Nieuwe vezel :unnen oude no* niet vercl ringen REGEN in Nederland en in Amerika EEN STEEN OP DE MAAG? d< PANTOFFELTJESPLANT BRITSE MANNEN HEBBEN BLju nu de drie Formulieren van ZONDAGSBLAD ZATERDAG 14 APRIL 1956 AL ZIJN ZE NOG ZO STERK EN ONVERSLIJTBAAR. Toen zo'n kleine twintig jaar geleden dr. Carothers van Dupont de Nemours de eer6te draden trok van de stof, die later nylon zou heten, was de wereld, wat betreft de textielvoorziening, in een geheel nieuwe fase aangeland. Van de natuurlijke vezels had men de eigenschappen eenvoudig te aanvaarden: recht of gekroesd, fijn of grof, lang of kort van vezel, sterk of zwak al deze facetten kon men, vooral in later tiid, wel enigszins beïnvloeden door teeltkeus, maar dan nog bleef dit binnen betrekkelijk nauwe grenzen en onderhevig aan allerlei toevallige omstan digheden. Toen de rayon en de acetaat hun intrede deden, kwam hierin een zekere wijziging. Het werd technisch mogelijk iedere gewens te dikte van draad te maken, zodat voor zeer vensohi'.'lende toe passingen de geschiktste grondstof naar 'believen kon worden aangemaakt. Toen men rayon als vezel, d.wjz. de in korte stukjes gesneden draad, versponnen op dezelfde wij'ze als wol of katoen- vezels, ging verwerken, werd bovendien de kroezing vezels en hun lengte willekeurig gewij zigd. Volledige beheersing van de uiterlij ke vorm van 'de draad verkreeg men echter eerst bij het verschijnen van de geheel' synthetische vezels. Deze zijn immers door warmtebehandeling :n iedere gewenste vorm te fixeren, zodat allerlei nieuwe vormen van garen kon den worden gemaakt. WAAROM NIET Het merkwaardige van dit alles is, dat de grondslag van al het zoeken naar deze nieuwe garenvormen is ge legen in het streven van de produ centen, de nieuwe vezelmaterialen een aantal eigenschappen te verle nen, die in meer of mindere mate in de oude, natuurlijke vezels reeds aanwezig zijn, maar in de synthe tische in hun oorspronkelijke vorm ontbreken. Het vinden van deze be werkingen betekende dan ook een enorme versterking van de concur rentiepositie van deze vezels. Waarom verdringen de nieuwe vezels dan niet geheel en al de oude? In welk een grote behoefte de vouwbladen voorzien, die het voorlichtingsbureau van de Voe- g dingsraad regelmatig uitgeeft, valt g constateren uit het feit, dat wederom een aantal brochures herdrukt werd. De zevende druk is verschenen van „Kaas", terwijl g Zuinig koken" en „De voeding van zuigelingen en peuters" resp. c een tweede en een dertiende her- ziene druk beleefden. JZuinig koken" geeft waardevolle tips met betrekking tot het bezuinigen op de gas- of clectriciteitsrekeningzonder dat de smakelijkheid en de voedingswaarde er onder lijden. Op welke, wijze het voed sel voor de hele kleintjes bereid moet worden en aan welke voorwaarden die voeding zeker moet voldoen, wordt dui delijk uiteengezet in de derde genoemde brochure, waarin ook waardevolle uien- ken voorkomen voor de kunstmatige voeding en de overgang tot meer vast voedsel. Een vijftigtal recepten vindt men in „Kaas, voor goede en zuinige maaltijden". Zowel voor-, hoofd- als nagerechten zijn met kaas te bereiden, terwijl natuurlijk de hartige hapjes, die op een huiselijk feestje zo welkom zijn, niet ontbreken. Een van de recepten, nl. dat van kaas soep, laten we hier volgen. Men heeft voor vier personen nodig 1 liter water en/of melk met bouillonblokjes of bouil lon, 40 gr. (4^/2 eetlepel) bloem, 50 gr. (10 eetlepels) geraspte belegen kaas, een klein uitje, boter of margarine, zout. kreukherstellend en vouwbehoudend vermogen, de hoeveelheid vocht die kan worden opgenomen, de greep, de bestendigheid legen weersinvloeden, wasbaarheid en duizend andere dingen dienen te worden onderzocht, alvorens zijn keuze kan bepalen. BIJMENGSELS Dat komt in de eerste plaats, omdat benadering van de uiterlijke vorm nog niet betekent, dat ook het innerlijk er de daarmede in verband staande eigen- schappen worden benaderd! In de twee de plaats zijn ook wetenschappelijke werkers in grote laboratoria aan het werk getrokken met de natuurlijke zeis. Men heeft, en dat vaak met sac-i ces. getracht de minder gewenste eigen-1 verkregen bij hét spinnen schappen ervan te verminderen of weg te nemer., en daarnaast nieuwe eigen schappen toe te voegen. Kleine bijmengsels kunnen soms een belangrijke invloed hebben: onze wolindustrie (en die over de gehele 'wereld) is er de laatste tijd toe over gegaan een klein percentage (4 a 5%) nylon resp. enkalon aan het spinmateriaal toe te voegen. Hierdoor wordt een aanmerkelijke verbetering weven. echter wollen sokken deug delijk versterken, dan is een percen tage van 15 tot 25% noodzakelijk. VERVILTEN Zo heeft men bijvoorbeeld het vervil ten van wol, dat veroorzaakt wordt door de vele hakende kleine schubbetjes op de wolhaar, weten te bestrijden door een chemische behandeling, die deze schubbetjes oplost, maar ook door een hars-behandeling, die de ruimten tussen de schubbetjes opvult. Men heeft katoen op allerlei wijzen be- en verwerkt, zodat men zelfs de chemische samenstelling sterk heeft we ten te wijzigen, zonder dat de vorm van de vezel, die hol is, werd veranderd. De traditionele bewerking van de vlas stengel heeft men weten te modernise ren (in Delft, bij het Vezelinstituut T.N.O.), zodat ook deze prachtige zei misschien weer een goede toekomst tegemoet gaat. Het gevolg van dit alles is, dat de tex tielindustrie momenteel beschikt ovei een vrijwel niet meer te overzien aan tal vezels met steeds verschillende eigenschappen, zowel goede als mindei gunstige, waarbij deze kwalificatie van goed en met goed geheel afhankelijk is van het doel waarvoor men teriaal nodig heeft. De industrie moet dus voor ieder doel gaan zoeken naar de juiste grondstof of grondstoffen en daarbij dan nog de juiste vorm daar- Deze speurtocht is waarlijk niet een voudig, want men staat voortdurend voor verrassingen: de mogelijkheid verven en bedrukken, de sterkte, het Katoen en rayon op de juiste 1 in de juiste verhouding san sponnen geven een sterker materiaal dan katoen of rayon in zuivere toestand. zmke nylonlaKens Volumineuze garens van ae -ivczï-s, inlveld zullen winnen! De stof van deze japon bestaat uit kam- garen van wol en dacron, een polyester vezel, die overeenkomt met lerylcne en het Hollandse terlcnka. Door de bijmen ging van een hoog percentage dacron (55%) is de plissê permanent en hel kreuk herstellend vermogen groot. De japon is door zijn eenvoud met t eel accessoires te combineren en is heel geschikt voor de De ui in wat boter of margarine fruiten tot hij goudgeel van kleur is. De bloem aanmengen met een gedeelte van het koude t ocht. De rest van het vocht (met de bouillonblokjes) bij de ui voegen, aai de kook brengen en binden met de aan gemengde bloem. De soep enige minutei doorkoken. Kan het vuur aj de geraspt1 kaas scheutje melk t 1 de soep tot aak afmaken Fransen hebben Op welk plekje van de aardbol we ook zijn, een mals regentje of een stortbui komen we overal wel tegen. Daarom is het ook erg vriende lijk van de heren en dames mode-ontwerpers, dat ze de laatste jaren zo'n verblijdende aandacht besteden aan het ontwerpen van aardige regen jassen pardon: mantels. Amerikaans is de mantel die gedragen wordt door de mannequin, die met haar handen in haar zakken voor een houten restaurantje in een van de buitenwijken van New York staat te wachten. Haar mantel is van wolten jersey en heeft een grappige kraag, die vrijwel verticaal kan opstaan. Heel practisch is de capuchon, die met een brede band om de hals sluit en drie knoopjes heeft. De mantel is gevoerd met milium tafeta, stof, die geen water doorlaat. Nederlands, maar met een Amerikaanse naam, nl. „Winnetou" is de Helfi mantel van poplin Nino-flex, waterafstotend en winddicht materiaal. De mantel, d.w.z. de laaggeplaatste ceintuur en de kraag, zijn uitgestikt in contrasterende kleuren. Het flatteuze, maar voor een flinke gietbui toch niet zo erg practische mutsje, vertoont die stiksels eveneens. LEEVEM EEN AUTO DAN EEN BAD Wij staan er niet zo bij stil, omdat we het in Nederland vrij gewoon vinden dat in ieder huis toch wel minstens één toilet te vinden is en in vele gevallen, vooral bij de moderne woningen, een douchecel of badkamer. Des te opmerkelijker u daarom het opinie-onderzoek, dat ir Frankrijk is ingesteld door het natio naal instituut voor statistische en economische studiën. Daarbij is nl. aan het licht gekomen, dat slechts liefst in kamer op het noorden toen, is in de Ver. Staten het doelwit „nylon-aanval". Gebreide De Pantoffeltjesplant, of, zoals de deftige naam luidt, de Calceolaria, is nu eens een plant, waar de bewoon sters van een kamer op het noorden plezier van' kunnen beleven. Er zijn niet zoveel planten, die zo'n kamer voor lief nemen. En de Pantoffeltjes- plant neemt zo'n kamer maar niet alleen voor liefdoch heeft ze zelfs graag. Ze kan namelijk niet tegen zonneschijn en ook niét tegen een wat extra me kamer. Wel houdt ze heel veel eer. bijzonder vochtige omgeving, en -dat lijkt in dit verband wel wat DeKjes. vreemd, helemaal niet van een bijzon-1 der vochtige aarde. Hieruit vclgt. dat we maar matig moéten zijn met gieten en 1 laTens.led^eTjiTGn UmïT,»&S A garens hebben daar hun intrede gc-1 menspuit, die het water zéér fijn ver-l daan en zijn, door hun sterkte enistu^t- makkelijk wassen en drogen, zonder I De Calceolaria wordt in de regel |de bloei weggeworpen, want de moei-1 strijken natuurlijk, aanlokkelijk voor ten en zorgen die men er aan moet be- de huisvrouw, die van opschieten steden om een goede, bloeibare plant houdt. He. staat echte, ,e beien bij ons spoedig {en liever in het voorjaar een nieuwe plant koopt. Ze heeft nl. veel last van Europa o.a. geproduceerd door Bayer j I luis. En het is voor een particulier moei- onder de naam Draion, en in Nederland.N d elastische svnthet.sche Ba- lljk om ze "ult luis" >?oud«n- Daaf- i waarschijnlijk d, Lng/cls M Kunstzydespmnery, Nyma, onder de van wq1 en katoen met hoge en zéér naam Nymcrylon, kunnen do°l hoge percentages kunstmatige stoffen, knmpbewenking van een van de v00ral Terlenka (identiek met dacron en terylene) in de naaste toekomst van zich doen spreken in de kledingsector. Zulke mengsels paren een zeer grote vormbestendigheid aan grote slijtsterk- te, rnaar de kleermaker of confectionair aan moeten wennen. De verwer- nl. heel anders dan van gewone stoffen. n de kwalen, waaraan de Pan toffeltjesplant wel eens lijdt, is het geel worden van de bladeren. Dit kan ko- omdat de plant te veel en (o:~ koud giet water krijgt. Men doet goed alle kamerplanten lauw water te geven, maar voor de Calceolaria is het wel een eerste vereiste. Ook kan het geel worden der bladeren ontstaan door een te hoog zoutgehalte van de aarde.- Het - is - daarom beter de plant te bemesten met een slap koe giertje dan met kamerplantenmest, hoe goed die anders ook kan zijn. één op de vier Franse woningen een toilet binnenshuis heeft. Als men het platteland afzonderlijk neemt, dan is de toestand nog veel erger, want daar heeft slechts éen op de tien woningen een toilet binnenshuis. ,Het is een kwestiê van zuinigheid", zei, een Parijzenaar bij deze enquête. ,,Dé gemiddelde Fransman heeft liever auto dan een bad en geeft de v keur aan een maand vakantie per mer boven een w.c." Er zijn in Parijs 1.179.000 woningen ge controleerd. Daarvan hadden bijna 300.000 geen watercloset binnenshuis en 55 pet. had in het geheel geen wa tercloset. Sommige w.c.'s bevinden zich op de binnenplaatsjes en als de Fransen het hebben over ..een gele genheid binnenshuis", bedoelen zij de vaak zeer veel voorkomende „siège a la turque" (Turkse stoel), een toilet, waar men niet op kan zitten. In Ja pan is hetzelfde geval bekend onder de naam „benjo". In Marseille, de ftp een na grootste stad van Frankrijk, zijn 214.000 woningen bezocht en het bleek, dat 114.000 daarvan geen w.c.'s voor dames of heren hadden. Het instituut heeft 13.400.000 woningen gecontroleerd op badkuipen en De Pantoffeltjesplant heeft bijzonder fraaie bloemen van een eigenaardige Ze is familie van de Leeuwe- slechts 7.800.000 woningen aanwezig waren. ,,In steden van meer. dan 100.000 inwoners", aldus het rapport, „heeft ongeveer een op de vier ningen geen badkuip of douche, landelijke streken is de verhouding twee op drie." O. vandaar oorspronkelijke dunne draadjes een uiterst fijn en wollig materiaal opleve- Sweaters van deze.,,high bulk" ga- gebreid, hebben een luxueuse greep, zijn direct droog, vervilten niet zijn dus ideaal voor de moderne MINDER KOUD Iking i woller tine bespoten worden, wat vrij veel han digheid, kennis van zaken en geduld Vérder moet mén des winters zorgen voor veel licht en een temperatuur, die niet boven de 5 graden Celcius komt en beslist niet beneden het vriespunt mag dalen. Het beste is om de plant in een bak te laten overwinteren, doch daarovér beschikt men meéstal Naar aanleiding van de bevindin gen van het instituut heeft een Ame rikaan, die lang in Frankrijk ge woond heeft, gezegd, dat deze uitslag hem letterlijk juist leek. „En als een vergaande conclusie zoudt willen toestaan," zei hij, „zou ik wil len zeggen, dat de Fransen de beste parfums ter wereld maken, om- ze wel moeten." Franse mode in huis Het is een goede gedachte geweest van het weekblad „Margriet" om een mode- boek uit te geven, waarin men een vrij wel volledig overzicht krijgt van de Pa- rijse mode en haar voornaamste ken merken. „Margriet-Mode" is voorzien van talrijke foto's en detail-foto's, men „leert" daardoor wat de couturiers nu eigenlijk precies aan nieuwigheden 1 omschrijven. Een aantrekkelijkheid lijkt ons vooral, dat een groot gedeelte van het boek wordt ingenomen door Franse modellen, waarvan men het knippatroon kan be stellen. Dat daarbij ook aan de Neder landse couturiers Dick Holthaus en Ferry Offerman een plaats werd ge ruimd, valt te appreciëren. gebrek aan fantasie Dr voorzitter van de Engelse federatie van kappers, de heer H. A. Pro66er, heeft verklaard, dat de kapsels van de Engelse dames ver by de lyd achter zyn. Volgens hem is dat de schuld van de „behoud zuchtige" Engelse mannen. Slechts 37 op Dergelijke en andere bewerkingen kan men ook met andere synthetische ga rens uitvoeren, die dan weer bruikbaar zijn voor allerlei weef- en breigoede ren, die minder koud aanvoelen dan het normale platte weefsel. Wie een dweil wil weven zal zich niet licht aan de synthetische vezels wagen, want die ne men geen vocht op. Maar de fabrikant van filterdoeken voor de industrie zal ze bovenaan zijn lijstje zetten, omdat -- vaak onaantastbaar zijn voor chemi- Beddelakens, tot voor kort het on bedreigde domein van linnen en ka- Aan de binnenkant van de kast Bent u al klaar met de schoon maak? Of moet u er nog aan begin nen, zuchtend en wel? En vindt u het „doen" van de kasten ook zo'n vreselijk werk? Hier is een tip, voor als alles opgeruimd is en aan kant, om de kast, de klerenkast dan, in het vervolg althans een beetje net ter te houden. Aan de binnenkant van de kastdeur bevestigt u een plastic draad (een touw kan ook wel. maar het staat zo rafelig», waaraan u met wasknijpers mutsen, wanten, sjaals e.d. van de kinderen op hangt. Wanneer u plastic wasknijper? neemt, die zoals u weet in verschillende kleuren verkrijgbaar zijn, kunt u ie der kind zijn eigen kleurtje geven. Misschien staat u er nog een beetjt onwennig tegenover, maar u zult mer ken, dat deze ongewone waslijn verre tc verkiezen Is boven een rommelige kap stok! fWEE de afgelopen Toch peinst week ontvangen brieven over verwacht dat het hart. De ene mens die zeggen nergens bij te ho- kan dit de andere niet geven. liggen er hier naast welke van de twee mij het meeste trof, Zou ik niet kunnen zeggen. Laat ik mogen beginnen met de sympathieke brief van die buitenkerkelijke jongeman, die, zoals hij schrijft„ner gens bij hoort". (Zou God er óók zo over denken??) denken zich zodanig kan ont- Uw veronderstelling wikkelen, dat wij nog enige wat meer steekhouden de dingen kunnen zeggen over deze zaken. Inderdaad mijnheer, dood is een mysterie, verwacht u nu niet, dat wij dit mysterie ooit met ons be perkt verstand in dit leven kunnen verklaren. Dat zullen we nóóit kunnen en dank zij Jezus Christus hoeven gebeden. En weet u, een kind aan vaardt zoveel gemakkelijker. Daarom zou ik Hansji heel graag mening, dat als men Hansje nu maar de geloofswaarheden bijbrengt alles in orde komt, is er volkomen naast. Al hebt mysterie. Maar Enigheid grondig bestudeerd bleem (ikmoeteerlijkbekennen.dat opgelost ik mezelf altijd nog moet af- gelie maar voldoende vragen, welke drie dat nu ook iedereen doorgedrongen weer precies zijn), die kennis beelden wij ons niet i maakt u niets rijker, brengt zouden alle buiten, geen stap vooruit En weet u, mijnheer B. dat ik huiver voor u, als u de de Here Je- dood alleen maar als een willen vertellen, de grote boeiend probleem ziet? U kindervriend. Dat het pro- bent nog de onkerkelijkheid niet, u zijn. als het Hpf cniif mii heèl era Jezus unristus noeven we u' geen siap vooruit en ae 3S dat ook niet te doen. Hij heefl zaak is. zoafa u schrijft, niet mijnheer B., dat u uit. mijn Paasstukje, waarin ik over mijn buurjongetje schreef, de conclusie hebt getrok ken, als zou ik alle buiten kerkelijken voor onoprecht de Dood de nekslag toege- gebracht. Die dood is overle den sinds Hij als levensvorst uit het graf verrees. En daar om is hel volslagen nutteloos, «er«.»K,n voor o..,,,.,,. te wachten met ons pieterig ol.nw.tend aanzien. D,k- wijls heb ik bij buitenker kelijken een opvallende op rechtheid en een scherp verstand aangetroffen. Op rechten en onoprechten, on wetenden en geleerden, we vinden hen allen zowel binnen als buiten da kerk. Evenmin bedoelde ik te ge neraliseren, als zouden alle buitenkerkelijken niet of nauwelijks over de dood spreken. doorgronden. Alleen het gelóóf ziet over dood en graf heen in de ons beloofde heerlijke toekomst, waaraan u niet de minste be hoefte zegt te gevoelen. Het probleem van de dood boeit 11 alleen maar en mijn oplos sing (zoals u dat benaamt» ligt u als een steen op de maag. Weet u mijnheer B, wat mij nu als een steen op de maag ligt!" Mijn machteloosheid. Het is hier nl. geen kwestie binnen- de kerkdijken de hele bijbel uit iet het hoofd kennen, dan zou dit rond. Neeallicht niet. Uw hun nog niets baten zonder Overpeinzingen van Margaritha hart, uw eigenlijke leven, blijft er buiten. Wij moeten worden als de de "dood 'boe» kinderen. Gelóven wat we niet begrijpen. In de bijbel staat: „het geloof is een vas te grond van de dingen die men niet ziet." En dat geloof maakt een mens van binnen zó blij en zo rijk, het geeft in onze harten een vrede, die alle verstand te boven gaat Wat die apodictische toon betreft, die is alleen maar verantwoord, nee geboden, als wij wat wij zeggen ont lenen aan het Woord van God jong en u weet 't over hebt. De dood op zichzelf is Iets ver schrikkelijks, de grote onna tuurlijke. Wij zijn voor het leven, voor eeuwig léven geschapen en er is geen mens op aarde, die dat niet zuiver aanvoelt. „De bezoldiging der zonde is de dood," zegt God. Het is de koning der verschrikking. Wij zullen niet straffeloos sol len met die dood. Het is geen boeiend probleem, evenmin een Schone, een Goede Duizendmaal néén! Het is een donker, diep mysterie. En God zegt: die dood is niet het eind, maar een dóórgang, een tunnel, die voor de één uitloopt in de eeuwige dood, voor de ander in het eeuwig zalig leven. Dat zeg ik niet, maar God zegt dit, ook tot u! Probeer maar niet, dat L mijn buren, die ik goed Ken. en die altijd min of meer huiverend op een ander ter rein overstapp gesprek op ziekte of dood komt. U beschouwt de dood als een fascinerend mysterie, dat u echter helemaal niel obsedeertC?). Da a mijnheer B.. ligt mij mag gerust mijn theologii zoals u schrijft in de gehakt molen stoppen, 1 het hart. U mijn machteloosheid als 1 n op de maag. Ik zou u zo van harte graag die innerlijke blijdschap en vrede gunnen maar ik kan u die niet ge- Geen mens kan dat. Al mensen niet om leerstelling leen de Here Jezus zélf, door zus en dogma zo, maai -««-«•-» het wereld-overwinnend Zijn Heilige Geest. In de ker ken wordt altijd om die Geest voor u en voor allen. allerminst geloof. Hierin zie ik beslist een zéér zwak- re plek in de kerk van heden: géén oog meer hebben voor het wonder van Gods alver mogen. Daardoor geen aan bidding en daardoor een schromelijk te kort doen aan Gods eer. Alles technisch, na tuurkundig of medisch probe ren te verklaren, terwijl aan alle menselijk denken een léén om gelóóf in Hem," die de dood heeft verslonden in de overwinning- God geve u dat geloof. De zetel daarvan is niet uw verstand, maar uw hart. MARGARITHA De andere bovengenoemde brief, evenals beantwoording van overige brieven D.V. de volgende keer. de honderd Engelse dames gaan naar de kapper en een aantal van deze slechts één- of tweemaal per jaar, aldus de heer Pros- ser op de jaarvergadering van de fede- ■#- De oorzaak is volgens deze verbolgen kapper gelegen in het feit, dat vyftien op de twintig mannen er zelfs geen erg in hebben, als hun vrouwen of meisjes naar de kapper zyn geweest. Van die vyf, die er wèl erg in hebben, zeggen drie onmid dellijk, dat zy het nieuwe kapsel niét mooi vinden. „De Britse mannen hebben te weinig fantasie", aldus de heer Prosser. „Ze vragen zich teveel af, wat anderen ervan zullen zeggen en zyn te zwaar op de hand. Zy willen niet, dat hun vrouwen veranderen. Mannen zyn spelbrekers van de mode. Uit vrees voor hiin stekelige opmerkingen blijven de vrouwen van de kapper weg Gehoord: dat het directoraat van de industrie In een van de districten van India een wedstrijd in het spinnen en we ven met de hand organiseert. De ze wedstrijd is een onderdeel van een regeringscampagne om de pro ductie van hoogwaardige wollen goederen in de huisindustrie te be vorderen. Gezien: een opblaasbare klerenhanger van plastic, die gebruikt kan worden om kleren op te drogen. Ook zware kledingstukken kunnen er aan wor den opgehangen. Gelezen: in het Gereformeerde jongelings blad, dat Agatha Christie, de be kende Engelse schrijfster van de tective romans, gezegd heeft dat de beste echtgenoot,- die een vrouw kan hebben, een archeoloog is. Want hoe ouder de vrouw wordt, des te belangwekkender gaat hij haar vinden. Onnodig tc zeggen, dat Agatha zelf ook met een archeoloog ls getrouwd....!

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 17