Russische geleerden brachten winter op ijsschotsen door „Ondelinge Steunverlening heeft voordelig jaar gehad Allemaal een stukje Zuidpool NIEUWE LEIDSCHF COUEANT 13 ZATERDAG 14 APRIL 1356 GROTE GEESTDRIFT IN MOSKOU Sowjetunie actief bij Poölonderzoek ONDER DE TALRIJKE GELEER DEN, die in het kader van het zgn. Geofysisch Jaar deelnemen aan onderzoekingen in het Poolgebied, zijn ook Russische. De Amerikaanse hebben hun peditie naar het Zuidpoolgebied „Operation Deepfreeze" genoemd, bij de Engelse expeditie bevindt zich Sir j Edm.und Hillary, de beklimmer van I het Himalayagebergte. den, dat daar in die omgeving „Njet" ge zegd was, want zij waren er niet meer ge- weest, sinds admiraal Tadeus von Belling. hausen tussen 1819 en 1821 een keizerlijke expeditie naar het pakijs leidde. ZONNEBRAND TN MOSKOU en in andere Russische steden hebben de verrichtingen der eigen expedities grote geestdrift gewekt. Terwijl men aan de Moskwa bibberde bi] een temperatuur van 40 graden beneden het nulpunt van Fahrenheit, vernamen de krantenlezers met verbazing, dat zon nebrand het grootste gevaar voor de ge zondheid van de leden der Zuidpoolexpe ditie was. De wetenschappelijke secretaris van de expeditie, de hr. Eugeny Soezyoemnf heeft gezegd, dat Rusland meedoet tn de hoop, dat het Zuidpoolgebied ten langen leste zijn naam van „ononderzocht continent" zal verliezen. Binnen het raam van het Geofysisch Jaar zullen uitgebreide stu dies worden gemaakt van de oceanografie, van het probleem der atmosferische circu latie rondom de aarde, het magnetische veld, de kosmische stralen en de seismi sche activiteit e.d. WALVISVAART T\AN ZULLEN GEGEVENS worden ver- zameld, die voor de (uitgebreide) Russische walvisvaart van groot belang Onder leiding van Held der Sowjetunie, dr. M. Somof, worden drie bases ingericht, nl. Mirny (de vreedzame), Wastok (Oosten) en Sovjetskaja (Sowjets). De laatste in de De Russen vingen op het (Js een jong Üsbeertje en zij schilderden het por tret van hun mascotte op di neus van een transportvliegtuig. Russische geleerden rusten niet alleen I expedities uit naar de „onderkant" de aardbol. Ook in het Noordpoolgebied wordt een grote activiteit ontplooid. Verscheidene Russische geleerden heb ben de winter doorgebracht op drijvende ijseilanden in het noorden. Reeds in 1932 begon de Sowjetunie zich in te spannen voor Pooloperaties op grote schaal. Het Noordpoolonderzoek werd krachtig ingezet en berichten daarover zijn vrijwel nooit bulten de Russische I landsgrenzen gekomen. De Russen richt ten in de afgelopen Jaren allereerst hun aandacht op de Noordpool en zij bleven verre van de Zuidpool. Om ook mee te doen aan het Interna tionale Geofysische Jaar (dat is de offi ciële beweegreden) zijn de Russen naar Antarctica getrokken. Het was lang gele- Schade in Woudenberg bijna één ton De 6chade aan de panden drie bij het vliegtuigongeluk bij Woudenberg werden vernield, zal 75.000 tot 100.000 gulden be dragen. De viilla „Huize Sonnevanck", die bewoond werd door de directeur van de Boerenleenbank, was tegen zgn. vlieg- tuigachade verzekerd. Tegen de vlieger zuiden geen discipli naire maatregelen worden genomen. De j verantwoordelijkheid voor een solo vlucht met een hem vreemde machine berust bij zijn superieuren. De piloot, de 28-jarige luitenant-vlieger W Oldhoff I beeft gisteren reeds opnieuw gevlogen. De bewoners van de villa Sonnevanck hebben de vlieger uitgenodigd een6 op bezoek te korten. Weense effectenbeurs uitgebrand Schade geschal op 12 miljoen Vannacht brak een zware brand utt In bet gebouw van de Weense effecten- j beurs, gelegen aan de beroemde Rtng- strasze. Behalve de beurs zijn In het ge bouw ook ondergebracht het hoofdkwar- j t'W van het Oostenrijkse persagentschap en de Weense afdeling van het Italiaanse nieuwsagentschap Ansa. Vanmiddag om 12 uur woedde de brand nog hevig. De I schade wordt geschat op circa 12 miljoen gulden. Een aantal personen liep brand- verwondingen op. In de ochtend stortte bet gehele dak van het drie verdiepingen hoge gebouw met donderend geraas Ineen Meer dan 10 000 Weners sloegen de brand gade. De burgemeester van Wenen noemde de brand „de grootste ramp, die Wenen sedert de tweede wereldoorlog getroffen heeft". Het gebouw, gedeeltelijk bi Noorse stijl met grote hoektorens, werd gebouwd tn 1885. Tijdens de tweede wereldoorlog werd het gebombardeerd en daarna hersteld, hetgeen circa 4 miljoen Sulden kostte. Later werd gemeld, dat I de brand op de bovenste verdieping uit brak, waar een huishoudtentoonstelling was georganiseerd. Op de drijvende ijseilanden 'in de Noordpoolstreken hebben de Russen onderzoekingsstations ingerichtVlieg tuigen zorgen voor de bevoorrading. De onderzoekers brengen de barre wintertijd door in de koepelvormige nabijheid van de pool der ontoegankelijk heid. NOORDPOOL "PN IN HET NOORDPOOLGEBIED? Daar staan de mannen op de drij vende Ijseilanden In voortdurende verbin ding met Moskou, vanwaar zij hun levens middelen ontvangen. De taak van deze stations is in hoofdzaak weersomstandig heden en oceaanstromingen In kaart te brengen en kosmische stralen te bestude- Tienduizenden vierkante kilometers van de Sowjetunie liggen ten noorden van de Noordpoolcirkel en de enige onbewoonde ikust is die langs de Noordelijke IJs- i. De laatste tien jaar is het succes van de noordelijke zeeweg verzekerd en kort geleden is bekendgemaakt dat de Sowjet- van plan is. minstens één door, atoomkracht voortbewogen ijsbreker te bouwen om de weg bruikbaar te maken oor de scheepvaart. Daardoor zouden de verbindingen kc- 'makkelijker worden ui et dorpen en stadjes van het Noorden, die uit de grond gestampt zijn bij visgronden, houtdistric ten, goudmijnen, kolenmijnen en andere mineraalwinningen. VALKENBURG Ledenvergadering Chr. school In een van de lokalen van de Chr. school hield de Vereniging voor Christe lijk Onderwijs een voortgezette ledenver gadering. Veertien dagen geleden had men een reglementswijziging ln het uitzicht gesteld en deze kwam nu aan de orde. De voorzitter, ds. D. Lekkerkerker, sprak een openingswoord. De kerkelijke gezindten te Valkenburg moeten .op de juiste wijze In het bestuur van de school vertegen woordigd zijn. Vandaar dat werd voorge steld een artikel in het huishoudelijk re glement aldus te lezen: „Het bestuur is samengesteld, dat de verschillende ker kelijke gezindten te Valkenburg daarin vertegenwoordigd zijn overeenkomstig het getal hunner leden, dat tevens lid is van de vereniging. Bij vaststelling van dit ge tal worden alleen de leden, die gezins hoofd of alleenstaand persoon zijn, ge- Dit voorstel werd met alg< stemmen aanvaard. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heren Jac. van der Meij, A. v. d. Nagel Johzn en J. G. v. d. Nagel Hzn met ruime meerderheid har- kozen. Zij namen hun herbenoeming aan. Bij monde van de heer P. J. van Duyn bracht de kascommmissie verslag uit. Slotavond moedercursus Gisteravond werd de laatste komst gehouden voor hen. die in de afge lopen weken de moedercursus hebben ge volgd. De zusters Zijlstra. Gesink en Grif fioen werd bij monde van mevrouw C. M. den Berg-Vos dank gebracht leerzame en gezellige avonden. Zij moch ten als blijk van waardering een boeke bon ontvangen. Met een film kleuterleven werd de avond besloten. VOORSCHOTEN Benvenuto gaat weer naar het landelijk concours Er heerste gisteravond in Chr. Belangen een vrolijke stemming. In een goedbezette zaal gaf Benvenuto zijn concert en, de gewoonte getrouw, daarna een vrolijk programma, dat werd verzorgd door het amusements gezelschap „De Verenigde Artisten". De voorzitter van Benvenute, de heer Jac. de la Bye, vertelde in zijn openingswoord een en ander over de instru menten van de vereniging. Er zijn instrumenten bij met vijftig dienstjaren. Vervanging is geen weelde. De heer De la Bye deed dan ook een dringend beroep op de burgerij om vervanging mogelijk te maken. Verder werd meegedeeld, dat Bei op Hemelvaartsdag, voor het een vele jaren, zal deelnemen aan e delijk concours in Brabant, waarbij de •ereniging in de derde klasse zal urtko- Onder leiding van de dirigent, de heer A. Bosch Sr, oud-lid van de K.M.K irde Bevenuto. hierna, waarbij de grote vooruitgang in enkele jaren tijds bijzonder opviel. Afgezien van enjkele slippertjes, was het muziekgezelschap in de vorm. De korte toelichting dié di igewt bij el'k stuk gaf geïllustreerd t enkele passages uit het werk heeft ongetwijfeld bijgedragen tot een begrijpen van de nvuzriek. et programma was gevarieerd muzikaal licht verteerbaar. De iek. onder meer de Kijk-Uit-i Willy Schotemefjer en de mare Natio naal Embleem van Basley werd pittig gespeeld. Een wat sentimentele „Trom petter van Sakkingen" en bische „Lentedroom" hadden een gezonde tegenhanger in een populaire potpouri De gedisciplineerde drumband onder leiding van instructeur A de Ruiter, deed met een feilloos ritme een zware aanval op de trommelvliezen van de aan wezigen. Een warm applaus bewees, dat deze aanval goed was doorstaan. Een drietal leden van de drumband, uitvoering cowboy, gaf bij deze kostuums behoren de muziek en zang. Na de pauze deed de bekende Amarco de aanwezigen door zijn goocheltrocs versteld staan. Henny Haak jodelde als geboren Tiroolse en Henk Steenvoor de had weinig moeite om de aanwezigen in het lachen, te krijgen. Een drietal boekenbomen werd uitge reikt aan hen, die bijzonder actief wa- geweest bij de onlangs gehouden ka lenderverkoop: Amieke van Oosten, Hanny Tol en Theo Vrieland waren de gelukkigen. De gemeentesecretaris, de heer De Bres, woonde namens het gemeentebe- de feestavond bij. Vanavond wordt in Het Gebouw hetzelfde programma uit- RÜkspostspaarbank Op het postkantoor werd in maart bij ds rijkspostspaarbank ingelegd tot een be drag van 64.434,92; en terugbetaald drag van f 64.434.92 en terugbetaald f 53.565.32 Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter OLtihuis. RI1NSBURG uit Leiden verlenen medewerking. Ook wordt een bespreking gehouden aanstaande zomerkamp. De avond begin1. Eveneens maandagavond 8 uur houdt dé schaakclub N.Z.H. een huishoudelijke vergadering in het schaftlokaal van de werkplaats der N.Z;H.y.M. Voor Centrale Verwarming Fa Grimbergen-Noordermeer Vliet N.Z. 19-20 - Rijnsburg Het Zuidpoolgebied (twee maal Europa) wacht op verdeling. Geen enkel land kan „vaste" rechten laten gelden, ondanks expedities en onderzoekings tochten en vlaggen op hoge pieken. twaalf landen officieel aanspraak Omdat de aanwezigheid van uranium en meer van dergelijke waardevolle delfstoffen ln deze gebieden zeker niet denkbeeldig is, zal een internationale erkenning van de aanspraken tian groot belang zijn, Reeds in ;.Q4S hebben Engeland, Argentinië en Chili ruzie gehad, zelfs zo. dat er kruisers naar de Zuidpoolstreken werden gestuurd. gebied waar Engeland Hoger winst Aku in eerste kwartaal De Algemene Kunstztjde-Unle te Arn hem verstrekt de volgende resultaten over 155 en het eerste kwattaal van 1956 ln iljoenen guldens: 1955 1956 1st» 2de 3de 4de l6te mzet 50,9 50,- 51,6, 57,2 53,2 oeten 42.2 42,6 52,5 48.9 44.6 9.1 8.3 8,6 5.8 2,9 1.7 8.7 deelnemingen div. baten en lasten: 0,8 5,6 0,2 0.3 belasting: 4.4 3,7 6,9 4.4 4 Netto winst: 5.3 6.7 13.6 6,6 6 Het gewone uitstaande aandelenkapitaal bleef in het l6te kwartaal 102,9 min. Spakenburgers varen naar de paling De 75 botters van de Spakenburgse paling vloot varen in de nacht van zon dag op maandag uit. Nog meer dan andere Jaren wordt de palingsvangst een groot avontuur. De re sultaten van het vorige jaar bleven ver beneden de verwachtingen, en de menin gen over dit seizoen zijn verdeeld. Het koude weer èn de goede vangsten van hoekwantvissers wettigen de hoop, dat er "oldoende paling zal zijn, maar niiet de eerste weken. De voorbereidingen van het (twintig weken durende) seizoen zijn eerst gisteren en eergisteren begonnen. In tegenstelling tot andere jaren hebben de vissers er tot het laatst mee gewacht, ontslag bij hun fabrieken te nemen en hun botters op te tuigen. Opslagplaats Heinekens gisteren uitgebrand Anderhalf min flesjes bier verloren gegaan Gisternacht heeft een uitslaande brand de opslagplaat* van de N.V. Heineken* Bierbrouweryen In Den Bosch voor een groot deel verwoest. By de brand gingen anderhalf miljoen flesjes ljer. zUnde een deel van de zomervoorraad, verloren. De schade wordt geschat op ongeveer een miljoen. De brand blijkt ontstaan te zijn in een naastgelegen magazijn. De Bossche brand weer heeft de brand direct met groot materieel bestreden en de helft van een grote loods, waarin het bier was opge slagen. wist zij te behouden Het blussings- werk werd bemoeilijkt door tussentijdse lichte ontploffingen. Na twee uur echter was men de brand meester. Gebouw en voorraad waren verzekerd. Amonickketel ontploft Vanmorgen is in de zuivelfabriek Hol- landia te 't Zandt (N.H.) door onbekende oorzaak een ammonlakketei ontploft. De timmerman Scheynn ui', de Grote Keten bij Cailantsoog kreeg brandwonden. Het werk kan worden voortgezet. Piijsbeheereing niet-land- bouw gronden afgeschaft (Van onze parlementsredactie). De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 40 tegen 25 stemmen het voorstel aan genomen om de prijsbeheersing voor niet- landbouwgronden af te schaffen. Tegen stemden alleen de P.v.d.A. en de com- munisteu. 1(7—39. B seJle 7—1 derle 7—22. alU> 31—41 oer stuk. RIJNSBURG, 13 april. Vrijdag Btau' Onder voorzitterschap van dokter E. van der Laan heeft de vereniging voor ziekenhnisverpleging „Onderlin ge Steunverlening" haar Jaarvergade ring gehouden in Concordia. De voor zitter verklaarde, dat het afgelopen verenigingsjaar gunstig is geweest Het aantal verpleegdagen was gering, terwyi door verpleging In het A.Z. bijkomende kosten konden worden vermeden.. De secretarie, de heer P. v. d. Eykel, bracht een dankbaar gestemd jaarverslag De heer Jac. P. Noort, penningmees ter, meldde, dat he1, reserveealdo wa6 toegenomen met 886,51 tot een totaal van 2.807,98. Het aantal verpleegdagen, 436, bleef ver onder he' normale. De kas- commissle had de bescheiden in orde be vonden. ATe administrateur werd herko zen de heer D, van Egmond Nzm. Besloten werd het uit te keren bedrag voor Röntgenfoto's ie vertiogen tot 35 per lid, en de post „dliverse koeten" 10 tot 50 per lid. De contributie bleef voorlopig gehandhaafd op 35 cent per Loos alarm De rljkspoflittig; wend gistermiddag op gebeld, dat er brand was uitgebroken bij Heemskerk in de Brouwerstraat. Toen de gealarmeerde brandweer verscheen bleek het hier looG alarm te betreffen. Eea dergelijke misplaatste grap hopen de brandweerlieden niet wederom ten bekopen mét venlies van kostbare werktijd. Agenda j VI?aj De De padvindere van de Rodolpheimgroep noeg geruimd. Evenwel ls r.u spoedig nieui houden maandag in de zaad achter Avondrust trouiHes MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN mtevelBng: kroten 5.50 kookt 16>1322, prei 54—76. rabarber 36-61. spinazie 4867, stoofsla 46—58. komkqi 43—74. uien 31. waspeei 6—7, witlof 53—77, alle: kommers A 48—51. B 42 alles per 100 stuks; peter- 10—ai. ipsteU 5—8. radijs 14—20. 100 bos. AAN DEN RIJN, 13 april. speen A 1044. B 3041. itlof I 60—74. II 1631. Tulpen: Crown Impe rial 26—49, Hillegarde 30—45. Picccadilly —57. Rose Copland 34—71. Golden H; Kornl- 60—66( E. Eddy 5l—46. Couleur Cardi nal 32—40, Coxca 24—36, Purper Copland 50 —79. Moederdag 62—77. Albino 60—75 ttulpei rcissen Alfred 16—31 per bos. per stuk. ROELOFARENDSVEEN. 13 april. Groen, tevelling: spinazie 49—65. witlof 52—55. Overzicht Flora dertiendeBijgelovige liedet dan nooit goed Rij nis Korneforos Couleur Cardinal voor f0 70 de nodige sports venk tot f 0 60 per bos. Nizaa 1 f 1.25. Eddy Eddy noteerde t f0.65 per bos op. ook fl. Gelden H surpassable van f 2.50 f32 40 per 100 1 tot f 050 per f 2 tot hoogstens f 3 pi Druifjes >ten 55042 april. Groenteveiling: 1—60. stek 10—27. splna- 35—41. II 1. prei 39- 13—16. selderli 7. boeprei 6 Hes per bos; stoofsla 70—24 Bloemen: Tulpen 36 per bosjs. Schakel' en verdeelkasten, autom. schakelmateriaal AJs groothandel levering aan erkende Installateurs. winnen proces Het hof van beroep te Singapore heeft uitspraak gedaan ter. gunste van drie Nederlandse oliemaatschappijen, die een bedrag van 6.300.000 opeisten van de commissie voor ot nlogsschade troleum, die te Singapore lag opgeslagen door de Britse strijdkrachten na he; 2-n de oorlog werd gebruikt. De door de Japanners gewonnen op de olievelden van de B P.M., rie N.I. Aard- oliemaatschappij cn de Standard Vacuum Nederlands-Indié nadat de Jap; de door de maatschappijen vernielde

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 13