Opgang en ondergang van een Boliviaans tinmagnaat ra I w Minister Witte verzet zich tegen jaloezie-redenering SENATOR &SL (7-gAjTl öL\ VKlJDAli lb .aoS MINACHTING VOOR DE GROTE CARUSO Rust thans in mausoleum ran een miljoen dollar... (Van c e medewerker Hans Kievid) DAT IN ONZE EEUW de sprookjes voorbij zouden zijn is, voor wat Zuid-Amerika betreft, reeds herhaaldelijk gelogenstraft. Het wemelt hier in alle landen van multimiljonairs, die door een toeval, en soms ook wel door hard werken, in een paar jaar een fortuin hebben gemaakt, dat anderen in een lang mensenleven nog niet bij elkaar konden krijgen. Men denke maar aan iemand als Onassis, die in Argentinië zijn eerste kapitaaltje vergaarde. Voorts aan de Braziliaanse grootindustrieel Matarazzo, die met een slagerijtje begon. En aan de lieden als Adhemar de Barros, Chateau briand, Antunesco en Jorge Antonio, om nog maar te zwijgen van Zuidame- rikaanse presidenten en andere politici, wien het regeren, verdelen en heersen geen windeieren legde. Maar gelijk een sprookje is toch wel de levensgeschiedenis van Simon Bolivar Iturri Patino, de grootste tinkoning van Bolivia en naar insiders beweren rijker dan alle koningen der aarde. Hij werd geboren in 1862 te Cochabam- ba, een stad in het arme centrum van dat ■wand: TIN! Ze hebben de rijkste tdnader ter wereld aangeboord! Dat was in het jaar 1894. En nu komt de tijd Patino te hulp. Het tinnen tijdperk breekt aan: lichtschake laars, lichtleidingen, brillen, borden, kan nen, auto's, spoorwegen, oorlogsindustrie, kerkklokken, men kan het zo gek niet bedenken, of er wordt tin voor gevraagd. Spoedig is het moment daar, dat de Ver. Staten alleen al 160 miljard conserven- blikjes per jaar fabriceren, die veel tin Zo brak in tal van staten de de Inka's. De staatsschulden van Bolivia (194 miljoen dollar) by Paraguay, als ge volg van de verloren Chaco-oorlog, kan Patino met één cheque afdoen. In ruil daarvoor krygt hij de exploitatie van alle ertsbronnen in zijn land. Het gaat alles volgens de oude handelswet: kapitaal maakt kapitaal. En in Zuid-Amerika be tekent kapitaal enorme macht. Patino legt op meer dan één manier volkomen beslag op Bolivia en bovendien op de wereld- tinmarkt. De zoon van de schoenmaker heet niet meer Simon Patino, maar Zijne Excellentie Don Dat is heel wat! Paleizen met gouden deurknoppen Omstreeks 1930 gaat hij met zijn vier biljoen dollar door voor de rijkste man ter wereld. Hij heeft eigen elektriciteits- i hij genaamde cholo (kruising van Indiaan en blanke), die het beroep van schoenmaker uitoefende. Dat de jongen niet zo voor spoedig opgroeide en maar 1.62 meter lang werd, moge een bijkomstigheid zijn, maar toch ligt daarin een stuk van de Boliviaanse tingeschiedenis verankerd. Want de kleine Simon Patino hield er een minderwaardigheidscomplex van over, dat later veel geld heeft gekost. Hij liet zich namelijk eenmaal hoog te paard steeds schoenen met hoge hakken aan meten, alsook speciale pakken, opdat hij slanker en groter leek. Maar goed, zover is ons verhaal nog niet. Een dwerg in lompen maar intelligent Simon Patino was lange tijd een dwerg In lompen, die scheen voorbestemd in de achterbuurten van Cochabamba tussen honderden andere halfbloeden voor galg en rad op te groeien. Alléén. Simon was intelligent. En hoe ouder hij werd, hoe meer eerzucht hij kreeg. Zo loopt hij zélf, wegens gemis aan lager onderwijs, naar een priester, die hem het lezen en schrijven leert. Hier door weet hij zich al te verheffen boven tachtig procent der Indiaanse bevolking, die ln die dingen geen heil zag. Want hij kan een baantje krijgen als klerk op het kantoor der zilvermijn „Huancacha", waarvoor hij de voor hem machtige van 15 dollar per maand ontvangt. Maar 't fortuin gaat hem eerst goed toe lachen, wanneer hij verliefd wordt op een zekere Albina Rodriguez, een weliswaar arm meisjel doch een, dat wordt gerekend tot de blanke aristocratie van het land. Zij wordt de „Raspoetin" van het geslacht Patino, of, om te herinneren aan een Zuidamerikaans sprookje van recenter datum, de „Eva Perón van Bolivia. Met haar koele berekening, haar fanatisme en haar relaties zweept ze haar echtgenoot op tot grote daden. En deze bezorgen hem onvoorstelbare rijkdom, een hoge positie, èn macht. Eerst stelt ze zich tot taak haar schoon vader, de schoenlapper, een beter baantje te verschaffen. Dan spoort ze haar man aan een betrekking te aanvaarden bij de Duitse mijnbouwmaatschappij „German Frick y Cia" te Cochabamba, omdat de buitenlanders nu eenmaal een tikje effi ciënter werken en een beetje beter beta len dan de Zuidamerikanen. Die maat schappij koopt van de Indianen goud, zil ver en bosprodukten op, welke artikelen met grote winsten worden geëxporteerd. Op een gegeven dag komt er een Indi aan die beweert „iets nieuws" gevonden te hebben, dat hij zal tonen, zodra de maatschappij hem een voorschot van 250 dollar geeft om werktuigen, eten en coca te kopen. De maatschappij heeft er niet veel vertrouwen in, maar Patino, zelf een halve Indiaan, gelooft de kleurling en schiet op eigen houtje de gevraagde som voor. Uit de bedrijfskas Enige maanden later komt dat uit en zijn baas stelt hem voor de keus: of de bergen in te trekken om aan de Indiaan het geld terug te vragen, óf het tekort uit eigen spaargeld aan te zuiveren. Patino besluit op zoek te gaan naar de Indiaan. Maar hij vertelt er zijn vrouw niets van. Hij leent een ezel en gaat op pad. Het wordt een moeilijke tocht omhoog. Als hij den heeft, is het ademhalen bijna onmo gelijk. Het is daarboven ook nog bitter koud en onherbergzaam. Doch de moeite wordt beloond. Hij vindt de Indiaan! Wel iswaar blijkt hij geen cent meer te be zitten, maar de rode broeder toont hem wat zilvererts dat hij in zijn omgeving heeft ontdekt. Van de waarde heeft hij echter geen notie. Patino evenwel des te meer. Deze laat zich naar de vindplaats van het zilver leiden, neemt dan zijn zak boekje en schrijft erin, dat de schuld van 250 dollar wordt vereffend met de zilver- vindplaats. Nu wil Patino zo snel mogelijk terug naar zijn firma, om het grote nieuws te gaan vertellen. Maar het blijkt, dat de Indiaan reeds enig erts op primitieve ontsteld uit, „dat is de grote Caruso de wereldberoemde zanger!" „Zanger?" vraagt Patino. „Bah! Ik heb geld genoeg om hem voor mij ook nog te laten dansen Men ervaart het. Patino is buiten zijn schoenen gegroeid. Niet hij heeft het geld meer, doch het geld heeft hèm. Hij is protserig geworden en haakt naar roem i verering Al sinds zijn Jeugd trok de „Club So al", de club der blanken in Cochabam ba, hem sterk aan. Voor een halfbloed was het een hoge der, tot deze blanken te worden toegelaten. Door die witte aris tocratie erkend te worden was meer dan geld. Maar deze blanken van Cochabamba laten zich alleen door een witte huid en niet door dollars imponeren. Of dus de Franse pers over hem schrijft, of hij geld schenkt voor de liefdadigheid, of zijn naam op ieders lippen is, de uitnodiging om toe te treden tot die club blijft uit! Dit heeft tot gevolg dat Patino zijn va derland vol wrok verlaat. Hij zal ze wel Zijn zoon trouwt met een prinses van Bourbon, nicht van de Spaanse koning. En alle hoge Bolivianen. waar ook ter wereld, worden uitgenodigd voor de brui loft. Ze kómen, en ze bewonderen de enorme geschenken. Maar ze krijgen te eten noch te drinken. Als er een vraagt, of dit misschien een vergissing is, luidt het antwoord: Neen, het is géén vergissing. Zo is de wrake zoet Als de arbeiders van zijn mijnen ken. omdat ze enkele centen meer loon verlangen, laat hij het door Patino ge kochte en betaalde leger tegen hen op trekken. Dat kost honderden doden. Maar de Patino-kranten verzwijgen de juiste cijfers Hij mishandelt zijn bedienden en taalt hongerlonen. Als er weer een staking dreigt, krijgt hij ineens een humane inval. Hij nodigt al de Indianen uit naar zijn marmeren paleis in Cochabamba, om hun te tonen, wat men met hard werken, sparen en in vesteren kan bereiken. Maar in plaats van te imponeren, ontsteekt hij de Indianen in woede, waardoor zijn paleis geplunderd wordt. Hieruit trekt Patino de conclusie dat menslievendheid jegens zulke „heide nen" niet gewenst is en dus is het afge lopen met zijn humaniteit. C>veg DB ttLfiNGÊ^OÊGgNs DFS Kievietseieren en Spencer Zonder zijn vrouw iets te zeggen leent Patino een ezeitje en trekt de bergen in, op zoek naar de In diaan, die voor 250 dollar zulk een geheimzinnige tijding bracht. Maar als Patino de 4500 meter- grens overschreden heeft, is het ademhalen bijna onmogelijk ge worden. En daarboven is het ook nog bitter koud en onherberg zaam wijze uitgesmolten heeft. Patino weegt een staafje op de hand. Het is enorm licht voor zilver en zo erg buigzaam. Dat is geen zilver. Dat is witte rommel, i de wereld (nog) niet naar vraagt. Mijn dollars zijn fluitenflitst het door Pa tino's brein. En diep teleurgesteld moet hij zijn baas weer opzoeken. „De dollars van de Indiaan waren bruikt," vertelt hij hem. „Maar hij heeft een pand, een mijn. Van zulk metaal. Hij laat het zijn baas zien. Hij wordt uitgelachen. Patino moet toch maai 250 dollar bijpassen, dan mag hij die mijn behouden. Schertsend maakt zijn baas het contract op. En dat vormt tegelijk zijn de 4500 meter-grens eenmaal overschre- ontslagbrief In 1947 reist Don Simon Bolivar Iturri Patino voor de laatste maal naar zijn land terug, om in een mausoleum van blauw marmer, dat een miljoen dollar kostte, te worden bijgezet. In een kunst zinnig bewerkte kist van het zelfde metaal, dat hem en mil joenen anderen zo noodlottig werd. Hier ziet men zo'n dood arme Boliviaan in wat men daar een keuken noemt centrales, eigen spoorwegen, tientallen eigen mijnen, banken, huizenach, het zijn meer paleizen, zowel in Bolivia, Span je als Frankrijk. Dat paleis in Parijs al leen al: veel marmer, wanden van damast en zijde, deurknoppen van goud en een geweldige schat aan schilderijen van Rem brandt, El Greco, Corot, Watteau Maar wat gebeurt er met de mensen uit wier midden hij opsteeg en op wier rug gen hij zijn fortdlnén verdiende „Hoor je Albina, nu noemen ze me me- fluisterde hij destijds tot zijn vrouw, toen hij in Cochabamba zijn eer ste paar schoenen had gekocht. Later stapt hij naar zijn vroegere Duit se baas en toont hem het oude 250-dollar- contract. Het is voor Patino een triomf, als hij met een cheque ter grootte van r dat bedrag een sigaar voor de ogen van 'de Duitser kan aansteken! „Duitsland is ver weg," zegt hij bij zijn schip tot de verbaasde Omstanders, die hoe hij op stap wil met twaalf koeien, manden vol kippen, zakken meel, koffie, thee, zout, peper en huisraad Voor onderweg Als hij op de boot de beroemde tenor Caruso ontmoet, die hem een gesigneerd portret schenkt, frommelt Pati Amerik. pers broo!:t zijn monopolie inkoorts" uit. Patino kan honderden ar beiders in dienst nemen en noemt zijn „la Salvadora", wat redding bete kent. Binnen twee jaar heeft men 22 rijke aders aangeboord. Geen wonder dat op zekere dag Noordamerikanen daarboven :en kijkje komen nemen. Ze bieden Patino 300.000 dollar. Het is een geweldi- n, maar met Indiaanse intelligentie voelend, dat men eigenlijk onderbiedt, vraagt hij 50.000 dollar meer. De Noord amerikanen, die het nóg een koopje vin den, onderhandelen nog een uurtje voor rm. En dan wordt het contract op gemaakt. Patino zal het tekenen. Als ech ter de S van Simon op papier is gezet, pakt Albina de stukken op en verscheurt ze. Zij heeft namelijk de Amerikanen scherp gade geslagen en met vrouwelijke intuïtie bespeurd, dat haar man toch nog „genomen" zou worden. De onderhande lingen worden nu afgebroken. Men kan elkaar niet meer vinden ook. Doch zo doende krijgt de opkomst van Patino haar beslag. Er komen Duitse Ingenieurs, met Duit se machines. Overal in Bolivia laat Patino boren. En men vindt niet alleen tin, i ook zilver, goud, salpeter, zout, borax, magnesium, kobalt en asbest. Die woeste, naakte bergen blijken een fantastische schatkamer te zijn, zoals die ten tijde in 2 „Maar Don Simon 1", roept de kapitein Zijn monopolie beheerst de ti tijdens de eerste wereldoorlog. Hij levert aan beide partijen, en nog wel „exclu sief". De sluwe koopman is velen te Dit willen de Noordamerikanen gedu rende de Tweede Wereldoorlog vermijden. Ze streven cr naar het Patino-monopolie Het begint met een perscampagne, zo wel binnen als buiten de USA. Wanneer hij dan ook tijdens de oorlog in de Ver. Staten aan wal wil stappen, breekt er zo'n kritiek los, dat hij niet de moed heeft het schip te verlaten. In 1943 valt de beslissende slag. De re gering der U.S.A. gaat op zijn voorstel, om in de „States" een tinsmelterij te ves tigen, niet in. Zijn concurrent Hoch- schildt, ondertussen ook in Bolivia groot geworden, krijgt de vergunning. Boven dien ontbrandt in Bolivia een strijd orr betere arbeidsvoorwaarden. Nu voelt hij, dat de wereld tegen hem samenspant dat zijn hoogmoed ten val dreigt te ko- Hij durft zich niet meer in zijn land te vertonen, want dan zou hij zonder meer vermoord worden. Met aller instemming. Hij wijkt daarom uit naar Argentinië, maar ook daar ontloopt hij zijn lot niet. Hij wordt om het leven gebracht. Hoe en .door wie, het interesseert geen Boliviaan. Het gevaar is dood: een monopolie is ge broken en een alleenheerser is geveld. In 1947 reist Don Simon Bolivar Iturri Patino voor het laatst naar zijn land te rug, om in een mausoleum van blauw marmer (één miljoen dollar!) in zijn ge boortestad Cochabamba te worden bijge zet. In een kunstzinnig bewerkte kist. Het is een kist van hetzelfde metaal, dat hem en miljoenen anderen noodlottig werd. Met zijn sprookjesachtige rijkdom is hij niet gelukkig geworden. Werkelijke vrien den heeft hij nooit gehad. En Bolivia heeft eigenlijk weinig aan hem gehad. Hij heeft het land aan zijn arme, uitgemer gelde lot overgelaten Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief i-hulm! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven.^- Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld mms&aw* ln de middeleeuwen had de koning des lands recht op de eerste exemplaren can alle voorjaarslekkernijen. Dal recht is al lang in 't vergeetboek geraakt. Maar de traditie is blijven leven in de jaarlijkse aanbieding van het eerste kievietsei aan de Koningin. Gelukkig voor ons zijn de andere kie vietseieren even lekker als het eerste. Dat hebben ze trouwens met (Jw Spencer sigaretten gemeen: ook die zijn, dank zij de speciale controle let op 'f stem peltje: Quality controlled.'), jaar in jaar uit onveranderlijk goed. En, net als de kievietseieren, een genot, dat een tradi tie werd. Prijsstijging bouwgrond Socialisten willen meerwaardeprijs van grond door aischaifing prijsbeheersing belasten (Van onze parlementaire redacteur) Bij de verdere behandeling van het wetsontwerp om o.a. de prijsbeheersing van niet-landbouwgronden op te heffen moesten de ministers Witte en Mansholt zich verdedigen tegen principiële socialistische kritiek. De heren Vondeling en ten Hagen (soc.) hadden n.l. betoogd, dat de prijzen van deze gronden omhoog zouden gaan. Dat wilden zij voorkomen. Maar minister Witte wees er op, dat dit wetsontwerp door vier ministers is getekend. Ook door de socialistische minister van Landbouw. Hier was dus in sterke mate sprake van Kabinetsbeleid. Maar daarnaast geloofde minister Witte niet, dat de niet-landbouwgronden in prijs omhoog zullen gaan. Bouwrijpe grond be- ...oS&lSLNs, ftwv. Liet loden schoenen naar zijn vrouw terug Met loden schoenen komt Patino bij zijn rouw thuis. Hij vertelt haar de toedracht an zijn noodlottige vergissing, zijn ban kroet en zijn ontslag. Daarvoor in ruil bezit hij nu op 5000 meter hoogte een „mijn" met een metaal, dat voor de „grin- (de buitenlanders) geen waarde heeft. Albina neemt het laconiek op. .Nu ja, als dat het enige is, laten we dan de bergen intrekken en kijken, wat die mijn precies bevat. Want misschien ook nog zilver bij dat gekke me taal." Zo gebeurt het. Albina leent van haar familie geld om werktuigen, munitie, ge weren en proviand te kopen en om enige arbeiders te huren, die ze mee omhoog willen nemen. Ze heeft zelfs een oude encyclopedie opgeduikeld en daaruit ver nomen, wat onder tin moet worden ver staan. Dat dit zo buigzame metaal t i n moet zijn, was hen duidelijk geworden, toen zij eenmaal wisten dat het „kreunt" als het gebogen wordt. Dit kreunen had den zij immers zelf gehoord I Maar boven wacht hen' aanvankelijk grote ontgoocheling. De door de Indiaan aangewezen vindplaats blijkt op fantasie te berusten. ZIJ vinden alleen stenen leem. Patino wil omkeren, maar Albina noopt hem te blijven. Op een morgen wei geren de Indiaanse arbeiders verder werken, omdat ze geen coca meer krijgen. Bovendien is Patino een hardhandig meester. Ze gaan weg, doch Simon Albina blijven. Hij hakt verder en zij sleept de zakken steenslag op de rug de berg uit. Dat duurt zo precies 87 dagen. Dan zien ze iets glinsteren, Iets wits, als maanlicht op de sneeuw. De volgende dag stuiten ze op een haast zilveren berg- Toch is hot zo I VERVALSINGEN NEET ZELDZAAM 615) Vervalsingen zyn in de literatuui zó veelvuldig geweest, dat we niet eem lust hebben duidelijk aan te geven wa daaronder eigenlijk moet worden ver staan. Ze bewegen zich tussen „Het levet van Robinson Crusoe", dat door d; schrijver als een „ware geschiedenis' werd opgedist en de verzameling ver valste geschriften van*Berosius, Semprc nius, Cato, Megasthenes, Manetho, Xenc phon en tal van andere berocmdhedei die op het eind van de 15de eeuw d geschiedschrijvers in de war brachter Mogen we bij het werk van Defoe he bezigen, voor de massaproduktie William Shakespeare was ondertekend. Aan de echtheid van dit stuk, dat in de bibliotheek van een oud kasteel ge vonden zou zyn, werd ook door deskun digen niet getwijfeld, zodat zoonlief er geen enkel bezwaar in zag op de inge- :nbaar gemaakt, evenals de theater- recteur Kemble. Zij vormden echter ;en-minderheid, die vooralsnog te wijken had tel"?101 lukken die als ander Maar goed, hiertussen bewegen zich dus alle varianten die zich op dit terrein kunnen voordoen, zodat de keus groot geruchtmakende gevallen kan dan ook geen sprake zyn. Hoe gemakkelijk velen door een charlatan om de tuin zijn te leiden, demonstreerde W. H. Ireland op het eind van de 18e eeuw. Zyn vader was een hartstochtelijk vereerder van Shakespeare, naar wiens geschriften en leven hy voortdurend naspeuringen deed. Deze hohby scheen op de jonge Ireland te zyn overgeslagen, want op een goede dag verraste hy zyn vader met een op perkament geschreven akte die door het nieuwe Shakespcare-stuk wisten bewerkstelligen. De ontvangst door publiek was gunstig, maar de li Kemble had met enige medestanders sloten het stuk te doen vallen, waai als laatste redmiddel een beroep gedaan op lieden die tot het ot verstorende element in iedere sam leving behoren. By de régel „And when this i alle 1 iLa gen weg voort te gaar irieven en andere stukken aan het dag hebben gebracht, kwam hy na ie tyd met een oorspronkelijk stuk van de vereerde dichter voor g, een stuk dat door vele critici :cht werd aangezien. Unaniem was Tdcel echter niet, want enige dag- en tijdschriften hadden hun twy- ngaande de echtheid van het stuk licht t nten in de i geweldig gehoon en gejoel los, dat het stuk moest worden onderbroken. Toen de rust was weergekeerd en de regel werd herhaald ontstond echter een kabaal en geschreeuw dat onafgebroken aanhield, zodat ieder woord van de dialoog verloren ging en het stuk een volslagen fiasco werd. Door deze afloop werd het vertrouwen in de echtheid danig geschokt en de geestdrift der voor standers nam zienderogen af. Terecht overigens, want de jonge Ireland ver klaarde later ruiterlijk het stuk te heb ben geschreven en als een werk van Shakespeare te hebben vervalst om het onvermoeibare zoeken van zyn vader te beloi En thans letterkundige hoeft geen schaars artikel te zijn als de gemeenten maar tijdig onteigenen. En als zij dat doen dan hoeft men geen grote prijsverhoging te verwachten. De extra winst die de eigenaars van deZe gronden zullen kunnen maken wilde de heer Ten Hagen niet aan de eigenaars ten goede laten komen. Maar dat vond minister Witte een jaloezieredenering. Naar zijn mening zullen deze niet-landbouwgronden door de afschaffing van de prijsbeheer sing niet meer dan enkele dubbeltjes per m2 stijgen. Nu zijn de prijzen vastgesteld op basis van de economische omstandig heden van 1940. Het ls noodzakelijk dat de heersende economische omstandighe den maatstaf worden bij de prijsvaststel ling. In Engeland heeft men geprobeerd de meerwaardeprijs af te romen door een extra belasting te heffen. Het resultaat echter minimaal. In de praktijk ls gebleken, dat de prijzen omhoog gingen, omdat men het belastingbedrag op de prijzen legde. De prijsstijging zal dus ge ring zijn. De invloed van de grondprij; op de huren Is ook gering, zodat'men doorbreking van de prijsstabilisatiepoli- tiek niet behoeft te vrezen. Dit wetsont- Dr. Ph. J. Idenburg wordt bijzonder hoogleraar Met ingang van het komende studiej; vanwege de Maatschappij tot nut t algemeen tot b'jzonder hoogleraar in de pedagogiek aan de universiteit van A sterdam benoemd dr. Ph. J. Idenburg 's-Gravenhage. In deze kwaliteit wordt dr. Idenburg tevens algemeen directeur het Nutssemina-rium voor pedago giek. De functie van bijzonder hoogleraar werd sinds februari 1954 waargenomen door prof. dr. H. Nicuwenhuis. hooglerj in de pedagogiek aan de universiteit Groningen. Dr. Idenburg werd in 1901 te Hillegers- berg geboren, studeerde na zijn gymna siale opleiding aan de universiteiten Amsterdam (S.U.) en te Leiden, en p moveerde dn 1928 op een proefschrift „De staat en het volksonderwijs in Engeland" Hij is sinds 1939 directeur-generaal van de statistiek, welke functie hij blijft be kleden. Het nutssemlnarium, waarvan de heer P. Post als directeur de dagelijkse leiding heeft, ds een instelling van de Maatschap pij tot nut van 't algemeen. De eerste bijzondere hoogleraar was prof. dr. Ph. Kohnstamm. De Surinaamse minister van justitie, Karamatali, heeft ontslag gevraagd aanleiding van de arrestatie van de zitter der Indonesische vereniging, Soe- mita. De minister werd in de Surinaamse pers beschuldigd van aflegging juiste verklaringen in het vooronderzoek. werp heeft dus ook geen merkbare ver zwaring van de huren ten gevolge. Trou- 80 tot 90 V» van deze gronden wor den door de gemeentebesturen verkocht. Zij moeten zich wel aan de normale prij- :n houden. Landbouwgronden Volgens minister Mansholt ls het de grootste zorg van de regering om te voor komen dat door de afschaffing vande prijsbeheersing van niet-landbouwgron den de prijsbeheersing van de landbouw gronden in- gevaar wordt gebracht. Deze prijsbeheersing vond hij een dermate groot goed, dat er geen enkele risico ge- n mag worden. De minister van landbouw had bezwaar tegen de opvatting de heer V. d. Heuvel (a.r.), dat de Grondkamers zich niet moeten bemoeien met de vraag of de overdracht van grond niet leidt tot een ondoelmatige verkave ling. Maar minister Mansholt vindt deze landbouwkundige toetsing van het groot ste belang, daar het nog wel 15 jaar kan duren, voordat de gronden het slachtoffer worden van de bouwnijverheid. Ook al :e nu reeds in het uitbreidingsplan opgenomen. Door deze toetslngsmogelijk- hedl wordt ook de pachter beschermd te gen grondspeculaties van de eigenaar. Ook voor deze gronden moet het voor keursrecht van de pachter blijven be staan. De heer V. d. Heuvel vond dit van geen betekenis omdat de prijzen toch wor den losgelaten. Dat de prijzen van de landbouwgronden worden beheerst zit in het feit, dat naar deze gronden altijd nog vraag is dan naar niet-landbouw gronden. De heer Vondeling had op de gro te winsten van de bouwers gewezen. Gaan zij nog niet meer verdienen nu de prijs beheersing van de niet-landbouwgronden meer geldt? Daar geloofde minister Witte niet veel van. Het bouwrijp maken grond is geen winstgevende bezig heid. Bijna zonder uitzondering nemen de gemeenten deze taak ter hand. Bij de replieken handhaafden de socia listen hun bezwaren. De ministers zullen vandaag daar nogmaals op antwoorden. En dan komen er nog verschillende amen dementen aan de orde. Youth for Christ in Rotterdams Ahoy De Youth for Christ in Nederland zal haar tienjarig bestaan zaterdagavond 8 vieren met een grote rafllly ln de Ahoy-hal te Rotterdam. Deze Jubileumsamenkomst, die een Landelijk karakter draagt, zal worden toe gesproken door de president van de internationale Youth for Christ-beweging, dr. Robert A. Cook. Medewerking ver lenen o.a. de Oostenrijker Georg Friesen (zang), de Amerikaan Dave Barnes (vi brafoon) en het grote IJ.E.-koor ui't Charlois. De meeting zal tot ongeveer Ihalf twaalf duren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5