beter. Riekje Woort- verhaal over de tocht die zij en haar vriendinnetje gemaakt hebben naar Den Bommel. Dat is een mooie tocht geweest, zeg. Waren jullie niet erg moe toen jullie weer thuis waren? Een heel mooie tekening dagen, Rla de With. Lief zijn die klei- je zeker al klaar, hè? Ik denk dat kindertjes, hè? Och, die i heb het dus ook poes van Leni Vernée. Toen haar din?. ;/.:vaniaa7iarï7oup='k nl;t kon schreven beantwoorden in de brievenbus. Fijn het voorwerp een bal voorstelde. De hoofdprijs gen in brand. Hij ziet i uit, schrijft Leni. Nou, ik hoop dat poes gauw weer beter is, hoor. Wat zul jij er keurig uitzien met je uriue tene- 7 j„ klein, hè, dat 3 de troost- u,;i ia 1 zelf ook al een briefje kunt schrijven, je doet het keurig hoor. Wat heeft vader jullie gezellig ge- tracteerd, Marijke Salomons, echt een feestje voor de vakantie, hè? Alvast gefeliciteerd met je verjaardag, hoor. lange brief geschreven. Cor- Hoe gaat het nu met je ogen, Ti- En dan nu de briefjes van O tot en met Z. Rietje Winter heeft me een paar weken geleden geschreven, toen haar letter nog niet aan de beurt was. Daarom wordt nu je briefje beant- jij rie Vos. Die verjaardag geweldig geweest, zeg. Wat een ca- deaux heb je gekregen! Ben je nog de trouwerij ningin het land door. raakte haar stafje aan bomen en struiken, tikte op de grond, die al warm be gon te worden van de zonnestralen en riep: „Kom nu maar te voorschijn bloempjes, groei nu maar plantjes, blaadjes, spring maar uit je knop jes. 't Is Mei, 't is Mei!" De mensen keken hun ogen uit; hel woord. Vind je het fijn dat Je m leek wel of de natuur haast had september naar de mulo gaat? En gekregen om een feestkleed aan te hoe oud is je zusje? De tweeling trekken. De knoppen sprongen los. de Cor en Wim Passchier is gelijk met o takken en twijgen waren plotseling moeder jarig, is^ dat ^niet leuk? Drie niet doen, Leo! Jij neke Terlaak, heb je er nog last Wat heb jij een succes gehad met „Heitje voor een karweitje"! Dat zelf gespaard heeft. Je tekening was heel mooi, hoor. En Jl vat fijn dat je 3^4 punt vooruit ge- verjaardag komen, maar ik heb geen tijd! Ik had je briefje haast niet meer kunnen beantwoorden. Jac ques Verdouw, je was wel een beetje versierd met jonge blaadjes en tussen jarigen op één dag! Ze hebben iede-- 't frisse groen bloeiden bloempjes in allerlei kleuren. De Mei-koningin kwam ook in 't plantsoen. Daar zag ze de mooir witte blaadjes van een madeliefjt opengaan en een Lieve Heersbeestjt kwam naar buiten kruipen. „Dank je wel, hoor, voor je veili- nieuwe step en daar hebben de Paasvakantie fijn van genoten. Heb je fijn gelogeerd bij oma, de mooie Jannie Visser? Ik vond dat je mooie cijfers had op je rapport, zeg! Dat was zeker een te kening van jullie schip, Keesje Schoolmeester? En wat een mooie wel zuinig zijn bal, hè? Gefeliciteerd met je verjaardag, Jannie Vonk! Wat leuk dat je van oma al oorbel len gekregen hebt. Vind je hei (11„ vol*e„<.« wenk. dan zijn da k,„deren Hier zijn de nieuwelingen: Anke /ogelesang, Dicky Roos, Leni v. d. Pijl, Bep van Veen en Cobie Poor- Henk Schuurman. Tot wijs? En 1 kleuterschool? Het spijt i tje en Teunls den Otter, maar ik mag die vraag van jullie niet beant- Neel- i A tot en met G aan de beurt. Op verzoek van vele lezers hebben wij onze puzzels wat groter gemaakt. Ook in dit oplicht dus een vooruitgang in ons zondagsblad. Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 2 Onwellevend, 9 insékt, 11 werkzaam middel, 13 binnen, 15 bejaard, 16 rondhout, 17 maat, 19 aktieve zuurstof, 21 vallei, 22 melk- klier bij sommige dieren, 24 kleefstof, 26 oosters rechter, 27 huid, 28 vogel kooi, 30 snij gereedschap, 31 bijwoord, 33 een der maaltijden, 35 maanstand, 36 graafdiertje, 38 maalinrichting, 40 overwicht op anderen, 42 schatten/be groten, 44 muzikant, 46 aanzien, 48 Rijksgrond, 50 sluier, 52 thans, 53 vo gel, 55 bewerkte huid, 56 glansloos, 57 tweetal, 58 het leggen der vogels, 59 pantoffel, 60 vluohtige stof, 62 klink nageltje, 63 voorzetsel, 64 reeds, 65 dier. 67 pers. voornaamwoord, 69 beu, 71 heldendicht,. 72 twistziek/korzelig (Koe nen). VERTIKAAL: 1 Waterdelen van het bloed, ,2 voorzetsel, 3 uitroep, 4 ik, 5 aardig, 6 eind, 7 verlaagde toon, 8 tweeheidsleer, 10 haar op de bovenlip, 12 verhevenheid, 14 diersoort, 16 Ind. titel, 18 draaiorgel, 20 nieuw feit, 21 waterkeer, 23 maat, 25 minderterm, 29 Fr. luister, 32 gedroogde vrucht, 34 uit spansel, 36 klap, 37 gedeelte aan de voorkant van êen jas of mantel, 39 troefkaart bij jasspel, 41 vooi'zijde van een huis, 43 vogel, 45 drijfveer, 47 de kluts kwijt zijn, 49 drinkschaal, 51 on telbaar, 52 muziekteken, 54 lokmiddel 56 een tiende liter, 59 punt, 61 wagen vracht. 65 oestervat, 66 plaats in Gel derland. 68 etenbereider, 69 onderwijs 7fj maat. 71 landbouw gereedschap. Inzendingen Inzendingen per briefkaart voor a.s donderdag aan bureau van dit blad In de linkerbovenhoek aan de adres zijde vermelden: Puzzle-oplossing". Prijzen: 1 5,—; 2 2,50. 3 2,50. Oplossing kruiswoordraadsel van 7 april HORIZONTAAL: 2 Ponjaard, 8 op, 10 paal, 11 ruw, 13 ramp, 15 klam, 17 rol, 18 paar, 19 nu, 21 la, 22 kwiek, 23 af, 24 lol, 27 oma, 29 ra. 30 emmer, 32 me, 34 pa, 35 loge, 37 koe, 39 kerk, 41 lief, 44 lor, 45 Orel, 47 si, 48 spina- VERTIKAAL: 1 Vork, 3 op, 4 nar, 5 jaar, 6 alm. 7 duplikaat, 9 pulp, 12 Waal, 14 pruim, 16 maal, 19 N.W., 20 waterkers, 22 KLM, 25 oor, 26 ampel, 33 egel, 36 Eros, 38

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 18